Noodlot Zaterdag 14 Januari 1933. SCHAGER COURANT.Tweede blad. No. 9210 Steun aan den Landbouw in Amerika Deelneming van militairen aan betoogingen Vrouw met een mes gestoken Prinses in Bulgarije geboren ALS DETECTIVES HET OPKNAPPEN Het wetsvoorstel In het Huis van Afge vaardigden aangenomen. Reuter seint uit Washington: Het Huis van Afgevaradigden heeft het wetsvoor stel tot steun aan den landbouw aangenomen: Volgens dit voorstel zullen de verbouwers van tar we. katoen, tabak en rijst, voorts de varkenstelers een zekere vergoeding ontvangen, indien zij de productie verminderen. Het Huis heeft eenige amendementen aangebracht. Verworpen is het voorgestelde invoerrecht op jute, doch toegevoegd is eer. recht op den invoer van dier lijke- en plantaardige oliën en vetten van 5 ets. per lb. De voorgestelde verhooging van de rechten op ingevoerde tarwe, katoen, tabak, rijst, aardnoten, var kens en producten daarvan is goedgekeurd. Vragen van den heer Albarda over den landdag van de Nat. Soc. beweging. Het Tweede Kamerlid de heer Albarda heeft den mi nister van Defensie gevraagd: Wil de minister onderzoeken, of op Zaterdag 7 Januari te Utrecht, bij den zoogenaamden landdag van de nationaal-socialistisehe beweging in Neder land, aan die bijeenkomst is deelgenomen dooi- een sergeant, van de genie, een eerste luitenant van de infanterie en een kapitein van de artillerie, alle drie in hun militaire uniform; of hij die gelegenheid een reserve-luitenant der marine is opgetreden als com mandant van een afdeeling der fascistische weerbaar heid en of een beroepsofficier der onbereden artil lerie, dat fascistische corps heeft geinspecteerd. toen het zich op de straat had opgesteld; en wil de mi nister cL uitkomsten van dat onderzoek rnededeelen? Indien de in de eerste vraag vermelde feiten juist zijn, of indien andere handelingen van overeenkom- stigen aard hebben plaats gehad, wil de minister dan daarover zijn oordeel uitspreken en rnededeelen tot welke maatregelen hij aanleiding heeft gevonden? Indien het militairen veroorloofd is, deel te nemen aan landdagen van fascisten en aan exercities en andere vertooningen van fascistische corpsen, meent de minister dan niet. dat aan miltiairen ook de deel neming aan bijeenkomsten en betoogingen der so cialistische arbeidersbeweging moet worden toege staan en is de minister dan bereid van die meening aan de militaire overheden in garnizoenen en kam pementen onverwijld te doen blijken? T)raiha op den Schledamschen Djjk te Rot terdam. Donderdagavond laat is te Rotterdam de Schiedam- «che Dük en omgeving weer eens in opschudding ge bracht door een drama, dat zich heeft afgespeeld tus- schen den 30-jarigen Portugeeschen stoker E. M. S. en de 25-jarige vrouw M. R.. die op den „Dijk" woont. De Portugees heeft ruim een jaar geleden betrekkin gen met do vrouw aangeknoopt, waarna zij hem volgde naar zijn geboorteplaats Oporto. Het duurde echter niet lang of het beviel daar de vrouw niet meer en op een dag was zij plotseling verdwenen. De Portugees verkocht zijn heele hebben en houden en reisde haar achterna. Toen hij haar In Rotterdam weer ontmoette, kwam hij tot de ontdekking, dat zij het slechte pad was opgegaan. Herhaaldelijk heeft hij haar gevraagd weer bij hem terug te komen, doch de vrouw ■weigerde dit. Naar hij later aan de politie vertelde, heeft de Portu gees toen het plan opgevat de vrouw te dooden. Tegen half twaalf ontmoette hij haar op den hoek van de Leuvehaven en de Zwijnenstraat. Hij trok zijn zakmes en bracht de vrouw daarmee eerst een steek ln de linkerwang en daarna in den hals toe. Hevig bloedend zakte de vrouw ineen en toen hulp kwam opdagen, zag men al aanstonds, dat de hals slagader was doorgesneden. In allerijl heeft men haar naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij verbonden is. Vervolgens Is zij naar haar woning gebracht. Haar toestand is nog zorgwekkend. maar men gelooft niet, dat zij ln levensgevaar verkeert. Een agent van politie heeft den Portugees kort na het plegen van zijn misdaad op straat aangehouden en naar het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg overgebracht. Bij het eerste verhoor heeft de man on middellijk een volledige bekentenis afgelegd en toe gegeven, dat hij de bedoeling had de vrouw te dooden. Hij is in bewaring gesteld. Het zakmes heeft hij op straat weggeworpen. Men is er nog niet in geslaagd het terug te vinden. Prol. Piccard te New-York. Belachelijke en ongegronde beweringen om den geleerde uit het land te weren. V.D. verneemt uit New York: Professor Piccard is te New York aangekomen, om in de Vereenigde Staten zijn bestudeering van de kos mische ruimtestraling voor te zetten. Evenals indertijd tegen de toelating van professor Einstein, heeft 'thans wederom een organisatie met een ethisch doel tegen de toelating van professor Pic card geprotesteerd. De Amerikaansche Vereeniging van dierenbescher ming had n.1. beweerd, dat professor Piccard zijh hond alle tanden zou hebben uitgetrokken opdat' het dier zijn kinderen niet zou kunnen bijten en eischte der halve, dat de geleerde niet in het land zou worden toegelaten. Prof,Piccard verklaarde, dat van deze be wering geen woord waar was. Kerkbrand te Montreal. Reliquieën verloren gegaan. Uit Montreal. In de katholieke kerk St. Louis de Fvance is door onbekende oorzaak brand uitgebroken waardoor het gebouw geheel werd vernield. De aange richte schade bedraagt 450.000 dollar, die bijna geheel dcor verzekering wordt gedekt. Talrijke kostbare schilderijen en reliquieën w.o. een reliquie van groote ■waarde van den heiligen Lodewijk, koning van Frank rijk, zijn verloren gegaan. Een achttal woningen na bij de kerk werd eveneens licht door het vuur be schadigd. SPORT. De Zesdaagsche te Dortmund. De groote Zesdaagsche. verreden te Dortmund, is be ëindigd. Het geheel is een enorm succes geworden. Tenslotte werden SchönBuschenhagen winnaars, met slechts één ronde voorsprong op het tweede koppel. Den eindstand laten we hier volgen: Winnaars: SchönBuschenhagen 628 pnt. Op één ronde: 2. GöbelPijnenburg 663 pnt.; 3. Broc- corda—Guimbretière 626 pnt Op twee ronden: 4. RauschHürtgen 428 pnt.; 5. Bras penningWals 260 pnt.; 6. VopelKorsmeier 186 pnt. Op vier ronden: 7. KilianPützfeld 207 pnt.; 8. Rieger Vroomen. 185 pnt.; 9. PedenStübeke 139 pnt. Op vy'f ronden: 10 TietzSchenk 116 pnt. Op zes ronden: 11. SengeCieszinski 45 pnt. UIT ONZE OOST. AFGRIJSELIJKE MOORD BIJ LABOEAN BILIK. Vier lijken gevonden. Aneta seint uit Medan: Uit Laboean Bil ik wordt gemeld, dat een prauw drijvende gevonden is in de Broemoenrivier. In deze nrauw werden drie lijken aangetroffen, welke ont zettende wonden vertoonden, terwijl op het strand nop een lijk werd gevonden. Zeer waarschijnlijk heeft men hier met een roofmoord te doen. Men is de da ders op het spoor. KOELIES NAAR DELI TERUG. Een 5000-tal voor de H.V.A. Aneta seint uit Batavia: De H.V.A. vroee bij het A.D.E.K. 2000 contracten aan voor tewerkstelling in Deli, terwijl deze maat schappij ook 3000 laukchs van Java laat tcrugkeeron. (Deze maatregel zou, naar de H.V.A.-directie mee deelde, niet het gevolg zijn van eenige opleving, maar alleen ten doel hebben een op peil houden van haar arbeidskrachten.) Turksche stad door brand geteisterd. Ruim 100 hulzen verwoest Reuter meldt uit Istanboel: In de oude Koerdische stad Charpoet heeft heden een geweldige brand gewoed. Volgens hier ontvangen be richten zijn méér dan honderd huizen, waaronder vele winkels, een prooi der vlammen geworden, terwijl bo vendien twee moskeeën in asch zijn gelegd. De brand kon zoo'n groote uitbreiding aannemen, doordat de meeste huizen uit bout waren opgetrokken. Het staat nog niet vast of en 'hoeveel menschen bij den brand om het leven zijn gekomen. Treinbotsing in Iowa. Vier dooden en 23 gewonden. V.D. verneemt uit New York. In de buurt van Knoxville (Iowa) heeft een spoorweg ongeval plaats gehad, doordat twee personentreinen met elkander in botsing kwamen. Uit de puinhoopen werden 4 dooden en 23 gewonden geborgen. Door John Lesley. ANNIE blikte over haar schrijfmachine heen, door het raam en luisterde afwezig naar het rumoer van de straat, dat opsteeg tot naar het kantoor, waar zij eenzaam zat. Zij zuchtte, trachtte haar aandacht te houden bij haar werk het was Zaterdagmiddag... ze had nu ergens bul ten kunnen zijn, een flinke wandeling maken. Of zo had naar huis kunnen gaan voor een weekend. Zo snak te zoo naar „buiten". Maar er moest worden overge werkt en ze had er zoo dadelijk in toegestemd het te doen. Niet omdat ze zoo plichtsgetrouw was of do ex tra-verdiensten zoo noodig had. die ze er mee kon ver dienen. Ze zou het ook voor niets gedaan hebben. Voor Jan de Waert deed zij het graag. Gelukkig, dit lange verhaal was klaar, nu nog... Haar oogen dwaalden weer af. De stad... hoe haatte zij haar! Haar hart snakte naar licht, zon; buitenlucht... En in gedachten zag zij de hoeve van haar ouders, waar zij was opgegroeid. Nooit zou zij er zijn wegge gaan, als niet haar moeder overleden was. En haar stiefmoeder... Het was de oude geschiedenis geweest. De nieuwe moeder was jaloersch en het meisje was trotsch weggegaan. Nu verdiende ze haar eigen brood had nog een toelage van huis, kon zorgeloos leven. Maar ze aardde niet. hoezeer ze ook haar best deed. De andere meisjes van kantoor namen haar mee uit en ze hield zich maar of ze hun enthousiasme deelde voor tearooms, bioscoop. Maar duizendmaal meer hield zij van de weiden en velden van haar geboortestreek, van lange wandelingen, de stilte van een bosch, den geur van gras en bloemen. Zij schrikte op. Jan de Waert was binnengekomen. Als altijd werd zij verlegen en verward in zijn nabijheid maar zij wist het te verbergen. Zij bespraken een paar dingen in verband met het werk. Toen merkte hij op: „U ziet wat bleek... ik voel me schuldig, dat ik u bin nenhoud." O... 't Is niets... wat veel uit geweest den laatsten tijd. Gaat u zooveel uit? Maandag ben Ik wezen dansen, Dinsdag naar den Schouwburg. Woensdagavond naar een film... Wel. wel. wat een uitgaanster. Hij zei het schert send. maar een lichte ondertoon van teleurstelling in zijn stem deed haar verder zwijgen. En als verontschul digend zei ze na een korte stilte: „Dat is toch ook het eenige wat je hebt in de stad na een dag van eentonig werk. Ja. zei hij, eentonig is het wel. Ik denk er ernstig over het er aan te geven. Annie schrik. Wilde hij weggaan? Ik heb altijd veel neiging voor het buitenleven ge had. Nu is mrj een model-boerderij aangeboden... en ik denk er ernstig over... Annie's hart klopte wild. Als hij wegging... hoe zou ze het uithouden zonder hem? Ik zou me nog maar eens bedenken als ik u was,, zei te schijnbaar luchtig. Een boerderij, daar moet je i voor geboren zijn. Maar ik geloof dat ik dat ben, zei hij. Ik kom van buiten en ik heb er altijd naar terug verlangd. Het lijkt mij heerlijk: een groot bedrijf, in de buitenlucht, een landelijke omgeving... O, ja... in den zomer. Maar de vrééselijke winters, in de eenzaamheid, geen theater, geen afwisseling. Zij wist niet, wat ze maar zeggen moest om hem dat Idee uit het hoofd te praten. Hij zweeg even. Dan zei hij: „Misschien... ais je heele- 1 maal alleen bent... maar als je getrouwd bent... Annie staarde strak naar het papier in haar schrijf- Wolff meldt uit Sofia, 13 Januari. Hedenochtend heeft Koningin Giovanna. de gemalin van koning Boris van Bulgarije, het leven geschonken aan een dochtertje. KONINGIN GIOVANNA Giovanna is het vierde kind en de derde dochter van koning Victor Emanuel en koningin Helena van Italië. Zij werd in 1907 te Rome geboren en trad op 25 October 1930 met koning Boris van Bulgarije in het huwelijk. Hoezeer men zich ook verheugt over de geboorte van het prinsesje, bestaat er aan het Bulgaarsche hof en onder de bevolking, die reeds dagen lang in spanning verkeerde en door velerlei geschenken het bewijs van haar aanhankelijkheid had gegeven, eenige teleurstel ling over het feit, dat het koningspaar geen zoon, en dus geen troonopvolger heeft gekregen. Brand in een Amerikaansch Arsenaal. Munitie tijdig in veiligheid. V.D. verneemt uit New York: Door onbekende oorzaak is brand uitgebroken in het arsenaal van de nationale garde te Baltimore. De brand weer is er nog tijdig ln geslaagd de munitie naar veilige plaatsen ever te brengen. De materleele schade wordt begroot op *.?n millioen dollars. Het testament van Coolldge. Karig met woorden. De kort geleden gestorven oud-president der Ver. Sta ten, Calvin Coolldge, heeft een testament nagelaten uit slechts 75 woorden, hij liet al wat hij bezat, dus zoowel het roerend als het onroerend goed na aan zijn vrouw. Het fortuin wordt niet officieel geschat op een half mil lioen dollar. machine. Getrouwd? Was het dat? Hij wilde trouwen? Het bloed leek weg te vloeien uit haar hart... ze werd opeens heel leeg en moe. Als U het goedvindt zal ik nu... het is bijna klaar... ik had nog een afspraak! Zeker, ik dank U nog wel. Er was een lichte schaduw in zijn oogen. welke zij niet opmerkte. Zij gaf hem een slap handje, ging weg... Hij stond een heelen tijd nadenkend te staren naar de plaats, waar ze ge zeten had. Eenigen tijd later hoorde Annie dat hij inderdaad wegging. Ziek en ellendig kwam ze thuis en nam zich voor niet meer- naar kantoor te gaan. Om alles ter we reld wilde zij een afscheid voorkomen en ze schreef naar huis, of ze voor een paar weken kon komen. Haar stiefmoeder schrok toen zo het meisje zag en een vaag schuldbesef ontwaakte in haar. Annie aardde niet in de stad... waar was haar frissche kleur van vroeger? Waar waren haar stralende oogen. haar roode lippen? Tegenover dit stille bleeke meisje, dat lusteloos uren naar buiten zat te kijken, verdween de jaloezie der vrouw en ze begon zich alle moeite te geven haar stief dochter weer wat op te knappen. Langzamerhand in den loop der weken, keerde er weer kleur op het bleeke gezichtje, maar de oogen ble ven dof. Om haar afwisseling te bezorgen, nam haar vader haar soms mee naar het veld. Dat wekte haar Inder daad op. Ze hielp mee schoven binden en als ze dan moe en warm thuis kwam, voelde ze weer iets van haar oude levenslust Ik zal hem leeren vergeten, dacht ze. Maar ze kon niet nalaten, telkens aan hem te denken, zou hij al ge trouwd zijn...? Op een middag van het veld terugkomend, stond zij op een hooiwagen, lachend en schertsend met een paar boerenmeisjes, toen het gebeurde. Een auto reed den weg af, toeterende voor de wagen. Annie keek naar be neden en werd plotseling bleek. Want in de auto zat Jan de Waert en naast hem een jong vrouwtje met een lief. iets bruingebrand gezichtje en met een stroohoed op. Hij had haar ook gezien en groette, heel verbaasd. Annie klom, zoodra de auto was doorgereden, van den hooiwagen. Ik ben moe. zei ze, ik ga naar huis. Dien avond zei ze tegen haar stiefmoeder weer naar de stad terug te gaan. Deze keek haar teleurgesteld aan en ontstelde van haar bleek gezicht met de scha duwen om de oogen. Kind is er iets? Annie was in deze stemming niet bestand tegen vrien delijkheid. Zij barstte in snikken uit. En met eenige moeite kreeg de andere eindelijk de waarheid uit haar. De Waert? Ja... ik heb hem eens gezien... Hij heeft een groote boerderij hier een uur vandaan. Hij is pas getrouwd, zegt men. Den volgenden dag vertrok zij. Jan, wat kijk je nadenkend, zei het jonge vrouwtje in de auto tegen Jan de Waert. Hij zuchtte. Dat meisje... dat je groette... is die hier uit de buurt? Neen. antwoordde Jan. Zij was bij mij op kantoor i in de stad. Ze is zeker met vacantie hier. Och in den zomer vond ze het buiten wel aardig... Iets in zijn toon deed haar vragen: „Is er iets... in verband met haar? Er is dit, zei Jan de Waert kortaf, dat ik haar i wilde vragen mijn vrouw te worden en met mij mee te gaan, toen ik met mijn broer, voor je met hem trouwde, de boerderij overnam. Maar ze liet me zoo duidelijk blijken, dat ze niets voelde voor het buitenleven... en trok zich zoo vlug terug, toen ik toespelingen maakte op mijn plannen om te trouwen en naar buiten te trek ken... dat het duidelijk genoeg was... Misschien is het wel goed dat het zoo geloopen is. Dergelijke meisjes kunnen nooit wennen buiten, vinden het 's zomers wel aardig, maar kwijnen in den winter... verlangen naar l bioscoop en dancings... En zoo is zij... Een echte stads- i plant (Nadruk verboden). Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur. 773 m.M. Vooruitzichten. Goed weer, kans op vorst. Temperatuur: 1 gr. C. is 34 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogztlde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien - Refrartionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Vermakelijk geval ln een park te New-York. Detectives anesteeren elkaar en inmid dels Is het sigarenkistje met hon derd vijftig dollar er in verdwenen. Twee detectives uit New York werden belast met het klaren van een geheimzinnig zaakje: een dokter had een dreigbrief gekregen, waarin hem werd geboden honderdvijftig dollar in een sigarenkistje te deponeeren hetwelk onder een bank ln een zeker gedeelte van een zeker park zou zijn aan te treffen. Indien de geadres seerde het bevel niet opvolgde of de politie waarschuw de, zouden de afzenders geadresseerde's huis opblazen. Desondanks had de bedreigde zich met de politie in verbinding gesteld en die stuurde er twee van haar beste mannen op af. De detectives begaven zich naar de aangegeven plek en verborgen zich ln het struikgewas. Na eenigen tijd verschenen er twee individuen, netjes gekleed, maar met een eenigszins verdacht uiterlijk. Natuurlijk werden ze door de twee speurhonden opge merkt Het sigarenkistje lag met het geld er in onder de bank. Om geen argwaan te wekken had men de dollar biljetten ln het kistje gedaan. Vanzelfsprekend zouden de dieven onderzoeken of het verlangde er werkelijk ln zat en dat zou een bewijs tegen hen zijn. In den brief was ook een tijdstip aangegeven; dit ver streek; maar de twee individuen, die zich aan de over zijde in de struiken hadden verborgen, kwamen niet te voorschijn. De ochtend brak aan. Er kwam geen verandering in den toestand. De rechercheurs zaten met geladen revol ver klaar, maar het uithoudingsvermogen der tegen partij scheen zeer groot te zijn. Eindelijk besloten de detectives het volgende te doen. Een van hen zou langs een omweg op de sigarenkist afgaan; de andere zou de boeven van achteren naderen. Aldus geschiedde; maar de bandieten, die zeer op hun hoede waren rooken lont. Men moet er altijd op verdacht zijn op slag te worden neergeschoten, wanneer men één beweging maakt, die den tegenstander niet be valt. De detective, die naar de bewuste bank sloop, zou dan ook zonder pardon zijn neergelegd, wanneer niet op het crltieke moment de stem van zijn college (die in een boom was geklommen) plotseling achter den rug van de misdadigers had geklonken: „Wie beweegt, wordt neer geschoten." De beklaagden keerden zich om. zagen niemand, maar werden op de aanwezigheid van hun overrompelaar at tent- gemaakt door den kogel, die een van hen den hoed van het hoofd maaide. Ze gooiden hun revolvers neer, vloekten en hieven hun handen omhoog. De re- ohercheur klom uit den boom en arresteerde het tweetal in naam der wet. Hierop begonnen de gevangenen geërgerd te lachen en de eene zei; „Die grap zal jullie niet glad zitten." Toen de drie bij de bank aankwamen, troffen ze daar den anderen rechercheur, die een hoogst pijnlijk gezicht trok en verklaarde dat een klein kereltje hem met een jiu-jitsu-greep buiten gevecht had gesteld, waarna die er met het sigarenkistje van door was gegaan. De stemming steeg echter tot boven het kookpunt, toen de tweede detective en de arrestanten elkaar her kenden. want... de buit bleek te bestaan uit twee par ticuliere detectives. Wat was er gebeurd? Een andere New Yorksche dok ter had óók dreigbrieven ontvangen van denzelfden af perser en die tweede arts had de politie niet durven waarschuwen maar had zijn toevlucht genomen tot par ticuliere speurhonden. De dief is nog altijd niet gevat. Een Fransche tragedie „en b^jt nog bovendien." De heer Laurier is huiseigenaar te Parijs. Eén zijner flats heeft hij verhuurd aan een tandarts. Deze bewo ner constateerde op zekeren dag. dat de tanden en kie zen van den huisbaas reddeloos verloren waren en daar de eigenaar over pijn in den mond klaagde stelde de dentist hem voor. tegen billijken prijs een kunstgebit te leveren. M. Laurier zou hiervan de helft betalen, ter wijl de arts. M. Süre. de andere helft zou „verwonen". Het ongelukkig toeval (is het In dezen tijd een toe val?) wilde echter, dat M. Süre geld noodig had en dientengevolge zijn schuldenaar verzocht het geheele bedrag in klinkende munt te voldoen. De heer L. zei, dat het hem speet, maar dat hij aan de eenmaal over eengekomen voorwaarden niets wilde veranderd hebben Süre zuchtte, streek de helft van het geld op en ging naar huis. Een paar dagen daarna volgde het gewone onderzoek, waaraan menschen die pas een kunstgebit dragen door den tandarts worden onderworpen. Süre hield bij die gelegenheid de tanden van zijn patiënt achter en eischte de rest van z'n geld. Brieschend schreef Laurier een cheque en Süre ging hem innen. Hij was echter zoo dom zijn lijder weer in het bezit zijner tanden te stellen, voor hij de franken in den zak had en daardoor was de heer L. in de gelegenheid zich hals over kop naar de bank te begeven om de uitbetaling van de chèque te verhinderen. Süre geraakte op zijn beurt buiten zich zelf. Thans hebben de heeren elkaar aangeklaagd: Lau rier Süre wegens afpersing en Süre Laurier wegens het uitgeven van 'n waardelooze chèque. In de rechtzaal kwam het tot een vechtpartij tusschen de beide klagers beklaagden en dit was voor Süre aanleiding een nien- eisch in te dienen daar Laurier hem met zijn c (Süres) tanden zou hebben gebeten.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5