RAAD VAN SCHAGEN. IpSBaf Plaatselijk De gunning van den bouw der school voor Christelijk Nationaal Onderwijs. Commissie tot steun voor abonné's Radio-Centrale Nieuws. Propaganda=Avond Kegelnienws. sSgfaGESPRONGZN HA ND EN Theater Royal. Ter behandeling van dit agendapunt was de raad der gemeente Schagen in spoedeischende vergadering bijeen geroepen op Vrijdag 20 Januari 1933, des namiddags ten kwart over zeven ure. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester; se cretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig is de heer Van Erp. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat de notulen der vorige vergadering nog niet gereed zijn en de vaststelling ervan dus wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. Zooals afgesproken is in de laatste oomitévergade- ring, zegt de Voorzitter, heeft het college van B. en W. den raad nog eens bijeengeroepen, thans in publieke 'vergadering, teneinde een beslissing te nemen over de gunning van den bouw der school voor Christelijk Na tionaal Onderwijs. B. en W. komen met het voorstel om op grond van de door hen ingewonnen adviezen, welke in comité zullen worden medegedeeld, het werk te gunnen aan J. van Stipriaan as. De raad gaat thans in comité, opdat B. en W. hun hierboven bedoelde mededeelingen kunnen doen. Na heropening van de openbare vergadering, vraagt de Voorzitter of iemand naar aanleiding van die mede- deeligen of over het voorstel van B. en W. het woord verlangt. De heer Mr. Buiskool vraagt, of. Indien het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, het de bedoeling van B. en W. is om het werk, voor zooveel mogelijk voor 100 pet. aan de Schager menschen te geven. De Voorzitter zegt dat als dit mogelijk Is, er veel voor te gevoelen om het werk voor 100 pet in de ge meente te houden. De heer Mr. Buiskool zcru dan graag zien, dat bij de gunning van het werk, dit als voorwaarde werd opge nomen. De heer Blaaubher veronderstelt dat de heer Mr. Buiskool met zijn vraag doelt op het feit dat een lid van de firma Van Stipriaan c.s. buiten de gemeente woont. Spr. meent echter dat het voorstel niet zoo ver moet gaan, dat getracht moet worden de ontbinding dier firma te bewerkstelligen. Spr. zou dat niet billijk achten. Dat lidmaatschap zou bovendien niet van zoo'n grooten invloed zijn op de gemeentelijke werkverschaf fing, terwijl aan den anderen kant ook belicht mag worden, dat de buitengemeenten de verplichting tot betaling aan deze kosten hebben en we dus niet al te star aan de b.valing dienen vast te houden, dat al het werk in de gemeente blijft. De heer De Vries heeft uit het hoofdschudden van den heer Mr. Buiskool begrepen, dat deze meer het oog had op de tewerkstelling van schilders, enz. Het col- lge van B. en W. is unaniem van oordeel, dat het werk zooveel mogelijk in de gemeente dient te blijven. De Voorzitter zegt dat dit de opzet is geweest, al zijn er dan ook andere factoren bijgekomen. De heer Van Nuland kan niet met het voorstel van B. en W. meegaan en heeft in de comitévergadering van 14 dagen geleden reeds gezegd, dat het za. niet opgaat om de menschen van buiten de gemeente uit te sluiten. De inschrijfsom van Van Stipriaan c.s. ver schilt f 2500 met die van den laagsten inschrijver (Gebr. Boekei, Oude Niedorp), een belangrijk bedrag en het is niet veroorloofd dat bedrag in dezen tijd op te, offeren. Wat de vraag van den heer Mr. Buiskool betreft, of het werk voor 100 pet. In de gemeente zal blijven, spr. dacht dat de heer Buiskool beter kon lezen want een dergelijke voorwaarde is niet imperatief ln 't bestek vastgelegd. Als de aannemer zich dus niet aan de voorwaarden wil houden, kan niemand hem daar voor straffen. Bovendien hebben we in dit opzicht practisch ervaring. Spr. herinnert eraan hoe verleden jaar het bouwen van de openbare lagere school is ge gund aan een Schager aannemer, wat ook aan de ge meente een offer heeft gekost, een offer dat wé echter met liefde hebben gebracht. Hoewel spr. alle lof heeft voor de wijze waarop dat werk is uitgevoerd, wat de tewerkstelling van Schager menschen en het leveren van materiaal door Schager menschen betreft, zijn we bitter teleurgesteld geworden. Groote groepen bouw vakarbeiders en ook grondwerkers zagen we van bulten ■de gemeente komen terwijl het timmerwerk uit Leeuw arden kwam. Spr. heeft den aannemer geen ongelijk gegeven, maar het gevolg is geweest dat het werk niet in Schagen is gebleven. En met deze ervaring voor oogen, kan spr. zijn stem niet aan het voorstel van B. en W. geven, doch wil snr. op loyale wijze het werk aan de laagste inschrijvers gunnen. De Voorzitter erkent dat de kosten veel verschillen, maar het is de vraag wat kostbaarder zal zijn. Als het werk voor 100 pet. in de gemeente blijft, brengt dat mee vermindering van werkloosheid en vermindering 'van werkloozensteun. En daarbij komt dan nog de kóst- baarheid wanneer een anderen aannemer tijdens den ibouw failliet zou gaan. Spr. denkt dat de gemeente die f 2500 er dus weer gauw uit heeft. Spr. merkt voorts op dat zooals een lid heeft meegedeeld, Van Stipriaan 'c.s. gebonden zijn aan afname van de timmerfabriek alhier De heer Van Nuland vindt het een groote nalatigheid van B. en W. dat zij verzuimd hebben met den laagsten inschrijver eenig contact te zoeken. Wat den. financieel*5" toestand van den laagsten inschrijver betreft, spr. heeft de bewijzen in handen, die B. en W. tot tevredenheid hadden kunnen stemmen. -De heer Bakker wil alleen spreken over datgene wat betrekking heeft op de tewerkstelling en de levering van materiaal en deelt dan mede, dat als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, alle timmerwerk zal worden geleverd door de timmerfabriek „Westfries land", het metselwerk wordt uitgevoerd door Keuris, 't lóodgieteswerk door Zwart, het grondwerk door Scha ger arbeiders, terwijl voor het schilderwerk overeen stemming zal worden gezocht en ook dat werk zeker wel in de gemeente zal blijven. En als we dan nu de ambachtsmenschen op de «traat zien, dan ligt het op onzen weg om onze menschen aan werk te helpen en het werk aan Van Stipriaan c.s. te gunnen. De heer De Veer zal zijn stem aan het voorstel van B. en W geven, maar op geheel andere gronden als de heer Bakker. Ook spr wijst erop dat ten aanzien van het in de gemeente houden van de verschillende leveranties, enz., geen voorwaarden ln het bestek staan Spr. zou zich dan ook aan den gewonen regel die ge volgd wordt bij een inschrijving, willen houden, indien et niet waren de bezwaren wat den finantleelen toestand van den laagsten inschrijver betrof, bezwaren die ook gelden voor nummer twee. Om die reden zal spr. zijn stem aan het voorstel van B. en W. geven. Spr. naerkt (Voorts op dat B. en W. den wenseh kenbaar kunnen •maken," dat alles zooveel mogelijk in de gemeente blijft spr. staat echter in dat opzicht aan de zijde van den heer Van Nuland, dat de aannemers kunnen volgen de voorwaarden waaronder de inschrijving heeft plaats ge vonden. De heer Sehoorl zegt dat afgezien van allerlei argumenten die zijn genoemd, spr. van oordeel is, dat voor de Inschrijfsom van den laagsten inschrijver het ,werk niet geleverd kan worden. En van deskundige zijde is spr. nog in die meening versterkt. En spr. weet bij ondervinding welk een groote schade en nadeel daaruit voortkomt. De heer Mr. Buiskool zegt dat t.a.v. het voorstel van B, en W. als argumenten zijn aangevoerd de belangen der Schager arbeiders, terwijl voorts ter sprake Is gébracht de solvabiliteit van den laagsten inschrijver. Principieel zou spr. zijn voor het gunnen van bet werk aan den laagsten inschrijver, als we met zekerheid wisten of liever de aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid hadden dat het de gemeente niet meer zou kosten, wat den finantleelen toestand van dien aanne mer betreft. Maar spr. heeft geen enkel argument gehoord en me* geen enkel feit is aangetoond dat het standpunt van B. en W. in deze aan twijfel onderhevig is. En spr. gelooft met eenige ervaring op het gevaar te mogen wijzen, in dien tijdens den bouw een faillissement of andere moei lijkheden mochten ontstaan. Voorzichtigheidshalve gaat spr. dan ook met het voorstel van B. en W. mee. En daarnaast kunnen de argumenten voor de tewerkstelling van de Schager arbeiders meetellen. Als de redeneering van den heer De Veer werd gevolgd, zou het werk aan no. 3 gegund dienen te worden. Spr. wijst er den heer Van Nuland op dat de raad in de vorige comitévergadering de mededeeling van B. en W. ontving dat zij de zekerheid hadden dat het werk indien het aan Van Stipriaan c.s. werd opgedragen, in de gemeente zou blijven en die mededeeling is nu nog door den heer Bakker bevestigd, terwijl aan spr. bij een persoonlijk onderzoek die zekerheid is gegeven. Anders zou spr. zijn stem misschien niet aan het voorstel van B. en W. geven. En de aannemers zullen ons toch maar niet wat op de mouw spelden. De heer Stam herhaalt wat hij reeds in de vorige co mitévergadering heeft gezegd, n.1. dat wij hier niet voor 100 pet. van de Schagers kunnen leven. En waar nu een buitenman f 3000 lager is, kan spr. niet met het voorstel van B. en W. meegaan. De heer Van Nuland zegt straks reeds te hebben gezegd dat door hem het bewijs kan worden geleverd dat men niet bevreesd behoeft te zijn voor den finantl eelen toestand van den laagsten Inschrijver. Spr. noemt het een ernstige grief dat B. en W. geen contact met den laagsten inschrijver hebben gezocht, dan hadden ze de gewenschto zekerheid kunnen krijgen. Spr. herhaalt het bewijs ln zijn zak te hebben. De Voorzitter merkt op dat borgen zijn afgeschaft. De heer Van Nuland: Juist, maar daarom zijn er nog andere middelen en spr. overhandigt den Voorzitter een brief, dien dezen voorleest. De brief is afkomstig van de firma IJskes en Zoon te Zaandam, welke firma zich bereid verklaart. Indien de bouw van de school aan Gebr. Boekei wordt opgedragen, deze finantieel te wil len steunen. De heer Mr. Buiskool: Dat wil lk ook wel, ik wil ook wel een gulden geven. De heer Van NulaiTd zegt dat de heer Mr. Bulskool even de juristerij op zij moet zetten. De Voorzitter zegt dat dit geen juristerij is. De heer Mr. Buiskool zegt dat men in zoo'n geval met den curator te doen heeft. De heer Van Nuland zegt nog een drietal verklarin gen te hébben, en herhaalt dat het op den weg van B. en W. had gelegen contact met den laagsten Inschrijver te zoeken. Blijkens den geest van het schrijven van LJs- kes en Zoon is men genegen Boekei te helpen. De heer Mr. Buiskool wijst er op dat de betrokken personen toch begrepen dat er wat de gunning van het werk betrof, iets aan haperde, en zij dns B. en W. had den moeten aantoonen dat aan hun solvabiliteit geen twijfel was. Ook al zouden zij. in geval van failllsement met f 10.000 door een ander geholpen worden, dan zegt dat t.a.v. de zekerheid voor de gemeente niet& Als er een debacle kwam en de curator besloot het werk niet voort te zetten, dan zou dat beteekenen de ontbinding van een overeenkomst met een schaderegeling als ge volg. Het bedrag waarmee een derde zou willen steunen, zou in den boedel komen en de gemeente zou optreden ala concurrent-crediteur. De heer Bakker zegt kleschheldshalve niets over de aannemers té hebben gezegd, want spr. 'vindt dat in het openbaar minder gewenscht. Maar spi4.- wil nu wel zeg gen dat Boekei tot den laatsten dag, vandaag, tot 12 uur in Schagen is g3weest èn al3 hij dus nog Interesse voor dit werk had gehad, hij zich tot B. en W. had kun nen wenden. De heer De Vries zegt dat voor hem niet in de eer ste plaats heeft gegolden het argument om het werk ln Schagen te houden, maar in de allereerste plaats het groote gevaar heeft gegolden het werk aan den laagsten inschrijver te gunnen. Dat is de hoofdfactor geweest. De heer Van Nuland zegt dat dit in de vorige comité vergadering niet tot uiting is gekomen. Op initiatief van de V.A.R.A., waarvan de secreta ris aller eerst een bespreking heeft gehouden met den heer Willemse, Radio-Centralehouder alhier, is het hem in> nader overleg mogen gelukken om een com missie uit alle omroep vereen i gingen samen te stel len, welke ten doel heeft de aangeslotenen van de Radio-Centrale, welke door crisis, werkloosheid of ziekte getroffen werden, of worden en zoodoende genoodzaakt zijn zich te moeten lagen afknippen, deze in staat te stellen om tegen een geheele of ge deeltelijke vergoeding abonné te kunnen blijven. De Centralehouder is bereid geweest om per maand een flink bedrag beschikbaar te stellen, terwijl en kele ingezetenen financieel steun toegezegd hebben. De commissie is als volgt samengesteld: A. Deutekom (K.R.O.), Noord, Schagen; C. Wismeijer (N.C.R.V.), Landbouwdwarsstraat, Schagen; J. Bestevaer(A.V.R.O.), Spoorlaan, Schagen; J. A. v. Ketel (V.P.R.O.), Landbouwstr., Schagen; B. Orsel (V.A.R.A.), Magnusstr., Schagen. Voorzitter is de heer B. Orsel en secretaris de heer J. Bestevaer, Spoorlaan. Abonné's die meenen hiervoor in aanmerking te ko men, worden verzocht daartoe een schriftelijk ver zoek in te zenden bij den secretaris. Bovendien kunnen abonné's die reeds genoodzaakt waren zich te moeten laten afknippen, zich met een schriftelijk verzoek bij den secretaris aanmelden om opnieuw aangesloten te kunnen worden. Deze regeling geldt echter alleen voor abonné's welke langer dan 6 maanden aangesloten zijn. Aan vragen moeten iedere maand vöor den 2öen ingeko men zijn. Het spreekt vanzelf dat betrokkenen in hun ver zoek moeten vermelden hoe lang of ze werkloos of ziek geweest zijn of er thans nog andere inkomsten zijn, enz. De commissie verzoekt voorts aan de in gezetenen haar in deze zeer moeilijke en mooie taak financieel te willen steunen. Adres van den secretaris is: J. Bestevaer, Spoorlaan, Schagen. Alle bedragen, hoe klein ook, zijn welkom. Er wordt dan wekelijks aan de betrokken abonné's een bcwijsjo afgegeven, waarop aangegeven is de grootte voor de reductie. SCHAGEN'S HARMONIE. Onder directie van den. heer Joh. Dol, zal Schagen's Harmoniekapel een concert geven op Zondag 29 Januari a.s. Het bestuur van de Kapel heeft zich voor ditmaal de medewerking verzekerd van het Solo- Mannenkwartet „Kunstmin" van Koog aan de Zaan, zoodat ons ongetwijfeld op dien avond een mooie avond wacht. Men zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in dit blad. De heer Klaver heeft geïnformeerd naar den finantl eelen toestand van den laagsten inschrijver en hem Is medegedeeld dat de laagste inschrijver het bouwen van een brug had aangenomen en daarbij wel eens een beetje voorschot had gehad, maar overigens deden sicb geen moeil'ikheden voor. De flnantieele toestand van deze aannemers is best geweest, Is ook slecht geweest, maar thans staan ze er heel aardig voor. De Voorzitter zegt, dat dit de eerste keer is dat spr. een dergelijk geluid hoort, maar spr. zou er verder niet over willen spreken, dat lijkt spr. prettiger voor den persoon in kwestie. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Klaver, Van Nuland, en Stam. Ter oriënteering deelen wij nog mede dat laagste in schrijvers waren: Gebr. Boekei. Oude Niedorp voor f 25588, dan volgden P. Doorn. St Maartensbrug f 27660.of f 27400; J. Bot en de Pie, MedembUk f 28000, en dan Van Stipriaan, War denaar en Faber, Schagen voor f 28099. Geen cadeautje. De heer Van Nuland heeft gehoord dat er een schrij ven van Van Stipriaan c.s. is Ingekomen, waarin zij ver klaren het werk voor ongeveer f 500 minder te willen doen. dan zij hadden ingeschreven. Wat zijn B. en W. van plan ln dezen te doen. De Voorzitter zegt dat Van Stipriaan c.s. hebben aan geboden het werk voor f 449 minder te willen uitvoeren B. en W. zijn bier in een moeilijk parket. Zij hebben hier niet met hun eigen zak te maken, maar met die van de gemeente. Wel beteekent het een klein voordeel, maar aan den anderen kant is er toch strooming in B. en W. dat de oorspronkelijke som dient te blijven gelden. De heer Mr. Buiskool oordeelt dat de raad een be slissing heeft genomen over de som waarvoor was in geschreven. Wil men het bedrag van f 449 aan het Cri siscomité geven, dan is dat wat anders. De heer Klaver zou dat cadeautje niet willen aanne men. waar moet het anders heen bij volgende Inschrij vingen? De Voorzitter onderschrijft deze woorden. De zaak zal nader door B. en W. onder de oogen worden gezien. De heer Van Nuland wil echter graag zekerheid. De Voorzitter zegt dat B. en W. dan voorstellen de f 449 niet aan te nemen. De heer Van Nuland zou het werk willen gunnen voor de som. waarvoor Is ingeschreven. Aldus wordt besloten. De Voorzitter deelt mede, dat zeer spoedig een raads vergadering zal worden gehouden met een langere agen da en men dan dus zijn wenschen en grieven naar vo ren zal kunnen brengen. Spr. geeft echter ook nu ge legenheid het woord te voeren. De rondvraag. De heer Sehoorl zegt nog steeds plaatsvervangend lid van de Commissie van den Vleeschkeuringsdlenst te zijn Waar deze commissie als regel op Donderdagmiddag vergadert, en spr. zich op Donderdagmiddag niet meer kan vrfl maken, noodigt hij B. en W. uit de benoeming vim een ander plaatsvervangend lid voor die commissie te willen voorbereiden. De Voorzitter brengt den beer Sehoorl dank voor het geen deze niet als plaatsvervangend lid. maar als lid dier commissie heeft gedaan. De heer Sehoorl heeft ln die betrekking zeer veel gedaan en zeer veel bereikt en spr. brengt hem daar warmen dank voor. De heer Bakker vraagt of deze spoedeischende ver gadering is belegd op verzoek van een der raadsleden of door B. en W. zelf. De Voorzitter zegt dat dit is geschied door den Bur gemeester, maar het gaat gewoonlijk in overleg met de wethouders. Het is een uitvloeisel van de mededeelingen die in de vorige comitévergadering zijn gedaan. De heer Mr. Buiskool vraagt wanneer de kwestle- P.E.N. zal worden behandeld. De Voorzitter zegt dat B. en W. het rapport hebben bestudeerd en bewondering hebben voor het werk. Het rapport is in handen gesteld van het P.E.N. om ant woord. Voordat de kwestie in den raad komt zal er nog een conferentie met het P.E.N. en de commissie plaats vinden. Het P.E.N. had gevraagd niet een beslissing te willen nemen voor zij waren gehoord. De verwachting wordt geuit dat het nog lang zal du ren. eer deze zaak, al of niet overdracht G.E.B., zal zijn behandeld. Hierna volgt sluiting. Bond voor Staatspensionneering, a(d. SCHAGEN. op Donderdag 2 Februari 1933, in „Cérès", met medewerking van HAARLEM's KLEIN CABARET. Spreker: Ds. W. D. M. BAAR. Entrée f 0.30 per persoon, f 0.50 gehuwden. Aanvang half 8. BAL N A. Op Zondag 15 Januari j.1. heeft er te Alkmaar een stedenwedstrijd plaats gehad tusschen twee keurploe- gen uit den Alkmaarschen en Haarlemschen Kegel bond. Elke vertegenwoordigende ploeg bestond uit 25 spelers. Deze beide ploegen zullen elkaar nu nog bekampen moeten te Haarlem, waarna de totaal-uitslag van den strijd kan worden b6kcnd gemaakt De uitslag van den te Alkmaar gespeelden wedstrijd luidt als volgt: Alkmaar 6592 hout; Haarlem 6276 hout. Zoo men ziet heeft het aan de noodige spanning niet ontbroken. Onze plaatsgenoot, de heer R. Brugman, die mede strijder was in de Alkmaarsche ploeg, behaalde een totaal met 40 ballen van 292. Alzoo een gemiddelde per worp van 7.3. Een ontmoeting to Schagen. Dank zij de bemoeiingen van den heer Brugman, voorzitter der afd. Schagen van den Alkmaarschen Ke gelbond is overeengekomen dat de zelfde ploegen elkaar op 19 Februari te Schagen in 't Kegelhuis „Vredelust" zullen ontmoeten. iZoo zullen er op dien dag de 50 beste kegelaars be noorden Haarlem elkaar hier ontmoeten, 't Wordt een evenement op sportgebied. De spelers zullen om 1 uur te Schagen arriveeren, waarna direct de wedstrijden zullen aanvangen. Onnoodlg te zeggen, dat er veel be langstelling zal bestaan voor dezen grooten strijd. Tenslotte kunnen we nog melden, dat er binnen af- zienbaren tijd alhier een Stedenwedstrijd zal worden gehouden op de Schager banen, tusschen Den Helder en Alkmaar. In deze ontmoeting zullen ook dameeploegen elkaar bekampen. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verknopen wij onder GARANT IK eri op PROEF Garage C NIEUWl AND BERGEN. BOVENWEGBEWOXER. ST. PAXCRAS. U leest niet goed. Niet uw naam behoeft onder het Ingezonden stuk te staan, maar u moet alleen uw naam aan ons meedeelen. De Inzenders moeten steeds bij ons bekend zijn. De Red. OPMERKER. Uw stuk kan geplaatst mits met uw naam ondertee kend. De Red. MARKTO VERZICHT. De aanvoer van vette koeien was heel goed te noemen Donderdag j.1. Er was merkelijk meer aangevoerd bij vorige weiten vergeleken. Hoogste prijs kwam op f 250, dit werd 31 ets. per pond. De bat. J el was vrij goed; lang niet minder bij markten elders. De handel ln kalf- en geldekoelen was trekkend. Deze handel en aanvoer wordt weer beter als we 14 dagen verder zijn. De handel ln vaarzen had beter kunnen zijn. Van stieren valt weinig of niets te melden. De handel in graskalveren was kalm. Nuchtere kal veren heel goed. Weinig paarden waren er aangevoerd vanwege den gladden weg; handel stil. De handel ln overhouders was aardig wat beter; de handel was zelfs vlug. Naar vette schapen was ook wel vraag, maar den hoogsten prijs kregen de Gebr. Borst, Tuitjenhorn, bekende schapen fokkers; voor f 21 werden deze verkocht; deze prijs is in tijden niet genoemd dus volgens Donderdag j.1. begint de schapenwereld aardig op te leven; laat dat zoo doorgaan. Oude slachtschapen niet minder. De biggen werden hooger verkocht, tot f 9, 't begint er weer wat op te gelijken. Schrammen ook duurder; handel in beiden vlug. De handel ln vette varkens was vlug. hoogste pr. 15 ets. Op de k'ppenmarkt was de handel goed. geen verlaging. Haantjes van f 0.751.25, mooie prijzen. Over 't geheel was raer dan ook over den handel wel tevreden; laten wij hopen dat 't zoo doorgaat. De stallenmarkt neemt ook van week tot week toe, dat wordt daar wat. Nu, wij zullen maar rekenen: hoe meer zielen hoe meer vreugde. BILJARTEN. Vrijdagavond had in Cérès alhier een biljartseance plaats tusschen de heeren Drost en Koehof. Er was voldoende belangstelling voor het supe rieure spel dat zeer zeker door deze prima spelers zou worden gegeven. Bij de opening werd meegedeeld, dat de heeren tot dusver 18 partijen hadden gespeeld, waarvan de lieer Drost er 11 had gewonnen. Zij speelden ook nu weer een partij van 500 punten. De uitslag was dat de heer Drost won tegenover den heer Koehoff 471. De hoogste serie was 285 van den heer Drost, de hoogste serie van den heer Koe hof was 113. Het gemiddelde van den heer Dro3t was 33.33, dat van den heer Koehof 31.4 Na afloop van deze partij werden verschillend* kunststooten gegeven, die wel bewezen dat de heeren ook op dit gebied schitterende dingen te zien kun nen geven. Het was voor liefhebbers van fijn biljartspel een mooie avond. Doos30en60ct. NIEUWJAARSCOLLECTE. De Nieuwjaarscollecte voor de Algemeene Armen te Schagen. met uitzondering va.; de R K., hoert op gebracht f583.25, tegen f 602 het vorig jaar. Ongeveer 70 gezinnen kwamen voor een uitkeering in aanmerking. WERKLOOSHEID. De werkloosheid in onze gemeente is door de in getreden vorst danig vermeerderd. Stonden er de vo rige week 90 ingeschreven, thans is dit aantal geste gen tot 115. „Verandering van spijs, doot eten", zoo luidt een bekend Nederlandsch gezegde. De directie van Thea'er Royal past dit ware gezegde met eenige varia.ie regelmatig toe. De eene week worden we vergast op een oer-komlsche film, de andere week weer is t een magnifiek drama, dat ons trekt naar het plaatselijk Theater. Deze week wordt ons een sensationeel liefdes drama gebracht, n.1. „De ondergang van Maradoe". In dit 8 acten groote filmwerk vervullen Rose Ho- bart en Charles Bickford de hoofdrollen. Een korte verhandeling laten we van het waarlijk aangrijpend werk volgen: Een vlot baant zich moeizaam een weg stroomop waarts langs een kustrivier van het afgelegen tropi sche eiland Maradoe naar de gelijknamige hoofd stad in het verre en woeste binnenland, bedreigd door alle gevaren van het oerwoud. De eenige blan ke passagier, de schoone Linda Randolph, hpeft. ein delijk vernomen, dat haar echtgenoot, die Amerika verliet, toen zij van hem scheidde om met een huis vriend te hertrouwen, de lijfarts is van den Maha radjah Hadsjin van Maradoe. Zij heeft begrenen dat zij slechts haar eersten man ooit heeft liefge had en zij is hem thans tot in de wildernis gaan zoeken om hem dit te zeggen Bij den sluwen vorst vindt zij werkelijk den geliefden man. die onder den naam van dokter Allan Clark den Maharadjah gezel schap houdt, en, onverschillig geworden door zijn smart, in hevige mate aan den drank is gpraakt. Linda treft haar man in verwilderde dronken schap aan en als zij tot hem doordringt en hem zegt, waarom rij hem heeft nagereist, stoot hij haar van zich. De Maharadjah, die begrepen heeft hoe de situatie is en die de schoone Amerikaansche be geert, overstelpt haar met zijn opdringerige vrien delijkheden. Eindelijk krijgt Allan. medelijden met zijn gewezen vrouw; hii vlucht met haar, overwint de grootste gevaren, doch ten slotte worden beiden gevangen genomen door de dienaren van den slu wen vorst, die weliswaar een Europpesche opvoe ding heeft ontvangen, doch in wreedheid een echt Aziaat is gebleven. Hij is de laatste van zijn geslacht en de legende wil, dat, als hij sterft, het eiland Maradoe zal on dergaan ten gevolge van de uitbarsting van den vul kaan, aan welks voet hij zijn paleis heeft gebouwd. De Maharadjah wil Clark zijn vrijheid schenken, als hij levend den tegenover gelegen oever van een meer bereikt, dat een verzamelplaats van krokodil len is. Dien avond gebruikt Linda al de listen, waar over zij beschikt, om den vorsi te bewegen Allan het leven te schenken en ah dit haar niet gelukt, schiet zij op hem. Clark is alleen bereid den kogel operatief te verwijderen, indien de vorst Linda vrij wil laten vertrekken. Terwijl de operatie wordt ver richt, ontstaat er een hevige uitbarsting van den vulkaan; de Maharadjah voelt, dat zijn dood aan staande is en hij beveelt Allan met Linda het eiland te verlaten. Zoo is de ondergang van het eiland Ma radoe I

Schager Courant | 1933 | | pagina 2