Ingezonden Stukken. Trapgevels te Schagen. HoD. Mij. van Landbouw, Afd. Wieringen Ruwe handen 1 I DE AUTONUMMERS. Treinontsporing bij Hoorn. De abdij van Egmond. Vreeselijke ontploffing. Predikbeurten. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U het onderstaande in Uw veel gelezen blad op te willen nemen Onder „Plaatselijk Nieuws" in Uw blad van Zater dag JJ. trof me een berichtje, n.1. dat, waarin vermeld wordt de voorgenomen verbouwing van een perceel aan de Hoogzyde en wel dat het opgetrokken zal worden in Hollandsche) reoalssan ce-stijl. (Bedoeld wordt hier de verbouwing van het pand van den heer De Boer firma Hartland op de Hoogzijde Red. Soh. Crt.) Indien deze gevel stijlkundig en gevoelig met goede renaissance-motieven wordt gecomponeerd, kan Ut ze ker instemmen met Uw voorspelling, dat de Hoogzijde een fraai perceel rijker zal worden. Ik verheug me hier niet om, omdat ik een be paalde voorliefde heb voor de Hollandsohe renaissance, maar wel omdat juist een renalssance-gevel waarborg kan geven voor een architectonisch Juist geneel, mits aan bovenstaande voorwaarde is voldaan. Voor mij was echter wel het meest treffend de uitr lating in Uw bericht, dat er zoodoende meer woon- en bergruimte ontstaat. Want is niet zeer kort geleden een trapgevel van de Gracht verdwenen, om plaats te maken voor een karakterlooze purvtgevel met raam kozijnen, die door hun treffende gelijkenis „vader en zoon" kunnen voorstellen. De gevel toch moest ver dwijnen om meer ruimte te winnen, aocoord! De uit oefening van iemands beroep en expansie van z'n be drijf brengt soms drastisohe maatregelen mee; maar welke ruimte men nu hier mee gewonnen heeft, is mij niet duidelijk en moet men dan ook algemeen dezen afbraak betreuren. Houdt men niet overal in ons land, vooral ook ln groote steden, zooveel mogelijk dit soort gevels in stand? Ja, en terecht, want wanneer er niet iets ■chooners voor ln de plaats komt, Is dit ook de eenige manier om het goede dorps- of stadsbeeld te bescher men. De Holland sche renalssance-gevels zijn immers met liefde voor het schoone en het vak gebouwd, iets wat we heiaas van de tegenwoordige bouwsels niet altijd kunnen zeggen. Er wordt in de maatschappij in het algemeen en in de architectuur in het bijzonder te Individueel gebouwd, •t Individueele strekt zich uit tot de gebouwen zelf; de onderlinge samenhang en harmonie raakt al meer zoek; het eene gebouw wil al meer opvallen dan het andere (anoloog met den tegenwoordigen mensch) en met wat voor middelen soms. Het resultaat is, dat het geheel ontaardt In een rus- teloozen aanblik en een afschuwelijken wanklank. Het groote voordeel van een stijl ls nu. dat minder begaafden geremd worden ln hun zonderlinge fanta sieën. Het is te wenschen, dat de enkele trapgeveltjes, welke onze gemeente Schagen nog telt, en dat zijn er helaas niet veel meer, mogen gespaard blijven. BU eventueele verbouwing van deze perceelen zouden we wenschen, dat de gevels alleen gerestaureerd worden en ze weer voorzien worden van hun kruiskozij nen, juiste verdeeling van de glas in lood ruiten, an kers, renaissance leeuwtje, enz. en last not least van goede puien, opdat ze in hun oude luister ons iets van het eeuwige schoone kunnen geven, en de omgevlug zullen opheffen. Het nieuwe poortje van de Rotterdamsche Bankver- eeniging mag een voorbeeld zijn, hoe een gering, maar goed bouwwerkje inderdaad ln staat is cachet te geven, zender opdringerig te zijn. AI schrijvende, moet er meteen een waarschuwing *an m'n hart, tegen het boomen rooien, Indien niet absoluut noodzakelijk door ziekte of verkeer. Bijvoorbeeld: bij het dempen van grachten ziet men vaak de boomen ook als slachtoffers vallen; men kan ze echter meestal prachtig benutten als scheiding voor links en rechts verkeer bij eenzijdige beplanting, en als schelding voor hoofd- en langzaam verkeer bij tweezij dige beplanting, dit alleen als overweging. Het grootste gevaar bij het rooien der boomen bij een gedempte gracht is, dat men de ruimtewerking verliest en de woningen links en rechts ln hun „hemmetje" laat staan, wat tot een buitengewoon armzalige aanblik aan leiding kan geven. Met bovenstaande hoop ik niemand te kwetsen, daar Ik weet met welke bedreigingen soms van de zijde van de principaal (gelukkig zijn het uitzonderingen) men z'n plannen goedgekeurd kriigt door het gemeentebe stuur. Men dreigt b.v. met niet te bouwen of in een andere plaats te gaan bouwen; terwille van de belasting of andere redenen geeft men toe en brengt de gemeen schap schade toe aan het schoonheidsgevoel en uiter lijk aanzien. Men moest wat meer beseffen, dat goede architec tuur karaktervormend werkt. Het ware daarom te wenschen, dat Schagen evenals zoo veel gemeenten reeds, voor het beelemaal te laat ls, zioh aansloot bij de „Adviescommissie der Noordhol- landsche gemeenten voor bouwontwerpen en uitbrei dingsplannen" en men zich daaraan hield. U, mijnheer de redacteur, betuig lk m'n dank voor de verleende plaatsruimte. C. KEESMAN Jz.. Bouwk. Stud., Delft brijzeld. Het geld, dat hij bij zich moest hebben, was verdwenen. Mr. Way wachte even. Er was een vreemde zware stilte in het vertrek. Ik geloof, dat wij allen bleek ■waren geworden maar Mevrouw Lorring was nu krijt wit; en haar gelaat had iets spookachtigs. De oude menschen keken heel verwonderd. En Agson ergerde zich. Het was ook mij en mijn vrouw duidelijk, dat mr. Way de misdaad vertelde, die hier in huis had plaats gehad. Slechts hij zelf scheen niets van onzs stemming te merken en ging door: De moordenaar werd niet gevonden. Jrren verliepen. Maar toen, op schijnbaar natuurlijke wijze, doch ln werkelijkheid waarschijnlijk gedreven door iets, dat hij zelf misschien niet begreep, keerde de misdadiger terug ln de stad, waar hij zijn daad pleegde. Hij interesseerde er zich financieel in een zaak want danik zij het gestolen geld, had hij een fortuin weten te maken hoewel hij evengoed zijn geld ergens anders in had 'kunnen steken, aan het andere einde van de wereld had kunnen gaan leven! En wat méér zegt, hij ging wonen in het huls, waar de moord gepleegd werd. Het was namelijk een pension geworden. Ditmaal keken wij allen elkander aan. Slechts Me vrouw Lorring staarde op haar krampachtig gevouwen handen. Way vervolgde kalm; Hij dacht misschien, dat toe val hem in dit huis dreef, doch het was iets geheel an ders. Iets dat in hem op de loer lag sinds jaren, dat hem overheerschte en dreef. Op een dag is dal ver- «ohTikkelijke, wrekende iets te voorschijn gekropen en heeft hem verraden, door een kleinigheid! De weduwe van zijn slachtoffer was een bijzonder knappe vrouw «n de moordenaar liep al een tijd rond met plannen haar ten huwelijk te vragen. Misschien was hij werke lijk verliefd op haar. Doch dat neemt niet weg, dat er iets ziekelijks en onnatuurlijks zat in den wensoh de weduwe van zijn slachtoffer te trouwen. Is het niet alsof de doode meer en meer de gedachten van den moordenaar inspon, leidde, beheerschte? Zóó diep leef de de daad in hem, dat hij zlohzelf niet bewust werd, hoe hij erdoor gedreven werd! En op een avond, voor bijkomend toen de weduwe in haar kamer was, waarvan de deur half open stond, zag hy haar staan voor den spiegel in haar rose peignoir en riep schertsend naar binnen; O, wat ben ik mooi in myn rose peignoirtje! Het leek een onscbruldig grapje en hij was zich niet ewust, dat hy een zin nasprak, die hy jaren geleden M. de Red., Hiermede verzoek ik plaatsing van onderstaande, bij voorbaat mijn dank. Overpeinzing van vast werkman. Wanneer men zoo 's avonds in eenzaamheid zit, te denken, te peinzen, te klagen. Dan grijpen we soms haast verschrikt naar ons hoofd, Dat bestormd wordt dooi duizend® vragen. Want wat om ons heen op deez' wereld geschiedt, 'k Ben een dom werkman en 'k beg-ijp het niet. Het wereldtooneel lijkt een schouwburg in 't groot, De bewoners zijn de artisten. Het eenige wat men op aaid' thans aanschouwt is niets dan herries en twisten. En armoe en honger en kou en verdriet. Ziet hier wat het wereldiooneel on~ tnans biedt. Wij leven in 't land van bet vieesch en de kaas, Maar de werkman kan het niet koopen. Zijn loon is helaas niet toereikend daarvoor En bederft het dikwijls by hoopen. En de boer die klaagt: de productie kost niets En vraagt den minister om steun of zooicts En de arbeider denkt, krygt mijn baas eerst maar steun, Zal 't voor mij ook wat beter weer loopen. Allicht een kleine verhooging van loon. Ach arme, voor jou BLIJKT het nopen. Want wat sommige boer zijn werkman thans biedt, ls niets dan een looi, een fooi, anders niet. Een werktijd van 80 uren per week En een loon soms van 14 gulden. Dra zal men in menig gezin dan ook zien Niets dan ellende enschulden. Hoe mooi dan do steun in t eerst ook leek. Voor den werkman is t niets zooals het nu bleek Men deed in Den Haag dan zeker ook wys üm te maken wat andere wetten. En om in 't vervolg bij het geven van steun Wat meer op een werkman te letten. Want hoe het geld hier thans wordt besteed, 'k Noem stom de regeering die zooiets deed, En ben ik misschien nu hier eens mee mis, Vergeef 't dan mij, doodarme stakker, .Vlaar slapen die heeren daar soms in Den Haag? Ach, schudt ze dun spoedig eens wakker. „De Vennlk". E. v. d. BERG. Verschillende boeren willen niet hooren van steun, maar noemen eon en ander toeslag. Dinsdagavond had in hotel Lont te Hippolytushoef vanwege de Hollandsche Mij. van Landbouw, afd. Wie- ringen, een lezing plaats. Als spreker trad op Ir. L. de Vriea, Ryksveetecltconsulent te Alkmaar, met als on derwerp: „Veefokkery en Veevoeding". De heer O. J. Boeker opende de vergadering en ls voldaan over de groote opkomst. Vervolgens verkrijgt Ir. de Vries het woord. Wat betreft de Veefokkery, zegt spreker, ls dit er by de varkens op gebaseerd ln fok- en mestmateriaal. Steeds meer en meer wordt ge streefd naar goed folcmateriaal. Dit heeft daaraan ook zyn snelle ontwikkeling te danken. Door onze gunstige ligging van handelscentra gaf dit aan vele handen werk en er kwam welvaart Ook door middel van de technische wetenschap was het, dat de sterftekans on der de varkens niet groot was. In vroeger jaien wa ren de boeren er over uit het productieproces der var kens te vergrooten. Ze hielden de melk zelf en de wel was voor de kalveren en varkens. In 1900 ls dit dan ook sterk toegenomen. De Industrie en Handel kregen een enorme vlucht, een en ander het gevolg van de stelging der veestapels. Ook doordat 't goedkoops graan van 't buitenland werd Ingevoerd en er zoodoende een goedkoop voeder was. Het verband werd daarom steeds losser tusschen rundvee en varkens. Het werd een speculatief onderdeel en de spek- en voederprijzen wa ren hiervan afhankeiyk. Hoe korter de meetperlode, hoe lager de productiekosten. Vandaar dat men sprak van vroeg rijp en laat rijp. 100 jaar geleden was het wilde varken laat rijp doordat het buiten moest leven. In Zuld-Chlna echter was het varken toen al vroeg rijp daar het meer als huisdier werd beschouwd en daardoor meer gevoed. Het feit dat daar rijst de hoofd schotel ls, was dan ook oorzaak dat het varken vroeg rijp was, daar ln rijst veel vetproductle zit In Euro pa is het Engeland geweest, dat beeren liet Importee ren en liet kruisen. Hierdoor waren de buitenlandscbe varkens vlugger rijp. Het gevolg was: lager loon daar spek en vet goedkooper te produceeren waren dan vieesch. Hierover gaf spreker nog een uitvoerige be schouwing. Verder zei spreker, dat het noodlg was door een deskundige te laten noteeren de geboorte der big gen enz. Dan zouden deze voor den handel veel meer waarde krygen. Iedere fokker die wil streven naar een betere fokkerij, moet zich organlseeen. Sedert den oorlog de welstand der bevolking verbeterd. De vraag verplaatste zich van vieesch naar spek. Het spek werd niet geconsumeerd maar geëxploiteerd enkwam zoo de grossiersstand. Hieraan is het aantal slagers dan ook niet vreemd. -De... naam van het spek ln het buitenland gehoord had, maar de vrouw kreeg een vreeselijken schok. De herinnering aan wat gebeurd was, herleefde fel ln haar by die woorden, zóó fel, dat ze niet meer ervan kon loskomen. Wel trachtte zy zichzelf te over reden, dat het dwaasheid was, dat zoo'n zinnetje toe val kon wezen. Maar haar wantrouwen bleef. Ze ging naar de politie en daar besloot men den man ln een val te zetten. Men deed tydens zyn afwezigheid huiszoeking en vond in zijn bagage een waardelooze ring, die aan den vermoorde had toebehoord en waar van de moordenaar nieuw, kenmerkend verschijnsel! niet scheen te hebben kunnen afstand doen! Om zijn argwaan niet te wekken, werd daarop een detective als gast het pension ingeamokkeld enhalt! Waar wilt U heen, meneer Agson? Hy stond opeens voor de deur en ln zyn rechterhand glinsterde een browning. Agson deinsde terug, zijn ge laat was ajchgrauw en nooit heb lk meer zóó duldeiyk het brandmerk van schuld op een menschel Ijk gezicht gedrukt gezien! Wat moet dat allemaal beteekenen? stamelde hy heesch. Het beteekent. zei Way bedaard, dat de daad zich wreekt meneer Agson, alias James Marphon. die acht jaar geleden als eenvoudig arbeider hier in de stad werkte. U vatte het plan op, tydens de afwezigheid van den heer Lorring, In te breken, en op den avond dat de beide vrouwen naar bed gingen, lag u onder het bed. U hoorde mevrouw Lorring vertellen, dat haar man een groote som gelds mee zou brengen en vatte teen een ander plan op. Toen zy sliepen, sloop U uit de kamer, wachtte Lor ring op en sloeg hem neer in de garage. Van het geroof de geld bouwde U zioh een kapitaal op. Maar na Jaren werd U als het ware gedreven naar deze stad en zelfs naar dat huls. Zooals U, onbewust, ertoe gedreven werd, steeds over de misdaad te spreken tegenover iedereen, die maar geneigd was er naar te luisteren, zooals U ge dwongen werd, de woorden te .herhalen, die U acht ja ren geleden had hooren zeggen en die al acht jaren in U lagen te wachten, om U te verraden. Met een dof steunen zonk Agson in elkander. Way floot en er verschenen een paar rechercheurs, die in het huis verborgen waren geweest. Agson werd weg gebracht en legde naderhand een bekentenis af. (Nadruk verboden). Doos 30 en 60ct. ls echter ons ten goede gekomen, daar dit vroeger niet schitterend was. Wat betreft de veevoeding, zegt spr. dat dit onder werp meer geschikt is voor een cursus, daar d't veel te uitgebreid is. Hy doet dan ook enkele grepen omtrent het veevoederen en zegt dat in Denemarken, doch thans ook hier te lande Selectiemesteryen zyn. Hier wordt nagegaan de groelsnelheld der varkens, enz. De varkens worden dan geslacht ln Utrecht, waar alles wordt genoteerd tot ln de kleinste bijzonderheden. Overgaande tot de voedermiddelen zegt spreker, dat van de groep der eiwitrijke voedermiddelen het goed koopst ls grondnotenmeel, daarna Soyameel en vervol gens lynmeel. Van de groep matig eiwitrijke, achter eenvolgens malsglutenimeel, tarwegrlnt, palmpitmeel, erwtenmeel en cocosmeel. Opgemerkt zy dat het ver schil tusschen gerste- en roggemeel vrijwel nihil is. De volgorde is alleen gebaseerd op den prijs. Behalve den prijs werpen ook de meer of minder gunstige of ongun stige eigenschappen hun gewicht ln de schaal, welke echter ook weer verschillend zijn, al naar het doei waar" voor het voer gekocht wordt (byv. voor jong-, meik of mestvee, jonge of andere mestvarkens) Voor melk vee la byv. de volgorde wat betreft de eigenschappen: Eiwitrijke: ljjnmeel, soyameel, en grondnotenmeel. Ma tig eiwitryke: cocosmeel, palmpitmeel en maisgluten. Eiwit-arme: gerstemeel, maïsmeel en roggrnaeel. Met behulp van bovenstaande voedermiddelen is een uit stekend mengsel samen te stellen. Het eitwitgehalte van een dergelijk mengsel en vooral de verhouding tusschen verteerbaar zuiver eiwit en zet- meelwaarde dient gebaseerd te zyn op het voer uit eigen bedrijf. Heeft men b.v. alleen hooi van beste kwaliteit, dat dus normaal gebroeid heeft, zoo kan het mengsel bevatten 16 tot 18 pet. verteerbaar zuiver eiwit Heeft men hooi van matige kwaliteit, b.v. dat te sterk hoeft gebroeid, hetgeen by velen dezen winter het geval zal zyn, en waardoor de verteerbaarheid en vooral die van het eiwit heeft geleden, zoo zal het mengsel ongeveer 38 tot 20 pet. vert. zuiver eiwit moeten bevatten, hetgeen ook gebruikt kan worden, naast hooi en normale gif ten kullgras van beste kwaliteit Voert, men veel kuil- gras van matige kwaliteit, dan zal het 20—22 pet. moe ten bevatten. BO toedienen van normaio giften voerbie- ten en aardappelen, zal het krachtvoedermengsel onge veer een verhouding v. z. eiwit en zetmeel moeten be vatten van 1 2/3 en b.v. by een lage zetmeelwaarde (6870), 26 tot 30 pet. eiwit moeten bevatten Palmpit meel, erwtenmeel en malsplantenmeel zijn ongeveer van dergelijke scheikundige samenstelling en kunnen elkaar onderling vervangen, hetzy geheel, hetzy gedeeltelyk. Teneinde het gehalte aan miniralen in deze mengsels te verbeteren, kan by gebruik van krachtvoer naast vol doende hooi en kullgras, per 100 Kg. mengsel 1% Kg. maïsmeel vervangen worden door 1 Kg. koolzure kalk en Kg. zout By een vrij belangrijke gift van bleten en of aardappelen dient men per 100 Kg. mengsel 4 Kg. maïsmeel te vervangen door 1 Kg. zout, 1 Kg. fosforzure kalk en 2 Kg. krijt. De door de Coop. vereen, in Noord- Holland gefabriceerde mengvoeders bevatten 1820 pet verteerbaar werkeiyk eiwit en zyn dus gebaseerd op voldoende hooi en kullgraa. Allen boven vermelde samenstellingen kunnen worden gevoerd, of als meel tot pap verwerkt, of gedeeltelyk ala pap en gedeeltelyk droog ln den vorm van brokken en schllfen: tenzy het mengsel van 2630 pet. geheel als brokken en kluiten gemengd kan worden en dus geheel droog gevoerd kan worden. Hieronder zullen wy nu enkele voorbeelden van rant soenen geven, waarby bedacht moet worden, dat de Juiste hoeveelheid door lederen veehouder voor iedere koe gezocht moet worden, al naar levend gewicht, voe dingstoestand, leeftyd, opbrengst aan melk en vet, kwa liteit voedermiddelen eigen bedrijf enz. Wat dus de hoeveelheid betreft, geven wy getallen, die evenwel dicht by de werkeiykheid zullen zyn. Ratsoenen melkkoeien. Benoodigde hoeveelheden Kg. mengvoer bij de navolgen de grondrantsoenen en verschillende producties (levend gewicht pijn. 600 Kg.) 2* 10 Kg. 15 Kg. 20 Kg. 25 Kg. ■Ö2 m—2 4%5 5%—6 El 2 c 1—1% 2—3 3tf-4 4%-5% o. i*o. 112 I -1*4 1- 2*4—3 3*44 4%-5% Vaarzen geeft men 1 Kg. extra. Bovenstaande hoeveel heden zyn als „gemiddelde" te beschouwen. De bere keningen zyn gebaseerd op melk met een vetgehalte van 3.50 pet. tot 3.80 pet, terwyi de koe van pl.m. 600 Kg. levend gewicht is genomen. Hieruit volgt dus dat zy, die lichtere koelen hebben of lichtere melk beneden deze gemiddelden kunnen blijven. Kalveren van het opstallen tot pl.m. 1 jaar. Deze kan men op gelyke wyze voeren als het melkvee, enkel na tuurlek kleinere hoeveelheden. Men kan er dan ook een der vermelde mengsels voor gebruiken, en dan eigent zich daar het beste voor een der mengsels van 1820 pet. v. z. e. door byv. best hooi en X a 1% Kg. meng sel. Het beste rantsoen voor deze dieren is best hooi, een kleine gift bieten en krachtvoer w.o. wat havermeel Naast groote giften bieten en aardappelen kan men dus alleen gebruiken de meest eiwitryke voedermiddelen als lynkoek, grondnotenmeel, soyaschroot en desnoods Iets oocos en palrapltbrokken. Deze rantsoenen zyn geba seerd op langzaam mesten. Zakt de productie, zoo kan men de hoeveelheid eiwitrijk krachtvoer verminderen en vervangen door byvoorbeeld maïsmeel. Na nog eenige vragen beantwoord te hebben eindigt Ir. de Vries zyn lezing. De heer Boeker sluit hierna met een woord van dank de vergadering. SPORT. ONGERECHTIGD SPELER KOLHORN. De secretaris van de voetbalvereenlging Kolhorn ver zoekt ons opname van het volgende. Ik wil Uw sportverslaggever even inlichten over de dispensatie-aanvrage van A. Wagen. Dit is wel geschied en wel in de eerste week van September, en omdat Wa gen den eersten wedstryd heeft meegespeeld, waarvan niets is gezegd, hebben wy Wagen laten meespelen. Zyn naam i3 op elke ïyst Ingevuld (Keeper A. Wagen), Ook is het niet juist dat het met den wedstryd tegen Sparta 3 is uitgekomen, maar wel te Den Helder. Dus de 7e wedstryd. Er zal wel een fout wezen, maar hoe die op te lossen? Naar mUn meening moet A. Wagen biyven meespelen. Hopende dat het bondsbestuur daar spoedig over zal beslissen! (Men ziet ook ons Sportnieuws in het nummer van Dinsdag onder de rubriek „DIVERSEN". Red. Scha- ger Courant). Ze moeten goed verlicht worden. De minister zal zijn beschik king van 9 December niet veran deren. De minister van Waterstaat, mr. P. J. Reymer, deelt in antwoord op de schriftelijke vragen van den heer H. J. van Braambeek, lid van de Tweed® Kamer, betreffende wUziging van de ministerieel® beschikking van 9 December met betrekking tot de plaatsing van een letter op het nummerbord van automobielen, mede: Het is den minister bekend, dat vf-ie automobilis ten hun nummerborden zullen moeten laten ver anderen, aan welken maatregel voor hen eenige kos ten zijn verbonden, nl overeenstemming te dezen met het gevoelen van de commissie tot herziening van de bopalingen betroffende het Motor- en Rywiel- verkeer is tot het nemen van de beschikking van 9 December overgegaan, omdat in de praktyk is geble ken, dat bij de nummerborden, waarop de letter ter zijde boven het nummer is aangebracht, de verlich ting bijna steeds onvoldoende is De letter blijft dan namelijk meestal onverlicht. Dit bezwaar geldt niet voor de borden, waarop overeenkomstig het reeds vroeger bij de Motor- en RUwielbeschikking gevoeg de voorbeeld de letter midden boven of vóór het nummer is aangebracht. Een boven de letter aangebracht licht beschynt, in tegenstelling met een naast de letter aangebracht licht, zoowel de letter als het nummer. Door de be schikking van 9 December is bedoeld om nader vast le leggen datgene, wat reeds te voren de strekking van de beschikking was. om daardoor te bevorderen een doelmatige verlichting van het nummerbord. Voor wyziging dier beschikking bestaat dus geen aanleiding. De lijn naar Enkhuizen geraimen tijd versperd. Weinig schade aangerioht. Dinsdagavond is de lokaaltrein naar Medemblik, welke te 6.16 van Hoorn vertrekt, vermoedelijk ten gevolge van ecu verkeerden wisselstand, een paar honderd meter buiten het Hoornsche stationsempiace- ment gederailleerd. De locomotief en twee wagons kwamen buiten de rails te staan. Vermoedelijk door de nog matige snelheid hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De materieele schade was ook niet zeer groot, doch doordat een der wagens dwars over de rails was geschoven, ontstond er groo te vertraging in het treinverkeer. De lijn naar Enk huizen was n.1. geheel versperd, waardoor de passa giers van de binnenkomende en vertrekkende treinen waren genoodzaakt op de plaats van het ongeval over te stappen. Direct werd met het opruimingswerk een aanvang gemaakt en te pl.m. half negen waren da beide wagens weder in de rails gebracht; later is het ook gelukt de locomotief in het spoor te krijgen, zoodat de baan thans weer vrij is. Tot altvoering van den herbouw besloten. Het „Hsbl." verneemt, uit Egmond, dat binnen af- zienbaren tijd met de voorbereidende maatregelen voor den herbouw der bekende abdij begonnen zal worden; vooreerst met de oprichting van een ge bouw voor twintig paters en een kapel. Naar men weet is de r.k. oudheidkundige Ber- nar.i de Bont in 1903 in het bezit var. de Egmonder Kloosterhoeve gekomen; in 1908 is het geheele ter rein aan de Benedictijnen te Oosterhout verkocht, in 1909 is de St. Adelbert-stichting opgericht, te wier name het kostbaar historisch bezit zou worden ge steld. In 1929 hebben er reeds plannen bestaan tot herbouw van deze abdij, die evenwel niet uitgevoerd zijn. Thans zullen de maatregelen tot den herbouw dus spoedig genomen worden. Een leeraar doodelijk gewond. Hij wil de zelfmoord plegen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is op den Hohenzollernring te Spandau (D.) de woning van den leeraar Dr. Werner Schulte door een hevige gas ontploffing grootendeels verwoest. De 35-jarige leeraar werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar hij spoedig overleed. Een ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat dr. Schulte met zelfmoord-voor nemens de gaskraan geopend heeft. Hij had reeds het vorige jaar aan eenige zijner vrienden verteld, dat hij zelfmoord zou plegen doch niemand wist welke redenen hij daartoe kon hebben, daar hij vrij welge steld was. De kracht der ontploffing was zoo hevig, dat de meubels van de bovenburen op straat werden geslingerd. Het gelukte den brandweer den uitgebro ken brand nagenoeg in de kiem te verstikken. Dr. Werner Schulte die in wetenschappelijke krin gen een zeer goede reputatie genoot, was leider van de Hoogeschool voor lichaamsoefeningen. ZONDAG 22 JANUARI 1983. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, nam. 7 uur, De. Eikema. Barsingerhorn, geen dienst. Burgerbrug, voorm. 10 uut, Ds. Eikema. OaJlantaoog, geen dienst. St. Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Petten, geen dienst.* Schagerbrug, zie Oudesluis. Julianadorp, nam. 7 uur, Ds. Hoek, van Den Helder. Hulsduinen, geen dienst. Hoogwoud, voorm. 10 uur, Ds. Los. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Seuiyn. Warmenhulzen, nam. 7 uur, Ds. Seuiyn. Eenlgenburg, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Oude Nledorp, voorm. 10 uur. Ds. de Leeuw. Oudkarspel, voorm. 10 uur, Ds. Van Dyk. Westerland, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Kolhorn, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Poel. Heerhugowaard, nam. 2 uur, Ds. Deetman. Dlrkshorn, nam. 7 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Ik heb geloofd; daarom heb lk gesproken. Noordscharwoude, geen samenkomst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, geen dienst. Burgervlotbrug, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE Schagen, voorm. 10% uur, Ds. Boeke, van Hfearlem. 's Avonds geen dienst. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. Langerels (Gebouw „De Vrede"), nam. 2 uur, de heet R. Pos van Zaandam. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, geen dienst.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7