w Italiaansche Opera te Den Helder De weg over den afsluitdijk F0STER3 MAAGPILLEN Felle nitsiaande brand te Utrecht De Abdij van Egmond Bomaanslag in Mandsjoerije HARENKARSPEL Vrijdagavond j.1. had in de zaal van den heer D Swager een bioscoopvoorstelling plaats, van de pas opgerichte afdeeling Filmcultuur, die voor de leden in "een besloten bijeenkomst vortooncle de film Po temkin. Deze film zou in haar geheel worden ver toond, waardoor deze avond geen openbaar karak ter mocht dragen, met het oog op de censuur, nader hand vernamen wij van verschillende ooggetuigen, dat de film niet onverkort is vertoond, wat o.i. af keuring verdient Het weer en de gladde wegen waren niet aanlok kelijk, maar ondanks dat mochten wij ons toch ver heugen is een flink bezoek, ruim 200 menschen wa ren aanwezig, die allen hebben genoten van deze mooie Russische film; jammer dat de beelden wel eens wat onduidelijk op het doek verschenen. Wim Wiese, die aanvankelijk den avond zou leiden en het een en ander over de Russische filmkunst zou vertellen, was jammer genoeg door ziekte ver hinderd, zoodat de heer J. Koomen alhier de bijeen komst met enkele woorden opende en de heer P. Dek ker van Nieuwe Niedorp het overige voor zijn reke ning nam. Eerst kregen wij een voorfilm te zien, daarna sprak de heer P. Dekker t.d. vergadering Om alh s weer te geven wat hij gesproken heeft, zou het verslag te uit gebreid maken; wel willen wij even opmerken dat het toch noodlijdend is, dat er steeds maar weer op datzelfde gehamerd moet worden, wat al zoo veel is gezegd. W anneer zal de massa nu eens inzien en be grijpen, dat het van haar afhangt het geheele ge beuren hier op aarde. Schouder aan schouder moet men het militairisme den kop indrukken, samenwer king is noodig, om dit m do hand te werken. Wij kunnen aanraden om overal waar dit mogelijk is„ vrije groepen op te richten, zooals er hier te Dirks hern reeds een bestaat en zoodoende te trachten de vredesgedacliten uit te breiden. Het is de bedoeling van de vereeniging Filmcul tuur, meerdere films op cultureel gebied te krijgen (Maar dan ook vertoonen zooals ze zijn.) De muziek welke bij de Potemkin behoorde, werd zeer verdienstelijk uitgevoerd. Deze, avond te Dirkshorn is goed geslaagd, wij hopen en beloven meerdere van die avonden te ge ven. Voor de militie zijn In deze gemeente Ingeschreven 42 personen waarvan 22 een aanvrage voor Broeder- dienst hebben gedaan. Z IJ P E De volgende ingeschrevenen van de lichting 1933 zullen op 16 Februari sls. moeten worden ingelijfd bij het 21ste Heg. Infanterie: L. van der Oord. Jb. Spier dijk en P. J. Vriesman. Aan den heer J. Veuger Hz. te St. Maartensbrug ls door B. en W. vergunning verleend tot het verbou wen van een perceel aldaar lot 3 arbeiderswoningen. Tot Voorzitter en Secretaris der Commissie tot Wering van Schoolverzuim te 't Zand zijn herbenoemd resp. de heeren J. A. de Wit en B. Elzer. BURGERBRUG. Naar we vernemen, zal de Centraal Bioscoop hier Zondag 29 Januari in de zaal van den heer P. Lan gedijk het buitengewoon mooie filmwerk „De Cir cusprinses" vertoonen. Daar deze film overal met succes wordt vertoond, twijfelen we niet of hier zal de belangstelling ook groot zijn, temeer daar do Cen traal Bioscoop hier geen onbekende is. s Middags heeft er een speciale kinder- en familievoorstelling plaats. Zie verder advertentie. OUDESLUIS. Voor een voile zaal gaf de Vara-afdeeling alhier haar aangekondigde Bonte Avond In lokaal „Spoor zicht". Het was een avend vol afwisseling, ernst en vroolijkheid. Na hef bt kende Varalied, gezongen door Daan Pool, die als conferencier fungeerde, was de stemming er meteen in liet begeleidend gedeel te werd verzorgd door Jo Stiprlaan en Klaas Bak ker. welke bovendien nog een paar muzieknummers vertolkten, die een luid applaus oogstten. Door Piet Speelman, Jan en Cor van dor Vliot en Klaas do Graaf warden eenige vroolijke voordrachten gege ven, die het publiek hartelijk deden lachen, terwijl door mevr. Hoep. mevr Icke Sanders en den heer G. Veltman verschillende zeer mooie liedjes werden gezongen. Veltman werd hierbU zeer verdienstelijk begeleid door Dirk Muntjewerf. die op zijn accordeon ook nog een muzieknummer speelde, wat geweldig insloeg. Cor de Graaf en J. Geense deden hun naam „de kleine Flierefluiters" alle eer aan. De jongens speelden dat het een lust was en moesten zelfs een toegiftje spelen. Voor de pauze hield de heer H. C. Veltman een rede. waarin hij uiteenzette, hoe de Vara op allerlei wijze het leven bemoeilijkt wordt. Na de pauze werd door de genoemde artisten het programma voortgezet terwijl de dames en heeren zich kleedden voor het laatste nummer: „Zoo de ouden zongen". De dame». Heemskerk, Vriesman, Hoep en de heer Veltman hadden eer van hun werk, een daverend applaus was de belooning Daarna sloot de conferencier, die den geheelen avond de nummers „aan elkaar gepraat" had. met een hartelijk woord van dank aan allpn, dezen schit terend geslaagden avond, nis voorbeeld stellend, hoe de arbeidersbeweging reeds is vooruitgegaan, bij en kele jaren terug. Een geanimeerd bal. onder leiding van den heer Veltman hield de feestgenooten nog lang bijeen. WINKEL Zondag gaf de afd. Winkel der Ned. Ver. tot afscnaf- fing van alcoholhoudende dranken een propagajidault- voering in de tooneelzaal van den heer R. Laan alhier. Niettegenstaande de Zondag stond in het teeken van ijsvermaak, was toch de zaal goed bezet. Een openingswoord werd gesproken door den heer E. v. d. Wal. waarin hij wees op de voortdurende propa ganda, welke noodig was om het alcoholgebruik te doen verdwijnen. Meer en meer worden bijeenkomsten van verschillende organisaties drooggelegd, o.a. is daartoe ook in deze gemeente reeds door verschillenden reeds besloten, en het laatst door de arbeiderszangvereen. „Pleter Jelles", maar toch konden en moesten er veel meer leden zijn, als nagegaan wordt dat de Wlnkeler Bestuurdersbond ongeveer 200 leden telt. en de afd. tot afschaffing van alcoholh. dranken ongev. 30. Spr. wekt allen op mede te strijden voor het gepropageerde begin sel en toe te treden als lid der afdeeling. Nadat een zestal kinderen enkele bondsliederen heb ben gezongen, gaat de bel en het scherm gaat op. „De groote vijand" van Otto Zeegers wordt opgevoerd Een gezin, verarmd door langdurige werkloosheid, drie leden werkloos, vader zoon en dochter. Vader ten gevolge daarvan aan den drank vervallen, kortom een afschuwelijk beeld van verarming en ontaarding als ge volg van werkloosheid en drankmisbruik, terwijl aan de goede verstandhouding tusschen vader en zoon afbreuk doet het feit dat de zoon omgang heeft met een meisje uit kapitalistische kringen. Hei Js in het vierde bedrijf dat de strijd tegen het drankmisbruik overwint en daarmede breken betere tij den aan. Het geheel was één groot propagandastuk, waarin ieder zijn strijd voert en waarin ieder der spelers gaf. wat hij of zij geven kon, en al besohlkt de een over grooter tooneelaanleg dan de ander, er is een goed ge heel tot stand gebracht. H E F. R H V n O w A A R h HEERHUGOWAARD, ZÜID. Aangesteld. lot besteller der posterijen alhier is aangesteld de neer H. Berkman. Indringers dood gevonden In de (ouragepakhu»zen van den heer Jellesma te St Nicolaasga wemelde het van latten, die den eigenaar groote schade toe- brach en. Op aanraden van een drogist werd een proef genomen met Rodent en het resultaat was verrassend. .Ik Ben nu zoo goed als geheel van ratten bevrijd" schrijft genoemde heer ons daarna, .en had het geluk met één doosje 120 ratten te dooden." Zulke successen zijn niet zeldzaam, eiken dag doodt Rodent duizenden ratten en muizen Indien dit ongedieite Uw eigendommen vernielt, koop dan nog heden een doosje Rodent, gebruik het op de voo. ge schreven manier en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. Enkele doos 50 cL, duobele doos 90 ct Importeurs: Fa. B. Meindersma - Den Haag. D 44 NIEUWE NIEDORP Zondagavond heeft het Nutsdepartement Nieuwe Niedorp in ..de Prins Maurits" haar v«erde bijeen komst in dit seizoen gehouden, bestaande uit een looneelavond. Onder regie van den WelEd. Heer G. J. van Leer sum te Winkel werd door enkele oud-leden van „Ci cero" aangevuld met enkele jonge krachten, opge voerd: „Gebroeders Kalkoen een vroolijk spel in drie bedrijven van Gerard Nielen. Burgemeester Pluister opende met enkele woor den de bijeenkomst. Hoewel Gebroeders Kalkoen geen onbekend stuk voor ons was, hebben, wij opnieuw genoten van de opvoering. Door alle medespelenden is subliem spel geleverd en het publiek heeft dan ook gelachen, gebruld om deze dolle klucht. Het geheel deed ons nog weer eens de glorie van cud „Cicero" in herin nering roepen. Het is 'n succesvollen avond geweest welke een grooter publieke opkomst had verdiend Maar ons inziens was het entrée hiervoor te hoog gesteld. Ongetwijfeld zullen de aanwezigen het optreden van dit ensemble In een volgend seizoen van harte toejuichen Aan het slot van het laatste bedrijf was een overweldigend applaus in ontvangst te nemen. Na afloop was het Burgemeester Pluister die in een gloedvolle rede het geslaagde optreden van oud Cice ro met zijn aanhang releveerd i en alle medewer kenden hartelijk dank bracht, zoomede aan den re gisseur. Na afloop hield een geanimeerd bal de aan wezigen nog eenigen tijd bijeen. SINT MAAR TEN Zaterdag hield deafd. St Maarten der Bond voor Staatspenslonneering haar propagandaavond ln café Rust en Lust alhier. Toen wij de zaal binnentraden, was de eerste gedacht- te: Wat een publiek, dat valt mee! Het weer ln aan merking genomen hadden wij daar niet op durven reke nen, maar... de avondjes van de afd. trekken, dus niet verzaagd en gaan ls de gedachte geweest Door voorz. werd de bijeenkomst op passelijke wijze geopend, waarna voor allen Iets bijzonders volgde en wel, onze grimeur, de heer Loevens uit Alkmaar trad voor het voetlicht en vergastte ons op een 2-tal voor drachten en wel Meiverbeelding en Gebroken. Dat deze heer een goed grimeur ls, was ons bekend, maar nu we ten wh ook dat hij een heel best acteur ook is, daar het gebodene op verrassend mooie wijze werd voorgedragen. Natuurlijk ontbrak onze symphonie ook weer niet en liet ons een aantal nummers hooren. welke er de stem ming goed Inbrachten. Hierna volgde een door de prop. club van St Maarten opgevoerd stuk, getiteld: Vreugde vuur; spel van het leven, In 3 bedrijven van F. A. Geen- sen. Hebben wij wel eens heel passende en aardige pro- pagandastukjes gehoord, vergeleken bU deze vallen die in het niet en daarnaast de uitbeelding. Wat was Marle kleindochter van Helmers. aandoenlijk mooi in haar spel, en wat was hun dochter Mina een echte furie en op eigen Ut bedacht kortom het spel en het stuk vol deden uitstekend. Natuurlijk had ook de grimeur hier zUn aandeel in, door zijn werk, als altijd de menschen op pijl bracht Hierna volgde weer symphonie en een paar voordrach ten van den heer Loevens, en ook deze gaven blijk van zijn kunnen, en voldeden allen ln hooge mate. De voorz. sloot hierna de vergadering met een toepas selijk woord en kon een elk hierna zijn warme bedje weer opzoeken. HOOGWOUD BU onderhandschen verkoop ls de brood-, koek- en banketbakkerij van den heer J. Schimmel ln de Kerke- laan alhier overgegaan op J. G. Jonker Az. te Aarts woud. Het café van den heer A. Breed in het Zuidend alhier is overgegaan op diens zoon Joseph Breed Az., schilder alhier. Mejuffrouw A. Boon te Aartswoud heeft hare benoe ming tot schoolschoonmaakster aan de Openbare lagere school te Aartswoud aangenomen. De levering van de benoodlgdheden voor de nuttige handwerken voor de openbare lagere school te Aarts woud ls door B. en W. gegund aan C. Swan, ln het Zuid- eind alhier. - LANG END IJK In de jongste vergadering van de afd. Langendljk van den A.N.G.O.B. werd meegedeeld, dat 2 nieuwe leden waren toegetreden. Uit het Jaarverslag van den secre taris stippen we aan, dat de afdeeling thans 53 leden telt. Dit is minder dan het vorige jaar. doordien enkele leden zijn overgegaan naar de te St. Pancras opgerichte afdeeling. Elke week worden ruim 200 exemplaren van het orgaan De Geheelonthouder, betjokken. Als be stuursleden werden herkozen de heeren S. v. d. Neer en W. Zweed, terwijl wegens bedanken van de heeren C. de Jong Sr. en C. de Jong Jr„ die naar de afd. St. Pancras overgingen, werden benoemd de heeren P. de Jong en P. Mienis. De aftredende voorzitter, de heer C. de Jong Sr., die gedurende 32 Jaar voorzitter was geweest, werd als dank en aandenken een ets van het boek „Twee le venden en één doode" van Slguard Chrlstlansen ge schonken. ZIJIDSCHARWOUDE. De biljartclub „Oefening Kweekt Kunst" alhier ver gaderde ln het café van den heer C. Kuilman. Een voorstel, om een nederlaagwedstrijd te houden, vond algemeene instemming. HU zal gehouden worden van half Februari tot einde Maart. De datum, tot wel ken men zloh kan opgeven, werd op 7 Februari gesteld. Er zullen mooie prUzen beschikbaar worden gesteld. OUDKARSPEL. Naar wU vernemen zal de ijsbaan van de IJsclub „Vol" harding" wel niet voor a.s. Woensdag of Donderdag geopend worden. NOORDSCHARWOUDE. Door de IJsclub „Nut en Vermaak" werden Maan dagmiddag ijswedstrljden voor de kinderen der O. L. schooi en die van de Chr. school gehouden. De uitslagen waren als volgt: Meisjes tot en met 10 Jaar: 1. M. Heldsma, 2. L. Fel ler, 3. M. Swler. Meisjes 11 jaar en ouder: 1. M. Hemke, 2. H. Haljma, 3. R. WUnstra, 4. M. Bos. Jongens tot en met 10 Jaar: 1. W. Feller, 2. J. v. d. Meulen. 3. H. Reek. Jongens 11 jaar en ouder: 1. P. Blom, 2. J. Feller, 3. P. Feller, 4. H. Bouwens, 5. H. Borst Was voor eenigen tUd besloten alhier een protest vergadering te houden tegen het aanhangige wetsont werp Terpstra, thans heeft het bestuur van Volkson- derwUs, naar aanleiding van een schrijven van het Hoofdccmité vastgesteld, dat deze vergadering uitge steld zal worden tot a.s. najaar. Bedoeld wetsontwerp komt n.1. beslist niet voor October in behandeling. Het voeren van actie heeft dus thans weinig zin. NOORDSCHARWOUDE. Zaterdagavond werd door de afd. Longendijk van den Jongel. Geh. Onth. Bond een propaganda avond gehou den in Concordia, welke uitstekend geslaagd is. Het programma was nogal afwisselend en viel zeer in den smaak bU de aanwezigen. Muzikale medewerking werd verleend door Mej. G. Ooykaas, plano, en den heer J. van Llenen, viool. De verschillende nummers werden zeer beschaafd gespeeld. Als spr. trad op de heer Evert Vermeer, die ln een propaganda-rede de jeugd opwekte om toe te treden als lid van den J.G.O.B. De spr. had een aandachtig gehoor. Door den heer Eli Prins van Alkmaar werden een aantal gedichten, w.o. eenige Middeleeuwsche, zeer goed voorgedragen. Verder werden eenige volksdansen uitgevoerd, alsmede een leuk tooneelstukje „De Paar dendief van Driehuis" waar hartelUk om gelachen ls. Het varleerende programma heeft de aanwezigen dan ook zeer voldaan, zoodat de afdeeling J.G.O.B. tevre den kan zUn. Zondagavond waren wU In de gelegenheid het too- neelgezelschap „De Jonge Spelers", onder leiding van Ben Groeneveld te zien optreden met „De Matrozen van Catarro'. De groote azal van Concordia was ge heel bezet. In dit stuk, wat uit 6 sterk geschreven ta- fereelen bestaat, zien wU het historisch gebeuren der eerste revolutlepoglifgen op den Oostenrijkschen krui ser „St. Georg", toen deze met een groot gedeelte der vloot lag Ingesloten ln de golven van Catarro (Adriatl- sche Zee). De schrijver geeft ons ln dit stuk een prachtig beeld var. de wantoestanden die aan boord heerechten. Het Is wel een stuk voor dezen rijd. nu de wereld wacht op ontwapening en de verschillende landen kapitalen uitgeven om legers en vloten te ver sterken. Het spel was in zijn geheel prachtig. De de cors, ontworpen door den regisseur van ,De Jonge Spelers", de heer Lucas Wensing, waren zeer sugges tief. Het publiek heeft buitengewoon genoten en leef de geheel mee met de verwlkkllngen van den opstand. In het bijzonder kwam dit tot uiting bij het uitbreken van den opstand, het moment dat de roode vlag ge- beschen werd. De Jonge Spelers hebben getoond, wat zij kunnen presteeren en wij hopen ze hier nog weer eens terug te zien. Ze zijn een overvolle zaal meer dan waard. DEN HELDER Uitslag aanbesteding. Vrijdag jl. vond de aanbesteding plaats voor de verf-, glas- en behangwerken ten behoeve van het te vergrooten badhotel te Huisduinen. Ingekomen waren 6 biljetten, nl.: Firma de Bun je Helder) f1850; Firma Puite (Bree- zand) f1465; Firma Bakker (Den Helder) f1400; Fir ma Groenedijk (Breezand) f1285. Firma 1-Iellings (Medemblik) f 1100; Firma P. v. d. Meer (Den Helder) f1057. Het werk werd aan laatstgenoemde gegund. Tosca. Wij verwijzen naar een in dit nummer voorkomen de adverenlie, waar tegen Dinsdag 31 Januari a.s. wordt aangekondigd een uitvoering van de Italiaan sche Opera in „Casino". Opgevoerd wordt de opera „Toscahet machtige meesterwerk van Puccini. Dfe beroemde bariton Reali zal in een der hoofdrollen optreden. De uitvoering heeft plaats met groot koor en groot irkest, dus een volledige bezetting. Het belooft dus een buitengewone voorstelling te worden. K O E O R A S JULIANADORP. Uitvoering van „Kunstzin" en „Kunstmin". Door de muziek.ereeniging „Kunstzin", onder lei ding van haar directeur den heer J. van Glabbeek, werd Zondagavond in het café „Prins Hendrik" van don heer A. Kossen een openbare uitvoering gegeven voor gehuwden, donateurs en kunstlievende leden, terwijl gehuwde werkloozen op vertoon van hun werk- loozenkaart toegang hadden voor een zeer geredu- ceerden prijs. In een kortgeleden gehouden vergade ring was de wensch te kennen gegeven om twee avonden te geven, voor gehuwden en ongehuwden af zonderlijk, en het resultaat van dezen maatregel was schitterend, want kwamen er anders slechts een en kele gehuwde de uitvoering bijwonen, thans was een groote schare aanwezig. Namens de muziekvereeni- ging „Kunstzin" werd deze avond met een hartelijk woord van welkom geopend door haren directeur den heer J. van Glabbeek. Hierna werd begonnen met de afwerking van het muziekprogramma, dat een vier tal nummers bevatte. Wij behoeven daar niet al te diep op in te gaan, het is reeds algemeen bekend ge worden, dat wat door de Harmonie „Kunstzin" wordt ten gehoore gebracht, er mag zijn en zeker was het voor dezen avond „up to date". Trouwens onder lei ding van «zulk een directeur, moet alles goed tot zijn recht komen. Directeur en leden hadden dan ook een warme ovatie in ontvangst to nemen, die naar onze meening ten volle was verdiend. Na eenig pauzeeren was de Tooneelvereeniging „Kunstmin" aan de beurt om het door haar ingestu deerde drama in 3 bedrijven, door H. J. Eelssema en getiteld „Na den Vrede" op te voeren. Om den inhoud weer te geven, zou te veel plaatsruimte innemen, maar wij willen alleen zeggen, dat de opvoering per fect was en het stuk insloeg en wij kunnen ieder die er voor in de gelegenheid komt aanraden dit stuk te gaan zien. Het is de moeite waard, het spreekt tot een ieder. Een dankbaar applaus tot belooning. Beperkt verkeer toegelaten. De directeur-generaal der Zuiderzeewerken bericht, dat zoolang de weg op den afsluitdijk van de Zuider zee tusschen den Oever en Kornwerderzand nog niet voor het verkeer in zijn vollen omvang kan worden opengesteld, tot nadere aankondiging van Maandag 23 Januari af een beperkt verkeer op dien weg zal worden toegelaten, echter geheel op eigen risico van de weggebruikers. Het verkeer op den weg zal slechts worden toege staan tusschen zonsopgang en zonsondergang, doch niet langer dan van 7 tot 19 uur. Toegelaten woruen voetgangers, rijwielen en motor rijwielen, voertuigen en motorrijtuigen zonder aan hangwagens, met geen grooter wieldruk dan 1200 K.G. en met niet meer dan twee assen. Voetgangers en wielrijders hebben vrijen toegang: metorrijwielen, voertuigen en motorrijtuigen worden uitsluitend toegelaten tegen betaling van een bijdrage ter behoeve van het Nationaal Crisiscomitó. Perso nen, dio krachtens de door hen bekleede ambtenlijke functie aanspraak meenen te kunnen maken op vrijen toegang, kunnen zich tot het verkrijgen hier van schriftelijk wenden tot den Directeur-Generaal voornoemd. Gewaarschuwd wordt tegen de aanwezigheid van zachte hermen langs de verharding en tegen plaat- j selijke gladheid van den weg, door de aanwezigheid van moisgrond tengevolge van nog in uitvoering zijn de grondwerken. 120 Chlneesche scldaten doodgevroren? Uit Peking: Naar verluidt, zijn bij de stad Pcipao (provincie Jehol) 120 doodgevroren soldn'.en gevon den. De afdeeling was een tijdlang van do buitenwe reld afgesloten en had geen levensmiddelen meer. Verstopping en slechte spijsvertering maken U ellendig en humeuriq. Neem bijnids de zeer rachf «verkende Poster s Maagpillen het hekende en beste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar *0 65 per flacon BI) 't „Utrechtsch NleWsblad". Archiefstukken verloren. Het bïuschwater bevroor; ladder vroor aan den gevel vast. Zaterdagmiddag is brand uitgebroken in het gebouw van het „Utrechtsch Nieuwsblad", N.V. vJ». Johan de Liefde, aan den Drift te Utrecht. Het vuur bleek te woeden in de magazijnlokalen, die van de drukkerij zijn gescheiden door een tuin. De brandweer heeft met een groot aantal stralen don brand aangepakt, die gedeeltelijk door nevenperceelen en gedeeltelijk door het gbouw zelf naar den vuurhaard werden geleld. Bovendien werd het vuur vanaf den Magirusladder aangetast. De brand zou het eerst ont dekt zijn door een werkvrouw, die het gebouw schoon maakte. De brand woedde op den zolder van het magazijn, waar tallooze archiefstukken zijn geborgen, die bun waarde vooral ontleenen aan het feit, dat zij afkomstig zijn van de vroegere uitgeverij, die door den heer De Liefde werd geleid. De zolder van het magazijn stortte gedeeltelijk ln, waardoor een regen van vonken en gloeiende stukken hout neerdaalde, die in de hal van het administratie gebouw terecht kwamen. Het trappenhuis is dan ook uitgebrand. Intuschen had zich het vuur over de geheele boven verdieping uitgebreid; dikke rookwolken en groote vlammen sloegen naar bulten. Het blusschingswerk werd zeer bemoeilijkt, doordat het water onmiddellijk bevroor. Vooral de brandwaohts op den ladder hadder het kwaad te verantwoorden, daar bovendien de dichte naar beneden slaande rook hen ln hun arbeid belem merde. Een tweede ladder werd uitgeschoven om hulp te bieder.. Even na half vier was men het vuur aan de achter zijde nagenoeg meester, maar aan de voorzijde bleef het onverzwakt voortwoeden. Met het oog daarop be gon men met de ontruiming van de administratielo kalen. Te kwart voor vier bleek, dat de Magirusladder aan de voorzijde van het gebouw was vastgevroren, zoodat de brandwachta den ladder moesten verlaten. Aan alle zijden ls een enorme watermassa ln het vuur geworpen. Men wilde den brand verdrinken. Daarin is men te ongeveer kwart over vier geslaagd. Er werd nog een tijdlang nagebluscht, doch het gevaar was toen gewe ken. Het gerucht deed tijdens den brand de ronde, dat zich ln het brandende gebouw nog twee werkvrouwen bevonden. Dit gerucht bleek echter onjuist te zijn. De verdieping, waar de brand ontstond, ls zoo goed als geheel uitgebrand, terwijl de onderliggende vertrek ken zeer veel waterschade hebben bekomen. Men kan rioh dU indenken, wanneer men weet, dat elf spulten gedurende een paar uur op volle kracht water naar binnen hebben geworpen. Op dezen moolen, door een winterzon bestraalden Zaterdagmiddag, trok het geval natuurlijk zeer veel belcngstelllng. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. Voorlooplg nog geen wederopbouw. Oprich ten van een klein gebouw. Kort geleden ontleenden wl' aar. het „Hsbl." het be richt, dat er plannen bestonden, om de Abdy van Eg- mond te doen herbouwen. Er zou begonnen worden met een klein gebouw, wellicht voor 20 monniken van den H. Benedictus op 'net terrein, dat zooals men weet ln het bezit ls van de commissie, die zich den wederop bouw tot doe] stelt Thans lezen we het volgende: Omdat de tUden te slecht zijn zal nog niet begonnen worden met den bouw van een vleugel van het groots plan van Kropholler. Het ligt in de bedoeling zoo spoe dig mogelijk te beginnen met het optrekken van een klein gebouw, wellicht voor 20 monniken, dat later dienst kan doen voor andere doeleinden. Dit gebouw ls echter nog niet geprojecteerd. Wanneer het gebouwd zal worden hangt af van het resulto,,i eeaier geldinzameling. De premier gedood en een gezant zwaar gewond. Uit Peking, 21 Jan. Hier doen geruchten de ronde, volgens welke op 18 Januari de minister-presi dent der Mandsjoerijsche regeering bij het betreden van zijn woning door een onbekend gebleven Koreaan met een dolksteek zou zijn gedood. De Koreaan zou lid zün van een geheime communistische organisatie en onmid dellijk door de Mandsjoerijsoh-Japansche politie zijn ge arresteerd. Dit geruoht is tot dusverre niet bevestigd. Een nader berioht vermeldt 't volgende: Betreffende het geruoht van den bomaanslag op den Mandsjoerijschen premier te Tsjangtsjoen verluidt, het, dat de aanslag reeds op 12 Januari zou zijn gepleegd door een lid van de Koreaansche onafhanke'ijke organi saties. Zoowel de premier als de Japansche ambassadeur generaal Moeto, zouden zijn gewond. De autoriteiten hebben het voorval evenwel tot nu toe geheim gehouden Volgens een ander bericht is de gouverneur der pro vincie Kirln gearresteerd, omdat hij er van verdacht wordt den aanslag op den premier te hebben aange sticht Ernstige griepepidemie in Frankrijk. Uit Parijs: Thans gaat ook in Frankrijk de griep cel om. In het bizonder in de Noordelijke provincies ;jn zeer veel ziektegevallen. Bij de groote bedrijven, i kazernes en scholen zijn vaak meer dan 60 zie- en. Te Rijssel zal Maandag slechts twee malen de >ost kunnen worden besteld. Te Nancy zijn alle scho len voor middelbaar en hooger onderwijs gesloten. De ingesloten mijnwerkers te Luxemburg gered. Uit Luxemburg: Zaterdagavond even voor 8 uur is men er in geslaagd do in de mijn van Fond de Gras sedert twee dagen ingesloten 6 mijnwerkers te red den. Zij zijn volkomen gezond. Zij hebben alleen van de koude te lijden gehad.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7