Allticil Nitiis- AilIIllltif- LllillllM Duitschland een nieuwe regeering Tuinbouw-debacle Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Adolf Hitier rijkskanselier. Steunmaatregelen voor 1933 Dinsdag 31 Januari 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9219 COURANT. Du blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver* tyMUién nog zooveel mogelijk in het eerstultkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23331 INT TELEF. No 20 Prijs per 8 maanden f 1.80. Lossa nummers 6 cent. ADVERTEN-» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno4 Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. BERLIJN Maandagmorgen: Officieel wordt medegedeeld, dat de Rijkspresi dent von Hindenburg heden den leider der Na- tionaal-Socialistische partij, Adolf Hitier heeft benoemd tot Rijkskanselier ep op diens voorstel de volgende rijksregeering heeft be noemd: Adolf H i 11 e r, rijkskanselier. Von Papen, waarnemend rijkskanselier en rijkscommissaris voor het land Pruisen. Fr eiherr von Neurath, rijksminister van buitenlandsche zaken. Dr. F riek, rijksminister van binnenlandsche zaken. Lt. Generaal Freiherr von B 1 o m- b e r g, rijksweerminister. Graaf Schwerln von Krosigk, rijks minister van Ec. zaken en der voedselvoorzie ning. Frans S e 1 d t e, Rijksminister van Arbeid. Eltz von Rübenach, rijksminister van posterijen en verkeerswezen^ G o e r i n g, Rijksminister zonder portefeuille en rijkscommissaris voor de luchtvaart. Goering wordt tevens belast met de waarneming van binnenlandsche zaken. Gereke, rijksminister voor de werkverschaf fing. Het ministerie van justitie blijft voorloopig on bezet Het Duitsche volk heeft dus ter afwisseling en voor de zooveelste maal weer eens een regeeringscrisis be leefd. Het gaat bij onze Oostelijke buren wel heel erg snel. Zaterdags vermeldt men dat er in Duitschland zich tcekenen voordoen, die er op wijzen, dat het wel eens kon gebeuren dat de bestaande regeering haar langsten tijd heeft gediend, er waren zelfs berichten die spraken van een nieuwe Rijksdagontbinding, en 's Maandags daarop ratelen reeds de telefoons op de reclactie-bu reaux om den wereld te verkondigen, dat de verschillende geruchten in dezen zin een feit zijn geworden, en in de komende periode hoe lang??? een nieuw stel ministers in de Wilhelmstrasse zal zetelen. „Een nieuw stel" is misschien niet ganz und gar hoffahig gezegd, maar als men zoo sleetsch wordt in zijn nieuwe kabincts, als dat in Duitschland het geval is, dan zou men er welhaast alle eerbied bij gaan verliezen. Generaal Kurt von Schleicher, wiens regeerings dit maal wel een heel kort leven beschoren is geweest, heeft slechts 8 weken als rijkskanselier zitting gehad, laat het een troost voor hem zijn, ook al behoort deze zooals gewoonlijk tot de schrale, dat in dezen tijd van records-lialen ook hij in dit opzicht een overwinning ln de wacht heeft gesleept Acht weken slechts! Zóó kort was voor hem nog geen opvolger van Bismarck in dit ambt Zooals men weet, was Von Papen voor Von Schlei cher rijkskanselier en na den val van den generaal, had het er wel van, dat Von Hindenburg tot zijn oude liefde, in casu Von Papen, zou terugkceren. Tot dat tot veler verwondering niet tot aller, want in Von Schleicher's tijd heeft zich zeer waarschijnlijk veel achter de coulissen afgespeeld eensklaps Adolf Hitier, de leider der nationaal-socialisten, het door hem zoo vurig begeerde baantje zag toegewe zen. Het kabinet bevat niet vele nationaal-socialisten. Zij zitten echter op voor hen zeer gewichtige posten. Dr. Frick is minister van binnenlandsche zaken ge worden, een ambt dat hem grooten invloed geeft op de samenstelling van het corps van Duitsche amb tenaren. Onder het bewind-von Papen was de uit- wieding volgens prae-republikeinsche opvattingen reeds begonnen, onder von Schleicher was bij met kracht voortgezet, men mag aannemen dat zij zich nu voorgoed zal ontplooien. Deze bedoeling spreekt ook heel duidelijk uit het feit, dat Goering, de nationaal-socialistische presi dent van den Rijksdag, weliswaar minister zonder portefeuille i3 geworden, maar belast zal worden met de waarneming van het ambt van Pruisisch mi nister van binnenlandsche zaken, wat met het oog op de toedecling van posten aan partijgenooten zelfs nog belangrijker is dan de waardigheid die Frick bekleed. Daarvoor hebben de nationaal-socialisten gemeend afstand te kunnen doen van het bewind over de rijks weer dat Hindenburg hun niet licht zou hebben toe vertrouwd. De verdere samenstelling van het kabinet ziet er nogal avontuurlijk uit en in hoeverre het in het be lang zal zijn van den economische vrede in Europa, zulien we hebben af to wachten. De benoeming van Hagenberg èn van economische zaken èn van voed selvoorziening èn van landbouw, doet niet veel goeds venvachten. Van Nederlandsch standount beschouwd is het al allerminst als geruststellende gebeurtenis te beschouwen. Hugenberg was reeds een kampioen geworden voor bedenkelijke machten in het econo mische staatsleven. En bij de gedachte, dat hij nu zijn volle bewegingsvrijheid ral krijgen, houdt men z'n hart vast. Ook al moge hij zelf industrieel zijn, als politiek agitator heeft hij altijd raeegeroepen om uiterste bescherming Zijn programma doet voor de Nederlandsche boeren niet veel goeds beloven- En dan met den „autarkist" Hitier aan het hoofd der regeering is het niet moeilijk te voorspellen, dat ongebreidelde agrarische invloeden nu richting zul ten kunnen geven aan de Duitsche handelspolitiek. Waarvan ongetwijfeld mede de Nederlandsche uit voer wel weer de dupe zal worden. Inderdaad, alle teekenen zijn aanwezig om te moe ten vreezen, dat Duitschland nu met volle vaart zijn economisch avontuur tegemoet stevent. Hoelang zal dit alles kunnen duren? Het einde van dit bewind, dat als het den gewonen dood van Duit sche rijkskabinetten kon sterven, waarschijnlijk door zijn innerlijke tegenstrijdigheid van korten duur zou zijn, is hetgeen ons nu roods do meeste zorg moet inboezemen, Hitier is tot ieder avontuur in staat. Hu genberg niet minder. En van von Papen weet men reeds waartoe hij bereid zou zijn geweest als beter inzicht hem niet in toom gehouden had. Hindenburg heeft zich nu, als presidenteel kabinet, een span aangeschaft, dat onder zijn handen heel goed ge vaarlijk op hol zou kunnen slaan. Enthousiasme te Berlijn. Fakkeloptoch ten en langdurige ovaties. Het Wolff-bureau meldde gisteravond uit Berlijn: Adolf Hitier verliet om kwart over vier des mid dags met zijn staf het hotel „Kaiserhof", om zich naar de Rijkskanselarij te begeven. De duizendkoppige me nigte die zich voor het hotel verzameld had liet een daverend „Heil" hooren en verbrak hot politiecordon om de auto van den nieuwbenoemden Rijkskanselier te volgen. Het was de politie onmogelijk om den menschenstroom tegen te houden, die in looppas de auto achterna zette naar de Wilhelmstrasse, waar de miengte de demonstratie voortzette Ter eore van den Rijkspresident von Hindenburg en van de vorming van het nieuwe kabinet metHitler als Rijkskanselier, besloten de organisaties van de S. A. en S. S. troepen in Berlijn en de provincie Brandenburg, gezamenlijk met de landsvereeniging groot-Berlijn van den Stahlhelm, des avonds een fak keloptocht. te houden. Om 7 uur werd verzameld in den Tiergarten en langs de Charlottenburger Chaus- see en Unter den Linden naar de Wilhelmstrasse ge marcheerd, waar een demonstratie werd gehouden voor de Rijkskanselarij. Ongeveer half negen kwam de stoet daar aan. Reeds uren tevoren stonden er duizenden mensclien te wachten. De Rijkspresident von Hindenburg verscheen toen aan een hel verlicht raam van het paleis van den Rijkskanselier (waar hij immers tijdelijk verblijf houdt) om begroet te wor den met een gejubel en daverende toejuichingen van de menschenmassa, die van geen ophouden wist. Daarna verscheen de nieuwe Rijkskanselier, Adolf Hitier, aan het raam van de werkkamer in de Rijks kanselarij. Ook hij had langdurige ovaties van een enthousiaste menigte Jn ontvangst te nemen. Herinnering aan den lsten Augustus 1914. Het gelukte niet Adolf Hit Ier voor de microfoon te krijgen, maar minister Göring liet zich daartoe bewegen en hield eenige minuten lang een keurige geïmproviseerde rede, waarin hij een nieuwe histori sche aera voor Duitschland aankondigde en consta teerde, dat deze volksstemming van den 30sten Ja nuari 1933 slechts aan een enkelen anderen dag, nl.' den lsten Augustus 1914, herinnerde. „Arbeid en brood voor het volk", meende hij to kunnen aankon digen, „en het begin van een nieuwe periode van voorspoed in de geschiedenis van het Duitsche volk' Eerste vergadering van het nienwe kabinet. Gisteraamiddag kwam het nieuwe Duitsche ka binet in zijn eerste vergadering bijeen. De nieuwe Rijkskanselier, Adolf Hitier, wees op de beteekenis van dezen Maandag, waarop een vereeniging van de nationale krachten in Duitschland door de vorming van een kabinet van nationale concentratie is be reikt. De politiek van het nieuwe kabinet moet zijn de uitbarsting van geloof en vertrouwen, die spontaan in het Duitsche volk tot uitdrukking is gekomen, niet teleur te stellen. De Rijkskanselier gaf toen een overzicht over de principes, welke hij wenschte te volgen bij de ten uitvoerlegging van zijn politiek en over het standpunt, dat hij wenschte in te nemen te genover den Rijksdag. Daarna volgde een algemeene discussie, waarbij bleek, dat in het kabinet volledig overeenstemming heerschte over de te volgen poli tiek. Moties van wantrouwen. Zoowel de communistische al3 de sociaal-democra tische Rijksdagfractie hebben beide direct een mo tie van wantrouwen ingediend tegen het nieuwe ka binet-Hitier. Centrum wacht et Wat de houding van de Duitsche Katholieke Staatspartij zal zijn, is nog niet vast omlijnd: Men wacht af welk resultaat de bespreking zal hebben welke prelaat Kaas met den Rijkskanselier zal voeren. De houding van het Centrum wordt als zeer gereserveerd beschouwd, maar het is aller minst waar, dat deze partij erover denkt in de oppo sitie te gaan. Dat blijkt al uit haar houding op het seniorenconvent. In dien geest schrijft dan ook de „Germania" een zeer voorzichtig gesteld artikel, waarin telkens sprake is van „afwachten". Sociaaldemocratische oproep voor regee- ringsvorming. BERLIJN, 30 Januari (V.D.): De besturen der Sociaal-Democratische Partij en van de Sociaal-Democratische Rijksdagfractie hebben Maandag gemeenschappelijk vergaderd. Besloten werd een proclamatie uit te geven, waarin o.m. wordt verklaard: De vijanden der arbeidersklasse, die elkander tot voor enkele dagen op de meest verwoede wijze hebben bestreden, hebben zich aaneengesloten voor den ge- meenschappelijken strijd tegen de arbeidersklasse, tot een reactionnaire groot-kapitalistische en groot- agrarische concentratie. Het oogenblik eischt de een heid van het geheele werkende volk voor den strijd tegen de vereenigde tegenstanders. Wij voeren onzen strijd op den grondslag der grondwet. De politieke en sociale rechten van het Volk welke verankerd zijn in grondwet en wet, zullen wij met alle middelen verde digen tegen iederen aanval. Iedere poging der regee ring, haar macht aan te wenden tegen de grondwet, zal stuiten op den uitersten tegenstand der arbeiders klasse en van alle vrijheidsgezinde volkskringen. Voor dezen beslissenden strijd moeten alle krachten gereed worden gehouden. Ongedisciplineerd optreden van afzonderlijke organisaties of groepen op eigen ge legenheid, zou de geheele arbeidersklasse de ergste schade berokkenen. Daarom op naar het IJzeren Front Slechts aan zijn parool moet gehoor worden ge geven. Communistische Partij roept op tot al« gemeen staking. BERLIJN, 3i Januari (V D.. De Rote Fahne pu- publiceert een uittreksel uit een oproep van het Centrale Uitvoerend Comité der Communistische Partij, gericht aan alle vakvereenigingen en tot de Sociaal-Democratische partij, waarin wordt opge roepen tot een gemeenschappelijke algemeene staking met de communisten „tegen de fascistische dictatuur van Hitier, Hugenberg, Papen." Communistische overval op deelnemers aan den fakkeloptocht. Twee dooden. Naar V.D. nog uit Berlijn verneemt heeft bij den fakkeloptocht een communistische overval plaats ge had, waarbij de wachtmeester van politie, Zauritz, die de afdeeling begeleidde, met een schot in de borst zwaar gewond werd, terwij! 'n SA leider 'n schot in den buik kreeg. Beiden zijn kort daarop in een zie kenhuis overleden. Een onmiddellijk daarop ingestelde huiszoeking bleef zunder succes. In belendende perceelen echter werden twee personen met schotwonden gevonden en voorloopig gearresteerd. „Consequente doorvoering van teeltbeperking en handhaving van minimumprijzen onder goede con trole zal veel leed kannen voor komen." Gistermiddag is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering gehouden van het Centraal Bureau van de veilingen in Ne derland. Het doel van deze vergadering was het bespreken van den algemeenen toestand van den tuinbouw in verband met den voor 1932 verleenden regeerings- steun en met de voor 1933 te nemen maatregelen. Bedriegen de vooruitzichten niet, zoo zeide de voor zitter, de heer Valstar in zijn openingsrede, dan zul len de moeilijkheden voor het jaar, dat wij zijn in getreden, nog toenemen. Spreker wees op den ernsti- gen toestand in den tuinbouw. Er is geen tak van tuinbouw of hij heeft een beroep moeten doen op den steun der regeering. Een gelukkige uitzondering noemde spreker het fruit, speciaal het harde fruit. Het verwerken van onze appelen tot vloeibaar fruit is een lichtstraal voor de Nederlandsche fruitkweekers, waarvan de groote waarde nog niet is te schatten, maar waar van zeker wel dit vaststaat, dat het een nieuw en zeer belangrijk perspectief voor onze fruitcultuur opent. Wijzende op de wantoestanden in de internationa len handel, zeide spr., dat de wereld haar economi- schen ondergang tegemoet rent, zonder dat het, naar het schijnt, mogelijk is haar bij dien doodenrit tot staan te brengen. De export van onze tuinbouwproducten is in 1932, niet in het minst onder den druk van geweldig hooge, deels prohibitief werkende invoerrechten, in vergelijking met 1931. achteruit gegaan van f66 mill. tot f 48 mill., hetgeen een teruggang beteekent van bijna 28 Vergelijken wij den export van 1932 met dien van 1930 omdat 1931 door den val van het Engelsche pond en de Duitsche deviezenmaatrege- len reeds zeer ongunstig was beinvloed dan is de daling zelfs f27 mill. of 36 De daling van onzen tuinbruwexport naar Enge land bedroeg in 1932 tien procent in vergelijking met 1931 en 28 procent in vergelijking met 1930. Spr. hoopte, dat door onderhandelingen een ver betering zou worden bereikt, omdat wij de Engelsche markt niet missen kunnen en niet voor den Neder- landschen tuinbouw verloren mogen laten gaan. Daarna wees de heer Valstar op den grooten ach teruitgang van onzen tuinbouwuitvoer naar Duitsch land, 21 procent in vergelijking met 1931 en zelfs bijna 44 procent in vergelijking met 1930. „Daarom eischen wij van de regeering aldus spr- dat zij haar passiviteit bij de onderhandelingen met het buitenland laat varen, omdat het dulden van steeds nieuwe en steeds meer belemmeringen, tenslot te zonder daartegen verweer te bieden, met het oog op ons volksbelang niet langer te verantwoorden is. Indien !i ons de vraag stellen, wat voor den tuin bouw een eerste levensvoorwaarde is, wat er gebeuren moet om zijn bestaan voor de toekomst weer moge lijk te maken, dan moet voorop worden gesteld: de grenzen weer open, althans de tarieven naar beneden tot een zoodanig peil, dat ze den invoer niet totaal onmogelijk maken". Intusschen, met de mogelijkheid, dat het de regee ring zal gelukken op zeer korten termijn meer vrij heid voor onzen export te verkrijgen, mag niet wor den gerekend. Wat moet er voor 193S gebeuren? Daarna behandelde de hr. Valstar de vraag wat er dan voor 1933 moet gebeuren. Het bestuur wenscht geen toe slagregeling meer omdat het de waarde an andere steun maatregelen veel hooger schat IDen krachtig middel om den tuinbouw voor onder gang te behoeden is, naar de meening van het bestuur, de handhaving der minimumprijzen. De ondervinding ln het afgeloopen jaar heeft geleerd, dat het onder de huidige omstandigheden dringend noodzaak is dat er maatregelen worden getroffen, die het handhaven van. minimumprijzen waarborgen. Naar sprekers meening zijn minimumprijzen alleen te handhaven, indien daar voor een vergoeding wordt betaald, zoodat het product eigendom der veiling wordt. De producten mogen niet buiten de veiling om tegen lagere prijzen toch op de markt komen. Spreker wees er op, dat verschillende vellingen reeds den wenschelijk geachten minimumprijs aan de kweekers betalen indien en voor zoover hun product voldoet aan bepaalde gestelde eischen. In Noord Holand is men met steun van de provincie door de be kende regeling van het In- en Verkoopbureau ook dien weg reeds ingeslagen. Een dergelijke regeling is voor het geheele land en alle veilingen noodig. Dat kost geld. maar wij moeten en mogen daarvoor geld over hebben, omdat dit geld, als het wordt gebruikt toch weer in de zakken der tuinders terugkomt. Strenge controle moet worden uitgeoefend op de ter veiling aangevoerde producten, waarbij moet worden voorkomen dat minderwaardige producten toch aan da markt komen. Tenslotte besprak de heer Valstar het vraagstuk van de beperking der cultuur, waarvoor speciale maatrege len noodig zijn. Het is de hoogste tijd, dat de regeering maatregelen neemt tegen speculatieve teelt van producten ln som mige landbouwstreken, waardoor de beroepstuinbouw vermoord wordt Daarom zal nu reeds moeten komen vast te staan, dat een eventueele toeslag in ieder geval zou moeten worden beperkt tote en bepaald percentage van ieders aanvoer over het jaar 1932. Spr. besloot zijn rede met de verklaring, dat de tuin ders moeten blijven strijden voor hun bedrijf, waarbij zij mogen verwaohten, dat de regeering steunen zal. Na deze rede volgde een zeer geanimeerde gedachten- wisseling, waaraan talrijke personen deelnamen. In het bijzonder werd door den afgevaardigde van Noord- Holland de nadruk gelegd op den zeer ernstlgen nood toestand, waarin de tuinbouw ln dit cultuurcentrum ver keert. De noodzakelijkheid van een toeslag vanwege de regeering is thans reeds ten aanzien van het zeer be langrijke Noord-Hollandsche product, te weten sluitkool (roode-, witte- en savoyekool) gebleken, daar thans reeds de veilingprijzen rondom den minimumprijs schora melen van f 60 pr wagon, voornamlijk ten gevolg® van de invoerbelemmeringen in Duitschland. Het invoer recht van witte kool bijv. bedraagt 600 pet. van de te genwoordige veilingwaarde. Tenslotte werden met algemeene stemmen een viertal voorstellen van het bestuur aangenomen, die inhielden: Abslute handhaving der minimumprijzen; Strenge controle op de ter veiling aangevoerde pro ducten; Ondanks de beperking van den aanvoer door boven genoemde 2 maatregelen, de prijzen ook dit jaar weer beneden de productieprijzen mochten loopen, dan zal ook voor 1933 regeeringstoeslag noodig zijn. En tenslotte krachtige aandrang bij Kamerleden op het nemen van die maatregelen, welke kunnen leiden tot opheffing of vermindering der door het buitenland getroffen belemmeringen van onzen export.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1