AlieiEti NiEiis- llmtniit- luüiittlii Handkracht of machines? B1UE BAND Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. TWEE NAGELJONGENS GEDOOD TWEE KINDEREN DOOR HET IJS GEZAKT De naderende winter. Meisje spoorloos verdwenen De Chineezen vallen aan Kent U haar niet? D0UWE EGBERTS FRISO- BAAI HET DOODELIJK ONGELUK BIJ STOLPERVLOTBRUG De 40-urige arbeidsweek Woensdag 18 Januari 1933. schagër 76ste Jaargang No. 9212 [oiiahit. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder* dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- temiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* DIT NUMMER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. DE KANALENAANLEG IN WEST-FRIESLAND. Minister wenscht ze uitgevoerd te zien tegen betaling van werkverschaf- iingsloon. Zooals bekend, hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland zich met den minister verstaan, om verschillende gedeelten van de aan te leggen kanalen in West-Friesland door werkloozen te laten graven. In de Statenzitting van 21 December jl. heeft Ge deputeerde Kooiman (v.d.) een uitvoerig exposé ge geven van den stand van zaken betreffende den ka nalen-aanleg in Noord Holland, waarbij de kwestie van machine- of handkracht een der belangrijkste is èn de loonen die zullen worden uitgekeerd. Ged. wenschten handkracht alleen beperkt, te zien tot het grondwerk. Van zeer veel belang voor het col lege was voorts of er overeenstemming zou worden bereikt in het overleg, dat gepleegd werd tusschen de regeering en de organisaties. Ged. Staten stonden op het standpunt dat er géén overeenstemming be reikt kon worden zoolang de regeering vast wensch- te te houden aan uitvoering van het werk in hand kracht tegen werkverschaffingsloonen Het financieele gedeelte was rejds geregeld, men was het namelijk eens geworden over het bedrag waarvoor het Rijk het werk voor de Provincie zou aannemen. Daar er geen overeenstemming was be reikt met diverse bonden, zou het rijk immers als aannemer optreden. Thans heeft de minister van Binnenlandsche Za ken aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland laten weten, dat, indien het werk wordt uitge voerd door werkloozen, deze menschen in aanmer king moeten komen voor loonen, die bij de werk verschaffing worden betaald. De Provincie kan na dit regeeringsbesluit niets anders doen dan opnieuw overeenstemming trach ten te bereiken tusschen bouwvakarbeiders en aan nemers. Indien nu reeds besloten werd tot uitvoe ring van sommige werken in handkracht tegen deze voorwaarden, dan zou zij ongetwijfeld vele moeilijkheden ondervinden. Deze voorwaarden zijn 25 cent loon voor platteland Noord-Holland en 38 cent loon voor Alkmaar Evenmin ral er een besluit genomen worden, dat niet eerst door de Staten is besproken. Gedeputeerden blijven echter van oor deel, dat het overleg niet stagneerend op de uit voering van het kanalenplan zal mogen werken. Of er dus handkracht, dan wel alleen machines zullen worden aangewend, is nog steeds een open vraag. Ernstig ongeluk bij de Nederlandsche Scheepsbouw-Maatsehappij te Amsterdam. Helling ingestort. AMSTERDAM, 17 Januari: Hedenmiddag is op de werf van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschap pij aan den Cornelis Douwesweg een zeer ernstig on geluk geschied, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Twee nageljongens, de 20-jarige Stam en de 17- jarige Sundert bevonden zich op dat tijdstip op een tien meter hooge stelling, waar zij een zware ijzeren plaat, die omhoog werd geheschen, tegen de spanten van een in aanbouw zijnd schip moesten bevestigen. Ongelukkigerwijze geraakte de plaat bij het op- 'hijschen in slingerende beweging, met het noodlot tig evolg dat zij tegen de stelling terecht kwam. Door den hevigen schok brak het gedeelte van de stellage, waar de jongens stonden af, zoodat bei den met het houtwerk omlaag stortten. Onmiddel lijk schoot er van alle kanten personeel van de maatschappij toe. Het bleek dat Stam reeds dood was; Sundert was zeer ernstig gewond en is in zorg- wekkenden toestand naar het Binnen Gasthuis ver voerd. Na aankomst is hij daar overleden. De politie van het bureau Adelaarsweg en de Ar beidsinspectie stellen een onderzoek in. 31.000 R.M. verduisterd. Dooi hoofdonderwijzer. Uit Apolda. Te Herressen In de buurt van Weimar is een hoofdonderwijzer gearresteerd, die als boekhouder van de Raiffeissenbank ongeveer 31.000 R.M. aan spaar gelden heeft verduisterd. Een hunner verdronken. Moeilijke red dingspogingen. Gisterenmiddag omstreeks 2 uur was de 7-jarige M. L. met haar 9-jarig broertje Carl, wonende in de Rem- bangstrart te Haarlem, over de Jan Gijzenvaart getrok ken om zich te vermaken op het ijs van de sloten in de weilanden aldaar. Toen de kinderen over de vaart te rugkeerden, letten zij niet op een wak en zakten door het ijs- De 18-jarige boerenarbeider W. de B., die in de omge ving aan het schaatsenrijden was, kwam op het gesenrei der kinderen toeloopen en schoof een kano, die op den kant lag, op het ijs en ging daar zelf in zitten. De kano zakte echter ook door het ijs, doch bleef drijven. De 9-jarige Carl greep het bootje vast., waardoor dit om sloeg en ook de redder te water geraakte. Intusschen toegeschoten helpers wisten beiden op den wal te bren gen. Daar vertelde Carl, dat zijn zusje nog in het water lag. W. (ie B. deed toen een touw om zijn middel en be gaf zich opnieuw op het ijs, dat hij met een roeispaan aan stukken sloeg. Hierdoor kwam het meisje boven te drijven en kon zij worden gegrepen. Toegepaste kunst matige ademhaling mocht echter niet meer baten. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. Nog een slachtoffer van het Ijs. 12-jarlg jongetje verdronken. Dinsdagmiddag te ruim half twee is nabij de hoeren wijk „Wildervank" te Wildervank. een 12-jarig jongetje, dat bij het schaatsenrijden in een open plek terecht kwam, verdronken. Hevige sneeuwval en koude in Spanje. Uit Madrid: In Noord- en Midden-Spanje sneeuwt het hevig. Ook te Madrid ligt de sneeuw ecnige cen timeters dik. De sneeuw is overal blijven liggen. De laatste maal dat het in Spanje hevig heeft gesneeuwd was tien jaren geleden. Ook thans is het zeer koud. De temperatuur te Burgos is tot tien graden onder nul gedaald. Tengevolge van de sneeuw zijn twee goederentreinen ontspoord. Ook in Engeland hevige sneeuwvaL Uit Londen: Gisteren heeft het zeer hevig ge sneeuwd in Yorkshire, Derbyshire en Wales. In Yorkshire ligt de sneeuw drie voet hoog. DE POLITIE HEEFT VERGEEFS DEN HEELEN NACHT GEZOCHT. Maandagmldag is op onverklaarbare wijze te Assen een 23-jarig meisje, mej. P. A. Bodenstaff, spoorloos verdwenen. Het meisje was rekeningen aan het rond brengen en is het laatst gezien omstreeks half vijf in de Loonerstraat.' De politie heeft onder leiding van den hoofdinspecteur v. d. Meulen den geheelen nacht de omgeving afgezocht, doch heeft geen enkel spoor ontdekt. Haai ltfk gevonden. Later wordt gemeld: Gisterenmiddag heeft de politie te Assen, in ver- band met de vermissing van de 23-jarige mej. Boden staff, aldaar in het Noord-Willemskanaal gedregd, tus schen de Gronlngerbrug en de Cementfabriek. Het mocht haar gelukken het lijk van mej. B. op to halen; even later werd ook haar fiets opgevischt. Waarschijn lijk is zij van den hard bevroren weg het kanaal in gereden. In Mandsjoerije ziet men de toekomst met bezorgdheid tegemoet Volgens berichten uit Charbin hebben de Chineezen een aanvang gemaakt met hun tegenoffensief tegen de Japanners in Mandsjoerije. Zij bedreigen reeds de stad Moekden. In Mandsjoerije ziet men deze ontwikkeling van den toestand met groote bezorgdheid. Aanslag op spoorlijn in Zuid-Mandsjoerije. Meer dan 10 dooden en gewonden. Uit Moekden, 17 Januari (V.D.): Naar het Japan- sche hoofdkwartier mededeelt, is tusschen de plaat se Chodsjin en Sjoemjan door de opstandelingen op nieuw een trein tot ontsporing gebracht Er zijn meer dan tien dooJen en gewonden. De politie heeft een aantal Chineezen gearresteerd, die vermoedelijk de daders zijn. Spoorwegongeluk in Spanje. Drie dooden Uit Madrid. De sneltrein MadridBarcelona ia bij het passeeren van het station Cetina tengevolge van een verkeerden wisselstand in botsing gekomen met een goederentrein. Hierbij werden drie personen gedood en tal van anderen, deels zwaar, gewond. Bij geruchte ver luidt, dat het hier weer een daad van sabotage betreft Och kom!kijk U maar eens goed! Ja natuurlijkzij is toch de bijzondere hulp in de huishouding, - het Blue Band-meisje! Let U eens op den eetlust van Uw huisge- nooten als er gebakken, gebraden en ge stoofd is met Blue Band. U kunt hun dan bovendien vertellen, dat Uw huishoudboekje o er niet extra door belast wordt. Integendeel - U houdt nog geld over! Dat alles komt S door Blue Band - versch gekarnd. - 30 ets. per 1/2 pondspakje VERSCH GEKARND MEI 25 »ll ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RUKSCONTROLE GEELMERK 30 et. per 'l2 pond 12 ct. per ons 6 ct. per ons Ds bestuurder van de auto ln hooger beroep van het Amsterdamsche Gerechtshof vrijgesproken. De openbare weg is geen kinderspeel plaats. Rechtbank te Alkmaar had verdachte tot 14 dagen hechtenis veroo.deeld. Zondagavond den 22sten Mei van het vorige jaar had te omstreeks 7 uur aan de Stolpervlotbrug een noodlottig verkeersongeval plaats, waarbij de 8-jarit,© J. B., die op den weg aan het tollen was, door een auto, bestuurd doo; J. K., werd aangereden en kort daarop aan zijn bekomen verwondingen is bezweken. De Alkmaarsche rechtbank veroordeelde K. op 13 Srptember wegens veroorzaken van dood door schuld tot veertien dagen hechtenis. De man ging van het vonnis in hooger beroep en gisteren diende de zaak voor het Amsterdam .sche gerechtshof. Uit de verkla ringen van verdachte en getuigen bleek, dat de schuld van verdachte zéér problematisch was. Hij reed achter een vrachtauto met een hooge ca bine; op zeker oogenblik wilde verd. passeeren, doch op dat moment maakte de vrachtauto een zwen king naar links. Uit de tegenovergestelde richting kwam een wielrijder. Onbewust van het dreigend gevaar tolde op straat het jongetje. De verdacht© kon den jongen niet zien en bij het passeeren over reed hij het kind. Door de zwenking van den vracht auto had K. niet meer ruimte om te passeeren dan ongeveer 1.80 meter, hierdoor en door den wielrijder kon hij het jongetje niet ontwijken. De procureur-generaal mr. Van Harinxraa tho© Slooten achtte het vonnis van de reentbank onjuist gewezen. Z.i. had het slachtoffertje zelf de meest© schuld aan het geval. De openbare weg is geen kin derspeelplaats en is niet meer geschikt voor tollen, hoepelen, enz. Verd. kon niet zien wat er vóór hem gebeurde en de vrachtauto haalde plotseling naar links uit. Spr. requireerde vernietiging van het von-< nis en vrijspraak van verd. Als verdediger trad op mr. Fraenkel. Arrest 31 Januari. Een goede kans op aanvaarding. Een ver kortte arbeidstijd wordt als middel erkend om tot vermindering der werkloosheid te geraken. Uit Genève wordt bericht, dat de conferentie voor ds 40-urige werkweek de algemeene debatten heeft geslo ten. Er deed zich nog een heftig incident voor tusschen den voorzitter, prof. Mahaim, die zich in een rede, welks hij als Belgisch regeeringsgedelegeerde uitsprak, in zeer scherpe bewoordingen over de onverzettelijke houding der werkgevers uitliet. Na een protest der werkgever» en een nadere toelichting van prof. Mahaim werd dit incident voor gesloten verklaard. Een resolutie is ingediend door de regeeringsgedela- geerden van Nederland, België, Frankrijk, Spanje, Chili, Duitschland en Italië, waarin wordt voorgesteld, over ta gaan tot een gedetailleerde bestudeering van de 40-urig® werkweek. Deze resolutie heeft veel kans te worden aangenomen. De werkgevers zullen tegenstemmen. De arbeiders hebben eveneens een resolutie ingediend, die verder gaat, doch naar alle waarschijnlijkheid verwor pen zal worden. De onrust in Spanje. Uit MADRID. De politie in de verschillende ge meenten vindt nog steeds bomimen. Onlangs zijn in de stad Logrono door de politie opnieuw 200 bommen in beslag genomen. In de kerk te Bilbao is een bom ont ploft. Een biechtstoel werd vernield. Te Murcia hebben extremisten getracht een klooste* in brand te steken. De politie maakte het hun even wel onmogelijk hun voornemen ten uitvoer te leggen. Te Ferrol zijn door de politie maatregelen genomen ten einde te verhinderen, dat steeds weer sabotage bij de spoorwegen kan voorkomen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1