Groots brand te Amsterdam. Raad Br. op Langendijk. Wei- en Bouwland, Theater Royal, Schagen BAL NA sn een Huis, GROÖTE BRAND TE CALLANTSOOG ADVIESCOMMISSIE BIJ DE ZUIVELCENTRALE Kolendampvergiftiging Plaatselijk Nieuws. Hachelijk avontuur van een nachtwaker Advertentiën. Marktberichten. A. KRAMER, Willem van Wijland, Dinsdag 14 Februari 1933 Dinsdag 21 Februari 1933 Boekhandel v.h. TRAPMAN Co. Stal vee verbrand. 16 koeien In de vlammen omgekomen. In den afgeloopen nacht is brand uitgebroken bij den heer H. Hoogvorst in den Uitlandschen Weg, gcm. Callantsoog. Van den stal vee van 20 stuks hoornvee zijn 16 in de vlammen omgekomen; slechts 4 dieren werden gered. De boerderij met inventaris en meubilair is plat gebrand. De oorzaak is ons onbekend. ZIJ P F. ST. MAARTENS VLOTBRUG. Maandagavond hield de Vereeniging „Hulp in Nood'' haar jaarlijksche vergadering in het lokaal van den heer A. de Boer. De heer P. Breed, voorzitter, opende met een ge past woord. De heer W. .Tongsma, secretaris, las de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Vervol gens bracht de penningmeester, de heer L. Postma, verslag uit over het afgeloopen jaar. Wat het financieele gedeelte betreft, was 1932 een voorspoedig jaar geweest, er was een saldo over 1932 van f221.19H. Bestuursvoorstel: 8 weken vrijstelling contributie werd aangenomen, op voorwaarde, dat het loon even goed aan den bode uitbetaald wordt. De aftredende bestuursleden werden met algerneene stemmen her kozen en nemen hunne functie weer aan, t.w. de heeren P. Breed, voorzitter, L. Postma, penningmees ter en K. Doorn, le commissaris. De rondvraag le verde niets op en volgde sluiting. A N N A P AVLOW N A Verkooping. De eigendommen van den heer C. Vlaming, gelegen aan de Molen vaart en den Grasweg en bestaande uit een dubbel woonhuis, werkplaats, garage, schuur, er ven, wei en bouwland, groot 2.98.90 H.A., zijn bij ver kooping in „De Vlas- en Korenbeurs" voor f 7821.82 overgegaan aan de Betuwsche Hyp. Bank. BREEZAND. Evan geliesa tie-sa m enkomst. Bij ontstentenis van do aangekondigde sprekers, voerden ds. Tollenaar uit Den Helder en ds. Zuidema van Anna Paulowna het woord in de samenkomst, Woensdagavond door de Centrale Gereformeerde Evangelisatie in de zaal van den heer Jb. Borst ge houden. Ds. Tollenaar sprak over: Levensblijheid van den Christus en waarbij hij opmerkte, dat hij do geeste lijke crisis veel erger achtte dan de oconomische; de losbandigheid neemt hand over hand toe, tot ongeluk van de menschen; maar de christen vindt levensblij heid in z'n steunen op de wetten in Gods woord. Ds. Zuidema, sprekend over: Levensernst van den Christen, wijst op het een ieder omringend gevaar, de verleiding dat is de dood. De ernst van den christen nu komt voort uit het feit, dat hij het gevaar ziet, dat schuilt in de wereld, in allen om ons heen, in ons zelf, in den duivel. Tot troost strekt de gedachte, dat hiernamaals geen verleiding zal zijn. Het gereformeerd zangkoor „Sursum Corda", zong evenals bij het begin en tusschen de redevoeringen in. een lied en na het gezamenlijk zingen van het tiende vers van Psalm 68, sloot ds. Zuidema in dankwoord en -gebed, met den wensch, dat het gehoorde tot ze gen mocht zijn. LANGE NUUK NOORDSCHARWOUDE. Woensdagmiddag ontstond brand in de woning van den heer J. Ilink aan het Westerpad, vlak naast de gasfabriek. De brand werd spoedig ontdekt en door het cor- date optreden van de buren werd het vuur met een tweetal tuinslangen bedwongen en bleef bet beperkt tot eenige brandschade op den zolder. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch behoefde niet actief op te trden. De brand is waarschijnlijk op zolder, bij den schoorsteen aangekomen. SINT PANCRAS Burgerlijke Stand. Ingeschreven over de maand Januari 1933. Geboren: Gerda, Johanna Wilhelraina, dochter van Petrus Jacobus iohannes Kup en Geertruida Caroüna Becks: Jacob. zoon van Tinus Koolj en Ma- rijtje de Jong: Trijntje, dochter van Pieter Kossen en Trijntje Slijkoord. Overleden: Levenloos kind van Pieter Kooij en Maartje Bloem. Loep der bevolking. Ingekomen personen: Egberdina Texier, dienstbo de, G.K., van Gasselte naar No. 137. Vertrokken personen: Jan Ilorio, zonder, R.K., van No. 55 naar Alkmaar. Woensdagavond vergaderde de raad dezer gemeente tan raadhulze. Vcoizitter de heer P. Slot, burgemeester. Secretaris de heer H. Schelhaas. De heer Bonnet was wegens ziekte verhinderd. Ingekomen stukken. Het verzoek om adhaesiebetulging aan een adres van de gemeente Oudkc.rspel betreffende de bijdrage voor de kanalisatie, werd voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt het Post- en Telegraafkantoor aan het rijk te verhuren voor f 2300 per jaar, voor den tijd van 5 jaar. Verder stellen B. en W. voor, den huurders van het gemeente akker-en rietland een reductie van 30 pet op de huren van 1C32 te geven, waartoe zonder eenige beenreking werd besloten. Als punt 6 is aan de erde de betaling door de ge meente van de 30 pet. garantie in de rente van de door de Provincie met 30 pet. garantiestelling der gemeente ve-~trekte tuinderscredleten. De rente van 1931 is bijgeschreven bij de schuld. B. en W. stelden voor de rente van deze voorschotten voor 30 net. voor rekening der gemeente te nemen. Totaal bedraagt de rente over 1932 f 1578.30, 30 pet. voor de gemeente Is f 473.50. Aldus besloten. Het rietland Sn de Plomp zal verhuurd worden voor f 50 voor één jaar aan Corn. de Ruiter. B. en W. stelden voor f 2.50 per werlclooze voor 1933 beschikbaar te stellen voor extra-steun aan werkloozen, naar aanleiding van een circulaire van het Nat. Crisis- Comité. Aldus besloten. De heer Van der Molen vroeg of dit ln geld of in na- tura werd gegeven, waarop voorz. antwoordde, dat van h-t totaal bedrag van f 3152.04 slechts f 33.15 in geld is Uitgekeerd. Bij de rondvraag drong de heer Kansen aan op betere zandstrooiing bij gladheid van den weg, b.v. aan twee kanten. Voorzitter had bezwaar tegen aan twee kanten zand. ten eerste om de grooto kosten, ten tweede om het ge noegen der jeugd niet te bederven. Hierna sluiting. Logement ln de binnenstad volko men leeggebrand. Veertien lo geergasten door het dakvenster aan het vunr ontsnapt. AMSTERDAM. Per telefoon. In den afgeloopen nacht heeft te Amsterdam op de Achterzijdsburgwal een zware brand gewoed. Het was omstreeks een uur of drie, dat een al daar surveilleerende agent ontdekte, dat er vlam men uitsloegen uit het perceel no. 30, waarin een groot logement is gevestigd van D. H. Groen. Ondanks zijn herhaald en luid kloppen, mocht het hem niet gelukken de bewoners te wekken. Derhal ve is hü naar de Korte Niezelgracht gegaan en is door een der huizen daar naar het dak geklommen om zoo op het dak te komen van het brandende per ceel. Na opening van een dakvenster heeft hij naar binnen geschreeuwd dat er brand was. Het vuur had zich inmiddels sterk uitgebreid en toen de brandweer verscheen brandde het gebouw als een fakkel. Om langs aen gewonen weg het huis te verlaten, bleek niet mter mogelijk. De in totaal zich in het brandende logement bevindende 14 bewo ners en logeergasten moesten dus door het dak ven ster voor het vuur de wijk nemen. Ze werden in een ander logement opgenomen De brand heeft dus geen slachtoffers geëischt, iets wat zeer zeker is te dan ken aan het snel en handelend optreden van den politieagent Overigens leverde deze brand, ofschoon zelf niet van een geweldigen omvang, groot gevaar op voor de omliggende perceelen, die hier in het oude stads gedeelte dicht op elkaar zijn gebouwd. Alle bewoners in de omliggende huizen werden dan ook gewaar schuwd en moesten hun woningen verlaten. De brandweer werkte met aclit stralen en eerst tegen 4 uur was men den brand in zooverre meester, dat geen uitbreiding meer te vreezen viel. Op het terrein van den brand waren vele autoritei ten, onder wie de burgemeester, aanwezig. Het oude logement is totaal leeggebrand. Omtrent de oorzaak tast men tot nu toe in het duister. Wel hadden enkele logeergasten omstreeks 1 uur bij het naar bed gaan, de opmerking gemaakt, dat het bran_ derig rook, alsof er gummi lag te smeulen, doch bij een onderzoek, door den logementhouder Ingesteld, werd niets verdachts bespeurd. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft ingesteld commissies van advies voor het be stuur der Crisiszuivelcentrale in zake boter, kaas, melkpoeder, gecondenseerde melk, melk, koelhuisbo- ter, margarine, oliën en vetten, industrie, consumen tenbelangen en algerneene regelen. In de commissie inzake boter is o.m. benoemd de heer Joh. Banning te Edam, op voordracht van de vereeniging van groothandelaren in boter. In de commissie inzake kaas o.m. de heer J. Veldstra te Opmeer, als plaatsvervanger de heer G. Nobel te Lutjewinkel. Pater in de pastorie te Torheyden om het leven gekomen. Gisterochtend is in de parochie te Terheyden pater Eusibius van de orde der Capucljnen tengevolge vanko- lendampverglftlging om het leven gekomen. Toen de pater op den vastgestelden tijd voor de mis niet aanwezig was, aldus lezen we ln het „HsbL" en men geen gehoor kreeg, toen men op de deur van zijn kamer klopte, bleek bij het ingestelde onderzoek, dat hjj ten gevolge van kolendampvergiftiging bulten bewustzijn op den vloer van zijn kamer lag. Een geneesheer heeft nog langen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, even wel zonder resultaat EEN JUBILEUM. Onder vele blijven van belangstelling vierde giste ren, Woensdag, de hoer Flapper zijn 12%-jarig jubi leum als veldwachter der gemeente Schagcn. TRAGISCH. Gistermiddag vervoegde de heer J. Z. M. van Texel zich ten huize van den heer G. P., alhier, ln wiens café hij een poosje dacht te vertoeven, in afwachting van do autobus, waarmee hij zich naar Lutjewinkel zou bege ven. Nauwelijks in het café plaats hebbende genomen, werd de heer M. door een plotselinge ongesteldheid ge troffen. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig, doch mocht niet meer baten, een hartverlamming had do dood veroorzaakt. Per brancard wprd 't lijk, nadat het gewone politioneel onderzoek had plaats gehad, naar „Avondrust" overgebracht. BESTRIJDING DER IEPENZIEKTE. Op initiatief van het bestuur van den Polder Wie- ringerwaard ls j.1. Zaterdag ln Hotel Igesz te Sohagen een vergadering gehouden, waar den heer Schenkenberg van Mlerop Houtvester bij Staatsboschbeheer een inleiding heeft gehonuden over de Iepenziekte en haar bestrijding. Voor dc-ze bijeenkomst waren uitgenoodigd de bestu ren van de Waterschappen uit den kop van N.-H. Genoemde heer heeft een duidelijke uiteenzetting ge geven over do aard der ziekte alsmede over de midde len tot bstrllcUng. Aangezien de ziekte hier in den om trek nog maar sporadisch voorkomt, kan volgens in- leidee door krachtig optreden en goede samenwerking sterke uitbreiding worden voorkomen. Als meest doel treffende bestrljdingsmethode is genoemd het doen vel len van alle aangetaste zieke en stervende boomen. welke dan voor Maart door ontschorsing e.d„ onschade lijk moeten worden gemaakt. Het spreekt vanzelf dat daarbij de medewerking van particulieren niet kan wor den gemist, doch wanneer de bestrijding niet krachtig wordt aangepakt is er groote kans dat veelmeer boomen door afsterving zullen verdwijnen. Waar de overbrenging der ziekte geschiedt door een z.g. lepensplntkever, en deze ook leeft in de schors van gevelde boomen is dus ook het onschadelijk maken van liggend hout van groot belang. Zeer duidelijk heeft de inleider een en ander toege licht en besloot met de toezegging dat voor het opspo ren enz. het Staatsboschbeheer voor zoover mogelijk steeds kosteloos tot voorlichting bereid is, en dat het Iepenziekte Comité te Wageningen ook in die richting werkzaam is, door het beschikbaar stellen van druk werkjes e.d. Zoo ooit een goed werk kan worden ge daan tot behoud van het landschapsschoon in onze om geving, dan ls het door gezamenlijk stelling te nemen tegen verdere uitbreiding der iepenziekte. POLITIE SCHAGEN. Gevonden: een paar handschoenen; een heerenhand schoen; een dameshandschoen. Zwakzinnige gewapend met geweer en revolver. Toen Maandagnacht een nachtwaker te Zundert zijn ronde deed, ontmoette hij, aldus de ,,'s Hert. Crt"., een jongmensch, die bij nader onderzoek de circa 20- jarige D. bleek te zijn, die in overspannen toestand, gewapend met een tweeloops jachtgeweer in het dorp rondliep. Op de vraag van den nachtwaker, wat hij op dat late uur en aldus gewapend van plan was, luidde het antwoord, dat hij degenen, die hem verleden jaar naar Vught hadden gebracht (D. is n.1. eenigen tijd in het krankzinnigengesticht aldaar verpleegd ge weest) van kant zou maken. Toen de nachtwaker hem met een zacht lijntje naar huis wilde brengen, legde D. aan en schoot rakelings langs den hevig ontstelden waker heen, waarop hij de vlucht nam. Dat het schot in het nachtelijk uur veel consterna tie in het kalme dorp verwekte, is te begrijpen. Dade lijk trokken de marechaussees, die gewaarschuwd werden, op onderzoek uit en deze troffen D. in de wo ning zijner ouders aan, waar hij zich in een der bo venvertrekken had verschanst. Vandaar uit dreigde hij een ieder neer te schieten, die den drempel van het huis durfde overschrijden. Daar D. behalve het jachtgeweer bovendien een ge laden revolver in zijn bereik had, spreekt het van zelf, dat de marechaussees aanvankelijk op eerbiedi gen afstand bleven. Zij bewaakten het huis. Toen men eenigen Jjd later trachtte hem te overreden naar be neden te komen, vuurde de jongen weer, zonder ge lukkig iemand te treffen. Het werd morgen en niemand durfde de Dorps straat het huis te passeeren. Tenslotte slaagden de marechaussees er evenwel in het huis binnen te drin gen en den jonden te overmeesteren, waarna men hem ejn dwangbuis aanlegde en per auto ï.aar de marechaussees-kazerne overbracht Later op den dag werd D. door een dokter onder zocht. Het bleek, dat hij in zeer overspannen toestand verkeerde en dat zijn overbrenging naai- Vught nood zakelijk was. In het rustige dorpje verwekte het geval begrijpe lijkerwijze heel wat consternatie. SCHAGEN, 2 Februari. 2 Stuks paarden f 100140, 6 gelde koeien (magere) f 80—140. 23 idem (vette) f 150—225, 4 kalfkoelen f 140 200, 52 nuchtere kalveren f 414, 16 schapen (m.) f 17, 180 O verhouders f 7—11; 24 magere varkens f 814, 33 idem vette per Kg. 23—30 ct, 137 biggen f 0—9, ko nijnen f 0.50—1.50, 21 kippen f 0.75—1.50. E IER VEILING SCHAGEN. 23 Februari Aangevoerd zijn 120 partijen 59000 stuks kipeieren. 6 partijen 200 stuks eendeieren. De prijs liep van: kip eieren f 3.203.50, eendeieren f 3.20. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht in het nummer van Zaterdag a.s. W ARMENHUIZEN, 1 Febr. Aangevoerd: 23000 Kg. roode kool le kw. f 2.103.80, 2e kw. f 1.80—2.70, 3300 Kg. gele kool le kw. f 2—2.30. 2e kw. f 1.50—1.60. 12400 Kg. D. witte kool le kw. f 0.70 —0.90. 2e kw. f 0.60. 3175 Kg. uien f 3.30—3.50, drielin gen f 3.30, grove uien f 3.10. NOORDSCHARWOUDE, 1 Febr.' Aangevoerd: 6000 Kg. uien f 2.60—3.80, drielingen f 2.60 grove uien f 2.903.20, 43600 Kg. roode kool f 1.308.80, doorschot f 1.60—2.20, 24600 Kg. D. witte kool f 0.60— 0.90. doorschot f 0.60—0.80. 14700 Kg. gele kool f 1.30— 2.20. doorschot f 0.901.50, doorgedraaid: 5000 D. kool. BROEK OP LANGENDIJK. 1 Febr. Aangevoerd: 2500 Kg. wortelen f 22.50, 49000 Kg. roode kool f 1.80—4.10. doorschot f 1.30—3.40. 70000 Kg. gele kool f 1.102.20. doorschot f 0.601.50. 65000 Kg. Deensche witte kool f 0.601, 10000 Kg. uien f 3.20 3.60, grove f 2.703. drielingen f 2.202.40. AMSTERDAM, 1 Febr. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 311 vette kalveren le soort 5060 cent 2e soort 4048 cent. 3e soort 28—38 cent per Kg. levend gewicht, 36 nuchtere kalveren f 510. 508 varkens: vleeschvarkens wegende 90110 Kg. 3435 ct., zw. 32-33 ct., vette 31—32 ct. per Kg., sl.g. Aangevoerd waren 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. AMSTERDAM, 1 Febr. Zeeuwsche bonten f 1.702. id. blauwen f 1.702, id. bl. eigenheimers f 1—1.20. id. eigenheimers t 1—1.20, id. blauwe poters f 1—L10, id. bonte poters f 1—1.10, id. Bevelanders f 1—1.10, LJpolder eigenh. f 1—1.10, id. bl, eigenheimers f 11.10, id. Bevelanders f 1—1.10, Noord- holl. eigenheimers t 1—1.10, id. blauwe eigenh. f 1—1.10, Anna Paulowna zand f 1.50—2. Hillegommer zandaard- appelen f 1.50—2, Drentsche eigenheimers f 1.75—2, Flak- keesche eigenh. f 1—1.20, id. eigenh. poters f 0.90—1, Spuischa eigenh. f 1—1.20, id. eigenh. poters f 0.90—1 alles per 70 Kg. Heden overleed, ten huize van W. de BOER te Schagerbrug, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. Wed. van A. ERIKS, in den ouderdom van 72 jaar. Uit aller naam, a ERIKS. Schagerbiug, 1 Febr. 1933. De teraardebestelling zal plaats hebben te Schagen, Zaterdag 4 Febr. a.s. In lezus ontslapen, onze ge liefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader in den ouderdom van ruim 84 jaar. Uit aller naam C. DE GEUS. Stroet, St. Maarten, 30 fan. 1933. Door omstandigheden eerst heden geplaatst Ondertrouwd: GEERTJE ROTGANS Nd. en RIKUS VEUGER Kz. Wierlngen, 2 Febr. 1933. Huwelijksvoltrekking 15 Febr. d.a.v. cöQoaooioaocöaoöo a Den 7 Februari a.s. hopen onze w geliefde Ouders, Behuwd- en b» Grootouders 9 G. BUTER Q Q en 0 3 E. BUTER.Dragt a hunne 25 jarige Echtvereeni g 8 ging te herdenken q Hunne dankbare Kinderen 0 8 en Kleinkinderen. fi Wieringerwaard, Februari 1933. 0 Bezoek na twee uur. M CfOOOCOCKJOOOOOOOiO OÖCKDC^C^OOOO-OOsOOSO 9 Den 6en Febr. hopen onze ge- r liefde Ouders en Grootouders x 3 Jc. Langerveld j 5 Q M. Sleutel 0 hunne 50-jarige Echtvereeniging 1 D te herdenken. Hun liefhebbende Kinderen 1 en Kleinkinderen. 8Verl. Geestweg 31, Bergen N.H. Februari 1933. CfOQOO-OOsOOJOOÖOsOOKD TE HUUR aangeboden: aan den Boermansweg te Anna Pau lowna (boerderij Flevo), groot 18 Hec taren 48 Aren 10 Centiaren. Het bouwland is grootendeels inge zaaid met tarwe. De perceelen zijn ook afzonderlijk te huur. Te bevragen bij Notaris J. KOOMEN te Wieringerwaard. DINSDAG 14 FEBRUARI, 8 uur: slechts 1 buitengewone tooneelvoorstelling van N.V Gezelschap SAALBORN: wwwwwwwwwwwwwwww Süss, de Jood AA AA. AA AA. AA AAAAAA Regie en ensceneering: Louis Saalborn Eigen decors. 24 medespelers. Hoofdrollen: Saalborn, Tourniaire, v. Praag, enz. enz. Prijzen der plaatsen Beneden f 1.50, 1.25, f 0.75; Balcon of Loge f 1.50, plus rechten en lasten. Plaatsbespreking in „Cérès", telefoon 17 of per briefkaart. Notaris H. J. VAN VEEN te Zijpe, zal op bij inzet, en op bij afslag, combinatie en toewijzing, beide dagen des voormiddags 10 uur, in Café „Kromhout", van den heer H. L. v. d. POLL aan de Schagirbrug in de Zijpe, in het openbaar, publiek verkoopen schuur, erf en welland aan en bij het Buurtje in de gemeen te Zijpe, kadaster sectie D, nos. 1C44, 1943 en 20 A, tezamen groot 3.68.03 H.A. In 3 perceelen. Vrij van huur te aanvaarden bij de betaling. Nagelaten door Mej. de Wed. S. BUIK—Buij. Wij hebben steeds groote voor raad van de nieuwste Ook voor Kimlerkleeding. Pa tronen kunt U ook bij ons bestel len. Schager Roosjes. Wederom gelegenheid tot het be stellen van eendaags Kuikens, W. Leghorn en R. Islands f 17.50 per 1Ö2 stuks, franco. 6-weeksche HENNEN prijs op aanvraag. D. P. KLARE, Nieuwe Niedorp. Chrom, Ital. Accordeon, 5 rijen toetsen, met 120 bassen, voor 60 gulden. Thorbeckestr. B 127, Schagen. Aangeboden: 2500 KILO VOERAARDAPPELEN. G. DAALDER, Kleine-Sluis, Molen vaart 151, Anna Paulowna. H.H. Landbouwers en Bloemisten! Geeft in dezen crisis-tijd niet te veel geld uit. Voor dat gij laat ploe gen, vraagt dan eerst even prijs bij ondergeteekende, en die zal je mee vallen. Overal te ontbieden. 1AN KNOL, Loonploeger, Meerweg N 22, Breezand. Te koop «evraagd: 2 drachtige Zeugen, bij Wed. D. SCHERMERHORN, Kleine- buurt, Wieringerwaard. Gevraagd, een gebruikte Bekert Wielploeg, in goeden staat. A. KAMP te Winkel. Gevraagd: Een bevaren Schippersknecht, bij C. WAGEMAKER, Barsingerhorn. Te koop gevraagd: een makke Ket, bij A. GROET Sz., Sint Maarten.

Schager Courant | 1933 | | pagina 3