Eerste Hulp PUROL Uit onze Omgeving. Excursie naar een voeder-fabriek N.O.G. Woensdag vergaderde de afdeeling „Sehagen" van het N.O.G., onder voorzitterschap van den heer R. v. d. Laan te Dirkshorn. Nadat de notulen gelezen en goedgekeurd waren, werden de volgende ingekomen stukken behandeld: Het Hoofdbestuur verzocht nogmaals zoo mogelijk over te gaan tot groepsvorming. In de afdeeling „Sehagen" zou zich slechts één groep kunnen vor men, n.1. zij die betrokken zijn bij het U.L.O.-onder- w ijs. De voorzitter beloofde zich persoonlijk met deze heeren in verbinding te stellen. Een tweede circulaire van het hoofdbestuur besprak de houding, die men in 't algemeen diende aan te nemen, wanneer er onderwijzers op wachtgeld kwa men. Hierbij dienden niet alleen de dienstjaren in, maar ook die buiten de gemeenten mee te rekenen. Het Hoofdbestuur wees er nog op, dat volgens het ambtenarenreglement aan de ambtenaren-vereenigin- gen, in dit bizonder geval dus de onderwijzers-ver- eenigingen het recht hadden aan de gemeente advies te verstrekken. Uit het nu volgende jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden op 1 Januari 53 bedroeg, dat er elf vergaderingen gehouden waren door de af deeling. dat het gemiddeld aantal bezoekers der ver- g? deringen 14 bedroeg, dat de afdeeling meegedaan had aan de bestrijding van het wetsontwerp-Terpstra, dat de afdeeling afgevaardigden had gezonden na r de jongeren-bijeenkomst te Amsterdam en naar eeni- ge meetingen tegen het wetsontwerp-Terpstra, dat op de verschillende vergaderingen o.a. leerlingen en be sprekingen gehouden waren over het buitengewoon lager onderwijs, het verkeersonderwijs, het aardrijks- kunde-onderwijs. Vervolgens werd de begrooting behandeld. Besloten werd in Februari op een Zaterdagavond een propaganda-feestavond te houden, waarvoor, naar liet schijnt, veel animo bestaat. Eindeliik wees de voorzitter nog op de Spaarbank van het N.O.G., een uiterst solide instelling, die ge woonlijk een hooger rentevoet heeft dan de andere spaarbanken. Hierna volgde sluiting. OVERGEPLAATST. De heer A. van Dijk, lijnwerker bij het P.E.N., wordt overgeplaatst naar Schagerbrug. In zijn plaats komt de heer Abbring, thans te Schagerbrug. VERKOCHT. Het dubbel woonhuis, eigendom van en bewoond door den heer C. Rentenaar aan de Nieuwe Laagzijde is verkocht aan den heer J. Krans, alhier. NEEUWJAARSOOLLECTE. De Nieuwjaarscollecte voor de R.K. Armen te Seha gen heeft opgebracht f 232.50 tegen f 258.50 het vorig jaar. SCHAGEN n—D.O.SK.O. I. Zondagmiddag om 2 uur zal op 't Schagenterrein bo venstaande ontmoeting plaats vinden. Zeer zeker zal 't aan de noodige spanning niet ontbreken, daar beide elftallen op de ranglijst een gooi doen naar de bezetting van de bovenste plaats. D.O.S.K.O. is een graag geziene gast en we twijfelen ook niet of deze strijd zal, als steeds, in de beste verstandhouding verloopen. LANGEND IJ K LAAT MEN TOCH AFDOENDE HELPEN. In .de gemeenten dezer tuinbouwstreek is men thans druk bezig met het modderen in werkverschaffing, Niet iedereen wordt daarbij echter aangenomen, want de eischen, waaraan men op voorschrift van de Heide maatschappij moet voldoen, zijn van dien aard, dat men er eigenlijk al bijzonder slecht aan toe moet zijn, om in die werkverschaffing te worden aangenomen. Als er maar eenige aanwijzing is, die kan doen ver moeden, dat men zich nog eenigszins redt, dan grijpt men er naast. Niet alleen arbeiders, doch ook kleine tuinders kunnen worden aangenomen. De vraag doet zich weer al spoedig voor, wat men nu onder kleine tuinders moet verstaan. Het is moeilijk voor de ge meentebesturen, om hier een bepaalde grens te trek ken. Bovendien wordt ook bij dezen op de gezinsom standigheden gelet. Een zoon van een klein tuindertje ib.v,, die het buitengewoon slecht heeft, werd afgewe zen, omdat hij eenige zoon is. Een ander mag weer om de 3 weken in de werkverschaffing! Intusschen doen zich gevallen voor, dat bouwers, die tot nu toe een vasten arbeider hadden, dezen ontslaan, opdat zij door middel van de modderen-regellng nu heel wat goed koop er aan modder bemesting komen dan wanneer zij dit door hun in dienst zijnden arbeider lieten doen. Dan toch moesten ze het volle loon betalen, nu kunnen zij volstaan met het betalen van slechts 25 pet. van het verdiende loon. Zoo wordt de tos tand al moeilijker. Het aantal werk Joozen wordt steeds grooter en de werkgevers raken al verder af van de mogelijkheid om hun arbeiders in dienst te houden. De regeering staat niet toe, dat de gemeentebesturen op eigen initiatief en uit eigen mid delen steunmaatregelen treffen, terwijl de steungelden maar steeds op zich laten wachten. Weldra zal het land weer voor een nieuwe teelt moéten worden gereed gemaakte doch den meesten ontbreekt het aan alles, wat daartoe noodig is. Het wordt waarlijk tijd, dat men zich van uit Den Haag eens persoonlijk op de hoogte komt stellen, van de toestanden, die velen tot wanhoop brengen. WAT ER BIJ DEN MIDDENSTAND GE BORGD IS. Als het den tuinbouw goed gaat, gaat het ook de andere ingezetenen van Langendijk goed, wordt vaak als een erkende waarheid verkondigd. Het causaal ver band tusschen deze twee feiten is zoo eenvoudig en logisch, dat daarvor geen diepgaande redenee ring noo dig is, om dat te bewijzen. Immers, brengen de tuin bouwproducten goede prijzen op, dan varen daarbij wel de neringdoenden', winkeliers en ambachtslui, de ar beiders en anderen, die het weer van de inkomsten der eerstgenoemden moeten hebben. Gaat het echter den -tuinbouwers slecht, dan werken dezelfde omstandig heden, die den toestand der overigen bevorderen, maar nu in tegengestelden zin. Dat het onzen bouwers slecht gaat, is van algemeene bekendheid, en eigenlijk is slecht niet het goede woord: als men bij zijn werk nog geld toe moet geven, dan is dat eigenlijk nog iets anders dan slecht, waaraan toch meer de beteekenis moet worden gehecht van niet voldoende verdienen, om in het noodzakelijkste levens onderhoud te voorzien. Hebben de noodlijdende tuinders voor en na actie gevoerd, om in hun noodtoestand verbetering te krij gen, voor de middenstanders, die in hun verdiensten afhankelijk zijn van de merdere of mindere welvaart der tuinbouwers, was de aanleiding tot actie voeren niet zoo spoedig gekomen, doch bij den maar steeds voortdurenden noodtoestand in den tuinbouw, is dat oogenblik ook voor hen reeds lang aangebroken, doch eerst deze week kwam het tot een daadwerkelijk op treden en werden de eerste schreden gezet op den weg der actieve maatregelen, om tot het verkrijgen van steun te geraken. De winkeliers en neringdoenden van alle hier bestaande richtingen hebben op het voorbeeld van vakgenooten uit andere gemeenten een vergadering gehouden in Conoordia, ten einde den toestand en de te nemen maatregelen ter verkrijging van verbetering, te bespreken. Er bleek uit de gehouden discussies, dat de middenstanders een groot bedrag aan vorderingen hebben staan bij menschen, die, hoewel van goeden wille, onmogelijk aan hun verplichtingen kunnen vol doen, Het' gevolg ia dat ook de middenstanders niet meer kunnen betalen, wat hen in een bijzonder moei lijke positie brengt en wel naar beide kanten: naar die van den leverancier, maar ook naar de zijde van hun klanten, die men moeilijk kan weigeren, als zij vroe ger altijd trouw hebben betaald. Ten einde nu kracht bij te zetten aan de pogingen, die de hoofdorganisaties der middenstanders bij de regeering aanwenden, om steun te erlangen, werd in de gehouden vergadering besloten, in elk der 4 Lan- gendijker gemeenten en Sint Pancras een commissie aan te wijzen, waarvan de leden zich zullen belasten met het uitreiken van formulieren, waarop kan wor den meegedeeld hoe groot het bedrag aan vorderingen is, dat kan worden beschouwd als achterstallig ten ge volge van de crisisomstandigheden. Zoo zal men op de hoogte raken van het, ongetwijfeld enorme bedrag, dat de middenstanders aan „borg" hebben staan, om dat materiaal te voegen bij het vele andere, dat bij de regeering als toelichting zal dienen ten bewijze van de noodzakelijkhid, dat de regeering niet doof zal kunnen blijven voor den roep om steun, die al luider klinkt, ook uit de kringen van den Langendijker middenstand, die met den tuinbouw in uiterst moeilijke omstandig heden verkeert. BROEK OP LANGENDIJK. D. J. J. Drenth, predikant bij de Chr. Geref. Kerk alhier komt voor op ret tweetal voor het beroepen van een predikant bij de Chr. Gerf. Kerk te Arnhem. NOORDSCHARWOLDE. Op initiatief van de Langendijker Winkeliersvereen. kwamen de besturen van deze vereeniging, de R.K. Mid denstandsver. „de Hanze", de Chr. Middenstandsver. en „Ons Aller Belang" te St.Pancras, in 'n gecombineerde vergadering bijeen, dit als gevolg van de gehouden ver gadering te Warmenhuizen, ten einde ook in deze streek gegevens te verzamelen voor het verkrijgen van steun voor de handeldrijvenden en industrieelen middenstand. De commissie bestaat uit de volgende heeren: Voor St. Pancras: W. Admiraal. W. Keizer en H. W. H. Ploeg: voor Broek op Langendijk: K. Timmerman en J. C. Koolaard; voor Zuidscharwoude: H. Metselaar en D. Zeeman; Voor NoordscharwoudeM. Piersma en J. Kei zer: voor Oudkarspel: C. van Zijl en F. Moeijes. De bedoeling is een overzicht te verkrijgen van de uitstaande vorderingen over 1930, 1931 en 1932. Politie. Gevonden: 1 Heerenrijwiel. WARMENHUIZEN Vergadering Neutralen Bond Dezer dagen hield de Neutrale Bond, afd. Warmen hulzen een ledenvergadering in het „Ons Huls". Medegedeeld werd dat tot voorzitter is gekozen de heer G. Groet, die de vergadering opende. Voorts werden behandeld ingekomen stukken en me dedeel ingen. Tevens werd verslag uitgebracht van de vergadering van het Kringbestuur. In bespreking kwam daarna de a.s. bondsvergadering. Voorstellen zullen wor den ingediend door de afd. Warmenhuizen. L De bondsvergadering besluit tot het houden van een congres, zoo spoedig mogelijk. Op dit congres te be palen de wijze van strijd langs vaste richtlijnen. Op dit congres worden uitgenoodigd afgev. van den L.T.B., Chr. Boeren- en Tuindersbond en Boerencomité. Afgevaardigden en genoodigden hebben het recht om een referaat te houden van 20 minuten, daarna 20 mi nuten discussie, vervolgens stemming over de besluiten. 2. Het hoofdbestuur van den Neutralen bond stelt zich in verbinding met de Centrale's van de Boerenleenban ken. Door middel hiervan zou het mogelijk zijn dat de Regeering aan de Boerenleenbanken gelden van de Rijkspostspaarbank werden verstrekt. Tot afgevaardigden naar de bondsvergadering werden benoemd P. Mink en G. Groet, plaatsverv. K. Wildeboer en P. Pie. Bij de rondvraag kwam ter sprake de inning der con tributie. Besloten werd dit maandelijks te doen ophalen door een paar jonge mannen. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de actie in de tuinbouwvergaderingen. Felle critiek werd ge voerd over de Steunwet. Deze lapmiddelen van de Re gering wekken steeds meer ontstemming. In de sluitingsrede merkte de voorzitter op dat er blijkbaar van ailes te veel is. Teveel groenten, teveel vee, straks zal de heerschende klasse tot de conclusie komen dat er ook te veel menschen zijn. Oorlog zal als middel worden gebruikt om dit teveel aan menschen te verdelgen. De massa van arbeiders, boeren en tuinders moet dit verhinderen. Gevonden voorwerpen: Twee lederen dames-centuurs en een sigarenaansteker. Inl. gem.-secr. Bevolking. Loop der bevolking gedurende het Jaar 1932. Bevolking op 1 Jan. 1932: 1194 m., 1111 vr.. totaal 2305. vermeerdering door vestiging 21 m, 30 vr-, totaal 51, vermeerdering voor vestiging 21 m., 30 vr., totaal 51, geheele vermeerdering 66 m.. 65 vr.. totaal 131. Vermindering door sterfte 8 m. 6 vr.. totaal 14: ver mindering door vertrek 43 m. 42 vr., totaal 85, geheele vermindering 51 m. 48 vr.. totaal 99. Verschil tusschen vermeerdering en vermindering 15 m. 17 vr., totaal 32. Bevolking op 1 Januari 1933: 1209 m., 1128 vr., totaal 2337. Aantal huwelijken 14. ZIJ PE Door B. en W. zijn de volgende bouwvergunningen verleend: aan K. Veuger te St. Maartensbrug tot het bouwen van een kippenhok; aan het bestuur d©T ver eeniging „Trein 8.28" te Amsterdam tot het bouwen van een Kleuterhuis te Petten. B. en W. dezer gemeente hebben aan het bestuur der sociëteit „Burgerkring" te Oudesluis toestemming ver leend tot het houden van een kleine verloting, ln ver band met een te houden hulsvlijfttentoonstelling. SCHAGERBRUG. Een aanrijding. Donderdagmorgen kwart voor 9 had even voor de groote brug alhier aan de Westzijde van de Grootesloot een aanrijding plaats tusschen 2 auto's. De eene auto, bestuurd door den heer d. B. van Bur- gerbrug kwam uit de richting St. Maartensbrug, terwijl de andere auto uit de richting Stolpervlotbrug kwam. Vlak bij de brug werd de laatste auto. bestuurd door een sigarenhandelaar uit Haarlem, aangereden door den wagen van den heer d. B. Persoonlijke ongevallen had den niet plaats, alleen bekwamen de auto's eenige ma- terieele schade. Omtrent de sohuldvraag wordt door de politie een on derzoek ingesteld. Waar het ongeval gebeurde op een tijdstip, dat er veel doorgaand verkeer naar de markt te Sehagen is, was er tamelijk veel belangstelling van de zijde van het publiek. 'T ZAND. Met ingang van 13 Januari is alhier benoemd de Weleerw. Heer Pastoor Van Zuylen van Rotterdam, in de plaats van den onlangs overleden pastoor Hen- drikse, We vernamen dat van de op j.1. Woensdag ge houden verkooping van de overgebleven bezittingen van wijlen Pastoor Hendrikse, vooral de door hem zelf geschilderde doeken en doekjes, nogal flinke prij zen op hebben gebracht. Ze werden dan ook in hoofd zaak gekocht door een tweetal Amsterdamsche ex perts, welke bedoelde schilderstukken in hooge mate prezen; wel een bewijs dat de overleden Pastoor op dit gebied boven vele alledaagsche krabbelaars uit stak. Voor den a.s. Nutsavond zijn momenteel in stu die een tweetal tooneelstukken, n.1.: De Somnabule, een tooneelspel in 3 bedrijven, alsmede: 't Erfdeel van Peet Mary, in 1 bedrijf, in Westfriesch dialect. Daar bovendien nog bij het bestuur opgave is gedaan van vele kleine stukjes, beloofd bedoelde avond goed verzorgd te zijn. NOORD-ZIJPE. Naar wij vernemen heeft de wijkverpleegster alhier in het afgeloopen jaar niet minder dan ruim 3500 be zoeken afgelegd. ST. MAARTEN?VLOTBRUG. Men deelde ons mede, dat de heer K. Hoppe te West-Graftdijk benoemd is tot brugwachter alhier. GEMEENTE ZIJPE. Burgerlijke stand van 6 tot en met 12 Jan. Geboren: Hendricus Johannee. zoon van Petrus Al- bertus Klaver en Maria Catharina Juurlink. Ondertrouwd: Johannea Blankendaal. 24 jaar. land bouwer te Harenkarspel en Catharina Agatha Veul, 20 jaar. te Zijpe. Getrouwd: Cornelis Moerbeek, 24 jaar. timmerman te Warmenhuizen en Maatje Herman, 23 jaar. te Zijpe; Al- lert Noorman, 25 jaar, schoenmaker, en Trijntje Driks, 20 jaar, beiden te Zijpe. Overleden: Geene. Loop der bevolking over 1932. Bevolking op 31 Dec. 1931: 2854 M.. 2661 Vr.. tot.5515. Vermeerdering door geboorte: 59 m. 46 vr.. totaal 105, vermeerdering door vestiging: 155 m. 146 vr., totaal 301; totale vermeerdering 214 m., 192 vr.. totaal 406. Vermindering door overlijden: 35 m., 30 vr., totaal 65; vermindering door vertrek: 203 m<> 212 vr., totaal 415; totale vermindering: 238 m., 242 vr.. totaal 480. Afneming der bevolking: 24 m., 50 vr.. totaal 74. Bevolking op 31 Dec. 1931: 2830 m.. 2611 vr.. totaal 5441. Om in het gezin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snijwonden en alle andere Huidverwondingen, is het zoo veilig thuis altijd bij de hand te hebben een doos of tube W 1 E RIN OEN Auto-ongeval. Donderdagmiddag heeft op den Hoofdweg tusschen de boerderijen F. Lont en P. Kuut een ernstig auto-ongeval -plaats gehad. De heer M. Heijblok Vz. fietste in de rich ting Hippolytushoef, toen de heer J. C. Tengbergen uit Bergen (N.H.) hem met zijn luxe auto achterop- en aanreed. H. werd over den weg geslingerd en bekwam een zware hoofdwonde, terwijl zijn linkerbeen werd ge broken. De auto kwam door het vele uitwijken in een langs den weg Uggenden greppel terecht en reed door zijn vaart verder, geraakte weer uit den greppel en sloeg op den weg overzij en kwam met de wielen om hoog, met het voorgedeelte naar de richting vanwaar hij vandaan gekomen was aan den anderen kant van den weg in den greppel terecht. De heer T., welke zelf chauffeerde, kroop zonder hulp uit zijn verongelukten wagen, en had wonderlijk zeer weinig letsel bekomen. Waarschijnlijk alleen enkele lichte schaafwonden. Door voorbijgangers werd in alle haast hulp gehaald en bijstand verleend. De heer H. werd per ziekenauto op last van den dokter naar het hospitaal te Den Hel der vervoerd. De heer T. is per gehuurde auto zijns weegs gegaan. Zoo ons later werd medegedeeld is het been van H. met goed gevolg gezet. Omtrent de oorzaak van het on geval zegt men ons, dat H. te veel naar het midden van den weg fietste. Een onderzoek door de politie ingesteld, zal een en ander moeten vaststellen. Aanrijding. Vrijdagmorgen is in de Elft de met paard bespannen petroleumventerswagen van de wed. J. Haifweeg aan gereden door een visohauto afkomstig uit Volendam. Jan Haifweeg, welke juist bij een zijner klanten was had het paard vastgezet, doch deze sloeg toch op hol en werd opgevangen aan den Ouden Dijk, het had verschil lende verwondingen opgeloopen. De wagen werd groo- tendeels vernield, en de voorraad olie ging geheel ver loren. De onbeschaamde chauffeur reed ook nog door. Deze zaak zal echter nog wel een staartje hebben, daar zijn naam zoo men ons meedeelde, bekend is. Het paard, wat vooreerst geen werk zal kunnen doen, jond een goede plaats in den stal van den heer Kiste- maker, welke laatste een andere viervoeter aan Jan ter beschikking stelde. BARSINGERHORN Woensdagavond vergaderde de afdeeling Barsittger- horn van den Bond voor Staatepenelonneering ten hui ze van den heer A. de Graaf. Aanwezig 15 leden. Voorzitter, de heer M. Middelkoop. De notulen en het Jaarverslag worden door den Secretaris gelezen en goedgekeurd. De rekening van den penningmeester wordt vervol gens nagezien en bij mondee van den heer Wledijk wordt tot vaststelling geadviseerd. De ontvangsten hebben her dragen f 385.67, de uitgaven f 347.70, zoodat er een batig saldo was van f 37.97. Alvorens tot de verkiezing van Bestuursleden over te gaan. zegt Voorzitter, dat het hem wel gewenscht voorkomt, dat er eens andere leden in 't Bestuur wor den gekozen. Reed® verscheidene jaren ia het Bestuur Intact gebleven en het verdient wellicht aanbeveling, dat er eens jongere krachten met andere inzichten worden benoemd. Spreker stelt zijn functie ais voor zitter ter beschikking, terwijl ook de penningmeester te kennen geeft, dat hij als zoodanig wil bedanken. Vanuit de vergadering komen echter stemmen op, dat dit niet zoo noodzakelijk wordt geacht. De afdee ling is in de laatste jaren steeds vooruit gegaan en daaraan heeft het huidige bestuur zeker toe meege werkt, zoodat gemeend wordt, dat de leiding in goede handen is. Enkele opmerkingen ten aanzien van eeni ge huishoudelijke aangelegenheden worden gemaakt, die zonder meer worden geaccepteerd. Uit de hierop volgende stemming blijkt, dat tot voorzitter wordt herbenoemd de heer M. Middelkoop en tot penningmeester de heer J. de Jong. In de plaats van den heer J. West er man, die zich niet meer beschikbaar stelde, wordttot secretaris benoemd de heer W. Biesboer. Allen nemen hunne benoeming aan. Bij de rondvraag spreekt de heer Wiedijk de wen- schelijk uit, dat in het orgaan van den Bond eens iets van de afdeeling wordt opgenomen. Spreker verzoekt den secretaris om b.v. na een uitvoering een klein verslag in te zenden. Het geeft bij den Bond ook meer den indruk, dat er ook in onze afdeeling voor het doel wordt gewerkt. Hieraan zal worden voldaan. Tenslotte wordt nog meegedeeld, dat de laatste uit voering, te geven door de tooneelvereeniging „Houdt Moed" zal worden gehouden in Februari. Opgevoerd wordt dan „Z.B.BB.H.", een blijspel in 3 bedrijven. Hierna sluiting. Het woonhuis van den heer H J. Vennik is bij on- derhandschen verkoop in eigendom overgegaan aan den heer H. Koster, alhier. KOLHORN. Woensdagavond hield het Burgernut „Ons Genoe gen" zijn tweede bijeenkomst in dit seizoen. De zaal was ook ditmaal weer geheel bezet. Nadat de voorzitter, de heer J. Kaper, de bijeen komst geopend had, werd eerst een tooneelstukje op gevoerd, wat wel in den smaak viel bij het publiek, gezien het dankbaar applaus. Hierna gaf mevr. Kaper—Kossen eenige liedjes ten beste, welke zeer verdienstelijk gezongen werden. Vervolgens kregen we een paar nummertjes op de mondharmonica ten gehoore, waarna de voorzitter een gedicht voordroeg: „Ik ben tevreden". Hierna werden nog een tooneelstukje en een pan- Men schijft ons uit Harenkarspel: Woensdag 11 Januari hadden wij het genoegen een excursie mee te maken met den heer Jb. Wartenhorst als vertegenwoordiger, naar de Kraohtvoederfabiek „Muskator" te Oudewetering. Onze excursie bestond met inbegrip van den chauf feur van de auto-car, uit^32 personen. De bus vertrok te ongeveer half negen uit Sehagen en ging over Schagerbrug, langs het Noordhollondsoh Kanaal tot Alkmaar, via Haarlem, Lisse enz., Oudewe tering. De bezoekers waren vee en pluimveehouders uit de gemeenten Hare nkars pel, Sehagen en Zijpe. Wij waren te ongeveer 12 uur op de plaats van be stemming. waar wij op hartelijke wijze werden ont vangen, Wij vonden in het kantoor, bij onze aankomst de tafels gedekt. Nadat wij welkom waren geheten, werden wij uitgenoodigd tot 't gebruiken van de lunch. Na den maaltijd werdons de gelegenheid gegeven het Interieur van de fabriek te bezichtigen onder leiding van den hoofdvertegenwoordiger, den heer Roos. Allereerst kregen wij te zien de werkplaats, waar alle mogelijke reparaties zelf gedaan werden; vervol gens het ketelhuis, meng-oven met een capaciteit van 15000 K.G. per uur. In het pakhuis zagen wij alle mo gelijke grondstoffen waar uit verschillende mengvoe ders werden samengesteld bestemd voor pluimveehou ders, voor fokkers en mester® van piepkuikens. Verder kregen wij te zien de samenstelling van een mengvoer voor mestvarkens, bijzonder geschikt voor het verkrijgen van bacon varkens, welke op het oogen blik op de markt in Engeland gevraagd worden; even zoo een mengvoer voor melkkoeien, enz., enz. Nadien toonde de heer Roos ons de eigenlijke fabriek waar wij zagen een maalinstallatie met een capaciteit van minstens 6000 K.G. per uur. Voor de fabricage van kunstkorrel was veel inte resse. Deze korrels werden warm gefabriceerd en gin gen daarna door een luchtkamer, waarin een groote ventilator de lucht stroomende hield, vervolgens over een zeef, waarboven een magneet hing, om de toe vallig aanwezig zijnde ijzerdeeltjes te verwijderen. Die zeef of reiniglngs-installatie met magneet, werd even als de geheele fabriek electrisch gedreven. Een groot gemak was. dat de arbeiders geen enkele zak behoeven te dragen; daarin voorziet de transportschroef en auto matische transportladder met teller voor stukgoederen met een capaciteit voor laden en lossen van 50.000 K.G. per uur. Dit was tevens het laatste wat wij van die hoogst moderne fabriek te zien kregen. Als een mooie herinnering werd een foto van de groep cursisten gemaakt en kregen we op het kantoor onder het genot van een goed glas wijn en een sigaar, de gelegenheid om over wat we gezien hadden, vragen te stellen welke door den leider werden beantwoord. Met een hartelijk woord van dank werd afscheid ge nomen en den terugweg naar huis aanvaard. Alvorens dit verslag te eindigen, moeten wij ook onzen dank betuigen aan den heer Wartenhorst voor den aaugenamen dag ons bereid en willen we een ieder aanbevelen tot het koopen van Muskator krachtvoer. tomine opgevoerd, waarna tot slot de heer S. Kuiper Sr., een door hem zelf vervaardigd stukje voordroeg, hetwelk betrekking had op den jongstlod n gespeel den voetbalwedstrijd tusschen onze plaatselijke -lub en Spartas' derde elftal. Het was reeds vrij laat, toen de voorzitter deze ge zellige bijeenkomst sloot. SINT MAARTEN In begin Februari zal door de plaatselijke afdeeling der S.D.A.P. een propaganda avond worden gehouden. Voor dit doel zal de heer Duys als spreker optrecL i en tevens is de medewerking der Svmphonie verkre gen en zal door eenige personen een tooneelstukje worden opgevoerd. Ten huize van den heer P. Schrijver werd een al gemeene vergadering gehouden, met als doel, oprich ting van een Neutralen Bond van Land- en Tuinbou wers. Als sprekers voor dit doel waren aanwezig de heer Hart van Koedijk, hoofdbestuurslid en de heer De Vries van St. Pancras, bestuurslid kring Langen dijk. Naar wij vernamen is het deze heeren niet mogen gelukken tot dit doel te geraken, daar alhier geen animo bestond om een afd. van dezen bond te stich ten. Bevolking. Bevolking op 1 Januari 1933. Bevolking op 1 Jan. 1932: 711 m., 667 vr.. totaal 1378. In 1932 geboren 16 m.. 16 vr.. totaal 32; in 1932 gevestigd 37 m. 33 vr., totaal 70; geheele vermeerdering: 53 49 vr.. totaal 102. In 1932 overleden 9 m.. 8 vr.. totaal 17; in 1932 ver trokken: 47 m.. 64 vr.. totaal 111; geheele vermindering 56 m.. 72 vr.. totaal 128. Bevolking op 1 Januari 1933 708 m., 644 vr., totaal 1352 ANNA PAULOWNA Door de Coöperatieve Groothandelsvereeniging „De Handelskamer", wordt, in samenwerking met de be sturen der verschillende bij haar aangesloten Coöpe ratieve Vereenigingen aan de werklooze leden dezer coöperaties in dezen moeilijken tijd een z.g.n. Crisis pakket aangeboden. Dit pakket bevat een veertien tal dagelijks voorkomende verbruiksartikelen (allen Haka-artikelen) met een totale winkelwaarde van f 3.23. Ook in onze gemeente, waar velen lid zijn der Coö peratieve Verbruiksvereeniging „De Tijdgeest" te Winkel, wordt een groot aantal dergelijke pakketten uitgereikt, natuurlijk zeer ten genoege van de hier voor in aanmerking komende werklooze gezinnen. CALLANTSOOG In de vacaturen J. Brouwer en G. Dekker, zijn als notabelen herkozen de heer J. Brouwer en gekozen de heer M. Mooij Jnz. Tot kerkvoogd werd herbenoemd de heer M. Vries. ALKMAAR Aanbesteding. Heden werd in café Central aanbesteed het nieuw te bouwen magazijn annex monsterkamer, kantoor enz., voor den Ijzerhandel v.h. R. van Ree te Alkmaar, on der architectuur D. S. de Boer. Alkmaar. Begrooting f 14500. Ingekomen 34 biljetten. Ingeschreven als volgt: Groot en Bijl. Oudorp f 10994; R. Holman. Alkmaar f 11690; P. de Geus. St. Maarten f 11749; P. Tuin. 't Zand f 11990; L Lugtig, Heerhugowaard f 12094; D. Eriks, Burgerbrug f 12250; E. Roozing. Petten f 12310; J. Pilkes, Alkmaar f 12445; M. Duinmeyer, Alkmaar f 12760; Doedens en Schilder, 't Zand f 12887; P. Kla ver, Heiloo f 13139.50: P. Doorn. St. Maartensbrug f 13200; J. Beumer, Alkmaar f 13300; R. K. Koppen, Alkmaar f 13331; C. Blaauboer. Sehagen f 13333; D. van Diepen. Sohermerhorn f 13425; R. J. Bot. Alkmaar f 13450 Joh. Faus, N. Niedorp f 13489; Das en Schuijt, Bergen f 13500; W. Karsen. Alkmaar f 13500; C. Noord, Bergen f 13555; H. Koorn, Alkmaar f 13590; J. G. Schaaf. Alk maar f 13750; Limburg, Purmerend f 14380; J. de Vries Bilthoven f 14500; Joh. Apeldoorn. Alkmaar f 14557; J. Henselman, Noordscharwoude f 14620; J. Kes. Velzen f 14690; C. Hamstra. de Rijp f 14740; N. Tromp. Alk maar f 14885; W. Giltjes en Scheepsbouwer, Broek op Langendijk f 14900; S. S. de Boer. Drachten f 14957; G. Zwart, Egmond f 14980; A. Kalf, Heerhugowaard f 16317. Gegund aan P. de Geus, St. Maarten.

Schager Courant | 1933 | | pagina 16