Eindelijk bezoek Radioprogramma Amerika, zooals Europa het niet ziet. 200# METER ONDER DE AARDE Kleinigheden, die boekdeelen spreken. De crisis in het land der „prosperlty" (Bijzondere correspondentie.) HET Is geen geheim meer, dat de tijd der „prosperity" der onbegrensde mogelijkheden, voor Amerika reeds lang voorbij is. Wij weten dat er daar meer dan twaalf millioen Werkloozen zijn en dat de werkloozenstoun er onbe kend is. Het is bekend, dat groote fabrieke n hun be drijf bijna geheel hebben moeten stilleggen en dat er aan alle kanten verzet broeit. Maar wij Europeanen kunnen er ons over het al gemeen geen voorstelling van maken, hoe Amerika de laatste jaren veranderd is. Het idéé van „het rijk ste land ter wereld", is ons zoo van geslacht op ge slacht ingehamerd, wij hebben altijd zooveel gehoord van de onuitputtelijke natuurlijke rijkdommen en de technische wonderen van dit uitgestrekte land, dal wij nog niet gewend zijn aan den nieuwen gedachten- gang. Soms lijkt alles nog als vroeger. Bij de presidents verkiezingen kon men zien, hoe een reusachtige ma chine automatisch de stemmen telde; men behoefde slechts een handle boven den naam van den candi- daat over te halen en meteen viel het stembiljet ge registreerd en genummerd in het vak, waar het be hoorde. Maar Amerika heeft ook nog zijn onofficieele politiek en die kost heel wat meer hoofdbrekens. Met alle middelen moet de politie optreden tegen demon stranten, het is geen zeldzaamheid, dat een vrouw door een politieagent bij den arm wordt meegenomen, nadat hij haar een plakkaat heeft afgenomen of dat men een paar onruststokers met de gummistok neer slaat of over de straat voortsleept naar het politie bureau. Met bijzondere omstandigheden wordt geen rekening gehouden. Ook de oudstrijders werden op niets ontziende wijze door politie en soldaten bescho ten. Hetzelfde gebeurt, wanneer de arbeiders van een stilgelegde fabriek een massa-demonstratie houden. Traangas is dan nog een zeer menschelijk middel. Een sinaasappel feest in Florida wie zou dat niet gaarne bijwonen! Doch het valt tegen. Een ach tergrond van 48 kisten met sinaasappels, gereed voor de verzending en bestemd voor de gouverneurs der Amerikaansche staten. Daarvoor een wanhopig sma- kelooze allegorie van knappe meisjes in badcostuums en andere luchtige gewaden. Niets andere dan een door de autoriteiten gesteunde reclame. Een der vele uitvloeisels van de overproductie, waaraan de econo mische samenleving te gronde dreigt te gaan. Een „statistiekfoto" laat ons zien, dat de prijs van een bushel haver dezelfde is als die van een pijp shag- tabak. Hoe kan men daarbij belastingen betalen! Langza merhand burgert zich in Amerika het systeem in, dat men ze ook in natura kan betalen. Een van de eersten, die hiervan profiteeren kon, was een land bouwer uit de omgeving van Detroit, die zijn be lasting in noten mocht betalen. Hij leverde 500 pond noten af; deze werden door het belastingkantoor ver kocht en brachten zelfs nog iets meer op dan de ver schuldigde som zoodat de boer nog geld terug kreeg. Hoe het intusschen mogelijk was, dat de belasting dienst noten kon verkoopen, die voor den boer onver koopbaar waren, is tot dusverre een onopgelost ge heim. „Wij eischen salaris!" staat duidelijk op de borden, die door duizenden onderwijzers en onderwijzeres sen van volksscholen werden meegevoerd in een de monstralie te Chicago. Zonder salaris hebben zij nu al vele maanden lang hun werk verricht Ze zullen het ook in de naaste toekomst zonder salaris moeten stellen, want Chicago heeft eenvoudig geen geld om hen te betalen. Toch is er in Amerika nog een groote voorraad van allerlei artikelen aanwezig, waarmee de ergste nood gelenigd kan worden. In Los Angelos heeft de magi straat een groote hoeveelheid oude schoenen bij el kaar gebracht. Een open terrein, waarop binnenkort een nieuw gebouw zal verrijzen, werd er tot 6 voet hoog mee bedekt. Daar mochten de werkloozen schoenen komen uitzoeken. Al te kieskeurig kunnen zij natuurlijk niet zijn en vele schoenen, die daar liggen, voldoen zelfs niet aan de meest bescheiden eischcn, doch voor velen is het toch een uitkomst. Als menschen hun huis uitgezet moeten worden, geeft dat gewoonlijk aanleiding tot moeilijkheden. Onlangs moesten in een der arbeiderswijken van New York twaalf gezinnen tegelijk verwijderd wor den uit één huurkazerne. De eigenaar had een huur- verlaging van 10 aangeboden, doch zelfs daarmee gingen zij niet accoord. Toen kwamen er op zekeren dag 40 meubelpakkers aanrukken, vergezeld van 100 man politie. Dat zou wel genoeg zijn. Doch er hadden zich wel duizend menschen verzameld, die de uitzetting wilden verhinderen. Eerst toen de politie met gummistokken de straat had schoongeveegd, kon den de meubelpakkers hun werk beginnen. Er zijn overigens in Amerika vele dakloozen. Daar bij vergeleken zijn de 200 werkloozen nog te be nijden, die midden in New York in de schaduw van zijn wolkenkrabbers en zijn machtige bruggen, een „noodstad" hebben gebouwd. Ruwe, uiterst primi tieve hutten van hout en asbest, waardoor regen en wind niet worden buitengesloten. Doch zij mogen hier slechts wonen op voorwaarde, dat zij alle werk, dat hun aangeboden wordt, aannemen, behulpzaam zijn bij het schoonhouden der straten en zich onvoor waardelijk onderwerpen aan de bevelen van den „kampcommandant". Om de werkloosheid te bestrijden, is men in Ame rika zelfs teruggekeerd tot iets in den ,'eest van een slavenmarkt, maar dan een, waarbij het voordeel ge heel aan den kant der „menschelijke koopwaar" is. Op een polium, waarboven de Stars en Stripes wap peren, worden de werkloozen aan de belangstellende en nieuwsgierige menigte vertoond. Een handige ma nager prijst ze een voor een aan en vertelt, waarvoor zii zooal geschikt zijn. Dan wacht hij op aanbiedin gen. Wie het meeste biedt, krijgt de „slaaf" toegewe zen. Deze slavenmarkt geetf altijd aanleiding tot groo te vroolijkheid. Niet de nachtclubs en de misdadigerebenden zijn op het oogenblik het meest karakteristieke in de Nieuwe Wereld, doch de verschijnselen der crisis, waarvan het einde nog in zeer wazige verten schijnt te liggen. De eigenaardigheden van land en volk in Amerika brengen met zich mee, dat men daar een ge heel anderen maatstaf moet aanleggen en ook ge heel andere maatregelen tot leniging van den nood moet invoeren dan in Europa. Nog steeds zoekt men in de Vereenigde Staten naar een „ei van Colum- bus", dat de crisis met één slag zal doen verdwij nen. Doch dat zoeken lijkt ons hopeloos. Typeerend is overigens, dat wij in een Fransch hu moristisch blad aantroffen: A.: „Mijn oom uit Amerika heeft mij geschreven". B.: „En?" A.: „Hij vraagt mij om geld." In de diepste mijn ter wereld. Een onder- aardsche weg tnsschen de beide Trans, vaalsche steden Johannesbnrg en Bloemiontein. Alleen negers verrichten den moordenden arbeid van het goud- delven. BIJ Jdhannesburg ln Transvaal bevinden zich de grootste goudmijnen ter wereld. Een geweldige goudader loopt op een diepte van 1700 tot 2000 M. van Johannesburg tot Bloemfontein. Een onderaardsche weg verbindt zoo de beide steden en wel licht ls de tijd niet ver meer. dat die weg volkomen be gaanbaar zal zijn. Troepen arbeiders brengen uit dezen afgrond het gele metaal naar boven. Het bezoek aan deze mijnen was voor mij. aldus Dr. Carola Sauer, die van een studiereis in Zuld-Afrika is teruggekeerd, de vervulling van een lang gekoesterden wensch. Ik had mijn uiterste best gedaan, om het mij mogelijk te maken een reis naar Zuid-Afrika te maken. Het was mij ge lukt en zoo bevond ik mij op een goeden dag op de goudvelden van Johannesburg. De eerste Indruk, dien men krijgt ls, dat het sprook je van het goud onmiddellijk verandert ln de nuchtere, lndustrleele zakelijkheid. Men ziet slechts kleine bergen het geheel doet aan als een maanlandschap. Deze bergen zijn niets dan opgeworpen grond, vroeger kost baar. thans waardeloos gesteente, waaruit het goud is verwijderd. De arbeiders, die het goud delven, zijn alle negers, want een blanke aoht zich voor dit werk te goed. De negers leven in een kamp, een „compound", dat streng bewaakt wordt. Zij worden buitengewoon goed verzorgd, goed betaald en fatsoenlijk behandeld. Het ..Instltute of medicaj research" houdt zich uitsluitend bezig met de bestudeering van mijnzlekten, vooral tuber culose; ook de zoogenaamde stofinhaleerlngszlelcte heeft de volle aandacht van dit instituut, dat is uitgerust met de modernste Instrumenten der medische techniek en waaraan een geheel leger van wetenschappelijke mede werkers is verbonden. Bij het gebouwencomplex behoort een soort dierentuin, die de meest verschillende sera moet leveren. Geleerden van beteekenis wijden zich hier aan het onderzoek der ziekten, die de gouddelvers be dreigen. Onder de arbeiders treft men vertegenwoordigers van vele Negerstammen aan. zooals Zoeloes en Bantoes. Zij zijn mooie, krachtige natuurmensohen, die echter zeer vaak bezwijken aan vreeselijke ziekten. De goede behandeling der Negers in de Zuidafrikaan- sche Unie valt lederen vreemdeling op. Het Negerpro bleem is in deze streken van de grootste beteekenis. Terwijl ln de Portugeesche koloniën een neger steeds voor een blanke plaats moet maken, door van het trot toir af te stappen, gevoelt hij zich ln de Engelsohe do minions ongeveer gelijk met zijn blanke medemensch. Is de neger zich wellicht bewust, dat hij hier ln zijn eigen werelddeel leeft en verwacht hij. dat hij er eens baas zal zijn? In ieder geval kost het negerprobleem de re geering reeds veel hoofdbrekens. Om tot onze mijn terug te keeren: wanneer men iede re controle en elke afsluiting heeft gepasseerd, wordt men voorzien van een speciale kleeding, mantel en muts En dan daalt men in een ijzeren korf razendsnel. Men verliest ieder gevoel bij die afdaling. Bij de aankomst beneden treden bü vele bezoekers onaangename ver schijnselen op, zooals oorsuizing en een onverdragelijke druk op het hoofd. Vooral vrouwen vallen dikwijls in zwijm en moeten onmiddellijk weer naar boven ge bracht worden. Nadat men beneden door een hal is gewandeld, komt men in een kleine ruimte, waar men eenigen tijd moet doorbrengen om aan het verschil in luchtdruk te wen nen. Daarna wordt een deur geopend, waardoor men in de schacht komt De ventilatie door reusachtige pompen is voortreffelijk en ook de hitte is dragelijk. In de schacht ziet men rails, waarover gedurig electrisch ge dreven treinen uit de kilometers verre achtergangen spookachtig komen aanrollen, beladen met gesteente. Daar de sterkstroomleiding nog al laag is aangebracht, zijn de arbeiders, die de Irelnenbedlenen. uitgerust met speciale helmen. Een typische aanblik: die goedgebouw de, halfnaakte, gehelmde negers! Het gesteente wordt afgeladen en onmiddellijk naar boven vervoerd. Hoeveel materiaal noodig is om een nietige quantitelt goud te voorschijn te brengen, wordt geïllustreerd door het feit, dat een ton gesteente slechts twaalf gulden goud oplevert. De eigenlijke goudproductie speelt zich boven af. Daar ziet men het goud letterlijk vloeien. Wanneer het metaal, waarom alles in de wereld draait, uit den oven komt. heeft het een groene kleur. In de directiekamer wordt ieder bezoeker der mijn een goudklomp getoond, die een. waarde heeft van bijna 50.000 gulden. Men vraagt U dan, of ge wilt probeeren, den klomp met één hand op te tillen en. lukt het U, dan moogt ge het ver mogen behouden! Maar de kans. dat het U lukt, is niet groot DONDERDAG 2 FEBRUARI. HILVERSUM (1875 M.) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuzlek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Solistenconcert; 11.00 Knipcursus; 11.30 Sollstenconcert; 12.00 Lunchconcert; 2.00 Halfuur voor de vrouw; 2.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 2.45 Gramofoonmuzlek; 3.00 Naaicursus; 3.40 Gramofoonmuziek; 4.30 Idem; 5.00 Verhalen voor grootere kinderen door Mevr. Ant. van Dijk; 5.30 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep; 6.30 Sport- praatje door H. Hollander; 7.00 Omroeporkest; 7.30 Engelsche les voor gevorderden; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep; 9.00 Radiotooneel: „De Vaas"; 9.30 Kovacs Lajos en zijn orkest; 11.00 Vaz Dias; 11.05 Gramofoonmuziek. HUIZEN (296 M.) K.R.O.: 8.00 Hoogmis uit Tegelen; N.C.R.V.: 10.00 Gra mofoonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoon muziek; K.R.O. 11.00 Gramofoonmuziek; 11.00 Gods dienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Orkest o.l.v. Johan Gerritsen; N.C.R.V.: 2.00 Cursus fraaie handwerken; 3.00 Vrouwenhalfuurtje; 3.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Concert; 5.45 Cursus handenarbeid; 6.15 „Onze Nederlandsche monumenten"; 6.45 Knipcursus; 7.00 Weekoverzicht; 7.30 Politieberichten; 7.45 Persberich ten Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Concert door de Am- sterdamsche Orkestvereeniging o.l.v. Frans v. Diepen beek; 9.00 Lezing; 9.30 Vervolg concert; 10.00 Vaz Dias; 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Concert; 1.30 Gramofoonmuziek; 3.20 Concert; €.35 Gramofoonmuziek; 8.20 Concert; 9.20 Pianorecital; 9.50 Concert; 10.30 Gramofoonmuziek. KALUXDBORG (1154 M.) 11.20 Strijkorkest; 7.30 Europeesch concert; 10.10 Dan#- BERLIJN (419 M.) 3.50 Gramofoonmuziek; 7.20 Gevarieerd programma; 9.20 Dansmuziek. HAMBURG (372 M.) 10.50 Concert; 12.35 Gramofoonmuziek; 1.30 Idem; 6.16 Opera-uitzending; 10.45 Populair concert. KONIGSWUSTERHAU3EN (1635 ML) 11.20 Gramofoonmuziek; 1.20 Idem; 3.50 Concert, LANGENBERG (472 M.) 10.40 Gramofoonmuziek; 11.20 Populair concert; 12.20 Concert; 4.20 Vesperconcert; 9.50 Concert. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Orgelconcert; 1.35 Lunchconcert; 3.20 Vespercon cert; 4.25 Concert; 8.20 Vaudeville; 10.00 Concert; 11.06 Dansmuziek. PARIJS-EIFFEL (1446 M.) 7.50 Gramofoonmuziek. PARUS-RADIO (1725 MA 8.05 Gramofoonmuziek; 1.25 Pianorecital; 1.55 Populair concert; 6.30 Gramofoonmuziek; 8.20 Radiotooneel. MILAAN (331 M.) 7.45 Gramofoonmuziek; 8.20 Opera-uitzending. ROME (441 M.) 7.35 Gramofoonmuziek; 8.05 Concert door het Omroep orkest WE ENEN (517 M.) 4.20 Concert; 6.50 Vocaal concert; 7.25 Concert; 8.45 Europeesch concert; 950 Concert WARSCHAU (1411 M.) 4.20 Solistenconeert; 5.20 Populair concert; 7.30 Euro peesch concert; 9.55 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 7.20 Wagn er concert; 8.45 Europeesch concert Kort verhaal door L. BURMA. IA kind, wat kan ik er aan doen? Bert keek zijn zuster vrij hulpeloos aan. Ze trok zoo'n ongelukkig gezichtje, dat kon hij niet goed verdragen. Het was egoistisch van me om je hierheen te slee pen, merkte hij op. Nonsens! Dacht je. dat ik je alleen zou hebben laten gaan? Al was je op je hoofd gaan staan, ik was toch meegekomen. Bert glimlachte. Ze was zoo'n energieke en loyale kameraad, de kleine Hetty Jammer, dat het leven hier in dit dorp al weinig aanlokkelijk voor haar dreigde te worden. Toen hij. nu vier maanden geleden door de tijds omstandigheden zijn betrekking verloor besloten zij .het beetje geld, dat ze van hun erfdeel bezaten te besteden aan liet koopen van een goedkoop huisje, dat ze geannonceerd zagen Bert kon zijn werk hij schreef in bladen over botanie en vertaalde voor een paar uitgevers evengoed hier als in de stad doen en hun leveriskosteu werden tot een minimum beperkt. Hetty had er zich eerst erg op verheugd. Idyllisch, zoo'n eigen huisje en een tuintje, waarin je kunt zaaien. En dan zijn de menschen in zoo'n dorp natuurlijk veel eenvoudiger en gezelliger dan in de stad. Ze stelde zich voor, dat er in den zomer zou worden gefietst en getennist, dat ze in den win- ten muziekavondjes zouden hebben, misschien dilet- tantentooneel. Maar het kwam wel cenigszins an ders. Het dorp bleek bewoond te worden door eenige brave lieden, die zich notabelen noemden, de meesten boven de veertig, ontdaan van eenige sportieve ge voelens of muzikaliteit. Buiten het dorp waren eeni ge wegen met mooie villa's, waarvan de eigenaren zich mijlen ver verheven voelden boven iedereen, die géén villa in hun villapark bezat. En zoo bleet Hetty vrijwel alleen met haar broer. Dien morgen was haar voor het eerst een klacht ontsnapt. Bert moest een paar dagen weg voor zaken. Ze zou eigenlijk dolgraag zijn meegegaan. Weer eens de stad in, 'n film zien, winkelen! Het leek een pa radijs, na maanden van dit buitenleven. Maar uit zuinighekYsoverwegingen zag ze er van af. Och, ik wen er wel aan! zei ze, haar arm door de zijne stekende, en langzaam met hem meewandelend tot aan het stationnetje; „Haast je maar niet, als je soms lust hebt een nachtje over te blijven." Met een bedwongen zucht keek ze den trein na en wandelde naar huis. Onderweg ontmoette ze den eenigen jongeman van het dorp den zoon van den postdirecteur, die heel leelijk, maar ook heel lastig was. Ze luisterde met een half oor naar zijn praatjes en antwoordde vrij snibbig. Zoo uit Uw humeur? Wel, erg opwekkend is het leven hier niet, zei Hetty. ik gaf er wat voor, als vanmiddag eens een paar gezellige menschen op visite kwamen. Hoe laat zal ik komen? informeerde het jong- mensch. Gezéllig, ÓArdige menschen. zei Hetty en liet hem staan. Achteraf schaamde ze zich een beetje. Eigen lijk was ze ongemanierd geweest, hij meende het zoo kwaad niet, maar liever dan maar volkomen alleen zijn dan zulk gezelschap! Ze had haar een zame lunch gebruikt en nam zich voor. brieven te schrijven, toen er gebeld werd Verbaasd ging ze naar de deur. Wie kon dat zijn? Alle leveranciers waren er geweest. Er stonden twee dames en een heer voor de deur. Keurige damesEn Hetty zag in een oogop slag, dat ze met een auto waren gekomen Haar hart begon sneller te kloppen. Eindelijk verwaardigden haar een paar behoorlijke menschen met een be zoek. Komt u binnen! zei ze en liet ze in de gezellige voorkamer, die zij zoo aardig had ingericht, en ver sierd met zelfgemaakte kussens, aardige teekenin- gen, handwerkjes en waar altijd veel bloemen ston den. Heel gezellig is bet hier, zei een van de dames, laten we aan het venster gaan zitten Deze menschen waren tenminste niet ceremonieel! Als U me even wilt excuseeren, dan zet ik vlug thee! zei ze. Doch terwijl ze in het keukentje bezig was, ging weer de bel. En toen ze opendeed stond ze tegen over een keurigen jongeman, wiens motor tegen het hekje leunde. Hij nam zijn hoed af en keek haar aan, alsof hij verrukt was. Ze kleurde. O ehkomt u binnenMerkwaardig, al dien tijd had niemand zich om hun bekommerd, hoewel zij hun kaartjes hadden rondgezonden, in de hoop, een kennismaking te krijgen Blijkbaar hadden ze eerst de kat uit den boom gekeken. Hetty bracht j den joneman in de voorkamer Een der dames stond voor een kastje met boeken en Heity hoorde haar juist zeggen: Aardig is het hierh-ib je ooit mee gemaakt, dat zulke menschen deze boeken hadden staan? Neemt u me niet kwalijk, zei Hetty verlegen, om dat zij hem op hun incorrectheid moest wijzen, maar ikehik kan u niet aan elkander voorstellen. De dames staarden den jongeman aan, de heer staarde méé. Dat ehis toch ook niet noodig, zei de heer. OHetty was verbluft, welals U plaats wilt nemen...--, de thee komt dadelijk! Hoe dan ook, ze was verrukt met haar bezoek, zet te heerlijke thee dat was een specialiteit van haarl opende een trommel met koekjes en had vlug wat toast met jam ook klaar. Toen ze binnenkwam zat de jongeman nog alleen. Hij scheen niet in gesprek te zijn geraakt met de an dere bezoekers. Hetty besloot het ijs te breken. Wel als U hier allemaal bij elkaar wilt komen zit ten, dan zal het gezelliger zijn, zei ze en zette het groote theeblad neer. Wilt U de thee met melk met citroen O ehwij hadden graag een potje thee gehad voor drie, zei de eene dame. Een potje thee voor drie? Hetty keek hen aan. zij keken baèr aan. Nu het hindert niet! zei de heer goedig, laten we toch gemoedelijk doenleve het buitenleven! Ze schoven hun stoelen dichterbij en eindelijk stel de de heer zichzelf en zijn dames aan den jongeman voor. Maar Hetty, die theeschonk, werd daarbij ver geten. Vreemde manieren, dacht zij, maar aan den ande ren kant waren ze haar sympathiek genoeg. Opeens weer bellen. Hetty had net al de kopjes verdeeld en snelde weer. Aardig meisje, zei een van de dames. Ja't is hier tenminste wat anders dan ge woonlijk, merkte de andere op. Intusschen stond Hetty tegenover een dame, die haar vrij kortaf vroeg: Kan ik hier thee krijgen? Ja...... ja, bracht Hetty uit, terwijl een vage on rust haar begon te bekruipen! Wel dan is het in orde, zei de dame, gelukkig, ik ben doodop, en ik wist niet dat hier tegenwoordig een theesalon was. Aardig afgelegen! U zult wel niet veel klanten krijgen Hoewel, al die villa-bewoners met auto's komen hier vaak in de buurt, vlak bij het boschals u daai eenmaal bekend bent, kan het wel iets opbrengen Hetty begon eensklaps ih te zien, dat het alles een misverstand was. maar zij kreeg geen kans het uit te leggen. De dame ging zitten en praatte Zij praatte zonder ophouden, uitte haar verwondering over deze „vreemde theeschenkerij", haar voldoening over het feit, „dat de thee tenminste te drinken was', haar ergernis over een eksteroog en de autos, die zooveel stof maken om van motorfietsen maar te zwijgen, menschen met motoren moesten ze af maken", enz. enz. De andere bezoekers keken elkaar aan. Eindelijk stonden de dames op en begonnen zich voor een spiegel wat te poederen. De heer slaagde erin, over het gepraat heen te roepen: Ik wou graag betalen. Hetty zuchtte en lachte Haar bezoek! Ze hielden het hier de hemel weet waarom voor een thee schenkerij. Ik ben niet gewoon mijn bezoekers te laten beta len, zei ze en dat bracht zelfs de praatlustige dame even tot zwijgen. Wat! riep ze toen. Dat is het nieuwste! Waar leef je dan van? Hetty keek rond. Er waren kuiltjes in haar wan gen. Als U het weten wilt, zei ze, mijn broer en ik leven hier van wat onze ouders ons hebben nage laten en zijn werk hem opbrengt. Er volgde een doodelijke stilte. Dusdus het is hier geen theeschenkerij? En u zei toch, dat ik thee hier kon krijgen! riep de praatlustige. Ja, en u liet ons direct binnen, zei een der da mes. En zei: Ik zal dadelijk thee brengen zei haar be geleider. De jongeman zei niets. Hij staarde Hetty aan met een mengeling van verlegenheid, amusement en be wondering. Natuurlijk kon u hier thee krijgen, zei Hetty, ik vond het erg gezellig om bezoek te krijgen we leven hier nogal eenzaam De jongeman was de eerste die lachte, toen begon nen de anderen. De goedige heer veegde de tranen uit zijn oogen van de pret. Wij hebben nog wel een potje thee voor drie besteld! hikte hij. En jij zei: Ik wou g graag betalen, lachte de eene dame. O, het is verschrikkelijk! zei de andere, wat lief van u, dat u het zoo opneemt! We dachten vast, dat dat bordje alleen hierop kon slaan Welk bordje? vroeg Hetty. Wel, dat bij uw hek waarop staat: Theeschen kerij. Hetty's oogen geleken theekopjes. Bordje bij mijn hek? Ze snelde naar het ven ster en zag het. En begreep. Het was een grap van het leelijke en versmade jongmensch. Nu, in elk geval heeft het me een gezellig uurtje bezorgd, zei ze. Bij de deur keerde de heer zich om. Mijn hemel, we hebben ons niet aan u voorgesteld mijn naar is Roodewaard, dit is mijn vrouw en dit mijn zuster we wonen op de Witte vila, die kent u zeker wel. En we zullen u graag eens met uw broer op ons theeuurtje zien verschijnen, zei mevrouw Roode waard. Mijn naam is Teiling, zei de jongeman en Hetty begreep niet, waarom ze in 's hemelsnaam bloosde, toen hij haar hand drukte. Ik kan u helaas niet op de thee vragen, zei hij. Wel ehals mijn broer weer thuis is zal hij het zeker gezellig vinden als u eens komt, antwoord de zij. De zoon van den postdirecteur vond het lang niet prettig toen hij te weten kwam, wat zijn grap voor gevolgen had gehad. Niet alleen heeft Hetty nu een heelen kring van kennissen, waarin zij buitengewoon populair is, doch zij heeft zich onlangs verloofd. En daar de heer Teiling slechts voor een zomer-vacantie in het dorp was, zou ze misschien nooit met hem in aanraking zijn gekomen, zonder dat bordje!

Schager Courant | 1933 | | pagina 7