Aliiiiu Nleivs- Alierttntir liiOniM Kloosterbrand te Zwolle. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Woensdag 4 Januari 1933. SGHA6ER 76ste Jaargang No. 9204 ClÏRAÏT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- terniën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 2Ï330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losss nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Ook de kerk een prooi der vlammen. «iet klooster van de paters Dominicanen g heel in asch gelegd. Kostbare biblio theek door het vuur vernield. De brandweer stond machteloos. In het klooster van de paters Dominica nen aan de Assendorperstraat te Zwolle is gisteravond omstreeks zeven uur, vermoe delijk tengevolge van kortsluiting, brand uitgebroken. Met een geweldige snelheid grepen de vlammen om zich heen en in een oogwenk stond dan ook het gebouw in lichte laaie. De brandweer, die machteloos stond tegen over de vuurzee, kon niet verhinderen, dat het vuur oversloeg naar het dak van de kerk. Ook dit gebouw werd een prooi der vlammen. Van den inventaris van het klooster kon weinig worden gered. De uitgebreide kost bare bibliotheek en het archief alsmede tal rijke waardevolle schilderijen zijn ver brand. Het klooster en de kerk zijn in het begin van deze eeuw, naar het plan van den ar chitect J. Kayser, in dertiende eeuwschen stijl opgetrokken. In het gebouw, dat het studiehuis van de paters Domicanen in Ne derland is, was o.m. gevestigd de bijzondere school voor hooger onderwijs „Collegium Soncti Thomac Aquinatis". De brand het eerst door een der paters ontdekt. Een der paters, Dominicanen, die op het uur waar op de brand uitbrak, in de kerk waren verzameld, zag door een der raampjes in het dak boven de was- scherij op de derde verdieping een vuurgloed. Hij snelde onmiddellijk naar boven, doch de vlammen sloegen hem reeds tegen. Het vuur bleek snel om zich heen gegrepen te hebben, want in een oog wenk stond het geheele klooster in lichter laaie. De paters stelden direct alle pogingen in het werk met eigen bluschmiddelen het vuur meester te wor den; spoedig bleek echter, dat tegen de vuurzee niet te kampen was, zoodat zij er zich toe bepaalden van den inventaris te redden wat er nog te redden viel. Ondanks hun moedige pogingen konden zij niet ver hinderen, dat de zeer kostbare en uitgebreide bi bliotheek in vlammen opging. De brandweer komt ter plaatse, doch door te weinig druk op de waterleiding kon aanvankelijk niets worden uitge richt. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd en toen deze oogenblikkelijk daarop verscheen werd met een straalpijp op de waterleiding getracht het vuur aan te tasten. Er bleek echter te weinig druk op het water te zijn, zoodat de stralen nauwelijks tot de tweede verdieping reikten. Tot op het oogen- blik, dat de Zwolsche motorspuit in actie kwam, had het vuur dus alle gelegenheid zich snel uit te breiden. Het was dan ook aJ tot aan de voorzijde doorgebroken, alvorens deze spuit vanaf de hooge' brandladder haar waterstralen in de vlammen wierp. Toen stonden de daken van den geheelen rechter- en achtervleugel in volle vlam. Voorloopig belette een cementen vloer in den rech- terbeuk het vuur naar de benedenverdieping door te slaan, doch in den achtervleugel laaiden de vlammen zoo fel, dat ten slotte ook de gewelven van de kruisgang werden aangetast. Met donderepd geraas stortten de ver schillende gedeelten in. Hulp uit de omgeving. Met donderend geraas stortten van tijd tot tijd ge deelten van het dak van het klooster in en men be greep dat van den inventaris met al zijn kostbare schatten niets te redden viel. De opperbrandmeester van Zwolle weigerde aan vankelijk asistentie van de omliggende gemeenten te vragen, wat ten gevolge had dat eerst over ach ten de motorspuit van Zwollerkerspel, die vlak bij het terrein van den brand gestationneerd was, in actie kon komen. Met groote moeite slaagde men er nog in het ar chief van het klooster, benevens de schilderstuk ken van pater Raymond van Bergen, in veiligheid te brengen, terwijl men ook, zekerheidshalve, de kostbaarheden uit de kerk verwijderde. Dit laatste zou blijken geen overbodige maatregel te zijn, want eenigen tijd later, tegen half negen ongeveer, werd de kerk door het vuur aangetast en gedeeltelijk een prooi der vlammen. Het eerste vatte de norodzijde van het kerkdak vlam en de brandweer, die wel begreep dat van het Het Dominicanen-klooster. Enkele historische bijzonderheden. De stichting van het Dominicanen-klooster in As sendorp was min of meer als 'een vernieuwing te Beschouwen van de stichting van pater Alanus de Rupe, ongeveer vier eeuwen geleden. Nadat de pre- dikbroeders (1580—1674) Zwolle hadden moeten ver iaten, omdat hun klooster bij de Hervorming over ging, duurde het meer dan twee eeuwen eer er weer een Dominicanen-nederzetting in Zwolle kwam. In 1899 werden er gronden in Assendorp aange kocht, waarop kerk en klooster zouden verrijzen. Op 14 December 1899 werd het complex aanbesteed en op 3 Mei 1900 legde de toenmahge Provinciaal der Dominicanen in Nederland, pater L. Theissling,-den eersten steen van den statigen bouw. De bouwkos ten bedroegen f 500.000. De bouwmaterialen waren hardsteen en graniet, metselsteen en ijzer Hout werd niet gebruikt, op dat het gebouw de tand des tijds zou kunnen door staan. Het had een lengte van 74 en een diepte van 68 m. De hoogte van het klooster bedroeg 19 m., van de kerk 32 m„ met een toren van 60 m. In het midden van de gebouwen bevond zich een groote steenen plaats of cour van 40 m., in het vier kant waaromheen een schitterende kruisgang van 3.5 M. breedte liep. Op de eerste en tweede verdieping van 'net kloos ter bevinden zich honderd kamers voor de geeste lijken. Nog lazen wij in het „Hsbl." dat in 1927, ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de stichting, de Zwollenaren twee bijzonder mooie groote ge brandschilderde ramen in de kerk aanboden, naar ontwerp van pater Raymond van Bergen. kloostergebouw niets meer te behouden viel, be steedde toen al haar aandacht aan het kerkgebouw, waarop met negen stralen water werd gegeven. De druk was echter zóó gering, dat slechts eeti viertal met eenig succes werkte. Men zag zich dan ook ten slotte genoodzaakt de huizen in de omlig gende straten van deze dichtbevolkte buurt, die ern stig gevaar liepen, te ontruimen. De wind, die uit het Zuidwesten woei, was zeer gunstig, zoodat er geen direct gevaar voor het aan den overkant van het klooster liggende gebouw van de Coöperatieve Winkelvereeniging bestond. De belangstelling van het publiek voor dezen ge weldigen brand was uit den aard der zaak zeer groot. De politie hield de nieuwsgierigen echter op een behoorlijken afstand. Talrijke autoriteiten waren op het terrein van den brand aanwezig. Later op den avond kwam ook de Commissaris van de Koningin in de provincie Overijsel, baron Voorts tot Voorst op het terrein van den brand. De schadp, die uit den aard der zaak zeer groot is, kon nog niet worden overzien. Zij wordt door ver zekering gedekt. De fraters, die in het klooster hun opleiding geno ten, zijn gisteravond naar Nijmegen vertrokken, De paters Dominicanen werden in de verschillende parochies te Zwolle ondergebracht. Tot ver in den omtrek was de geweldige vuurzee zichtbaar. Hopelooze strijd. Te ongeveer tien uur in den avond stond wel vast, •dat van het kloostergebouw niets meer kon worden gered. De Zwolsche brandweer bestreed het vuur met drie stralen op de waterleiding op energieke wijze, doch telkens bulderden de vlammen loeiend omhoog en verdampte schier al het ingespoten wa ter. De vuurhaard bevond zich op de verdieping van het Kloostergebouw bij den hoofdingang aan de zij de van Assendorperstraat en hier werd door de spuit gasten speciaal water gegeven. Te ongeveer elf uur lekten de vlammen nog steeds tusschen de leien van het achtergedeelte van de kerk. Ofschoon toen de hoop weer was herleefd, dat het kerkgebouw behouden zou blijven, bestond de vrees, dat het kostbare orgel in het koor waterscha de zou lijden. Op dat oogenblik evenwel stond het nog droog. Het inwendige van de kerk bood een ontredder den aanblik. Op de vloeren lagen de brandslangen en rondom loeiden de vlammen, die inmiddels reeds het achterste gedeelte van het dak van de kerk had den aangetast. In den kloostertuin lekte aan alle kanten het vuur. Binten trilden en sidderden en brokstukken van het kostbare gebouw vielen met donderend geweld naar beneden. Het was niet gera den lang in de kerk te vertoeven. Te middernacht. De kerk gedeeltelijk behouden. Te midernacht stond van het klooster alleen nog een deel van den voorgevel overeind. Het was gelukt, nadat ook de brandweer uit Dalfsen assistentie was komen verleenen, de kerk gedeeltelijk te behouden. Het vuur vermoedelijk ontstaan bij da warmwaterovens. Omtrent de oorzaak van den brand vernemen wij nog, dat men vermoed dat het vuur ontstaan is bij de warmwaterovens, welke zich aan den achter kant van het klooster bevinden. Bewoners van de omgeving v"vben don brand het eerst ontdekt en Onder talloos vele blijken van belangstelling her dacht Maandag de heer H. Stip, haltechef fce %chager- brug den dag, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de Nederlandsche Spoorwegen. Hier boven de jubi laris (zie X) bij het vertrek van den tram. waarschuwden onmiddellijk de brandweer van Zwol le 9n de Paters Dominicanen. De dienst was in de kerk, welke tegen het klooster is aangebouwd, om zeven uur begonnen. De paters verzochten, toen zij de mededeeling van den brand in de kerk ontvin- gen^ de talrijke aanwezigen de kerk te verlaten, al les verliep hierbij in de grootste orde. Groote boerderij=branden. Te Posterholt In Limburg een feilen brand gewoed. Huis en stallen een prooi der vlammen. Gistermorgen vroeg ontstond brand in de boerderij van den heer H. Smits te Posterholt (L.). Het huis werd geheel in de asch gelegd; niets kon worden gered. Het vuur sloeg over naar de boerderij van den land bouwer W. Gootzen .De schuur en de stallen van de zen landbouwer werden door het vuur aangetast en brandden totaal uit. Het woonhuis kon behouden blijven De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Nog twee boerderijen in asch gelegd. Een derde hofstede met groote moeite gered. Ook te Geffen heeft een zware brand gewoed, waar bij twee groote boerdreijen in de asch zijn gelegd en 'n derde hofstede slechts met inspanning van alle kraöh- ten behouden kon blijven. Omstreeks vier uur bemerkte de landbouwer Van Tuil, wiens boerderij aan den Papendijk te Geffen is gelegen, dat het achtergedeelte zijner hofstede in lichtelaaie stond. Ook eenige marechaussees, die in de naaste om geving op patrouille waren, hadden het vuur bemerkt en verleenden hulp. De vlammen verspreidden zich met groote snelheid over het rieten da.k der boerderij, die in een minimum van tijd in een vuurzee was herschapen. Met moeite slaagden de bewoners er in zichzelf en het vee uit de stallen in veiligheid te brengen. Een klein gedeelte van het huisraad kon worden gered. Aangewakkerd door den felle'n wind sloeg het vuur ook naar de naastgelegen boerderij van den landbouwer J. Schuurmans, die ook ter plaatse een brandstoffen- handel heeft en in een naastgelegen schuur een grooten voorraad eierkolen en briketten had opgeslagen. Met moeite kon het gezin, bestaande uit elf personen, zich uitd e brandende hoeve redden. Het vuur vond gretig voedsl in de partij brandstoffen en weinige oogenblikken later stond ook dit perceel In lichtelaaie. Men slaagde er in een gedeelte van het vee uit den stal te bevrijden. Een paard kon men ech ter niet meer bereiken. Het dier vond in de vuurzee een jammerlijken dood. Door den geweldigen vonkenregen bestond groot gevaar voor de tegenovergelegen hofste de van den veehouder v. d. Doelen. Vele omwonenden haddien op het rieten dak van deze boerderij post gevat en hielden met behulp van emmers water het rieten dak nat. Met heel veel moeite slaagde men er na ge- ruimen tijd in dit perceel tegen de aantasting te vrij waren. De beide boerderijen van de landbouwers Van Tiel en Schuurmans werden totaal verwoest. De dorps brandweer verscheen ook nog ter plaatse, met een handspuit, doch behoefde geen dienst meer tedoen, daar er aan redding der beide hofsteden toch niet te den ken viel. MINDER DOODELIJKE ONGEVALLEN IN DE LIMBURGSCHE MIJNEN. Drie en twintig in 1932. Het aantal ongevallen met doodelijken afloop In de mijnen in Limburg bedroeg in 1932 drie en twintig. Hiervan gebeurden er in de Staatsmijnen veertien, in de gezamenlijke particuliere mijnen negen. De totaalcij fers voor 1931 waren 27 (16 en 11); 1930 28 (11 en 17); 1929 30 (8 en 22). De Winkelsluitings=wet. Binnenkort wijziging? Een voorstel te wachten. Eenige weken geleden deelde de Minister van Econo mische Zaken en Arbeid in de Tweede Kamer mede, dat de regeering het vraagstuk van de wijziging der Winkelsluitingswet ernstig in studie had genomen. Naar thans bericht wordt, zal een beslissing van de regeering dezer dagen tegemoet gezien kunnen worden Zijn wij wel ingelicht, dan betreffen de wijzigingen, welke van regeeringszijde wenschelijk worden geacht, in het bijzonder de Zondagss!uiting. Het vreemde stergeval te Groningen. Zooals we gisteren reeds hebben gemeld, werd te Gro ningen de 27-jarige B. v. d. L. in de gang van zijn ou derlijke woning dood gevonden door zijn vader. Een nauwkeurig onderzoek heeft plaats gevonden en dit heeft uitgemaakt, dat niet aan misdrijf behoeft te wor den gedacht. Bij de, op last der Justitie verrichte sectie kwam aan het licht, dat van eenige verwondingen geen sprake was en dat de jongeman geen gewelddodigen dood gestorven is. Het politieonderzoek heeft verder doen blijken, dat het slaohtoffer geen ruzie heeft gehad en dat hij, na eenige café's te hebben bezocht, onwel is geworden. Onjuist is dus ook, sooals verluidt, dat hij met een boksbeugel zou zijn doodgeslagen. Zijn vrienden, die meenden dat hij beschonken was, hebben hem in de gang gelegd. Dat hun kameraad dood was, vermoedden ze allerminst. Autobotsing bij Hoorn. Twee vrachtwagens zwaar beschadigd. Gisteravond omstreeks kwart over vijf zijn op den dijk. even buiten Hoorn een tweetal vrachtauto's, waarvan de eene van de firma Kaldenbacht aldaar en de andere van een firma uit Zaandam, in volle vaart tegen elkaar aangereden De chauffeur van laatstgenoemde auto reed blijkbaar verblind door het licht van zijn tegenkomer, geheel links van den weg. De botsing was zoo hevig, dat beide wagens zwaar beschadigd werden. De vijf inzittenden kwamen er wonder boven wonder met slechts lichte verwon dingen af. Prov. Staten van Noord-Holland. Tot 17 Jan. verdaagd, na een korte zitting. De Provinciale Staten van Noordholland, kwamen DIns dag bijeen. Door den voorzitter, den Commissaris der Koningin dezer provincie werd mededeeling gedaan van. de ingekomen stukken, waarna voorgesteld werd de vragen van den heer Thomassen betreffende het hek in de duinen bij Bergen en die van den heer Sajet b»- treffde het prae-advies van Ged. Staten op zijn vragen over verzorging van achterlijke kinderen te behande len na het einde van de volgende vergadering. Aldus werd besloten. Nadat eenige herbenoemingen had den plaats gevonden werd de vergadering tot 17 Jan. e.k. verdaagd. NOODLOTTIGE BRAND IN OHIO. Moeder en vyf kinderen omgekomen. Reuter seint uit SHELBY (Ohio), 3 Jan. In de woning van een groot gezin zijn een moeder en»haar vijf kinderen levend verbrand. De toestand van den vader is zeer ernstig.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1