Rond de Zuidpool. Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Inbrekers-trio voor de Rechtbank. Predikbeurten. Uit onze omgeving. 7r7&m>W-': j\ /- MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 10 Januari. Behandeling van nieuwe zaken. Het geheele eerzame Texel in opschudding gebracht. De lang verbeide strafzaak tegen de drie Texelsehe kraakjesmakers was eindelijk tot een dergelijk stadium gevorderd, dat zij kant en klaar aan de meervoudige strafkamer kon worden aangeboden. Zoo stonden dan in de morgenuren terecht de thans gedetineerde heeren, de 23-jarige te Hekeren geboren landarbeider Eduard de C.. de 31-jarige reiziger Hen drik Jan K. en de 28-jarige landarbeider Sytse R. Aan deze verdachten was respectievelijk ten laste ge legd: Eduard C. en Hendrik Jan K, dat zij in den avond van 14 October te Texel uit de woning van den eenzaam levenden landbouwer Dirk Bakker hadden ontvreemd een bankbiljet van f 300, een gouden tientje, een gouden horloge met ketting, een aantal 10-stuiver- of halve gul denstukken, benevens een rijksdaalder. De heer Sytse R. had aan dit kraakje niet daadwer kelijk meegedaan, doch zijn aandeel bestond in het feit. dat iij aan Eduard en Hendrik de noodige inlichtingen had verschaft omtrent de finantieele welgesteldheid van den ouden heer Dirk Bakker. Deze was volgens Sytse een oude potter, die pas een stuk land had verkocht voor 5000 a 6000 gulden. Voorts was het Bakker's ge woonte om Vrijdagsavonds te gaan dammen in het ho tel Texel en Sytse wilde wel de moeite doen zich te overtuigen of Bakker zich bij zijn geliefde damclub be vond. Aldus werd afgesproken; Bakker bleek inderdaad dien avond uit te zijn en in dien tijd drongen de heeren Eduard en Hendrik achter de woning van Bakker bin nen en ontvreemden uit diens woning genoemd bank biljet, dat zich ln een kast bevond, benevens de andere „poet", waarop de heeren zich ongemerkt uit de voeten wisten te maken. Een gedeelte van den buit werd te Amsterdam in diverse amusementsgelegenheden ver teerd. Dank zij de groote en onvermoeibare activiteit van rijks- en gemeentepolitie, die daarvoor zeker een loffelijke vermelding verdienen, werden de twee hoofd daders aangehouden en in arrest gesteld. Zooals gezegd, heden stonden zij dan terecht en er kenden in hoofdzaak de feiten, wat betrof de inbraak en de afspraak. In de onderdeelen verschildrn zij echter nogal wat in opvattingen, doch deze deden aan het ten laste gelegde geen afbreuk. De kamerdeur van Bakker werd opengestoken met een schroevendraaier. De ach terdeur stond open, dus dit gaf gemakkelijk spel. Het scheen dat de wet vereischte dat voor deze 3 verdachten niet minder dan 3 advocaten kosteloos moes ten worden gemobiliseerd en wel Mr. Seegers uit den Helder, Mr. Dwars en Thomas uit Hoorn. We moeten er nog ter wille van de volledigheid bijvoegen, dat ook een electrische zaklantaarn was gebezigd. De eer. wien het geld uit de bedstede had gepunnikt, werd door ver dachten de C. en K. beurtelings overgegaan. Hendrik K. beweerde dat Eduard de C. het geld uit de kast of bedstee had gehaald. K. ontkende niet dat hij het gesto- lene wel even in handen heeft gehad, doch een en ander weer aan de C. had overhandigd. Voorts verklaarde K. dat hij van de C. had ontvangen een gouden tientje, be nevens het gouden klokje. Van de gestolen 300 pop had hij niets ontvangen. De „dritte Lm bunde", Sijtee R. erkende Inlichtingen te hebben verschaft. Ook hij was lid van de damclub, waaraan ook Bakker deelnam. Hij zou de twee ande ren waarschuwen, doch kreeg daartoe geen gelegenheid. Niettemin hadden de twee andere heeren op eigen ge legenheid een visite bij Bakker gebracht. Voor zijn moeite beweerde Sytse thans niets te hebben genoten, hoewel men gelijk op zou deelen. Volgens Sytse hadden de beide andere verdachten aanvankelijk het plan ge vormd een paar oude menschen te berooven. Verdachte K. had het als aandeel ontvangen gouden horloge weg gegooid uit angst voor ontdekking. Hierna had het verhoor der 6 gedagvaarde getuigen plaats. In de eerste plaats de 66-jarige veehouder Dirk Bakker te Den Burg, die verklaarde op den bewusten Vrijdagavond zich te hebben begeven naar hotel Texel om te dammen. Verdachte Sytse R. was ook aanwezig. Toen Bakker thuis kwam ontdekte hij het ongewenschte bezoek. Zijn gouden horloge met ketting, waaraan een gouden tientje, benevens zijn portemonnaie met inhoud, benevens een rijksdaalder in beursje, die op de bedde- plank in de bedstede lag, waren verdwenen en voorts uit de kast het bankbiljet. Getuige D. Hillen had de twee verdachten dien avond gesproken en gezien dat zij in de richting van Bakker's woning begaven. Verdachte de C. had o.m. gezegd, dat hij Sytse R. nog moest spreken. De 14-jarige landarbeider J. Conrat werkte wel met Sytse R. samen en had op Woensdag 12 October beide eerste verdachten op het land gezien. Hendrik K. sprak eerst met Sytse R. Later spraken zij met hun drieën, waarover wist Jacob niet De heer W. Bruin uit Oudeschild deelde mede dat de C. op 15 October had verteld dat hij met de boot op reis moest. Voorts had hij uit een gesprek tusschen de drie verdachten opgevangen, dat zij geld wilden verstoppen. Later zag hij de C. wandelen, deftig in zijn beste spulle tjes uitgedoscht, zeker om in Amsterdam een goed fi guur te kunnen slaan! De C. zou nog hebben beweerd, dat ze knap zouden zijn om hem er in te krijgen. De heer P. v. Nimwegen, caféhouder te Helder, had in zijn café bezoek gehad van verdachte de C., die zijn verteering betaalde met halve guldens en vertelde dat hij in Amsterdam eenige gezellige dagen had doorge bracht! Ook de caféhouder J. F. de Bont. had op 'n Zaterdag bezoek gehad van eersten verdachte de C., die wandelde op verlakte schoentjes en op zijn verzoek een briefje van i 300 gev/isseld in verschillend kleiner bankpapier. Verdachte had nog verschillende pakkende verhalen op- gedischt Eindelijk bleek uit de stukken dat verdachte de C. In België eenige malen wegens strafbare feiten was ver oordeeld, doch niet wegens vermogensdelicten. Hendrik was reeds eenige malen wegens ernstige diefstallen tot gevangenisstraf veroordeeld. Sytse R. was 4 maal ver oordeeld tot diefstallen, o.m. een tot 2 jaar gevangenis straf door de Arr. Rechtbank te Leeuwarden. Requisitoir van den officier. De heer Officier, na de feiten de revue te hebben doen passeeren, releveerde dat verdachten elkander op verschillende punten tegenspraken. De Offioier gedoofde niet dat hen de buit was meegevallen, al was het toch wel de moeite waard. Vast stond dat beide eerste verdachten in het huis zijn geweest en daar diefstal hebben gepleegd. Diverse verzwarende omstandigheden brachten er toe bij om hun schuld vast te stellen. Mede stond vast de medewerking van Sijtse R, hoewel hij dan door de onbetrouwbaarheid van de andere kor nuiten niets had ontvangen De mogelijkheid bestaat dat een deel der buit is verstopt en dat de C. weet waar het zit, als hij althans in Amsterdam met Wijn tje en Trijntje dezen buit niet heeft verteerd. Na nog eenige juridische opmerkingen te hebben gemaakt betreffende de medeplichtigheid van Sijtse R., ging de Off. over tct 't requireeren der aan verdachten toegedachte straffen en vorderde hij tegen de C. 1 jaar en 6 maanden, tegen Hendr. K. 2 jaar en tegen Sijtse R. 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Sijtse R. sprak nog eenige woorden ter zijner verde diging. De verdedigers aan het woord. Mx. Seegers te Den Helder, opponeerende voor ver dachte de C., had een sympathieken indruk gekregen van zijn cliënt en bracht in zijn voordeel naar voren zijn openhartige bekentenis, terwijl hij vclgens zijn mee ning open kaart had gespeeld. Hij had zich voorts te voren aan geen enkel vermogensdelict schuldig ge maakt. Pleiter vermeende dat niet de C. de auctor in tellectualis is geweest en verzocht ten slotte voor hem zoo mogelijk een gecombineerde straf, voorwaardelijk en onvoorwaardelijk, ook omdat hij zegt, zich te willen beteren. Mr. Thomas van Hoorn, optredende voor Hendr. K., kon zich vrijwel met het requisitoir van den Officier vereenigen en bracht ter sprake de oorzaken die Hen drik K. tot het plegen van het misdrijf hadden geleid, waaronder mocht worden gerekend zijn langdurige werkloosheid en concludeerde ten slotte strafverminde ring. Ten slotte behartigde Mr. Dwars van Hoorn de be langen van den medeplichtige Sijtse R. en was de mee ning toegedaan, dat aan zijn verdachte geen mede plichtigheid kon worden ten laste gelegd en hij had moeten worden vervolgd wegens uitlokking. Pleiter concludeerde derhalve vrijspraak en zoo de rechtbank dat verweer niet onderschreef, verzocht pleiter het op leggen van een lichtere straf dan door den Officier ge vorderd en in ieder geval het toepassen der uiterste clementie. Waarop volgde korte repliek van den Officier Ln verband met het pleidooi van mr. Dwars. Hierop werd de behandeling gesloten en de uit spraak bepaald op a.s. Dinsdag. DE EERSTE EN DERDE VERDACHTE MOCHTEN NOG WAT BLIJVEN. Twee der verdachten uit de vorige zaak, de heeren Ed. de C. en Sijtse R., hadden zich hierop nog te verantwoorden ter zake in den nacht van 4 op 5 Sep tember gepleegde diefstallen van diverse voorwerpen, benevens 40 kippen en jonge hanen, eigendom van den arbeider M. Spigt te Texel. Ten nadeele van den heer C. J. Lugt voorts uit een schuur, nadat zij het hangslot op de deur hadden ver broken, ontvreemd een stormlantaarn, een steeksleutel, 'n paar werkschoenen, baggerlaarzen en 'n zicht! De heeren hadden vooraf een café bezocht en toen de diefstal gepleegd. De kippen en hanen hadden zij gestopt in het hok van zekeren Harm Spigt en toen de politie kwam, dit pluimvee weer teruggegeven. Eduard had de kippen opgevangen en Sijtse R. hield een zak op. Door belde verdachten werden de feiten toegegeven. Zij hadden vooraf afgesproken op kippen- roof uit te gaan. Aanvankelijk waren deze beide zaken aangebracht op de zitting van den Politierechter, doch verwezen naar de meerv. strafkamer. Gerequireerd werd tegen ieder der verdachten 6 maanden gevangenisstraf. Den Helder. VERMOEDELIJK BETER BAKKER DAN CHAUFFEUR. Na verzorging van den zender stond Ln den middag terecht de 25-jardge baker Sander L. uit Den Helder, die op 9 Juli met zijn auto een wlelrijdster, mej. Bertha Vader op den Sluisweg onder Wierlagerwaard Ln de vaart had gereden. Het meisje verkeerde la penibelen toestand, maar werd door zekeren heer de Guchtenaire gered. De bakker was door den Kantonrechter te Scha- gen veroordeeld tot f 50 boete of 50 dagen en van dit vonnis in hooger beroep gekomen, dat op 6 December j.1. werd behandeld. Het bleek echter noodlg om nog eenige getuigen te hooren, vandaar de hervatting van het onderzoek op heden. De vadei; van de minderjarige aangereden jongedame was thans aanwezig om de schaderekening in te dienen, zeer billijk berekend op OP ONDERZOEK IN ONBEKEND GEBIED. Een sledetocht van 5500 K.M. noodzakelijk. Ik hoop, zoo vertelt Kapitein Rüser Larsen, de bekende Noordsche Zuidpoolonderzoeker, in staat te zijn om het mysterie op te lossen, dat nog steeds hangt over het gebied tusschen de Weddell Zee en de Ross Zee, in het centrum van het gebied van sneeuw en ijs om den Zuidpool. In verband daarmee ben ik van plan om in Januari naar het Zuidpool gebied to vertrekken, teneinde te onderzoeken of er een doortocht is tusschen die beide zeeën. Terwijl ik de ijswoestijnen doortrek met twee metgezellen en drie stel honden, benevens sleden en tenten, steeds peilingen verrichtend, zal Lincoln Ellsworth mijn werk ondersteunen door gelijktijdig hetzelfde gebied vanuit zijn vliegtuig te observeeren. Tezamen met Bernt Balchen zal hij in den a.s. herfst van Little America vertrekken om dwars over dit onbekende ge bied te vliegen van de Ross Zee naar de Weddell Zee en weer terug naar zijn basis te Little America, hij zal dit eerst doen, wanneer ik hem heb voorzien van mededeelingen omtrent den weertoestand langs de Weddell Zee met behulp van een kortegolf-zender, die ik daartoe meeneem. Ik zelf zal een langen afstand af leggen, ongeveer 5500 K.M., van Koningin Maudland, dat ik in 1929 ontdekte, naar Hearstland, dat door Sir Herbert Wilkins is ontdekt. Van dit traiect ligt een gedeelte van on geveer 3500 K.M. in vrijwel onbe kend gebied. Ik zal vergezeld wor den door twee Noren, een meteoro loog en een marconist. In totaal ne men wij 70 honden mee, die wij met walrussen denken te voeden. Voor ons zelf nemen wij een voor raad gedroogd vleesch, chocolade, melkpoeder en beschuit mee, die toereikend is voor een jaar. Het le ven van onze honden en vermoede lijk ook ons eigen leven hangt dus af van de gelegenheid, die wij krij gen om zeehonden en pinguïns te schieten. Op grond van mijn vroe gere ervaringen weet ik, dat wij een bepaalde zeehonclensoort langs de Weddell Zee zullen vinden; wij zullen er een groot aantal van doo- den om ons voor te bereiden op het jaargetijde, wanneer de stor men woeden en elk levend wezen zich verbergt. Bovendien nemen wij voor geval van nood ook een kleine hoeveelheid gedroogd vleesch mee voor de honden. Het gewicht van onze uitrusting zal zeer gering zijn. Behalve onze sleden en proviand nemen wij slechts twee tenten, één lamp en één stormtent mee. Verder ons radiotoestel, dat onzer zeer ongun stige omstandigheden nog werkt en ons in staat stelt om contact te f 10. Mej. Vader, hoewel behoorlijk gedagvaard, was niet verschenen. Zij dient momenteel ln Koegras en had mischien de aansluiting met den bliksem trein gemist. Van haar verhoor werd dus afgezien. Het voortgezette getuigenverhoor pakte niet ln het voordeel van appellant uit en vorderde de Officier na een min of meer uitvoerig requisitoir, met gedeeltelijke bevestiging van het gewezen vonnis, veroordeeling tot dezelfde straf als in eersten aanleg opgelegd. Ter elfder ure versoheen alsnog hijgend en blazend mej. Vader, om opnieuw haar verklaring af te leggen. Gelet op de antipathie die de president heeft voor spij belaars en telaatkomers, werd mej. Vader uiterst minzaam bejegend. DEN HEER. DIE LIEVER EEN MENSCH DOOD MAAKTE DAN EEN KIKVORSCH. De 40-jarige, zwart geknevelde Albertus Anth. V., geboren te Eindhoven, wonende te Heiloo in het psy chopatengesticht, thans gedetineerd, was 19 Sept, jj. op stap gegaan naar Limmen en na een paar café's te hebben bezocht, kreeg hij in een dier inrichtingen inzie met zekeren J. P. van Til, die hij eenige klappen toe diende en vervolgens met een mes te lijf ging, gelukkig echter met geen erger resultaat dan dat hij v. Til's vinger, jas en hoedrand raakte. Hij stond nu terecht terzake mishandeling en poging tot doodslag. Dr. Barnhorn, psychiater, als getuige deskundige ge hoord, verklaarde dat verdachte destijds in het gesticht werkzaam was als stoker van de centrale verwarming en deelde voorts later mede, dat deze persoon is een psychopaat met verminderde toerekeningsvatbaarheid. Het algemeen belang brengt mede dat hij ter beschik king der regeering zal worden gesteld. Het gebruik ZONDAG 15 JANUARL NED. HEKV. GEMEENTE. Schagen, voorin. 10 uur, Ds. Eikema. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. Enklaar. Bevestiging Kerkeraadsl eden. Julianadorp, geen dienst. Winkel, geen dienst. Warmenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Seulljn. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Boeke. Oudkar3pel, nam. 7 uur, Ds. Van Dijk. Hlppolytushoef, nam. 7 uur, Ds. Van Beek. Valkkoog, voorm. 914 uur, Ds. Tinholt. Veenhuizen, geen dienst. Hoogwoud, nam. 7 uur, Ds. Ham.ilton. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Van de Poel. Burgerbrug, geen dienst. Callantsoog, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, nam. 7 uur, Ds. Witkop. z Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Dirkshorn, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: De wijze waarop. Noordscharwoude, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10% uur, Ds. Dosselmann v. A'dam. Nam. 5.30 uur, de heer v. d. Kaay, van A'dam. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. Langereis (Gebouw „de Vrede"), nam. 2 uur, Dr. R. Bakker van Sint Pancras. THE STAR OF HOPE MISSION. Callantsoog, nam half 8, de heer Sevensma. Julianadorp, geen dienst. onderhouden met de buitenwereld via de walvisch- vaarder in het Zuidpoolgebied of via Kaapstad. Te vens moet het dienen om Ellsworth op de hoogte te houden van de weerstoestanden aan de Weddell Zee. Ik ben van plan om te vertrekken van Koningin Maudland, waar wij een hut met een magazijn zullen bouwen. Als het onmogelijk blijkt om langs de Weddell Zee voort te trekken, kunnen wij daarheen terugkeeren. Wij hopen echter door te reizen via Prinses-Raguhildland en Kroonprinses Marthaland, resp. in 1929 en 1930 door mij ontdekt Tusschen Ko ningin Maudland en Prinses Raguhildland ligt een baai ter breedte van 100 zeemijlen; het zou zeer in teressant zijn, die nader te onderzoeken. Tusschen Prinses Raguhildland en Kroonprinses Marthaland ligt een opening van ruim 1000 K.M. Vandaar zullen wij ongeveer 700 zeemijlen naar het Westen trekken langs de Weddell Zee om het onbekende gebied te onderzoeken en dan gaan wij vrder naar Hearstland en naar het Louis Philippe schiereiland, vanwaar wij met een walvischvaarder naar huis zullen terugkeeren. Deze expeditie zal meer dan een jaar in beslag ne men. Wij zullen onze sledetocht in Februari of Maart beginnen. Wanneer de omstandigheden het onmoge lijk mochten maken, dat wij dadelijk naar het Wes ten doorreizen, kunnen wij in April en Mei altijd nog voorbereidende sledetochten verrichteu. De expeditie zal eindigen in Februari 1934, dan hopen wij opge pikt te worden door een walvischvaarder. Schetskaartje van het Zuidpoolgebied met de voorgestelde routes van Lar^ne's sledetocht en Elsworth's vlucht naar een ontwerp van Lord. van alcohol had op verdachte een zeer ongunstige werking. De gemolesteerde kapper J. P. van Til had op 19 Sep tember te Limmen kermis gevierd en in het café van den heer de Graaf den verdachte ontmoet. Zonder eeni ge aanleiding werd hij door verdachte geslagen, waarop van Til ook van repliek diende. Toen viel van Til, en sprong de verdachte boven op hem. Getuige ontving toen een geringe wond aan den vinger en eenige beschadi ging van zijn jas en hoed door messteken. Verdachte moest gezegd hebben: „Ik maak liever een mensch dood dan een kikvorsch!" Na het hooren van nog twee ooggetuigen kwam de officier aan het woord en werd gevorderd 2 maanden g&v. met last ter beschikkingstelling der regeering. Mr. Wynne. verdediger van verdachte, pleitte in een sympathiek speechje ter beschikking stelling der re geering, alhoewel de cliënt liever naar de gevangenis dan naar een gesticht wil. Later bleek dat hij wel weer naar Heiloo terug wil. LAATSTE BEDRIJF, BIJEENKOMST MET GESLOTEN DEUREN. De laatste verdachte was de 35-js~'Te vetpeuklge 1 os- arbeider Adrianus van SI. uit Grooti roek en thans ge parkeerd in het Huis van bewaring te Alkmaar. Deze persoon had zich schuldig gemaakt aan handelingen, waartegen artikel 248 bis van het wetboek van straf recht een maximum van 4 jaar bruine boonenvoeding bedreigt. Zooals vanzelf sprak, werd dit precaire zaakje, waarin Mr. Josephus Jitta als verdediger fungeerde, met gesloten deuren behandeld. Niets meer aan de orde zijnde; daarna sluiting dei zitting. LANGENDIJK Naar we vernemen hebben de Hoofdbestuursleden van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuin bouwers, de heer P. Hart te Koedijk, A. Hoogland te St. Pancras en W. Venaiik te Venhuizen, te Hoorn een conferentie gehouden met het dagelijksch bestuur van de Commissie van Burgemeesters uit Westfriesland. Deze conferentie is zeer goed geslaagd. Besproken werd de directe uitbetaling van de garan tieprijzen (Steunwet). een in te stellen steunregeling tot den datum van uitbetaling, gelijkstaande aan de uitkeeringen aan georganiseerde arbeiders en bij on voldoende blijken der toegestane 5 millioen het door gaan van die steunregeling. Verder de garantstelling der gemeenten voor de te maken ploegkosten en de ga rantstelling aan Inkoopcentrales van meststoffen voor de beschikbaarstelling van meststoffen aan de tuinders Tenslotte de machtiging der Burgemeesters om vervol gingen en andere moeilijkheden te voorkomen als door onmacht geen betaling kan worden gedaan, van wel ken aard ook. Dit laatste houdt ook ln de betaling van electriciteit en waterleiding, waarvoor de burgemees ters ook moeten worden gerechtigd om afsluiting te voorkomen, daar dit, licht en water, de eerste levens behoeften zijn. Bovenstaande punten weTden door genoemde heeren. toegelicht Het dag. bestuur der commissie was una niem van meening, dat aan deze wenschen tegemoet moet worden gekomen. De actie van den Neutr. Bond is op het oogenblik zeer groot. In den omtrek worden tallooze afdeelingen opgericht en de belangstelling op deze oprichtingsver gaderingen is zeer groot. In verband met de vraag, of het lidmaatschap van den Neutralen Bond vereenigbaar is met dat van het Boerencomité, kunnen wij mededeelen, dat het Hoofd bestuur van den Neutr. Bond heeft besloten om ln geen geval met het Boerencomité samen te werken. Verder heeft de Neutrale Bond een verzoek den. Minister gericht om een beschermlngswet in te voeren, met dien verstande, dat bij eventueele opzegging der hypotheken het Rijk deze tegen de thans geldende waarde overneemt, deze waarde te bepalen door daar voor ingestelde schattingscommissies, waarin de be staande land- en tuinbouworganisaties vertegenwoordigd zijm. In de toelichting, aan dit adres toegevoegd, wordt gewezen op de groote moeilijkheid om bij opzegging een nieuwe hypotheek te krijgen. Er wordt verder op aangedrongen mede te werken de bestaande tuinbouw bedrijven intact te houden. Tenslotte kunnen wij nog mededeelen, dat de voor zitter van den Neutr. Bond, den heer Schermer van Hoogkarspel is benoemd tot lid van de commissie van advies voor de steunverleening aan den tuinbouw. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen, zal er in de plaats van het de zer dagen verbrandde café van den heer 11. Jansen, een nieuw café gebouwd worden, geheel naar de eischen des tijds ingericht. N E V IV E NIEDORP Dinsdagavond hield de afd. van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in de zaal van den heer Kos- sen voor hare leden de derde ontwikkelingsavond in dit seizoen, waarbij optrad de bekende declama tor Willem van Capellen. Het was goed gezien om dezen voordrachtkunste naar hier eens te laten optreden. Allen kennen hem natuurlijk door de radio, maar velen willen hem persoonlijk eens hooren voordragen. De z ial was dan ook geheel gevuld. En wat Willem van Capellen zijn hoorders dezen avond heeft geboden, was zooals van hem nu eenmaal verwacht wordt prachtig. Voorge dragen werden fragmenten uit Tijl Uilenspiegel van Charles de Coster, Schakels van Heijermans en nog enkele andere voordrachten. Zoowel ïd humoristische als in ernstige gedeelten toonde v. Capellen zich een kunstenaar. Alhoewel we meermalen van zijn voordrachten voor de radio hebben genoten, bemerkt men op een dergelijken avond wel, dat er toch niets gaat boven het woord dat rechtstreeks gaat van mond tot oor, van hart tot hart. Het was een prachtige, succes vollen avond. De voorzitter deelde aan het slot me de, dat het aantal leden van de afdeeling van het Instituut hier bedroeg 240. KO b n R A s JULIANADORP. Afd. Koegras van den Ned. Landarb.-bond. Dinsdagavond hield bovengenoemde afd. een ledenver gadering in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen. Present waren 50 leden. Voorzitter de heer G. Hol lander. De notulen worden door den secretaris den heer J. van der Haag gelezen en vastgesteld. Bij de ingekomen stukken is een circulaire van den Helderschen Bestuurdersbond. waarin deze mededeelt, dat zij binnenkort haar 25-jarig bestaan hoopt te her denken. In verband daarmede is in Den Helder een commissie benoemd die tot taak heeft eenige zaken voor dien dag bestemd, te regelen. Een van deze is, om de oude Bondsvlag door een nieuwe te vervangen. Het bestuur van deze afd. had reeds f 2.50 uit de kas, daarvoor bij te dragen, maar de vergadering wensohte voor dat doel nog een collecte en deze bracht nog f 5.03% op, zoodat in totaal f 7.53% zal kunnen wor den afgedragen. Van het Federatiebestuur was bericht ingekomen dat de heeren P. Nieuwboer te Wieringerwaard en J. van de Kommer te Winkel tot tijdelijke propagandisten zijn benoemd en deze de afdeelingen bij het huisbezoek dat op handen Is, behulpzaam kunnen zijn. Van het hoofdbestuur de mededeeling dat tot dusverre rtog geen afzonderlijke propaganda voor de Prov. Noord /JHTA&CTSC Louis PHiLUafcB; pENlNSUljA iscr wilhelm 3Unp\ -

Schager Courant | 1933 | | pagina 6