Plaatselijk Nieuws. 10-Jarig bestaan Ned. Herv. Kerkkoor Een afscheid. Uit onze omgeving. Een prima organisatie. BOjartvereeniging Holl. Noorderkwartier Zondagavond gaf het Ned. Herv. Kerkkoor alhier een kerkconcert, om het 10-jarig bestaan te herden ken. Het was Ds. Eikema, die in zijn openingswoord, nadat hij allen het welkom had toegeroepen, wees op het feit, dat 15 November 1932 het koor eigenlijk reeds 10 jaar bestond. Als kerkelijk zangkoor opgericht, was het in 1927 tot Ned. Herv. Kerkkoor omgezet, Spr. brengt warme hulde aan die 25 vrouwen en mannen die den moed hebben gehad dit koor op te richten. En spr. denkt dan vooral aan zijn ambts voorganger, Ds. Van Dijk, die de stuwkracht van dit koor steeds is geweest. Van de oprichters zijn 4 personen nog lid van het koor, n.1. de dames C. Rog geveen, DekkerWilms en de heeren D. Jimmink en J. Schoorl. Spr. brengt hun dank voor hun ijver en toewijding, om daarna zich te richten tot den heer Hovenier, die vanaf de oprichting directeur is ge weest. Vorig jaar 15 November is deze reeds in intie- tnen kring gehuldigd, maar spr. wil het nu in het openbaar herhalen, hoe hij steeds met zijn stipte en voortvarende leiding het koor tot een hechten steun is geweest. Het Kerkkoor heeft talloos vele malen zich gedu rende de Godsdienstoefeningen laten hooren, ook op uitvoeringen en zangersdagen. In 1929 zoowel als in 1931 behaalde het Koor op het Nat. Zangconcours in de afdeeling waarin het uitkwam, een len prijs. Op 1 Jan. 1927 telde het Koor 54 leden, het hoogste aantal dat ooit is bereikt. Thans was er gebrek aan goede mannenstemmen en spr. deed daartoe een be roep op aller medewerking. Vervolgens wordt dank gebracht voor al den steun dien het Koor heeft mogen ondervinden, vooral aan den onbekenden gever en zijn echtgenoote, aan de regenten van het Weeshuis, Diaconie en Kerkvoogdij, en ook aan mej. B. Igesz, die steeds zoo welwillend het koor begeleidde. En daarna zong de jubileerende vereeniging haar liederen. En het was ons vele malen een aangename verrassing, hoe mooi dit koor zons? Als hoogtepunt noemen wij dan dadelijk: O Herder Israëls. Dat was een juweeltje van voordracht zoowel als van klank verhouding en hierin gaf de directeur van een zeer muzikale opvatting blijk. Maar ook uit de andere liederen sprak een warm gevoel en goed inzicht Zeker, de mannenstemmen zijn te zwak, maar toch kregen wij een schakeering en teekening in de verschillende liederen die ons het luisteren tot een groot genoegen hebben gemaakt. De heer Hovenier heeft hier een koor gevormd waarop hii trotsch mag zijn. En dat doet ons zoo dubbel goed, omdat Schagen dat zooveel hoogtedagen in dit op zicht heeft gehad, thans zoo hopeloos leeg is. Was het koor in zijn weergave der liederen zoo ge lukkig, de solist de heer Joh. Rotgans was subliem. Deze heeft in de eenvoudige, maar o zoo mooie liede ren, die hij zong, zichzelf overtroffen. Vrij en ruim was zijn toonvorming en zijn stem won daardoor in klank en gloed. Hij vulde de kerk met zijn stralend geluid en gaf ons oogenblikken van ontroering. En dan denken wij aan: Mein Jesu, was führ Seelenweh, waarvan vooral het eerste vers in volle devotie zijn weergave kreeg. Wat luien alle klokken luid, de galmen gaan den toren uit, klonk voornaam en stemmingsvol. „Aanbidding", van Bortniansky, werd in al zijn eenvoud, maar juist daardoor zoo heerlijk weergege ven. De Schager Orkestvereeniging gaf ook eenige zeer toepasselijke nummers, o.a. Für Ernste Stunden, waarin verschillende bekende koralen waren opge nomen. Tevens werd nog door dit orkest uitgevoerd: In einem Klostergarten, van Ketelby, waarbij de heer Rotgans zijn solopartij in voortreffelijke stijl zong. En wij onderschrijven dan ook gaarne het slot woord van Ds. Eikema, die dank zeide voor het vele mooie dat dezen avond door Zangkoor, Orkestver eeniging en den heer Rotgans was geschonken. Nadat Zondag j-1. de populaire kindervriend en besteller bij den P.T.T.-dienst de heer G. Rempt al hier, voor de laatste maal het postkantoor om 2 uur had gesloten, vereenigden zich directeur, ambtena ren en collega's van Rempt in do dicnstlokalen om afscheid te nemen van den trouwen en hulpvaardi gen man, die gedurende 30 jaren zoowel dit over heidsbedrijf als de ingezetenen op prettige en accu rate wijze had gediend. Het zullen er maar weinigen zijn die Rempt als gostbeambte in onze gemeente niet waardeerden. len zag hem gaarne belast en beladen komen, en wist wat door Rempt bezorgd en verzorgd werd, in goede handen was. Wie er ook kwam of ging op ons postkantoor, Rempt bleef. En wat óók bleef, al die lange jaren, dat waren zijn opgewektheid, zijn goede humeur en levensblijheid. Als oudste in de bestellerskamer, is hij de vraagbaak geweest van velen die né. hem kwamen, en óók hun voorbeeld. Nadat de directeur het gewicht van het voor Rempt aangebroken oogenblik onder de aandacht der aan wezigen had gebracht, deelde hij mede aanvankelijk niet te hebben willen gelooven dat het Rempt ernst was geweest met zijn verzoek om ontslag. Toen dit wel het geval bleek te zijn, had de heer Slingerland begrepen dat naast het verlangen van Rempt om zich meer en beter te kunnen wijden aan zijn particuliere belangen en zijn gezin, ook de betrekkelijk gering ge worden afstand tusschen loon en pensioen van in vloed was geweest. Ofschoon dit laatste naar het oor deel van den directeur in jongere menschen stellig moet worden afgekeurd, zoo kon hij zich toch zeer wel indenken dat na 30 jaren onafgebroken dienst onder soms drukkende omstandigheden voor Rempt die factor gewicht in de schaal legde. Nadat hij Rempt namens de administratie dank had gezegü voor het vele en goede werk dat Rempt in al die jaren had verricht en de hoop had uitge sproken Rempt nog vele jaren, zij het dan niet als medewerkend vennoot aan de eene zijde, dan toch als klant aan de andere zijde van het loket te zul len zien verschijnen, richtte de eerstaanwezend amb tenaar, de heer De Nijs het woord tot den scheiden den beambte. De heer De Nijs gewaagde van de prettige samenwerking die steeds tusschen hem als meer direct, betrokken bij de bestelling, en den oud sten besteller had bestaan. Zijn prettige humeur en de bereidheid van Rempt om steeds zijn werkkracht en ervaring spontaan ter beschikking te stellen van ieder die daarop een be roep deed, maakfen de samenwerking met Rempt steeds van den meest aangenamen aard. Met Rempt konden kleine meeningsverschillen, die steeds en overal voorkomen waar gewerkt wordt, altijd op voor alle partijen bevredigende wijze uit den weg worden geruimd. Zichtbaar bewogen voor de groote belangstelling van het vrijwel voltallig aanwezige personeel, dankte de heer Rempt voor de van zooveel waardeering ge tuigende woorden. Hij gevoelde zich nog lang niet oud en hoopte meer dan voorheen gelegenheid te vinden om zijn hulp en toewijding te kunnen geven daar waar hij meende te hebben opgemerkt dat zij van nut zou kunnen zijn. Niet in de laatste plaats voor zijn gezin hoopte hij thans meer te kunnen doen dan tot dusverre. Met hartelijken handdruk nam deze kinder- en menschenvriend van ieder der aanwezigen persoon lijk afscheid, de overtuiging achterlatend dat al moge Rempt's beroepswerk dan al een einde hebben geno den, zijn levenstaak nog niet voltooid werd. AFDEELING VOLKSONDERWIJS. Ten einde weer tot de oprichting van een afdeeling „Volksonderwijs" te komen, wordt a.s. Woensdag avond in het Noordhollandsch Koffiehuis een verga dering gehouden, waar de heer 11. Marinus, hoofd eener openbare lagere school te Den Helder, zal spreken. Zie advertentie. VERPLAATSING DER ZAAK. Naar we vernemen, zal de ockende schoenenzaak van den heer Mulder, thans gevestigd op de Laan, verplaatst worden naar het noekhujs Laau-Hoogzij- de, waar tot nog toe in gevestigd was het filiaal der fa. Schaalsma. DR. CALiGARL Op ziju tournee door Nederland heeft Dr. Caligari ook Schagen bezocht en in het Noordhollandsch Koi- xiehuis van Mevr. Wed. L Zwaag enkele avond- en Kindervoorstellingen gegeven. Dr. Caligari houdt ue nezoekers den geheelen avond in spanning. Allereerst met de aideeiing manipula ties. In een tiental verschillende nummers krijgen we zijn vingervlugheid te bewonderen. De magiscne wijn- xaoricatie, de experimenten met een horloge, de kunst jes met de biljartballen, de wijze waarop hij de nankbiljetten, welwillend daartoe door bezoekers be schikbaar gesteld, uit een citroen te voorschijn haalt, de experimenten met een spel kaarten, het magische kubusspel, en dan de bloementuin van Myramis, het was alles knap goochelwerk en verschillende kunst grepen verwierven dan ook een hartelijk applaus. Met het ei van Columbus zou Dr. Caligari den aan wezigen zijn kunstgreep eens nader toelichten en on getwijfeld zullen verschillende personen zichzeli reeds heboen beloofd het kunststukje thuis eens na te doen. Maar in het volgende oogenblik toont Dr Cahgari dat zijn handigheid, ondanks de zoo juist ontvangen uiteenzetting, toch weer niet te volgen is. (Jok in de tweede afdeeling, die van de spiritisti sche experimenten, kregen we veel te zien en te be wonderen, waaronder ook het geheimzinnige kabinet. En na de pauze vertoeven we m net rijk der illu sies. De theekist van den .Vlarabout, het degenmyste- rie, het verdwijnen van een levende dame van een geheel vrijstaande tafel, de vloeibare dame, de schrij vende slang, het Broeken-mysterie, zoowel als de zandillusïe, het zijn allen nummers die ten volle de bewondering der toeschouwers opwekken cn het on begrijpelijk doen uitroepen. Het is alles even geheim zinnig. En dan tot slot het verdwijnen van het toe neel, voor de oogen van hel publiek, van een motor fiets, met berijder en duorijdster. Dr. Caligari had met dit alles groot succes. GEPROMOVEERD. Konden we eenigen tijd geleden melden dat de heer C. Kooij Lz., vroeger leeraar aan onze Rijksland- bouwwinterschool, geslaagd was als Landbouwkun dig Ingenieur, thans is hij jl. Vrijdag 13 Januari aan de Landbouwhoogeschool te VVageningen gepromo veerd voor den graad van Doctor in de Landbouw kunde op het proefschrift: Over doelmatige veevoe- dering in Nederland. KRITE SKAGEN! Het tooneelgezelschap „Gijsbert Japiks" van Den Helder, komt Zaterdag 23 Januari in Hotel „Vrede- lust' met bet Fryske 'ioanielstik „Do *t de Krystklok Lette", van H. de Jong. Daar dit stuk in Friesland en cok daarbuiten, met buitengewoon groot succes is opgevoerd, hopen wij dan ook, dat vele Friezen in en om Schagen dezen avond zullen bezoeken. Dit is weei de laatste van onze Friesche avonden dezen winter en verwachten wij een volle zaal. BEGIN VAN BRAND. Maandagavond omstreeks 9 uur werd de opperbrand- meester. de heer J. de Rooy gewaarschuwd, dat er brand was uitgebroken in de bakkerij van Mej. de Wed. Scha ger aan de Loet, De opperbrandmeester toog direct er heen en nam veiligheidshalve maar meteen den slangenwagen mee. Toen hij ter plaatse aankwam, bleek dat begin van brand reeds door bewoners en buren te zijn geblusoht met emmers water. Wat was het geval geweest? In de bakkerij was roggebrood gebakken en de daar bij benoodigde houten ribben waren schijnbaar te warm geworden. Deze ribben waren geplaatst tegen een der houtloodsen van de timmerzaak van de Wed. Stammes Gelukkig kon de brand in den kiem worden gesmoord. ANNA PAULOWNA Dat het Inbrekerscorps over een goede organisatie beschikt, is wel algemeen bekend en daarover behoeven we onze vulpen niet leeg te schrijven, maar toch willen we de volgende gebeurtenis aan de vergetelheid ont trekken. We liepen op het Waterlooplein te Amsterdam rond te neuzen langs de verschillende stalletjes en dat is voor ons altijd een attractie, het kost niets en je kunt je daar dus gratis amuseeren over de tafereeltjes, humo ristisch en dramatisch, die zich op dat plein elk oogen blik afspelen. We hebben daar wel vreemde dingen meegemaakt, maar zoo een wonderbaarlijke gelaatsuitdrukking als van een burgemeester nog nooit Maar laat ons by het begin beginnen. Kort geleden was in deze omgeving bij een burgemees ter ingebroken; van alles was er gestolen, maar de slimme dieven hadden geen enkel spoor achtergelaten. Dat het den volgenden dag in de woning van den edel achtbare en op de secretarie een consternatie was, voelt elkeen. Het was het gesprek en het bleef het, tot de burge meester tot zijn veldwachter zeide: we gaan morgen in burger naar Amsterdam en dat zal ons de duvel balen, maar die brutale inbrekers moeten wij hebben. Alsjeblieft, burgemeester, antwoordde de veldwachter en samen gingen zij den volgenden dag morgen naar Mokum, ook wel het groote dorp geheeten. Ze hadden hier en daai al gekeken en afgesjouwd, maar nog niets kunnen vinden en zoo kwamen ze dan eindelijk op het Waterlooplein, om daar hun geluk te beproeven. Om geen argwaan te wekkenjiepen zij steeds op ongeveer 30 Meter afstand van elkaar en ik dacht bij me zelf: wat moeten zij hier nu doen. De burrie bleef op een oogenblik staan bij een on- oog-ziend fietsenstalletje met allerlei andere tweede- handsoh artikelen er bij uitgestald (ik stond er toe vallig vlak achter) en opeens kwam de baas van het openlucht-warenhuis beleefd vragen of er Iets bij was, wat mijnheer interesseerde. Neen, was het antwoord, doch de eigenaar van den stal zeide: kijk, deze fiets is wel wat, in die koker past precies een revolver voor u, veldwachter, en in die twee lusschen sluit juist een gummiestok. De burgemeester antwoordde wel eenigszins ont hutst: man, wat moet ik met een revolver en een gum mistok doen, doch de blijkbaar goed ingelicht^ koop man, repliceerde terstond: nou, dat kon U nog wel eens te pas komen, U is burgemeester van die en die plaats en u veldwachter en noemde ook den koopman diens naam, loopt daar al den heelen dag als een schaduw om U heen; er is pas bij U ingebroken en de heeren hebben goede buit gemaakt, wie weet of ze die visite nog niet eens komen herhalen. De burgemeester stond perplex, was eensklaps met zijn vazal vertrokken om de eerste de beste trein te pikken, die hen weer naar huis bracht en belrofde zich zelf zijn rechercheurs-inspiraties er aan te geven en aan meer bevoegden over t« laten. WARMENHUIZEN Zondagavond had in de zaal van den heer Slikker een uitvoering plaats, die gegeven werd door de mu- een uitvoering plaats, die gegeven werd door de mu- ziekvereeniging T.A.V.E.N.U-, onder leiding van den directeur den heer G. Anderson en met medewerking van Bergen's Mannenkoor, onder leiding van den directeur den heer K. Böhme. De zaal was flink bezet. Al spoedig wist TAVENU door het inzetten van een vroolijken marsch, nl. Vieux Camcrades van Larue, er een prettige stemming bij het publiek in te bren gen. Vervolgens nog een Feest-Ouverture en toen viel de beurt van optreden aan de Bergenaren. die voor de meesten van ons nog onbekenden waren. Aandachtig en onder de meeste stilte werd naar de mooie zang van dit koor geluisterd. Alle zes num mers die door hen werden gezongen, vielen zeer in den smaak. Dat de 'eiding van Bergen's Koor, even als van TAVENU in zeer goede handen berust, valt niet te ontkennen, want ook TAVENU heeft alle num mers heel mooi gespeeld. Beide vereenigingen be schikken over zeer goede krachten en wij wenschen ze in de toekomst nog veel succes. Niet overslaan mogen we no. 6 van het program ma Fantasie Variée (solo voor saxophoon-sopraan) gegeven door den heer D. Anderson. Schitterend wordt dit instrument door hem bespeeld en te bewon deren is het onder welke kalmte hij dit moeilijke werk verricht, TAVENU kan op een zeer goed geslaagden avond terugzien. Een gezelig bal tot slot. Uitsluitend verkrijgbaar In de oronje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakje» van 2 tabl. tO et*. SINT MAARTEN ST. MAARTEN. (Valkkoot.) Zondagavond gaf de Symphonie een openbare uit voering, welke nogmaals werd gegeven met de hoop dat de ontvangst van dien aard zou zijn, dat het na- deelig saldo, verkregen door de laatst gehouden revue, eenigszins kon worden teruggebracht Ook thans is dit niet gelukt, daar de opkomst van dien aard was da, de ontvangsten dezen avond maar juist genoeg varen om de gemaakte onkosten te vergoeden. Wat dan nu weer? Wat de uitvoering betreft, deze was als voorgaande en kan de critiek goed doorstaan. Symphonie, zang ei- tooneelspel voldeden ten volle, dus dit was in orde. Een gezellig bal volgde tot slot. Politie. Verloren een rijwielplaatje. Inlichtingen ter Secre tarie. W1ER1NGEWAARD Zaterdagavond werd de 2e Nutsavond, uitgaande van de vereeniging „Ontspann ng na Aroeid gehou den in de zaal van den heer P. Schenk. In afwijking me. vorige bijeenkomsten, was de opkomst nu zeer matig. De heer Gooscns, als voorzitter, heette in zi>n openingswoord in 't bijzonder welkom mevr. Truus Hooijer uit Voorburg, die dezen avond eenige voor drachten ten beste zal geven. Spreker betreurde dan ook de geringe opkomst, temeer daar het bestuur voor dezen avond zich de medewerking had verze kerd van mevr. Hooijer en dus een goede opkomst Lad verwacht De lezing werd gehouden door den heer P. Harder, die daarvoor gekozen had: „Kamer no. 80", en die met aandacht werd gevolgd. Door den heer P. Nieuvveboer werd als bijdrage voorgedragen: Edele redder. Daarna werden achtereenvolgens door mevr. Hooijer voorgedragen: Vogel Roodborst van Selma Lagerlof; een 3-tal fragmenten uit: De weg terug van Remaraue; Verbetcringshuis van F. Timmerman; Holland in de Rimbo van II. v. Wermeskerken: Het Spook van Ernst Claes; 't Werksken van Felix Tim merman; Waterval van v. Wermeskerken; De naam van Samuel Falklaud: Op de Jaarbeurs van F. de Sinclair; Gedichtjes uit de oude doos. De eerste vier waren nogal dramatisch en werden allen schitterend vertolkt. Vocral Verbeteringhuis, v at in Vlaamsch accent werd voorgedragen en ..Hol- lrnin de Rimbo". waren heel mooi. De meer humo ristische voordrachten vielen bij de aanwezigen schijn baar meer in den smaak. In ieder geval was het jammer èn voor het bestuur èn voor de spreekster, dat zoo weinigen aanwezig wa ren. OUDE NIE DOR P Een kranige redding. Zondagmiddag omstreeks half twaalf geraakte een zoontje van J. Biersteker alhier spelenderwijze te wa ter bij de sluis te Oude Niedorper Verlaat. Niemand had nog iets opgemerkt Een broertje van den dren keling maakte een voorbijganger opmerkzaam, dat iets te water lag, zonder aanduiding dat het zijn broertje was. De voorbijganger zag een muts drijven in het onbevroren gedeelte van de sluis en tegelijker tijd een arm boven water komen. Zonder aarzeling sprong de voorbijgangen J. Ootjes te Noordscharwou- de. ondanks het winterweer, gekleed te water en wist den kleinen drenkeling behouden op het droge te brengen. Den kranigen redder ruide! Zaterdagavond omstreeks 6.15 uur brak brand uit in de woning bewoond door M. Kind te Oude Nie- dorperverlaat. In een minimum van tijd stond het gebouwtje in lichte laaie. De handbrandspuit van Oude Niedorp bleek niet in staat het blusschingswerk behoorlijk te verrichten en het belendend perceel voor brandschade te vrijwaren. De ontboden motor brandspuit van Heerhugowaard was spoedig ter plaatse en was den brand spoedig meester. Oorzaak vermoedelijk kortsluiting. Verzekering dekt de scha de. HEERHUGOWAARD Zondagavond gaf de muzlekvereeniging „H.U.G.O." een goed geslaagde uitvoering. De za?l ,van den heer A. Rus was goed bezet Dirigent was de heer P. A. Mever. De gegeven muziek was zooals we dit van deze vereeniging gewend zijn, over ■het algemeen van zeer goede kwaliteit Hinderlijk was het feit, dat het pu bliek zich niet stii kon houden Sommige menschen schijnen niet te begrijpen, dat ze daardoor het genot van anderen verknoeien. Het programma werd afgewisseld door het optreden van de welbekende Westfriesche voordrachtkunstenaars Jasper en Meraike Hun prestaties werden door het publiek zeer op prijs gesteld. De avond werd besloten met een gezellig bal, met bal muziek van „H.U.G.O." DEN HELDER Aanbesteding. Namens den heer L. Colthof werd. door architect S. Krijnen, Donderdag j.1. in 't Kegelhuis alhier aanbe steed: het verbouwen van het perceel Keizerstraat No. 117. Ingekomen waren 11 biljetten. De inschrijving was als volgt: J. van Wilgen, Helder l 4250; C. Goes. Helder f 4165; W. F. Labout, Helder 4120: Fa. "an Pelt. Helder f 4100; C. Groot, Helder 3865; C. J. Reijers, Helder i 3790; P. Tuin. 't Zand 3300; G. E. Koger, Helder f 3575; M. C. v. d. Plas, Hel der f 3486; J. Steeman 1 3348; C. Quak f 27.40. De gunning is aangehouden. Vrijdag. Zaterdag en Zondag j.1. is het kampioenschap le klas klein biljart van Nederland te 'a Hertogenbosch verspeeld. Den heer Hoogland is het niet gelukt het kampioen schap te behalen: op het nippertje is hem den titel ont gaan, doordat een partij van hem op slechts 7 punten werd verloren; nu werd Hoogland no. 2 met 6 gewon nen en 1 verloren partij; zijn prestaties waren: 2093 pun ten in 170 beurten, algemeen gemiddelde 12.31, hoogste serie 108. De heer De Bruin, lid van de biljartvereeni- ging „Ceintuurbaan en Omstreken" te Amsterdam werd kampioen, eveneens met 6 gewonnen partijen, doch iets hooger gemiddelde, n.1. 12.56, SCHOORL Voor een vrij goed gevulde zaal gaf de plaatselijke gymnastiekvereeniging ,,Oiympia" haar jaarlijksche uitvoering In het lokaal van den heer Schuijt Als altijd, kan ook nu weder deze vereeniging terugzien op een goed geslaagde uitvoering. In enkele nummers viel voor uitgang te bespeuren, terwijl over het algemeen de eens verkregen resultaten gehandhaafd konden worden. De vereeniging heeft In den heer Van Zoonen uit Alk maar een uitstekend leidsman, terwijl de oefeningen worden gehouden In het nieuw gebouwde en uitstekend geoutilleerde gemeentelijke gymnastieklokaal, iets, wat wel niet zonder invloed kan zijn op een goede training. Het programma was weder van de oude samenstel ling: Meisjes A Meisjes B en Damesafdeeling, en even eens heeft men een Jongans A, Jongens B en Heeren- afdeeling. De Heerecafdeeling is beter bezet dan die der dames. Door vertrek enz., ontvielen hier enkele Toede krachten, doch in de hoogere meisjesafdeeling kon gezien worden, een aanvulling voor de toekomst, van de damesafdeeling, daar bij de jongeren weder hsele goede krachten zijn. Naast boog- en laagrek, brug-, stok en knotsoefeningen welke allen goed slaagden, noemen we als nieuw: de ladderoefeningen voor Meisjes A2. mogelijk door 't gebruik van bovengenoemd gymnastieklokaal. De rythmische oefeningen voor dames waren ook zeer goed, terwijl het slotnummer: Oud-Hollandsche boerendans ook heel aardig was. Alles bijeen kan gezegd worden, dat Olympia haar eens bereikte punt, heel goed heeft weten te handha ven. LANGEND IJ K BROEK OP LANGENDLJK. Maandag 16 Januari 1933,, 's middags 2 uur, kwam de Tuinbouwvereeniglng „De Groentecultuur" in jaar vergadering bijeen, in het lokaal van den heer Vijze laar. Voorzitter H. Glas opende met een welkom en wees er o.m. op. dat thans mooie producten er door draaien, zoodat ze onverkoopbaar zijn, en niet voor steun in aanmerking komen. Zulks roept om een op lossing. Het voorstel, gedaan door den voorzitter van het C. B. op de vergadering van 30 Decemher j.1. te Alkmaar, is dan ook onaanvaardbaar Sr)r. wees er op. dat daarvoor ook steun diende te worden verleend, welke de richtprijzen zoo dicht mogelijk naderen. Gehoopt werd op een spoedige uitkeering van den toegestanen steun. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental thans bedraagt 197. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f3887 55 cn de uit gaven f3886.09, saldo f146 gevoegd bij het bezit op de Boerenleenbank, groot f997 70. wordt alzoo een be zit op 1 Januari 1933 van f999.16 In verband met de eindrekening wijst voorzitter er op, dat de laatste 2 jaren geen contributie is ge ïnd bij de leden, maar mocht men soms voor groote uitgaven komen te staan, in verband met eventueel iishakken, dan is het gewenscht dat alsnog de con tributie over 1932 opgehaald wordt. Werd goedgevon den. Medegedeeld werd, dat er reuzenbloemkoolzaad ver krijgbaar is tot 1 Febr. a.s. Besloten werd een proef te nemen met een nieuwe witvleezige aardappel uit Anna Paulowna. De manden zullen ditmaal half Juni besteld worden. Bij de verkiezing van een lid van het bestuur werd in de plaats van den heer W J. Balder. welke niet herkiesbaar was. gekozen de heer A. Dirk maat. Omtrent de steunregeling wordt medegedeeld dat voorloopig voor Noordholland f 1.000.000 uitgekeerd wordt en wel f50 voor een wagon kool en f50 voor een wagon aardappelen Door den here C. Slot werd rapport uitgebracht be treffende het ontsmetten van wortelzaad. Verder word mededeeling gedaan van een nieuw verbindingsmiddel, genaamd Agrol, hetwelk bij alle bespoeiingsmiddelen kan gebezigd worden. Bij voldoende animo zal een praat avond worden gehouden, waar dan door den correspondent van den Plantenziektcnkundigen Dienst een uiteenzetting zal worden gegeven over eventueele voorkomende plantenziekten. Hierna kwam aan de orde een voorstel tot verla ging van salaris van den voorzitter, secre taris en penningmeester met 20 ingaande 1 Jan. 1933. Na enkele bespreking wordt dit voorstel goedge vonden. Betreffende indiening voorstellen voor de jaarver gadering der L.G.C. zegt de secretaris met voorzitter en penningmeester de conclusie uit de rede van den heer Valstar getrokken te hebben, dat deze weinig perspectief biedt aangaande steun ook voor 1933. En dat dientengevolge een krachtige actie gevoerd moet worden. Het is gebleken dat de voorzitter van het C. B. niet voldoende doordrongen is van den nood welke hier heerscht Spr. s persoonlijke meening is dan ook, dat een voorstel geplaatst dient le worden op de agenda der L. G .C., waarin voor 1933 aange drongen wordt op een regeeringssteun in den vorm van een toeslag op den veilingsprijs, zoodanig tot bereikt is een zekere richtprijs, welke den kostpril* dicht nadert, met inbegrip van dio producten van eer ste kwaliteit, welke zekere minimumprijzen niet kun nen opbrengen, dus z.g. doordraaien. Het bestuur der L.G C. steile zich daartoe in ver binding met die organisaties welke aan een derge lijk steunplan willen meewerken, om zoo gezamenlijk lot de krachtigst mogelijke actie te komen. De heer Engel is van meening, dat de zinsnede be- ftetende den richtprijs, welke den kostprijs dicht nadert, niet goed is. We moeten vragen dat hij den Kostprijs dekt. Secretaris zegt, dat er niet alleen gerekend moet worden met het noodige, maar ook met het bereik- oare. In de Steunwet wordt ook gesproken van een dicht naderen van den kostprijs. Spr. acht dit den nesten weg om het voorstel zoo in te dienen, maar geeft zijn meening voor beter. De heer Engel zegt, we moeten genoeg vragen en dan zal de minister wel zorgen, dat we tekort krij gen. (Hilariteit.) De heer K. M. Kaas wil voorstellen productiekosten plus matige winst. Voorzitter zegt, dan zou de risico van het bedrijf afgewend worden op de regeering en dat is toch niet juist Tenslotte werd onder applaus goedgevonden het voorstel onveranderd op de agenda der L.G.C. te plaatsen. Na nog eenige discussie over de vraag betreffende het verband tusschen de L.G.C. en Prov. Commissie zegt voorzitter den scheidenden secretaris dank voor hetgeen door hem verricht is voor de vereeniging, waarna sluiting volgde.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2