De Brabantsche Brief Raad V/armenhuizen. van De raad dezer gemeente kwam in openbare vergade ring bijeen op Donderdag 19 dezer des namiddags om balt drie. Voorzitter de Edelachtbare heer H. Nolet; Secretaris de heer H. G. Rijs. Aanwezig zijn alle leden. De Voorzitter opent deze eerste raadsvergadering in 1933. met het uitspreken van de volgende rede: In de eerste plaats, mijne heeren. heet ik U allen welkom en wensch U en Uw gezinnen vèel heil en ze gen in het nieuwe jaar. 1932 is een slecht jaar geweest. De ingezetenen konden voor hun producten weinig of niets ontvangen, zoodat de toestand in de meeste ge zinnen verre van rooskleurig was en is. Laten we ho pen. dat dit. onder Gods zegen beter mag worden. In 1932 heeft het gemeentebestuur vele bemoeienissen ge had. In dit verband wil ik U herinneren aan de crediet- verleening, de steunverleeningen en de werkloozensteun. Groote sommen gelds moesten worden geofferd. Ik wil dan van dezen plaats hulde brengen aan de beide wet houders, die in 1932 boven ieders lof zioh voor deze zaak gaven, waarvoor hen geen vergoeding gewerd. Ze heb ben recht op groote waardeering. Zeer zeker zullen B. en W. wel eens fouten hebben gemaakt, maar wie werkt maakt fouten. Ik vraag U allen en de ingezetenen om deze fouten niet in den breede uit te meten, maar ook te bedenken, dat 't hier zaken van buitengewonen aard zijn, die voor 't eerst werden behartigd. Alle begin is moeilijk. Daarom vraag ik alle waardeering voor hun werken, werken, dag en nacht voor de belangen der ge meente en hare ingezetenen. Laten we hopen dat 1932 het dieptepunt zal zijn geweest van de crisis en de el lende en dat 1933 ons zal brengen meer geluk en voor spoed. Na deze rede kwamen in behandeling de notulen der laatste vergadering. Deze werden onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken en mededeelingen. Aan de orde komen vervolgens de ingekomen stukken en mededeelingen. Ontvangen werd een schrijven van den bond Heem schut, waarin wordt medegedeeld dat zij als advies bureau voor bouwontwerpen niet meer zal optreden. In verband met dit schrijven stellen B. en W. voor het in 1933 beschikbaar gestelde bedrag ad f 25 in te trekken en dit bedrag bschikbaar te stellen voor den door B. en W. aan te stellen adviseur. Aldus wordt besloten. Dezelfde persoon zal als adviseur optreden, die het voor den bond Heemschut altijd deed. Voorts kwam in een schrijven van J. Beukers te Schoorldam om een tegemoetkoming als bedoeld in art 13 der L. O. wet 1920 voor 2 zijner kinderen, die de bijz. 6chool te Warmenhuizen bezoeken. Voorgesteld wordt voor 1932 per kind f 10 beschikbaar te stellen. De raad gaat met dit voorstel accoord. Ingekomen is een schrijven van G. S. waarin wordt medegedeeld, dat hun beslissing ta.v. de begrooting der gemeente voor 1933 is verdaagd. In verband met een schrijven van G. S. betr. de vast stelling van de verordening tot aanvulling van de ver ordening op het rijden met motorrijtuigen in de ge meente Warmenhuizen, stellen B. en W. voor de vast gestelde verordening ln te trekken en een nieuwe ver ordening vast te stellen, waarin rekening wordt gehou den met de strafbepaling vastgesteld ln art. 28 der Mo tor- en rijwielwet. Aldus wordt besloten. In verband met een nader schrijven van G. S. stellen B. en W. voor opnieuw vast te stellen een nieuwe ver ordening regelende het heffen van vergunningsrecht en verder een rb. tot aankoop van grond van J. S. Zlllln- ger Molenaar c.s. De nieuwe verordening wordt opnieuw vastgesteld. Goedgekeurd is de suppl. begrooting 1931 en het be sluit tot het doen van af- en overschrijvingen van dien dienst, alsmede de begrootingswijzlgingen 1932. Op 14 Dec. j.1. zijn kas en boeken van den gem. ontv. opgenomen en in orde bevonden. In kas was f 5233.80. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De Winkelsluitingswet. Aan de orde is vervolgens de nadere vaststelling van de verordening ter uitvoering van de Winkelsluitings wet. Medegedeeld kan worden dat de Minister niet kan goedkeuren, dat viscb- en fruitwinkels geopend zijn van 48 uur. B. en W. stellen voor de verordening op- Miauw vast te stellen. Aldus geschiedt. Verlaging van den gasprys. Overeenkomstig het advies van de gascommissle stel len B. en W. voor om ln verband met den lagen kolen- prijs den gasprijs, welke de gemeente Schoorl in reke ning wordt gebracht, tijdelijk met 1 cent per M3. te ver lagen, mits door laatstgenoemde gemeente een verbruik fwordt gegarandeerd van 85000 M3. over 1933 en van 100.000 M3. over 1934 en volgende jaren. Indien mocht .blijken dat door de tijdsomstandigheden deze verlaging niet meer gehandhaafd kan blijven, kan deze ten allen tijde door de gemeente Warmenhuizen worden opgezegd. De raad besluit overeenkomstig het voorstel van B. en W. De gasprijs zal dan met 1 cent per M3. worden verlaagd. Adhaeslebetuiglng. Van de gemeente Ambt-Hardenberg ls een verzoek ingekomen om adhaasie te betuigen aan een door deze gemeente gericht schrijven aan het Rijk. om te komen tot vermindering der belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen. B. en W. stellen voor, geen adhaesie te betuigen, waar hiertoe reeds eerder was besloten. Aldus wordt door den raad besloten. Wijziging rekening-courant-overeenkomst Gedaan wordt vervolgers een voorstel tot wijziging van de rekening-courant-overeenkomst gasbedrijf. B. en W. stellen vcor te besluiten tot wijziging van de Tekening-courant-overeer.komst van het Gasbedrijf met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te wijzigen in dien «in, dat de marges van 1 pet. en 1% pet. gewijzigd worden in 1% en 2 pet. Na toelichting van den Voorzitter wordt besloten de bestaande rekening-courant-overeenkomst van de ge roeente en het gem. gasbedrijf ln te trekken en een nieuwe overeenkomst aan te gaan voor de gemeente groot f 25.0CO en voor het gasbedrijf ten hoogste groot f 15.000. Beiden loopende tot 31 Dec. 1933. Binnenkort zal er een voorstel komen voor 't aan gaan van geldleeningen: a. voor de gemeente groot f 8600 en b. voor 't gasbedrijf groot f 10.000. Aldus wordt besloten. Reductie huur weilanden. Vervolgens stellen B. en W. voor op de huur van het welland over 1932 een reductie te verleenen van 40 pet. In verband hiermede zijn verzoeken ingekomen van den L.T.B., en den Neutr. Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers. De Voorzitter deelt mede, dat hieronder niet is be grepen het bouwland. Hierover wordt nog een afwach tende houding aangenomen. De Juiste maatstaf in dezen heeft het college van B. en W. nog niet kunnen vast stellen. Daarom is reductleverleening op bouwland nog even aangehouden. Maar ook te dien opzichte zullen den raad binnen afzlenbaren tijd voorstellen bereiken. Wat betreft de reductleverleening op 't weiland van 40 pet. spijt het den heer Dekker, dat hier geen 50 pet. wordt voorgesteld. Ook de heer Mink pleit voor 't verleenen van 50 pet reductie. De heer Slot zegt dat 't ooilege van B. en W. de reductie hebben gesteld op 40 pet, aan de hand van de reducties die in den omtrek werden verleend. Men kan nu wel vragen om 50 pet, maar dat moet dan toch gemotiveerd worden. Waarom 't zoo maar luk-raak op 50 pet te'zetten en niet op 40 pet of desnoods op 60 pet.. Zooiets is gezwam in de ruimte, maar daar heb ben we niets aan. De heer Dekker: De heer Slot noemt dat nu wel ge zwam, maar aan de hand van bedrijfsgegevens kan toch wo-rden aangetoond, dat er geen cent voor 't gezin overblijft De heer De Groot is ook voor 50 pet. reductlever- leonlng. Wethouder Molenaar merkt op, dat wil men er voor zorgen dat de gezinnen er 't gewensohte door beko men. 't land wel voor niets mag worden gegeven. De heer Mink vindt 40 pet. te kort en stelt voor om 50 pet. reductie op de huren te verleenen. Dit voorstel, als zijnde van de verste strekking, komt het eerst in stemming en wordt aangenomen met 52 stemmen. Tegen stemden de heeren Slot en Mole naar (de beide wethouders). De rondvraag levert niets van belang op, waarna sluiting volgt. U'T DE OMGEVING WINKEL Woensdagavond hield het Comité van Actie tegen het Wetsontwerp-Terpstra, een openbare vergade ring in de tooneelzaal van den heer R. Laan. In deze vergadering zou worden vertoond de film „Volks onderwijs Marcheert" en daar ia zou de heer Th. J. Thijssen voordragen fragmenten uit eigen werk. Deze avond was georganiseerd door bovenge noemd Comité, in samenwerking met de afd. Volks onderwijs. De Voorzitter sprak in zijn openingswoord een welkom tot de aanwezigen en ln het bijzonder tot don heer Thijssen en den filmoperateur. Spreker geelt zijn vreugde erover te kennen, den heer Thijs sen bereid gevonden te hebben, bier voordrachten te geven uit eigen werk en zij die bekend zijn met den heer Thijssen, ais schrijver, zullen begrijpen, dat dit een avond wordt van genietingen. De avond zal staan in het teeken van de open bare schuol en het zal allen bekend zijn, hoe moei lijk de tijden zijn voor de openbare school in den strijd tegen de bijzondere school. Deze vergadering is opgeroepen om te bewijzen dat ook wij leven en streven voor onze openbare school en niet beter kunnen doen, dan te toonen en aanschouwelijk voor te stellen, wat voor die school wordt gedaan. Deze afdeeling van Volksonderwijs merkte tot nu toe niet veel van dien strijd en kon zich bepalen tot het organiseeren van jaarlijksche schoolfeestjes, doch nu komt de tijd dat zij geroepen zal zijn, mede in groot verband op ie trekken voor de verdediging van de openbare school en we zullen paraat zijn. Hartelijk welkom heet spreker het gemeentebe stuur van Winkel en getuigt van de welwillende houding door dit college ingenomen tegenover de openbare school. Spreker kent de moeilijke tijden welke de besturen doormaken en hoe als gevolg Ulvenhout, 17 Januari 1933. Menlef, As lk van den mergen op- stlng, dan vuulde-n-Ik dat er wa bezonders aan de ha&nd was. De stilte die er rond m'n gedoeike hing was zóów heimelijk, ollee. daar moest iets gaande zijn op d'n buiten, aanders dan aan- ders! D'n mergenduster waa grij zer dan gewoon. Ik kan 't nle sjuust zeggen hoe 't waa, maar naar m'n gevuul hing er over 't leven "n wol len deken, waar allea onder gedempt wier. Zouw...? Neeë. da kon nie, daar waa t veu] te koud veur! Gies- terenavond mee t naar bed gaan laggen de paauwevee- ren nog in 't glas geslepen van de raam ln 't achter huls; 't vroor da-d-'t krokte, d'n haanddoek hong aa *n plank nost de pomp en nouw, van den mergen ha! de kouwe vrieslooht viel over m'n rug als de kouwe koorts! Sneeuw...? Kon nle! Toen 1c zoowver waa mee m'n gedachten, toen had 'k m'n broek aan en m'n klompen. Laanger kon 'k 't nie meer uithouwen en Tc gooide achter de deur open. klemde 'n bietje en stroef schoof ze over d'n grond! Werendig! De weareld waa wit. Efkes bestoven wit. D'n eerste sneeuw lag over Ulvenhout. *n Paar wilgen, gebogen aa ouwe boeren, stingen wijs- geerlg, mee 'nen witten baard en 'n wit pruikake, langs d'n sloot, ln 'n stilte die ge snijen kon. En aa lk me verders naar buiten boog, dan plekte ijzige sneeuwpoeier op m'n vel. 't Sneeuwde onzichtbaar bekaanst. M'nen asem krulde naar de èèrde toe. „Motte soms 'n ziekte op oewen nek halen?" schèèr- de hard achter me en onwillekeurig trok ik de deur weer dicht over 't kwartronde plekske ln de sneeuw. ,,'t Hee gesneeuwd, Trui", zee lk. 'n bietje blij: ,,'t la 'n vertesseltje daarbuiten, zoow schoon!" „Zoow", zee ze: „is 't 'n vertesseltje? Gaat er dan maar nle mee oew flanelleke midden ln staan, aanders zouw 't nog wel 's 'n drama kunnen worren, gladjanus!" De donzen stilte ln huls was weg. D'r stingen al „voet stappen" op, zou 'k willen zeggen, net aa op de sneeuw straks. 'k Schoot m'n flanelleke over m'nen kop en 1c zee: „mensch, da ge daar toch gin oog veur hedt, veur 't schoone van den bulten!" „Vuile rommel", zee Trui: „en schiet nouw 'n bietje op, asteblleft, aanders zijde al klaar op deus moment." Da's waar, schoot me deur m'nen kop, en mee 't ge vuul van m'n eigen tekort te doen, as ik nle oppaste, dook ik onder de straal van de pomp en twee minuten later stlng lk gespoord-engelèèrsd op d'n erft, mee 'n krakend pepke en *k vuulde de kouwe looht ln m'n zie- lement stroomen, tot m'n teenen toe, btj manier van zeggen. De notelèèr stlng haalf wit-bestoven. zoow dunnekes of de maan erop scheen. Scherp kerfde-n-ie z'n takken Bloemenmagazijn „CORONA", KONINGSTRAAT 67 - - DEN HELDER, levert U alle moderne bloemstukken Telefoon 216. Postgiro 99555. daarvan niet kon worden gegeven wat men gaarne geven zou. doch spreker is dankbaar te weten, dat er zooveel mogelijk gedaan wordt. We mogen niet stilstaan in eigen kleinen kring, doen moeten mede strijden met verschillende organisaties in groot ver band. Hoe volksonderwijs dat doet, vertelt de film Om echter alles te doen en te kunnen blijven doen, is geld noodig en het geven van een bijdrage ten bate van het fonds tot steun, beveelt spreker bij ieder aan, waarvoor bij het verlaten van dit lokaal gelegenheid zal zijn. En voorts spreekt hij de wonsch uit, dat deze avond een mooien avond zal zijn en verklaart deze bijeenkomst voor geopend. Dan draait de film „Volksonderwijs Marcheert" en toout in drie bedrijven datgene wat er leeft in en gedaan wordt door Volksonderwijs. We zien scholen, openbare scholen, prachtige gebouwen met niet min der prachtige inrichting, en we zien vervallen ge bouwen, die kwijnend bestaan als gevolg der oprich ting van aan de eischen voldoende bijzondere scho len. In en buiten de school gaat het er vroolijk toe en heerscht een vriendschappelijke verhouding tus- schen onderwijzer en leerlingen. Openluchtscholen, vakantiescholen, kleuterscholen, alles passeert en demonstreert het werk van Volksonderwijs, dat in de voortzetting wordt geknot door gemis van nog meer gelden. Landdagen en congressen, waar de kopstuk ken van Volksonderwijs hameren en hameren op hetzelfde aambeeld, op voor de openbare school. Een Klaas de Vries, een Mr. Oud, 't is te zien aan hun houding en hun beweging, hoe vol vuur zij pleiten voor de zaak van Volksonderwijs. Een stevig applaus aan het slot en de voorzitter sluit zich gaarne daarbij aan. Wat Volksonderwijs heeft gedaan en wat er nog te doen is, de film heeft het laten zien, laten wij ons garant stellen voor het deel, dat wij daarin kunnen helpen doen, en onze beste krachten geven in den strijd voor de openbare school. Na de pauze komt de heer Th. J Thijssen uit Am sterdam aan het woord en na een vriendelijke in leiding, waarin hij zijn gehoor voorbereid op hetgeen zal komen en wat hij heeft willen leggen en uit beleden in zijn boeken en geschriften, en de daarin uitgebeelde persoontjes hebben te zeggen en te door leven in verschillende stadia van het kinderleven, wat er leeft aan fantasie en verbeelding in de kin derziel. En als sprekei dan zijn aandachtig publiek weet te boeien door de voorlezing van fragmenten uit zijn eigen werk, weergevende zooals alleen de schrijver zelf dit gedacht heeft, en zeggen kan, dan stemt dit tot gullen lach. of ernstig medeleven. Het kinderleven in verhouding tot zijn eigen, in verhou ding tot anderen, het opnemen van indrukken en het in zich verwerken tot een teleurstelling, van te leurstelling omvormende tot iets van geluk, van iets anders te zijn, alles fantaseerende en in zijn fanta sie doorlevende, het is geen luisteren meer, het is zien. het is medeleven en van de verschillende voor gedragen fragmenten, waren vooral de drie fragmen ten uit „Kees de Jongen" wel het meest aangrijpen de, en levendige beeld van dat kinderleven, zonder daarmede te kort te willen doen aan de andere fragmenten. Aan het einde der bijeenkomst stemde het publiek gaarne in met het hartelijk woord van dank dat de voorzitter richtte tot den heer Thijssen. Zooals reeds in den aanvang werd vermoed, was het in werkelijkheid geworden, een avond van genietingen teugen de dikgrijze locht, die net 'nen zware mist ach ter z'nen kruin hing. Dubbelén, ons kat, kwam ok 's kijken. Verwonderd en nuuwsglerlg glaansenden d'r pèèriemoerlg-gruune oogen teugen al da wit van de sneeuw. Ze rook er 's aan. schudde na elk paake d'r pootjes af en bleef ein delijk maar stillekea en stlekum geërgerd staan kijken, om op 't lest mee 'n aanloopke en 'nen ronden rug weer maar naar binnen te glippen, onder de plattebula. De zaak was afgekeurd! Ze docht er sjuust eender over as Trui: rommel! Toen „vielen" er gaten, zwarte vlekken, in 't dunne, witte en eeuwlakentje. Laangs de muren van 't huis en van de stallen, en om d'n notenlèèr kwam d'n grond zwartbllnkend uit de sneeuw. D'n notelèèr begoe te tranen. En d'n bojem onder 'm, wier mottig van de putjes. En as ik, 'n bietje spijtig naar binnen gong en zee: ,,'t gaat werendig dooien," dan zee Trui: „docht ik wel. Hij zit me al 'n haalf uur te judassen!" „Kan ok sneeuw zijn", pestte en hoopte ik. „Dooi!" zee ze: „dool en niks aanders. Regen, "k vuur 't goed!" Maar as ik klaar mee eten was en nog 'n bakske koffie naslobberde. dan sloeg 'n vlaag van kleine sneeuw vlokskes dwars over d'n erft. ,,'t Is niks meer, mee oew hekstroog, man", zee ik en 'k wees naar buiten! Trui keek 't geval aan, zoow over d'r kommeke, net of ze 'r 'n end aan wouw maken en mee 'nen smak zee ze toeni „en toch wordt 't niks!" Noirw, veur vandaag hee ze gelijk gekregen, 't Is nis veul geworren en deuzen eersten sneeuw van d'n winter is ons dunnekes deur de vingers geloopen. Die hekstroog van Trui, die werkt zoow zuiver, zoow sjecuur, 'k zoow ze veur gin geld willen missen op beuren kleinen teen! Afijn, d'n mergen was tóoh schoon. Efkens hebben we aan d'n winterpracht gepruufd en toen 'k eenmaal mee d'n wagel over d'n weg gong, toen was ik kontent, dat de sneeuw nie dikker lag! Trui had achteraf weer gelijk, zoow as meestal, al ls dad-ok zoow lollig nie. Haalverweuge d'n weg naar 't Glnneken kwam lk d'n Janus teugen. Hij stapte van z'n flets en bleef effe staan. „Gin last van sneeuw, Dré?" „Thuis alles goed, Jaan?" „Ja." „Hoega-g-et mee Tonia? Kan ze wennen?' „Ja, da gaat wel." Ik docht, wa-d-Is ie stroef. Wacht daar schoot me wa te binnen: „En mee Kaat?" Toen schudde-n-ie z'n kop. Stak z'n pijp nog 's aan en eindelijk zee-t-le: „gij sprikt ze toch ln de stad, Dré?" „Zekers. lederen mengen nimt ze de groenten aan veur d'r mensch en." Toen sprongen twee tranen ln z'n oogen. „Hoe zie ze 'r uit, Dré? Mokt ze 't goed?" „Stil Blek," riep ik naar m'nen hond en *k boog orrder d'n wagel... „Hij hee zeker kouw," vroeg Janus. ,,'k Denk 't, Jaan!" „As ge liever deur wilt gaan, dan loop lk zoow ver wel mee," zee-t-le: „tot Gielens d'n slager." (Da'e net bulten 't zich van d'n Burgemeester z'n huis...). „Doet da." Janus gaf mee 'n douwke en d'n wagel rolde weer. „Zeg 's, Jaan, ls oew doohter nog nie eh thuis gewlest na oewen trouw mee Tonia?" „Eh neeë," zuchtte-n-le. „Ok nle mee d'n Nuuwejaar?" Maxanatha-conferentle te Den Helder. Onder leiding van Johannes de Heer zal te Den Helder van 24—26 Januari een Maranatha-conferentie plaats hebben, waarbij medewerking wordt verleend door Ds. van Baaien, N.H. predikant te Broek op Langendijk, Ds. C. J Hoekendijk, Vrij Evang. predi kant te Bussum en J. J van Kampen, evangelist te Haarlem. Het onderwerp dezer conferentie is: „De gei .elijke achtergrond van de tegenwoordige wereld crisis", („Hare toespitsing door de openbaring van den Antichrist" en „Hare oplossing door de komst van Christus.") Voor nadere bijzonderhecUn verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. In de door het bestuur der Landelijke Rijvereeni- ging „Rossinant" alhier gehouden vergadering, is uit voerig gesproken over het in de Provinciale Commis sie te behandelen onderwerp, betreffende verzekering. Dit moeilijke vraagstuk is van alle kanten bezien en tenslotte meende men de voorkeur te moeten ge ven aan een collectieve verzekering, door het vor men van een fonds, waarin voor ieder werkend lid een zeker bedrag zal worden gestort, om daaruit ta betalen eventueel verlies of onbruikbaar worden van het paard en zoo mogelijk wenschte men daaraan ta verbinden verzekering van de werkende leden, voor eenig ongeval tijdens de oefening overkomen. Naast deze vaste bijdrage, meende men het recht te moeten voorbehouden, om zoo noodig naast de eerste storting, een omslag over de werkende leden te heffen, indien de uitgaven, de krachten van het fonds te boven gaan. Voor reeds verscheidene paarden zou geen inleg noodig zijn. Tegen omzetting van Provinciale Commissie in Pro vincialen Bond, bestonden geen bezwaren. Tot afgevaardigden worden benoemd de heeren J. Koster en S. van Splunter en plaatsvervanger de heer K. Reijne. Uitnoodiging tot bijwoning van een Ruiteravond is ingekomen van „Busephalus" en „West-Friesland", doch hoe gaarne men ook zou deelnemen, om finan- tieele redenen moet dit dezen keer achterwege blij ven. De rijlessen welke gedurende de wintermaanden zijn stopgezet, zullen zoodra het terrein het toelaat, weder beginnen. Met den heer K. Keizer, de instructeur, wordt met het oog op de finantiën der vereeniging, een nadere regeling der belooning getroffen. Door Burgemeester en Wethouders is aan de afd Winkel der Vereeniging tot afschaffing van Alcohol houdende dranken, toestemming verleend tot het hou den van een verloting, tijdens de door haar te geven uitvoering. B .4 RS1NGERH0RN Door J. Herman te Kol hora is afstand gedaan van het te zijnen name staande verlof A ingevolge de Drankwet B. en W. verleenden aan Adr. van der Welle in gevolge de Hinderwet vergunning tot het oprichten van een machineherstelplaats, waarin 5 electromo- torene op perceel kadastraal bekend gemeente Bar- singerhorn, sectie B, No. 1086. Voor den dienstplicht, lichting 1934, werden in deze gemeente ingeschreven 16 personen. Door 2 inge schrevenen werd een aanvrage om vrijstelling wegens broederdienst ingediend. Dopr B. en W. is aan J. Struijf op diens verzoek eervol ontslag verleend als uurwerkopwinder te Ha ringhuizen. Janus schuude z'nen wop. „Da's nie mooi, Jaan, om 't maar *s heel zachtjes t« zeggen: da's, da's da's vreed, dèèrl" „Ze ls toen snoot le z'n neus en kroop tot z'n pet in z'nen rooien zakdoek. „Ze ls m'n deur veurbij gegaan, Dré, mee d'n Nuuwejaar!" „Hoezoow?" „Ze ls op 't durp gewlest, naar 't kerkhof, naar eb naar Piëta, 'k Heb 't blompotje op 't graf zien staan, da ze d'r moeder gebrocht hee, maar lk d'r vader, lk kan..." Z'n keel was dichtgegaan. Sodemearel, wa trok dl een kearel z'n eigen dad-aan. 'k Bleef staan. „Hot. Blek."" „Ik kan nog wel wa verder mee, Dré." „Janus, daar mot *n end aan komen, Jonk!" Groot wieren z'n oogen. Net as van Blek, as le staat te schooieren, onder 't eten. „Snotvergimme, daar mot 'n end aan komen," her- haalde-nlk. Toen kwam ie vlak bij me staan, lee z'nen dikken knust zwaar op m'nen erm en toen zee-t-ie: ..Dré, sprlkt er mee le.Tna.nd over, mee glnmensch, zelfs nle mee Trui, waant Tc wil 't veur Tonia nle weten, da'k er onder lij, maar as gij denkt, da ge 'r wa-d-aan doen kunt...!" Ik knikte, in gedachten. „Ze mag gerust thuiskomen, Dré, veur goed! Ze hoeft nie onder.d'n vrlmde, zoow laank as Ik er ben en en ik zal nergens over spreken, as ze thuiskomt, nergens!" Toen trok ik m'nen erm trug, waant hij wrong 'm er tennostenbije af! .Janus," zee ik: „as die dochter van Jouw aanstaan den Zondag nie thuis is, dan ben 'k 'n boon! Ik neem ze vandaag nog onder haanden!" „Om hoe laat zijde zoowa verom, Dré, dan koom lk oew teugen!" „Twee uur, haalf drie omtrent." „Om haalf twee staal 'k aan 't ziekenhuis.' En toen 'k Kaat sprak, toen ze veurkwam, om ds groenten aan te nemen, toen zee ik: „zeg, Kaat" en 'k keek ze diep In d'r zwarte ogskes (net d'r vader!) „zeg Kaat, ge hedt de complementen. Effe keken me mekare aan. Zij stond er mee d'r Iee- ge mandje, da me samen vasthlewen. „Van..." en toen zochtjes: „wie?" „Kunde da nie raaien Kaat?" Ze knikte, mee d'r ogskes omlaag. „Hij hee me gevraagd hoe gij 't mokt, hoe... gfj er uitziet... Kaat!" Toen trok d'r mondje zenuwachtig op-en-neer. Nouw 't ijzer smeeën, docht ik. Ik lee m'n hand op d'ren schouwer en zachtjes zee lk: „Kaat gij? Gij, die toch altijd zoow goed veur oew moeder zijt gewiest, meugde gij zóöw teugenover oewen vader doen, meeke?" Nouw, amico, toen had 'k ze te grazen! Ze gong naar binnen, achter de deur, maar ik gong mee! En wa bleek? Da ze 'r nèt zoow over tobde as Janus, maar d'n eersten stap nog nle had kunnen doen! En as ik Janus, pèèrs van de kouw aan 't ziekenhuis vond wachten, dan kon lk 'm zeggen: „Jaan, vanavond komt ze thuis, jonk!' Hij zee niks. Pakte m'n haanden en simde as, as, as 'nen kleinen jongen. „Bedaankt," flusterde-n-le: „bedaankt. Da laat lk nle onder me, horre! Gelukkig da'k 't gedaoht kreeg, ora jouw van den mergen 's op te vangen, Dré!" Amioo, wa kunnen de menschen mekaar toch soms 'n schrikkelijk verdriet doen om niks! En dan d'r eigen nog 't ergst, meestal. Neeë, gesneeuwd hee-g-et nle meer vandaag. Maar „water" hè'k genogt gezien, Afijn, 't is dik ln orde! 't Wier nog mooier, dan 'n blaanken sneeuwbui. Kom, 'k ben vol; tot de noste week. Veul groeten van Trui en as altlj gin horke minder van oewen toet a voe DR4.

Schager Courant | 1933 | | pagina 14