De iubiEeumwedstrijden te Jam. Zaterdag 21 Januari 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9214 Schaatsenrijden ONBETROUWBAAR IJS GEEN AUTOBUSDIENST VAN HIPPOLYTUSHOEF OP ABBEKERK Tariefsveranderingen in Duitschland T KAN VERKEEREN. Onderhoud (usschen Hoover en Roosevelt. Bloedige botsingen te Chicago SCHIP IN NOOD OP HET IJSSELMEER Vrije Zaterdagmiddag voor het spoorwegpersoneel DE VORST BLIJFT AANHOUDEN. Ernstig rerkeersongeyal te Rotterdam De gladheid van den weg Keetman wint alle drie de wedstrijden over 500, 1500 en 5000 Meter. Ook Saai slaat een schitterend ilgnnr. Zooals onze lezers reeds hebben kunnen vernemen uit de bijzondere correspondentie uit Davos, zou de Kon. Nederlandsche Schaatsenrijders Bond ter gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan jubileumwedstrtjden houden, welke gist"'-. Vrijdag, zijn Ingezet met een invitatie wedstrijd v oor zijn leden, waaraan door tien Neder- landsch rijders werd deelgenomen. In dezen wedstrijd heeft W. Keetman van Winkel uitstekend gereden. Hij wist zich zoowel op de 500 en 1500 meter als ook op de 5000 meter als eerste te plaatsen, waardoor hij de groote medaille won. welke door Prins Hendrik voor dezt wedstrijden was uitge loofd. De wedstrijden vingen aan met die over 500 Meter, waarbij echter niet veel spannende ritten te bewonde ren waren. Het is een lastige afstand, waarbij altijd zeer veel van de» zenuwen gevergd wordt, immers zeer veel hangt af van een goeden start. Keetman wera on bedreigd eerste met 47.1 sec., een zeer behoorlijke tijd, waaruit wel bleek, dat hij iets sneller geworden is. Naast Keetman heeft ook de rijder A. Saai van Wie- rlngerwaard een goed figuur gemaakt op de wedstrij den. De tijd van 48.9, waarmee hij zich vierde plaatste, was opvallend goed voor iemand, die voor het eerst met den Bond meegaat. De 1500 en 5000 M. zijn uiteraard veel spannender, daar hierbij no. 1 en 2 en voorts 3 en 4 van de vorige afstanden tegen elkaar kwamen te rijden. Man kreeg dan ook nu een veel meer gelijk opgaanden strijd te zien. Keetman reed op de 1500 M. uitstekend en over trof zich zelf. Het rijden was iets moeilijker geworden, daar er eenige wind was komen opzetten. Zijn tijd op dezen afSxnd was zeer goed te noemen. Jammer was het, dat Saai in den 1500-Meter wed strijd viel in zijn scherpen, gelijken strijd tegen Jansen. Hij zou zeer zeker anders een goeden tijd gemaakt heb ben. Jongert ls gister tegengevallen, doch naar het bleek, veelde hij zich niet geheel en al fit, zoo zelfs, dat hij tijdens de 5000 meter moest opgeven. De uitslagen van de twee eerste wedstrijden waren alj volgt: 600 Meter. 1. W. Keetman 47.1 sec.; 2. J. v. d. Garde Jr.. 48.5 sec. 3. A. J. Jansen 48.8 sec.; 4. A. Saai 48.9; 6. C. Jongert 49; 6. J. Koning 50.1; 7. J. P. Koning 51.8; 8. J. v. Zijl 52.2; 9, B. H. Scholten lj.5; Th. J. H. Dullaert kwam te vallen. 1500 Meter. 1. W. Keetman 2.30.7; 2. J. Koning 2.38.9; 3. v. d Garde Jr 2.34.2; 4. A. J. Jansen 2.37.4; 5. C. Jongert 2.41.6; 6 J. van Zijl 2.41.9; 7. J. P. Koning 2.46.2; 8. B. H. Schol ten 2,46,8; 9 en 10 A. Saai en Th. H. Dullaert 247.6. Ook In den 's avonds gehouden wedstrijd over 5000 Meter hebben de rijders uit ons Noorderkwartier schit terende prestaties te zien gegeven. Van de Garde begon in dezen wedstrijd mete en te hoog, niet vol te houden tempo en ofschoon hij dit desondanks geruimentijd hand haafde, moest hij de eerste plaats tenslotte toch afstaan aan Keetman. Ook nu was Saai weer schitterend op dreef en werd een onbedreigde derde. Hij is een sterke rijder, die mis schien nog wel de noodige soepelheid mist, maar het zeker-met godd oefenen een eind kan brengen. De ein- resultaten waren de volgende: 6000 Meter. 1. W. Keetman. tijd 9 min. 25.3 sec.; 2. J. van de Garde Jr. 9 min. 26.6 sec.; 3. A. Saai 9 min. 35.8 sec.; 4. J. de Koning 9 min. 38 sec.; 5. A. J. Jansen. 9 min. 41.5 sec.; 6. B. H. Scholten 9 min. 51 sec.; 7. J. van Zijl 10 min. 4.8 sec.; 8. J. P. de Koning 10 min. 36.4 sec.; 9. Th J. H. Dullaert 10 min. 44.7 sec. Jongert staakte den strijd. Het eindklassement. Het eindklassement gaf het volgende resultaat: L W.. Keetman (Winkel) 153.86 pnt.; 2. J. van de Garde Jr. (Lochem) 156.56 pt; 3. J. de Koning (Purmerend) 159.20 pnt.; 4. A. J. Jansen (Amsterdam) 159.42 pnt.; 5. A. Saai (Wieringerwaard) 162.35 pnt.; 6. J. van Zijl (Oudkars pel) 166.47 pnt.; 7. J. P. de Koning (Purmerend) 170.84 pnt; B. B. H. Scholten (Bussum) 176.12 punten. Bij het lezen van deze uitslagen zullen de lezers ver scheidene namen gemist heben, doch niet alle te Davos vertoevende Nederlandsche rijders konden ln dezen invi tatie-wedstrijd uitkomen. Immers, de andere, hier niet genoemde rijders komen uit in de groote internationale wedstrijden van vandaag en morgen. Hieraan zal ook deelnemen de Noor Engestangen. Het zal er dus span nen! Zes man by het schaatsenrijden ie Utrecht door het ijs gezakt. Een van hen verdron ken. Onder Utrecht waren zes jongens by het fort Lunet ten op de fortgracht aan het schaatsenrijden. Op een gegeven moment zakte een van hen door het ijs. Zijn vijf kameraden trachtten hem te redden door een ketting te vormen, doch het ijs was er zeer onbe trouwbaar en ook zij zakten er door. Gelukkig waren zy allen vry dicht by den kant en omstanders zagen dan ook kans de vyf jongemannen op het droge te brengen. De eerste drenkeling was echter onder het ys geschoten. Nadat de politie uit Utrecht was gearriveerd gelukte het tenslotte den jongeman met behulp van een schuit en een boom onder het ys vandaan te halen. Nog een slachtoffer. Gistermiddag reed een drietal jongelui op de Singel gracht te Woerden schaatsen, doch het Jjs was niet be trouwbaar. Op een gegeven moment zakten zy er door heen en kwam de 21-jarige Boot onder het ys. Spoedig ■was hulp ter plaatse en met behulp van touwen en lad ders wist men de twee andere drenkelingen, een Jongen en een meisje, op het droge te brengen. Het was echter niet mogelijk B. onder het ijs vandaan te halen. De jon geman is verdronken. Naar zyn ljjk wordt gedregd. Afwijzende beschikking van Gedeputeerde Staten. Gerlep Staten van Noord Holland hebben op het verzoek van M. Geel te Wieringen, om vergunning tot het in werking brengen van nutobusdiensten van Uippolytushoef over de Haukes, Slootdorp en Wie ringerwerf naar Abbekerk en terug en van Oude Zeug over Wieringerworf en Slootdorp naar Tweewegen en terug, afwijzend beschikt. Verhoogingen voor aardappelen koolsoorten en kaasstof. - Invoer rechten van honderden procenten. Verdere uitvoer practisch on mogelijk geworden. Volgens berichten uit Duitschland zullen voor dat land eenige tariefsveianderingen in werking treden met ingang van 1 Februari a.s. Zoo wordt het tarief voor aardappelen voor den tyd van 1 September tot 14 Februari verhoogd met honderd pet. nl. tot M. 4; van 15 Februari tot 1 April zal het M. 20— en van 1 April tot 31 Augustus Vf. 6 bedragen Het tarief voor witte kool, dat in het handelsver drag met Nederland op M. 2.was bepaald, wordt verhoogd tot M. 6.—. Het tarief voor roode en Savoye- kool wordt verhoogd tot M. 4voor eigeel en ei wit, dat to nu toe voor industrieele doeleinden vrij kon worden ingevoerd, zal het enorme tarief van resp. M. 05.— en M 50.— moeten worden betaald. Het tarief voor kaasstof wordt op M. 60.het tienvoudige, verhoogd. Onze uitvoer naar Dnltschland. Teneinde den lezer eenigermate een indruk bij te brengen van de sombere belangrijkheid dezer nieu we handelsbelemmering, vermelden we misschien ten overvloede, datg emiddeld de helft van onze ex port-witte kool en twee derden ii drie kwart van on ze ronde kool naar Duitschland gaat. Door de tariefsveranderingen wordt nu het invoer recht op witte kool, dat tóch al reods f120 per wa gon van 10 ton bedroeg, verviervoudigd en dus ge bracht op f360 per wagon, waarbij men dan nog moet bedenken, dat de prijs f 60 a f 70 bedraagt, zoodat het nieuwe invoerrecht bij den prijs van heden ongeveer 500 a 600 van do waarde bedraagt. Voor roode kool wordt het invoerrecht gebracht van f 120 op f 240, dus verdubbeld, hetgeen overeen-' komt met ongeveer 75 a 100 Van onzen eens zoo belangrijken aardappelinvoer ln Duitschland zal nu na deze veranderingen niets meer overblijven. Bij zulke invoerrechten van honderden procenten is uitvoer totaal en zonder meer onmogelijk! En is het niet een grooto toevalligheid, dat juist deze week de eerste voorschotten op uit keering van den regeerings-tuinbouwsteun in de kool- en vroege aardappelstreken zijn verstrekt? Meer dan anders is nu het oog gericht op de com missie uit de Holi. Mij. van Landbouw, die de moge lijkheid zal onderzoeken om onze aardappelen (en suikerbieten) op alcohol te verwerken en via een benzine-menggebod door de automobielen te doen con- sumeeren Steeds meer vraag naar speenvarkentjes. Naar we vernemen is de vraag naar speenvarken tjes door de verschillende plaatselijke crisiscomité's zoo groot, dat de Varkenscentrale momenteel niet aan alle verzoeken kan voldoen. Daarbij komt dat de aanvoer door de boeren niet zoo vlot geschiedt, als men wel had gehoopt. De Varkenscentrale zal echter trachten, de aflevering zoo spoedig mogelijk te doen geschieden. En dan te bedenken dat men er hiervoor niet af kon komen en er zelfs de plannen zijn om te vernietigen. Inderdaad, het kan verkeerenl Van 1200 speenvarkens 80 afgekeurd, Vele zieke biggen onder de aange kochte. Dat de biggen, die door de boeren aan de Varkens centrale worden afgeleverd, niet allemaal even best zijn, bleek wel uit een onderhoud, dat een medewer ker van de „Tel." had met den directeur van den Keuringsdienst in Tvvello bij Deventer. Daarbij deel de de laatste mee, dat op verschillende tijdstippen in den loop dezer week ongeveer 1200 speenvarkens door de Varkenscentrale aan de Exportslagerij te Tvvello werden toegezonden om te worden verwerkt. Deze exportslagerij handelde dus in opdracht van de Var kenscentrale, doch heeft overigens met de zending niets uitstaande. Voor en aleer echter de dieren in de exportslagerij komen, worden zij eerst op het vleesch gekeurd en heeft er een scherpe selectie plaats. Ook te Twello is deze keuring zeer streng, hetgeen wel bleek uit het resultaat van het gehouden onder zoek door den directeur, die van de ongeveer 1200 die ren er circa 80 afkeurde vcor de consumptie De ze dieren kwamen hoofdzakelijk uit Overijsel en Gelderland. Ook in andere plaatsen, evenals te Twello, heeft de keuring van de door de Varkensccntrale ge kochte biggen plaats, alvorens zij voor de consump tie geschikt worden verklaard. Dat deze keuring te Twello zoo streng is valt te prijzen, te meer omdat ziekte onder biggen veel voorkomt. Onder de biggen te Twello aangevoerd was er een die nauwelijks vier pond woog en het blijkt dan ook wel, dat de boeren niet de beste biggen aan de Varkenscentrale afston- den. Als er nu kans is, dat van de 100.000 speenvar kens zoo'n groot percentage wordt afgekeurd, en ver nietigd, dan zullen er voor de distributie van de ge gadigde crisiscomité's wel niet veel overblijven. De vernietigde dieren gaan allen naar de thermochemi- sche fabriek te Bergum in Friesland Ten slotte deelde de directeur van den keurings dienst te Tvvello nog mede, dat hij, toen bekend werd dat de door de Varkenscentrale aangekochte biggen zouden worden gedistribueerd voor de consumptie, wel vermoedde dat er kans was, dat er vijftig pro- I cent van zou worden afgekeurd. Engeland tot een nlenwe schaldenconfe rentie ultgenoodigd. Belangrijke be sprekingen gevoerd. In de gisteren tusschen Hoover eD Roosevelt in het Witte Huis gehouden bespreking is besloten, dat En geland zal worden uitgenoodigd, om in Maart verte genwoordigers naar de Ver Staten te zenden tot een conferentie over een herziening der schuldenrege ling. Met Frankrijk zal niet eerder onderhandeld worden alvorens het zijn verplichtingen nakomt. Gemeenschappelijke verklaring. Hoover en Roosevelt hebben na de conferentie, wel ke slechts een uur duurde, de volgende gemeen schappelijke verklaring gepubliceerd. De Britsche regeering heeft verzocht om een be spreking betreffende de kwestie der oorlogsschulden. De regeering-Roosevelt is bereid begin Maart Brit sche vertegenwoordigers te ontvangen. Het is duidelijk dat tegelijkertijd economische we reldproblemen zullen worden besproken, waarbij zoo wel de Verecnigde Staten als Engeland zijn geïnteres seerd. Daarom is de afvaardiging van Britsche eco nomische deskundigen eveneens vereischt. Het de partement van Staat zal voorbereidende stappen on dernemen bij de Britsche regeering. Het verluidt dat de regeering—Roosevelt bereid is bij deze gelegenheid te onderhandelen over de kwestie der douanerechten cn een verlaging der be schermende rechten in ruil voor een verlaging der oorlogsschuldbetalingen. Tusschen communisten en politie. Een wilde vechtpartij. CHICAGO, 20 Januari (VD.). Heden hebben 5000 communisten ln de nabyheld van de localitelten van den crisis-hulpdienst een demonstratie op touw gezet Daarby kwam het tot een wilde vechtparty met de po litie die gebruik maakte van den gummistok. De joe lende menigte wierp steenen en stokken naar de po litie en vernielde talryke winkelruiten. Verscheidene personen werden onder den voet geloopen. Aan beide kanten liepen tal van personen zware verwondingen op. Eerst nadat de politie versterking had gekregen, slaagde zy er in de orde te herstellen. Ten Noorden van Schokland aan den grond geraakt Uit SCHOKLAND. Gisteravond omstreeks 6 uur Is een tot nu toe onbekend schip in nood geraakt op ongeveer 5 K.M. ln Oostelyke richting van de Noord punt van Schokland. De stoomfluit gaf herhaaldeiyk signalen, terwyi men van Schokland af tevens licht signalen waarnam. Men kon overigens van dit eiland niet onderscheiden, of deze signalen met flambouwen werden gegeven of dat wellicht een deel van het schip in brand stond, daar de vlammen vry groot waren. Assistentie kon men vanuit Schokland niet verleenen, daar de haven is dichtgevroren. Het stoomschop „Geusau" ls uit Kampen vertrokken ter assistentie. Het schip, vermoedelijk een motorvaartuig, zat reeds den geheelen dag vast en werd voor het eerst opge merkt door een boer, die aan de kust by Kampen woont Deze is een eind over het ys ln de richting van het schip geloopen, doch kon het vaartuig niet berei ken. Vermoedelyk bevinden zich vier personen aan boord. Het ls onwaarschyniyk, dat er brand aan boord Is, omdat men daarvan aan de kust by Kampen niets bemerkt heeft. Het schip ls vastgeloopen op de Rug- gebot bulten het Keteldiep. Nog nader wordt gemeld: Vrijdagmiddag is uit Kampen een motorschip naar het gestrande vaartuig gevaren, doch toen dit schip in de nabijheid kwam, werd de noodvlag Ingehaald. Waar- sohyniyk dacht men aan boord weer op eigen kracht te kunnen vlot komen. Gisteravond werden opnieuw noodseinen gegeven. In de haven van Urk binnengebracht. Wy vernemen nog. dat de naam van het in nood ver- keerende schip ls „Normandie" van de Paul Kruger Dienst tusschen Meppel en Rotterdam. De machine was defect geraakt, waarop men noodseinen gegeven heeft. Door de postboot .Jhr. von Geusau" ls de „Normandie" d« haven van Urk binnengebracht. De directie der Ned. Spoorwegen wil den vrijen Zaterdagmiddag invoeren voor het gehecle wegpersoneeL De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft aan den Personeelraad medegedeeld, dat zy bereid ls den vrijen Zaterdagmiddag in te voeren voor het gehcele personeel van den Dienst van Weg en Werken, mits het totaal aantal werkuren van dit personeel niet min der wordt Om daartoe te geraken, kunnen de vakbonden een keuze doen uit twee maatregelen, n.1. verkorting van den middagschafttyd met een half uur, of de aanvang van den werktijd in de maanden Maart tot en met Sep tember te vervroegen. Indien de vakbonden een dezer maatregelen aanvaar den, zulien ongeveer 7000 personen daarvan profiteeren. De loonsverlaging. Het hoofdbestuur van de P.C.B. zal advisceren, om de directievoor stellen te aanvaarden. Naar het „Hsbl." tevens verneemt, zal het hoofdbe stuur van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramweg personeel aan het op 27 Januari a.s. te Utrecht te hou den buitengewoon congres advlseeren om de voorstellen van do directie Inzake de loonsverlaging, ingaande 1 April te aanvaarden. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 u.: 7S0 m.M. Vooruitzichten: Aanhoudende vorst. Temperatuur: 7 gr C is 20 gr. F. (7 gr vorst.) INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogzljde E 103, Schagen. (ieilipl Opticien Refrdctionist. Hel oogonderzoek doen wij gratis. BAROMETER STIJGT. De barometer blijft stijgen en het weerbericht van, De Bilt luidt als volgt: Matige, later afnemende Noord-Oostelijke wind. Af nemende bewolking. Weinig of geen sneeuw. Licht® tot matige vorst Verdere vooruitzichten: toenemende vorst. Door groote auto overreden. Het slacht offer op slag dood. Uit Rotterdam wordt het volgende gemeld: Vrijdag avond om 6 uur stond in een der straten bij het Stieltjesplein een personenauto, bestuurd door den heer D. C. van der H. uit Nieuw Helvoet. De auto stond aan den verkeerden kant van den weg. In de richting van het Stieltjesplein reed de wielrijder A. K F. Komijs, uit de Heer Danielsstraat. Hij haalde links langs de stilstaande auto uit, toen hiervan tiet portier aan den kant va den wielrijder geopend werd door den passagier D. J R uit Helvoet. Het portigr kwam in aanraking met den wielrijder, dia tanguit op de straat viel. Van het Stieltjespiein na derde juist een groote zeswielige vrachtauto, be stuurd door den 25-jarigen C. A. L. uit Breda, De dubbele achterwielen gingen over het slachtoffer heen, terwijl ook diens linkerarm verbrijzeld werd. K. was op slag dood. Tegen den chauffeur van der H uit Nieuw Helvoet, die met zijn auto aan den ver keerden kant van den weg had gestaan, werd proces verbaal opgemaakt Onregelmatigheid bij de gasfabriek te Ede. De gemeente voor f 75.000 benadeeld. Het rapport van de commissie van onderzoek naar. de op de gasfabriek te Ede gepleegde onregelmatighe den is thans verschenen. Vast is komen te staan dat de hoofdboekhouder v. d. B., valschheid in geschrifte heeft gepleegd en de boekhouder G. zich aan ernstig plichtsverzuim heeft schuldig gemaakt. De gemeente heeft een schade geleden van minstens f 75.000 vermin derd met het bedrag dat alsnog verhaald zal kunnen worden, op achterstallige debiteuren. De onregelmatig heden dateeren vanaf 1917. J Aan den Raad wordt thans voorgesteld beide amète- naren met ingang van 1 Februari a.s. te ontslaan. Meisje aangereden. In zorgwekkenden toestand opgenomen. Gisteravond vond op den Brcedenweg te Zevenhui zen (Z.-H.) een ernstige aanrijding plaats. Een auto van de firma N.V. Zanen en Verstoep uit Gouda, reed daar mej. Speyker, woonachtig te Benthuizen aan. In zorgwekkendon toestand werd mej. S. naar het ziekenhuis te Gouda overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Een onderzoek wordt inge steld. Autobus van Alkmaar op Bergen ln sloot. Een autobus van den dienst Alkmaar—Bergen is Vrijdagmorgen door de gladheid van den weg en doordat de bus moest uitwijken voor drie naast el kaar rijdende fietsers, in een sloot gereden. Een van de fietsers kwam te vallen, doch hij kwam met den schrik vrij; zijn rijwiel is vernield. De inzittenden van de bus liepen geen letsel op. LUCHTVAART Van Hinkler nog geen spoor. De vlieger Hope geland, In aansluiting met het bericht elders in dit num mer over de vermissing van den Engelschen vlieger, Bert Hinkler, vernemen we nog het volgende uit Bazel: De Engelsche kapitein-vlieger Hope, die Donderdag met den Engelschen luitenant-vlieger Hinley te Lau- sanne was opgestegen om den vermisten avlateur Bert Hinkler op te sporen en sedert ook vermist werd, is thans te Vetroz in het kanton Wallis ge land. Het zoeken opgegeven. Nog nader wordt gemeld: Vrijdagmiddag om 4 uur zijn Hope en zijn tweede piloot weer opgestegen om nogmaals een poging te doen den vermisten aviateur Bert Hinkler op te spo ren. Hij is te Lausanne weer gedaald, waarbij hij ver klaarde voornemens te zijn het zoeken op te geven.' In verband met den voortdurenden sneeuwval en den mist zal hij naar Londen terugkeeren.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5