NIEUWJAARSREDE Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier van den Voorzitter, den heer S. W. ARNTZ te Alkmaar. In de heden op het Stadhuis te Alkmaar gehou den vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier is door den Voorzitter, den heer S. W. Arntz, de volgende Nieuwjaarsrede uitgesproken: Zij, die verwachten thans een hoopvoller verslag te hooren, dan in Januari 1032, zullen helaas teleur gesteld moeten worden. De algemeene toestand is immers nog steeds zorg wekkend! De werkloosheid blijft ook aanzienlijk! In vele belangrijke bedrijfstakken is de toestand zelfs nóg ongunstiger geworden! Het zijn vooral de nood in land- en tuinbouw, zoo mede de slechte resultaten in binnenscheepvaart en visscherijbedrijf. die den gang van zaken in ons district ongunstig beinvloeden. De prijzen op onze kaasmarkt vertoonden in den afgeloopen zomer lagere notoeringen dan velen zich kunnen herinneren en wij moeten dan ook wel een veertig jaren teruggaan, om dergelijke lage opbreng sten te vinden. Gelukkig konden zich de flnancieele uitkomsten voor de zuivelproducenten, dank zij de getroffen steunmaatregelen, in de laatste maanden herstellen. De prijs- en koersstijgingen, die wij in de zomer maanden van 1932 hebben geconstateerd, brachten het zakenleven weliswaar eenige verademing, ge paard gaande met een gevoel van terugkeer van vertrouwen, maar zij vermochten ons toch de lang verbeide opleving niet te brengen. Na September volgde immers weer oen inzinking van het econo misch peil. Gelukkig was deze val niet hevig, zoo dat de meening veld wint, dat wij het laagste niveau achter den rug hebben. De moeilijkheden, waarmede onze exporthandel te kampen had, namen met den dag toe! Het eene land is daarin nog vindingrijker dan het andere! De economische blokkade, die feitelijk een aanvang nam tijdens de cridiet-crisis van 1931, is geleidelijk zóó afdoende geworden, dat reeds 40 landen ter we reld het koopen van buitonlandsche valuta hebben verboden of den uitvoer van eigen valuta beperkten, hetgeen practisch op hetzelfde neerkomt. Daarnaast was schier dagelijks de stroom van di recte maatregelen tot het beperken, of veelal ook tot het geheel tegengaan van bepaalde importen. Zooals U zich zult herinneren, word ook in onze Kamer meermalen de vraag gesteld: of onze regee ring dit alles nu maar lijdelijk moest aanzien? Daar op heeft de regeering inmiddels ten antwoord gege ven, dat zij het als een internationale plicht gevoelt aanhoudend te blijven waarschuwen tegen de onheil brengende afsluitingspolitiek, die Europa econo misch en politiek naar den afgrond dreigt te voeren. Dat daarnaast daden noodig zijn heeft zij ten volle erkend. Te Oslo werd een eerste poging gedaan om een dam te werpen tegen het voortschrijdend protec tionisme. Te Ouchy werd de grondslag gelegd voor een geleidelijke afbraak van handelsbelemmeringen. Behoedzaam past onze regeering ook de contingen- teering toe, waaraan de Kamers v^n Koophandel hare medewerking verleenen. Het streven van verschillende Kamers van Koop handel in den lando, waaronder ook de onze, om te geraken, tot internationalen goederenruil, kan ik hier tevens noemen. De hoop, door velen gekoesterd, dat de in Juni 1932 te Lausanne geslaagde herstelconferentie een opleving van den economischen toestand zou bren gen, bleek helaas ijdel te zijn. Weliswaar werd na 24 dagen onderhandelen tusschen Duitsch'and en de schuldeischende mogendheden een einde gemaakt aan de herstelbetalingen, maar nog steeds drukt de last der oorlogsschulden loodzwaar op de volken. De Ottowa-overeenkomst bleek voor onzen export in menig opzicht ook weer een nieuw struikelblok te zijn! Door al de genoemde en niet genoemde narighe den in het buitonland en de moeilijkbeden, die het bedrijfsleven bovendien in eigen land ontmoet, waar de koopkracht eveneens sterk daalde en de over heid veelal nog te lang blijft vasthouden aan een levenspeil, dat niot strookt met den woreldtoestand en de bedrijfsmoeilijkheden, raken vele bedrijven met den dag den financieelen ondergang meer nabij. Thans zal ik overgaan U een overzicht te geven van den toestand der voornaamste besiaansbronnen in ons district, zoover mij daarover rapporten heb ben bereikt: Qrove tuinbouwproducten. Het jaar 1932 is voor de verbouwers van grove tuinbouwproducten zéér slecht geweest. De in de schuren opgeslagen groote voorraden winterkool zijn slechts gedeeltelijk en dan nog tegen zeer lage prijzen verkocht. Door het aanhoudend zachte weer is een groot deel zelfs als afval op het land teruggebracht. Herhaaldelijk is het voorgeko men, dat aan de veilingen aangevoerde partijen de toch al zeer lage minimumprijzen niet konden op brengen. Met den voorraad winterwortelen was hot al niet beter; de uien maakten een gunstige uit zondering. Tengevolge van de gedeoltelijke misluk king van den oogst in andere Europeesche landen, konden onze voorraden nl. tegen goede prijzen ge ruimd worden. Ook voor den handel is de winter en voorjaarscampagne 1932 ongunstig geweest, zoo wel in binnen- als buitenland, waarbij voor den ex port nog kwamen de bekende ipvoer- en betalings moeilijkheden. Ook voor de inmaakfabrieken is door bet zachte winter- en voorjaarsweer de afloop niet gunstig geweest. Over het nieuwe in Juni beginnende seizoen ga ven wij verleden jaar te kennen: „Voor den handel slecht en vóór den tuinbouw allertreurigst". Dezen zomer is het zoo mogelijk nog slechter geweest! Prij zen voor tomaten en andere kasproducten nauwelijks meer loonend, vroege- en latere aardappelen vrijwel waardeloos, voor vroege- en herfstkool bij geringe aanvoeren dooreengenomen veel te lage prijzen. Al leen de prijzen voor bloemkool en uien waren rede lijk. Geconstateerd kan worden, dat óver het alge meen de consumptie in het binnenland van de in dit overzicht genoemde producten toeneemt, de af zet in het buitenland afneemt. Betalingsmoeilijkhe den in Duitschland, invoorverbod gevolgd door een beperkte contingênteering van Frankrijk, invoer- moeilijkheden in de meeste andere landen, deden den export in den afgeloopen zomer en herfst af en toe geheel stilstaan. De inmaakfabrieken konden weer voor lage prijzen inkoopen, de afzet is nor maal, doch eveneens tegen lage prijzên. Ook voor de fijnere tuinbouwproducten, die langs de duinstreek cn in dé streek Hêiloó-Castricum en in de omgeving van Alkmaar Worden verbouwd, wa ren de prijzen niet lóónend, de oogst van het hoofd product, de aardbeien, was goed, dóch de prijs Veel te laag. De toestand van den landbouw. Het jaar 1932 is voor den landbouw financieel zeer nadeelig geweest. De buitenlandsche toestanden lieten zich dermate gelden, dat onze landbouw in een buitenge woon ongunstige positie is geraakt. Verhoogde invoer rechten, contingenteeringsmaatregelen en verminderde koopkracht ln het buitenland zijn de oorzaken van een teveel aan uitvoerproducten ln ons land. waardoor in zeer veel gevallen een daling in de prijzen is gekomen, zoodat een winstgevende productie schier onmogelijk werd. Dit gold ln het bijzonder voor vleesch-runderen, schapen en varkens en verder voor boter en kaas. In zeer korten tijd is een verslechtering ingetreden, die voor den landbouw noodlottig is geworden, zoowel de opbrengst als de daling van de landprljzen betref- Vnd, zoodat wij kunnen zeggen, dat wij een verarmden en hulpbehoevenden boerenstand hebben gekregen. Wan neer deze toestand zoo zou blijven zouden de gevolgen voor alle bedrijven die hun bestaan vinden in de krin gen van den landbouw, binnen korten tijd eveneens noodlijdend worden. De regeering heeft getracht door Invoering van cri- slswetten den toestand te verboteren en de gevolgen hiervan zijn van dien aard, dat Inderdaad verbetering ia ingetreden, al is dit niet in die mate ala verwacht werd. Door de ingewikkeldheid dezer wetten en de ve lerlei omstandigheden en moeilijkheden, waarmee men bij de uitvoering te kampen heeft, duurde het enkele maanden alvorens tastbare resultaten voor dc veehou ders werden vorkregen en nog is hot resultaat beneden de verwachtingen gebleven. Toch Is er verbetering ge komen, - met uitzondering van rundvee en schapen waarvoor de regeering dank verdient, zoowel van den landbouw ala van de vele bedrijven die van den landbouw bestaan. Voor den graanbouw, ln het bijzonder voor de tarwe, heeft de Tarwewet goede medewerking verleend en het Besluit om het maalperoentage op te voeren tot 40 is ongetwijfeld in het belang van den landbouw en van het land ln algemeenen zin. Deze maatregel Is goed tos te pasen, omdat wij door beperklg van Invoer van tarwe, de eigen productie kunnen vergrooten en de be drijven productlever maken, Tengevolge van de regelingen der regeering is voor verschillende onderdeelen van het landbouwbedrijf de kans op meerdere zekerheid voor de flnancieele uit kometen voor het volgend Jaar gunstiger, tenzij zich weer nieuwe onvoorziene moeilijkheden voor den uit voer mochten voordoen, waardoor de regeering weer voor nieuwe moeilijkheden zal worden geplaatst. Bloembollenkweekerü en handel. Het gewas vat tul pet was dit jaai ver beneden het middelmatige. Van narcissen middelmatig, terwijl dit voor hyacinten en crocussen bijzonder goed was, ook van bijgoed was de oogst goed te noemen. Toch waren de prijzen van tulpen aanvankelijk zeer laag, echter tengevolge van den geringen voorraad van vroege tulpen, stegen de prijzen van dit artikel aan merkelijk in het midden van den handelstijd. Ook van sommige soorten Darwintulpen ging de_ prijs iets naar boven, echter in geringe mate. Tengevolge van den besten hyaclnthenoogst liep de prijs van dit artikel sterk terug. Voor crocussen hetzelfde zoo ook voor bijna alle bijgoed-artikelen. Voor narcissen waren do prijzen zeer slecht en ver beneden cultuurprijs. De vraag naar tulpen was in Engeland zeer groot aangezien de gebroeide bolbloemen niet meer werden ingevoerd tengevolge van de buitengewoon hooge in voerrechten Toch werd door de exporteurs tegen zeer lage prijzen verkocht daar men bevreesd was voor over productie Duitschland en Zweden namen hun gewone kwanta, Denemarken nam slechts 26 pet. van den in voer van het vorige jaar, men was in dit land ontstemd over den contingenteering van Deenaoh vleesch. Ook werden aanvankelijk bijna geen deviezen be schikbaar gesteld. In Augustus worden deze deviezen- belemmeringen echter weer opgeheven. Toen in Maart et April de bloembollen, die in 1931 waren geleverd, betaald werden, bleek eerst welke enorme verliezen door den koer» van het pond sterling en Seandinaivsch krenen door de exporteus werden ge leden, zeer zeker verscheidene millioenen guldens. Amerika was voor den bloembollenexport zeer slecht, een gevolg van de invoerbelemmeringen en hooge In voerrechten. Naar Oostenrijk en Hongarije werd bijna niets geleverd, aangezien geen deviezen beschikbaar waren. Frankrijk nam iets meer dan de andere landen. Door den hoogen waterstand in sommige polders is in dezen herfst nogal schade aan de geplante tulpen toe gebracht, hetgeen echter het volgend voorjaar eerst goed zal zijn te constateeren. Over het geheel genomen overtrof de uitvoer toch nog dien van het vorige jaar, wat betreft de hoeveelheid de geldwaarde van het uitgevoerde verminderde echter zeer sterk. Kaashandel. De aanvoer ter Alkmaarsche kaasmarkt bedroeg ln 1932 5338 stapels, wegende 5.755.421 Kg., tegen 5826 sta pels, wegende 6.300.421 Kg. in 1931. De uitvoer uit Nederland van Edammer 40-plus-kaas bedroeg in de maanden: Januari—Nov. 1932: 18.312 tons. waarde f 9.027.000.— Januari—Nov. 1931: 21.725 tons, waarde f 14.400.400.— Januari—Nov. 1030: 21.998 tons. waarde f 17.357.000.— Hieruit blijkt dus, dat de export van 40-plua-Edam- mer-kaas over de eerste elf maanden van het jaar 1932 circa 3.0 mlllioen kilo lager was dan twee jaren ge leden, terwijl de opbrengst circa 8 millioen gulden min der beliep dan in de overeenkomstige periode in 1930. De export van alle kaassoorten liep in de eerste elf maanden van 1932 terug met 8.8 millioen kilo en gaf circa 16 millioen gulden minder opbrengst dan in de zelfde maanden van het Jaar 1931. De exporthandel had door de allerwege bestaande handelsbelemmeringen ten zeerste te lijden. Groote ex- portgebieden zijn daardoor in den loop der laat6te jaren verloren gegaan, terwijl elders de Import sterk werd ingekrompen. De moeilijkheden, die bij den export naar Spanje reeds vroeger bestonden, zijn in het afgeloopen Jaar nog toe genomen, daar men zich daar te lande op de kaasbe reiding is gaan toeleggen. Frankrijk heeft den Invoer van kaas gecontingen- teerd, terwijl de export naar Duitschland door de devie zen-regeling gedrukt wordt. Tot overmaat van ramp werd nog de invoer in En geland bemoeilijkt door dc Ottowa-overeenkomst, die de Dominions in een bevoorrechte positie plaatste, terwijl de Middellandsche-Zee-landen door slechte betalingen belangrijke verliezen veroorzaakten. Het verheugt mij toch te kunnen verklaren, dat het den handel gelukt is, zij het dan ook gedurende de zen zomer tegen zulke lage prijzen (15 tot 20 cent per pond), die wij in de laatste veertig jaren vrijwel niet hebben gekend, de aangevoerde kaas grootendeels te plaatsen, zoodat van een te grooten voorraad niet mag worden gesproken. Bezien ln het licht van de voor alle bedrijfstakken buitengewoon slechte tijden, mag de kaashandel over het algemeen niet klagen. Exporthandel in gecondenseerde melk en aanverwante producten. Het afgeloopen jaar stond geheel en al in het teeken van de crisis. In Maart, toen de belangrijke melkpro ductie begon, werden de producten in Holland of onver koopbaar óf moesten afgezet worden tegen prijzen vèr onder de loonende. Hoofdzakelijk was deze toestand te wijten aan de contingenteeringsmaatregelen in Frank rijk en Duitechland en aan de beperking, die verschil lende kleinere afnemers dezer producten aan den Im port ervan stelden. De afzet van afgeroomde gecondenseerde melk ln Engeland, de hoofdmarkt van dit product, werd niet door beperkende maatregelen getroffen, doch de volle gecondenseerde melk werd wèl door invoerrechten en later door de Ottawa-overeenkomst zéér getroffen. Daar de afzet der producten op verschillende andere groote markten echter zeer gehandicapt was, werd de concurrentie tusschen de Hollandsche fabrieken onder ling op de Engelscho markt met nog grooter hevigheid gevoerd dan andere jaren, resulteerend in een verlies voor alle belanghebbenden. De strijd tusschen de groop particuliere fabrieken en de coöperatieve fabrieken is nog steeds evenals andere Jaren, zeer fel. De Ottowa-overeenkomst treft den uitvoer van gecon denseerde melk naar alle Engelsche Dominions. De ex port van gecondenseerde melk naar Zuid-Afrika, een der hoofdmarkten voor volle gecondenseerde melk, werd dezer dagen beperkt door een extra hooge dum- pingduty. Waarschijnlijk is deze markt voortaan voor ons gesloten. Op het moment, nu de melkproductie in Nederland zeer klein is, is het onmogelijk om een loonenden prijs voor de melk te bedingen. Wij zien daarom den toe stand, zooals die in het voorjaar zal zijn, niet dan met zeer groote bezorgdheid tegemoet. Bankbedrijf. Wanneer het alle bedrijven slecht gaat, dan volgt daar wel uit, dat het bankbedrijf niet bloeien kan, maar ook ernstig den druk der tijden moet ondervinden. Dit der de crisis-jaar (1932) was nog slechter dan zijn beide voorgangers. Grooter risico's, minder verdiensten. Voor het geld op korten termijn was de markt zeer ruim, typisch crlsis-versohijnsel! Sinds 7 Mei J.l. noteerde de prolongatierente onafgebroken 1 pet., zijnde nog bedui dend lager dan het vorige Jaar. De gemiddelde prolon gatierente beliep over 1932 1.18 pet. tegen 1.60 pet. over 1931, terwijl ze in het eerste crisisjaar (1930) gemiddeld 2.18 noteerde. Het vorige Jaar moesten wij melden, dat leeningen op langen termijn slechts tegen aanmerke lijk hooger rente en dan nog moeilijk te plaatsen wa ren. welk verschijnsel gepaard was gegaan met een scherpe koersdaling der zelfs nog zeer kort te voren (tegen lager rente) geplaatste obligaties. Hierin is ln den loop van 1932 verbetering gekomen; voor leeningen op langen termijn is de rente zich weer in dalende richting gaan bewegen, waarmede bepaard ging een stij ging der voordien zoo gedaalde obllgatlekoersen. Behoudens een kleine tusschentijdsche opleving was de effectenbeurs zeer stil. Over het algemeen 9ehijnt de groote daling op de beurs wel tot stilstand te zijn ge komen, terwijl speciaal in Duitschland symptomen merk baar worden dat de zaken weer iets beter gaan marehee- ren. ïntusschen belemmeren nog steeds de door de crisis in het leven geroepen tolmuren het zakenleven en zoolang die er nog zijn. zullen deze, niet sleohts op de bedrijven die er rechtstreeks mede te maken hebben, maar ook op alle andere zaken hun funesten invloed doen gevoelen. Visscherlf en vlschhandel te Den Helder en omgeving. Hoewel de vooruitzichten bij het einde van het vorige jaar niet rooskleurig waren, leefde toch de hoop, dat aan de langdurige periode van inzinking spoedig een einde zou komen. Helaas is het tegendeel waar geble ken. Vooral het tweede halfjaar was zeer ongunstig! Ondanks het feit, dat de vangstcapaciteit onzer via- sohersvloot door grootere vaartuigen en krachtiger mo toren verbeterd is, zijn de resultaten beduidend lager. Door de afsluiting van dc Zuiderzee, welko in Mei tot stand kwam, verminderde de garnalenvangst in het te genwoordige ÏJsselmeer zoodanig, dat de Amsterdam- ache markt, die bijna uitsluitend levende garnalen vraagt, gebrek aan dit artikel kreeg, terwijl hier geen afzet voor garnalen was. Door don nood der tijden gedrongen, heeft het ge meentebestuur van Den Helder ln overleg cn samenwer king met visschers en handelaren eenige proeven geno men om garnalen van hier levend te Amsterdam te brengen. Deze proef is geslaagd en wanneer de visachers voldoende zorg aan de levering blilven besteden kan dit een aardig afzetgebied voor de toekomst worden. De pallngvangst was dezen herfst aan den binnen kant (zuidkant) van den afsluitdijk in de nabijheid van Den Oever (Wieringen) buitengewoon groot, zóó groot, trr daAen waren, dat m.en de vangst niet kon her gen. De trek der paling naar de Noordzee werd opge houden tegen den afsluitdijk, vandaar die ongekend groote vangsten, terwijl men benoorden den dijk op de kust van Texel en Den Helder negenoog geen vangst had, in tegenstelling met vroeger. Wanneer de spuislul- zen in den afsluitdijk vooral ln den trektljd der paling goed functionneeren. heeft men hoop. dat die abnorma le vangsten regelmatiger zullen blijven. Alikruiken en wulken werden nogal gevangen en kon den tamelijk bevredigende prijzen bedingen. Mosselen werden nagenoeg alleen voor eendenvoer en als zaad. om ln de Zeeuwsche stroomen over te planten, gevischt. De zeegrasoogst was minder dan gewoonlijk, prijzen ondergingen weinig verandering, de vraag was niet groot. De vlschhandel had, wat den export betreft, met groo te moeilijkheden te kampen. Dat tengevolge van de afsluiting van de Zuiderzee de vangst van verschillende vischsoorten in deze om geving, alsmede de aanvoer te Den Helder en de afzet naar de binnenlandsche markten beter zal worden, ver wacht men algemeen, doch zooals gezegd kan slechts een herstel van den economischen wereldtoestand de gewenschte opleving brengen. Middenstand. De positie van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand is uiterst moeilijk geworden. De zaken die op een door en door gezonde basis rus ten, hebben tot heden veelal weerstand kunnen bieden aan de noodlottige gevolgen van deze langdurige crisis, maar ook voor haar gaat het met den dag meer nijpen. Dat ook de winkelsluitingswet vooral voor de za ken in consumptieartikelen hi^r en daar een funeste uitwerking had. behoeft geen vorder betoog. Meer en meer bleek de onmogelijkheid de algemee ne onkosten nog meer te druken, zoolang de overheids bedrijven, die o.a. gas, eelötriciteit en water leveren, hare prijsberekeningen niet aanpassen aan de lagere conjuctuur. De zaken in de steden, die door de historie of haar aard voor het grootste deel op de bewoners van het platteland zijn aangewezen, ha/lden vooral erg onder de crisis te lijden. Geen wonder, dat voor vele mldden- standsbedrijven in onze omgeving, die den eersten stoot opvingen van den nood ln den tuinbouw, den land bouw en de zuivelindustrie, gevaar van ondergang dreigt. De moeilijke positie, waarin talrijke midden standezaken allengs zijn geraakt, gaf eenige Kamer» v. Koophandel, die zich zulks konden veroorloven, aan leiding daadwerkelijken steun te verleenen, terwijl door den Kon. Ned. Middenstandsbond aandrang bij onze regeering werd uitgeoefend om te geraken tot weder Insteling van het middenstandscredlet, zooals in 1915 op voorstel van wijlen Dr. Bos tot stand is gebracht, welke actie door onze Kamer is ondersteund. Het i8 vooral ook de industieeele middenstand in ons Gewest, die een harden dobber heeft gehad. 't Jaar 1932 is voor den mldenstand In het algemeen een zeer slecht jaar geweest. Werkzaamheden in den Wleringermeerpol der In 1932. Ontginning en in cultuurtrenging. De begreppeling en drainage, die met ongeveer 2000 arbeiders door drie ontginingsmaatschapijen werd uitge voerd, kwam tegen het einde des jaars gereed. Thans zet de Cultuurmaatschappij de werkzaamheden met ongeveer 500 arbeider» en 60 bedrijfsleiders voort. De arbeiderskampen konden op één na gesloten worden. Kolonisatie en bebouwing. In de dorpen. Te Slootdorp kwamen in Juni 74 arbeiders en 8 mid denstandswoningen gereed; in het geheel werd in de maanden Juni en Juli 94 arbeiderswoningen en de midenstandswoningen betrokken. Te Mldenmeer werden ln December 96 arbeiders en 6 middenstandswoningen opgeleverd, thans voortoopig door bedrijfsleiders betrokken; in Mei 1933 komt de definitieve arbeidersbevolking Electriciteit wordt door het P.E.N, en water door het P..W.N. geleverd. Bulten de dorpen. In den polder werden 53 landbouwschuren gesticht en daarbij een vijftigtal dubbele arbeiderswoningen, welke laatste geleidelijk door bedrijfsleiders worden betrok ken. In December had de aanbesteding plaat» van een twaalftal boerderijen. Uit een en ander blijkt dat de Wierlngemeer voor bouwmaterialen een beduidend af zetgebied vindt. Bouwperceelen voor neringdoenden. De grootte van den polder werd vastgesteld op 20015 HA. In de dorpen had de voorloopige uitgifte plaats van een aantal perceelen ln erfpacht voor neringdoen den en klein-industrieelen. die hierop hun winkels en bedrijven stichten: een bakkerij, kruldeierswinkel, zui velproductwinkel, timmermansbedrijf, schildersbedrijf, rijwielhandel, drogisterij, smederij en café-restaurant, terwijl aanvragen voor ©en kapperswinkel en een maau facturen- en galanterieën bed rijf, annex brandstoffen- handel in behandeling zijn. Behalve voor een rijwielbe* drijf, smederij en drogisterij heeft voor dezelfde nering doenden ook te Middenmeer voorloopige toewijzing plaats gehad, bovendien nog voor een houthandel, terwijl over een vijftal andere zaken onderhandelingen worden gevoerd. Bovendien werd in ©Ik der dorpen terrein be schikbaar gesteld voor den bouw van 'n drietal kerken, een school met gymnastieklokaal, voor eea sportterrein alsmede voor een tra.nsfomatiestation.In elk der dorpen werd nog een perceel voor de stichting van een par ticuliere woning toegewezen. Wodt vervolgens in herinering gebracht de loop der Zuiderzeewerken. Westfrlesche kanalen. A. De kanalen Stolpen-Schagen en Schagen-Kol- horn. üe terreinstrook, waarin deze kanalen en de daar langs ontworpen wegen zullen worden aangelegd, werd, voorzoover dit nog niet was geschied, nauw keurig in kaart gebracht, waarna de benoodigde eigendommen zijn getaxeerd. Het mocht gelukken alle benoodigde terreinen, zonder dat onteigening noodig was, togen redelijke prijzen in handen ta krijgen, deze terreinen zijn thans ook reeds grooten deels bij de provincie in eigendom Do plannen voor de werken kwamen in hoofdzaak gereed en enkele werken werden aanbesteed. Met de uitvoering van deze werken werd begon nen. Bestekken voor het eerste grondwerk voor het kanaal Schagen-Kolhorn en voor de bruggen in de Zijpe over het kanaal Stolpen-Schagen, worden thans gereed gemaakt. Met het heemraadschap der Strijkmolens van de Schager Koggen, den polder de Kaag en de gemeen te Barsingerhorn werden overeenkomsten gesloten, terwijl met de besturen van het hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier, den Zljpe- en Hazepolder, den polder Schagen en do gemeente Schagen en niet de directie der Nederlandsche Spoor wegen (ten aanzien van de kruising van de lijn Schagen-Den Melder) voorloopige overeenstemming werd bereikt. B. Verlegging van de boezemscheiding en kana len bij Alkmaar. Hot gereedmaken van de plannen voor deze wer ken werd voortgezet. De voor de uitvoering van de werken noodige terreinen werden nader opgemeten en in kaart gebracht en voor een gedeelte getaxeerd, ümtront de benoodigde terreinen te Rustenburg werden bereidverklaringen tot verkoop ontvangen deze terreinen zijn ten deele reeds gekocht. Ook werden enkele bereidverklaringen tot verkoop van eigendommen, noodig voor den verbouw van de sluisbij Oudkarspel, verkregen, terwijl overigens enkele terreinen, noodig voor den aanleg van het kanaal, werden gekocht. In beginsel werd overeenstemming bereikt met de gemeente Alkmaar omtrent den opzet der werken tusschen den Omval en Huigendijk en met het wa terschap der Schermeer, omtrent de belangen, die dit waterschap raken. De onderhandelingen met andero openbare licha men, o.a. met den polder Heerhugowaard, werden voortgezet. C. Het kanaal Oudkarspel-Kolhorn. liet tracé van dit kanaal werd grootendeels nauw-* keurig in kaart gebracht. Het beloop van enkelo onderdeelen wordt nog na der bestudeerd. Met de betrokken openbare lichamen werd overleg gepleegd. Wegenaanleg in 1932. De wegenverbetering werd ook in ons district door Rijk, provincie e n het hoogheemraadschap met kracht voortgezet. Handelsregister. Nu dit instituut tien jaren heeft gewerkt,, mogen wij wel verklaren, dat de gedachte dat dit register in een behoefte zou blijken te voorzien, bewaarheid is. Geregeld groeit de belangstelling, waarvan do toe name der inzagen getuigt, terwijl ook meer alge meen de waarde van deze op het bedrijfsleven betrek king hebbende verzameling gegevens tot de handels kringen is doorgedrongen, liet aantal door onze Ka mer ter inzage verstrekte dossiers van de ingeschre ven zaken bedraagt thans 38644. Gursus Winkelpersoneel. Het bevreemdt mij, dat in een tijdperk, waarin elk zakenman het uiterste doet om zijn zaak aan den gang te houden, de belangstelling voor dezen cur sus dermate is geluwd, dat te Alkmaar één van de zes leergangen moest vervallen, terwijl de cursus te Schagen in het geheel geen dorogang kon vinden. Behoud arrondissements-rechtbank te Alkmaar. Zonder aarzeling heeft de Kamer zich geschaard in de rij dergenen, die als één man hebben gestre den om de bedreigde rechtbank te Alkmaar te be houden, welke poging, dank zij aller medewerking en de gegronde argumenteering, die voor het be houd pleitten, met succes is bekroond. Tariefsverlaging personenvervoer Ned. Spoorwegen. Met genoegen heeft de Kamer konnis genomen van de verlaging der tarieven van de Ned. Spoor-

Schager Courant | 1933 | | pagina 2