Het huis op het eiland. Raad Oude Niedorp. Woensdag 1 Februari 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9220 De Raad der gemeente Oude Niedorp kwam Maan- da.enamiddag te 2 ure ten raadszalc in openbare ver gadering bijeen. Aanwezig waren de heeren J. Bakker Jz., C de Boer, W Kolkman, J. Waiboer, W. Slijkerman en J. van Zoonen. Voorzitter: B. J. F. Meijer, Burgemeester. Allereerst was aan de orde de installatie van het nieuw benoemd lid van den Raad. den heer G. de Heer, die ter openbare raadsvergadering van 19 De cember 1932 als raadslid werd toegelaten (in de va catureD. Kriller). De Voorzitter wees ingevolge art. 3 van het Reglement van Orde de heeren Kolkman en Waiboer aan als commissie voor het binnenleiden van den nieuw benoemden, die daarna in handen van den Voorzitter de bij artikel 45 der gemeentewet voorg schreven beloften aflegde. De Voorzitter feli citeerde hierna de nieuwbenoemde en sprak de hoop uit, dat hij overeenkomstig de door hem afgelegde belofte de belangen der gemeente met al zijn ver mogen zal voorstaan en bevorderen. Spr. wees er op, dat het. nieuw lid zal ervaren de juistheid van het bekend spreekwoord, dat wie aan den weg timmert, veel bekijks heeft, m.a.w. dat wie in het openhaar werkt, aan critiek is blootgesteld, doch Spr. hoopt, dat dit hem niet zal weerhouden, de gemeente te dienen zooals hij meent, dat zulks behoort. Spr. ver trouwt, dat hij met de overige leden van den Raad eendrachtig zal samenwerken De heer G. de Heer antwoordt, te beseffen dat het in dezen moeilijken tijd niet gemakkelijk is, raadslid te zijn, en niet verwacht van critiek te worden ge spaard, doch Spr. zal zijne krachten inspannen om de belangen der gemeente voor te staan en te bevorde ren. Hierna neemt de benoemde plaats naar rang van anciënniteit. De Voorzitter houdt vervolgens een uitgebreid Nieuwjaarsoverzicht, waarin hij schetst den toestand in de gemeente en mededeeling doet wat in de ge meente plaats vond. De notulen der openbare raadsvergadering van 19 December 1932 worden onveranderd vastgesteld. Hierna is aan de orde: Ingekomen stukken. a. Kantschrijven van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, d.d. 28 December 1932, No. 57, ten ge leide van het goedgekeurd raadsbesluit van 2 Decem ber 1932. tot onderhandsche verpachting van eenige perceelen bouwland en houdende machtiging aan B. en W. om de nog onverpachte perceelen bouwland der gemeente ondershands te verpachten onder de daarbij genoemde voorwaarden. b. Als voren d.d. 28 December 1932, No. 57, ten ge leide van het goedgekeurd raadsbesluit van 2 De cember 1932, tot onderhandsche verhuring van een perceeltje tuingrond te Zijdewind aan I\. Mul aldaar. c. Missive van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar d.d. 24 November 1932, 2c afd., No. 351.1 K ten geleide van de begrooting voor 1932 van den Warenkeuringsdienst in het gebied Alkmaar, vast gesteld door den Raad dier gemeente op 24 November 1932. d. Alsvoren van een exemplaar der balans, verlies- en winstrekening over 1931 van den Warenkeurings dienst in het gebied Alkmaar, vastgesteld door den Raad dier gemeente op 24 November 1922. e. Proces-verbaal van opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger op 30 Decembor 1932. f. Kantschrijven van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, d.d. 28 December 1932, No. 78, ten ge leide van het goedgekeurd raadsbesluit van 19 De cember 1932, tot het aangaan van een of meer kas- geldleeningen tot ten hoogste f 10.000. g. Provinciaal Blad No. 1 van 1933, houdende af kondiging van het besluit tot toepassing van eene tijdelijke korting op de jaarwedden van de Burge meesters, Secretarissen, en Ontvangers der gemeenten in Noord-Holland, met uitzondering der gemeenten Amsterdam en Haarlem. Vorengenoemde stukken worden zonder bespreking of hoofdelijke stemming voor notificatie aangenomen h. Schrijven d.d. 12 Januari j.1., A. 4/6 van Burge meester en Wethouders van Oudkarspel, daarbij ver zoekende om adhaesiebetuiging aan het door den Raad di$r gemeente aan Gedeputeerde Staten gezon den adres nopens het Westfriesche kanalenplan, zoo de Raad zich met de motieven in dat schrijven ver een igt. i. Schrijven d.d. 6 Januari j.1., no. B Va/269 van Burgemeester en Wethouders van Arabt-Hardenberg, houdende verzoek adhaesie te betuigen aan het door den Raad dier gemeente aan Regeering en Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden besluit, waar- FEUILLETON. 22. George stond op en liep zonder groet en zonder nog maar een enkel woord te zeggen de kamer uit. Hij keek niet om en er was een uitdrukking van grimmige vast beradenheid op zijn gezicht Richarda haalde alleen maar even de schouders op en alsof er niets gebeurd was, wijdde hij zijn aandacht aan de papieren vóór hem. En George zou zeker rechtstreeks het huis hebben verlaten, als niet op den drempel van de kamer, op het moment dat hij in de deuropening stond, juist Peggy was verschenen, die blijkbaar uit was geweest. Zij was ln wandeltoilet en droeg een paar pakjes. Waarschijn lijk had haar vader haar uitgestuurd om ongestoord met zijn bezoeker te kunnen praten. Er kwam althans een uitdrukking van onaangename verrassing op Rlchards gezicht bij deze onverwachte ontmoeting; het jonge meisje daarentegen was zichtbaar verheugd. „O George 1" riep zij, „wat heerlijk dat je hier nog benu" Daarop keek zij beurtelings naar hem en naar haar vader; ze zag de ontstemde uitdrukking op beide ge zichten en ze gehoorzaamde een plotselinge ingeving: te doen alsof zij er niets van bespeurde, en tevens tè trachten de spanning te breken. „Vader heeft mij een eigen zitkamer boven gegeven", vertelde ze. ..en die mag ik heclcmaal naar eigen smaak inrichten. Ik zal het hier heerlijk hebben, George!" Het kostte haar de grootste moeite haar tranen in te houden bij deze woorden, maar dapper ging ze verder: „Ik zal zien vader er een beetje meer uit te krijgen. Ik geef hem geen permissie meer om maar altijd door aan het werk te blijven. Hij heeft me al half en hal. bij wordt aangedrongen op vermindering der belast bare opbrengst der ongebouwde eigendommen der grondbelasting. Burgemeester en Wethouders adviseeren, de brie ven sub h. en i. voor kennisgeving aan te nemen. De Voorzitter licht dit advies toe, er op wijzende, dat de gemeente nog geene bijdrage voor de uitvoering van het W eatfriesehe kanalenplan heeft toegezegd, zoodat naar het oordeel van het college, aduaesie betuiging aan het adres van Oudkarspel geen zin heeiU Zonder discussie of hoofdelijke stemming vereenigt de Raad zich met net advies van B. en W. en wor den heide stukken mitsdien voor kennisgeving aan genomen. Telefonische doorverbinding. 2. Voorstol tot het verleenen eener jaarlijksche bijdrage van f 10.— ten behoeve van de telefonische doorverbinding van het kantoor van den gemeente ontvanger. De heer Kolkman vraagt, of eene telefonische doorveroinding voor den neer Jong noodzakelijk is uit hooide van zijne functie als gemeente-ontvanger of om redenen van persoonlijk belang. De Voorzitter antwoordt, dat in October j.1. door den heer Jong aan B. en VV. schriftelijk is verzocht te willen bevorderen, dat op kosten van het Rijk, voor zoover niet komende ten laste van de boeren leenbank, die daar de heer Jong kassier van die bank is, ook een deel der kosten wilde voteeren, eene te lefonische doorverbinding zou worden tot stand ge bracht voor het reeds te zijnene huize aanwezig te lefoontoestel, zulks op grond, dat te zijnen huize het wapendepot der burgerwacht is gevestigd. B en VV. hebben zich toen tot den bevoegden autoriteit ge wend, doch van dezen kwam bericht dat voor het gevraagde doel geene gelden op de Hijksbegrooting zijn uitgetrokken, zoodat aan het verzoek niet kon worden voldaan. Hierna heeft de heer Jong mede gedeeld, dal de Boerenleenbank f 15,en hijzelf i 1U,per jaar zou bijdragen in de kosten, welke f -iu.'s jaars bedragen. Daar door den verren af stand tusschen secretarie en ontvangerskantoor het zeer gewenscht is, vooral in deze tijdsomstandighe den nu voortdurend met het kantoor van den ge meente-ontvanger contact moet bestaan, dat ook bui ten de uren van openstelling van het telefoonkan toor onderling kan worden getele.oneerd, komt het B. en W. gewenscht voor, doot het verleenen eener geldelijke Dijdrage de totstandkoming van eene tele fonische doorverbinding te bevorderen. De heer Kolkman maakt uit de toelichtine op, dat dus de doorverbinding betreft den tijd, na sluiting van het telefoonkantoor. Hiertegen heeft spr. geen enkel bezwaar, daar dit, vooral thans, zeker noodig zai zijn. Hel voorstel wordt hierna zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Subsidie tuinbouwcursus. 3. Voorstel tot het verleenen eener bijdrage voor 1933 aan het bestuur van den R.K. land- en tuiu- bouwbond (L.T.B.) afd. 't Veld ten bedrage van f30. voor de voortzetting van den algemeenen tuinbouw cursus. B. en VV. vinden aanleiding den Raad voor te stel len die bijdrage te verleenen, omdat, indien de ge meente te t Veld of Zijdewind de beschikking had over een gemeentelijk gebouw, die, verlicht en ver warmd ter beschikking zou stellen, zooals ook meer malen te Oude Niedorp is geschied met betrekking tot het daar gegeven landbouwonderwijs, waarvoor de school werd beschikbaar gesteld. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming, wordt conform het voorstel besloten. Benoemingen. 4. Benoeming van een lid der commissie van toe zicht op het lager onderwijs, wegens periodieke af treding op 1 Januari j.1 van den heer G. Ursem en benoeming van een lid dier commissie wegens ver trek van den heer J. J. A. Balk. In de vacature-G. Ursem (behoorende tot de groep „overige inwoners",) worden door de commissie aan bevolen, met welke aanbeveling B cn W. zich ver- eenigden: no. 1. G. Ursem (aftredend); no. 2. H. Overtoom, Bij stemming worden uitgebracht 7 stemmen, waar van op den heer G. Ursera 7, zoodat is benoemd de heer Ursem. In de vacature-J. J. A. Balk (behoorende tot de groep „ouders van kinderen") worden door de com missie aanbevolen, met welke aanbeveling B. en VV. zich vereenigden: no. 1. K. van der Oord; no. 2 J. Nagelhout. Uitgebracht worden 7 stemmen, waarvan op den heer Van der Oord 5 stemmen en op den heer Na gelhout 2 stemmen, zoodat is benoemd de heer Van der Oord. Een kasgeldleenlng 5. Voorstel lot het aangaan van eene kasgeldlee- ning van f 110.000.— met den Staat der Nederlanden overeenkomstig de voorwaarden, vermeld in het beloofd den volgenden zomer een uitstapje naar de Hooglanden met me te gaan maken. U doet het toch ha vader?" „Als Ik dan nog hier ben", antwoordde Richards. George zei geen woord, maar zijn gezicht was een en al stomme verbazing. „Hebben jullie je zaken nu afgehandeld?" babbelde het meisje voort. „Ga je nog even mee naar boven om mijn kamer te zien, George?" „Ja, ik ga met je mee", antwoordde George. „Er valt hier niets meer te bespreken George keerde dien zelfden middag naar Londen te rug. Hij moest zichzelf bekennen dat hij den slag ver loren had. Hij had n.et aan Peggy gedacht toen hij haar vader dreigde met aangifte bij de justitie. Zijn handen waren gebonden. De weg om in te grijpen was hem versperd... HOOFDSTUK XDC Een Stem uit het Verleden. De „Honourablo" Robert Condor, lid van het Parle ment. 'verlangend naar een mate van ervaring, die zijn jeugdige stem meer gezag zou verleenen in de zittingen van het Hooge College waarvan hij deel uitmaakte, on dernam een rondreis door de koloniën en dominions van het Britsche wereldrijk. Zijn weg voerde hem natuurlijk ook naar Australië en hij beschouwde het als een dure plicht om ter vermeer dering van zijn kennis, ook de productie van wol, de belangrijke factor in de welvaart van het gemeenebest dat hij thans bezocht, van nabil gade te slaan. Daartoe bracht hij. In de Australische lengte, een maand door in de wol-centra. wa~r hij om zijn persoonlijkheid én om zijn hoedanigheid als parlementslid, de grootste gastvrijheid genoot. Een van do schapen-fokkerijen, waar hij eenige dagen vertoefde, om tegenwoordig te zijn bij het scheren der schapen en het verpakken van de wol voor de vracht schepen die in de haven van Sydney gereed lagen, om de ladingen naar de Europeesche markten te vervoeren, was gelegen in het vruchtbare district van de Murrum- bidgee. De eigenaar was een van de rijkste grondbezit ters van nieuw Zuid Wales en Bobby had kennis met hem gemaakt aan een diner bij den Gou"erneur, bij ontwerp der desbetreffende overeenkomst, behooren de bij brief van den Minister van Financiën d.d. 30 December a.p., aftd. Generale Thesaurie, no. 219. De Voorzitter doet lecture der gestelde voorwaar den en licht daarna toe, dat de eerder gesloten over eenkomst op 31 December j.1. is vervallen en de Re geering bereid is de overeenkomst te verlengen voor loopig met twee maanden tot 1 Maart a.s. Vermits ingevolge het voorgelezen ontwerp der nieuwe over eenkomst uiterlijk 1 Februari a.s. eventueel ge- wenschte verlenging van den termijn der kasgeld- leening moet worden aangevraagd en deze termijn eindigt op 1 Maart a.s. stelt spr. voor, om tevens een besluit te nemen tot het aangaan der kasgeldlec- ning na 1 Maart voor den tijd die de Minister nader zal vaststellen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Concept besluiten. 6. Concept-besluiten tot wijziging der begrooling voor het dienstjaar 1932. Na toelichting van den Voorzitter worden vastge steld oen besluit tot wijziging en aanvulling van den gewonen dienst der begrooting 1932 tot een be drag van f2723.49, wegens meerdere uitgaven, f 1233.35 wegens verlaging van uitgaven en f 1490.14 wegens meerdere inkomsten, zoomedo een besluit tot aanvulling van den kapitaaldienst dier begrooting in ontvang en in uitgaaf op f6595.30. Verkoop grond. 7. Behandeling van een bij Burgemeester en Wet houders ingekomen voorstel van den Hoofdingenieur- Directeur van den Provincialen Waterstaat, om het perceel weiland der gemeente, kadastraal bekend, sectie A, no. 300, ter grootte van ongeveer 4400 M2., voor f 1.aan de provincie Noordholland af te staan ten behoeve van den aan te leggen provincialen weg Alkmaar-Niedorper Verlaat-Schagen. De Voorzitter geeft uitvoerige toelichting en deelt mede. dat bij Ged. Staten geen bezwaar tegen een dergelijke schenking bestaat. De lieer Waiboer zou er zich mee kunnen vcreeni- gen het perceel voor f 1,— aan dc provincie over te dragen, doch zou daarbij eenige voorwaarden wil- len stellen. Spr. denkt in dit verband aan de verbete ring der wegbochten te Zijdewind, welke in werkver schaffing kunnen worden uitgevoerd. Indien nu de provincie zorgt, dat op het over te dragen perceel land slooten worden gegraven en de uitkomende grond het eigendom laat der gemeente, kan de ge meente deze grond benutten voor de beide wegboch ten. De heer Kolkman ondersteunt dit voorstel, hoewel Spr. eenigszins ervan terugschrikt om het perceel land der gemeente gratis aan de* provincie af te staan. De heer Bakker weegt het voordcel dat dc gemeente eventueel zou kunnen hebben, door te kunnen be schikken over uitkomende specie voor verbetering der wegbochten in werkverschaffing op tegen het gelde lijk nadeel, dat de gemeente lijdt, indien zij gratis een perceel land van bijna Y2 Hectare aan de provin cie afstaat. Spr. ziet mede, gelet op den ongunstigen financicclcn toestand der gemeente, een groot be zwaar in het voorstel. De heer Van Zoonen zegt niet te kunnen begrijpen, dat Gedeputeerde Staten, die hebben te waken voor de financiën der gemeenten, kunnen schrijven, dat het bij hun college geen bezwaar zal ontmoeten, in dien onze noodlijdende gemeente het perceel land cadeau geeft. De Voorzitter wijst er op, dat na den brief van 4 Octobor van den hootdincenieui-directeur van don provincialen waterstaat, de onderwerpelijke aange legenheid in den Raad is besproken na afloop der openbare vergadering cn dat de Raad zich toen bereid verklaarde om een voorstel tot verkooping van het perceel voor 20 cents per M2. zou aannemen om daardoor aan de provincie blijk te geven van mede werking, onder beding, dat liet overblijvend terrcin- tje eigendom blijft der gemeente. De heer Kolkman zou willen voorstellen liet per ceel over te dragen voor 15 cents per M2., met bepa ling. dat de gemeente in het perceel een sloot zal doen graven, die er toch moet komen voor den weg, en dat de uitkomende grond door de gemeente wordt gebruikt voor de in werkverschaffing uit te voeren wegbochten. Na nog eenige bespreking werdt besloten het per ceel voor den prijs berekend naar 15 cents per M2. aan de provincie over te dragen onder voorbehoud, dat het overblijvend terreintje aan den dorpsweg te Zijdewind, eigendom blijft der gemeente en de ge meente de. beschikking verkrijgt over de door gravir.g van slooten uitkomenden grond. Een benoeming. 8. Benoeming van een plaatsvervangend lid der commissie van uitvoering van den keuringsdienst voor vee en vleesch in den kring Barsingerhom. Aanbeveling: no. 1 J. van Zoonen, wethouder; no. 2 J. Waiboer, raadslid. welke gelegenheid hij een even hartelijke als dringende uitnoodiging van meneer Rawlings ontvangen had, om. zoodra dit hem mogelijk was op Munderadgee te komen logeeren en zichzelf daar geheel als thuis te beschouwen zoolang hem dat goed-dacht De grondeigenaar was het type van een Engelschman van het goede slag. Hij was een eindje in de vijftig, heel lang en forsch gebouwd, met een door de zon ver brand gezicht en vriendelijke eerlijke blauwe oogen. Hij was in Engeland op school geweest, had aan een Engel- sche Universiteit gestudeerd en was even bereisd en wei-opgevoed als een grondbezitter in het moederland. Hij was pas op lateren leeftijd getrouwd en Bobby ge noot zeer van zijn verblijf op het fraaie buiten aan de oever van de rivier en met een omgeving van imposant natuurschoon. Ook genoot hij van de aardige kinderen, waarmede hij terstond goede vrienden was. Deo jongens lieten hem vol trots al de merkwaardigheden van de plaats zien en de meisjes liepen hem als jonge hondjes achterna, aangetrokken door zijn opgewekt humeur en de grappen die hij altijd vertelde. Op een avond, 'n paar dagen na zijn komst, zat hij, nadat de kinderen naar bed waren, met zijn gastheer op de waranda; het maanlicht tooverde een zilveren schijnsel over het uitgestrekte park en Bobby luisterde aandachtig naar de romantische verhalen over de eer ste kolonisten op dit vruchtbaar terrein. „Mijn grootvader was metselaar in een Engelsch dorpje", begon de bezitter van vele en vele hectaren land. met zijn rustige, beschaafde stem. „Later werd hij gevangenbewaarder en hij werd ter begeleiding van een transport gevangenen naar van Diemen's land gezonden Mijn vijanden", vervolgde Rawlings met een lachje, „zullen u wel vertellen dat hij zelf een gestrafte was. maar dat is toch verkelijk niet waar. Hij was een spaarzaam man en had een vrouw, die al even oppas send was als hij. Ik bezit overigens vrij slechte geschil derde portretten van hen. die zij, toen het hen goed ging, hebben laten maken. Zij hadden geld overgespaard en kochten daarvoor land in een tijd, dat men het, om zoo te zeggen, voor niets had. Toen kochten zij schapen, nóg meer land en nóg meer schapen en hij stierf als een rijk man. Mijn vader volgde hem op ln zijn bedrijf: hij heeft nooit een voet buiten de kolonie gezet. Dit huis werd grootendeels door hem gebouwd, het is later door mij uitgebreid. Het was de eerste werkelijke groot- acheepsche fokkerij, en werd in die dagen als een soort Uitgebracht worden 7 stemmen, waarvan op den heer Van Zoonen 6 stemmen, terwijl op den heer Waiboer een stem wordt uitgebracht, zoodat is be noemd de heer Van Zoonen. Op een desbetreffende vraag van den Voorzitter, d :lt do heer Van Zoonen mede, deze benoeming aau te nemen, waarmede dc Voorzitter hem feliciteert, daarbij <ie verwachting uitsprekende, dat. dc heer Van bonen do belangen der gemeente en van den keu ringsdienst zeker zal behartigen. Verlaging van Pers. belasting. 9. Prae advies op het adres, d.d. 17 December 19:32 van J. Nagelhout en anderen om verlaging van het tarief der personecle belasting voor den grond slag „paarden". De Voorzitter wijst er in zijn toelichting op. dat het verzoekschrift tc laat inkwam om voor dit jaar nog van toepassing te doen zijn. Nu er echter in verband met het verzoek aan de Regeering om eene bijdrage in het tekort der gemeen- tebegrooting 1933 nog wol een woordje gesproken zal worden tusschen het Departement van Binnenland- sclie Zaken cn het gemeentebestuur en B. en W. het zullen aanhouden op dc voorwaarde der Regeering, dat niet hooger behoefte te worden gegaan dan 201) opcenten boven het wettelijk tarief (dat lager is, dan het tarief der verordening) is de mogelijkheid nog niet geheel uitgesloten, dat nog voor dit belasting jaar, ingaande 1 Januari j.1., op ecnigerlei wijze aau den wensch van adressanten kan worden tegemoet gekomen. B. en VV. zullen in die richting stappen doen. De Raad vereenigt zich zonder discussie of hoofde lijke stemming met deze mededeeling. Benoeming leden stembureaux 10. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden der stembureaux en van een voorzitter van het stembureau in het 2e stemdistrict voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. B. en W. bevelen aan: a. voor benoeming van 2 leden van het stem bureau in het le stemdistrict (ambtshalve voorzitter: de Burgemeester): no. 1. Jb. van Zoonen; no. 2. A. van Zoonen. no. 1. D. Kriller; 11a 2. P. Blokker. b. voor benoeming van 2 plaatsvervangende ledei* van genoemd stembureau: n. 1. P. Blokker; 110. 2. J. Rootjes. no. 1. G. de Heer; no. 2. F. Leek. c. voor benoeming van 3 leden van het stem* bureau in het 2e stemdistrict: no. 1. J. Bakker; no. 2. J. Ligthart. 110. 1. C. de Boer; no. 2. Th. v. Baar. no. 1. W. Kolkman; no. 2. J. H. Schiebroek. d. voor benoeming van een Voorzitter van liet stembureau in het 2e stemdistrict: 110. 1. J. Bakker; no. 2. C. de Boer. e. voor benoeming van 2 plaatsvervangende leden, van genoemd stembureau: no. 1. VV. Slijkerman; no. 2. P. Klaver. no. 1. J. Waiboer Hz.; no. 2. K. v. d. Oord. De als no. 1 aanbevolenen worden alle benoemd. De heeren Van Zoonen, De Heer, Bakker, De Boer, Kolkman, Slijkerman en Waiboer verklaren hunne benoeming aan tc nemen. Rondvraag. De heer Kolkman vraagt, of het in de bedoeling ligt het dezer dagen verbrande huisje der gemeente, bewoond door A. dc Wit en gezin, te herbouwen. Zoo ju, dan geeft spr. in overweging het metsel-, tim mer- en schilderwerk apart aan tc besteden, om te voorkomen, dat de aannemer vreemde werkkrachten aanneemt voor het metsel- en schilderwerk. De Voorzitter antwoordt, dat het huisje in her bouw was verzekerd. De wenschen van den heer Kolkman zullen B. en VV. in overweging nemen. De heer Van Zoonen, ér aan herinnerende, dat ten vorigen jare dc ijsbaan met medewerking der ge meente door werkloozen is vergroot, /.egt, dat het bestuur van dc IJsclub reeds eenigen tijd geleden had besloten voor de van de zijde van het gemeente bestuur ondervonden medewerking een dankschrij ven tc zullen richten aan den Raad Door mutatie in het secretariaat van de club is dit blijkbaar ver zuimd en spr. wil daarom bij dezen namens alle leden van de IJsclub hartelijk dank zeggen voor de verleende medewerking. Ten slotte wil spr. naar aanleiding van het dooi" den Voorzitter gehouden nieuwsjaarsoverzicht, aau den* Voorzitter en diens gezin, mede namens alle an dere leden van den Raad een goed en gelukkig jaar 1933 toewenschen. Dc Voorzitter zegt. dat het gemeentebesttur gaarne den dank van de IJsclub aanvaardt, terwijl spr. zeer gevoelig is voor de wenschen, welke de heer Van Zoonen jegens spr. cn zijn gezin heeft geuit cn gaarne hem en zijne medeleden dank zegt voor de wenschen, waarvan de heer Van Zoonen de tolk was. Hierna wordt de openbare vergadering door den' Voorzitter gesloten. wonder beschouwd. Sinds dien is hier heel wat gebouwd en in exploitatie gebracht en is een bezitting als dez« geen unicum meer. Er zijn zelfs grooteren. Ik ben d« eenige afstammeling van den ouden metselaar uit Cum- berland en ik profiteer in alle opzichten van zijn spaar zaamheid en zijn vooruitzienden blik." „Cumberland?" herhaalde Bobby Conder. „Uit welk gedeelte van Cumberland kwam hij?" „Uit het dorpje Northwaite, in het meren-district Ik. maakte er een soort pelgrims-tocht heen. den laatsten keer dat ik in Engeland was." „Northwaite"! riep Bobby uit. „Wel, daar ligt Wetsto- nes!" „Hoe kent u dat landgoed?" vroeg Rawlings, zich naar hem toewendend. „Iedereen kent Wetstones min of meer tegenwoordig", antwoordde Bobby met een glimlach, „en ik weet er toevallig een ietsje méér va.n dan de meeste menschen, al ben ik er persoonlijk nooit geweest. Maar het is het eigendom van iemand, dien ik mijn leven lar.g goed ge kend heb en op dit oogenblik wordt het door een oom van mij bewoond." „Waarom bewoont die vriend van u het niet zelf?" ..Omdat hij het niet betalen kon. Is die geschiedenis niet tot hier doorgedrongen van den laatsten bewo ner. die er zich gedurende vijfentwintig jaar in opborg en een groot vermogen omzette in juweelen. waarmee een schurk van een dienaar op de loop ging, toen de eigenaar nog nauwelijks den laatsten adem had uitge blazen?" „De geschiedenis van Sir Roderick Bertram? Ja, daar hebben -wij bier ook van gehoord. Hij woonde op het kasteel, toen ik mtin bezoek aan Northwaite bracht. Ik moet erkennen, dat ik misschien niet heelemaal bij onge luk op verboden terrein belandde en van den oever van het meer even een glimp van het huis kreeg. Ik had een speciale re en om er belang in te stellen. Maar wie is uw vriend, de tegenwoordige eigenaar. „Hij heet Guy Bertram en hij was een neef en de eenige erfgenaam van den overledene. Maar de erfenis viel ontzettend tegen, daar, zooals u weet. een dief. er met het grootste deel van het vermogen vandoor is." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9