Alumni Niims- De muiterij op Je Zeven Provinciën". Oe Indische salariskorting. Uitgevers: N.V. vJi. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Verklaring van de regeering De Arbeiderspers verboden DE REACTIE IN DEN HELDER POSITIE VAN „DE ZEVEN PROVINCIëN" ONGEREGELDHEDEN TE PARAMARIBO Graaf Albert Appanyi overleden Woensdag 8 Februari 1933. SCSAEER 76ste Jaargang No. 9224 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Grootsche demonstratie te Batavia van trouw aan het gezag. Positie van „De Zeven Provonciën". Vlieg- booten thans uit Priok vertrokken. Gistermiddag heeft bij den aanvang van de verga dering van de Tweede Kamer de minister van defen sie, dr. L. N. Deckers, namens de regeering de vol gende verklaring afgelegd: „De regeering stelt het op prijs, de gelegenheid te hebben, te dezer plaatse een verklaring af te leggen naar aanleiding van de muiterij aan boord van Hr. Ms. de Zeven Provinciën, een nlisdrijf, waarvan de regeering en het Nederlandscht volk met leedwezen «n verklaarbare ergernis hebben kennis genomen. Aan boord van het muitende schip bevonden zich zestien officieren, negen Europeesche onderofficieren en ongeveer 140 Inheemsche schepelingen. De Zeven Provincian volgt thans sedert den nacht van Zaterdag op Zondug Zuidwaarts, de Westkust van Sumatra en wordt op korten afstand gevolg door een gouvernenientsvaartuig, aan boord waarvan zich bevinden de commandant van de Zeven Provin ciën, zeven officieren, tieu Europeesche onderofficie ren en twintig Europeesche korporaals en manschap pen. De overige bemanning van de Zeven Provinciën bestaande uit vier officieren, zeven Europeesche on derofficieren, zeventien Europeesche korporaals en manschappen en 10G Inheemsche schepelingen, bleef achter aan den wal. Het achtervolgende gouvernementsvaartuig is in staat, omtrent plaats en koers van de Zeven Provin ciën juiste inlichtingen te geven. Volgens de laatste berichten bevond het schip zich ter hoogte van Si- moek, bezuiden Nias. De noodige strijdkrachten: de kruiser Java, torpe- dobootjagers, onderzeebooten, bewapend met oor logstorpedo's en vliegtuigen, bewapend met bommen, worden samengetrokken om de muiters tot overgave te dwingen. Van onderhandelen mag en kan geen sprake zijn. Geschiedt de overgave niet onmiddellijk en onvoorwaardelijk na sommatie, dan zal met ge weld worden opgetreden. Ingrijpende maatregelen zullen worden genomen tegen verderfelijke invloeden, die de geesten hebben rijp gemaakt tot aanranding van het gezag door landsdienaren, die vrijwillig den plicht op zich heb ben genomen, dat gezag te dienen. De regeering zal het op prijs stellen, als de Kamer zou kunnen hesluiten, de op haar dagorder voorko mende interpelaltic onmiddellijk te doen plaats heb ben. Gedurende de voorlezing van deze verklaring werd de minister van defensie herhaaldelijk in de rede gevalien door Kamerleden. Er ontstond ecnig rumoer. De president moest eenige malen hameren en ver zocht tenslotte aan de Kamer, den minister in staat te stellen, met zijn verklaring door te gaan. In de Eerste Kamer. In de gisteren gehouden vergadering der Eerste Kamer heeft het christ. hist. lid, prof. de Savornin Lohman, aan den voorzitter gevraagd of in die zit ting voor tot de aangekondigde agenda werd overge gaan, een regeeringsverklaring was te verwachten over het diep betreurenswaardig voorval met Hr. Ms. „Zeven Provinciën'' in Ned. Indië, welk voorval een rouw over ons land heeft gebracht. De voorzitter van den Senaat antwoordde daarop, dat hem van een verklaring in deze Kamer niets he kend was. Prof. de Savornin Lohmann heetf het daarop ern stig betreurd dat van de regeering thans in deze Kamer geen verklaring is uitgegaan. De heer Wibaut (s.d.a.p), die daarop aan het woord was, zeide eveneens het voorgevallene te betreure De spreker achtte het echter niet te noodig te ge wagen van „rouwdaarvoor missen wij nog de noa- tlige gegevens, meende de heer Wibaut. De voorzitter heeft ton slotte zijnerzijds den wcnsch uitgesproken, dat in Ned. Indië onverwijld de mui terij op de vloot worde onderdrukt, de krijgstucht blij vend worde hersteld en ons gezag aldaar zich in dc toekomst krachtiger dan ooit betoone. Daarop ging de Eerste Kamc. over tot behandeling van de agenda. Bctooging te Batavia. Gisteravond heeft te Batavia een groote betooging plaats gehad, die door dc loyale ingezetenen van Ba tavia is opgezet om te getuigen, dat d<? massa van het publiek in deze dagen van spanning achter de regeering staat. Duizenden Europeesche, inheemsche en Chineesche ingezetenen hadden zich voor het paleis van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië verzameld. Uit de menigte stegen voortdurend kroten op van: „Leve de Koningin". Men zong het volkslied, en aldus drukte men de gevoelens uit van loyaliteit jegens den gou verneur-generaal. Z.E. jhr. De Jonge hield een toesprank tot de me nigte, waarin hij herinnerde aan Nederlands devies: Je maintiendrai. Z.E. riep uit, dat de misdaad van de muitelingen hen naar geen enkel doel zal brengen, aangezien alle noodzakelijke maatregelen zijn getrof fen om op het juiste moment handelend op te treden. De G.-G. eindigde met den uitroep: „Leve dc Konin gin". In antwoord hierop riep de menigte van duizen den spontaan: „Leve de Koningin en leve de Gouver neur-Generaal!" Ook de hoogste regceringspersonen van Ned.-Indië verklaarden zich diep onder den indruk van de wijze, waarop deze grootsche, spontane demonstratie is ver- loopen. Indische pers over de muiterij. „Liever geen vloot dan zoo'n vloot." In de Indische bladen is men van oordcel, dat het noodzakelijk is krachtig op te t-eden tegen de muiters en tegen dc onlietrouwbare elementen bij ue marine. Dc commandant van de zeemacht, aldus vervolgt de Ind. Crt., moet reeds aan het eind van de vorige maand geordonneerd hebben, dat de officieren en on- derofficipren met de revolver gewapend moesten zijn. De „Locomotief" schrijft in een hoofdartikel, dat de erns van deze gebeurtenissen niet onderschat kan worden. De onderdrukking van de muiterij is thans het eenige punt van belang. Elk uur, dat „De Zeven Provinciën" zich buiten ons gezag in handen van muiters bevindt-, betee>ent een verergering van de schade. Het blad is van meciiing, dat het vaststond, dat de muiterij geschied is naar een welbedacht plan met een weloverwogen demonstratief doel. Hieruit volgt met zekerheid, dat de simpele inlandsche schepelin gen zeker aanwijzingen moeten hebben gehau van een leiding, die het er om te doen was e.n slag toe te brengen aan het gezag. Alle machtsmiddelen dien -n tegenover deze georganiseerde poging gesteld te worden. Uit Suerabaja wordt nader gomeld, dat het Soer. Hbld. van meening is, dat de marinebonden de oor zaak ziir. geweest, dat de tucht bij de marine gelei delijk beneden het zoo lage Amsterdamsche peil ge raakt. Het blad betoo.'t, dat de officieren in de eerste plaats hebben te zorgen, dat het gezag wordt hoog ge houden en schrijft: „Liever geen vloot clan zoon vloot." Onder de bladen die de militairen van land- en zeemacht niet in hun bezit mo gen hebben. De Minister van Defensie heeft de bladen, uitgege ven door de N'.V. arbeiderspers op de lijst geplaatst van die bladen en tijdschriften, die de militairen van land- en zeemacht niet in bezit mogen hebben. Het zijn de volgende bk.den: Het Volk; Vooruit: Voorwaarts; Volksblad: Goudsche Volksblad; Volksblad voor Friesland; Volksblad voor Twente; Volksblad voor Groningen en Drente; Volksblad voor Gelderland. De minister heeft dezen maatregel -etroffen, aldus heeft hij gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard, omdat „Het Volk" en andere dergelijke bladen schrij ven op een toon, die in strijd is met de krijgstucht en spr. kan niet toelaten, dat die aldus wordt onder mijnd in kazernes en op oorlogsschepen. Protesttelerram aan den minister. N'aar aanleiding va- het verbod heeft de dire: e van de Arbeiderspers een telegram aan den Minister van Defensie gezonden. Hc„ telegram spreekt van „ongehoorde willekeur", „een aanslag op een der belangrijkste beginselen der democratie". Tevens verklaart men, dat de uitwer king tegenovergesteld zal zijn, aan wat er mee be doeld was. De politiemacht versterkt. Verscherpte wachtdiensten. Overigens blijft alles rustig. Naar wij vernemen, is de poltiiemacht te Den Hel der gister versterkt. O.m. zijn er 4 man uit de bri gade te Schagen heengegaan. Overigens 1 lijft alles rustig in Den Helder. Zooals reeds gemeld, zijn er van Zondag af maatregelen ge troffen voor verscherping van wachtdiensten. Alle commandanten zijn sinds Zondag aan boord en heb ben hun schepen niet meer verlaten. Ook de officie ren moeten voor de helft aanwezig blijven. Zoo zijn er in den onderzee-dienst veertig officieren; van hen blijven er steeds twintig in do kazerne. De onderofficieren loopen verscherpte wachtdien sten. Zoo zijn er in den onderzeedienst dubbele pos ten, die gewapend zijn met geweren, geladen met scherp. Ook aan boord van het wachtschip zijn dub bele posten uitgezet, terwijl een der toegangen is af gezet. Het gewone marine-personeel neemt de zaal rustig op. Piberoet genaderd. De kans op een spoedig treffen met de achter volgende schepen aanzienlijk toe genomen. Aneta verneemt van officieele zijde, dat om acht uur gisteravond plaatselijken tijd Hr. Mrs. „De Ze ven Provinciën" het eiland Sibcroet naderde, gelegen tegenover Padang, Sumatra's Westkust. (De kans op een spoedig treffen tusschen de „Ze ven Provinciën" en de achtervolgende schepen is dus aanzienlijk toegenomen.) Vaart van „De Zeven Provinciën" slechts zeven knoopen. De vaart van „De Zeven Provinciën" bedraagt slechts zeven knoopen, hetgeen bewijst, dat de mui ters zeer groote zuinigheid in acht nemen met de brandstof. De bewapening van „De Zeven Provinciën" De „De Zeven Provinciën", welke naar bekend is twee kanonnen van het 28 c.M kalibbei', vier kanon nen van het 15 c.M. kaliber er enkele stukken van 'l'A c.M. voert, heeft geen luchtafweergeschut aan boord. Geen beslissing voor morgen. Wat zal er bij een ontmoeting geschieden? Zoo noodig de ernstigste maatregelen. Zooals de toestand op het oogenbhk is, zal een ont moeting tusschen de schepen niet voor morgen plaats hebben. De „Eridanus" heeft de „Aldebaran" in zicht ge kregen. Dit gouvernementsvaartuig zal de „Aldeba ran" vervangen en t pantserschip volgen. Dit betc-e- kent, dat niet langer behoeft te worden, gevreesd, dat „De Zeven Provinciën" uit zicht zou raken. De „Aldebaran" heeft tekort aan brandstof. Ondertusschen hebben de Dornier-vliegbooten de haven van Tandjong Priok verlaten met geheime orders. In een onderhoud had een marine-autoriteit te Ba tavia meegedeeld, dat men tegen het muiterschip zal optreden zooals dat behoort. Dit wil dus zeggen, dat zoo noodig lot de ernstigste maatregelen zal worden overgegaan. De Dornicr-marine-vliegtuigcn zijn voorzien van bommen. Men zal zich door de aanwezigheid van Europeesche officieren aan boord van „Dc Zeven Provinciën" niet laten weerhouden met geweld tegen het schip op te treden. De bemanning van het muiterschip wisselde tele grammen met de achtervolgende „AldebaranDe telegrammen waren onderteekeud met: „Europeesche en inlandsche bemanning". Hieruit zou dus kunnen blijken, dat er ook Europeesche muiters aan boord zijn. Zekerheid daaromtrent bestaat er evenwel niet. In telegrammen werd de „Aldebaran" gewaar schuwd, op grooten afstand te blijven, daar anders zal worden geschoten. Twee dooden gevallen. De politie moest schieten op de betoogers. Zestien ge wonden. Aneta seint uit Paramaribo: Bij een nieuwen optocht welke heden plaats vond met het doel te bc- toogen voor vrijlating van De Kom, een bekend Su- rinaamsch communist, die onlangs bij zijn terugkeer groote sensatie heeft verwekt, schoot de politie op de betoogers. Een Creool en een Hindoestani werden gedood, ter wijl zestien Creolen, Javanen en Hindocstanis wer den gewond. Het plein .werd schoongeveegd en de betoogers na men de wijk. De Javanen, die weder in massa naar de stad wa ren gegaan, begonnen opnieuw terug te trekken naar de plantages. De 10 pet. korting blijft voor korten tijd gehandhaafd. -- Minister over zijn beleid. Gister heeft de heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer, een interpellatie gehouden over de besluiten tot korting op de salarissen van het marinepersoneel en daarmee in verband staande gebeurtenissen in Ned.- Indië. Het antwoord van den minister. Op het tiental vragen van den heer Drop heeft de minister een uitgebreid antwoord gegeven. Wat betreft de salarisregeling, wees minister Deckers er den heer Drop op, dat deze misschien wel ieta ge merkt heeft van de ontzettende finantieele Ineenstor ting die in Indië heeft plaats gegrepen. Intusschen heeft het Europeesche marine-personeel eenzelfden kindertoe slag gekregen als de Eendere landsdienaren in Neder- landsch-Indië. Spr. zet voorts uiteen, dat er een marge van 10 pet. moet zijn tusschen het salaris hier en in Indië ten gunste van het verblijf in Indië. Minister Deckers zette uiteen, dat het C.A.M.B.O. een telegram had gezonden naar aanleiding van een tele gram van de onderafdeeling te Soerabaja. Het C.A.M.B.O. wilde dat Indische telegram toelich ten, doch aan die toelichting had de minister geen be hoefte en hij wilde ook liever over deze aangelegenheid niet met één organisatie in overleg treden. De meening van den minister stond bovendien vast, dat op het marinepersoneel niet de korting van 1 pct« als voor de andere landsdienearen moest worden toeg&« past. De door den heer Drop bedoelde andere organi saties zijn ontvangen, omdat die bonden, anders dan 't CAMBO. van hun meening nog niet hadden doen blijken Zij keurden dienstweigering af en werden beloond door een opschrift in de pers van interpellant: .Slaven buigen den nek'. Gisteren had de minister geen tijd om het CAMBO te ontvangen doch had hij dien wel gehad dan zou hij dat toch niet gedaan hebben. In zijn repliek herhaalt de heer Drop, dat het ant woord van den minister een oorlogsverklaring is. Ove rigens verzekert spr.. dat nagenoeg alle belanghebben den in Indië uit het meergenoemde telegram den in druk kregen, dat de kortingskwestie van de baan was. Dit beteekende voor het inheemsche personeel nog meer dan voor het Europeesche. Spr. dient een motie in. waarin de Kamer uitspreekt dat de verklaringen van Jen minister niet bevredigend zijn. De heer Knottenbelt (Lib.) brengt de regeering hulde voor haar krachtige houding. De heer W ij n k o o p (Comm.)Hulde aan de muiters. De Voorzitter hamert Daarna zegt de heer Knottenbelt, dat het gebeurd» het volk diep en pijnlijk heeft getroffen. De indruk in het buitenland zou zoodanig kunnen zijn, dat het 't gezag van Nederland en Indië ernstig schaden kan; reeds gingen er in de buitenlandsohe pers stemmen op, als zou Nederland in Indië niet tegen zijn taak opge wassen zijn. Aan het schandelijk avontuur met „De Zeven Provin ciën moet een einde worden gemaakt; spr. hoopt dat we spoedig mogen vernemen. De communist De Visser erkent dat er verkeerde ele menten waren op „De Zeven Provinciën"gezien tenminste van het standpunt der bourgeoisie. Als de scherpe afkeuringen van den heer De Visser te ver gaan. moet de Voorzitter verscheidene malen hamert en zelfs zeer luide, wanneer spr. zegt, dat het hem heeft gespeten, dat de andere militairen het voor beeld van de muiters niet gevolgd hebben. De tijd is niet ver meer af, aldus eindigt de heer De Visser, dat een eenheidsfront zal worden gevormd tus schen de opstandige massa's in Holland en in Indonesië Geweldige gebeurtenissen staan voor de deur. De revo lutie staat op de maatschappelijke dagorde in Indië en gaat er niet meer af. En het verzet zal niet rusten voor dat de laatste blanke overheerschers uit Indië uitge werkt zijn. De vergadering werd daarna verdaagd. Bekend Volkenbondsfiguur heengegaan. Een universeel ontwikkeld man. Gistermiddag is de bekende Volkenbondsfiguur, de Hongaarsche Graaf Apponyi op S7-jarigen leeftijd te Genève overleden, waar hij eenigen tijd reeds ernstig ziek lag met longontsteking. De indruk van dit smartelijk bericht was vooral in Volkenbondskringen zeer groot en de hoofdcom missie der ontwapeningsconferentie heeft dan ook in een plechtige vergadering de grootheid van de-zen edelman in den waren zin des vvoords herdacht. Pre sident Henderson verzocht den vertegenwoordiger van Hongarije zijn regeering de deelneming te wil len 'betuigen van alle leden der conferentie. GRAAF APPONYI. Met graaf Apponyi is een groot man heengegaan. Zijn gehcele leven is een strijd geweest voor gerech tigheid en voor gelijke rechten der volken als een basis voor duurzame vrede. Hoe groot de waardeering in I-Iongarije en elders voor den door heel Europa welbekenden staatsman was. bleek wel zeer goed uit de huldebetuigingen bij zijn 85cn verjaardag en bij zijn gouden jubileum. Algemeen werd erkend, dat hij ongetwijfeld de be langwekkendste figuur was uit het Hongaarsche po litieke leven der laatste 50 jarèn. Zijn universeele ontwikkeling, zijn groot redenaars talent, niet alleen in het Magyaarsch en Duitsch, maar ook in de Fransche, Engelsche en Italiaansche taal, waren oorzaak, dat hij op internationale bijeen komsten een vaste vertegenwoordiger van zijn land was. Bij de vredesonderhandelingen trad hij op als leider van de Hongaarsche delegatie, in welke functie hij o.a. in het Fransch, Engelsch en Italiaansch een opzienbarende redevoering hield over de positie van Hongarije. De vredesvoorwaarden verklaarde hij voor onaannemelijk. Toen hij niet het door hem gcwensch- te resultaat kon bereiken, legde hij, nog voor de on- derieekening van het vredesverdrag, zijn functie neer. Als president van het Huis van Afgevaardigden, als leider van de Nationale partij, als minister en als lid thans van het Hoogerhuis was het vaak zijn woord, dat de beslissing bracht. Ook voor ons land was graaf Apponyi geen onbe kende. In April 1927 heeft hij hier ia verschillende steden lezingen gehouden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1