Het kabinet^Hitler bijeen. JOHN GALSW0RTHY. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. POLITIEKE BOTSINGEN IN DUITSCHLAND Spoorwegongeluk Engeland in Geen staking of uitsluiting meer mogelijk AUTO MET 5 PERSONEN TE WATER Griep in Groningen SPOORWEGONGELUK BREUKELEN BIJ Woensdag 1 Februari 1933. SGHAGER Alumni Kiius- 76ste Jaargang No. 9220 COURANT. ilittitilit- LuiliiiM Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkojnend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel rheer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit drie bladen. BERLIJN. 31 Januari. In de hedenmiddag gehou den zitting van het Rijkskabinet werd besloten den Rijkspresident een verordening voor te stellen met be trekking tot het Rijkscommissariaat voor Pruisen, waar bij de by de verordening van den Rijkspresident tot her stel van de openbare veiligheid en orde in het gebied van Pruisen d.d. 20 Juli 1932, den Rijkskanselier ln zijn kwaliteit van Rijkscommissaris voor het land Pruisen toegekende bevoegdheden worden overgedragen aan den plaatsvervanger van den Rijkskanselier en Rijkscom missaris voor het land Pruisen, den vroegeren Rijkskan selier von Papen. De den Rijkspresident voor te stellen verordening zou met terugwerkende kracht van 30 Januari in werking treden. Voorts heeft het kabinet zijn bespreking over den polltieken toestand voortgezet. De Rijkskanselier bracht rapport uit over de onderhandelingen met het Centrum. De door het Centrum gestelde vragen zijn nog niet beantwoord. Dr. Frlck in don Rijksraad. Van groot belang om in vertrouwen met de andere landen samen te werken. De nieuwe Rijksminister van Binnenlandsche Za ken, Dr. Frick, heeft gistermiddag voor de eerste maal in zijn nieuwe functie de zitting van den Rijks raad bijgewoond. In een toespraak zeide Dr. Frick o.m. dat hij het van groot belang acht in vertrouwen met de landen samen te werken. Hij herinnerde er aan van huis uit Beier te zijn en als zoodanig reeds begrip te hebben van den federalistischen opbouw van het Rijk. Hij weet dat niet alles van Berlijn uit kan worden gecen traliseerd. Blijkens onze poli tieke opvatting zijn wij de voorstanders van een krach tige eenheid van het Rijk. Wij wenschen dat het Rijk naar buiten de eenheid vormt en onaantastbaar zij, opdat het zich kan verweren tegen de aanvallen van buiten af. Zulks sluit evenwel niet uit, dat ook de afzonderlijke leden van het Rijk de noodige vrij heid, in het bizonder ook op cultureel gebied moeten heb ben, om de taak te vervullen, welke hier den landen wordt gesteld. Ik kan u derhalve verzekeren, dat u vertrouwen kunt hebben in de leiding der Rijksbestuurszaken. Ik zou van de gelegenheid willen ge bruik maken op te merken, dat de Rijkskanselier zelf overmorgen zich persoon lijk zal kunnen voorstellen. Namens den Rijksraad werd Dr. Frick verwelkomd door Dr. Brecht, die verzekerde dat de Rijksraad on danks alle politieke tegenstellingen, welke op afzon derlijke punten bestaan, getrouw aan zijn lange tra ditie, streng zakelijk met u als nieuwen voorzitter zal samenwerken. Wij hopen, dat u onzen arbeid spoe dig weer binnen normale, constitutioneele banen zult leiden. „De dank van den leider''. Onder het opschrift „De dank van den leider" pu bliceert de Völkische Beobachter de volgende pro clamatie van de N.S.D.A.P.: Nat.-socialisten! Mijn partijgenooten! Een U-jarige, in do Duitsche geschiedenis wel on gekende politieke strijd heeft nu tot een groot poli tiek succes geleid. De Rijkspresident heeft mij, den leidtr der nat.- socialisten, tot kanselier van het Duitsche rijk be noemd. Nationale verbonden en partijen sloten zich tot ge- meenschappelijken strijd voor DJitscnland's herstel aaneen. De eer tegenover de Duitsche geschiedenis, nu aan dit werk leidende deel te nemen, dank ik naast het grootmoedig besluit van den gerteraal-veldmaar- schalk, aan uw trouw en aanhankelijkheid. Dat gij mij in moeilijke dagen even standvastig ge volgd zijl als in de dagen van geluk, daaraan dan ken wij dit succes. Geweldig is de taak, die voor ons ligt. Wij moeten haar volbrengen en wij zullen haar volbrengen. Tot u, mijn partijgenooten, richt ik slechts één groot verzoek: Geef mij uw vertrcuw6n en uw aan hankelijkheid bij dezen nieuwen en grooten strijd evenzeer als in het verleden. Dan zal ons ook de Al machtige zijn wegen tot het herstellen van een Duitsch rijk, van de eer, de vrijheid en den socialen vrede niet onthouden. (w.g.) Adolf Ilitler. Berlijn, 30 Januari 1933. DR. FRICK. De vragen van het Centrum. Naar Wolff verneemt, moet de vragen, die de ka tholieke staatspartij het Centrum aan rijkskanselier Hitier gesteld heeft en waarvan het zijn houding te genover het nieuwe kabinet afhankelijk zal stellen, betrekking hebben op het programma van de rijksre- geering wat betreft 'de constitutie, de sociale politiek en de oeconomische maatregelen. Na een rede van prelaat Kaas heeft de centrum- groep van den Rijksdag gister een lang politiek de bat gehouden zonder dat echter besluiten werden ge nomen. Wolff meldt nog, dat Kaas aan Hitier o.a. ge vraagd heeft, of met het begrip*„staatsnoodtoestand" geregeerd zal worden, en of de regeering van plan is in Pruisen den grondwettigen toestand te herstellen. Ten aanzien van de sociale politiek wil het cen trum weten, of het kolonisatieplan uitgevoerd zal worden, of het departement van arbeid ingekrompen zal worden, of maatregelen tegen sociale onrecht vaardigheden voorzien zijn en of de loontarief-over- eenkomsten onaangetast zullen blijven. De rijkskanse lier zal waarschijnlijk reeds heden zijn opvatting be kend maken. Morgen opnienw kabinetszitting. Het Rijkskabinet zal morgenochtend om half twaalf opnieuw bijeenkomen om de politieke Despiekingen voort te zetten. In deze zitting zal waarschijnlijk ook worden bepaald, wanneer de regeeringsverklaring zal worden afgelegd. Vuuroverval op nationaal socialisten en Stahlheimers. Eenige gewonden. V.D. verneemt uit Moers (Niederrhein): Dinsdagavond heeft de NSDAP met den Stahlhelm een fakkeloptocht gehouden. De optocht had een rus tig verloop, totdat ter hoogte van de E-strasse naar het schijnt door aanhangers der KDP ongeveer 60 schoten werden gelost, waardoor eenige betoogers ten deele ernstig werden gewond. Na de demonstra tie, werden de ruiten van het NSDAP-bureau inge slagen. Do daders zijn onbekend gebleven. Ernstige politieke botsingen te Velbert. 1 doode, twee gewonden. Velbert, 31 Jan. (D.D.).: Nadat reeds Dinsdagoch tend groote groepen communisten door de stad wa ren getrokken, is het des middags te omstreeks vier uur tot een ernstige botsing gekomen. Communisten trachtten ae hakenkreuzvlag, welke door een natio naal socialist was uitgehangen, omiaag te halen. Er ontstond een vechtpartij, waarbij een communist door een slag werd gedood. Des avonds is-het opnieuw tot botsingen gekomen. In de Poststrasse werden vier nationaal socialisten, die vergezeld waren van een Schupn door communis ten aangevallen. De aanvallers sloegen op de viucht toen hun pistolen werden voorgehouden, 'iegen ze ven uur hebben communisten getracht het tehuis der SA tc bestormen. Zij losten eenige schoten, Nie mand werd evenwel gewond De politie was slechts met enkele manschappen aanwezig, daar versterking naar Wupperthal gezonden was. Toen de toestand steeds dreigender werd, sloten SA en SS zich bij de politie aan. Aan de zijde der nationaal socialisten werden twee personen door messteken gewond. Een half uur later had in do Feststrasse opnieuw een hotsing mot SS menschen plaats, daarbij deze van de vuurwapenen gebruik maakten. Uit Harburg-Wilhelmsburg: In den afgeloopen nacht zijn een tiental leden van den Stahlhelm en nat.-soc. die van een gemeenschap- pelijken fakkeloptocht terugkeerden, door een groep communisten beschoten. Toen het Ueberfallkom- mando ter plaatse, verscheen, waren de communisten reeds verdwenen. Twee zwaargewonden en een licht gewonde moesten naar het ziekenhuis worden over gebracht. Uit Pforzheim: Bij een door den Stahlhelm en de S.A. georganiseerde fakkeloptocht, waaraan onge veer Ï0G0 personen deelnamen, is het :n verschillen de stadsdeelen tot bloedige botsingen met communis ten gekomen. Tot op het oogenblik zijn acht gewon den van verschillende partijen naar het ziekenhuis gebracht; een van hen had zware kwetsuren opge- loopen. Sedert den middag is de geheele politie ge mobiliseerd. In den loop van den dag hadden 500 communisten een optocht gehouden, die zonder eenige incidenten was verloopen. De fakkeloptocht te Berlijn. Duizenden menschen op de been. Uit B e r 1 ij n, 31 Januari: Naar schatting van politie-wege zijn Maandagavond tijdens den fakkeloptocht in den tijd van 8 tot twaalf uur meer dan 700.000 menschen de Wilhelmstrasse ge passeerd. Locaaltrein ontspoord. Vertraging op hot baanvak Zutphen— Arnhem. Door onbekende oorzaak ontspoorden gisterochtend op het stalionsemplacement te Dieren drie personen rijtuigen van den locaaltrein van Apeldoorn. Het verkeer op het baanvak ZutfenArnhem is dienten gevolge zeer belemmerd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Expresstrein ln botsing met een goederentrein. Tien wagens en de locomotief vernield. Stoker gedood. Londen, 31 Januari (V.D.). Bij Loughborough (Leicestershire) is Dinsdag een expresstrein met een snelheid van 80 K.M. op een rangeerenden goederen trein Ingereden. De stoker van den expresstrein werd gedood; de conducteur en twee passagiers liepen ern stige kwetsuren op. De tien wagens en de locomotief van den goederen trein werden uit de rails gelicht en zijn volkomen ver nield. De locomotief en twee wagens van den sneltrein zijn eveneens gederailleerd. De dood van den stoker werd veroorzaakt, doordat deze heeft geprobeerd van de locomotief af te springen, waarbij hij zoo leelijk terechtkwam, dat hij letterlijk werd onthoofd. D© wet op den arbeidsvrede in De nemarken van kracht. Uit KOPENHAGEN. De wet op den arbeidsvrede werd gister door den Landdag aangenomen met 34 te gen 12 stemmen en direct daarna door den koning ge teekend. In Denemarken zal nu tot Februari 1934 sta ken of uitsluiten onmogelijk zijn. Noodlottig ongeval in de hoofdstad. De bestuurder-eigenaar verdronken. Een auto te Amsterdam, waarin vijf personen zaten, kwam gisternacht ongeveer vier uur uit de richting van de Geldersche kade en zou onder het Oostelijk viaduct naast het Centraal Station door naar het IJveer gaan. Bij de bocht aan het Oostelijk viaduct voor het post kantoor schoot de wagen recht door en verdween in het daar zeer diepe water. Op het laatste nippertje sprongen nog twee inzittenden, een heer en een dame. uit de auto, zoodat drie personen mee het water in gingen. Een van deze drie kon dadelijk gered worden. Een tweede heeft zijn leven te danken aan het doortastend optreden van den agent van politie J. de Graai. Deze kwam van het posthuis aan het Centraal Station en zag de auto in het water rijden. Hij trok dadelijk zijn uni formjas uit en kon deze toewerpen aan een hand. die uit bet portierraam stak. Deze greep vast en zoo kon de vierde passagier behouden op den wal getrokken worden. De vijfde persoon, de chauffeur-eigenaar, de heer L M. G. uit de Van der Pekstraat. is om het leven gekomen. Pogingen om hem te bereiken, zijn niet ge slaagd. De chauffeur B. J. W. Merk, die met zijn wagen langs kwam, is daarvoor nog te water gesprongen. Hij heeft de kap van den wagen opengesneden, maar kon den man niet bereiken. De inmiddels gewaarschuwde brandweer kwam met den kleinen reddingswagen, welke, later geassisteerd door een reddingswagen van de Stadsreiniging, de auto naar boven haalde. Het lijk van den verongelukten G. werd door den geneeskundigen dienst naar het Binnen gasthuis vervoerd. De geredde passagiers waren naar het politieposthuls aan het Centraal Station gebracht, waar ze van droge kleeren werden voorzien. De auto is door de politie in beslag genomen om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het oiv. geluk. Oorzaak: te snel gereden. Nader wordt vernomen dat de auto waarschijnlijk te snel gereden heeft en bij het nemen van de bocht is ge slipt met het gevolg dat de wagen van den walkant gleed en ln het water plonste. Neemt in omvang toe. Groot aantal pa- v tienten; de ziekte niet kwaadaardig. De griep onder de militairen te Groningen is de voorbode geweest van de griep onder de Groningers zelf, en deze heeft thans zulk een omvang aangenomen, dat in verschillende bedrijven daarvan reeds geducht last wordt ondervonden. Van het politiepersoneel is ongeveer 15 pet. izek lederen dag komen er nieuwe zieken bij, zoodat het den leiders moeite kost de diensten behoorlijk te doen functioneeren. Bij het postpersoneel is de influenza vooral de vorige week sterk uitgebried, zoodat men ge noodzaakt was veel hulpersoneel te werk te stellen. Bij den dienst der gemeentetram is ook 15 pet. zfek, waardoor alle reservekrachten moesten in actie geroe pen worden. Bij de brandweer was een week geleden het vierde deel van het personeel ziek; thans is het aantal patiënten aan het dalen, maar het bedraagt nog 10 pet. Ook de scholen beginnen last van de griep te krijgen, vooral in de lagere klassen is het aantal pa tiënten groot. Gelukkig is de griep meestal niet kwaad aardig. j De Engelsche schrijver gistermorgen over leden. Naar Reuter uit Londen meldt, is gistermorgen de bekende Engelsche schrijver John Galsworthy na een langdurige ziekte in zijn woning te Hamp- stad nabij Londen overleden. Het ie nog maar enkele maanden geleden, in No vember van het vorige jaar, dat de wereld in hem den befaamden romancier en dramaturg erkende, door zijn levenswerk met de hoogste onderscheiding oo het gebied der litteratuur, den Nobelprijs, te bekro nen. Galsworthy heeft geen hoogen leeftijd bereikt. Hij werd 14 Augustus 1867 geboren uit een oud en aan zienlijk geslacht. Zijn vader was advocaat. Zijn op leiding genoot hij te Harrow en te Oxford; in 1890 trad hij toe tot de balie, maar spoedig wijdde hij zich geheel aan de litteratuur. Zijn eerste roman „Jocelyn", verscheen in 1898, maar de aandacht trok hij eerst in 1904 met „The Island Pharisees". Hij was toen dua reeds 37 jaar oud. Dat is een feit, dat te denken geeft en dat pleit voor den ernst, waarmede de schrijver zijn litteraire taak altijd heeft vervuld. Misschien heeft zijn oorspronkelijk beroep hij had rechten ge- studeeru en ook korten tijd een advocaten-praktijk uitgeoefend hem een blik vergund op de sociale ongerechtigheid en het conservatisme van de Engel sche rechtspraak. Niet weinige van zijn werken, die sociale problemen behandelen, stoppen ook juridische kwesties aan. John Galsworthy was van de drie groote Engelsche schrijvers in onzen tijd degeen, wiens werken het minst tendentieus zijn, die de werkelijkheid voor hei liger hield dan den vorm. In een tijd, waarin het „happy end" niet alleen in de film en vogue is, ma ken Galsworthy's boeken, vooral waar het hom aan waren humor ontbrak, vaak een al te pessimistischen en verbitterden indruk. Gelukkige oplossingen wor den zelfs dan vermeden, wanneer ze als van zelf schij nen te moeten volgen. Galsworthy's figuren komen in geen enkel opzicht tegemoet aan den wensch van. den lezer, die de karakters in goede en slechte on derscheiden wil zien. De vertegenwoordigers van de klassen en groepen, die hij wilde geeselen, zijn lam? niet altijd onsympathiek afgeschilderd en de ma rionetten van zijn eigen opvatti-.g zeker niet voortdu rend innemend. Juist die onpartijdige voorstelling verleent aan zijn werken den keur van volkomen, werkelijkheid en maakt ieder verwijt over tendentie onmogelijk. Interessant is het te beschouwen, welke litterato ren hem tot voorbeeld hebben gestrekt en hem zijn weg hebben helpen vinden. Ook Galsworthy ver mocht zich niet te onttrekken aan dep invloed van Ibsen, wiens werken omstreeks 1880 het Engelsche publiek bereikten. Verder is het waarschijnlijk, dafc Maeterlinck, Tolstoi, Shaw, Hauptman en Sudermann invloed op hem hebben uitgeoefend. Ook in het buitenland heeft Galsworthy grooten opgang gemaakt. Zijn roman „The Forsyte Saga'' be hoort tot de meest gelezen werken der wereldlittera tuur. Zijn opvatting over het beroep en de kunst van een schrijver heeft Galsworthy eenmaal zelf neerge schreven. Men kan hem niet beter eeren dan door zijn eigen woorden te herhalen: „Het publiek welgevallig te zijn, is gemakkelijk, als men het voorzet, wat het wenscht te lezen en op het tooneel te zien. of als men zijn eigen opvattingen aanpast aan den smaak van de massa. Maar de ware kunstenaar wijst dergelijke goedkoops middelen van de hand. Hij schildert het leven en de menschen, zooals zij werkelijk zijn; wel ordent hij en kiest hij uit, maar hij vervormt niets. Hij staat boven de din gen en onpartijdig zoowel tegenover het publiek als tegenover den geest van den tijd." En zoo was inderdaad Jolrn Galsworthy de mensch, de schrijver, de criticus der maatschappij. Drie wagens van een goederentrein ont spoord. Aanzienlijke vertraging ln het verkeer tusschen Amsterdam en Utrecht Omstreeks 9 uur gisteravond heeft nabij Breukelen een spoorwegongeval plaats gehad, waardoor aanzien lijke vertraging in het verkeer tusschen Utrecht en Amsterdam is ontstaan. Drie goederenwagens van een rangeertrein ontspoorden nabij Breukelen door tot nu toe onbekende oorzaak, waardoor het spoor Utreoht— Amsterdam W.P. versperd werd. Persoonlijke ongevallen vonden niet plaats. Onmid dellijk heeft men van uit Utrecht hulp gezonden om de lijn zoo spoedig mogelijk weer vrij te maken. In tus schen kon het personenvervoer slechts met groote ver traging doorgang vinden. Tusschen Maarssen en Nieu- wersluis werd slechts over 1 spoor gereden, n.1. het AmsterdamUtrechtspoor. De personentrein, die om 21.18 aan het C.S. te Amstedam moest aankomen zat vlak achter den goederentrein. De personentrein moest eerst naar Maarssen worden teruggebracht en daarna over het andere spoor verder naar Amsterdam geleid worden. Alle personentreinen kwamen met groote ven traging te Amsterdam aan. De D trein, van Emmerik, die om 21.46 ur te Amsterdam W.P. moest aankomen is te Utrecht omgeleid en via Hilversum naar Amster dam gereden. (V.D.). S. TH. MINNEMA. In den leeftijd van 75 jaren is eergisteren overle den de heer S. Th. Minnema. oud-voorzitter en eere- lid van den IJsbond Hollands Noorderkwartier. De crematie vindt morgen te Westerveld plaats.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1