EUROPA VERDEDIGEN MET 2 KRUISERTJES? Een Katholiek-Democratische Bond opgericht De groote brand te Rotterdam Lt DE omgeving NIEUWE N IE DORP MOERBEEK. Het Nut alhier heeft weder zijn bijeenkomst gehad ten huize van den heer Joh. v. d. Molen, voor welken avond een heel aardig program was opgesteld. Door den voorzitter, den heer Jan Vethman, werd een kort openingswoord gesproken, waarna de notu len werden gelezen en onder dank werden goedge keurd. Dan volgt mevr. Bakker met een tweetal lezingen. Was de eerste wat ernstig, de tweede in het West- Friesch, was een meer luimige, waarom hartelijk ge lachen is. Dan volgt een tooneelstukjo in 1 bedrijf, door de Club, waarvan in alle opzichten is genoten. Ook onze jongens waren weer present met een stukje: De trouwlustige, dat heel goed was en werd gevolgd door een 1-acter, gespeeld door de Club. Dit was een stuk dat over 't algemeen do lachspieren in werking stel de. Ook onze heer Zwaai? Sr. liet zich niet onbetuigd en had weer een tweetal aardige bijdragen, waarbij hij werd bijgestaan door mevr. v. d. Molen, welker medewerking zeker werd gewaardeerd. Dan zijn het mevr. Landman en mevr. Brommer, die ons een aar dig nummertje brengen, dat bijval oogstte, gevolgd door een mooi lied van den heer Schoen, waarna de dames mevr. Vethman en mej. P. Boere, ons voor dragen: De korporaal en de recmut, waarom veel is gelachen. Ook zongen mevr. Vethman en mej. J. Middelkoop een aardig nummertje, waarvoor zij een hartelijk applaus hadden in ontvangst te nemen. Mej. L. Boot en den heer A. Brommer zongen: Kees en Griet naar de landbouwtentoonstelling in Hoorn, een reuze-aardige voordracht. Vervolgens is het de heer Druif die ons vergast op eenige mooie en aardige goed voorgedragen liedjes. Tusschen de verschillende bedrijven door, werden we door mooi accordeonmuzick bezig gehouden, dat ons gegeven werd door den heer I. Geluk. Zoo is het inmiddels half één geworden als het af wisselend programma is afgewerkt en waarvan dooi allen naar waarde is genoten en waarvoor een har telijk applaus werd gebracht aan ieder, die iets ten beste heeft gegeven. Half één sluit de voorzitter deze gezellige bijeen komst en wordt de volgende bijeenkomst bepaald op 14 Februari a.s., welke avond tevens de laatste zal zijn van dit seizoen, waarvoor, zoo men ons in ver trouwen meedeelde, een reuze-programma wordt klaargemaakt, opdat deze laatste avond een knallen- do avond zal worden, waarop alle leden met hun gasten (in groote getale) worden venvacht, waar hen groote verrassingen wachten. CALLANTSOOG Reductleverleening. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben een dezer dagen machtiging verleend aan het besluit van het Algemeen Armbestuur alhier, strekkende tot het verleenen van een reductie van vijftien procent over de pachtpenningen verschuldigd over het dienstjaar 1932 voor de landerijen van genoemd bestuur. Deze landerijen zijn voor vier jaar contractueel gepacht in het najaar van 1931. Plaatselijk Crisis-Comité- De steunverleening vanwege het plaatselijk Comité is thans met kracht ter hand genomen. Thans wordt elke week een bedrag van ongeveer f40 uitgekeerd en het is te verwachten, dat dit bedrag spoedig zal moe ten worden verhoogd. Nog steeds bereiken het be stuur aanvragen om steun. Te dien einde wordt a.s. Maandag een algemeone vergadering belegd, waar o m. op' een verzoek van de afd. Callantsoog van den Landarbeidersbond betreffende een brandstoffentoc- slag zal worden beschikt. LANGEND IJ K Ook de afd. Koedijk van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers, heeft besloten de wen- schelijkheid te onderzoeken van het uittreden van haar leden uit de plaatselijke tuinbouwvereeniging, ten einde meer kracht te kunnen ontwikkelen door meerdere eenheid, het besparen van kosten en het vermijden van de behandeling van dezelfde onder werpen op verschillende vergaderingen door dezelf de personen. Indertijd is door de veilingsvereenigingen beslo ten, geen onderwerpen op haar vergaderingen meer te behandelen, die een politieke strekking hebben Dit is geschied uit overweging, dat bij de veilingen zijn aangesloten tuinders van allerlei politieke ge zindheid. zoodat onderwerpen, op de politiek betrek king hebbende, slechts aanleiding zouden geven tot verwijdering tusschen de aangesloten tuinders en tot onvruchtbare debatten, waardoor de tuindersbelan- gen zouden worden geschaad en de veilingsbelancen niet gediend. Aangezien de R.K. tuinders Hun L.T.B. afdeelingen hadden, de christelijken voor een deel in den Chr. Boeren- en Tuindersbond waren ver- eenigd, en de neutrale tuinders zich voor het groot ste deel gingen vereenigen in den Neutralen Bond, was er geen enkele reden meer om onderwerpen in de veilingsvereenigingen te behandelen, die een poli tieke tendenz hadden. Dat het zoover is gekomen, is een gevolg geweest van de omstandigheid, dat de tuinbouwers het zoo slecht kregen in hun bedrijf, dat men zich meer en meer tot de politieke partijen moest wenden, om te trachten, in hun noodtoestand te voorzien. Daar de onderscheidene politieke par tijen zeer verschillende opvattingen bebben over de wijze, waarop de tuinders van staatswege geholpen dienen te worden, zou de behandeling van die wijze van steunen onherroepelijk tot splitsing hebben ge- geleid. Nu is dit uitgesloten. De laatste debatten over de Tuinbouwsteunwet. in de Tweede Kamer gehouden, hebben doen zien, hoe verschillend de politieke partijen tegenover den in houd dier wet stonden en de eischen, door de diverse tuindersorganisaties gesteld, vonden geen meerder heid in de Kamer., zelfs niet die, welke het minst ver gingen. Groote onstemming is daardoor vooral bij do nici-kerkelijke tuinders gewekt, te meer, daar men volgens uitlatingen der Tweede Kamerleden zelf, veel meer dan de beruchte 5 millioen noodig was, om ook maar eenigszins in den grooten nood te voor zien. Ondanks het besluit echter, om alleen veilingsbe- langen in de vergaderingen der veilingsorganisatie te behandelen, heeft Groentecultuur te Broek op Langendijk nu besloten, ora op de a s. Algemeene Vergadering van do veillngsvereeniging De Langen- dijkcr Groentencentrale te behandelen een voorstel om een algemeene actie te ontwikkelen voor een steunplan voor den tuinbouw over 1933 en daarbij de wenseh naar voren gebracht, dat een toeslag op het product door den staat zal worden gegeven, vol doende ora den richtprijs te bonaderen, die do pro ductiekosten ongeveer zal dekken. Hiermee is dus v/eer'een onderwerp aan de orde gesteld, waarover de politieke partijen in do Kamer verschillend oor- deelcn, zoodat eigenlijk wordt teruggekomen op het besluit in den aanvang genoemd, geen voorstellen te behandelen, die een politieke tendenz hebben. Er blijkt wel uit, dat ook de christelijke tuinders (want Groentecultuur bestaat grootendeels uit leden van christelijken huize) van oordeel zijn, dat de tot nu toe verstrekte steun aan den tuinbouw zeer onvol doende is en dat alles in het werk moet worden ge steld om daarin verbetering te brengen. Intusschen wordt met belangstelling afgewacht, of men in de L.G.C. niet van oordeel zal zijn, dat dil onderwerp, gezien het gevallen besluit, niet voor be handeling vatbaar is. Hadden de meeste arbeiders 'n vorige winters voor verreweg het grootste gedeelte werk in de kool- schuren met het schoonhouden van de kool, tenge volge van den buitengewoon slechten toestand in het tuinbouwbedrijf, trachten de meeste tuinbouwers hrt zonder arbeiders te stellen Groote werkloosheid is daarvan het gevolg. Wel trachten gemeentebestu ren daarin voor een gedeelte te voorzien door werk verschaffing, doch de voorwaarden om daarin opge nomen te worden, zijn zoo streng, dat nog maar een gedeelte ervan geplaatst kan worden, vaak nog maar ora de week. Door de ingevallen vorst is nu echter de werkverschaffing stopgezet, zoodat voor de arbei ders en voor de kleine tuinders daar ook niets meer te verdienen valt. De transportarbeiders bebben het ook bijzonder slecht, zoodat de heele arbeidersstand naast de tuindersbevolking, in zeer moeilijke levens omstandigheden verkeert. Andere werkverschaffings- objecten, dan het zoogenaamde baggeren, zijn er niet. terwijl het niet lang meei zal duren, of de meesten arbeiders zijn uitgetrokken. Geen wonder, dat de gemeentebesturen zich met zore afvragen. hoe zij voor dit gedeelte der ingezetenen in hun zorgelijken toestand moeten voorzien BROEK OP LANGENDIJK. Ds. J. J. Drenth, predikant bij de chr. Geref. Kerk alhier, is beroepen bij dezelfde gemeente te Arnhem. Door den waarnemend Directeur-Generaal van den Landbouw is als controleur benoemd cn tevens aan gewezen tot het in ontvangst nemen van de aanvra gen om keuring in verband met de regeling van den uitvoer van bloembollen, do heer A. van Herwijnen, Bovenweg 128, tel. 169, alhier. Donderdag 19 Januari 1933, 's avonds half acht, kwam de Vereenlging voor Zlekenhulsverpleging ln Jaar vergadering bijeen, ten huize van den heer Vljzelaar. Voorzitter de heer W. Giltjas. Uit het financieel verslag bleek, dat op 1 Jan. 1932 ln kas was f 10773.70; ontvangsten f 1309.13. uitgaven f 1137.68, saldo f 171.45, gevoegd bij het kassaldo wordt een bezit cp 1 Jan. 1933 f 1245.65. 21 Patiënten zijn ln het ziekenhuis verpleegd, waarvan 15 geopereerd en 6 ln observatie. 16 Patiënten hebben doorgebracht 245 ligdagen van f 3 en 5 patiënten 72 ligdagen van f 2. 17 Maal is gebruik gemaakt van een luxe auto, 4 maal van de ziekenauto en 2 maal van de bus. Bij monde van den heer J. Slot werd medegedeeld, dat de boeken en bescheiden in orde waren bevonden, weshalve werd geadviseerd tot goedkeuring der re kening. Tot commissieleden voor het nazien der rekening over 1933 werden benoemd de heeren J. Slot en W. de Groot, reserve de heer J. Bak. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental od 1 Januari 1933 bedroeg 726 betalende en 13G. niet betalende leden (inw. kinderen). Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer A. Schoon herkozen. Het aantal ligdagen .wordt wederom bepaald op 30 voor operatie en 14 dagen voor observatie en andere gevallen. Als afgevaardigde naar de Federatie-vergadering werd benoemd de heer J. Bak. De secretaris deelde mede dat de O.O.K. op het mo ment 50 leden telt en nog steeds groeiende is. De pre mie bedraagt voor volwassenen 3 cent per week en voor kinderen beneden 16 jaar 2% cent per week. Het entree geld bedraagt 50 cent, terwijl als vergoeding per geval wordt gegeven f 75, hetwelk per kalenderjaar voor één en dezelfde niet hooger kan worden dan f 125. Voorzitter beval deze Onderlinge Operatiekas ten zeer ste aan voor personen, welke niet in een doktersfonds zijn, waarna sluiting volgde. SINT MAARTEN De buscollecte in de gemeente voor het Crisis- Comité heeft opgebracht f83.19Vè- In haar Donderdagavond gehouden vergadering der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, zijn tot voorzitter en secretaris resp. herkozen de heeren J. de Geus Kz. en M. C. Speèts. WIERtNQUN Houten woning afgebrand. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.1. te pl.m. 1.30 uur. brak door tot dusverre onbekende oorzaak brand uit in de houten woning bewoond door het gezin Van Dijk, grenzende aan het M.U.Z.Z-park te Oosterland. Hoewel spoedig bluschmateriaal voorhanden was. kon niet worden verhinderd dat de woning totaal ai- brandde. Verzekering dekt de schade. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. JJ. Vrijdag kwam tengevolge van de gladheid van de straat, de vrachtauto van den heer N. Schel- tus alhier in botsing met de woning van den manu- facturier den heer S. Jongkind, in de Nieuwstraat De muur werd op de plaats der botsing ontzet en de auto bekwam eenige schade. Overigens liep het ongeval goed af. -f Hoewel we verstoken zijn van een mooie ijsbaan, wordt door de liefhebbers toch schaats gereden, al is het dan op sloten, tochten en de z.g. Grachten. De jeugd geniet bij uitstek van de ijspret Zij die er iets meer moeite vopr over hebben, trekken naar het Am- stelmeer, waar nabij Van Ewijcksluis aan den afsluit dijk een betere gelegenheid is voor schaatsrijden. Aanbesteding voor den dienst der Genie. De Chef van het Technisch Bureau van den Inspec teur der Genie, zal te 's-Gravenhage aanbesteden het bouwen van verdedigingswerken als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee. (Achttiende gedeelte: Hef maken van granaatvrije werken van gewapend beton enz., op het Kornwerderzand. Bestek 51 Genie. Ra ming f297.000.—.) BurgerL Stand van 6—19 Januari 1933. Geboren: Simon Cornelis Johan, zoon van J. ten Bokkel en G. Wagemaker. Johannes Hendrikus, zoon van A. A. Metselaar en E. Ruiter. Jantje, dochter van J. Groenhof en G. Baving. Wiepkje, dochter van J. de Jong en T. van Klinken. Ondertrouwd: S. Gorter en G. Lont. Overleden: Derk Dokter, oud 4 mnd., zoon van D. Dokter en van E. de Jonge. Grietje Staaltjes, oud 63 jaar, echtgen. v. Jb. Kaan. HARENKARSPEI Tot lid van het Bestuur van den polder Koetenburg is herkozen de heer L. Doekes alhier. Donderdagavond vergaderde de Plaatselijke Raad uit de Moderne arbeidersbeweging, en de Be sturen van den R.K. Landarbeidersbond en Christe lijken Landarbeidersbond, in het lokaal van den heer P. Pijper te Dirkshorn. De voorzitter van dén PI. Raad heette de besturen van de verschillende arbei dersorganisaties hartelijk welkom en sprak zijn groo te voldoening uit over de groote opkomst en gaf hierna een uiteenzetting van den onlangs gevormden Plaatselijken Raad. waarna opening volgde. Een uitvoerige uiteenzetting volgt van de onlangs gehouden vergadering van den PI. Raad en de wen- schelijkheid bepleit voor algeheele samenwerking van de arbeidersorganisaties in de gemeente. De punten voor samenwerking werden in den breede be sproken en na een zakelijke discussie werd met al gemeene stemmen besloten een adres aan den Ge meenteraad te richten met het volgende verzoek: le. betaling door de gemeente aan de georganiseer de arbeiders van het uit de werkeloozenkas minder Onze Oost, Nederland Indlë, Indonesië of hoe men het noemen wil, ls ongeveer zoo uitgestrekt als Europa. Het Is niet ontwapend, o neen! Behalve enkele onderzee booten, die niet te ver van honk kunnen gaan, hebben wij er 2 kruisertjes, onze beruchte Java en Sumatra. De plannen dagteekenen van 1915 en de scheepjes zijn dus hopeloos verouderd. Ze hebben samen 42 millioen gekost en hebben nu oud-roestwaarde. Elk meet 7000 ton en ze behooren dus tot het soort: notedop. Stel u nu even de kaart voor oogen. Als de eene „krui ser" in het Oosten van den achlpel ls en de andere ln het Westen, zijn ze enkele dagen van elkaar verwijderd. Naar Europeesche verhoudingen ls de eene dan bij Griekenland en de andere ln de buurt van de Oostzee! Als regel ligt er echter één in reparatie en Indië zoo groot als Europa wordt dan verdedigd door één schuitje Prof. van Embden mocht niet zeggen dat ze allebei in hun nadagen zijn en aftandsch! Hij schetste den huidigen toestand aldus en wat wij daarin vet laten zetten werd geschrapt: „In onzen tijd zijn de kleine staten tegenover de groote mogendheden volslagen machteloos. Daaraan wordt niets veranderd door de zoogenaamde kranige redevoe ringen van ministers van Defentle, die beweren, dat wij er lang niet slecht voorstaan. Aan die grootspraak heb ben ministers van Defensie van alle kleine volken zich steeds bezondigd. Maar wat leerde de ervaring van den wereldoorlog? Dat alle kleine staten, die er aan deel hebben genomen, in korten tijd verpletterd zijn gewor den, België, Roemenië, Servië, Montenegro zij zijn alle onder den voet geloopen. Zij alle hadden groote mo gendheden als bondgenooten zeker, en die zijn overal glansrijk te laat gekomen." Denkt daarover eens na en strijdt mee voor ontwape ning. ontvangen bedrag als zou worden antvangen van de gemeentelijke steunregeling; 2e. verstrekkon van productieven arbeid; 3e. betaling door de Gemeente van de contributie voor doktorsfonds e.i vereeniging voor ziekenhuisver- pleging voor hen die daartoe niet meer in staat zijn. De voorzitter spoorde de verschillende besturen aan dat zij met de raadsleden hunner partij in overleg treden en hun medewerking verzoeken. Bij de rondvraag werd het idee geopperd om even- al de 50 gemeentebesturen van het platteland in Westfriesland, samenwerking te zoeken van alle ar beidersorganisaties in die gemeenten, om gezamenlijk voor de plattelanders te kunnen optreden. Gezien het bedroevend lage loon dat voor de uit te voeren werken in Noordholland voor de plattelanders is vastgesteld, werd deze zaak zeei urgent genoemd en werd met algemeene stemmen besioten oen onder zoek hierna in te stellen. Hierna sprak de voorzitter dank uit aan allen die hunne medewerking hadden verleend voor het goede slagen van de eerste gecombineerde bestuursvergade ring en hoopt dat een ieder zal gedenken het oude sf.reekwoord: „Eendracht maakt macht". Sluiting. ZIJ P E. ST. MAARTENSBRUG. Naar wij vernemen zal Zondag 29 Januari in de zaal van den heer S. Kossen voor het eerst een sprekende, zingende en musiceerende film vertoond worden. Dezo vertooning wordt verzorgd door de Noordhollandacho Cinema van Noordscharwoude. (Zie adv.) ST. MAARTENSVLOTBRUG. De rederijkerskamer „O.K.K." alhier, heeft in stu die genomen het tooneelstuk in drie bedrijven: „Als de poorten open gaan". De uitvoering die vermoedelijk in het begin van Februari zal plaats hebben, zal nog nader per ad vertentie in dit blad bekend gemaakt worden. OUDESLUIS. Naar wjj vernemen komt de N.-H. Cinema Zondag 29 Januari in de tooneelzaal van den heer J. Buisman. Men leze de advertentie in dit blad. *T ZAND. Door den heer Dekker, Veearts alhier is als belooning voor zijn goede antwoord Ln verband met de bekende North Sta te-prijsvraag een Nederlandsohe Kroon-rijwlel gewonnen. Woensdag is het 5-jarig zoontje van den heer Doedens alhier zoo ongelukkig met zijn handje tusschen den wringer van een ln werking zijnde waschmachine bekneld geraakt, dat overbrenging naar het ziekenhuis te Alkmaar door den dokter raadzaam werd geacht. Burg. Stand van 13—19 Januari 1933. Geboren: Gcene. Ondertrouwd: Cornelis Klaver, 22 jaar, landarbeider alhier en Harmlce Meijer, 19 jaren, te Weststelling- worf. Getrouwd: Geene. Overleden: Cornelis de Groot, oud 2 jaren, zoon van Jacob de Groot en Anna de Boer. BARSINGERHORN Woensdagavond trad voor de veieeniging „D.O.G." alhier in de zaal van den heer A. de Graaf als spre ker op de heer Muntinga, Landbouwkundig Inge nieur te Schagen. met het onderwerp „Reisindruk ken uit Sovjet Rusland." Voorzitter. Dr. J. J. Werner heet de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer Mun tiga, die zich bereid verklaarde voor de leden van Ü.ÖG. zijn indrukken over het groote land in het Oosten van Europa weer te geven. De spreker, hierop het woord verkrijgende, be sprak eerst de reisroute en gaf daarna een omstan dig. onderhoudend relaas van alles wat hij daar had gezien en meegemaakt. De steden en dorpen, de ver schillende groote bedrijven, de reisgelegenheden, de toestand van de wegen, de bevolking, de vrucht baarheid van den bodem en nog veel andere onder werpen werden behandeld en op duidelijke wijze uit eengezet. Met groote aandacht volgden de talrijke aanwezigen de rede. welke met lichtbeelden werd geillustreerd. Uit alles bleek, maar al te duidelijk, dat ook in Rusland de toestand verre van ideaal is. Een hartelijk applaus viel den spreker ten deel. Nadat een vraag van den heer Jm. Blaauboer Kz. met betrekking tot den godsdienst in Rusland, door den heer Muntinga ten genoege van den vragor was beantwoord, sloot de Voorzitter met een woord van dank namens allen de bijeenkomst. Het is weer een leerzame avond geweest en wij hopen, dat de vereeniging D O.G. in staat zal zijn. meerdere van dergelijke avonden voor hare leden te organiseeren. H n n r, w n v h AARTSWOUD. Onze plaatsgenoot, de heer J Jonker, heeft de brood- en koekbakkerij van den heer Schimmel te Hoog woud onderhands overgenomen. Prof. Dr. J. A. Veraart's werk. Het katholi cisme en het kapitaal. Een crisisprogram in gereedheid. Woensdagavond, 18 dezer, ls er te Den Haag een druk bezochte vergadering gehouden, waarin men 1* gekomen tot de oprichting van een Katholiek Demoora- tischen Bond. Prof. Dr. J. A. Veraart voerde het presidium. Na opening der bijeenkomst zette spreker de nood zakelijkheid van de constitueering van de nieuwe kar tholieke staatkundige partij uiteen. In de met vuur uitgesproken rede zeide de voor zitter onder meer: De hoop en de verwachting, door de katholieke de mocraten in de Staatspartij van 1926 tot 1928 gekoe» terd zijn bitter bedrogen. Toen de ontzettende crlsli kwam, en men van deze partij grootsohe daden voor het maatschappelijk zwakke verwachtte, stelde zij haar ar melijk crlaisprogram op en het was haar grootste zorg, zoo tam te zijn, dat zij in een aanstaande coalitie der rechtsche partijen een goed figuur zou maken! Het beleid, gevoerd in deze zoo ernstige tijden, te nooit nog ellendiger geweest. Voor ons, aldus Prof. Veraart, heeft de Katholieke Staatspartij afgedaan. Wij zullen er wel voor passen opnieuw ln een politiek van den gulden middenweg te worden meegesleept, of onder leiding van den wel-bewerenden, doch nooit-bewijzen den Colijn de gevolgen der crisis te gaan bestrijden. i De taak van het katholicisme. Vervolgens sprak Prof. Veraart over de taak van het Katholicisme. We belijden, aldus spreker, de overtui ging, dat het katholicisme In dezen tijd een geweldige taak heeft ten bate van het maatschappelijk zwakke. Wij wenschen vurig, dat alle Katholieken zich zullen vereenen ln een hechte organisatie om ons ideaal t« doen verwezenlijken. We hebben hier niet op 't oog een vereeniging van alle katholiek gedoopten, die voor een deel vijandig staan tegenover die grootsche taak ven het katholicisme als wereldmacht. En tot zulk een ver eeniging ls de Staatspartij verworden. Al ons streven wordt geformuleerd door deze leuze: Tegenover 't kapitalisme, 't katholicisme! Negatief ba- teekent dat bestrijding van de gruwelen, waarin 't ka pitalisme ons geestelijk, zedelijk en materieel heeft ge dompeld. Maar positief wil het beteekenen: Opbouw van een katholieke orde, waarin recht voor allen zal heer- schen. een passende welvaart en een zorg voor het maat schappelijk zwakke ln leder opzicht als hoogste zorg van allen, die met macht zijn bekleed. Het crisisprogram. Professor Veraart zegt een zoodanige vertegenwoordi ging in de Tweede Kamer te wenschen, opdai 'n recht sche coalitie, mitsgaders het dolle „Centrum-plan" wordt belet en dat een democratisch programministerie de eeclg mogelijke oplossing wordt. Voor dat democratisch program-ministerie heeft spreker een keurig crisis-pro gram gereed. Met een opwekking tot aansluiting besloot spreker zijn enkele keeren door applaus onderbroken rede. Na een pauze waarin gelegenheid werd gegeven om vragen te stellen, volgde de voorlezing van de ontwerjv statuten en het ontwerp crisisprogram, waarin nog en kele ondergeschikte wijzigingen werden aangebracht. Tenslotte verklaarde prof. Veraart onder applaus der vergadering den Kothollek Democratischen Bond opge richt. Nadere bijzonderheden. Ruim 1 millioen schade In ons nummer van Donderdag maakten we reeds zeer uitvoerig melding van den grooten brand, welke In den nacht van 18 op 19 dezer te Rotterdam woedde, en •vvcaV een vijf verdiepingen hoog huls van de firma Kra mer en Roeder werd verwoest en de belendende percee- len ernstig werden bedreigd en groote schade leden. Thans kunnen we nog eenige nadere bijzonderheden vermelden: De brand, welke In het achterste pand van de firma Kramer is uitgebroken, vermoedelijk bij de lift, had zich al spoedig meegedeeld aan het achterste pakhuis van de firma Koch. maar in den beginne wist men daar het vuur nogal te localiseeren. Toen evenwel omstreeks half één een stuk van den zijgevel van de firma Kramer ln- rtortte en groote stukken vuur daarbij terecht kwamen ln het pakhuis van de firma Koch, was er geen houden meer aan en de groote voorraad tabak, welke een zeer aanzienlijke waarde moet vertegenwoordigen la een prooi van de vlammen geworden. Inmiddels had het vuur de voorzijde van het pand van de firma Kramer bereikt en zich ook meegedeeld aan de kleermakerij van de firma Blom. Ook het pakhuis van de firma Berg raakte ln brand. De vaten terpentijn heeft men nog haastig ln veiligheid kunnen brengen. Vele gewonden, Tijdens den brand hebben 21 brandweerlieden zloh moeten laten verbinden, omdat zij kwetsuren hadden opgelcopen. Twee van hen waren zoo ernstig gewond dat zij per auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel moesten worden vervoerd, om daar te worden behan deld. Bij de nablusschlng zijn bovendien ln een pand aan den Toerijstuin 3 brandweerlieden door een vloer gezakt Een hunner, de pijpleider B. de Pauw, heeft daarbij inwendige kneuzingen opgeloopen. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. De belde anderen zijn slechts licht gewond. Naast woorden van lof aan het adres van de Vrijwil lige Brandweer, dient zeker ook hulde te worden ge bracht aan het werk van de mannen van de afdeellng brandbluschmiddelen, die onder leiding van de heeren Pellenkoft en De Keyzer den geheelen nacht en mor gen bard hebben gewerkt. Den geheelen nacht door is er een enorme belang- stelling geweest. De politie heeft onder leiding van den hoofdinspecteur Verlee en den inspecteur De Looza voor een voortreffelijke afzetting zorg gedragen, waarbij bereden agenten goede diensten hebben bewezen. De schade meer dan één millioen. Bij het aanbreken van den dag was beter te zien, welk een verwoesting deze enorme brand heeft aan gericht. De schade wordt dan ook op meer dan een millioen gulden, geschat. Da verzekering. Naar bericht wordt zijn zoowel de firma Koch al* Kramer verzekerd. Het verlies aan goederen van da firma Koch moet een bedrag van f 200.000 beloopen. Da firma Kramer was vcor haar goederen voor een bedrag van f 300.000 verzekerd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6