Plaatselijk Nieuws. DUITSCHLAND'S HANDELSPOLITIEK Conflict tusschen rijksregeering en landbouw Ingezonden Stukken. GEDACHTEN VAN EEN TUINDER. SPORT. Bij de opening van den weg over den afsluitdijk Heropening zaak. N.V. Velo Waschmachine Mij. Alles voor een kwartje. Theater Royal. Kans, dat er iets van de binnenlandsche kolo nisatie zal terechtkomen, nu nog ge ringer. - De gevaren voor den Neder- landschen zuivel- en tuinbouw- export Reeds sedert geruimen tijd is er in Duitschland tusschen de rijksregeering en den rijkslandbouwbond een conflict gerezen, hetgeen den verschillenden po litieke bladen aanleiding heeft gegeven tot commen taren, die uit den aard der zaak de kwestie uiteen loopend beoordeelen. De landbouworganen oefenen critie^c uit op de of ficieels regeeringsverklaring, welke zij meenen te moeten beschouwen als een bewijs van niet meer in bedwang gehouden temperament. Ofschoon zij toege ven, dat ook de publicatie van den Landbond scherp van vorm is, verontschuldigen zij haar als een symp toom van de vertwijfeling en verbittering van den Duitschen landbouw. „Plundering van den landbouw ten gunste van de almachtige geldzakbelangen van de internationaal georiënteerde exportnijverheid en haar trawanten", daar spreekt de landbouw van en terecht ziet het Reichsverband der deutschen Industrie er in zijn pro test van af om met de lieden, die voor zulk een uit lating verantwoordelijk zijn, in een zakelijke discus sie te treden. De autarkische dwaalleer, zoo constateert de Deut sche Allgemeine Zeitung, heeft blijkbaar bij een deel van den landbouw de meening doen postvatten, dat eerst de industrie moet worden vernietigd, voordat het in Duitschland vooruit zal gaan. „Wat wil de landbond dan eigenlijk? Meer koopers en nog meer werkloozen? Of wil hij een groot deel van den men- schen, die nu in de stad nog verdienen, dwingen om keuterboertjes te worden, teneinde daardoor nog meer concurrentie te krijgen?" Inderdaad verlangt de landbond onverwijlde verhoo ging van de inkomende rechten, verscherpte contin- genteering en een algemeen betalingsmoratorium. Het is niet noodig het bedenkelijke van deze plan nen in het licht te stellen, aldus de Berlijnsche cor respondent van de N.R.Ct, want ze zullen niet in vervulling gaan. De mannen van den landbond heb ben uitvoerig tot twee maal toe met de regeering ge confereerd. Do regeering heeft beweerd, dat bij die besprekingen op veel gewichtige punten eensgezind heid bleek te bestaan. De landbond ontkent dat, maar praat in het minst niet goed, dat zijn bestuur nog voor het begin van de besprekingen van gisteren een oorlogsverklaring aan hetzelfde kabinet in de wereld had gestuurd, waarbij hij een beroep zou doen op de welwillendheid, terwijl rijkspresident en rijkskanse lier eerst na afloop van de conferentie deze verkla ring op hun schrijftafel vonden liggen. Nu heeft de regeering de betrekkingen met den landbond (welks houding alleen in de nationaal-so- alistische pers genade vindt) afgebroken, maar zij heeft meteen verklaard, dat. zulks haar niet zal ver- hindereu zoo spoedig mogelijk alles voor den land bouw te doen wat in haar macht staat. Men legt er in de Wilhelmstrasse den nadruk op, dat de minister van landbouw von Braun, in de agrarische politiek één van zin met de overige leden van het kabinet Mijnheer de Red, Ik verzoek een kleine plaatsruimte voor het onder- •taande in uw blad, bij voorbaat mijn dank. De las in de Sc ha ge r Courant van 11 Januari, als dat de Varkenscentrale 100.000 speenvarkens op wil koopen. En die aan het Nat. Crisiscomité over te doen om die •peenbiggen onder de werkeloozen te verdeelen, waarop door het Nat. Crisiscomité afwijzend is beschikt Nu zal door de Varkenscentrale een anderen weg ge zocht worden om het vleesoh den werkeloozen te doen toekomen; lukt dat niet dan vernietiging. Het is te wenschen dat plaatselijke comité's of ge meentebesturen daarvoor te vinden zijn, want vernieti ging van 100.000 speenbiggen in dezen tijd van zoo'n groote werkloosheid en gebrek, er zijn toch zeker hon derden gezinnen waar de laatste maanden geen vleesch of spek, ja, geen vet op tafel geweest ia Ik was zelf kort geleden in een gezin, waar wat melk over het eten werd gedaan, bij wijze van vet. Het is dan ook te wenschen dat de heeren die thans het roer in handen hebben, dat schandaal niet over Ne derland komen laten; een groot schandaal zou het we zen als er 100.000 van die kostelijke speenbiggen vernie tigd werden, terwijl er zoo'n groot gebrek aan Is. Hee ren directeuren van abattoiris zeggen wel dat het min, derwaardig voedsel ls, omdat zij nog geen gebrek en honger hebben. Ik wou dat Ik elke week zoo'n speen- Ibig op tafel had. Hopende door dit onder de oogen te brengen, dat de bestuurderen van plaatselijke comlté's of gemeentebe sturen er aandacht aan zullen schenken. U, mijnheer de Redacteur, nogmaals dankende, J. GROOTE& Burgerbrug, Zijpe, Als ik denk toch aan de crisis, En wat daarvan het gevolg is, Hoe de hulp ons thans geboden Tot leniging der ergste nooden. Moet worden afgebedeld van den Staat, Omdat men andera ten gronde gaat. Hos crisiscomité wordt een noodzakelijkheid, De tuinbouwer leeft van liefdadigheid. Hoe werkloosheid heerscht in alle sterkte, Terwijl een enkeling slechts werkte. Die voor zijn werk maar matig wordt beloond, De werklooze wordt daarbij nog vaak gehoond. Er gaat één roep door 't land voor bezuiniging, Alom hoort men actie voor ontwapening. Toch gevoel Ik mij niet gerust. Ik hoor kanongebulder langs de kust. En al mag het dan zijn alleen voor oefening, Het ls in strijd met de bezuiniging. Ik denk eens na en vraag mij af, Aan wien ik toch mijn stem wel gaf. En werp een blik door West-Friesland heen, Zie niets dan armoede en ellende om mU heen. Ik vraag aan ieder, moet het zoo verder gaan? Zoo neen? dan moet het stemmen anders gaan! St. Maarten, 10 Jan. 1933. P. B. is. Tot dusver was inderdaad van die eensgezindheid niet veel te merken, eerder van het omgekeerde, maar de bedoeling van de verklaring is niet om van het verleden te spreken, doch van het huidige oogenblik. Men wil zeggen, dat rijksminister von Braun zich allerminst met den rijkslandbond identificeert (wat ook niemand had verwacht) en tevens dat hetgeen de regeering nu en ten deel toch wel degelijk ge noopt door het optreden van den rijkslandbond met veel grooter spoed dan aanvankelijk was voor zien, voor den landbouw wil doen, eensgezind door von Braun zoowel als door de andere leden van het kabinet wordt goedgekeurd, waarbij in het midden wordt gelaten of de overige kabinetsleden mede on der dien invloed meer het standpunt van von Braun dan wel von Braun meer het standpunt van de an dere kabinet ^den is genaderd. In alle geval, het kabinet komt nu haastig met maatregelen op het gebied van den landbouw. Het geen van die maatregelen welke inderdaad rullen genomen worden, verluidt, is wel geschikt om de vreugde over het feit dat de nog zoo veel verder gaan de dissiderata van den rijkslandbond niet zullen worden vervuld, aanzienlijk te matigen. In de eerste plaats dreigt een noodverordening, waarbij de bescherming tegen executies, welke thans reeds voor het Oosten geldt, voor verschillende over het geheele rijk verspreide landstreken eveneens zal gelden. Tegelijkertijd zal deze bescherming weder worden uitgebreid op een aantal landbouwbedrijven, welke men eerst had willen verkavelen en daardoor wordt de kans dat er iets van de binnenlandsche ko lonisatie terecht komt, welke kans toch al klein was, nog geringer. De regeering wijst er tegenover den landbond wel iswaar terecht op, dat Nederland ondanks het expireeren van een gewichtig deel van het handels verdrag, nog altijd de meestbegunstiging zal blijven genieten en dat uit hoofde daarvan Duitschland te genover Nederland ten opzichte van de zoogenaam de veredelingsproducten nog niet dadelijk de volle autonomie herkreeg, veeleer de expiratie van nog an dere handelsverdragen moet afwachten, maar daar bij laat de regeering toch zonder de minste dubbel zinnigheid doorschemeren, dat zij op het oogenblik dat zij de kans schoon ziet, scherpe maatregelen ter bescherming van de zuivelproducten, alsmede van de tuinbouwvoortbrenselen zal treffen. De regeering, naar het schijnt om te dezen opzichte de sympathie van het groote publiek te winnen, beweert dat deze bescherming niet in de lijn ligt van de wenschen der groote agrarieërs. Deze bewering is echter verouderd. Vroeger, dat is waar, liet de landbond zich aan de veredelingsproductie weinig gelegen liggen. Dat is echter veranderd sedert Duitschland wederom meer graan produceert dan het zelf op kan en de groot agrariërs met schrik hebben bemerkt, dat de veeboe ren geen winst genoeg meer behalen om het door hen verbouwde veevoeder te betalen. Tenslotte heeft de margarineverordening, welke, reeds ten doode schijnt opgeschreven, weder nieuw leven gekregen. In alle geval schijnt de margarine te zullen worden gecontigenteerd en is er sprake van een exportbelasting op dit product. Hier mag worden herinnerd aan een van de slot zinnen in het uitvoerig rapport, dat de margarine-in dustrie op 4 Januari aan de regeering heeft doen toe komen. „De gedaalde koopkracht kan niet worden hersteld door het goedkoope voedsel voor de massa duurder te maken, teneinde aldus den afzet van de dure boter te vergrooten, want daardoor zal eer het tegendeel worden bereikt." Wat van de boter geldt, geldt van alle dure voedingsmiddelen. In alle geval, de ruzie tusschen regeoring en rijks landbond geeft geen gegronde aanleiding tot verheu ging, want ze zal maatregelen zoowel bespoedigen als verscherpen, welke geenszins in het belang ook van den Nederlandschen export naar Duitschland kunnen worden geacht, zulks nog afgezien van het feit, dat er mettertijd een verzoening zal worden nagestreefd op grond van een compromis, waarin nog meer met de belangen van den rijkslandbond zal worden reke ning gehouden dan de regeering uit zich zelf, on danks alle oneenigheid, reeds thans bereid is te doen. K.N.V.B.-PROGRAMMA. U JANUARI. AM. I: Z.F.C.Hermee D.V.S.; 't Gooi—Blauw Wit; H.B.S.—A.D.O.; RCHDHC; Feljenoord -VSV. 2 A: KtoheimZeeburgia; Alcmaria Victrix—Z.V.V.; EDO—WA; HRCWPC. 2 B: BloemendaalD.W.S.; Alphen—HJ.C.; Hercules Baarn; SpartaanB.F.C. 3 A: ZaandijkHelder; K.V.V.—Volewijckere; Pur- mersteijn—Meervogels; D.W.V.O.S.V.; Holland la Aasendelft. 4 A: Q.S.C.Uitgeest; E.V.C.—Texel; Vrone—Alk maar. Ree. 1: HJ.C. 2A.F.C. 2; Hilversum 2EDO. 2; Blauw Wit 2—Z.F.C. 2; Haarlem 2—AJax 2; Zeeburg!a 2—Stormvogels 2. Ree. 2 A: WA. 2—HRC. 2; W*FC. 2—RCH. 2; VSV. 2 Ajax 3; KFC. 2—Alcmaria 2; TOG. 2—West-Frisa 2. Res. 3 A: ZW. 2—Holland ia 2; WFC. 3— APGS. 2; OSV. 2ZFC. 3; Kennemera 2Alcmaria 3; Helder 2 QSC. 2. Afd. II: DFC.Weet-Frisia; StormvogelsHaarlem; Sparta—K.F.C.; Ajax—Xerxee. (Sportkroniek) SCHORSINGEN NAAR AANLEIDING SCHAGEN—VRONE. Door de strafoommissie zijn uitgesproken de volgen de vonnissen: J. L. Lutjeharms, Molenstraat C 44, Schagen, lid van Sohagen en H. Kuiper, Kerklaan, St. Pancras, lid van Vrone, zijn beide voor zes achtereenvolgende compe titiewedstrijden geschorst met ingang van 28 Decem ber 1932. (Sportkroniek). Een wlmpeltocht van de K.N.A.C. om op dezen dag zooveel mogelijk auto's bij de opening tegenwoor dig te doen zijn. De Kon. Ned. Automobiel Club heeft besloten ter gelegenheid van de openstelling van den verkeers weg over den afsluitdijk, welke Noord-Holland met Friesland zal verbinden, een wimpeltocht naar het IJsselmeer te organiseeren. Deze tocht, welke een zeer eenvoudig karakter zal dragen, heeft ten doel zooveel mogelijk automobilisten op den dag van de opening van den weg daarbij tegenwoordig te doen zijn; de opzet daarvan is dan tevens de deelnemers te verplichten eenige nader vast te stollen plaatsen, liggende aan de voormalige Zuiderzee, te bezoeken. Zij, die aan de voorwaarden van een, nog nader be kend te maken, eenvoudig reglement voor dezen wimpeltocht voldoen, zullen een speciale plaquette verwerven, welke ter herinnering aan de opening van den belangrijken verkeersweg over den Afsluit dijk voor de Kon. Ned. Automobiel Club is ontwor pen. Zoodra de datum van opening van den weg be kend zal zijn gemaakt, zal ook het reglement wor den gepubliceerd en verkrijgbaar gesteld. Ongevaarlijke bedreiging. Van kwaadheid bewusteloos geworden. Op de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam kreeg een werklooze ruzie met een ambtenaar van Maatschappe lijke n Steun. De man meende, dat hij te weinig steun ontving, maar de ambtenaar was het daarmede niet eens en weigerde den man langer te woord te staan. De ruzie liep zóó hoog, dat hij den ambtenaar te lij? ging. Verder bracht hij het echter niet, want hij wond zich zoo op, dat hij zelf het bewustzijn verloor. In dien toestand Is hij naar het gebouw van den Ge neeskundigen Dienst op de Achtergracht vervoerd. Hedenavond heropent de firma W. Sohaafsma haar nieuw gerestaureerden winkel in den Molenstraat al hier. Toen besloten was het filiaal op de Laan op te heffen, werd tevens het besluit genomen om de reeds zoovele jaren bestaande zaak in de Molenstraat te verbouwen en vanzelfsprekend te moderniseer en. Dit ls dan ook geschiedt en zoo gezegd, hedenavond vindt de heropening plaats. In verband nu met dit feit zijn we een kijkje gaan nemen in de Molenstraat en laten we maar direct met de deur in huis vallen, het is, ais la hier iets nieuws verrezen. Achter een der groote etalage ramen, die het pand rijk ls, is een ruime, stofvrije etalagekast gebouwd, waar de diverse artikelen zijn opgesteld. Langsgs de wanden werden eveneens stof vrije etalages aangebracht, voorzien van glas in lood schuifdeuren. In een dezer Ia smaakvol een uitgebreide oollectie tin-artikelen opgesteld, zooals vazen, pullen, aschbakken en inktstellen. De andere zijn gevuld met 1001 artikelen, alles op 't gebied van verlichting en verwarming. In de ruime etalagekast vindt men ook ruim gesor teerd diverse moderne Telefunken radiotoestellen, waarvan de firma vertegenwoordigster is. Voorts trek ken de aandacht vele voorwerpen op huishoudelijk ge bied als theelichtjes, kookplaten, electrisohe keteltjes, ja, wat al niet In lampen is een ruime sorteering voorhanden. Tien tallen salon-, hulskamer-, gang- en kantoorlampen, schemerlampen, etc., worden in den winkel aangetrof fen. Hoogst moderne, staande leesïampen, vindt men daarnevens. Ruim gesorteerd blijkt de firma te wezen in elec- trische en gasfornuizen, tegen eiken prijs, stofzuigers, etc. De afdeeling Sanitair laat evenzoo niets te wenschen over. Langs den wand zijn diverse soorten vaste wasefc- tafels ten toon gesteld van de meest eenvoudige tot de meest luxieuse toe. Een complete bad-installatle geeft aan, dat ook op dit gebied de firma goed is ingericht Verder willen wij nog even vermelden, dat alles schitterend verlicht is, zoodat dit ook reeds een recla me voor haar vakkundig inzicht op ddt gebied is. De firma wensohen we met de heropening van de zaak in de Molenstraat geluk en veel succes voor de toekomst Zooals reeds eerder door ons vermeld is geworden, zal In Schagen voortaan een filiaal gevestigd zijn van bo vengenoemde Maatschappij. Dit filiaal waarvan de heer Zomerdijk als houder optreedt, is gevestigd in de Molen straat Heden zal de offlcieele opening plaats vinden. De Velo-Wasohmachlnefabriek heeft een 100 tal de pots in ons land en ook een groot aantal bulten lands grenzen. Deze groot-industrie te Barendrecht is een klein dorp apart, met zijn moderne kantoorgebouwen, uitgestrekte fabriekshallen van geweldige afmetingen, met zijn eigen haven, waar de groote zeebooten, die het zware en harde teakhout via Rotterdam aanvoeren, aan een speciale losplaats, door hijschkranen met bijzondere capaciteit worden gelost De zware teakhout-boomdeelen, varieerend ln zwaar te van 5 tot 6000 K.G. worden na uit de zeeschepen geta keld te zijn, per luohtspoor naar de zagerij getranspor teerd, waar 3 groote zaagmachines de hoornen In plan ken zagen en andere zaagmachines de planken weer in duigen. Dit teakhout is zoo hard. dat 't haast niet mo gelijk is om er een spijker in te slaan, zoodat electrische slijpmachines geregeld werk hebben om de zagen te scherpen. Maar door deze buitengewone kwaliteit is ook de Velo-machine onverslijtbaar nagenoeg. De duigen gaan ruw in vierzijdige schaafmachines, waar zij dan geschaafd en gegroefd uitkomen, terwijl weer speciale machines voor de vervaardiging der bo dems en deksels zorgen. De tafeltjes zoowel als de pootjes der tafeltjes worden automatisoh gezaagd en gedraaid, alles door de meest economische machines. 'Al deze bewerkingen geschieden in groote moderne fabriekshallen van 70 x 20 M. en 45 x 20 M.. door niet minder dan 60 diverse machinerieën. Zoodra de duigen machinaal afgewerkt zijn, komen zij in de kuiperij» waar de kuipen worden vervaardigd, geband, door een speciale kroosmachine worden ge groefd en de inmiddels vervaardigde bodem wordt in gebracht en de buitenwand afgedraaid. Vla een reserve-machlne-kamer komen wij in de ma chinehal, waar een stoommachine met een capaciteit van 500 P.K. aan een aangekoppelde dynamo een capa citeit verleent van 440 volt bij 750 ampère. De stoom machine drijft de krachtbron der fabriek, terwijl de dy namo de stroom levert door de geheele fabriek, waar elke maohlne door een eigen motor gedreven wordt. In een groote hal (100 x 50 M.) worden alle ijzeren onderdeelen door 40 frais- en draaibanken en ponsma chines gemaakt, waarna in de montagehal alle machine- onderdeelen in elkaar worden gezet en in de afgewerk te kuipen worden aangebraoht. Annex deze montagehal ls een speciale afdeeling, waar de wringers worden gefabriceerd. In de montage staan in slagorder honderden Velo- Waschmachines ter verzending gereed, waarvoor een speciale expeditieafdeellng is ingericht. Zoo komt nu. van grooten teakhoutboom af, de van de beste onderdeelen vervaardigde Velo-Waschmachine ook in het nieuwe filiaal, dat vandaag geopend wordt. Dit ls het motief, waaronder de firma Albert Heijn ook ln baar filialen te Schagen en N. Nledorp haar een heidsreclame inzet. In dezen tijd van „goedkoopte" en „alles voor een beetje" kan 't niet anders of dit streven om veel voor weinig geld te geven, moet inslaan. Voor de nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. MARKTO VERZICHT. De aanvoer van vette koelen was wel niet zoo groot, maar voor den tijd van 't jaar ging het nog wel. De handel was vlug te noemen, de koelen werden hier goed verkocht, hoogste prijs 30 ets. De duurste koe kwam op 225 gld. Buitengewoon zware koeien waren ©r niet aangevoerd. De handel in kalf- en geldekoeien was zeer matig. In vaarzen was weinig handel. Van stieren valt niets te melden en graskalveren is voorioopig af- geloopen. De handel ln nuchtere kalveren was heel goed, dat begint weer aardig op te leven, de tijd komt weer voor de groote aanvoeren. Griep ln het garnizoen te Ede. Onder de militairen in het garnizoen te Ede heerscht de griep. Bij de ne artillerie brigade zijn ruim 130 mi litairen aan griep en Influenza lijdende. De sterfte aan griep in Engeland. 681 in één week. De vorige week zijn 681 menschen aan griep ge storven in de groote steden van Engeland en Wales, waarvan 163 in Groot- Londen. 163 te Birmingham, 45 te Newcastle en Tyne, 24 te Sunderland, 23 te Li- verpool, 22 te Manchseter en 19 te Pórtsmouth. Bovendien zijn er te Glasgow 36 en te Edinburg 14 menschen aan griep overleden. De handel in paarden was goed, er waren weer beste aangevoerd. Oude slachtschapen van 1016 gld., handel goed. Met de overhoud era had het beter kunnen zijn. maar het was toch beter bij de vorige weken; men kon den handel matig noemen. Voor de slacht werden er nog wel gekocht. De handel in vette schapen was goed, tot 18 gld. de duurste. De vette varkens golden tot 14% ets., de handel was vlug. De biggen en schrammen werden heel goed ver kocht, verhooging van prijzen. Er werden er 70 stuks gekocht door een Geldersch koopman en rechtstreeks vervoerd per auto, een groote reis. Die kooplui kun nen wij hier hebben, dat geeft toch direct opleving. De aanvoer van kippen, konijnen, enz. wordt weer elke week beter; de handel was goed, prijshoudend. Over 't geheel kon men tevreden zijn naar de om standigheden; er was geen achteruitgang in den han del, eerder een vooruitgang met opleving. Op de stallenmarkt was 'het weer een gezellige drukte. GEEN VERDERE VOORTGANG. Een paar weken geleden hebben wij mededeeling ge daan dat op last van de Inspectie der Posterijen door de justitie een onderzoek werd Ingesteld naar een plaats gehad hebbende onregelmatigheid ten postkantore al hier. Naar ons werd medegedeeld, heeft het onderzoek het resultaat gehad, dat justitieel deze zaak geen ver dere voortgang zal hebben. VERBOUWING. Het thans reeds zoo vriendelijke pand van den heer Geert de Boer (firma D. Hartland) aan de Hoogzijde, zal een geheele verbouwing en verfraaiing ondergaan. Het pand wordt in een sierlijke trapgevel renaissance stijl opgetrokken en zoodoende van meer woongelegen heid en bergruimte voorzien. Wij twijfelen niet of onze Hoogzijde zal door deze ver bouwing een fraai perceel rijker worden. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand Dec. op spaarbankboekjes ingelegd f 14050.98, en terugbetaald f 10043.57. derhalve meer ingelegd dan te rugbetaald t 4007.41. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 7. Door tussohenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f 500, en afgeschreven f 250, derhal ve meer in- dan afgeschreven f 250. Deze week wordt in theater Royal vertoond de Super film: „Ein lied, ein Kuss, ein M a. d .e 1. Deze film ls er weer een uit de reeks van groote Duit- sche shlagers, waarin de zoo bekoorlijke Martha Eg- gerth haar triomphen viert. We laten van den inhoud een korte beschrijving volgen: Tusschen de gramofoonplatenfabrleken Supraphon en Lyraphon wordt sedert jaren een felle concurrentie strijd gevoerd. Aan het hoofd van de Supraphon staat de jonge Peter Franke, terzijde gestaan door zijn pro curatiehouder en factotum Münzer. Münzer is een klein mannetje met een koppig karakter. Asta Walden, de dochter van de mede-oprichter van Supraphon, wier geheele vermogen ln de zaak is belegd, loopt met huwe lijksplannen rond. Münzer. die bang is dat haar geld eens kon verloren gaan, doet alle moeite om zijn pa troon aan Asta te koppelen, waar Peter echter niets voor voelt. Asta is gecharmeerd op Fritz Sturm, den directeur van de concurreerende onderneming. Zij denkt daarbij ook zakelijk en meent de concurrentie zóó te kunnen uitschakelen. Maar Münzer weet van geen op houden. en ja, het gelukt hem tenslotte Peter en Asta voor zijn plan te winnen en de verloving wordt onmid dellijk publiek gemaakt. Fritz Sturm troost zich met de overweging, dat menig meisje met een anderen man trouwde, dan waarmee zU verloofd was. Peter en Mün zer overnachten na hun bezoek aan Asta in Breonen- burg, om den volgenden morgen het daar gevestigde fi liaal van de Supraphon te controleeren. Op het filiaal worden zij niet herkend en geruimen tijd gedragen zij zich als klanten. Later geeft Münzer zich uit voor di recteur en stelt Peter voor als de hulpverkooper Mün zer, die door den chef van het filiaal in Berlijn werd aangevraagd wegens overstelpende drukte. Dit spelletje is bedacht door Peter om beter kennis te kunnen maken met Wally Sommer, de aardige winkeljuffrouw. Peter wordt smoorlijk verliefd op haar en denkt geen oogen blik meer aan zijn verloving van eenige uren geleden. Ook Wally ls niet ongevoelig gebleven. Zij verwerpt voor hem zelfs een engagement van Kürlander, directeur van het Mi na rva theater te Berlijn. Peter- zegt nu aan Münzer, dat van een huwelijk tusschen hem en Asta niets komen kan, omdat hij van Willy houdt. Dit werkt op Münzer als een roode doek op een stier. Hij vertelt Wally veel fraais van Peter, waarop zij hem haar ont slag aanbiedt. Daar zij nu zonder betrekking zit, be sluit zij naar directeur Kürlander te gaan. Zij treft hem midden in een repetitie van een nieuwe revue. Hij is zeer opgewonden, want niets klopt er. Een Chineesche danseres moet op de muziek van een gramofoonplaat walsen. Degene, die met het opzetten van de naald be last is doet dit echter zoo onhandig, dat alles in de war loopt. Wally wordt nu direct geengageerd; als verkoop ster van gramofoonplaten zal zij toch zeker, wel een gra- mofoon kunnen bedienen. Het is generale repetitie. De scène van de Chineesche danseres is aan de beurt. Wally staat aan de gramofoon. Door een ongeluk wordt de plaat, juist als zij deze wil opzetten, uit haar handen geslagen. Wat te doen! Zon der muziek is de dans onmogelijk en de voorstelling naar de maan. Dan zingt Wally het lied en de scène is gered. Kürtlander is enthousiast over haar zingen, en belooft haar de hoofdrol in een nieuwe revue. De twee concurrenten willen ieder voor zich het opname-recht hebben voor hun gramofoonplatenfabriek. Bij een onder houd tusschen Peter en Wally komt echter ook weer de liefde ter sprake. Maar, zegt Wally lachend, voorioopig heb ik geen tijd voor de liefde", Asta heeft ondertusschen wel gemerkt, hoe het met Peter staat en geeft hem zijn woord terug. Zoo bereikt Fritz Sturm toch zijn doel. De groote dag van de première is aangebroken. Reeds dagen van te voren is alles uitverkocht. De revue begint. Het gordijn gaat omhoog. Wally treedt op. Ontzetting grijpt haar aan... er is geen mensch in de zaal. Terwijl zij bewusteloos in haar kleedkamer wordt gebracht, verschijnen Münzer en Peter, die een groote handkoffer draagt. Hierin bevin den zloh de entreebiljetten, die Peter alle heeft opge kocht om Wally toch nog voor zich te winnen. Wally ligt nog steeds in haar kleedkamer. Een dokter is nergens te vinden. Dan neemt Peter zijn plaats ln en in zijn armen eindigt de tooneelcarrlère van Wally even snel als zij begonnen was.

Schager Courant | 1933 | | pagina 15