SPORT. Landelijke Ruitersport. Zaterdag 21 Januari 1933. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9214 H o 11 a n d—Z witserland BERT HINKLER De stand derde klasse A K.N.V.B. GRIEP! De oorzaak van den „A11 a n t i q n e"-b rand Wat Mussolini van 1933 denkt Een tragische gebeurtenis De plannen voor 1933. Omtrent de plannen der Nederlandsche Federatie van landelijke Rijvereenigingen m 1933 wordt het volgende meegedeeld: Na het jaar van rust, dat volgde op het jubileum jaar 1931. acht het bestuur het noodzakelijk, dat in 1933 wederom de noodige actie wordt getoond. Doch aller medewerking is daarvoor noodzakelijk. De moeilijkheid is echte!dat door de slechte toestan den te plattelande en de sterk verminderde inkom sten der Federatie er geen voldoende middelen zijn om een flinke actie te voeren en toch is dit juist nu meer noodig dan ooit te voren. Een beroep wordt gedaan op de activiteit van de leden, hoewel men overtuigd is, dat de middelen zullen worden ver- schalt, is het natuurlijk nog niet mogelijk het juiste programma vast te stellen. Voor een groot gedeelte zal dit van de omstandigheden afhangen. Men zal dienen af te wachten, welke plaatsen geneigd zijn wedstrijden voor landelijke ruiters in groot verband uit te schrijven of wel de reeds uitgeschreven wed strijden grootsch op te vatten, duor er een nationaal of internationaal tintje aan te geven. Indien de mogelijkheid zich voordoet, zooals zich reeds heeft voorgedaan, zal de uitzending van een équipe naar het buitenland worden toegejuicht Aan dezen weusch is reeds gedeeltelijk voldaan door de a.s. deelnemers van een groep landelijke ruiters aan de wedstrijden te üortmund. (Zie hieronder). Zoo veel mogelijk zal worden zorg gedragon, dat ook het paardenmateriaal aan behoorlijke eischen van ex terieur voldoet Getracht moet worden vooral het aantal indivi- dueele dressuurprijzen in ons land uit te breiden en daaraan nog meer aandacht te schenken, zoo veel mogelijk te combineeren met andere wedstrijden in den geest van veelzijdigheidsproeven De springconcoursen zullen op een andere leest worden geschoeid, ten einde te voorkomen, dat het aantal deelnemers te groot wordt. Men zal moeten trachten de programma's niet te overladen Het verdient ten zeerste aanbeveling, dat de instruc teurs er voor zorgen, alleen ruiters in springcon coursen te laten uitkomen, die daarvoor geschikt zijn. Het zou ongetwijfeld aan te bevelen zijn, om al leen deelneming aan springconcoursen open te stel len, voor hen, die in individueele- of afdeelingsdres- suurproeven zijn uitgekomen. liet werkprogramma van iedere landelijke rijver- eeniging moet er op gericht zijn, om de liefhebberij voor hel paard en het paardrijden op te houden door naast de rijlessen uit te schrijven wandelritten, af- standsritten, bijeenkomsten in het clublokaal of bij particulieren, waar over hippische onderwerpen van gedachten gewisseld wordt, zijn aan te beveleh. De voorbereiding voor het examen aan de Groote Veelzijdigheidsproef 1928 en 1933 is zeer leerzaam en tevens een prachtig middel om de leden in den winter bij elkander te brengen en belang te doen 6tellcn in de uitgebreide hippische wetenschap. Gelegenheid zal wederom worden gegeven om dit examen te laten afnemen. Aan de barnacheniunten moet bijzonder de aan dacht besteed worden, meer als tot nu toe het geval was en het ligt in de bedoeling dit ook bij de wed strijden te doen bcoordeelen. Ook. aan de kleeding van den landelijken ruiter moet meer zorg besteed worden, evenals aan het toilet van de paarden. Verder verdient een uniforme africhting aanbeve^ ling, hetgeen bij verschillende inspecties gebleken is. Ten einde dit grondig gedaan te krijgen, is een verplichte inspectie ten zeer gewenscht Niet alleen de ruiters, doch ook de instructeurs zullen daarmede ten zeerste gebaat zijn. Medewerking wordt verzocht, om zooveel mogelijk in eigen kring en in de naaste omgeving propaganda te maken, hetgeen de arbeid van de pers- en pro pagandacotnmïssie aanmerkelijk verlichten. Het contact en de samenwerking met andere or ganisatics zal worden gezocht en onderhouden en in studie zal worden genomen d*- opleiding cq. examen voor instructeur en hulp instructeurs. Bovengenoemd werkplan zal besproken worden op den a.s. Hui terdag te Utrecht, Een wedstrijd tsgen ruiters te Dortmund. de Westfaaische De équipe, die door de federatie van landelijke rij vereenigingen naar Dortmund zal worden gezonden, is reeds eetiige weken druk aan het oefenen. Elke ruiter oefent, zijn paard in een gesloten manege ot buiten manege in de dressuur tn het springen. De leiding der oefeningen berust bij den heer Jhr. v. Coehoorn v Sminia. terwijl als hulp-leiders optre den de heeren H. Maarstngh en W. Slob. Het is de bedoeling om later, onmiddel'ljk voor het vertrek naar Dortmund, de ruiters nog eens gezamenlijk te oefenen te Winterswijk, vanwaar men gezamenlijk Haar Dortmund vertrekt. De strijd te Dortmund zal gaan tusschen de besten der landsbonden Westfalen, Hijnland en Nederland. In het blad uit Westfalen .Ross und Reiter" lezen we in verband met den komenden strijd o.m.: „De nederlaag van 1928, waarbij 128 Westfaaische Ruiters het moesten verliezen van 28 Nederlandsche, moet worden gewroken. En men kan zich cr van verze kerd houden, dat de kampioenschappen een hefti- gen strijd te zien zullen geven.Ieder land mag tien ruiters ditmaal zenden. VOETBAL. Aan den vooravond van den wed strijd. - De heer Lotsy aan het woord tijdens den laatsten trai ningsavond. Donderdagavond vond te Den Haag op het V.UC..- terrein de laatste trainingsavond plaats van onze Oranje-mannen, die Zondag a.s. tegen Zwitserland in het strijdperk zullen treden. Vele officieele personen waren daarbij tevens tegen woordig. Nadat de oefeningen onder leiding van Bob Glenden- ning waren geëindigd, vereenigden de spelers zich in de clubtent waar de voorzitter der Keuze-commissie, de heer Herberts de spelers, de officials en pers welkom heette en hij er op wees dat de Zwitsersche spelers vervuld zijn van groote overtuiging om een einde aan de traditie te maken dat de Hollanders ln Holland wonnen en de Zwitsers in Zwitserland. Spreker gaf daarna het woord aan den heer Lotsy. die, mede aan de hand van infomatles, welke hem door LUCHTVAART De populaire Engeische vlieger omgekomen? Vliegtnigresten gevonden in Frankrijk. Naar Reuter uit Parijs seint moeten, volgens geruch ten. in de buurt van het dorpje Auxerre in het departe ment Yonne in een boschje wrakstukken van een vlieg tuig gevonden zijn. Men vermoedde te doen te hebben met de resten van den sedert 7 dezer vermisten Engel- sohen vlieger Bert Hinkler. Een inmiddels ingesteld onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. Er is geen enkel kenteeken op het wrak aanwezig, dat er op wijst, hier met Hinkler's vliegtuig te doen te hebben. Ook is er geen lijk gevonden. Het onderzoek wordt echter nog voortgezet. Kapitein Hope. de Engeische vliegkapitein, winnaar van den Kings Cup en goed vriend van Hinkler. heeft een korten tocht gemaakt, maar er is zooveel sneeuw op de Alpen gevallen en in de dalen heerschte vaak mist dat zijn uitzicht sterk belemmerd was. Plannen van den verdwenen vlieger. In verhand met het bericht, dat bij een Inbraak in het huls van den thans vermisten vlieger Bert Hinkler te Shollng nabij Southampton plannen gestolen zijn van een door Hinkler ontworpen nieuw vliegtuig, verklaarde mevrouw Hinkler Donderdag aan een Reuter-correspon- dent, dat het hier de plannen betreft voor een amphibie- vliegtuig, waaraan haar echtgenoot eenigen tijd gewerkt had en welks voltooiing een van zijn vurigste wenschen geweest waa „Mijn man", zoo zeide zij, „heeft do nieuwe machine willen doopen „Ibis" en zij: plannen waren het resultaa van de door hem in zljr langdurige vliegerscarrlèr opgedane ondervinding. He zou een licht amphible-vlleg tuig worden, een eendekker heel gemakkelijk te hantee ren. Te Southampton in reeds een soortgelijk vlieg tuig gebouwd en Ik ben e- zelf mee in de lucht geweest Mijn man wilde echter ver dere verbeteringen aanbren gen en wanneer deze vol tooid zouden zijn, hoopte hij een groote vliegtuigfabriek voor zijn plannen te interesseeren." Mevrouw Hinkler heeft de hoop nog niet opgegeven, dat haar man terecht zal komen. Afkeerlgbcid van reclame waarschijnlijk thans zijn ongeluk geworden. Bert Hinkler. in Australië geboren, en thans 41 jaar oud, is door het toonaangevende Engeische vakblad „The Adroplane" eens genoemd „De beste Britsche vlie ger" en Inderdaad behoorde hij als all-round vlieger tot de beste van de besten. Na den oorlog kwam hij in dienst van den Koninklij ken Britschen Marlnevliegdienst, waarin hij ztch ten slotte ópwerkfè tot 'eskaderlèider. Vfelo records bracht hy op zijn naam en dit maakte hem tot 'n Internationale bekendheid. De laatste groote vlucht van Hinkler, wel ke tevens de merkwaardigste van al zijn tochten mag heeten. Is die van Noord-Amerika naar Europa, vla Zuld-Amerika en West-Afrika. Op een Puss Moth cabi nevliegtuig met Gipsy Hl-motor startte Hinkler 27 Oc- tober 1931 te New York. Als steeds had hij met nle- HLNKLER. mand over het doel van zijn reis noch over de route er van gesproken; dat afkeerig zijn van reclame is thans waarschijnlijk zijn ongeluk geworden, want Indien men ook maar iets van zijn route en bestemming had afge weten zou men reeds terstond de noodige nasporingen hebben kunnen doen. Ook toen, in October 1931, startte Hinkler zondeT zijn bestemming bekend te maken. Hij vloog tot Natal in Brazilië. En eensklaps kwam bericht, dat de kleine Australiër aan de westkust van Afrika was geland. Met zijn sportvliegtuig was hij dus over de equatoriale zóne van den Atlantischen Oceaan gevlogen, van west naar oost. Al is dat gedeelte van den Oceaan, van oost naar west door vliegtuigen ruim 24 maal overgevlogen, van de weinige pogingen om den Oceaan met vliegtuigen ook ln tegenovergestelde richting te „nemen", tegen den passaatwind in, is alleen die van Hinkler succesvol ge weest Hij startte voor zijn Oceaantocht te Natal op 25 November en landde des anderen daags te Bathurst Gambia, aan de westkust van Afrika. Van daar vloog Hinkler langs de Afrikaansche kust en via Spanje en Frankrijk naar Engeland. Lady Bailey teruggevonden. Noodlanding gemaakt in de woestijn, op haar tocht naar Zuid-Afrika. De Fransche minister van Luchtvaart heeft bericht ontvangen, dat militaire vliegers Lady Bailey hebben gevonden nabfj Tahoea. Zij had door een panne een noodlanding moeten maken. Den 15den Januari waa de avlatrice van Oran in Al giers vertrokken en sedertdien werd zij vermist ter wijl men wist. dat zij slechts voor 17 vlieguren benzine aan boord had. De militaire luchtvloot van Soedan had bevel gekre gen naar de avlatrice te zoeken en de commandant van ClombBehar zou de route naar Gao afzoeken. Men maakte zich ernstig over haar lot ongerust, daar zij bij haar vertrek van hier symptomen vertoonde van Influenza en desondanks toch vertrokken was. daar zij het record van Amy MollisonJohnson wilde verbeteren Alle waarschuwingen van deskundigen konden haar ver trek niet tegenhouden. Voor zoover bekend, had Lady Bailey geen maatrege len getroffen, dat er benzinevoorraden op de verschil lende posten in de woestijn gereed waren, doch men zou haar zonder twijfel op die posten toch wel hebben kunnen helpen. De weg van Oran naar Gao is 2250 K3f. lang en loopt dwars door het Atlas-gebergte. Te Gao. Timboék- toe en Niamy, had men niets van de aviatrlce gezien en men vermoedde daarom, dat zij nog niet over het Atlas-gebergte heen was. De Fransche vlieger Poulain. die verleden jaar den vermisten vlieger Reginensi en diens belde metgezellen heeft teruggevonden, was uit Algiers vertrokken om de woestijn af te zoeken. Alle luchtvaart posten ln de Sa hara. zoowel de militaire als die van Trans. Sahara Com pagnie waren gewaarschuwd. Drie vliegtuig-ongelukken in België. Ten gevolge van den mist. Als gevolg van den mist hebben twee vliegongelukken in België plaats gehad. Een militaire vlieger had tot op dracht van het vliegveld van Evere naar Gosconcourt bij Luik te vliegen; bij het landen sloeg het toestel otti en de vlieger werd gedood. Een ander vliegtuig, dat denzelfden tocht moest maken, raakte in den mist den koers kwijt, bij een noodlanding te Montaigu werd de vlieger aan het gezioht gewond. Tusschen Scherpenheuvel en Tienen zijn twee mili taire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Een der beide piloten kwam bij het ongeluk om het leven, terwijl de ander ernstig werd gewond. Adam waren verstrekt, die de Zwitsersche spelers door en door kent, de Zwitsersche spelers en hun taktlek en spelopvatting te bespreken en eene uiteenzetting te geven van de wijze waarop onze spelers te Amsterdam het gevaarlijke spel van den Zwitserschen aanval zul len hebben te breken. De heer Lotsy waarschuwde met de kracht zijner gloedvolle overtuiging tegen eenlge luchthartigheid en eene opvatting van: het zal zoo moeilijk niet gaan. Want vólgens hem behoort Zwitserland momenteel tot de sterkste voetbalnaties van Europa, waarbij hij de beste Oostenrijk noemde, dan Italië terwijl Zwitserland als sterke derde volgde. In dit verband wees de spreker er ook op dat Enge land blijkbaar dezelfde meening is toegedaan, want na Oostenrijk op eigen bodem te hebben ontmoet, komt Engeland nu naar Europa om eerst Italië en daarna Zwitserland te ontmoeten. Met een gloedvolle peroratie waarin hij de spelers op het hart drukte er voor te zorgen, dat de reeks der overwinningen worde voortgezet, besloot de heer Lotsy zijn technische rede. Adam op volle kracht In een onderhoud heeft Adam, de rechtsbinnen van onze nat. p'.oeg naar aanleiding van zijn opgeloopen kwetsure medegedeeld, dat een speler hem met een dopje van de zool in de liesstreek had geraakt en dat een bloeduitstorting het gevolg was geweest. De" medi 9che behandeling had een gunstlgen invloed gehad, dat hij er zich van verzekerd achtte, dat hij a.s. Zondag op volle kracht kan spelen. De voorzitter van de Hoornsche voetbalclub „Hollan- dia" schrijft ons het volgende: De in de,Schager Courant voorkomende stand van de 3e klasse A Kon. Ned. Voetb. Bond afd. I ls niet geheel overeenkomstig de werkelijkheid, hetgeen zeer waar schijnlijk ia te wijten aan destijds g%>ubliceerde uitsla gen van wedstrijden die nimmer gespeeld werden op de toen opgegeven data. De juiste stand Is thans: UIT ONZE OOST De overstroomingen in Atjeh. Verschillende personen verdronken. Aneta seint uit Koeta Radja: Te I.ho Suekon zijn totaai zeven menschen ver dronken. Volgens geruchten zijn te Blangmangal vijf kinderen verdronken. De verbinding is echter vorbroken. waardoor geen bevestiging is te verkrij gen. De militaire commandant van Atjeh, kolonel Behrens. en de kapitein der genie, de Quant, zijn naar de plaats der overstrooming vertrokken. Landrente-betaling ln padl. Bij wijze van proei. Aneta seint uit Batavia: De betaling van de landrente zal worden verge makkelijkt door bij wijze van proef, betaling in padi (rijst) toe te staan, waartoe binnenkort besprekingen met de gouverneurs van Java zullen aanvangen. Het ..Bat. Nieuwsbladmeldt, dat daartoe een informatie commissie zal worden aangewezen, terwijl na een stadium van proefnemingen, zal worden beslist of tijdens den grooten oogst van Juli en Augustus toe passing op grooter schaal mogelijk is. Hollandia 13 9 8 1 56—20 21 O.S.V. 11 6 3 2 3025 15 D.W.V. 10 5 2 3 3926 12 Volewijckers 10 5 1 4 24—19 11 Assen delft 11 3 4 4 30—34 10 K.V.V. 10 4 0 6 26—29 8 Zaandijk 11 3 2 6 23—33 8 Helder 11 4 0 7 27-38 8 Purmersteijn 10 2 3 5 23—41 7 Meervogels 9 3 0 27—40 6 Deze stand is dus na de wedstrijden van 15 dezer op gemaakt Het nog af te werken programma voor de candidaten voor de bovenste plaats is als volgt: Hollandla: thuis: Meervogels, Helder; uit: O.S.V., K.V.V„ Volewijckers. O.S.V.: thuis: Zaandijk, Purmersteijn, Meervogels, Hollandia; uit: Assendelft D.W.V., Volewijckers. D.W.V.: thuis: Volewijkers, O.S.V., K.V.V.; uit: As sendelft, Helder, Meervogels, Purmersteijn, Zaandijk. Volewijckers: thuis: Pumersteijn, Helder, Hollandla, O.S.V.. Meervogels; uit: Aèsendelft, D.W.V., K.V.V. Zooals men ziet een programma waaruit nog veel kan voortvloeien. Krakatau voortdurend nog ln werking. Reuter seint uit Serang 19 Jan.: De vulkaan Krakatau werkt wederom voortdu rend. Vandaag bereikt de omhoog gespoten lava een hoogte van vierduizend voet. Laschtoestel uit elkaar gesprongen. Een doode. Donderdag was te Harskamp de 16-jarige Burgers bezig carbid in een laschtoestel te doen. Vermoedelijk ls hij er te vlug met vuur bij gekomen, waardoor het toestel uit elkaar is gesprongen. B. werd ernstig aan het hoofd gewond en is op weg naar het ziekenhuis te Arnhem, waarheen hij per ziekenauto werd ver voerd, overleden. Gokken in den trein. Drie vingervluggen ln de nor. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde Donder dag een drietal Amsterdamsche „kooplieden" ieder tot vier maanden gevangenisstraf, conform den eisch van het O. M., wegens hazardspel* Het drietal had in den trein tusschen Amersfoort en Amsterdam het spelletje 'met de drie notedopjes en het stukje kurk gespeeld. Tegen inzet mocht het publiek raden onder welk dopje het kurkje lag. Door de vingervlugheid van de spelers raadden de slacht offers steeds mis. Een burger, die ook had meege speeld, ontpopte zich aan het Centraal-Station als een agent in burger. Hij maakte proces-verbaal op we gens hazardspel en zoo liepen de heeren er in. Bestrijdt de Overal slaat U bloot aan het besmettingsgevaar. Op straten en pleinen, ln d® tram, in de bioscoop, enz.f overal loert deze geesel der menschheid op U. Houdt daarom, voornamelijk in tijden van verhoogd griepgevaar, steeds de onovertroffen Aspirin-tabletten bij de hand, om bij de eerste kenteeke- nen van een griepinfectie dit uitstekend middel te kunnen gebruiken, hetwelk het Hchaam op uitnemende wijze ondersteunt in den strijd tegen de binnengedrongen ziekteverwekkers, de koorts doet verdwijnen en daarmede verdere gevaren voorkomt. Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord ,BAYER' staat. Prijs 70 ets. Voor kwaadwilligheid geen aanduiding. Vrij zeker, dat de brand een gevolg ls van kortsluiting. De enquête naar de oorzaak van den brand op de „Atlantique" is vrijwel beëindigd en er is niets, wat de stelling zou wettigen, dat kwaadwilligheid in het spel is geweest. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting geweest, veroorzaakt door het breken van electrische draden in een der kajuiten, waar zich de matrassen bevon den. Dit is op zijn beurt een gevolg geweest van het hevig slingeren van het schip. Men heeft de ontwikkeling van den brand nauw keurig kunnen volgen door de klokken, die zich op verschillende plaatsen van het schip bevonden en die op verschillende tijden zijn blijven stilstaan. Den laatsten nacht voor den brand heeft het schip tengevolge van den hoogen zeegang buitengewoon he vig geslingerd. Dit was zelfs zóó sterk, dat een vleu gel piano, welke zich in de restauratiezaal bevond, om geworpen is. Men kan zich dus voorstellen, hoe de matrassen heen en weer geworpen zijn, die zich in een der kajuiten bevonden. Hierdoor is waarschijnlijk een tafellamp omgeworpen, waarvan de draden toen gebroken zijn. Een visscher uit Cherbourg heeft gisteren in het Kanaal het lijk van een machinist van de „Atlanti que" opgehaald, die zwemmende een der reddingsboo ten had trachten te bereiken, doch daarin niet was geslaagd. Het lijk wordt naar Cherbourg gebracht Zal de Atlantique weer zeewaardig wor den gemaakt? Naar uit Parijs gemeld wordt zal het weer zee waardig maken van de Atlantique, wanneer men daarvoor het nog bruikbare materiaal bezigt, een be drag van 608 millioen francs vercischen. Een beslissing in deze is nog niet genomen. Een plechtige uitvaartdienst Hulde aan de helpers gebracht Te Bordeaux is in de kathedraal van Saint André een plechtige uitvaartdienst gehouden voor de slacht offers van den brand op de Atlantique. Een dichte menigte woonde de plechtigheid bij. O.m. werd het woord gevoerd door een vertegenwoordiger van den minister van Marine, die speciaal hulde bracht aan de hulp, welke bij de ramp door buitenlandsche sche pen is verleend. Een Jaar van wederopbouw. In een artikel, voorkomende in een Fransch blad, laat Mussolini zich uit over de vooruitzichten in dit jaar. Mussolini zegt ondermeer: Voor het vierde jaar van de z.g. economische we reldcrisis zijn nog steeds geen bijzondere practische oplossingen gevonden, hoewel de economische pro blemen diepgaand besproken worden. Toch vallen er teekenen van verbetering te bespeuren, die doen ho pen, dat men op den goeden weg is. Er is echter groote inspanning en energie voor noodig. om op den ingeslagen weg te blijven. Het. jaar 1933 moet het jaar van den economischen, moreelen en geestelijken wederopbouw der beschaving worden en het interna tionale evenwicht herstellen. We hopen het met hem! Boeren-bygeloof op den Balkan. Een schijn dood o doorstoken, om den geest een uitgang te maken. Reuter meldt uit Belgrado: Het geloof aan booze geesten, dat onder de boerenbe volking van den Balkan nog zeer levendig ls. heeft in het dorp Kurmilia tot een tragische gebeurtenis geleld, waarvan het slot is, dat een Jonge man van moord wordt beticht De bevolking is van meening, dat booze geesten zich nestelen in het lichaam van een pas gestorven mensch en daarom bestaat de gewoonte ln het lijk een opening te maken, ten einde den geest te noodzaken naar bui ten to komen. Een onlangs te Kurmilia op den hoogen leeftijd van 124 jaar gestorven vrouw zou ook op deze wijze tegen de booze geesten beschemd worden en haar achterklein zoon stak daartoe ln het lijk met een hem door zijn va der verstrekt mes. Tot aller ontzetting begon de vrouw, die slechts schijndood was weer teekenen van leven te' geven, doch kort daarop stierf zij door bloedverlies. De achterkleinzoon is gearresteerd en wordt beschul digd van moord; doch men acht het niet zeker, dat hij zal worden veroordeeld.

Schager Courant | 1933 | | pagina 13