Aliuiti Nieiws- Ailtlltllit- ÜlÉHillt Hitier zijn zin doorgedreven Geweldige brand te Rotterdam Uitgevers: N.V. vJi. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Rijksdag ontbonden verklaard TREIN GEDERAILLEERD IN IERLAND ONLUSTEN IN HET RUHRGEBIED Donderdag 2 Februari 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9221 - ClÖÏÏÏT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. De vorming van een regeeringsmeerderheid onmogelijk gebleken. 5 MAART VERKIEZING. BERLIJN, 1 Fcbr. (Wolff): Nadat Rijkskanselier Hitier en de Rijksvicekanse- lier Von Papen des middags aan Rijkspresident Von Hindenburg verslag hadden uitgebracht over de on derhandelingen met het Centrum, heelt de Rijkspre sident de volgende, op 1 Februari gedateerde verorde ning betreffende ontbinding van den Rijksdag uitge vaardigd: HINDENBURG. Daar gebleken is dat vorming van een meerder heid die tot werken is staat is, onmogelijk is, ontbind ik op grond van artikel 25 van de Rijksgrondwet den Rijksdag, opdat het Duitsche volk door verkiezing van een nieuwen Rijksdag blijk geve van zijn stand punt tegenover dc nieuw samengestelde regeering van nationale aaneensluiting. Door een eveneens op heden gedateerde verorde ning van den rijkspresident, is als datum voor de nieuwe verkiezingen de 5de Maart a.s. vastgesteld. Hitier heeft dus zijn zin doorgedreven, tegen dien van zijn beide Duitsch-nationale kabinetscollega's Von PapenHugenberg in, die liever hadden gezien, dat de volksvertegenwoordiging volmaakt werd uit geschakeld en wel tot nader order, om dan absoluut dictatoriaal te kunnen regeeren. De nat.-socialis- tische leider en zijn onderaanvoerder wenschten ech ter zoo spoedig mogelijk een ontbinding van het par lement, gevolgd door nieuwe verkiezingen, ten einde gebruik te maken van de naar hun meening zeer gunstige propaganda, die van Hitler's benoeming tot rijkskanselier moet uitgaan, en die wellicht een groot deel van de verloren 2 millioen stemmen weer'kan terugbrengen. Met deze Rijksdagontbinding heeft von Hindenburg, die den laatsten tijd hoe langer hoe raadselachtiger wordt, in ieder geval vol verrassingen steekt, aan het kabinet-I-IitlerPapenHugenberg een volmacht ge geven, dien hij weinige dagen geleden het kabinet- -Schleicher geweigerd had. De begrijpelijke ommekeer over dien plotselingen ommekeer, zal eerst door het noodige commentaar opgel'ieven worden. Verder bcteekent deze spoedige ontbinding van het parlement voor het volk een zekere teleurstelling. Op nieuw toch zal men weer vijf weken lang verkie zingsstrijd krijgen met de daarbij behoorende propa ganda en opwinding, die natuurlijk op den practi- schen arbeid drukken moet en de tegenstellingen in het volk weer scherper naar voren zullen brengen, in plaats van ze door positieve prestaties voor alle klassen der bevolking te overbruggen. Maar wanneer het er om gaa het aantal zetels der nationaal-socialisten te vergroot _n en die kans is in dit geval niet gering dan wordt blijkbaar elk middel aangegrepen om daartoe te kom^n en is daarvoor zelfs een uiterst klc:ne en onbelangrijke bot sing in het nieuwe kabinet, zooals die thans is voor gevallen, reeds voldoende. Radiorede van Adolf Hitier. Proclamatie aan het Duitsche volk In de gisteravond gehouden zitting van het kabi net heeft rijkskanselier Hitier een proclamatie aan het Duitsche volk voorgelezen, welko door alJe rijks- mlnisters werd goedgekeurd. Des avonds ongeveer 10 uur (Duitsche tijd) beeft hij deze rede voor alle Duitsche radiozenders uitgb sproken. Aan den tekst der proclamatie is het volgende ontleent: „Meer dan veertien ja&r zijn voorbijgegaan sinds den onzaligen dag, waarop het Duitsche volk, door binnenlandsche en buitenlandsche beloften verblind, de hoogste goederen van ons verleden, de eer en de vrijheid van het rijk vergat, en dadrbij alles verloor. Sinds dezen dag van het verraad heeft de Almachtige ons volk zijn zegen onthouden. Tweedracht en haat deden hun intocht. Met de grootste droefheid zien millio°nen van de beste Duitsche mannen en vrou wen uit alle standen der samenleving de eenheid van het Duitsche volk wegsmelten en zich ontbinden in een gewirwar van politiek-zelfzuchtige meenin gen. economische belangen en tegengestelde wereld beschouwingen. „Zooals zoo dikwijls in onze geschiedenis biedt. Duitschland ook sinds dien dag der revolutie een beeld van hartbrekende verscheurdheid. Wij hebben de beloofde gelijkheid en broederschap niet gekre gen cn wij hebben de vrijheid verloren. Wij zien sinds November 1918 niet anders dan innerlijk ver val. Maar ook de overige wereld werd sindsdien niet minder door ernstige crisis doorwoeld. De historiscn uitgebalanceerde gelijkheid van krachten is ver stoord. De waanidee van overwinnaar en overwon nene vernietigt het vertrouwen tussehen de natie* en meteen de wereldeconomie. De ellende van ons volk is echter vreeselijk." De Rijkskanselier schilderde de ellende der werk loosheid in de verschillende bedrijven en vervolgde: Met krachtige aanvallen probeert de communis tische methode van den waanzir het volk, dat reeds geheel ontworteld is. tot op het laatst te vergiftigen en verscheuren, om het naar een nog vreeselijker toekomst te drijven. Hïtler ging zoo nog eenigen tijd voort en besloot aldus: „Veertien jaar Marxisme hebben Duitschland eeruincerd. Eén jaar bolsjewisme zou Duitschland vernietigen." Doch Duitschland mag en zal niet verdrinken in een anarchistisch communisme. Zij zal in plaats van de turbulente instincten weer de nationale discipline tot heerscheres van het Duit sche leven maken en in het algemeen, alles bevor deren heteeen een ware burcht van de kracht der natie genoemd kan worden. Twee vierjaarsplannen. De nationale regeering wil het groote doel der reorganisatie van het volk bereiken met twee groo te vieriaarplannen: Redding van de Duitsche boeren tot behoud van de voedings- en tegelijk levens basis der natie. Redding van de Duitsche arbeiders door een gewel dige en uitgebreide bestrijding van de werkloosheid. Binnen vier jaar moet de Duitsche boer aan de el lende onttrokken zijn. Binnen vier jaar moet de werkloosheid definitief overwonnen zijn. Hiermede hangt de opbloei van het geheele overige economische leven samen. Voorts kondigde Hitier een saneering van het rijk, de landen en gemeenten aan in het opzicht van be stuur en belastingzaken. Dan zal het federatieve be houd van het Rijk werkelijkheid worden. Tot de hoeksteenen van het regeeringsprograra be- hooren de arbeidsdienstplicht en de binnenlandsche kolonisatie. Tenslotte herhaalde de Rijkskanselier nog eens, dat de regeering niet dacht aan experimenten op mo netair gebied. Buitenlandsche politiek en ontwapenings- kwesiie. Wat betreft de buitenlandsche politiek en de ont wapeningskwestie, wees Hitier er op, dat ook Duitsch land de vrede wil, doch dat het tevens een gelijk waardige staat, dus een staat met dezelfde rechten als de andere staten wil zijn. Hoe groot ook onze liefde voor ons leger is als dra ger van onze wapenen en als symbool van ons grootsch verleden, toch zouden wij, aldus do rijkskan selier, ons gelukkig achten wanneer de wereld door een beperking van haar bewapening, een vermeerde ring va.i onze eigen bewapening nooit meer noodza kelijk zou maken. Nu, volk van Duitschland, zoo besloot Hitier zijn rede, p-eef ons een tijd van vier jaar en oordeel! Ge hoorzaam aan het bevel van onzen generaal-veld- maarschalk, gaan wij beginnen. Moge op onzen ar beid zegen rusten! Want wij willen niet strijden voor ons, maar voor Duitschland! Verbod van communistische bijeenkom sten in open lncht te Berlijn. BERLIJN, 1 Fcbr. (V.D.). De politiepresident deelt mede: Wegens de opwekking van communistische zijce tot de algemecne staking en de daardoor onmiddel lijk teweeggebrachte gevaren voor de openbare vei- ligheidr verbied ik tot nader order overeenkomstig art. 123 lid 2 van de Rijksgrondwet alle vergaderin gen onder den blooten hemel en optochten der Com munistische Partij en haar nevenorganisaties in het district Berlijn." Hiermede is ook de tegen Vrijdag aangekondigde verboden» Aanslag der stakende spoorwegarbeiders. Twee dooden, zes gewonden. BELFAST, 1 Februari (VJD.) De personentrein Du blinBelfast ia Woensdag bij Dundalk in het Noorden van den Ierschen Vrijstaat ten gevolge van een aanslag van stakende spoorwegarbeiders totontsporing gebracht De locomotief en twee personenwagens zijn van de drie meter hooge helling gestort. De conducteur en een machinist werden gedood, terwijl drie spoorwegbeamb ten ersntig werden gewond. Gelukkig bevonden zich slechts tien passagiers in den trein, van wie drie wer den gewond. De gederailleerde trein was de eenige hulp- trein, die tussehen Dublin en Belfast heeft gereden, daar ten gevolge van de staking der spoorwegarbeiders In Noord Ierland het geheele treinverkeer is, stilgelegd. Ten gevolge van dzen treinramp is de verbinding tuscher. Dublin en Belfast voor eenige dagen defini tief gestagneerd De stakers hebben overal een dreigende houding aangenomen. Zij trachten met alle middelen het nood- verkeer te saboteeren. Een te Dundalk binnengekomen trein werd door de stakers bestormd. De conducteur en de stoker van de locomotief werden van de locomotief getrokken, terwijl het vuur in de macrine werd gedoofd Men vreest dat de staking zich zal uitbreiden over het verdere deel van den Ierschen Vrijstaat. De onrust onder de bevo^kirg neemt met den dag toe en uit zich in tal van bToedine botsingen met docdeliiken afloop. Op het oogenblik, dat men In Berlijn „vol" is van de plotselinge ontbinding van den Rijksdag en men niet zonder eenige belangstelling den strijd der zoo ongelijke broeders uit het Huis van Habsburg, met name Hitier— PapenHugenberg, gadeslaat, spelen zich elders in het Duitsche rijk gebeurtenissen af, die een bedenkelijk ka rakter beginnen te krijgen. Vooral in West Duitschland en dan nog in het bijzonder in het Ruhrgebied Duitschland's grootste Industriestreek neemt de on rust onder de bevolking met den dag toe, welke zich uit In tal van bloedige botsingen met doodelijken af loop. Bij botsingen te Homberg vier dooden en vier gewonden. Homberg, 1 Februari (V.D.). Met betrekking tot de bloedige botsingen, welke Woensdagochtend te Homberg (Nederrhein) hebben plaats gehad tussehen communisten en nat. socialisten, wordt door de politie medegedeeld, dat het bij de po ging der „landjagers" de straten te ontruimen tot een botsing is gekomen tussehen „landjagers" en nat. soc. De nat. soc. trokken zich in hun hoofdkwartier terug en schoten van daar uit op de „landjagers", die het vuur beantwoordden. Het is komen vast te staan dat van ochtend een „Landjaegersmeister" (niet een Schupo) en drie nat. socialisten zijn gedood en vier „landjagers" zijn gewond. Inzake deze bloedige gebeurtenissen publiceert de po litie het volgende bericht: Woensdagmorgen werd op grond van het bericht, dat van Hocheide komende werkloozen aan de grens van Homberg door troepen der N.S.A.P. werden lastig ge vallen. een afdeeling politie derwaarts gezonden. Een man werd gearresteerd, die de politie met een knuppel bedreigd had. In verband met deze arrestatie schoolden ongeveer 150 personen samen. De politie trachtte de straat to ontruimen; Hierbij kwam het bij de kruising van de Wilhelmstrasse tot een schietpartij. waarbij landjager Fliens door verscheidene schoten in het hoofd werd gedood. Verscheidene andere landjagers werden, deels zwaar, deels licht gekwetst. Aan den anderen kant vielen, volgens t.ot dusverre bekende gegevens 2 perso nen doodelijk en een persoon zwaar gewond. Het onder zoek is nog niet beëindigd. De moordcommtssie Dussel- dorf is in Homberg bezig met het verhooren van d® schuldigen en de getuigen. De „schuldige" landjagers geschorst. Door Rijksminister Goering. De commissaris van het Rijk voor het Pruisische mi nisterie van Binnenlandsche Zaken, Rijksminister Goe ring, heeft direct een zeer streng onderzoek bevolen en totdat deze aangelegenheid zal zijn opgeklaard den com mandant der plaatselijke politie, zoomede alle landjagers die op de nationaal socialisten hebben geschoten, uit den dienst geschorst. Bloedige botsingen in het district Bochum. Ook in het district Bochum is het op verschillende plaatsen tot politieke botsingen en excessen gekomen. Woensdagochtend tegen kwart over zes werd in Wanne- Eickel een nationaal socialist door een schot In den hals levensgevaarlijk gewond. Te Witten werd Dinsdagavond bij een demonstratio van S.A. en Stahlhelm een arbeider door een schot in den schouder gewond. Dinsdagavond zijn bij een schietpartij, 5 personen, van wie vier communisten en een jong meisje, gewond. Zij moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Verbod van vergaderen Wegens de gebeurtenissen te Bochum In den nacht op Woensdag heeft de politiepresident tot nader order alle optochten en vergaderingen der 'communisten en haar nevenorganisaties verboden. Een pakhuis en de aangrenzende panden in vuur en vlam. Enor me vuurzee in de binnenstad. Met 45 stralen den strijd aange bonden. Uit Rotterdam wordt het volgende gemeld omtrent een enorme brand, welke heeft gewoed in den avond van Woensdag en die om ongeveer kwart voor 6 uit brak. De brand is ontstaan in een achter de Zalmhaven gelegen opslagplats van de firma M. de Vries, han del in oude metalen, goederen en gummiwaren. Het vuur vond in de opgeslagen hoeveelheden gummi gre tig voedsel, zoodat de brand zich naar alle kanten snel uitbreidde, en zich dwars door de huizen voort plantte, naar de achterzijde, den Westzeedijk. Om half zeven hadden de aangrenzende panden op den Westzeedijk reeds vlam gevat. De brandweer, die met eeer veel materiaal ter plaatse was, bestreed het vuur van alle kanten met 45 stralen. Verschillende huizen in dit blok, dat begrensd wordt door de Zalmhaven aan den ach terkant, den Westzeedijk aan den voorkant, op zij door het Vasteland en aan de andere zijde door de Valkstraat liepen intusschen ernstig gevaar en de brandweer waarschuwde verschillende bewoners de huizen te ontruimen en te verlaten. Een aangrenzend schoolgebouw, dat leeg stond doch in gebruik was bij onderscheidene jeugdorgani saties, vatte eveneens vlam. Een hevige vonkenregen daalde over de binnenstad, terwijl zich zeer veel rook ontwikkelde. Omstreeks zeven uur was de brandende massa een groote vuurzee. De politie zette de geheele omgeving af. Omwonenden zenuwachtig. In de omgeving ontstond een zenuwachtige stem ming, omdat men al direct inzag, dat de omringende huizen gevaar liepen. Uit een woning aan de Zalmhaven werd een zieke vrouw weggedragen op matrassen. Zij werd voorloo- pig ondergebracht in een winkel in de buurt, waar later ook andere menschen onderdak hebben gevon den. In dezen winkel waren ook de kleeren, lijfgoe deren en andere dingen, die men nog had weten te redden, waaronder kanaries en katten, ondergebracht. Zieken vervoerd. De vrouw werd na eenigen tijd door een auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Ber.,weg gebracht. In het woonhuis bij den winkel werden ook een groot aantal kinderen binnengebracht; daaronder be vond zich een ziek kind, dat later op den avond even* eens naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De brandweer was terstond uitgerukt met groot materiaal. Vijf autospuiten, drie drijvende spuiten, een groot aantal slangenwagens en de magirusladder waren aanwezig. Er werd met 32 stralen van het Troote materiaal en in totaal met 45 stralen water (egeven, waarbij vooral de drie drijvende spuiten, uggendo in de Zalmhaven, enorme hoeveelheden wa ter in het vuur smeten. Omstreeks half negen in den avond kon men aan nemen, dat het gevaar voor uitbreiding van den brand geweken was. Doordat de slangen door hui zen en over de daken hoon gelegd waren, had men het vuur omsingeld en zoodoende werd de brandweer de vuurzee meester. Omstreeks negen uur kon met de nablussching worden aangevangen. Eerst nu had men een overzicht, welke schade d» brand had aangericht. Het pakhuis van de firma M. de Vries, een dubbel houten gebouw, dat vroe ger dienst had gedaan als houtopslagplaats, was ge heel gevuld met rubber, lompen, oud papier en me taal. De brandende rubber ontwikkelde een geweldi ge rook en drong de omliggende huizen binnen. Het pakhuis is geheel platgebrand, de schade wordt door verzekering gedekt. ,Van de school, waarin gevestigd was de Arbeider» Jeugd Centrale en een Xatuur-historisch Museum, is de zolder met bet dak afgebrand. Het museum was gedeeltelijk verzekerd, maar de toegebrachte schade is van dien aard, dat het wel niet mogelijk zal zijn de verzameling een werk van jaren terug t« verkrijgen. Voorts zijn vijf huizen aan den achterkant van da opslagplaats van de Vries gedeeltelijk door den brand vernield, waarbij verschillende kamers, waranda'» en serres uitbrandden. Het woonhuis van den heer Sondermeyer, architect, heeft ernstig geleden, twee étages en de zolderverdieping zijn uitgebrand. Ook het architectenbureau en onderscheidene teekenin- gen zijn verloren gegaan. Tal van huizen aan den Westzeedijk liepen groot gevaar en moesten door de bewoners ontruimd worden. De bewoners werden bij familieleden ondergebracht. De waterschade aan verschillende huizen en win kels toegebracht, is zeer aanzienlijk en nog niet te schatten. De oorzaak van den brand is niet bekend. Om kwart voor 6 is een zoon van den heer De Vries nog in het pand geweest om zijn fiets weg te halen en vijf minuten later stond het pakhuis in lichter lAaie. De brand is in het midden van het pand ontstaan ciï van daar naar het dak doorgeslagen. De belangstelling van de zijde van het publiek' was zeer groot. De vuurgloed was in de geheele stad zichtbaar en deze lokte talloozen naar het terrein van den brand. Door de politie was de geheele omgo- ving afgezet. Zware rookwolken dreven boven d® stad, terwijl een felle vonkenregen neerdwarrelde. Tal van autoriteiten waren op het terrein van den brand aanwezig, zoo zagen wij den burgemeester van Rotterdam, Mr. Droogleever Fortuyn, den Hoofd commissaris van Politie, den burgemeester van Schie dam, enz. De leiding van de blussching berustte bij hoofdman Kruif.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1