Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. JAPAN EN CHINA. Strijdlustige kiezers in Ierland. Nederland—Zwitserland. Europeescne zwemsters naar de V.S. Ned. Bondselftal—D.F.C. (Praag). WAT DE VARKENSCENTRALE DOET. De conferentie voor de 40-urige werkweek. Brand in den spijswagen van den „Flying Scotshman". HET SMOKKELRFDR'JF AAN DE OOSTGRENS. NA DEN ATLANTIQUE-BRAND. Donderdag 12 Januari 1933. SCHAGER Alumni Kieiws- 76ste Jaargang No. 9209 COURANT. Uitmuit- Liiliitllii Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- ientiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Vrees voor verdere verwikkelingen. Vooral in Engeland trekken de berichten uit China meer en meer de belangstelling van politieke krin gen, die in den aanvang gehoopt hadden, dat Sjan Hai Kwan geen gevolgen ach'er zich aan zou slee pen, maar waar thans de vrees ontstaat, dat deze nieuwe Japansche actie de verovering van geheel Jehol op het oog heen. Aangezien deze gebeurtenis een echter 10 Januari a s. te Genève aan de orde ko men, is men te Londen algemeen van opvatting, dat het thans aan den Volkenbond is deze nieuwe in cidenten te behandelen. De strijd in JehoL Uit Chinkau, 11 Jan. De woordvoerder van de Japansche militaire autoriteiten heeft medegedeeld, dat de Japansche troepen Sjice Menkow ten iNoorden van Sjang Hai Kwan hebben bezet, omdat Sjang Hsue Liang geregelde troepen en vrijwilligers via Sjioe Menkow naar Jeho' en andere streken zendt het de bedoeling van afbreuk te doen. Indien Sjie Menkow verlaten zou zijn, zooals Sjang Hai Kwan en andere districten langs den spoorweg van Sjang Hai Kwan naar Moek- den, zou men aan een voortdurende bedreiging bloot staan. De zegsman verklaarde dat de Japansche troe pen nimmer binnen den Grooten Chineeschen Muur zullen komen. De levering van munitie. Uit Tientsin, 11 Jan. Een half millioen pond mu nitie zijn vandaag te Takoe aangekomen uit Duitsch- land, aan boord van een Duitsch stoomschip, en van daar direct doorgezonden naar Peking. De munitie, welke in 30 wagons werd overgeladen, is bestemd voor Sjang Hsue Liang. Kanonnen en vliegtuigen voor China. Uit Sjanghai, 11 Jan. Dertien sneivurende ka nonnen zijn vandaag uit Amerika aangekomen per Amerikaansch scuip en aan de Chineesche autori teiten afgeleverd, ue Nanking-regeering heeft on langs eenige tientallen vliegtuigen uit Amerika be trokken en eveneens een groot aantal Amerikaan- gche instructeurs-vlieger in dienst genomen. Amerikaansch—Japansch incident. Uit Washington, 11 Jan.: Bij het staatsdepartement is uit Sjan Hai Kwan het bericht ontvangen, dat de Japansche troepen het gebouw van de Amerikaan- sche Methodisten-missie hebben ingericht tot machi negeweer-nest en de kaslokaliteiten gebruiken als paardenstallen. Het staatsdepartement geeft opnieuw de verzeke ring, dat de regeering alle noodzakelijke stappen tot beveiliging van leven en eigendom van Amerikaan- sche onderdanen in het Verre Oosten zal doen. De Amerikaansche ambassade stelt een diepgaand onder zoek in naar het incident. Militaire maatregelen overwogen. V.D. verneemt uit Dublin: De verkiezingsmeetings der verschillende partijen, doch vooral van de nationalistische partij van Oosgra- ve worden herhaaldelijk door politieke vechtpartijen en botsingen verstoord, zoodat de hoofdcommissaris van politie te Dublin O'Duffy heeft aangekondigd, dat mi litaire hulp zal worden ingeroepen indien de politie (niet in staat blijkt de rust en orde der politieke ver gaderingen en betoogingen te handhaven. Zondag as. heeft de partij van Cosgrave een monstermeeting te Dublin georganiseerd met een eigen veiligheidswacht. Dien dag is ook het republikeinsche leger op de been en ondanks de bescherming door troepen vreest men voor onlusten; er is zelfs sprake van dat militaire troepen gemobiliseerd zullen worden. Voor de komende verkiezingen heeft de partij van Cosgrave 85 candidaten gesteld. De Valera's republi keinsche partij 100 candidaten, de Centrumpartij 25 candidaten, de Arbeiderspartij 22 candidaten, de onaf- hankelijken 11 candidaten. Onder de candidaten bevin den zich zes vrouwen. ARME OUDERS. Uit Beckum in Westfalen wordt gemeld, dat te Eniger twee kinderen bij het spelen in een ketel heet water zijn gevallen. Zij zijn aan hun kwetsuren be zweken. Te Bromberg zijn gisteravond twee kinderen in den rook gestikt. De vader, een chauffeur, had zijn 5-jarig zoontje en zijn 3-jarig dochtertje te bed ge legd, en het huis verlaten. Toen hij twee uur later met zijn vrouw terugkeerde, stond de slaapkamer vol rook, waardoor hun kinderen waren gestikt. De man had vócu; hij wegging een lucifer, die nog naglom, op den grond geworpen. Een kleedje voor het bed was aan het smeulen gegaan en had ook an dere voorwerpen in brand gestoken. De ongelukkige vader wilde zelfmoord plegen, buren wisten dit ech ter te verhinderen. SNEEUWSTORMEN IN ROEMENIë. In het Moldau-gebied. Uit Boekarest: In het noordelijk Moldau-gebied woedt sinds twee dagen zonder onderbreking een buitengewoon hevige sneeuwstorm. Daar de toestand steeds gevaarlijker wordt, werden heden militairen ontboden, om be dreigde steden hulp te verleenen. Op den Donau is 't verkeer geheel verbroken. Ook tal van treinen konden niet rijden. Het Ned. team nog niet samengesteld. Door de Keuze Commissie der K.N.V.B. is nog geen elftal samengesteld voor den wedstrijd NederlandZwit seriand, welke op 22 dezer te Amsterdam zal worden gespeeld. Er werden wél 16 spelers uitgekozen. Uit deze spelers zal dan op den Zondagochtend van den wedstrijd het definitieve elftal worden gekozen. De volgeDde spelers zijn als zoodanig aangewezen: Adam (H.V.V.), Anderiessen (Ajax), Bonsema (Velo- citas, Groningen), Van den Broek (P.S.V.), Van Heel (Feyenoord), Lagendaal (Xerxes). Lelyveld (V.U.C.), Van Male (Feyenoord), Van der Meulen (H.F.C.). Mol (K.F.C.), Nagels (Enschede). Van Nellen (D.H.C.), B. J. Paauwe (Feijenooi'd), Pelliltaan (Longa), Van Run (P.S.V.) en Weber (A.D.O.). Het Zwitsersche elftal. Het Zwitsersche elftal is als volgt samengesteld: Séohehaye, doel; MineUi en Weilar, achter; Spiller, ïmhof en Gilardoni, midden; Vonkaenel, Trello, Abeg- gelen, Pasello, Ham Abeggelen en Jack, voor. Het elftal, dat op zijn strekst is samengesteld, komt reeds Vrijdagavond 20 Jan. a.s, in Amsterdam aan. Ook Nederlandsche dames? Naar wordt vermeld heeft de secretaris van de F.I.S.A. Dr. Donath, uit Amerika een uitnoodiging ontvangen om een 9-tal zwemsters in Augustus een tournée door Amerika te laten maken. Dr. Donath zeide, dat in de eerste plaats daarvoor in aanmerking zullen komen de dames Den Ouden, Kastein en Philipse n—B r a u n (Nederland) de Engelschen Phyllis Harding en Joyce Cooper, de FranQaise Yvonne Godard. de Deensche Else Jakobson, de Zweedsche Kerstin Isberg en de Europeesche kam pioene schoonspringen Olga JentschJordan. Uitslag 1L Onproductieve voorhoeden. Woensdag is t-e Rotterdam op het Sparl8.-terein ge speeld de wedstrijd Ned. BondnelftaJD.F.C., Praag, welke in een gelijk spel (1—1) eindigde. Deze wed strijd heeft weinig voldoening geschonken, omdat daar twee elftallen speelden, die al zeer weinig productiviteit aan den dag legden en slechts zelden een spel demon streerden, dat boven het middelmatige uitging. De elftallen waren als volgt samengesteld: Bondselftal: De Korver (DFC.) d-oel. Weber (ADO.), Lelyveld (VUC.), achter. J. Paauwe (Feijenoord), Prins (Stormvogels), Van Ooyen (Feijenoord), midden. De Jong (Xerxes), Van Vliet (HBS.), Pasteur (HW.), v. d. Tuyn (HDVS.), Franken (Noad) voor. D.F.C. (Praag): Taussing, doel; Jimmy, Smolinsky, aohter; O sterman n, Ulanov, dr. Schillinger, midden; Ebbardt, Stof, Soboska, Truntsohka, Reach, voor. Het Bondselftal viel over het geheel genomen tegen. De halflinde begreep haar taak absoluut niet, waardoor de voorhoede haar steun miste. Hier zag men dan ook geen combinatie aan het werk. Tien minuten na den aanvang maakte de Pasteur uit een schitterende voorzet Nederlandsch eerste doelpunt. Hoe hoopvol dit ook stemde, verder werd er weinig gepresteerd. De halflinie ging aanvallen en vergat haar verdedigende taak. Al spoedig maakte de links binnen der Cechen gelijk (11). Met dezen stand ging de rust in. D.F.C. kwam in de tweede helft meer in den aanval en slechts met groote moeite kon onze verdediging zich redden uit de moeilijke situaties, waarin zij dikwijls door ds snelle Praagsche voorhoede werd gebracht. Nutteloos bleven aan den anderen kant de pogingen van onze voorhoede om door de zeker even solide ver dediging der gasten heen te dringen. Ook nu ontbrak het steeds aan de noodige stuwkracht der middenlinie. Zoo we reeds in den aanvang zeiden, globaal genomen schonk de wedstrijd weinig voldoening. 100.000 speenvarkens die niet „weg" willen. Het heette dat een speenvarkentje een tractatie was. maar het blijkt nu wel dat dit vroeger wel zoo was en tegenwoordig niet, want de Varkenscentrale kan zelfs gratis niet van deze lekkernij afkomen. De Crisisvarlienscentrale stelt n.1. nog alle pogin gen in het werk om de 100.000 speenvarkens, waarme de het Nationaal Crisiscomité geen weg weet, aan den man te brengen. Het gaat haar aan het hart, dit kostelijke voedsel te moeten vernietigen. Komt er echter niet gauw uitkomst, dan zal het er toch van moeten komen. De Nederlandsche Varkens-Centrale verstrekt over deze aangelegenheid nog het volgende officieele com muniqué: Naar aanleiding van hetgeen in verschil lende dagbladen is medegedeeld omtrent de bestem ming, welke de Nederlandsche Varkens-Centrale zou geven aan de door haar opgekochte biggen, wordt medegedeeld, dat de Centrale de biggen eerst heeft aangeboden aan het Nationaal Crisis-Comité, dat ech ter van dat aanbod geen gebruik kon maken. De Centrale stelt thans nog alle pogingen in het werk om aan de biggen de bestemming te geven welke voorkomt, dat die biggen anders dan voor eetbaar voedsel worden gebruikt. Opgemerkt dient nog, dat zich onder de opgekochte biggen ook die biggen be vinden, welke voor den opfok minderwaardig zijn. Moordende concurrentie. In Utrecht is een vergadering gehouden, waar ge protesteerd is tegen de rechtstreeksche of zijdeling- sche levering van varkens, levend of geslacht voor de binnenlandsche voorziening. In dien geest is door den Nederl. Slagershond, R.K. Hanzebond van Slagerspatroons, Bond van Ne derl. Fabrikanten van vleeschwaren en vleeschcon- serven, Nederl. Bond van grossiers in geslachte var kens, Nederl. Bond van groothandelaren in varkens- vleescn en producten van gezouten spek en reuzel (Neprova), Nederl. Bond van Varkenshandelaren, Bond van varkenshouders in Nederland en den Ne derl. Bond van veehandelaren een adres aan de re geering gericht, Het verzoek vindt zijn oorzaak in het feit, dat de binnenlandsche handel in varkens, geslachte var kens en varkensvleesch sinds langen tijd een moor dende concurrentie ondervindt van de aan de Ned. Varkenscentrale verbonden baccnzouterijen, welke met de Varkenscentrale hebben gecontracteerd en de varkens van de Varkenscentrale betrekken. Deze bedrijven brengen het varkensvleesch voor zulke lage prijzen op de binnenlandsche markt en daarbij bij zulke groote hoeveelheden, dat de be staande grossierderij in geslachte varkens en var kensvleesch hierdoor geheel is lamgeslagen, terwijl de slager, die zelf varkens slacht, niet meer kan concurreeren tegen de slagers, die de producten be neden den marktprijs van de aan de Varkenscentrale verbonden bedrijven betrekken. De slagers in het Noorden des lands worden ernstig in hun bedrijf be nadeeld door de baconzouterij te Gieten, welke ge regeld enorm veel versch varkensvleesch aan par ticulieren levert en (zulks in strijd met de vleesch- keuringswet) zelfs in kruidenierswinkels doet ver- koopen. ARBEEDSCONFERENTIE. Uit GENEVE. 11 Januari. Bij de algemeene beschouwingen ter conferentie in zake de invoering van de 40-urige werkweek bleek schejpe oppositie te bestaan tegen een gemeenschappe lijke internationale verkorting van den werktijd, terwijl het conceptverdrag der Duitsche regeering en der werk nemersgroep werd ondersteund. De Engelsche onderstaatssecretaris voor Arbeid, Nor man, wees namens zijn regeering het voorstel van de hand. Hij verklaarde dat het verdrag geen enkel pers pectief op ratificeering zou hebben en eerder een hin derpaal beteekerit op den weg van algemeenen vooruit gang. Namens de werkgeversgroep wees de Deen Oerstodt het voorstel eveneens van de hand. Hij betuigde even wel de sympathie der werkgevers met alle pogingen den huldigen noodtoestand te verzachten. De algemeene beschouwingen van heden hebben den indruk gewekt, dat de vooruitzichten op een aanneming van het verdrag tot invoering van de 40-urige werk week buitengewoon slecht zijn. Uit LONDEN, 11 Januari. In den spijswagen van. de „Flying Scotshman" is Woensdagmiddag even voor New Castle tengevolge van kortsluiting brand uitge broken. De vlammen grepen met groote snelheid om zich heen. De trein, welke een vaart van 105 K.M. per uur had, werd direct tot staan gebracht. De brand kon evenwel spoedig door het personeel worden gebluscht. De spijswagen, welke met de meest moderr.c electri- sche kookapparaten was uitgerust, in onbruikbaar ge worden en moest door een andere worden vervangen. Dolle jacht op een smokkelauto. De pantserwagen na een hevige beschieting aangehouden. Het is den Duitschen douane-beambten mogen geluk ken, wederom een zwaar gepantserde smokkelauto, uit Venlo afkomstig te kunnen aanhouden. De auto pas seerde Dinsdag namiddag de Nederlandsche grens bij Cranenburg, zonder dat de douanebeambten dit tijdig bemerkten. Toen de achtervolging begonnen werd, had de auto reeds een grooten voorsprong gekregen en wist aan de vervolgers te ontkomen. Onmiddellijk werden in de geheele streek politie en douane telefonisch ge waarschuwd, en zoo zag de Dusseldorfsche politie tegen den avond kans, de smokkelauto bij de Rijnbrug te Dus- seldorf nae en hevige beschieting, aan te houden. De aanhouding geschiedde als volgt. Onmiddellijk, na dat de ontdekking gedaan was, dat de auto ongemerkt door het grenscordon was heengebroken, werden de noodige maatregelen getroffen om den wagen te kunnen aanhouden. De toegangswegen werden afgezet, terwijl op belangrijke kruispunten een dienstauto, waarin zich twee beambten bevonden, werd gereedgezet. Het duurde niet lang of in dolle vaart naderde tegen 2.30 uur op den weg naar Buderich de gesignaleerde auto. Zonder aan de bevelen om te stoppen gehoor te geven, reed de be stuurder door. De dienstauto der Zollbeambten zette hierop onmiddellijk een achtervolging in, terwijl de langs den weg geposteerde beambten een geweervuur openden Tijdens de achtervolging losten ook de beambten uit den dienstauto eenige schoten, welke echter niet het gewenschte resultaat opleverden. De snelheid waarmede de smokkelauto reed, was formidabel, zoodat de beamb ten in de onmogelijkheid verkeerden den auto in te ha len. Het verkeer in het stadje Heerdt, waardoor de auto passeerde werd door deze roekelooze snelheid zeer ernstig in gevaar gebracht en verwonderd bleef een ieder staan om de jacht na te staren. Op een gegeven moment reed de bestuurder van de smokkelauto echter een afgesloten straat in, waar hij moest stoppen voor een afsluitboom. Een der inzittenden sprong uit de auto rukte de hindernis omver en een oogenblik later raasde de auto weer verder. De auto van de achtervolgende beambten kwam op hetzelfde oogenblik in botsing met een tegemoetkomenden vrachtwagen, waardoor de smok keiaars, ondanks dezen tegenslag, zelfs nog een bedui denden voorsprong kregen en over de Rijnbrug wisten te ontkomen. In een gerequireerde auto zetten de beambten hun achtervolging echter onmiddellijk voort. Het contact met de smokkelaars werd hun zeer gemakkelijijk ge maakt, omdat een ieder op straat zijn verontwaardiging te kennen gaf over de roekelooze wijze, waarmede een vraohtauto door de straten was gereden. Het spoor leid de ten slotte naar een garage te Dusseldorp en daar vonden de beambten een zwaar gepantserde 12-cylinder auto, Inhoudende 1200 ton sigarettentabak. Over het Hol- landsche nummerbord hadden de smokkelaars, tenein de de beambten op een dwaalspoor te brengen, een valsch Duitsch nummerbord bevestigd. De beide smok kelaars werden gearresteerd. Een van hen is de in het Noord-Limburgsch grensgebied beruchte De S. uit Gre- froth. Onderhoud met de drie Nederlandsche matrozen. Relaas van hun verblijf aan boord van de brandende Atlantique. Gistermiddag om kwart over een is het stoomschip „Witrom", gesleept door de sleepbooten „Lauwer zee" en „Witte Zee", die het schip op den Atlanti- schen Oceaan hebben overgenomen, te Hoek van Holland gearriveerd. Aan boord van de „Lauwerzee" bevonden zich de drie Nederlandsche matrozen, die de brandende „At lantique" hadden beklommen, om er de trossen vast te maken. Zij verklaarden, dat zij in een sloep zijn gegaan met vijf menschen. Gekomen bij de „Atlantique" is een van hen, de Baar, het eerst langs een van de romp van „Atlantique" afhangend touw, aan boord geklommen. Daarna volgden Weygerse en tenslotte Teilinger. De klimpartij was lang niet zonder gevaar, want er stond vrij veel deining en aan den gloeiend heeten wand van het schip hebben de jongens nog vrij zwa re brandwonden aan hun handen opgeloopen. Toen Van Teilinger nara boven klom, brandde het touw, waarlangs hij klom, door. Hij Viel'zeven meter, maai gelukkig wist hij nog een ander touw te grijpen en met behulp van zijn kameraden kwam hij aan boord. Op de „Atlantique" was de toestand zeer gevaarlijk, de dichte rook was verstikkend en belemmerde het uitzicht, hetgeen met het oog op de gaten, die in het dek waren gebrand, zeer gevaarlijk was. Toch heb ben de zeelui nog uit nieuwsgierigheid een onder zoekingstocht ondernomen, maar daarvan keerden ze spoedig terug, omdat het in het wrak nog al te ge vaarlijk was. Toen zij ongeveer anderhalven dag aan boord van de „Atlantique" waren, kwam ae „Minotaure" langs zij. Van dit schip wilde de eerste stuurman, van de „Atlantique", de heer Kven, aan boord klimmen. Er stond toen ongeveer een deining van 2 M. en door dat de heer Even juist bij een verkeerde zee de „Mi notaure" wilde verlaten, geraakte hij met zijn been tusscben de „Minotaure" en den wand van de „At lantique" beklemd, waardoor dit been werd verplet terd. Over het vastmaken van de trossen deelden de Maassluische zeelui nog mede, dat dit wel zeer moei lijk is geweest, omdat dit werk gewoonlijk en dan nog onder normale omstandigheden, door zeven man wordt verricht, terwijl ze maar met. drie man waren. Het leven aan boord gedurende de dagen, dat zij er vertoefd hebben, heeft heel wat ontbering gebracht. Ze moesten aan dek slapen cn hun proviand bestond uit een zak brood. Water hadden ze niet en het wa ter, dat zij langszij van de Atlantique trachtten op te vangen, was zoo zout, dat dat hun ook al weinig baat bracht. „We zijn blij, dat we hem binnen hebben gebracht", zeiden de drie dappere kerels eenvoudig, nadat ze, voor ze aan het vertellen van hun verhaal waren ge komen, hadden gezegd: „Wat is er nu eigenlijk voor bijzonders gebeurd?" De „Witte Zee" en de „Lauwerszee" hebben de „Wittram" naar Schiedam gebracht, waar het schip in dok zal worden gelegd. Geen sporen van misdadig opzet op de „Atlantique". Hulde voor de Nederland sche redders. Uit Parijs wordt aan het „Hdbld." geseind: De Kamerleden, die de regeering zullen interpellee- ren over de branden op de „Atlantique" en de „Fran- ce", kondigen ernstige onthullingen aan over de oor zaken van deze rampen. De minister van koopvaardij, die voor de commis sie van de Kamer het woord voerde, zette uiteen, dat het ingestelde onderzoek geen enkel spoor van mis dadig opzet aan het licht had gebracht. Wat betreft het reddingswerk ten opzichte van de „Atlantique" zwaaide hij lof toe aan de Nederland sche redders van de „Achilles", doch hij zeide ver der dat de aanspraken van het andere Nederl. schip, de „Roode Zee", overdreven waren. De „Atlantique" was niet in den waren zin des woords een wrak, onbeheerd in volle zee drijvend. Ook Schoofs, de gezagvoerder van de „Atlantique", brengt hulde aan de Nederlandsche redders van de „Achilles". Een Havasbericht meldt nader uit Cherbourg, dat gezagvoerder Schoofs in een langen brief aan den administrateur van de „Inscription Maritime" vraagt onderscheidingen toe te kennen aan de mannen, die in het bizonder heldhaftigheid en toewijding hebben getoond bij het reddingswerk en het sleepen van de .Atlantique". Schoofs vraagt in het bijzonder een belooning voor de opvarenden van de .Achilles", die aan het reddingswerk hebben deelgenomen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1