Aliiatti Nitus- S. KROM 20°|o korting GROOTE BRAND TE ROTTERDAM. Uilgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. De doop van de Bulgaarsche prinses HET JOODSCHE WEESHUIS TE LEIDEN DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN VRACHTAUTO DOOR DEN TREIN VERPLETTERD Ververij en Chem. Wasscherij ROTSBLOK VERPLETTERT DRIE HUIZEN 62 JAAR DUITSCH RIJK Dinsdag 17 Januari 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9211 I0DBANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 8 maanden (1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels (0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Ontstemming in het Vaticaan. In het Vaticaan heeft het bericht van den doop der jonggeboren prinses volgens den orthodoxen ritus groote ontstemming gewekt, en men spreekt van een schending der verplichtingen, die het koninklijk echtpaai op zich heeft genomen. Het vermoeden wordt geopperd, dat de doop bij verrassing is ge schied en buiten medeweten der koningin. (Bij het huwelijk was nl. de bepaling opgenomen, dat alle kinderen, behalve de kroonprins, katholiek gedoopt zouden worden.) Het gerucht heeft zelfs de ronde gedaan, dat de vertegenwoordiger van den paus te Sofia zou zijn teruggeroepen, doch dit wordt tegengesproken. De pauselijke nuntius te Sofia protesteert De apostolische nuntius aartsbisschop Roncalli, zoo meldt Reuter uit Genève, bezocht Zondag minister president Moesjanov en protesteerde tegen het feit, dat prinses Marie Louise volgens den orthodoxen ritus is gedoopt De premier antwoordde, dat dit was geschied in gevolge een besluit van de regeering en in overeen stemming was met den wil van het volk. De nuntius diende daarop een protest bij den ko ning in. Ernstige waarschuwing van den nuntius. De koning heeft, volgens een V. D. bericht, gis teren den pauselijken nuntius, aartsbisschop Ron calli, in audiëntie ontvangen. Overeenkomstig zijn KONING BORIS. van het Vaticaan ontvangen instructie protesteer de de aartsbisschop tegen de orthodoxen doop van prinses Marie Louise en herinnerde daarbij aan de toezegging van het koninklijk paar, bij de trouwplech tigheid afgelegd, om alle kinderen, welke uit het hu welijk zouden worden geboren, katholiek te doen doopen. De koning verwees naar de verklarnigen van den minister-president, waarop Roncalli aankondigde, dat deze handeling voor de betrekkingen van het Bul gaarsche Hof en de regeering met het Vaticaan ern stige gevolgen zal hebben. Onbegrijpelijke nalatigheid van een ac countant. Hij vergewiste zich niet of het geld er nog was. Te Amsterdam is een buitengewone algemeene leden vergadering gehouden van het Centraal Israelietlsche Wees- en Doorgangshuis te Leiden, waar in hoofdzaak werd behandeld de bekende malversaties van den pen ningmeester van het bestuur van deze instelling. In deze zeer drukbezochte vergadering werd door den voorzitter uiteengezet, hoe het geld was verdwenen. De bewuste stukken waren gegeven in open bewaargeving. Na 1925 werd een commissie tot het nazien van de rekening van den penningmeester in de Statuten gewij zigd in accountantsonderzoek. In 1931 heeft een accoun tant uit Den Haag geadviseerd de balans en rekening over 1930 goed te keuren met de verklaring, dat het ef-# fectenbezit zich bevond bij een bankinstelling te Den Haag. Deze accountant was te goeder naam en faam be kend. In December 1932 verklaarde deze accountant dat hij zich niet meer kon herinneren de effecten te hebben gezien. In 1932 heeft hij ze niet gezien, maar de heer V. verklaarde dat zij niet te lichten waren zonder nulp van zijn mederegenten. Onbegrijpelijk is de nalatigheid van dezen accountant Het college van regenten meent te mogen constatee- ren dat aan de statutaire voorschriften is voldaan. Nadat alles bekend was is door een anderen accoun tant een onderzoek ingesteld. Dat onderzoek heeft uitge maakt dat de boekhouding volkomen in orde was. Spr. herhaalt dat het bestuur in zijn geheel zich er van be wust is, met de statuten in de hand naar plicht en ge weten te hebben gehandeld. Schuld moet het bestuur ver van zich afwerpen. Het bestuur betreurt dat V. het vertrouwen heeft beschaamd. Spr. besluit met te zeggen niet te hard in zijn oordeel te zijn. De boel is in de war geloopen. De zaak moet zoo gauw mogelijk worden op geruimd. Er moet gezocht worden naar middelen om herhaling te voorkomen. Vandaar het voorstel tot her ziening van de statuten. Behandeling van het conflict in den Vol kenbond. Groote moeilijkheden bij de pogingen om den strijd te doen staken. GENèVE, 16 Januari (V.D.): De Commissie-van-19 voor dc behandeling van het Japansch-Chineesche conflict, welke Maandag weer bijeen is gekomen onder voorzitterschap van Hymans heeft het schrijven van den Chineeschen gezant Dr. Yen behandeld, waarin de Chineesche regeering de door Hymans en Drummond geredigeerde bemidde lingsvoorstellen als zijnde voor China ondraaglijk, met kracht van de hand wijst. Drummond verklaarde dat hij de Japansche dele gatie slechts zekere adviezen heeft gegeven. Een officieel bemiddelingsvoorstel is niet tot de beide re geeringen gericht. Het Volkenbondssecretariaat publiceert thans, tegen d. gebruiken in, een opvallend duidelijk dementi, waarin wordt medegedeeld, dat de Japansche delega tie zich na de onderhandelingen met Hymans en Drummond met haar regeering in verbinding heeft gesteld in verband met zekere nieuwe voorstellen, welke thans van Japansche zijde bij de Commissie- van-19 zouden woroen ingediend. De Japansche re geering heeft verzocht de beraadslagingen gedurende 48 uur op te schorten. In het officieele communiqué wordt verklaard dat d( commissie van 19 in geval van een definitief mis lukken der onderhandelingen met Japan en China gedwongen zou worden de procedure op grond van art. 15, par. 4 van het Volkenbondsverdrag in te lei den, volgens de welke de Volkenhond onafhankelijk van de strijdende partijen moeton komen tot een de finitieve zakelijke overeenstemming. Tot nu toe was, zooals bekend de Volkenbond iedere poging tot een zakelijk standpunt te komen, uit den weg gegaan Het officieele dementi laat duidelijk zien hoe moei lijk de pogingen zijn den strijd in het Verre Oosten te doen staken. Een bericht als zou president Hoover den Ameri- kaanschen ambassadeur te Londen, Mellon, instruc tie hebben gegeven, het Britsche ministerie van bui- tenlandsche zaken mede to deelen, dat, volgens de meening der Amerikaansche regeering, de Volken bond bij de behandeling van hr.t, Chineesch-Japan- sche geschil reeds te veel tijd heeft verloren, dat alle maatregelen terzake eener verzoening zijn mislukt en dat de Volkenbond thans overeenkomstig het Volken bondsstatuut moet optreden, wordt later weer tegen gesproken De geruchten over wapen-levering van Amerika aan China. WASHINGTON. 16 Jan (V.D.) - Het Staatsdepar- tement maakt bekend, dat Stimson op grond van de anti-Amerikaansche propaganda in de Japansche pers den Amerikaanschen ambassadeur te Tokio op dracht heeft gegeven er op te wijzen dat de in Ja pan circuleerende geruchten betreifendeAmerikaan- sche wapenleveranties en leeningen aan China in geval van een oorlogsverklaring volkomen ongemo tiveerd zijn. De ambassadeur heeft te Tokio een over eenkomstig communiqué verspreid. Het door een Ja pansche krant verspreide gerucht, als zou van Ame rikaansche niet-officiecle zijde te Tokio stappen zijn ondernomen met betrekking tot een neutrale zone rond de Philippijnen, wordt door het departement van Staat „verzonnen" genoemd. De Arena-schouwbura verwoest. - Brand van ongekende hevigheid. - Be brandweer stond machteloos. - Belendende perceelen behouden. Te Rotterdam heeft in den nacht van Zondag op Maandag een brand gewoed van ongekende hevig heid. Het groo:te Arena-theater, de vroegere Circus- Schouwburg, welke stond aan het Stationsplein, is door het alles vernielende vuur verwoest en tot den grond toe afgebrand. Van de theaterzaal, het tooneel en het decor-ate lier is slechts een trieste, rookende ruine overgeble ven Slechts het voorgebouw, waarin zich de foyer en een aantal woningen bevonden, staat nog overeind, doch is aan de achterzijde ernstig door het vuur be schadigd. Uok de zolderverdieping is voor een deel uitgebrand. Door dezen brand heeft het Rotterdamsche Amu sementsbedrijf een zware slag getroffen. De ontdekking van den brand. Te 4.35 uur is het eerste bericht over den brand bij de alarmcentrale binnengekomen. Het was afkom stig van den stoker van het Arena-gebouw, A. J. van Hest, die den brand te ruim kwart over vier ont dekte. Tot ongeveer half 4 hebben de tooneelknechts in het gebouw gewerkt om alles voor de middagvoor stelling in gereedheid te brengen. Toen allen naar huis gingen, bleef alleen de sto ker van Hest in het gebouw, om de centrale ver warming te bedienen. Hij is wat gaan rusten op een divan in den kelder bij de ketels. Een hevige knal. Te kwart over vier werd hij plotseling uit zijn slaap opgeschrikt door een knal. Hij probeerde het licht op te draaien, doch er bleek een defect te zijn. Het licht vrigerde. Vermoedenue dat er iets ernstigs aan de hand was, liep hij naar de groote zaal Bij het open trekken van de deur kwam een dichte rook hem tegemoet. Een brandend stuk hout viel hem voor de voeten en oen hij naar boven keek, zag hij bij de projectie-ca bine. achter in de zaal een vuurgloeu Direct waarschuwde hij telefonisch de brandweer, alsook den bedrijfsleider, die in de nabijheid woont. Ook de brandwacht van het theater was spoedig ter plaatse, maar reeds stond het geheele gebouw in vlammen. Het eenige wat men kon doen was de boeken en bescheiden uit het kantoor te halen. Men trachtte ook nog de brandkast weg te sleepen, doch deze bleek te zwaar te zijn. Kort daarna loeiden de vlammen door het geheele gebouw. Groot materiaal. De inmiddels ook gearriveerde brandweer tastte de vlammenzee met groot materiaal aan. Van alle kan ten spoot men enorme hoeveelheden water in het brandende gebouw. De Diergaarde in gevaar. De groote diergaarde, welke a.h.w. tegen het bran dende gebouw aan ligt, heeft ook nog in gevaar ver keerd. De toestand was daar dan ook hier uiterst critiek en het is een groot geluk geweest, dat de wind Zuid- Zuid-Oost was, dat wil zeggen van de Diergaarde af woei. Het heeft er anders gespannen. Een machinestoker, die den brand gewaar was geworden, had onmiddel lijk de directeur van de Diergaarde, den heer Kui per gewaarschuwd. Deze alarmeerde zijn personeel om alle maatregelen te treffen voor een eventueel overslaan van het vuur naar de verblijfplaatsen van de beesten. Zou dit gebeurd zijn dan was het lot van de roofdieren bezegeld geweest. Kisten en hokken waren niet zoo snel te vinden en het eenige wat er op zou gezeten hebben was de dieren te dooden. Oppas sers hebben met revolvers klaar gestaan. Bij de hokken van de apen had men kisten opge steld om de dieren in geval van nood weg te bren gen. Met onverminderde kracht. Het vuur woedde met onverminderde kracht verder Te kwart voor vijf kwam de koepel al naar henedeu en achter elkaar bezweken de gegolfde ijzeren wan den, die gloeiend heet waren en waarop het blusch- water sissend verdampte. Vanuit de ingewanden van het brandende gebouw klonk telkens een dof gerom mel van ineenstortende muren en balken. Hooge vuurzuilen schoten telkens van achter den voorgevel op en het regende vonken op het Stations plein. Het weer was den armen brandweerlieden al lerminst gunstig. Er heerschte 'n felle koude, die het bluschwater onmiddellijk deed bevriezen. Het was tusschen den wirwar van slangen dan ook levensge vaarlijk- De straat was al spoedig herschapen in een spiegelglad vlak waar men heel wat moeite had om zich staande te houden. Niettemin werd er met on verminderde animo gewerkt. Een Gezellengobouw in gevaar. Om half zeven in den morgen, men meende reeds het tc hebben gewonnen, steeg uit het dak van het belendende St. Jozeph Gezellengebouw rook op. Toen de brandweer op onderzoek uittoog, bleek het dat hier ernstig gevaar dreigde. Tenslotte werd ook hier de vlammenzee overwonnen. Het vuur meester. Om ongeveer 8 uur was men het vuur meester. Van het eens zoo trotsche gebouw staat vrijwel niets meer. Men vermoedt dat kortsluiting de oorzaak is van den brand. Noodlottig ongeluk op een onbe- waakten overweg bij Houten. -- Twee dooden en een zwaar ge wonde. In de gemeente Houten nabij het station Schalkwijk is op den onbewaakten overweg gistermorgen halftien een vrachtauto door den sneltrein uit Limburg aange reden. Een der drie inzittenden werd gedood, terwijl een tweede stervende is. De derde, de chauffeur, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Utrecht overge bracht. Ook voor hem vreest men het ergste. Dit is voor de derde maal, dat binnen een jaar een doodelijk ongeval heeft plaats gehad bij een van de drie onbewaakte overwegen in deze gemeente. Thans is het de onbewaakte overweg, die juist op de grens van Houten en Schalwijk ligt, de plaats van een drama ge weest, waarbij twee jonge mannen om het léven zijn gekomen. De circa 55-jarige bakker De Groot uit Amei- de die eveneens expediteur is,kwam gistermorgen onge veer halftien van zijn woonplaats af op weg naar Utrecht in een Chevrolettruok. M.et twee losse hulpen, de gebroeders van Bruggen resp. 16 en 19 jaar oud, en eveneens uit Ameide, zat hij in de cabine. Aan den overweg zag hij den trein naderen die om 9.33 uit Utrecht was vertrokken, waarom hij zijn auto tot stilstand bracht. Nadat de trein gepasseerd was, bracht hij zijn wagen weder op gang en reed vervolgens den overweg over. Hij keek daarbij blijkbaar heelemaal niet in de richting, waarin de trein, die was gepasseerd, zich verwijderde, zoodat hij niet bemerkte, dat van dien zelfden kant een andere trein naderde, namelijk dia wel ke om 9.03 uit Den Bosch was vertrokken. Alhoewel, naar enkele ooggetuigen verzekerden, de machinist nog poogde den aanstormenden trein tot stil stand te brengen, was een ramp niet meer te voorko men. De vrachtauto wed totaal uit elkaar geslagen en enkele meters verder van den spoordijk geworpen. Tien tallen meters ver vlogen de stukken hout in het rond. Enkele menschen. die hot drama zagen afspelen, scho ten toe. terwijl de trein nog enkele meters voortgleed en toen tot stilstand werd gebracht. Toen men bij het wrak van de auto kwam constateer de men dadelijk, dat het ongeluk reeds twee dooden had geëischt. De gebroeders van Bruggen waren op slag ge dood, terwijl de lijken onherkenbaar waren verminkt. De heer De Groot zelf, alhoewel hoogst ernstig gewond, was nog in leven. Met den trein, die na enkele minuten de reis vervolgde is hij naar Utrecht overgebracht, waar hij in de rijksklinieken is opgenomen. De lijken der bei de jonge mannen zyn naar de begraafplaats van Schalk wijk vervoerd. Zooals begrijpelijk heeft dit ongeluk, in de gemeente Houten en Schalkwijk, die reeds meer dergelijke drama's binnen haar grenzen zagen afspelen, groote verslagen heid verwekt. ALKMAAR. Telefoon 1525. OP DE VERLAAGDE PRIJZEN. Depót: de heer B. G. G. König, Hoogzijde, Schagen. Drie dooden; vyf gewonden PARIJS. 16 Januari (V.D.) Bij de „Lanterne de Rochevorbon", een bekende rots tusschen Vouvray en Tour is Maandag onverwachts een groot rotsblok losgeraakt en op drie in het dal liggende huizen terechtgekomen, welke geheel werden vernield. Een der drie huizen werd een prooi der vlammen. Uit het puin werden de lijken geborgen van twee vrouwen. Zes zwaargewonden moesten naar een ziekenhuis wor den vervoerd, waar een van hen even na aankomst over leed. Ingenieurs Hadden reeds langen tijd gewezen op het gevaar van een dergelijke rotsstorting en de bewo ners der drie huizen aangeraden de huizen te verlaten Dezen waren daar toen niet op ingegaan. Bijeenkomst van oudstryders te Berlijn. Von Schleieher over het leger. De dag, waarop voor 62 jaar het Duitsche rijk werd gesticht, is door den Kyffhauserbond herdacht met een bijeenkomst, waarin Rijkskanselier von Schleieher een rede hield, die door alle Duitsche radiostations is uit gezonden. Aan de bijeenkomst werd ook deelgenomen door rijksprejdent von Hindenburg, den ex-kroonprins, prins Eitel Friedrich, generaal v. Hammerstein, admiraal Rader, veldmaarschalk Mackensen en voorts verschei den ministers en oud-ministers, o.w. von Papen. De rijkspresident werd bij zijn aankomst en vertrek door een groote menigte toegejuicht, evenals de ex-kroon- nrins er »rins Eitel Friedrich. Na een welkomst woord van den voorzitter, generaal von Horn, werd het woord gevoerd door rijkskanselier von Schleieher. Deze zeide, dat het Duit sche Rijk, hetwelk 62 jaar geleden werd gesticht, zijn ontstaan niet in da laatste plaats dankt aan den geest en de dapperheid van net Duitsche leger. Daarom wérd het zoo krenkend ge acht, dat het ver drag van Versailles het Duitsche volk verbood wapens te dragen. Van ouds her immers werd VON SCHLEICHER. het recht om wapens te dragen beschouwd als het tee- ken van den vrijen mensch. Thans is de rechtsgelijkheid weer verworven en in dit verband moet het woord van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken herhaald worden, aldus von Schleieher, dat de rijksregeering geen ontwapenings conventie zal onderteekenen, die met dit beginsel geen rekening houdt. Overigens willen wij slechts dezelfde veiligheid als elk ander land, zoo ging de rijkskanselier voort, en ik zou er hier den nadruk op willen leggen, dat ik den algemeenen weerplicht een «eer begeerens- waardig doel acht. Doch hoe de uiterlijke vorm ook moge zijn, de weermacht moet steeds bezield zijn door een geest van discipline en kameraadschap. Ten slotte deed von Schleieher een beroep op de saamhoorigheid der Duitschers, waarby hij den rijkspresident tot voor beeld stelde. Fransche en Engelsche perscommentaren Uit Parijs. Naar aanleiding van de Duitsche oud- strijd ers-b ije enko mst en de rede van von Schleieher, wijst een aantal bladen op de bijzoader hartelijke be groeting tusschen den rijkspresident von Hindenburg en den ex-kroonprins. Het „Petit Journal" schrijft, dat de demonstratie duidelijk heeft bewezen, hoe gering het ondenscheid tusschen het oude en 't nieuwe rijk is. Wel heeft men de totstandkoming van het rijk gevierd, doch geen der redenaars heeft de gelegenheid gebruikt om ook aan de republiek te herinneren, die men thans nog slechts duldt in afwachting van betere dagen. In de Engelsche pers wordt bijzonder den nadruk gelegd op de verklarig van den rijkskanselier, dat Duitschland een volgens de methode van den algemee nen dienstplicht tot stand gekomen leger noodig heeft.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1