Altticei liitns- Groote brand te Rotterdam. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Felle vuurzee in de binnenstad DRAMA TE DEN HAAG. I Donderdag 19 Januari 1933. SGHAGER 76ste Jaargang No. 9213 EODRANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- t«*ntifin nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NTJMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Het vijf verdiepingen hooge ge bouw van Kramers en Röder's Ijzerhandel in lichtelaaie. Om ringende panden ernstig bedreigd. Al het brandweermateriaal uit gerukt. Meer dan 30 slanron hebben urenlang tegen het vuur moeten vechten. ROTTERDAM, 19 Jan. Hedennacht omstreeks twaalf uur is een ernstige brand uitgebroken in het gebouw van de firma Kracmer en Roeder, handel in ijzerwaren en gereedschappen, gevestigd aan den Middensteiger. Het pand bestaande uit een grooten winkel met magazijn- en kantoorlokalen en vijf ver diepingen hoog, strekt zich met het aangrenzende pakhuis uit over een diepte van ongeveer 150 Meter. Het staat in een zeer dicht bebouwd gedeelte. Onmid dellijk naast dit pand is gevestigd het groote mode magazijn van Esders, terwijl zich aan de achterzijde, o.a. bevinden de houtopslag van de firma van der Hoeven en de tabaksfabriek van Koch en Co. Een nachtwaker van Esders bemerkte den brand het eerst, doordat hij brandlucht rook en waarschuwde de brandweer, die dadelijk met groot materiaal uitrukte, hetgeen ook noodig was, want in een ommezien had zich in het gebouw van de firma Kramer en Roeders een geweldig vuur ontwikkeld. Het duurde eenigen tijd. mede gevolg van den zwaren mist, vóór men precies wist, waar het vuur het hevigst woedde. Doch toen men die wetenschap had, schoot men daarmede nog niet veel op, want inmiddels had het vuur zich met groote snelheid over nagenoeg het geheele ge bouw uitgebreid. Niet minder dan 7 motorspuiten en 2 drijvende spuiten, benevens oen groot aantal slan genwagens, namen aan de blussching deel, zoodat er met meer dan 30 stralen gewerkt werd. Het vuur raasde door de verdiepingen van het hooge gebouw. Omstreeks 1 uur stortte de zolder in een herhaalde lijk kwamen kleine ontploffingen voor, die er op we zen, welke een groote hoeveelheid brandbaar mate riaal er in de zaak opgeslagen was. De brandweer concentreerde haar grootste macht op het behoud van net pand der firma Esders, dat voor korten tijd nieuw gebouwd is. Te omstreeks half twee mocht men zeg gen dat de brandweer daarin zou slagen, ofschoon nog een uiterst gevaarlijke vonkenregen door den vrij krachtigen wind in de richting van de gebouwen aan de Hoofdstceg werd gestuwd. Het was toen nog niet te zeggen, hoeveel opslag plaatsen en pakhuizen van het binnenterrein dooi het vuur zouden worden vernield. De voorgevel hield zich tegen de oplekkende vlammen kranig. Men kon reeds zien, dat er van wat achter dien gevel stond, niet veel meer over zou blijven. De brandweer had r.iet alleen een uiterst moeilijke maar ook een gevaarlijke taak. Een vijftal brandweer lieden liep vrij ernstige snijwonden op bij de pogin gen om door de brandgangen tusschen de verschil lende perceelen de vuurhaarden ie naderen. Bij deze pogingen moest de brandweer herhaaldelijk voor de vuurmassa's wijken. Te omstreeks kwart voor twee verminderde het vvur aan de voorzijde, zoodat de naastliggende ^gebouwen gespaard konden blijven, maar aan de achterzijde en midden in dit complex woedde de brand nog met groote hevigheid voort. De strijd tegen de geweldige vuurzee. Omstreeks 2 uur kon de brandweer zeggen, dat het groote gebouw van Esders gespaard was. Urenlang heeft men moeten vechten met meer dan dertig slan gen. om het zoo ver te krijgen. De hoofdleiding van de blussching berustte bij hoofdman Keeman, die door verschillende hoofdlieden terzijde werd gestaan. De brand heelt zoon geweldigen omvang genomen, omuat het vuur ontstaan is midden in het blok waar men aanvankelijk niet bij kon komen. liet mistte geweldig toen men de brandlucht gewaar werd, zoodat het ontdekken van den vuurhaard geweldig moeilijk was. Omstreeks twaalf uur ontdekten verschillende brandweerlieden vrijwel gelijktijdig eindelijk waar de brand woedde, liet pakhuis waa rde brand ont staan is, is een hoog gebouw van vier verdiepingen waarin ook zeer veel rubber was opgeslagen, is to taal verloren gegaan. Umstreeks 1 uur stortte het met donderend geraas m. Urn het vuur te kunnen bestrijden, werden slan gen geleid door de huizen en ovei de daken van de liooldsteeg, doro huizen en over daken van den Mid densteiger en via de panden aan den Toerijsttuin. Al het groot materiaal van de Rolterdamsche brand weer was opgekomen. Er werkten zes motorspuiten, twee drijvende spuiten, die in de Nieuwe llaven wa ren gelegd en een achttal slangenwagens. De machi nale ladderwagen was opgesteld en ook daarvan werd gewerkt. Up die manier wist men den brand in te sluiten en vanaf dat moment was het de kwes tie den brand tot het pakhuis te beperken. Twee an dere pakhuizen werden eveneens door h»'t vuur aan getast nn ernstig beschadigd. Men slaagde er echter in het vuur hier te blusschen. Een groot geluk mag het heeter. dat men de omringend^ panden in de zen ouden stadsbouw, waar alle huizen vlak tegen elkaar aangebouwd zijn. heeft weten te behouden. De omringende winkels, woningen en pakhuizen, waardoor ae slangen zijn gelegd, hebben alle zeer veel waterschade geleden. Om kwart voor drie duur de de blussching nog onvermiru erd voert Nauwkeu rig nagaan hoe groot de schade is kan men nog niet Er stijgen nog voortdurend vlammen uit het midden van het blok op en dikke rookwolken maken het overzicht uiterst moeilijk. Het pand van de firma Kramer en Roeder is aan de achterzijde totaal' ver nield. terwijl aan de voorzijde de drie bovenste eta ges zijn weggebrand. Het groote pakhuis aan de achterzijde waar de brand is ontstaan, is geheel in gestort. Nader wordt ons telefonisch vermeld: Om 3 uur kreeg de brand een veel ernstiger aan zien, toen de gevel van het pakhuis van de firma Kramer, grenzende aan het groote tabakspakhuis van de firma Koek en Co., ineenstortte en de vlam men zich uitbreidden tot genoemd tabakshuis. Een groot aantal autoriteiten was op het terrein van den brand aanwezig, o.a. de buigemeest »r, commis saris van politie van Rotterdam, zoomede de hoofd commissaris van politie van Den Haag. De brandweer concentreerde zh'h geheel tot het tabakspakhuis, waarin een groot bedrag aan tabak geborgen was, en in welks nabijheid nog is gelegen een houtmagazijn met grooten voorraad Dit hout magazijn is een zeer oud gebouw, waaraan weer vele oude gebouwen grenzen en wanneer het vuur zich dus tot het houtmagazijn zou uitbreiden, zou de ramp niet te overzien zijn. OOGONDERZOEK* INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. VAN GEEL EN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - DE FR ACTIONIST LAGEZIJDE B40 TEL.26. SCHAGEN. OOGONOEITIÓEK GEHEEL* GRATIS Krankzinnig geworden fotograaf brengt zijn vrouw verscheidene dolksteken toe en wordt zelf door revolverschoten van een politie agent ernstig gewond. Gisternacht heeft zich in de Kranestraat te Den Haag een drama afgespeeld, waarbij twee echtelieden levens gevaarlijk werden gewond. Omstreeks half twee hoorden agenten van politie een hevig gegil in die straat: zij zagen toen, dat uit het per ceel no. 27. bewoond door den fotograaf H. Gr„ een vrouw ernstig bloedend naar buiten kwam, gevolgd door een man. die met een dolk in de hand liep. Toen de agenten naderbü kwamen, rende de man op hen toe en gaf een der agenten met het dolkmes een snede over vier vingers van de linkerhand. De agent loste uit nood weer twee revolverschoten en trof daarbij den man in een been en in den bulk. De geneeskundige dienst, die inmiddels te hulp was geroepen heeft belde ernstig gewonde personen (de vrouw bleek een 12-tal dolksteken en snijwonden aan het hoofd, de handen, den bulk en de beenen te hebben bekomen), naar het Gem. Ziekenhuis overgebracht, waar zij gisternacht nog in levensgevaar verkeerde. De vrouw kon nog verklaren dat haar man. de fotograaf H. R„ omstreeks een uur plotseling krankzinnig was gewor den en haar met het dolkmes had aangevallen, met het gemelde droeve resultaat De toestand van krankzinnigheid van R. werd door de medici bevestigd. Uiteraard was de agent van politie daarmee niet be kend, toen hij ziin revolverschoten loste. De agent heeft zich ziek gemeld. De getroffen fotograaf H. R. Is 43 jaar, zijn vrouw B. G. Is 33 jaar oud. Gisterochtend is de fotograaf in het Ziekenhuis geope reerd. Ziin toestand is nog ernstig. Met de vrouw gaat het naar omstandigheden bevredigend. Nadere bijzonderheden. In vertmnd met het drama In de Kranestraat wordt nog nader gemeld: De beide agen+en van politie surveilleerden in de om geving van het Soui en de Amsterdamsrhe Veerkade, toen zij omstreeks half twee hevig gegil hoorden uit de richting van de Krrnstraat, wplke loont van de St. Ja- cobsstraat naar de Bierkade. Zij troffen een vrouw in nachtgewaad, zeer ernstig *»ewond, op den onenbaren weg liggende aan. Uit het bovenraam van het nerceel no. 27 in de Kranestraat keek een man naar buiten. Op hun verzoek aan den man om beneden te komen, schreeuwde deze hun toe: „Komen jullie maar naar bo ven, dan zal ik je wel te woord etaan." Doch on het zelfde moment begaf de man zich reeds naar de trap en kwam met een jachtmes in de hand op de agenten toestormen, waarmee hij reeds begon te steken. Aanvan kelijk trachtten de agenten den man cp normale wijze van zich af te houden, doch toen dit niet gelukte, loste een der agenten een schot in de lucht. De aanvaller bleef doorgaan en bracht aan een der agenten, M. S., eenige steken toe, waardoor de hand van den agent werd gewond, terwijl een pees in dat lichaamsdeel werd getroffen. Beseffende, dat de aanvaller het op zijn leven had ge munt, loste de agent S. twee revolverschoten in de rich ting van de beenen van den woesteling, van welke schot ten er een in het dijbeen en het andere in den buik trof. De man met het jaohtmes viel op den grond en het mes gleed hem daarbij uit de hand. doch al kruipen- trachtte hij dit wapen terug te krijgen om den agent opnieuw te kunnen aanvallen; de politiemannen wisten hem echter te overmeesteren. Een particuliere chauffeur heeft den gewonden agent naar den Centralen Post en vervolgens naar 't Zieken huis vervoerd, vanwaar S., na verbonden te zijn, naar zijn woning overgebracht De vrouw heeft In het Zie kenhuis o.a. nog verklaard, dat haar plotseling krank zinnig geworden echtgenoot haar had willen dooden. Een onderzoek in de woning van R. bracht lntus- schen aan het licht, dat daar een groote wanorde heerschte, blijkbaar als gevolg van de worsteling van de ongelukkige vrouw met haar krankzinnig geworden echtgenoot Verschillende bloedsporen werden daar aan getroffen. De man overleden. Gisteravond omstreeks half elf is de man aan de be komen verwondingen overleden. De toestand van zijn vrouw was gisteravond nog zeer zorgwekkend. De toe stand van den agent is zoo, dat deze buiten levensge vaar verkeert ONBERTOUWBAAR IJS ROND HOORN. Men deelt ons mede, dat het ijs in de omstreken van Oudendijk nabij Hoorn zeer onbetrouwbaar ie. DE WINTER. Uit MADRID, Tengevolge van het aanhoudende val len van sneeuw ls in Noord-Span je het spoorwegverkeer zeer belemmerd. Tal van treinen zijn in opgewaaide sneeuwbergen blijven steken. Uit ROME, In Noord-Italië sneeuwt-het onafgebro ken sinds Zondagnacht. Te Milaan ligt de sneeuw 16 C-M. dik. Er zy'n 16.000 sieeuruimers aangenomen. MEISJE AANGERAND. Alle vier de daders gegrepen, die een volle dige bekentenis aflegden. Uit OLDEMARKT: Dezer dagen werd do gemeente- en rijkspolitie van Blankenheim er van in kennis gesteld, dat Mej. L. van der M., 18 jaar oud, te Blankenheim, door eenige jon gens was aangerand. Mej. van der M. had zich naar het Vereenigingsgebouw te Blankenheim begeven om daar een vergadering bij te wonen. In het gebouw werd zij gegrepen door een viertal jonge mannen, die het licht in het gebouw uitdraaiden en haar den uitgang ver spierden. Verder bonden de jongens het meisje een doek voor de mond om het om hulp roepen te verhinderen. De onverlaten randen het meisje aan en pleegden niet nader te noemen handelingen met hun slachtoffer. Eerst een tweetal dagen later had het meisje de po litie van dezen misdaad in kennis gesteld, waarop een viertal jongemannen tusschen 20 en 25 jaar, zekere F. de Haan, A. Credlet, G. Brandsma en L. Postma, allen uit Blankenheim, werd aangehouden. Allen bekenden. Pro ces-verbaal is opgemaakt. ANNA PAULOWNA De Wonderen der Natuur. In een kort berichtje vermeldden we al even, dat de film „De Wonderen der Natuur", niet alleen voor be talende bezoekers, maar ook door de goede zorgen van B. en W.. mevr. Vorstman en den heer N. Raap. koste loos voor de werkloozen en voor de kinderen der hoogste schoolklassen zou draaien. Zoo werd deze cultuurfilm dan ook werkelijk driemaal op een dag in Veerburg vertoond en had de heer Mol. de vervaardiger er van, ook driemaal de voldoening door een meermalen, zelfs onder de vertooning spontaan opklinkend applaus, te mogen ondervinden, dat zijn werk, waarvoor hij zich zooveel geduld en zooveel opofferingen getroostte, ge waardeerd en bewonderd werd. We verwachten trou wens ook niet anders, want zelfs de mensch met de dikste huid blijkt toch altijd onder den indruk te komen bij het aanschouwen der wonderbaarlijkheden, waarvan de gansche natuur vol is, en zeker is hij er vatbaar voor als die wonderen hem nader worden gebracht op een aantrekkelijke wijze, als door deze film met het verkla rend woord van den vervaardiger „zelf" geschiedt. Veel schoons was er te genieten, schoonheid van vorm en van beweging en een prachtig spel van licht en don ker. Maar bovenal werd de weetgierige bevredigd door het vele wonderlijke dat te zien was. Vooral het begin, een reis door een waterdroppel was interessant. Maar niet minder interessant was de opname van het verpoppen der larven en rupsen van muggen en vlinders en het kemen van mug en vliegen uit de openbarstende huid. Eer het laatste deel, groeie?ide planten en ontluiken de bloemen, vertoond werd, wees de heer Mcl in de vertooning, die wij mcohten bijwonen, er op, welke mo gelijkheden geschapen worden door bij filmopnamen gebruik te maken van vergrootglas en verrekijker en door de film uiterst vlug, heel langzaam of in tegen gestelde richting te draaien. B O E B D E B IJ. Steun aan verbouwers van fabrieks aardappelen. Wetsontwerp gereed. Op de desbetreffende vragen van den heer Braat heeft minister V.# schuur thans geantwoord, dat hij ook voor den 4jgst 1932 een steunverleening heeft beraamd Het desbetreffende ontwerp van wet heeft bereids zijn Departement verlaten. Veel zouden we nog van deze mooie film kunneni vertellen, maar we willen met het bovenstaande vol staan. Alleen willen we nog als onze meening uiten, dat zoowel de werkloozen, als de kinderen dankbaar, zullen zijn voor hetgeen de in onzen aanhef genoemde personen mogelijk maakten, n.1. het mogen genieten van deze film. Die dankbaarheid werd trouwens door» den heer De Vries namens de kinderen geuit en heb ben de werkloozen door hun onverdeelde aandacht en hun applaus betoond. Vermelden we tenslotte nog dat de film met het toe stel van den heer Kossen werd vertoond en de beelden 'uidelijk en scherp waren. Biljarten. Van groep B speelden Dinsdagavond de nummers 2 en 4 tegen elkaar. Het was een gezellige wedstrijd, de partijen wogen tegen elkaar op; de uitslag was 8 om 8, alzoo broederlijk gedeeld. Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. M. Zwaan van Callantsoog; C. W. Vermeulen van Zijpe; mej. A. Nieuwland van Koedijk: J. Bosker van Delfzijl. Vertrokken: N. M. Min en echtg. naar Bergen; M. Th. Witsmeer en gezin naar Schagen; mej. T. de Haan naar Twisk; T. van der Sioot naar Baarde-, radeel; J. Dekker en gezin, naar Zijpe. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Adrianus, zoon van D. Boer man en M. J. Grin. Getrouwd: H. J. Schouwenaar en T. den Haan? Overleden: W. C. P. Hogewoning, oud 1 week,; G. Lanser-Voorthuizeh, oud 62 jaar. Politie. Gevonden: een belastingplaatje, een boender, een ventersportemonnaie, een mes. Verloren: een dop van patentas; een gulden, een padvindersportemonnaie. K 0 E G R AS JULIANADORP. Landbouwfilm „De Groote Gedachte." Woensdagavond vond in de zaal van het café Prins Hendrik, van den heer A. Kossen, de aangekondigde vertooning plaats van de landbouwfilm „De Groote Gedachte". Deze vertooning van dit filmwerk was voorbereid door de afdeeling Den Helder van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, welke daar voor de mederking had verkregen van het Centraal Bureau uit het Nederlandsch Landbouwcomité enz. Voor dezen avond bestond nogal wat belangstelling, meer dan 200 personen, zoowel dames als heeren wa ren aanwezig. De vice-voorzitter, de heer A. Grin, heette de tal rijke aanwezigen welkom, in het bijzonder den verte genwoordiger van het Centraal Bureau met zijn hel pers en vooral de dames die aan de uitnoodiging ge hoor,hebben gegeven. Na een inleidend woord van den vertegenwoordiger1 van het Centraal Bureau werd de film, die uit zes deelen bestond, afgedraaid en waarin was vastgelegd hoe de aankoopvereeniging en de uitbreiding daar van was tot stand gekomen en verder uitgebouwd tot den huidigen stand. Verder werd op duidelijke wijze gedemonstreerd de aankomst en lossing met overlading van diverse veevoederartikelen en kunstmeststoflen in de be langrijkste havens van ons land, met daarnaast de distributie naar alle oorden van 'Nederland per schip, spoor, auto, enz. De fabricage van verschillende vee voederartikelen en landbouwbenoodigdheden werd eveneens op het doek gebracht en tenslotte werd het werk van het Centraal Bureau op duidelijke wijze gedemonstreerd en eveneens w.e daarvoor de beste klanten zijn. Een stukje „Voorheen en Thans" maak te een scherpe scheiding tusschen deze twee perio den. En tot besluit eenige goede opnamen uit onze twaalfde povincie, den Wieringermeerpolder, ge volgd door een propagandistiscne voorstelling om de handen ineen te slaan, alzoo coöperator le wor den. Het was een goed geslaagde avond en de voorzit ter bracht dank voor de belangstelling en mede werking. NIEUWE N 1 E DO UP Woensdagavond had in de zaal van den heer Kos sen een bioscoopvoorstelling plaats van de opgerich te afdeeling Filmcultuur, die voor de leden in een besloten bijeenkomst vertoonde de bekende film Po- temkin. De film werd geheel volledig vertoond, waar door dezen avond geen openbaar karakter mocht dra gen met het oog op de censuur. De zaal was tjok en tjokvol. Ongeveer 400 personen waren aanwezig, die dezen avond volop van deze prachtfilm hebben genoten. Hetgeen de Russische film biedt, staat op een heel wat hoogcr peil dan de Amerikaansche. De heer Wim Wiese die het een en ander over de Russische filmkunst zou vertellen, was wegens onge steldheid verhinderd. De bij deze film passende mu ziek werd zeer verdienstelijk uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling van de vereeniging Filmcultuur hier meerdere goede films' te kriigen meer op cultureel gebied. De eerste avond is uitstekend geslaagd en we zien met belangstelling het verdere werk van deze vereeni ging tegemoet. W1ER1NGEN De meelmolen aan den Koningsweg, van mej. wed. P. Keijzer, is uit de hand verkocht aan den heer Ju. de Jong Wz., Koningsweg alhier.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1