EEN GEZONDE MOND. Zorgt voor een goede gezondheid. De Engelsehen staan er voor bekend, dat ;ij veel aandacht aan hygiëne besteden. De jezondheidseommissie van de Engelsche irukkersorganisatie liet op de werkplaatsen ;en vlugschrift verspreiden met een aantal auttige aanwijzingen voor een goede mond- /erzorging. Ontstoken tanden. Ontstoken en beschadigde tanden hebben jen zeer sterken, nadeeligen invloed op de {ezondheid. Ziekten van meer of minder ïrnstigen aard kunnen er het gevolg van h'n. De schadelijke invloed op het gestel doet Ich het meest gelden tusschen den 12- en :0-jarigen leeftijd, ofschoon men meestal erst veel later de gevolgen bemerkt. In het eerste begin van ons leven vormen ie tanden en kiezen zich. Goed voedsel, fris- che lucht en lichaamsoefening hebben een ekeren invloed op de gebitsvorming. Alles vat noodig is om een gezond lichaam te rormen, helpt mee om een gezond gebit te loen ontstaan. Ontsteking vindt zijn oorsprong in een lechte formatie van het gebit, of door een 'erkeerden toestand in den mond, die de .anwezigheid van gevaarlijke bacteriën ver- orzaakt Als men niets doet om het tand- ederf tegen te gaan, verplaatst het zich van and tot tand, tot het geheele gebit is aan etast en het kwaad niet meer te stuiten alt. Deze ontsteking, die doordringt tot op e tandzenuwen, maakt het tandbeen bros n teer en veroorzaakt moeilijkheden bij het au wen van voedsel. Indigestie en een alge- ïeen gevoel van onwel zijn worden het ge- olg. De tandzenuwen worden geïnfecteerd oor bacteriën, die door het bloed worden pgenomen en aldus het geheele lichaam ergiftigen Het voorkomen van tandbederf. Houdt de tanden schoon, door ze eiken ïorgen en (niet te vergeten) efken avond Drgvuldlg met ^n tandborstel te reinigen, 'e borstel moet schoon zijn, anders doet het orstelen u meer kwaad dan goed. Vermijdt, vooral in de avonduren, het eten an te veel zoete spijzen of versnaperingen. Onthoudt dat het kauwen van hard voed- ;1 (appelen, broodkorsten, rauwe wortelen) sn van de middelen is om het gebit gezond houden. Als het tandbederf reeds is ingetreden, lent dit direct door een tandarts behandeld worden'. Pyorrhoe. Dit is een ziekte, waarvan men de eerste enteekenen bemerkt door het bloeden van et tandvleesch en een onaangenamen smaak 1 den mond. De juiste oorzaak is nog on- ekend, maar pyorrhoe kan absoluut tegen- egaan en zelfs blijvend genezen worden, anneer men zich zonder verwijl onder be- andeling van een bevoegd tandarts stelt. Laat Uw gebit controleeren. Op de lagere scholen wordt meestal voor ïbits-controle gezorgd. In de meeste landen uit men deze school-tandverzorging. Wan eer de school-tandarts een vulling of een ekking voorschrijft, geef dan direct gehoor an zijn advies. In tal van gemeenten bestaan instellingen, aar men tegen zeer lage prijzen deskundige ehandeling kan verkrijgen. Niemand be- oeft tegen de kosten op te zien. In de niversiteitssteden kan men geheel kosteloos Bhandeld worden. Geef uw kinderen dus goed voedsel en laat un gebit regelmatig nazien. En verwaarloos Dk uw eigen gebit niet; als de tandarts het veemaal per jaar inspecteert en u het goed ;hoon houdt, kan uw mond niets ernstigs trarkomen. SCHOOLJURK Voor meisjes van 1016 jaar. 7751 Eenvoudig en practisch is bijgaande meisjes jurk, die zoowel de kleineren als groo- 'teren heel goed zal Ikleeden. Het geheel be staat uit rokje met stolpplooi in het midden van voor- en achterbaan en een lange jumperblouse, die boog aan de bals sluit met een «nal kraagje en iklein split, terwijl !<Je mouw met een ismalle manchet is •afgewerkt. Het jurkje kan gemaakt worden van een of andere fan- tasiestof. maar wel licht kunnen we een paar voordeelige •coupons koopen, b.v. een ruit voor de rok en bijpassende stof voor het boven deel, terwijl kraag en manchetten dan eveneens van de ruit worden gemaakt. Een effen donker blauw of bruin rokje met fluweelen jumperblot» mei witte kraag doet ook heel goed, Prijs 058. MIDDAGJAPON. 7709 Deze japdn bestaat uit drie deelen, rok, blouse en lange overblouse en kan zoowel van zwart of gekleurd fluweel als van een of andere wollen stof gemaakt wor den, hoewel flu weel natuurlijk buitengewoon ge- kleed staat 7703 De rok is heel eenvoudig wat het model betreft glad om de heupen sluitend, terwijl de godets of inge zette stukken van af kniehoogte wor den ingebracht en voor de noodige onderwijdte zor gen. Bij uitzondering is dit nu eens een model, dat geen breed fluweel vraagt; met een breedte van 80 c.M. kunnen wij volstaan. De blouse, die hoog is gesloten, heeft een eenvou dige blousemouw met smalle man chet en we zouden alleen mouwen en bovenstuk voor zoover dit te zien zal zijn van crêpe de chine kunnen maken, het verdere gedeelte van satinet, hetgeen veel billijker is. dan een geheele onderblouse, tenzij het de bedoeling is de japon zonder over blouse te dragen. De overblouse zelf heeft zooals de mode dit vraagt een breede schouderlijn, waardoor de heuplijn slanker lijkt; ook de schuine lijn van het voorpand en de balsuitsnijding dragen er toe bij het geheel ook voor minder slanke dames geschikt te maken. Een leeren ceintuurtje van b.v. wit peau de suède maakt het geheel af. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 50. i Prijs 0.58. „Het mandje meenemen". Een herinnering aan huiselijke plichten. door TINE BREEBAART. „Grootmoeder, waar denkt u aan?" vroeg Anneke op een morgen, toen zij bij groot moeder was gelogeerd. „Ik neem mijn mandje mede", was het antwoord van de oude vrouw, waarbij haar geheele gezicht glimlachte. „Wat voor een mandje bedoelt u U zit hier toch zoo rustig te breien?" „Neen, lieve kind, thans is het niet meer noodig, maar ik ging met mijn gedachten terug naar den tijd, toen ik zoo ongeveer van jouw leeftijd was." „Toe, Grootmoeder, vertelt u mij daarvan" vroeg het jonge meisje. „Heel veel Jaren geleden, toen grootvader mij trouwde, was ik een jong, overmoedig meisje en ik dacht aan allerlei andere din gen, dan aan mijn huishouding, die ik meen de, dat mijd zorgen niet zoozeer noodig had, omdat mijn dienstbode het werk deed. Geen wonder, dat alles niet altijd zóó liep, als het in een degelijk ouderwetsch gezin, waaruit grootvader kwam, het geval was. Hij zag zoo graag, dat ik zou leeren, alle kleine huishoudelijke plichtjes na te komen, zeide echter geen enkel onvriendelijk woord over mijn tekortkomingen, maar bracht op een goeden dag 'n alleraardigst klein mandje voor mij mede. Ik dankte hem hiervoor en vroeg, waar voor ik het eigenlijk wel gebruiken moest. „Het is niet voor een bijzonder doel, vrouwtje", zeide grootvader. „Ik wilde alleen zoo héél graag, dat je er dagelijks mede door het huis liep en wel door alle kamers. Beloof je me dat'?" Ik gaf mijn belofte gewillig, maar was innerlijk heel erg verbaasd over dezen wensch en dacht, dat grootvader wat over spannen was. Na ons huwelijk woonden wij in het groote huis van grootvaders ouders en spoedig bemerkte ik, dat ik met het mandje tevens een ernstigen plicht op mij genomen had. Ik was in verschillende kamers, die wij niet bewoonden, in lang niet geweest en zag op mijn dagelijksche tochten door het huis allerlei dingen, die niet In orde waren. Hier scheen de zon onbarmhartig in huis, zonder dat de jaloezieën neergelaten waren, op het logeerbed lag een sprei, waarvan de kant los getornd was, weer ergens anders hing een groot spinrag en nog veel meer. Ik verzeker je, dat het mij in den beginne werkelijk dikwijls heel moeilijk viel om mijn mandje mee te dragen, maar ik had het be loofd. Aan het mandje nu is het volgens grootvader te danken, dat ik eindelijk een huisvrouw geworden ben. Na ongeveer een jaar, toen mijn verjaar dag in het zicht was, vroeg grootvader mij, of ik bijzondere wenschen had. Ik antwoordde hem, dat ik in plaats van het kleine mandje, graag een flinke mand zou hebben, want de reeks van grootere en kleinere dingen, die ik op mijn dagelijksche wandeling door het huis ontdekte, nam zóó toe, dat ik inderdaad een groote mand noo dig had. Grootvader lachte, maar zeide niets en toen eindelijk mijn verjaardag kwam, kreeg ik tiet zilveren mandje, waaruit jelui nu nog chocolade of borstplaatjes krijgen Een mandje heb lk later niet meer noodig gehad om mijn huishoudelijke plichten te volvoeren. Maar de herinnering er aan blijft voor mij altijd bestaan Thecmuts en Eierwarmer. EEN AARDIGE COMBINATIE. We kunnen de theemuts en eierwarmer natuurlijk in de kleur breien, die we zelf wenschen, doch om een voorbeeld te geven hebben wij zelf tinten aangegeven. Nadat de muts gebreid is wordt een ander gedeelte van satinet gemaakt en opgevuld met kapok of watten, hierover komt de gebreide muts. De hoofdkleur is groen, terwijl we tevens kleine bolletjes wol noodig hebben ln een donkerder tint groen, rood, geel, rose, zwart, bruin en mauve, een paar alluminium naal den en haaknaald, waarvan de dikte afhangt van het al dan niet stijf haken of breien; vermoedelijk breinaalden no. en haak naald 3. De hoogte van de theemuts zal ongeveer 19 cM. bedragen en de wijdte 24 a 25 cM.; men kan echter deze zelf naar verkiezing wijzigen. DE THEEMUTS. Met de groote kluwen wol, dus de zachte tint groen worden twee lapjes in rechte en averechte toeren gebreid, die de gewenschte afmeting hebben; de eerste toer recht, na de opzetsteken zal recht verdraaid gebreid moeten worden. De twee deelen worden op elkander gelegd, zóó dat de goede kant bui ten komt en de zij- en bovenkanten met vaste steken aan elkander gehaakt en met de donkere tint groen in vaste steken; daar na wordt de geheele onderkant met donker groene wol omgehaakt. Nu beginnen wij met de garneering van bloemen en blaadjes, die op de muts gehecht worden, zooals de teekening aangeeft. De blaadjes. 7 kettingsteken omkeeren, 1 steek overslaan, ter vervanging van de eerste vaste 6 vasten, hierdoor krijgen we een nerf van het blad; we herhalen 1 kettingst., 1 st. overslaan, 6 vasten, dan een vaste in de 6e vaste van de le nerf, dit herhalen we nog éénmaal, zoadat we drie nerven hebben, die op de teekening zijn aangegeven. Op de eerste nerf worden op elk der 6 vasten weer vasten gehaakt en 2 vasten in de laatste steek, 3 vasten, 7 stokjes, 3 vasten, tot aan het einde van de rij, die door de twee eerste nerven is gevormd, 2 vasten in de punt. 3 vasten, 7 stokjes, 3 vasten, langs de andere zijde van de derde nerf, 2 vasten ln de punt van de derde nerf; daarna met halve vasten naar het middelpunt der bladen haken en 7 kettingst., 1 overslaan en 6 vasten in de volgende lussen maken; hierdoor wordt het steeltje gevormd. De 4e der 7 stokjes komt juist in het mid den tusschen 2 bladen. Op deze wijze wor den 4 blaadjes gehaakt. Voor de bloemen maken we een hart van zwarte wol, beginnen met 5 kettingsteken, maken met een halve vaste een ring. In den ring komen 16 stokjes, maar voor het eerste haken we 3 kettingsteken, sluiten met een halve vaste. Zwarte draad afbreken en een van de gekleurde aanknoopen, 2e rondte, 3 kettingst., 1 stokje, 1 dubbel stokje (wol 2 X over de haak slaan), 1 stokje op (deze 3 st. komen boven de drie kettingst. der vorige rondte), 3 kettingst. halve vaste in dezelfde steek van het laatste stokje; op deze wijze worden 5 blaadjes gevormd. Afhechten. We maken nu 7 bloemetjes in verschillende kleu ren (4 voor de muts), alle met zwart of bruin hartje. Steek. 15 kettingsteken, omkeeren, 14 vas ten, afhechten. Afwerken. In het midden van den boven kant worden twee blaadjes met een afhan gend steeltje bevestigd (aan beide zijden één blad), en wel zoo, dat het middelste gedeelte van het blaadje wat uitsteekt. Beide punten worden aan elkander vastgehecht. De vier bloemen en twee blader, worden op het brei werk gehecht. DE EIERWARMER. Een recht lapje wordt gebreid, dat 10 bij 10 cM. in het vierkant is; bij de laatste toer worden telkens 2 st. samen gebreid, daarna wordt een draad afgebroken en door een stopnaald gehaald om eenige malen door de steken te halen; daarna wordt het lapje dichtgenaaid en de onderkant met donker groene wol omgehaald. Aan den bovenkant worden 3 bloemetjes van verschillende kleur opgewerkt, zóó, dat de bloemetjes iets uit steken; onder elk bloemetjes komt een recht steeltje. HUIS- OF KANTOORJAPON. 7749 Practisch zoowel wat model als uitvoering be treft is bijgaand japon netje. dat van fantasie- stof gemaakt kan wor' den. terwijl men ook een heel vlot geheel krijgt door een effen rok met afstekend bo venstuk te maken. Het geheel bestaat uit jumper, blouse en twee- baans, licht klokkend rokje. De jumper heeft gladde, aansluitende mou wen en een hoog kraag je. met klein split en fluweelen strik. Dit japonnetje is zóó eenvoudig, dat zelfs een eenigszins handig jong meisje het zelve kan ma ken en op deze wijze voor weinig geld een aardig kleedend geheel heeft. Patronen verkrijgbaar in de maten 4246. Prijs 0.58. Fluweelen Koeden Wat te doen als zfj verregend zijn? Hoe vaak gebeurt het niet. dat wij door een regenbui overvallen worden en wij thuis geko men tot de onaangename ontdekking komen, dat onze fluweelen hoed hierdoor deerlijk is leden heeft. De toepassing van de volgende be handeling zal in den regel het kwaad weer her stellen. We beginnen met den hoed zachtjes heen en weer te schudden, daarna op een hoedenstan- daard of hooge vaas op eenigen afstand vaneen warme kachel te laten drogen. Is de hoed ge heel droog, dan wordt hij nogmaals geschud, doch nu flink en daarna luchtig bestrooid met warme zemelen, die met een zacht doekje over het fluweel worden gewreven. De hoed wordt nu voor een open venster gezet, liefst In den wind en met een zachte borstel nagewreven. Jumpers in vroolijke, bonte kleuren! De jumpers blijven nog steeds zegevieren, men kan zich bijna niet meer indenken, het zonder hen te moeten stellen en met recht, want de korte modellen kleeden zeer vlot Men ziet een groote verscheidenheid in de modellen, maar één ding hebben zij gemeen.dat zij kleurig en fleurig zijn. Effen onderstukken, die Juist de taillelijn raken, hebben pofmouwtjes en bovenpas van gestreept of gemoesd tricot, vaak met gedra peerde shawl. Blouses ziet men eveneens veel dragen, jour bewerkt of met kleine nervures. die zoowel in den rok als er boven gedragen worden; ook het vestmodel heeft nog niet afgedaan. Zelf gebreide en gehaakte jumpers in één tint of in sterk afstekende kleuren en met vaak zeer onsymetrische garneering doen de vlijtige werkster een welverdiende roem oogsten. Met welk een fantasie worden zij dikwijls samengesteld f Hier ziet men smalle revers in afstekende kleuren, terwijl andere met schuine streepen. vierkanten of open werk gemaakt zijn. niet te vergeten de gehaakte blouse, die den in druk maken van Iersche kant. De hals wordt met patentsluiting afgewerkt, of met metalen kr.oopen. zoodat de Jumper naar verkiezing open en gesloten gedragen kan wor den. Verder ziet men ze met of zonder kraag: hoofdzaak is. dat vóór alles op een mooie kleu rencombinatie gelet wordt. Bij sport, voor huls- en kantoorkleeding wor den voorts flanellen en vyella blouses ln zachte pasteltinten gedragen. De gehaakte of gebreide shawls met bijbeh'oo- rende muts en mof staan bijzonder apart. Zoo zagen wij een dergelijk garnituur van zwart met smalle witte strepen. Het kleine platte mofje, dat een gehaakt bovendeel had. was gevoerd met satinet en had een tusschenvoering van watten, terwijl voor den grondvorm een recht hoekige lap gehaakt was, heel eenvoudig en practisch. We noemen hier ook nog even de driekante en smalle langs veelkleurige doeken en shawls in eenvoudig breiwerk van heen en weergaande rechte toeren, die zulke uitstekende diensten be wijzen bij de mantels zonder bontgarneering. Aardige driehoekige tricot doeken ziet men op donkere japonnetjes dragen; de uiteinden worden door een sierspeld gehaald, zoodat zij als het ware zichzelf drapeeren; ook hier is veelheid van kleuren vereischt i KINDERVERZORGING. Indien een moeder, die haar baby zelve voedt, aan constipatie lijdt, zal dit ook van invloed zijn op het kindje en zal zij hare voeding dusdanig moeten regelen of wijzi gen, dat zij hiervan genezen wordt. De voeding der moeder is van grooten in vloed op de samenstelling der melk en op de spijsvertering der kleine, en zij zal gedurende den tijd, dat zij het kind voedt niet onge straft alles kunnen eten en drinken, wat zij wil, vooral geen zware en moeilijk te verteren spijzen, geen onmogelijke massa's melk of pap. 's Morgens op de nuchtere maag een glas water, alsook vóór het naar bed gaan is zeer aan te bevelen. Verder veel groenten, vooral groene, appels en sinaasappels, citroensap met water, aardappelen, met mate mager vleesch en magere jus, weinig meelspijzen, honig, pruimen, vijgen. Medicinale parafine kan worden ingeno men zonder dat de kleine hiervan last onder vindt evenals vloeibare cascara bijv. 3 maal per dag 5 druppels in een glas water, dat geleidelijk teruggebracht wordt tot twee en daarna één maal per dag. Beweging binnenshuis is niet voldoende, het is noodig om iederen dag een flinke wan deling te maken, trouwens de kleine peuter zelve zal ook dagelijks in de buitenlucht moeten komen. Een mof van bloemen. De mof wenscht op den voorgrond te tre den en geeft den moed niet op, alle moge lijke pogingen aan te wenden cm toch, zij het in bescheiden vorm, de aandacht op zich te vestigen. Wij zagen bij een zwart fluweelen avond toilet een buitengewoon elegante mof van (imitatie) violettes de Parnic, die tevens de avondtasch verving en als bergplaats diende van zakdoekje, beursje en enkele onmisbare toiletbenoodigdheden. De patentsluiting van de tasch was zoo danig aangebracht, dat zij jp het eerste ge zicht niet opviel, terwijl de zachte geur, die er van het geheel uitging, ons reeds voor jaarsgedachten in het hoofd bracht en een perk van heerlijke flora's kinderen voor de oogen tooverde van diep paars met een fel geel hartje. KLEINE KEUKENS. Tegenwoordig treft men bij de meeste moden* huizen slechts zeer kleine keukens aan. zoodr men zooveel mogelijk met de ruimte moet wot» keren. Bijgaand vindt men een zeer practisch opklaptafel, die, indien men niet in de keuk» bezig is, naar beneden geslagen wordt, maar da» toch nog ruimte biedt om een en ander uit di hand te zetten. Wij meenen. dat deze practische tafel, die met zeildoek bekleed kan worden en waarvan het maken slechts weinig kosten met zich brengt, velen van dienst td: Metalen sieraden Vele sieraden worden op het oogenblik i metaal gemaakt, in het bijzonder armba) kettingen. Ja zelfs ceintuurs. Armbanden ziet men in reusachtige afmetbj gen, waarbij men allicht den Indruk krijgt vs breede glimmend metalen manchetten, slechts aan de bovenzijde den arm bedekken q aan de onderzijde open zijn. Smalle, effen armringen van glimmend metail in den regel niet minder dan vijf, zijn zee modern en verraden reeds op eenigen afstand door een zacht rinkelen, dat de charmant! draagster er van in aantocht is. Meermals worden de nikkelen ringen afgewisseld dos smalle gekleurde glazen, b.v. om en om een kleurde en een nikkelen armring en liefst ln kleur van de japon Kettingen ziet men dragen van door elkai geslagen metalen schakels, die om de hals slul ten en hoewel licht van gewicht, toch schijn geven, alsof de draagster een enorme las mee te torsen heeft. Ceintuurs zijn eveneens van metalen schakel! gemaakt, terwijl sierspelden voor hoeden, ges pen en knoopen zich evenmin op den achter-, grond laten dringen en ook met de mode van „metalen" versieringen meedoen. Avondjaponnen. Deze bieden inderdaad vele verrassingi Rijk, zwaar materiaal, fluweel, velours chifj fon, wit-zwart zwart-lila zwart-rood veel rood, het laatste moet echter steeds mi eenig voorbehoud gedragen worden. Verder ziet men gedrapeerde Japonnet volant, ruches, groote en kleine pofmouwei De japonnen worden om de heupen naui aangesloten gedragen, echter zóó dat de rok< ken naar onderen toe in wijde, vloeleni" klokken eindigen, vaak zelfs in een klef sleep. Aan de voorzijde ziet men slechts zeer scheiden halsuitsnijdingen dragen, maar rugzijde?Ja, eigenlijk wordt voor moderne avondjaponnen bijna geen voor de rugpanden vereischt, omdat de ruf bijna geheel onbedekt is. Waarom men aar zoo'n dwaze modegril toegeeft Och indii men dit aan de slaafsche volgelingen vraat zullen zij u hierop geen ander antwoord w< ten te geven dan „Omdat het mode Is"! Vergeten wordt helaas, hoe de luchthartige' draagsters zich roekeloos blootstellen aac kouvatten en veelal een flinke griep, Ja zelfs longontsteking de gevolgen dezer voor velen lang niet flatteuse modegril zijn GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. VOOR ONZE LEZERESSEN Van de op deze pagina afgebeelde model- en stellen wij ten behoeve van onze leze ressen tegeo kost prijs fcnippatrone! oeschikbaai Bestellingen worden btnneï i6 dagen uitgevoerd na overschrijving var een bedrag van t 0 58 op postrekening 82021 n.v den Patronendienst te den Haag on der vermelding van gewenscht nummer en uiste maal Aanvragen Kunnen eveneens gescniedefl loor inzending van t 0.58 per postwissel ol per brie! in postzegels aan de moderedac trice van dit blad Joan Maetsuyckerstr 96 ien Haag Men verzuime vooral niet Juiste maat en gewenscht nummer op het postwissel- strookje of ln de brie! te vermeiden Oe Juiste maat Dikwijls komt het voor. dat men niet pre- ;ies de maat weet van het te bestellen r,odei TeD gerieve van lezeressen die hier mede nlei op de hoogte zijn geven wij on derstaand een lijstje met de juiste maten en de hiermede overeenkomende buste- neupwtjdten Vooi men tot bestelling over gaat. diene men zich er eerst van te verge wissen ol de opgegeven maat klopt. Dit voorkomt teleurstelling Maat Bustewljdte Heupwljdte 40 92 luu cJd 42 100 104 cM 44 108 110 c.M 46 112 116 c.M 48 120 124 C M 50 126 130 C.M Het verdient wel aanbeveling om dit lijstje goed te bewaren opdat men het kan raad- olegen bij eventueel nabestellen van patro nen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 16