Jehol: China's heilige grond. Plaatselijk Nieuws. OORLOG OP HISTORISCH TERREIN. China strijdt voor zijn tradities. PROV. STATEN VAN NOORDHOLLAND. Gevaarlijk trio gearresteerd. Hollywood in rep en roer. Uitbreiding der Staatsloterij. Volksonderwijs. Dit artikel is geschreven door een man, die China door en door kent. en maakt het voor ons Westerlin gen begrijpelijk, dat er China juist aan deze provincie zooveel gelegen is. PEKING, Januari 1933. IN enkele nuchtere woorden deelen de tele grammen mede, dat Japan met kanonneer- booten, bommenwerpers en legerafdeelingen de stad Sjanghaikwan heeft aangevallen en de Chi- neesche „bandieten" verdreven heeft. En op de kaart zien we, dat deze stad ligt op het belangrijke punt, waar de groote Chineesche muur de Gele Zee be reikt. Sjanhankwan beteekent dan ook de muur aan de zee. Wij Europeanen met onze materialistische en imperialistische denkwijze beschouwen deze verove ring alleen uit economisch, strategisch en politiek oogpunt. Wij denken aan spoorwegen, aan de in den bodem aanwezige rijkdommen, aan de directe be dreiging van Peking en Tientsin. Ook de door de Westersche beschaving beïnvloede Japanners laten zich door zulke zuiver praktische overwegingen leiden. Voor de Chineezen staat er echter meer op het spel dan een van zijn vele pro vincies. De provincie Jehol is voor hen n.1. door ge schiedenis en traditie geworden tot heilige grond. De gelijknamige hoofdstad was de pronkerige zo merresidentie van de groote Mandsjoe-keizers en als zoodanig de plaats, waar de oude Chineesche be schaving voor het laatst nog eens opbloeide. Twee machtige heerschers, Kang Hsi en Tsjien Loeng, be stuurden van hieruit het lot van het onmetelijke rijk. Geheel Oost-Azië boog voor hen en zelfs de op permachtige hoogepriester van Tibet, de Tasji Lama, verscheen aan het hof van Tsjien Loeng om den kei zer zijn huldeblijken aan te bieden bij diens zeven tigsten verjaardag. Zoo groot was in dien tijd de .macht der Chineesche keizers, dat zij het trotsche Albion durfden te beleedigen. In 1793 zond n.1. Ko ning George III van Engeland afgezanten naar het hof van Tsjien Loeng om diplomatieke- en handels relaties aan te knoopen. Zij werden op dezelfde wijze ontvangen als de Mongoolsche vazallen; hun geschen ken werden betiteld als tributen, hun koning met een woord, dat stamhoofd of wel vorst over een en kele provincie beteekent. De brief, die zij naar En geland mee terug brachten, werd besloten als volgt: „Neemt onze geschenken deemoedig aan en gedenkt onzen keizerlijken wil. Dit is onze allerhoogste bood schap." En dat terwijl alle verzoeken der Engelschen vierkant werden afgewezen! Verbleekte glorie. Destijds, tusschen 166*2 en 1792, bloeiden in deze stad kunst en wetenschap, en de keizers regeerden verstandig en mild. Dit blijkt o.a. uit een decreet De Staten onzer Provincie namen in de vervolgver- gadering van Woensdag het besluit om de bannen Wormer, Jisp en Nek op te heffen. Er was eenig ver zet tegen deze opheffing, maar het lid van Ged. Sta ten, de heer Kooiman, gaf uitvoerig weer welke taak het heemraadschap Wormer, Jisp en Nek heeft. Hij meent dat er groote versnippering is en Ged. Staten zullen het verzoek des heeren Zeeman, om na te gaan of niet verschillende polders onder één béstuur kunnen komen, gaarne onderzoeken. Over de taak der bannen stelt spr. de vraag of de administratieve rompslomp, die het gevolg is van de versnippering, gerechtvaardigd is. Ged. Staten zijn stellig overtuigd, dat dit niet het geval is. Er zijn in de provincie on geveer 400 waterschappen, dat is te veel. Elke banne heeft haar eigen personeel, haar eigen administratie. Men moet nu niet denken dat de opheffing in het we zen der zaak geen verandering brengt. Wel zal ver sobering het gevolg zijn. Ged. Staten zullen met an dere voordrachten komen en ook zal oen onderzoek worden gesteld naar de mogelijkheid om verschillen de polders onder één bestuur te brengen. Aankoop Duinterrein. Nadat eerst in comité-vergadering was gesproken over aankoop van een duinterrein onder Egmond aan Zee en Egmond-Binnen, nl. 986 H.A. voor f570.800, werd na een korte discussie op openbare zitting tot aankoop besloten, nadat het lid van Ged. Staten, de heer Bruch had verklaard, dat naar het oordeel van deskundigen geen schade aan de cultuurgronden be hoefde te worden verwacht. De aankoop is voor het waterleidingbedrijf noodig. Het hek te Bergen. De heer Thomassen achtte de plaatsing van een hek in de duinen te Bergen door het Prov. Waterlei dingbedrijf een .benadeeling van het natuurschoon. Het is eveneens schade voor Bergen, omdat er niet meer gewandeld kan worden. Spr. vraagt of dat hek nog moet worden doorge trokken en wat het kost; maar wat hij vooral zou wil len weten is, wat de bedoeling met dat hek is Als het er tegen de konijnen is, mag men er wel reke ning mee henden, dat de konijnen om het hek kun nen loopen en dat ze van het bordje „verboden toe gang" geen nota zullen nemen. Is het niet tegen de konijnen, dan is het tegen de wandelaars. Maar aan den eenen kant leest men bij dat hek „verboden toegang", aan den anderen kant „weest vorozichtig met pijp e ncigaret". Dat moet dan toch voor de wandelaars zijn. En die mo gen er niet komen. Spr zou dat hek willen oprui men, zoover het voor de waterleiding niet noodig is. De heer Bruch, lid van Ged. Staten, zegt dat er met Bergen geen overleg behoefde te worden ge pleegd. Het staat op Prov. terrein en is door de Prov. betaald. Het hek wordt niet doorgetrokken. Ook het aangrenzend Rijksterrein is met een hek afgesloten en hierover zijn nooit klachten gehoord. De duinen van het P.W.N. werden afgetrapt en beschadigd Spr. las het rapprt van den rentmeester vor. Toegangs van Kang Hsi, den stichter van Jehol, uit het jaar 1689. Daarin wordt gezegd: „Wij zijn zelf altijd spaarzaam geweest in onze uitgaven. Nooit hebben wij één zijden draad of één rijstkorrel lichtvaardig weggeworpen. Het volk is de grondslag van het rijk; als het volk genoeg heeft is het land rijk. Wij wenschen, dat het volk zich een vermogen vergaard, opdat het welgesteld zij. Dan zullen ook de goede zeden groeien en er zal vrede in het land heerschen." In hetzelfde jaar schreef hij: „Toen wij onlangs door het district Jangtsjau kwamen, had de bevolking alle straten versierd en bereidde ons een hartelijke ontvangt. Hoewel wij de goede bedoeling waardeeren, betreuren wij toch de verkwisting, die daar is begaan. Wij beschouwen alle inwoners van ons rijk als onze kinderen en ge voelen ons ook zonder triompfbogen gelukkig, wan neer wij slechts weten, dat elk gezin voldoende heeft om in zijn levensonderhoud te voorzien." Dezelfde Kang Hsi was een groot natuurvriend, die in zeer schoone woorden de door hem gestichte zo merresidentie Johol beschreef. Zijn kleinzoon Tsjien Loong was zelfs een groot dichter; ONeral in China vindt men in tempels zijn gedichten in steen ver eeuwigd. De pracht en praal van deze zomerresidentie der Mandsjoe-keizers was voor onzen smaak wel wat buitensporig, terwijl wij het ook moeilijk als zuinig beheer kunnen aanmerken, dat Tsjien Loonf naast het reeds bestaande zomerpaleis nog 16 lustsloten en paviljoens liet bijbouwen. Er werden kunstma tige meren aangelegd met dichtbegroeide eilandjes, die door hooge bruggen met den vasten wal ver bonden waren. De kunstwerken, handschriften en zeldzame boeken, die hier bijeengebracht werden, vertegenwoordigden een onschatbare waarde. De hofhouding der Chineesche keizers was grootsch opgezet en elk détail werd geregeld door het zeer strenge ceremonieel. Vazallen-vorsten kwamen hier h huldeblijken brengen en dichters, geleerden en kunstenaars werden gaarne aan het hof ontvangen. Thans is al deze glorie verbleekt. China is een re publiek geworden en reeds meer dan dertig jaar lang hebben burgeroorlogen hot groote rijk tot in zijn grondvesten geschokt. Het nationalisme scheen Chi na opnieuw groot te zullen maken onder meer mo derne vormen, doch voordat hiervan sprake kon zijn, brjron Japan zijn veroveringen, waardoor het reeds voor de toekomst zooveel belovende Mandsjoe- r-ije van China werd losgerukt en geplaatst onder een president „bij de gratie van Japan", die iro nie van het lot niemand anders is dan de laatste afstammeling van de eenmaal zoo machtige Mand sjoe-dynastie, Poe Yi, die als kind op den Chinee- schen keizerstroon heeft gezeten De paleizen van Jehl zijn thans vervallen, hun kunstschatten geroofd, hun groote zalen kaal en leeg. In de vroeger zoo verzorgde parktuinen schiet het onkruid hoog op. Maar de geest van Kang Hsi en Tsjien Loeng zweeft nog steeds om deze ruinen en onuitwischbaar leeft in het hart der Chineezen de herinnering van de vroegere macht en bescha ving van het land. De verbitterde tegenstand, die geboden wordt bij Japan's pogingen om ook de pro vincie Jehol te veroveren, moet dan ook hieraan worden toegeschreven. karten geven recht tt vrije wandeling op de wegen en paden. Het hek verandert mus aan den toe stand, het voorkomt alleen dat men de duinen in dringt buiten de paden om. Het hek heeft f5545 gekost Het kwam op de be grooting 1931 voor onder de benaming: aankoop vas te goederen. (Luid gelach). De heer Thomassen toonde zich niet bevredigd en ook de heer Wendelaar sloot zich bij dezen aan. Spr. diende een motie in: de wenschelijkheid wordt uitgesproken om het hek tusschen twee nader aan geduide punten af te breken. De heer Van Nuland kwam tegen de uitgaven op en keurde het ai dat de post op deze wijze op de begrooting was gekomen. De heer Sneevliet meende, dat de heer Van Nuland met een kluitje in 't riet was gestuurd dat gaf geen pas; verder meende spr dat er wel belangrijker za ken aan de orde waren. De motie-Wendelaar werd verworpen met 35 tegen 21 stemmen, zoodat het hek blijft. Zwaar gepantserde smokkelauto in een ga rage in beslag genomen. Gevecht met do smokkelaars, van wie één door een revol verschot getroffen. Het is den douane-beambten van Gladbacfh mogen ge lukken in den nacht van Dinsdag op Woensdag weder om een goede vangst op smokkelgebied te mogen doen. De beambten waren te weten gekomen, dat ln een garage te GladbachRheidt een zwaar gepantserde smokkel-vrachtwagen was gestald die zeer waarschijn lijk nog in dien nacht over den Rijn naar Sollngen zou worden getransporteerd. De douanebeambten gingen in de nabijheid der gara ge op de loer liggen, om niet enkel de smokkelwaar in beslag te kunnen nemen, doch ook om de smokkelaars te kunnen arresteeren. Even na middernacht naderden 3 personen de garage en maakten toebereidselen om met de auto te kunnen vertrekken. Toen de douanebeambten de garage binnen drongen, wisten deze nae en kort gevecht twee der smokkelaars, die zich hevig verzetten te arresteeren. De derde, die poogde te vluchten, werd door een schot ge wond en aldus tot staan gebracht. Het plotselinge onverwachte binnendringen der be ambten had den smokkelaars niet den tijd gelaten om gebruik van hun wapens te maken. Alle drie waren zij met scherp geladen 8 m.M. pistolen gewapend. De aangehoudenen bleken te zijn een reeds lang ge- eochte en gevaarlijke smokkelaarsbende, die langen tijd aan de Nederlandsche grens tusschen Venlo en Ar- oen met 'n pantserauto, opereerde. In den wagen was 8C0 K.G. van Nederland afkomstige tabak geborgen. De auto was geheel met dubbele 6 m.M. staalplaten gepantserd; zoowel de cabine als de motorkap en de benzinetank werden door deze staalplaten omsloten. De radiateur werd beschut door een automatisch jaloesie-staalpantser. Er was zelfs nog een reserve ben zinetank onder den wagen aangebracht, om bij een mogelijk doorboren van de groote benzinetank toch benzine te kunnen toevoeren, om aldus meer kan tes hebben er veilig tusschen uit te komen. Aan de achterzijde waren in de staalplaten twee smal le spleetopeningen gemaakt, waardoor men geweren of revolvers kon leggen, om bij eventueele achtervolging met vuurwapenen op de achtervolgers te kunnen schie ten. De gearresteerden worden ervan verdacht eenige weken geleden bij het passeeren van de grens met een smokkelwagen een douane-beambte te Waldfeuoht ern stig te hebben gewond. Vandaag zullen de aangehoudenen reeds terecht staan. Drie menschen in één nacht vermoord. Woensdagmorgen jJ. werd te Hollywood, het pa radijs der filmsterren, met groote ontsteltenis verno men, dat des nachts drie personen waren gedood, tengevolge van een vermoedelijke poging van Ooster- sche bendeleden tot het stellen onder hun beheer van de bevoorrading van de kolonie van film acteurs met alcoholisch dranken. Een der slachtoffers, een plaat selijke dranksmokkelaar, werd gevonden met een re volver in de hand. terwijl h»j aan <1< politie ver klaard heeft, dat Oostersche bendeleden hem mei den dv.jd hadden bedreigd. Een wetsvoorstel ter Laan „Men honde het geld ln eigen land". Verdubbeling van de winst. De heer K. ter Laan c.s., lid van de Tweede Kamer, heeft een wetsvoorstel Ingediend tot wijziging van de wet tot regeling der Staatsloterij. De bedoeling van dit wetsvoorstel is. om den tekst van artikel 2 te wijzigen en te doen lulden als volgt: „Er hebben niet méér dan drie loterijen in één jaar plaats. Iedere loterij bestaat uit één of meer series van ten hoogste een en twintig duizend loten of gedeelten van loten. Het aantal loten, in eene loterij uit te geven, zoomede het gedeelte hiervan, dat van klasse tot klasse zal worden uitgegeven, wordt voor iedere loterij door onzen minister van Financiën vastgesteld." In den geleidenden brief deelen de heeren K. ter Laan c.8. mede. dat geen voorstel tot wijziging van het stelsel ls bedoeld. De bedoeling ls alleen tijdelijk het aantal loten te vergrooten, opdat het publiek niet meer in de noodzakel ijk held verkeert, een lot aan te schaffen bij een particuliere binnenlandsche of bij een buitenland- sche onderneming. Met uitbreiding van het aantal loten zal de opkomst en bloei van particuliere loterijen zeker worden tegen gegaan. De voorstellers zeggen in hun schrijven o.m., dat het bijv. volstrekt geen geheim is, dat de omvang van de werkzaamheden van „Lotisco" die der Staats loterij zeer veel keeren overtreft. Reeds jaren wordt ons land overstroomd met aan biedingen van buitenlandsche loterijen. De overheid houdt hierop niet het minste toezicht. Het is beter om v.v.v. Zondag a.s. geeft bovengenoemde vereeniging haar eerste uitvoering van dit seizoen, -met „Een Dag Da me", klucht in drie bedrijven. Daar wij van V.V.V. altijd goed verzorgde uitvoerin gen gewend zijn, en de leden altijd hun beste beertje voorzetten, twijfelen we er niet aan of ook deze keer zal het weer een goed geslaagde uitvoering worden. Bovendien heeft de Vereeniging de entreé's zoo ge steld, dat een ieder van dezen avond kan genieten. Houd dus dezen avond vrij, en lach Uw zorgen weg. Woensdagavond werd 'ln het Neordholl. Koffiehuis van Mevr. de Wed. L. Zwaag een vergadering gehouden, welke was belegd met het doel om te trachten te ko men tot oprichting van een afdeellng Sohagen van „Volksonderwijs". Als inleider sprak de heer H. Marinus, hoofd eener openbare lagere school te Den Helder. Om ruim 8 uur opende de heer J. Visser, hoofd der U.D.O.-school alhier, de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen. Het speet spreker, dat een zoo betrekkelijk kleine groep belangstellenden aanwe zig is, maar spreker wil deze dan beschouwen als een goedwillenden kern. Het doel, aldus de heer Vlzzs.is, om te komen tot de oprichting van een afdeeling van „Volksonderwijs". De inleider van dezen avond, de heer H. Marinus, heeft 5 jaar geleden reeds pogingen aangewend om tot oprichting van een afdeeling te komen, maar daar -r.oest het helaas bij blijven .De heer Marinus is lid der propagandacommlssie van de vereeniging en voor zitter van de afdeeüing Den Helder, welke zich in een zeer groote bloei verheugen mag. Dit bloeien is wel in hoofdzaak te danken aan het onvermoeid werken van den heer Marinus, die, aldus spreker, niets liever zou zien, dan ln Schagen een afdeeling van „Volksonder wijs". Maar de oprichting mag niet gekunsteld wezen, -iet moet inderdaad een drang zijn van de voorstanders zelve. Allen, die 't openbaar volksonderwijs een goed hart toedragen, moeten zich aaneensluiten om geza menlijk strijd te voeren tegen hen die dit openbaar on derwijs belagen en op allerlei manier trachten af breuk te doen. Spreker is er van overtuigd, dat in dien er in Schagen een afdeeling van „Volksonderwijs" zou hebben bestaan, de bouw van de Christelijke School niet zoo maar een feit zou zijn geworden en zeker zou zijn verschoven. Spr. geeft daarna het woord aan den heer Marinus, na de hoop te hebben uitgesproken dat een afdeeling zal worden opgericht met een flink be stuur, alles in 't waarachtig belang van het openbare volksonderwijs. De heer Marinus, daarop 't woord nemend, zegt reeds 5 jaren geleden bezig te zijn geweest om tot op richting van een afdeeling te geraken. De vereeniging V.O. staat in het teeken t:n het behoud der openbare school. Men heeft den strijd zien ontbranden op het gebied der gelijksteling. Bijzondere soholen werden en worden er nog steeds gebouwd op kosten van het alge meen. Er is veel te klagen over de weinig faire wijze waarop tegen het openbaar onderwijs opgetreden wordt. De vereeniging Volksonderwijs, die 65 jaren be staat, is opgericht om te strijden vóór 't behoud en vóór de rechten der openbare school. In 1920 kwam de gelijkstelling op onderwijsgebied er door. Steeds meer nam de haat toe tusschen het bij zonder en het openbaar onderwijs. Sterker werden steeds de verdachtmakingen tegen het openbaar on derwijs. Maar naast den strijd voor dit onderwijs voer de de vereeniging ook strijd voor goed onderwijs in 't algemeen. Vóór 1910 was er bijv. geen sprake van leerplicht. Kinderen van 10 en 11 jaar werden van school genomen en moesten arbeiden In fabrieken, werkplaatsen en op 't land. Deze kinderen hebben geen voldoende onderwijs genoten en dit heeft menigeen moeten ondervinden in 't latere leven. De Kinderwet ten-Van Houten maakten aan deze wantoestanden een einde. Aan wijlen den oud-voorzitter van den minister raad, Goeman Borgesius, was het te danken dat in 1900 een ontwerpleerplichtwet kwam. In 1901 werd de 6 jarige leerplicht ineevoerd. In 1920 werd, na zeer veel Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 761 m.M. Vooruitzichten: Toenemende kyns op nootweer. Temperatuur: 0 gr. C. is 32 gr F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hooqzijde C 103. Schagen. (ieilipl Opticien Helrdctmnist. Hel oogonderzoek doen wij gratis de buitenlandsche loterij-aanbiedingen buiten de gren zen te houden. „Men houde het geld in eigen hand"! De Staatsloterij levert een jaarlijksche winst voor de schatkist op van f 650.000 Dit bedrag is onmiddellijk zonder eenige moeite te verdubbelen. Het is de voor- stelers niet in de eerste plaats om deze meerdere winst te doen. Zij wenschen de uitbreiding der Staatsloterij op zich zlf om daarmee te bereiken, dat het publiek ln elke belangrijke gemeente in de gelegenheid gsteld wor de, zich een lot aan te schaffen, waarbij elke twijfel twijfel aan een minder betrouwbare behandeling van zaken uigeslcten is. En wanneer dan bovendien nog een bate van 6 ton jaarlijks van den nieuwen maatregel, die een verbetering op zich zelf is, wordt verkregen, dan is er een reden te meer om tot dien maatregel over te gaan. NIEUW MATERIAAL VOOR DE NED. SPOORWEGEN. Voor f 9 millloen orders. Naar de Utr. Crt verneemt, zullen de Nederlandsche Spoorwegen in den loop van dit jaar doen aanmaken: 40 Diesel electrische motortreinstellen, 10 doorgangsrij- tulgen eerste en tweede klasse. 15 rijtuigen derde klasse met 12 compartimenten, 20 vierasslge bagagewagens en 12 locomotieven. Een en ander tot een totaal bedrag van ongeveer f 9.000.000. Bovendien zullen dit jaar 1470 wagens van de Kunze- Knorr-rem worden voorzien. strijd door de onderwijswel-de Visser het 7e leerjaar tngevoerd. Van 1923 tot 1926 werd door de Colijnsche bezuinigingen het 7e leerjaar echter weer tijdelijk op gedoekt Maar na '26 kreeg men dit 7e leerjaar voor goed. Hieraan heeft de vereeniging „Volksonderwijs" zeer veel bijgedragen. In Den Haag is men nu steeds weer bezig om 't onderwijs te verslechteren. De Commissie- Weiter stelde drastische maatregelen voor. Reeds is aangenomen om 't aantal leerlingen per klas se op te voeren. Dit beteekent een verslechtering van het onderwijs. Ook hiertegen protesteerde Volksonder wijs heftig. In 1918 aanvaardde de Kamer de gelijkstel ling van het bijzonder en het openbaar onderwijs. En momenteel woedt de schoolstrijd meer dan ooit. Een ieder die het wel meent met 't openbaar onderwijs dient nu, meer dan voorheen nog mede te helpen het verloren terrein terug te winnen en het openbaar onderwijs krachtdadig voor te staan. Na 1920 kreeg men alom ln den lande een abnormalen scholenbouw. Spreker vervolgt dan zijn rede met te wijzen op de treurige wijze waarop handteekeningen werden en wor den verzameld op de voorgeschreven lijst, om toch maar een bijzondere school te kunnen doen bouwen. Het is voorgekomen, dat zelfs Katholieken teekenden op lijs ten voor den bouw van prot. bijzondere scholen! Allerlei argumenten werden aangevoerd om de open bare school t.e bekladden. Als men in een gemeente het gewenschte aantal handteekeningen niet kon krijgen, ging men maar naar andere gemeenten en zoo werd 't vereisóhte aantal behaald. Zes jaar geleden, aldus spr. heb ik hier in Schagen al gewaarschuwd dat men zou trachten een bijzondere (christelijke) school te stichten. Toen vreesde men niet, maar 't is toch zoover gekomen. En ook zij, die tegen standers zijn van bijzonder onderwijs moeten aan den bouw van zoo'n school betalen. Spr. noemt voorbeelden waar aan personen f 100, zelfs f 1000 werd geboden, als ze zich maar als voorstander van bijzonder onderwijs ontpopten en hun naam zetten op de lijst. Zulke prak tijken noemt spr. alle perken te buiten gaande. Het. is een plicht van alle voorstanders van 't openbare 't on- vervalschte onderwijs, om te strijden tegen zulke prac- tijken. Men tracht, vooral hier in den kop van Noord- Holland, zooveel mogelijk Christelijke arbeidskrachten te importeeren. Als 't zóó doorgaat zal 't heele vader land „verKerstend" worden. Men zal ons straks nog gaan verbieden om op Zondag een fiets op te pompen. Het is jammer, aldus spr., dat een zoo groote strijd moet worden gevoerd, maar 't moet, wil men 't openbaar onderwijs niet ten onder zien gaan. Spr. eindigt zijn be toog met den wensch uit te spreken, dat zijn woord mag bijdragen om een afdeeling in Schagen te doen ge boren worden. (Applaus). Staande de vergadering gaven alle aanwezigen (24 in getal) zich als lid op, waarmee de afdeeling was opge richt Hierna volgde de bestuursverkiezing. In het bestuur werden gekozen de heeren: Baas, voorzitter, de Groot, secretaris (Stationsweg 155), Lookman, penningmeester, G. Rempt en E. Buiskool, commissarissen. Medegedeeld werd, dat de contributie zal bedragen hoogstens 10 cents per maand, waarvoor dan tevens het Vereenigingsorgaan wordt toegezonden. De nieuwbenoemde voorzitter, de heer Baas. onder wijzer aan de U.L.O.-school, zegt, dat men bij 't bijzon ier onderwijs wel verkondigt ieder ouder is propagan dist, spr. wil 't hier omgekeerd zien en roept de vergar dering toe: Allen propagandist voor ons openbaar on derwijs. De heer Visser dankt daarop alle aanwezigen voor hun aanwezigheid en spreekt zijn verheugenis er over uit, dat de afdeeling is opgericht. In 't bijzonder dankt spr. den heer Marinus en wenscht hem geluk met het behaalde succes. De heer Orsel zegt namens de aanwezigen den heer Visser dank voor zijn leding en voor het gesproken woord. Hierna volgt sluiting. Het bestuur verzocht ons alsnog mede te deelen dat een leder die voorstander Is van het openbaar onderwijs zich kan aanmelden als lid bij een der bestuursleden. De contributie, zijnde 10 cent. per maand, hoogstens, kan voor niemand een bezwaar zijn.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2