Schager Roosjes succes! hebben Markwaardig ongeluk. Zware binnenbrand te Den Haag. Toenemende vrees voor een algemeene staking m België. Het laatste middel. Loonconflict in den tuinbouw. Het conflict te IJmuiden. Het blijft maar praten. Zaken doen. Boterprijzen in België. Marktberichten. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 768 m.M. Vooruitzichten: Vrij goed weer Temperatuur: 5 gr. C. is 39 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GCBR. ROTGANS. Hoogzljde E 103, Schagen. Gedipt Opticien Refrartmnist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Holland la benoemd. Besloten wordt om daaromtrent voorstellen in te dienen bij Kieskring en Federatie. Verder deelt het hoofdbestuur mede dat nieuwe leden zeer waarschijnlijk 52 weken lid zullen moeten zijn. wil len zij recht op uitkeering krijgen en dat de uitkeerings- periode wellicht op 10 weken zal worden gesteld. Dit zijn nog geen vaste gegevens, maar er dient aandacht aan te worden geschonken. Voor een toeslag op de huishuren moest de penn. nog verschillende gegevens opzenden naar de comm. voor steunverleening. De nieuwe be stuursleden zijn als 2e functionarissen benoemd. Verder ligt het in de bedoeling bij den penn. een stem pellokaaltje te bouwen, hetwelk dan tevens voor de bestuursvergaderingen kan worden gebruikt enz. Een en ander zal eigendom van de afd. blijven en administra tief worden vastgelegd. Verder is door de diverse organisaties alhier een ge combineerde bespreking gevoerd over een vast te stel len plaatselijk uurloon enz. Den leden wordt aanbevolen van deze besprekingen goede nota te nemen. Het huis bezoek zal eerst door de afd. geregeld worden en diver se personen opgezocht worden. Daarna zal er in samen werking met een der propagandisten verder gewerkt worden. Een aantal personen stelt zich voor dit werk beschikbaar. By de nu volgende rondvraag worden verschillende in terne zaken naar voren gebracht en besproken en wordt er op aangedrongen nog dit seizoen een propagandaver- gadering te houden en dan met eigen krachten een too- neelstuk enz. op te voeren. In beginsel wordt hiertoe beBloten en ten slotte de aandacht gevestigd op de te houden cursusvergadering voor jeugdige werkloozen te Den Helder. Hierna sluiting. WINKEL Door eenige dammers is den heer C. Amels Wz. te Winkel-verzocht een simultaan-seance te geven te Kolhorn in het lokaal van de Wed. Jonker. Woensdagavond gaf het nutsdepartement een film avond, door bemiddeling van de N.H. Cinema te Noord- echarwoude. in de tooneelzaal van den heer R. Laan. De opkomst was zeer bevredigend en voor dezen avond was aan de werkloozen vrijen toegang verleend waarvan door meerderen was gebruik gemaakt. Wat er vertoond werd had aller belangstelling, rus tige, heldere, mooie beelden, zooals men van de N.H. Cinmea gewend is, en spannende filmen. Allereerst een aardige teekenfilm en daarna de hoofd film, een eerste klasse Paramount-klank-film „Wereld stad". Deze film, die ons brengt in de omgeving van de dranksmokkelaars, ons brengt in de wereld van de mis daad. waar het uit den wegruimen van een of meer hinderlijke personen, aan de orde van den dag is, geeft spannende momenten, en vooral het laatste bedrijf, het Zoogenaamde uit rijden gaan, is zeer spannend, als in een wilde rit de auto nog juist ontsnapt aan een pas- 6eerenden sneltrein, en ten slotte juist een ander resul taat oplevert dan de opzet was geweest In deze smok- keiaffaire met al zijn misdaad is gevlochten het leven van een jongen man en een meisje, dat na veel verden king en beraamde aanslagen, toch tot een goed einde komt. Tot slot werd nog gegeven een zeer komische film, de ervaringen van twee landloopers, die al byzondar de lachlust opwekte, en in die stemming zyn de bezoekers huiswaarts gegaan, tevreden over dezen nutsavond. SINT MAARTEN Woensdag jl. had in het café van den heer Wit te Stroet de openbare verkooping plaats van een per ceel grasland, in den polder Westerend en een per- ceeibouwland, in het Grooteblok in de gemeente St Maarten, eigendom van mej. A M. Pater en ten over staan van (ien heer Pinxter te Schoorldam. Koopers werden van perceel 1, weiland, groot 1.22.70 H.A. de heer P. Wink voor de som van f 1040; en perceel 2, bouwland, groot 1.6280 H.A., mej. de wed. C. Slik voor de som van f810. ANNA P AULOW N A Loop der bevolking: Ingekomen: F. Clasen van Dannenberg (Duitschl.). L. J. Andringa van Arnhem. Vertrokken: J. de Bruin naar Apeldoorn; J. M. Kep- pel naar Bergen; Mej. J. Elzinga naar Apeldoorn; Mej. A. Koning naar Wieringerwaard; Mej. P. Koopman naar Wieringerwaard. Bungerlyke Stand: Geboren: Wouter Oornelis Pieter, zon van A. Hoge- woning en I. J. Bakker; Simon, zoon van P. Hoenaon en G. Looy. Getrouwd: P. Zeeman en A. Koning. Overleden: Wed. A. M. Heiligenberg, oud 72 jaar. Z IJ P E OUD ES LUIS. By er.derhandsche aanbesteding is het schilderwerk van een boerderij, te bouwen aan de Kooy te Anna Pauloivna, voor rekening van Jhr. Ir. Laman Trip, gegund aan den heer C. Goet alhier. Hand door trein afgereden. Te Utrecht voer een schuit met vuil onder de Jere- miebrug door, juist toen er een trein passeerde. Deze brug bestaat uit dwarsleggers en rails en zoo doende kon een man, die op de schuit behulpzaam was en die van een passeerenden trein schrok en dreigde te vallen, zich tusschen het hout door aan de rails vastklemmen. Juist toen hij zich vastklemde, passeerde er over deze rails ook een trein, zoodat de hand bijna geheel werd afgereden. Nadat de politie den pols had afgebonden, is de man met een particuliere auto naar de Rijksklinie ken overgebracht. Zich door de vlammen heen gered. Een huishouden van Jan Steen. Woensdagmorgen ongeveer 9 uur ontstond een zware binnenbrand te Den Haag in het perceel Conradkade 5, bewoond door de 68-jarige Mej. M.. die in de keuken by het aansteken van een petroleumstel een ongelukje schijnt te hebben gehad, althans toen zy korten tijd daarna weer in de keuken kwam, stond dit gedeelte van het huis reeds in vlammen, terwijl de vlammen door de gang een uitweg zochten. Mej. M.. alleenwonende vrouw, moest door de vlam men heengaan om zich in veiligheid te stellen; haar ha ren werden daarby geschroeid, doch overigens bekwam zy geen letsel. Al spoedig was de inmlddela gewaarschuwde brand weer ter plaatse. Een groote hoeveelheid goederen werd naar bulten gebracht, doch veel van deze goederen ble ken van zeer weinig waarde te zyn. Een rommel van geweld. De be# oonater mag een zonderlinge worden genoemd. Zy schijnt van niets afstand te kunnen doen en zoo werd haar woning een uitdragerij van ongelooflijke afmetingen. Het heerenhuis stond van onder tot boven, de gangen en de W.C. Inbegrepen, vol. Er was overal slechts een klein paadje om zich te bewegen. Allerlei kleine anertdingen werden ingepakt en bewaard; lap jes stof en dergelijke werden evenmin als kranten weg gegooid. Alles was op elkaar gestapeld en elk begrip van orde was volkomen zoek. Geen wonder dat, toen het hier ging branden, er zich een geweldige rook ont wikkelde en dat het geval, dat in een ordeiyk huis een kleine binnenbrand zou geheeten hebben, zich thans als een zware binnenbrand liet aanzien. Hetgeen de brandweer naar bulten werkte, vormde reeds een vrachtwagen vol, en dit was ongeveer de in houd van de gang en van de achterkamer. Waar het niet had gebrand, liet de brandweer alles zooals het was. 't Zou de vraag zijn of 't huls in één dag wel zou zijn te ontruimen. Een belangstellende menigte stond de opruiming gade te slaan. Niet verzekerd. Mej. M. is eigenares van het huls en van enkele an dere hulzen, Het huis is wel, doch de inboedel van mj. M. is niet tegen brand verzekerd. Mej. M. vond by de buren onderdak. Het huis is gedeeltelijk uitgebrand. Socialistische straatbetooglng te Brussel. De correspondent der N.R.Crt, te Brussel meldt: In goed ingelichte politieke kringen der hoofd stad neemt de vrees voor de socialistische agitatie, tegen de fiscale maatregelen der regeering ziender- oogen toe. Allerlei geruchten doen. in dit verband, de ronde en zoo deelde een blad, dat nauwe betrek kingen onderhoudt met de regeering. gisteren mede, hoe de socialisten zich op een langdurige algemeene staking voorbereiden. Van de Roode Internationale zou de centrale van Belgische metaalbewerkers, in dit verband, een som van 350 000 gulden hebben ont vangen. Daar ook de communisten hun best doen om de agitatie onder de arbeiders te verhoogen. Is meh in de Wetstraat, beducht voor het overslaan van een socialistische staking tot 'n revolutionaire beweging in den zin van de onlusten die zich in Juli 1932 in de provincie Henegouwen voordeden. De regeerings- commissie voor de handhaving der openbare orde heeft, in hare Woensdagochtend gehouden vergade ring, nieuwe coërdinatiemaatregelen getroffen, welke bestemd zijn om, in geval van oproer, de beweging in de kiem te smoren. Donderdagavond zal, in het centrum der hoofdstad, een plaatseiyke protestbetooging tegen de nieuwe douane- en accijnstarieven en de speciale crisisbe lasting. op de loonen plaats hebben. Het initiatief gaat uit van het bestuur der socialistische vakver- eenigingen. Strenge politiemaatregelen zyn voorzien, ten einde alle wanordelijkheden te voorkomen. Een humoristische dokter te Warschau. Recept voor een dametje» dat steeds last had van verkoudheid. Een arts te Warschau, die beroemd is om zyn humoristischen kyk op ziektegevallen, maakte zich dezer dagen braaf nydig en wel om het volgende: Een aardig meisje was reeds eenige malen met dezelfde klachten by hem geweest en verweet hem, dat de geneesmiddelen, die hy voorschreef niet hielpen. Nu is dokter X. niet alleen een goedlachsch, maar als het noodig is ook een grimmig heer en hy nam het lieve klld (dat haar visites overigens netjes betaalde) met geringschattenden blik op. „Zoo, zoo," zei hy, „wat waren ook al weer de symptomen „Verkoudheid en pijn in al m'n spieren." „En wat heb ik de eerste keer voorschreven?" „Een wit drankje!" „Hm. En de tweede maal?" „Een geel drankje en poeders!" „En het heeft niet geholpen?" „Neen." „Mooi. Dan zal ik U nog 'es iets voorschryven en als dat niet helpt, betaal ik U al Uw visites terug." En hy overhandigde haar een recept. Het dame tje, nog heelemaal uit haar humeur, trippelde de deur uit Zy maakte anders een snoezigen indruk: zijden kousjes, hooge hakjes, een kort manteltje en een al leraardigst hoedje. Ze begaf zich meteen naar de dichtstbyzijnde apotheek en bood het recept aan. „Koud vandaag, hè?" zei de apotheker. "Hmdat gaat", zei het meisje. Ineens begon de apotheker te lachen en zei: „Ik kan U niet helpen!" Hij sloeg bijna dubbel van de pret. „Waarom niet?" wilde het dametje weten. Ze was werkeiyk verontwaardigd. „Omdat hier staat „Wollen kousen, warm onder goed, een wintermantel en een sjaal!" Het meisje zei niets meer en wandelde in haar luchtig kleedje en kort jasje door de koude straten naar huis. Of ze de voorschriften van den dokter heeft opgevolgd, is niet bekend. VOOR DE KINDEREN Ziehier een plaatje, waarin jullie de cyfers met el kander moet verbinden. Wat er dan te voorschyn kooit? Nu, dat moeten jullie zelf maar eens zien. Je weet wel hoe het moet? Alle cy- fertjes van 1 tot het laatste cyfer met elkander ver binden. De werkgevers-organisaties in den tuinbouw tus schen Hoorn en Enkhuizen, hebben aan de arbeiders een collectief contract aangeboden op een loon van f 16 per week, en f 18 gedurende de 3 zomermaanden. Over 1932 bedroeg het loon f20.—. De arbeiders, waar van een groot aantal ongeorganiseerd is, zijn tot op heden niet bereid het voorstel van de werkgovers aan te nemen. De reeders lossen zelL De poging van den burgemeester van Velsen om een oplossing in het conflict te krijgen, zal wel mis lukken. Tenminste de federatie heeft geweigerd. De werkgevers hebben nog niet geantwoord. Zoolang dit antwoord niet bekend is, aldus het Hdbld., valt over den verderen loop van zaken niets te zeggen; maar wel staat vast, dat de opzet van de leiders der Federatie is mislukt. Door het niet na komen van de toezegging om de vóór 31 December uitgevaren schepen bij binnenkomst nog te lossen, dacht het Federatiebestuur de reeders in de klem te hebben gezet. Er werd voor ongeveer f200.000 visch van de uitgevaren schepen verwacht; als die visch in de schepen bleef liggen, met kans op verrotting, zouden de reeders wel toehappen. Dat is anders geloopen. De reeders hebben gezra- meniy'k de lossing en sorteering uitgevoerd. Daarmee is niet alleen den sta kenden werkloozen getoond, dat de reeders zich wel weten te redden; maar de minis ter heeft daaruit ook de gevolgtrekking kunnen ma ken, dat er aan dien kant te IJmuiden wel samen werking is. Er zijn nu door de reeders, sinds 5 Januari al 46 treilers gelost, met een totale besomming van f 121.000; er worden nog 16 treilers venvacht gis teravond zouden er nog enkele binnen komen en ook die zullen door de reeders worden gelost. Dat het werk niet slecht is uitgevoerd, blijkt uit de besom ming en uit het feit, dat byv den eersten nacht de schepen met 75 man gelost zijn. Voor datzelfde werk had men in normalen tijd 135 havenarbeiders ge bruikt. Enkele reeders hebben de eischen van het Federa tie-bestuur ingewilligd. Geen Intern, belangen meer. De onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Anthony Eden, heeft gisteren een rede gehouden over de internationale perspectieven. Hy zelde, aldus de Tel., dat de langzame voortgang op de ontwapeningsconferentie niet het gevolg was van fouten van de deskundigen of van Invloeden van wapen fabrikanten. doch van de onbevredigende politieke be trekkingen in Europa. Om verbetering in de betrekkin gen en om rust in Europa te verkrijgen, moet de con ferentie dit jaar al haar krachten inspannen en zióh niet laten lelden door een bekrompen of zelfzuchtigen geest. Duitschland is thans naar de ontwapeningscon ferentie teruggekeerd en wat dit betreft is de conferen tie het nieuwe jaar dus onder gelukkiger auspiciën be gonnen. In het afgeloopen jaar was de conferentie van Lau- sanne een uitgesproken succes. Lausanne sloot een slecht hoofdstuk In de geschiedenis van na den oorlog af Het Is echter duidelijk, dat aan den last van de groote internationale betalingen geen einde kan komen voordat Amerika als de grooste crediteur zyn houding heeft vastgesteld. Engeland ia zoowel een crediteur als een debiteur. Engeland begreep daarom ten volle hoe noodlottig de invloed op den wereldhandel van groote internationale betalingen Is, waartegenover geen commercleele tegenprestaties staan. Engeland kan er nauweiyks verwonderd over zyn, dat de grootste credi teur-natie minder viug is, om het probleem onder de zelfde perpectieven te zien, doch die perspectieven zijn daarom niet minder juist. De internationale betalingen hebben den handel ontwricht, de goederenprijzen doen dalen en de producenten ln de geheele wereld veramd. Totdat er aan die betalingen een einde is gemaakt, zal het herstel van de wereld belemmerd worden. Het is daarom in het belang van iederen crediteur en debi teur om een einde aan de betalingen te maken. Straten worden te huur gesteld. De Parijsche gemeenteraad, die zich bewust is van de waarde van de straten en monumenten van Parijs voor filmopnamen, heeft besloten kosten te berekenen voor het gebruik ervan voor de film. Acht en veertig uur voordat de opname wordt gemaakt, moet het schriftelyk verzoek daartoe zijn ingediend De tekst van het scenario moet aan de desbetreffende auto riteiten worden voorgelegd, vei gezel .1 van een lijst van namen van de spelers en speelsters. Een vast bedrag wordt berekend voor eiken opera teur. verhoogd met een suppletoire belasting voor eiken acteur, elke actrice, elk dier en elk voertuig, dat „optreedt". Na middernacht worden do bedragen verdubbeld Filmopnamen, waarin geen spelers optreden, mogen kosteloos worden gemaakt. Een glijdend tarief. Het Brusselsche blad de Dernière Heure meldt dat de regeering binnenkort het huidige stelsel van boterin- voervergunningen zal opheffen en voor den invoer van boter een „glydend" tarief van invoerrechten met maxi mum zal vaststellen. Deze belasting zal uitsluitend be stemd zijn om evenwicht te brengen tusschen de prij zen van de buitenlandsche en de inlandsche boter. De invoer in België van verschen room zal ook aan een dergelijke regeling worden onderworpen. Wat het vleesch betreft, zal eveneens een dergeiyk systeem van evenwichtsbelasting met betrekking tot het bevroren vleesch worden toegepast. Overigens blijft de onbeperk te Invoer van vleesch toegestaan. TANDEN VAN DIEREN IN KAKEN VAN MEN- SCHEN GEPLAATST. Proeven van Japansch geleerde. Uit Tokio: Een hoogleeraar van de tandheelkundige universiteit te Kyushu meent dat het mogeiyk is de tanden van dieren te plaatsen in de kaken van den mensch. Hy is er in geslaagd tanden van menschen te plaatsen in de kaken van eekhoorns en andere dieren. Hy verklaart dat de meeste van deze operaties met volkomen succes zyn uitgevoerd. MOND- EN KLAUWZEER IN ENGELAND. Te Birmingham, Derby, Leicester en Nuneaton heb ben zich gisteren gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan bij varkens In een groot deel van de Midlands is thans het vervoer van vee, varkens, schapen en pluimgedierte verboden. Ook Leicestershire is onder het verbod begrepen. Een groot aantal vossejachten in dit be kende jachtgebied is uitgesteld. VECHTPARTIJ TUSSCHEN HITLERIANEN TE NEURENBERG. In het Hitler-huis te Neurenberg kwam het gister nacht tot een vechtpartij tusschen S. A.-leden en an dere aanhangers der nat. soc. partij. De politie werd te hulp geroepen en kon de orde herstellen. TRAGISCHE DOOD. Het waren geen bonbons. Uit Goettingen, 11 Jan.: In het gezin van dr. Bran- des, assistent-arts in de chirurgische kliniek van Goettingen, heeft heden een tragisch ongeval plaats gehad. Het driejarig zoontje van den medicus had in een latafel een doosje met tabletten gevonden, welke hij voor bonbons aanzag en opat. Toen de ouders het voorval bemerkten, was het reeds te laat. De tabletten hadden oen zóó sterke ver mindering van den bloedsomloop tengevolge, dat het knaapje na enkele uren overleed. CONCIËRGE U L.O.-SCHOOL. Voor de betrekking van conciërge aan de U-L.O.- school hebben zich 13 sollicitanten aangemeld. POLITIE GEM. SCHAGEN. Gevonden: Een vulpenhouder; een bandschoen. SCHAGEN. 12 Jan. 10 paarden f 150—350; 11 geldekoeien, mag. f 80— 130; 30 idem, vette f 150—225 4 kalfkoeien f 160—200; 2 vaarzen f50—70; 24 nucht. kalveren f6—18; 40 Schapen, vette f 1618; 347 overhouders f7—12.50; 8 varkens, mag. f6—11; 31 idem, vette, per Kg. fO.27 —029; 152 biggen f4—7; 26 konijnen f 0.50—1.75, 60 kippen f 0.80—155. EIERVEILING SCHAGEN. 12 Dec. Aangevoerd zijn 140 partyen 72000 stuks kipeieren, 12 partyen 800 stuks eendeieren. De prijs liep van kipeieren f 3.403.50. bruine f 3.10—3.60. eendeieren f 3—3.20. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht het nummer van Zaterdag a.s. NOORDSCHARWOUDE. 11 Jan. Aangevoerd: 15300 Kg. uien f 2.70—3.20, drielingen f 3.20—3.40, grove uien f 2.60—3, 45300 Kg. roode kool f 1.80—2.90, doorschot f 0.70—2.20, 45200 Kg. D. witte kool f 0.60—0.70. doorschot f 0.60. 23700 Kg. gele kool f 0.901.50. doorschot f 0.601.10, 50 stuks bloemkool f 5.90. Doorgedraaid: 1800 Kg. roode kool, 1200 Kg. gele kool. 11600 Kg. D. witte kool. WARMENHUIZEN. 11 Jan. Aangevoerd: 13900 Kg. roode kool le kw. f 1.50—2.80, 2e kw. f 0.90—2. 1825 Kg. gele kool 2e kw. f 1.20—1.60, 6700 Kg. witte kool le kw. f 0.60, 2e kw. f 0.60, 1275 Kg. uien f 2.80, drielingen f 3.403.60, grove uien f 3. BROEK OP LANGENDLJK, 11 Jan. Aangevoerd: 60000 Kg. roode kool f 1—3.60. II f 0.60— 2.40, 43000 Kg. gele kool f 0.60—1.60, 31000 Kg. D. witte kool f 0.60—0.70. 4000 st. bloemkool Reus f 7—10.20. II f 1.50—3.40. 8000 Kg. uien f 2.50—3.20. drielingen f 2.80 —3.30, 4000 Kg. peen f 1.20—1.60, 5100 Kg. bieten f 0.60 —1.70. AMSTERDAM. 11 Jan. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 310 vette kalveren le kw. 5460 cent, 2e kw. 4650 centi 3e kw. 3644 cent per Kg. levend gewicht; 39 nuchtere kalveren f 5—10; 473 varkens, vleeschvarkens 90—110 Kg. 33—34 cent, zware varkens 3233 cent en vette varkens 30—31 cent per Kg. slacht- gewicht. Er waren 4 wagons geslachte runderen uit De nemarken aangevoerd. AMSTERDAM, 11 Januari 1933. Aardappelen: Zeeuwsche bonten f 1.401.80, idem blauwen f 1.501.90, idem blauwe eigenheimers f 1 1.20, idem blauwe' poters f 0.901, idem bonte poter® f 0.901, idem Bevelanders f 11.20, IJpolder eigen heimers f 0.901, idem blauwe eigenheimers f 11.20, idem eigenheimer poters f 0.500.75, idem Bevelanders f 11-10, Noordholl. eigenheimers f 11.20, idem bl. eigenheimers f 1—1.20, Anna Paulowna zand t 1.75—2, Hillegommer zand aardappelen f 1.75—2, Drentsch® eigenheimers f 1.752, Flakkeesche eigenheimers f 1— 1.20, idem eigenh. poters f 0.90—1, Spuische eigenhei mers f 11.20, idem Eigenheimers poters f 0.90—1 per 70 K.G.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7