Tuinbouwvereen. „De Toekomst" te Zuidscharwoude. UlT de OMGEVING De tuinbouwvereeniging „Dc Jockornst" te Zuid scharwoude, hield gistermiddag haar jaarvergade ring. waarbij de Voorzitter ongeveer dc volgende ope ningsrede hield: Mijneheeren, allen hartelijk welkom op onze jaar vergadering. Het is dit jaar wel wat laat, dat we onze jaarvergadering houden; verschillende oorzaken heb ben daaraan meegewerkt: de ongesteldheid van den penningmeester en ook de moeilijkheid om een ge- schikten middag of avond te krijgen. Vóór 1 Febr. moeten volgens de Statuten de verschillende gegevens bij de LJj.C. worden ingediend, ook de voorstellen voor de Alg. Vergadering. Als we een week vroeger hadden kunnen vergaderen, hadden we kunnen zeg gen, dat we onder gunstige omnstandigheden hadden vergaderd. Immers, het was best vriezend weer, waar bij we meermalen hebben gezien, dat de producten in prijs stegen. Ondanks het feit, dat in het hart der campagne, de laatste week van Januari, de strenge vorst viel, toch bleven de prijzen laag. Als bij dit weer dan nog geen goede prijzen worden gemaakt, dan wijst dat op zeer abnormale en ongunstige omstan digheden. De vrees is gewettigd, dat er in de naaste toekomst wel verbetering in de prijzen zal komen. Ik hoop niet. dat mijn vrees bewaarheid wordt, want vrees is een slechte raadgeefster. Ik vrees, dat het er voor onze winterkool niet gunstig voorstaat: de maand Januari is al weer aan het eind, een maand, waarin we gewoonlijk zoo'n groot kwantum kunnen afzetten en dat ook met onzen grooten voor raad moet. want wat in de maand Januari te kort verzonden is, overvoert later de markten en doet de prijzen dalen. Als wij daarop dan doordenken, zou den we zeggen, dat wij dan thans de gelegenheid nogi moeten waarnemen, want thans kunnen we, al is het dan voor een kleinen prijs, ons goed nog ver- koopen, wat straks misschien slecht zal gaan. Wij tuinders leven een geheel jaar op hoop, en ter dege met onze winterkool, dat er nog weer eens een tijd komt dat de prijzen iets beter zijn, zoodat wij daar nog iets van kunnen overhouden, om het bedrijf weer goed in cultuur te brengen. Wij zullen hopen, dat dit vriezend weer, dat toch internationaal was, op vele plaatsen schaarschte van groenten heeft teweeg gebracht, zoodat de Langendijk nog weer eens opgezocht wordt en dat onze lekkere groenten dooi- vele plaatsen gevraagd en begeerd wor den. De oorzaak van den benarden toestand, waarin we thans verkeeren, weten wij allen er is al zooveel over gesproken en daar staan wij machteloos tegenover. De bezwarende bepalingen voor onzen export zijn wel de grooisie factor voor de economische ontwrich ting van thans, waar nog bij komt de geringe koop kracht van grooie getallen menschen. In Duitschland zijn thans ongeveer 7 millioen werkloozen, die onmo gelijk onze kool kunnen koopen en daarmee moeten we ook terdege rekening houden. In eigen land wordt dezen winter wel heel wat kool gebruikt, en het is dan ook zeker onze taak om al het mogelijke te doen, dat overal onze groenten te bekomen zijn, maar Duitschland is steeds onze groote afnemer geweest en buiten dat land kunnen we het met onze groote kwan- tums niet redden. Er heerscht echter een geest in Duitschland, ten minste over een deel der bevolking, om den invoer van onze groenten maar zoo goed als geheel te ver bieden, ofschoon zij toch in het afgeloopen jaar heb ben moeten ontdekken, dat als er geen Hollandsche invoer is, het daar toch evengoed slecht is. In doorsnee heeft de Duitsche tuinder het in 1932 minstens zoo slecht gehad als wij, en al was daar dan een steunregeling voor den tuinbouw, dat kon het toch ook niet goedmaken, tenminste niet voor de massa tuinders. Er komen dan ook wel andere gedachten naar vo ren, die het beginnen in te zien, dat tolmuren de wel vaart in het land niet verhoogen. Wij hopen steeds, dat daarin verandering komt en dit zal ook weer ko men, maar wij weten niet, hoe lang het zal duren, zoodat wij ons intusschen wel moeten instellen, dat wij nog een moeilijken tijd te wachten zijn. Het vorige jaar op onze jaarvergadering, wisten we het allen reeds, doch konden wij meedeelen, dat voor steun aan de regeering gevraagd was een cent toe slag per K.G. kool. Om dat te verkrijgen, is veel werk gedaan, want het was bitter noodig en wij meenden, dat wij daar rechten op konden laten gelden, daar ook onze winterkool in de oorlogsjaren zooveel bij gedragen had voor de voedselvoorziening van het land. Veel producten en ook veel geldelijke offers heb ben de tuinders toen voor het land en de bevolking moeten brengen, zoodat het de plicht was van het Jand om die tuinders, die thans zoo in armoe ver keeren, te steunen. Het is echter niet mogen gelukken, wat voor ons een groote teleurstelling was, en ons ten zeerste heeft gegriefd. Bij die teleurstellende uitspraak van den Minister kwam echter gelijktijdig het bericht, dat er wat an ders voor ons klaar zou worden gemaakt. Dat andere was onze hoop dan ook weer op gevestigd en dat is geworden een tuinbouwsteunwet 1932. Die wet is voor ons goed al zijn er dan nog enkele bepalingen, die voor verbetering vatbaar zijn, doch als de wet inge voerd werd, zooals die in de Tweede Kamer is aa ï- genomen. dan zou dat werkelijk eenige steun betee- kenen voor de bedrijven, waarvoor de wet dan ook gemaakt is. Maar nu heeft de Minister de limiet gesteld op 5 millioen, terwijl ernstige commissies, die daarvan studie gemaakt hadden, tot een veel hooger bedrag kwamen. Wat heeft de Minister bewogen om de limiet van 5 millioen te stellen? Zou hij nog denken, dat de ttfinders anders te weelderig zouden worden, of i3 enkel zijn verweer, dat er geen geld in de schatkist is, maar waar halen ze dan wekelijks 7 a 8 millioen vandaan voor de werkloozen? De werkeloosheid wordt gesteund en dat is goed. maar moeten dan de werkers niet of althans niet voldoende gesteund worden? Moeten wij het niet als een groote onrechtvaardigheid beschouwen, dat de Minister de limiet gesteld heeft; is hij dan niet tot de overtuiging gekomen, dat het volledig uitvoe ren van wet, wat bitter noodzakelijk is voor het in stand houden van den tuinbouw? Men zegt: re geer en is vooruitzien, maar ik meen, als de Minis ter niet zwicht voor de vele verzoeken, die aan hem worden gericht, om de limiet te laten varen en de wet uit le voeren, zooals die aangenomen is, het niet getuigt van een vooruitzienden blik. Wij hebben dan toch in de afgeloopen week een gedeelte steun ontvangen en wat. ontvangen is, is dankbaar aanvaard. Wij willen hopen en vertrou wen, dat het den Minister duidelijk is, dat hetgeen de wet vordert, volgens de richtprijzen ook uitbe taald moet worden. Ook voor dit jaar is het noodzakelijk, dat er een zelfde regeling getroffen wordt, want de vooruitzich ten zijn nog ver van rooskleurig, doch daarover kunnen wij straks nog een mededeeling doen. Er is thans zooveel tc doen om de zware lasten van den tuinbouw te verlichten, op veel en velerlei gebied moet dat worden gezocht, op grond- en waterschaps lasten, het premiebetalen voor de sociale verzeke ringswetten, het zegeltjes plakken, het verlagen van rente, enz., dat onmogelijk in zijn vollen omvang door den tuinbouw gedragen kan worden. Doch thans wil ik daar niet verder op ingaan, mis schien komt het in den loop der vergadering nog ter sprake. Mijn vertrouwen is op u, dat wij, als ernstige mannen deze vergadering zullen houden, zoodat wij toonen, dat wij allen er aan wenschen mee te- wer ken, om dat lasten van den tuinbouw zooveel moge lijk te verlichten. Nogmaals allen hartelijk welkom, ook de pers hartelijk welkom, waarvan wij ver wachten, dat objectieve verslagen van deze vergade ring gegeven zullen worden. Deze rede werd met applaus beantwoord. De secretaris las daarna de uitvoerige notulen van de vorige bijeenkomst voor, welke ongewijzigd wer den vastgesteld. Daarna braebt de secretaris het jaarverslag uit, waaraan we het volgende ontleenen. In het bestuur is geen verandering gekomen. Hot ledental bedraagt 93 met 5 donateurs. Hadden wc hel vorig jaar 2 eereleden, dit is thans atgeloopen, daal de een is overleden en de ander men neeft gemeend te moeten royeeren. Veertien keer heeft het bestuur vergaderd, waarbij allen waren vertegenwoordigd, terwijl 4 ledenvergaderingen zijn gehouden, resp. be zocht door 59, 47, 5en 48 ledena Tevens is bijgewoond de Alg. Vergadering der L.G.C. Evenals vorige jaren zijn weder coöp. inkoopen gedaan, als: kunstmest, steenkool, maniien, enz. Be zuiniging is toegepast op de vergoeding van het be stuur, terwijl slechts 2 cent per snees contributie is geheven en geen bijdrage in het reservelonds is ge stort. Benoemd is een vertrouwenscommissie, bc staande uit 5 personen, die tot taak heeft zaken te behandelen van tuinders, die in discrediet geraken. Rentelooze voorschotten zijn uitgegeven, terwijl on geveer 4000 K.G. ammoniak-salpeter voor vermin derden prijs door het Crisiscomité is uitgereikt. Op een der ledenvergaderingen werd een voorstel aangenomen, om, met het oog op de geringe prijzen der producten, te trachten de veilingen over geheel Nederland stop te zetten. Aan 13 zusterverenigin gen werd hierop adhaesiebetuiging gevraagd, doch van 5 werd niet eens antwoord ontvangen, terwijl van de andere 8 slechts 4 adhaesiebetuigingen in kwamen, zoodat hierop niet verder is ingegaan. Gelegenheid is gegeven tot het bijwonen van een bollencursus, welke door een 20-tal personen is mee gemaakt. Dan wordt nog gewezen op den steun der regeering, waarvan bij voorschot is uitbetaald f 50 per wagon kool en aardappelen. Verslaggever hoopt, dat het den Minister ernst moge wezen en een mil dere opvatting hierover moge krijgen, opdat de steun zoo worde, dat het ons tuinders mogelijk wordt weer met nieuwen moed te kunnen doorgaan, want, of schoon de winter nog al fel is opgetreden, zijn de prijzen onzer producten nog verre van loonend ge bleven en is de afname nog nihil, zoodat tot nog toe optimisme in deze zeker wel is uitgesloten. Hij hoopt, dat het volgend jaar het jaarverslag in opti- mistischen toon kan worden weergegeven. Mededelingen. Voorzitter deelde mede, dat Reuzenbloemkoolzaad be schikbaar is. Verder bracht de heer Muller een kort verslag uit van de vergadering van den kring van correspondenten van den Plantenziektenkundigen Dienst en deelde verschil lende resultaten mede. Op een vraag van den heer J. Klingeier antwoordde de heer Muller, dat ontsmet uienzaad meer kiemkracht heeft dan niet-ontsmet zaad. De heer C. de Boer Wz. deelde mede. dat „Zelio"-pasta afdoende is tegen ratten. De Voorzitter merkte op dat „Ze!io"-pasta wel geza menlijk kon worden aangekocht. Dan ls het goedkooper De Voorzitter deelde mede, dat het Centraal Bureau heeft aangedrongen op opheffing der limiet van f 5 mil lioen der steunregeling. Voorzitter deed verder eenige mededeelingen over de buitengewone algemeene vergadering van het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland, welke te Ut recht is gehouden. De agenda stond de Noordhollanders niet aan. Spr. deelde mede dat men verkregen heeft dat van die vergadering nogmaals aandrang op opheffing der limiet. Men heeft zich sterk gekant tegen de mi nimumprijzen, waar Zuid-Holland wel voor was. Wij hebben geprobeerd om in de eerste plaats de steunre geling te krijgen. Het groepsbestuur en Zuid-Holland wilde de minimumprijzen tot de productieprijzen doen opvoeren, doch dat zal moeilijk gaan. Tenslotte heeft men tot resultaat gehad dat garantieprijzen zullen wor den gevraagd. Besproken werd de wenschelijkheid dat de steun niet achteraf, maar per week uit te betalen. Over de teeltbespreking heeft men gesproken, welke niet van de bona-fide tuinders, doch van buitenom moet komen. De bouwers, die buitenom per contract telen, zullen ook moeten beperken. Men heeft opgemerkt dat als men direct zou aannemen, dat de regeering de fonds vorming zou financieren, men bang was, dat de regee ring ons er mee laat zitten. Voorzitter deelde mede, dat een voorschot op de steun wordt verstrekt van f 100 per wagon tomaten en f 50 per wagon kool van 5 Mei tot 31 October. Witte kool voor zuurkool valt buiten de steunregeling. Uit de rekening van den penningmeester, uitgebracht door den heer H. Schrijver blijkt, dat de ontvangsten f 3332.62 hadden bedragen, de uitgaven f 457.62. Het 1/10 procent van de veiling had slechts f 108.85 opge bracht. Het nadeelig saldo bedroeg alzoo f 125.36. De re serve beliep f 397.74. waarbij f 7.78 rente ls gevoegd, zoodat die nu f 405.52 bedraagt. De rekening werd goed gekeurd. nadat de voorzitter punt voor punt heeft toe gelicht en dank gebracht aan den penningmeester. De rekening van de kunstmest werd gegeven door den administrateur, den heer C. de Boer Cz. Br blijkt uit, dat 121.235 Kg. tot een totaal bedrag van f 6905.31 was aan gekocht. Het voordeelig saldo bedraagt f 7.27. Het ge halte was steeds in orde geweest. Dank werd gebracht aan den administrateur. Aan de orde werd daarna gesteld de verkiezing van twee bestuursleden, wegens aftreden van de heeren H. Schrijver en C. de Boer Wz. Uitgebracht waren 60 st., waarvan de heer de Boer er 40 en de heer Schrijver 59 stemmen verkreeg, zoodat beide heeren zijn herkozen. Beide heeren nemen hun benoeming onder dankzegging aan. Verder wordt de verkiezing gehouden voor een be stuurslid van de Langendijker Groentencentrale, aftre dend de heer W. Muller. Br waren uitgebracht 59 stem men, waarvan 23 op den heer Muller, en 32 op den heer Jb. Kramer, zoodat de heer Jb. Kramer is gekozen. Desgevraagd neemt de heer Kramer zijn benoeming aan, meedeelende, dat hij op dezelfde wijze zijn meening naar voren zal brengen in de verg. van de L.G.C. als in an dere vergaderingen. De Voorzitter is teleurgesteld over den uitslag, daar de heer Muller altijd heeft vertolkt de meeningen, die in zijn organisatie leven. Hij hoopt, dat de vergadering weet, wat zij heeft gedaan. Hij brengt een woord van dank aan den heer Muller voor het vele werk. dat hij in de L.G.C. heeft verricht. Als kunstmest commissieleden werden herbenoemd de heeren Jb. Twisker en N. Schrijver en als reserve W. Keppel. In de mandencommissie werden herkozen de heeren D. de Geus en Jb. van Twuljver en in de zetkool oommissie de heeren J. Muller. Jn. Klingeier en P. van Twuijver. Alle leden nemen hunne benoeming aan. Aan de laatste commissie werd nog toegevoegd de heer J. Moeijes. Bij de contributieregeling stelt het bestuur voor, in het voorjaar 2 cent per snees te Innen, en, mocht het nocdag zijn. in het najaar nog éen cent. Er zal geen contributie worden opgehaald voor het reservefonds. Voorstellen vergadering van de L.G.C. De heer W. Keppel zou meer zeggenschap willen ln de Frov. Com missie. Voorzitter herinnert eraan, dat indertijd ls voor gesteld, dat elke aangesloten velling een bestuurslid zou hebben in de Prov. Commissie. De heer Keppel zou nu wenschen, dat De oekomst daarop invloed zou oefe nen. De V«-orz. zegt dat dit echter onmogelijk is. Op een dcsbetreifer.de opmerking van den heer J. Klingeier deelt de Vno:z. mede, dat er bij de bestuursverkiezing gelegenheid is, candidaten te steilen. Waar dit niet ge beurd is, werden de aftredenden herkozen. In verband met critiek op de Prov. Comm, deelde de voorzitter mee. dat men niet weet, wat Burgemeester Slot zoo al voor cle tuinders heeft gedaan, omdat dit nooit in het open baar is kenbaar gemaakt Ook naar aanleiding van de aangevochten rede van den heer Valstar heeft hij ge daan, wat mogelijk is, om nog voor de tuinders te verkrijgen, wat voor hen te bereiken viel. Er is, op grond van zijn werken, te zeggen: „hij moet er maar uit". De heer Kramer oefent critiek op de wijze, waar- op de Prov. Commissie is opgetreden in 'akc rentelooze voorschotten, die zij wenschte, in tegenstelling met den wensch van 90 pet. der tuinders, die steun verlangen. Op hooghartige wijze werden echter de verlangens der tuinders afgewezen en dat in het bijzonder door den voorzitter van de Prov. Commissie, den heer Slot. De voorzitter van Groentecultuur verwacht alleen hulp van Boven, wat ock het standpunt van den heer Slot is. Het grootste deel der tuinders rekent er echter anders over. Daarom moeten er andere menschen in de Prov Commissie Geen getrapte verkiezingen, maar een vast vertegenwoordigend stelsel Er moet geen lolletje ge maakt worden van den ellendigen toestand, waarin de tuinders verkeeren, zooals de heer Valstar dat deed. Niet door de menschen uit de Prov. Commissie maar van onder af wordt de actie voor de tuinders gevoerd. De heer P. de Geus komt terug op de actie voor stop zetting der veilingen. Hij zou dit op de Alg. Verg. der L.G.C. besproken willen, zien, Na bespreking wordt daarop echter niet ingegaan. Tenslotte bleek, dat er geen voorstellen waren voor de Alg. Vergadering der L.G.C. Op een vraag van den beer J. Klingeler antwoordde de voorzitter, dat het bestuur wel geneigd was om met den Neutralen Bond samen te spreken over de verhin dering van executoriale verkoopen. De heer Klingeler merkte op. dat het gewenscht is. dat de vertrouwenscommissies deze zaken zoo veel mo gelijk zullen behandelen. Er zal een gecombineerde ver gadering worden gehouden De Voorzitter deelde i-iede. dat de Staatshypotheek- bank op de vergadering van gisteren is besproken, en zal in die richting worden gewerkt De heer Klingeler wilde aandringen, dat de motoren voorzichtig door het sloft stoomen, of het te verbieden. De heer J. de fjeus maakte aanmerkingen op de vele tarieven, die de stad Amsterdam heft. Spr. zou willen, dat de L.G.C. met Schuttevaer zou trachten hierin ver betering te krijgen Voorz. zegde dat toe. De heer A. Kout wilde de verplichting opheffen, dat de bouwers hun beste kool, als ze voor het inkoop bureau komen, deze zelf te vernietigen. Spr. wilde het den koopers zelf laten doen. De voorzitter wees op de groote moeilijkheden. Ze mogen niet meer in den handel terugkomen. Er zal getracht worden een andere rege ling te treffen. Op een vraag van den heer F. v. Bergen antwoordt de voorzitter, dat de vrachtvaarders deze week aan de beurt komen om steun uit te betalen. Voorzitter sloot zich hierbij aan en dankte den leeraar Glas voor zijn bereidwiligheid. De heer Pb. Kroon deelde mede, dat de banne f 100 voor den ijsboeier heeft beschikbaar gsteld. Hierna sluiting der vergadering. SCHOORL Maandagavond had de vervolgvergadering plaats van Vereen, voor Vreemdelingenverkeer, in het lokaal van den heer Kroon. In December was men bij het punt: „gids-uitgave" gestrand op het sluitingsuur. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd maakte de heer C. A. èeudeker bzwaar tegen de te late uitschrijving van deze vergadering, hetwelk door den Voorzitter, den heer Wognum, werd weerlegd. Ondanks dit was de heer Beudeker niet tevreden en verwachtte bij een andere gelegenheid een spoediger uitschrijven van een ver volg-vergadering. Een schrijven van den heer Houtester au het Staats- boschbeheer was Ingekomen, waarin werd toegezegd, dat, indien r\st werkloozen moet worden gewerkt, de Munnikenweg zou worden doorgetrokken tot het Wa terbosch je. Hierna kwam de gidsuitgave weder aan de orde, re sumeerde de voorzitter dat men was gebleven tot de idéé om een gidsje uit te geven als model 1931, waar don de V.V.V. Groet en P.H.V. aan konden medewerken Inmiddels echter had het bestuur uit het laatste Raads- verslag in de bladen gelezen, dat de Gemeente ook plannen had tot een dergelijke uitgave, waarop men had geconfereerd met B. en W., met V.V.V.-bestuur van Groet en dito van P.H.V. Echter was er nog geen vergelijk en wist de vuorz. nog niet goed te zeggen, welken kant het uit zou gaan. Het bestuur had nu aan B. en W. het voorstel ge daan om door de Gemeente een gidsje uit te geven met tekst en foto's, waarbij ingesloten kon worden een boekje van V.V.V. met annonces. Men noemde dit gidsje A en gidsje B. Het had voor de gemeente dit voordeel, dat haar gidsje voor een paar jaar dienst kon doen .Men wenschte alsnog een voorstel te deen waarbij een nade re financieele regeling werd bepaald. De heer Gutter vond de uiteenzetting bijzonder on duidelijk. Het was slechts een losse bespreking in den Raad, naar aanleiding van een subsidie-aanvrage van V.V.V. Groet voor een aldaar uit te geven gids en waarbij de heer Schermer het idéé opperde om een eigen gids uit te geven voor geheel Schoorl. Een besluit was niet gevallen en dus konden B. en W. ook niets voorstellen. De beer Schermer zegt verder, hoe hij ais Raadslid er toe kwam, om het idéé te opperen van een gemeente ke gids. W.V.. Groet een subsidie van f 500 voor een gidsje, wat natuurlijk niet aanvaard was. Waar voor de goede reclame van ons dorp, practisch alle samen werking was uitgesloten, meende hij dat de Gemeente dit wel eens ter hand zau kunnen nemen, natuurlijk ln samenwerking met de betrokken vereenigingen. De zekerheid is er dan, dat er reclame uitgaat voor geheel Schoorl. terwijl ook de samenwerking weder mogelijk is. Een algemeen belang dus. Enkele raadsleden vonden 't wel een idee. doch een bepaald voorstel had hij nooit gedaan. B. en W. hebben echter de strekking begrepen, en overleg gepleegd met beide V.V.V.'s en P.H.V. De weg is dus nog open, want is 't al erg genoeg dat in een kleine gemeente twee V.V.V.'s werken, erger is 't nog als elke V.V.V. voor zichzelve reclame ter hand neemt De gemeentelijke uitgave ls dus een oplossing voor een goede reclame. Spr. raadde aan, om de raadsvergadering van begin Februari eens af te wachten, waarschuwde voor het prijsgeven van eenmaal verkregen subsidie en wilde geen t e luxieuse gemeentelijke gids, doch een handig, aardig boekje, dat om zijn kosten geen belem mering zal zijn voor gratis verspreiding in groote oplaag. De heer Jansen had uit het raadsverslag toch ook kunnen lezen dat er een kans bestond voor een gemeen telijke gids, en waar hij in zooiets werkelijk iets goeds zag, zou hij die kans willen benutten. Hij vroeg echter, is er dan nog een gidsje B. noodig? Door verschillende sprekers werd hierna nog gespro ken over de indeeling van gids A en gids B. Enkelen zagen een gemeentelijke gids liever zonder particuliere reclame, anderen profereerden annonces tusschen de tekst. Het bleek dat 't meerendeel voelde voor een apart reclamebcckje met annonces en kleinetoelichtende tekst raast en gementelljken gids zonder annonces. Weer anderen wilden maar dadelijk een eigen gidsje uitgeven, en hechtten blijkbaar geen waarde aan een re- clame voor de geheele plaats, welke meening weer be streden werd door anderen, welke samenwerking wil- den van alle vereenigingen. Ten slotte kwamen er twee voorstellen. De heer P. den Das Jbz. stelde voor om zelf een gidsje als in 1931 uit te geven, en de gemeente te vragen of die het in 1934 wilde doen, terwijl de heeren Jansen. Groen en Gut ter het bestuur volmacht wilden geven om met het ge meentebestuur en de zustervereenigingen te gaan over leggen. om zoo mogelijk te komen tot uitgave van een gemeenteglds, en daarnaast een gidsje B.. waarin naast anonces en korte tekst, tegelijk te verspreiden met de gemeentelijke gids. Mocht een en ander mislukken, dan het bestuur te machtigen tot uitgave van een gids, mo del 1931. Zonder hoofdelijke stemming werd het laatste voorstel aangenomen. Ingeval deze laatste gids wordt uitgege ven. zullen de heeren Zuurbier, Jansen en Beudeker het bestuur helpen als gidscommissie. Rondvraag. De heer Beeldman klaagde over kleine negotianten en lui met aapjes, marmotten enz., welke met hunne vehikels 't duinpad achter de pastorie ont sieren in den zomer. De voorzitter zegde voorziening toe. De heer D. Groen wil de vergaderingen op het uitge schreven uur doen beginnen. Het was nu weer een half uur over tijd. Voorzitter belooft het. w De heer Groothand vraagt om het uitzicht bij den oriënteertafel te verbeteren. Boschwachter Jansen zegt medewerking toe doch doet uitkomen hoe moeilijk het Is om een duinhelling met naaldboomen te snoeien. De heer Zuurbier spreekt nog over wandelkaarten, en de heer Beudeker vraagt of, indien de raad over het uitbreidingsplan anders beslist dan V.V.V. en baar adres heeft gevraagd, nog actie zal worden gevoerd bij een hooger collega De Voorzitter zegt dat hierover de ledenvergadering heeft te beslissen. Hierna sluiting. Z IJ P E 'T ZAND. De heer P. de Wit At. kwam op de ijsbaan in ons dorp door een verkeerde manoeuvre op de schaats te vallen. Toen hij in zijn val de armen uitsloeg, werd hij door een anderen schaatsenrijder over een der handen heen gereden. Hrt scherpe schaatsen ijzer drong diep in de vingers, zoodat de W. vreese- ijk bloedde, en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Maandagmorgen is door het slippen op den gladden weg ter hoogte van garage v d. Linden een luxe auto, bestuurd door een reiziger in manufacturen, afkomstig uit Rotterdam, tegen een boom gebotst en daarna tegen een daar ter plaatse staande vleesch- auto van de fa. Bruin uit Alkmaar geramd. Door dat de snelheid door de eerste botsing reeds flink was afgenomen, kwamen de beide wagens cr vrij goed af. Wat gebroken glas en een kapot achterlicht van den een en een gedeukt spatbord en ontzette ra- diateur van den ander was het gevolg. Jl. Maandagmiddag werd onder de kinderen der O. L. school alhier eenige wedstrijden op de schaats gehouden. De uitslag was als volgt: Kleine meisjes (50 M. balletjesrijden): 1e. Aafje Bruin; 2e. Marie de Lfeeuw; 3e. Corrie Hoep. Grootere meisjes (100 M. hardrijden): le. Annie Kooij; 2e. Lia Oterdoom; 3e. Grietje Hoep. Kleine jongens (50 M. hardrijden): le. Cees de Best; 2e. Jan Mosk: 3e. Ganke Luik Groote jongens (100 M. hardrijden): le. Gijs Bout hoorn; 2e. Willem Rampen; 3e. Jacob Oostwouder. De prijzen bestonden uit kinderspeelgoederen. Alle deelnemende kinderen kregen tevens een versnape ring. Zoowel de prijzen als de versnaperingen waren voor deze gelegenheid door welwillende inwoners beschikbaar gesteld. LANGE N D IJ K We vernemen, dat de Commissie uit de Westfrie- sche gemeenten pogingen aanwendt, om alsnog steun re verkrijgen voor die tuinbouwers, die niet of niet voldoende gehaat rijn bij de Tuinbouwsteunwet. OUDKARSPEL. G. Hart Hz. f Maandag is alhier overleden de heer G. Hart Hz., in leven gemeente-ontvanger, in den ouderdom van 55 jaar. De overledene was tevens voorzitter van de Banne Oudkarspel, Hoofdingeland van het Qeestmer- ambacht, Oosterdijk en Molengeerzen, president kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk, bestuurslid van de Boerenleenbank en sinds 1 Januari jl. Heemraad van het Ambacht van Westfriesland, genaamd het Geestmeramhacht. Wijlen de heer Hart was een groot tegenstander der kanalisatie van Westfries land. Oudkarspel heeft in den heer Hart een zeer geziene persoonlijkheid verloren. ZUIDSCHARWOUDE. Als voorzitter en secretaris van de Commissie tot wering van Schoolverzuim zijn resp. herkozen de heeren J. Renaud en C. de Boer Wz. VIERINGEN Tengevolge van een defect aan de stuurinrichting, is jl. Maandag de vrachtauto van den heer D. Doves in de z.g. Westeling van den weg in de diepte ge tuimeld. Begrijpelijk was de schade aan de auto niet gering. Wonderlijk genoeg bekwam de inzittende zoo goed als' geen letsel. Voor belanghebbenden zij vermeld, dat de tijd van betaling van het tabaksvergunningsrecht is aange broken. Voor betaling van dit recht wordt van te voren geen kennis gegeven. N I E UWE N IE DORP MOERBEEK. In het lokaal van den heer van der Molen is Saterdag een openbare vergadering gehouden onder leiding van het Provinciale Bestuur uit het Ned. Boerencomité, met als spreker den heer H. de Wserdt uit Nederhorst den Berg. met het onderwerp: „De noodtoestand in den land- en tuinbouw". Dat voor dit onderwerp veel belangstelling bestaat, zegt spr., is mij dezer dagen gebleken. Op mijn radio rede, die ik vorige Zaterdag voor de Vara-microfoon heb gehouden, ontving ik een heele stapel brieven, waarbij zeer vele sympathiebetuigingen uit alle deelen van ons land. Hierna behandelde spreker zijn onderwerp, zooals reeds in hoofdzaak meermalen in ons blad vermeld. Enkele vragen door de vergadering gesteld, werden door den spreker uitvoerig beantwoord, waarna sluiting volgde. KOEGRAS JULIANADORP. Zondagavond werd in het lokaal van hel café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen, de twee de uitvoering gegeven door de Muziekvereeniging „Kunstzin", directeur de heer J. van Glabbeek, met medewerking van de Tooneelvereeniging „Kunst min". Deze uitvoering was bestsrad voor de jongelui, en ook dezen avond was de belangstelling zeer goed te noemen, zoodat voor een volgend seizoen de split sing tusschen ouderen en jongeren niet meer in twij fel bochoeft te worden getrokken. Over het u te voe ren programma behoeven wij niet in bijzonderheden te treden, daar dit hetzelfde was, van de vorige week. Een gezellig bal besloot ook dezen avond. A N N A P AU LOW N A Dinsdagmiddag had in de Vla»- en Korenbeurs d« verkooping bij afslag en eindtoowijzing plaa*." van de boerderij „Avanti". aan den Boermansweg. bestaande uit woning, schuren, erf, tuin. wei- en bou -land, samen groot 29.53.70 H.A. en eigendom van den heer M. C. de Graaf. D« N.V. Spaar-, Inleg- en Voorschotbank van Eiber gen, Neede en Omstreken te Eibergen werd eigenaresse voor f 29148.

Schager Courant | 1933 | | pagina 8