Raad Barsingerhorn. Een vriend Staatsloterij. Spoedvergadering op Maandag 6 Februari 1933, des middags 4 uur. Voorzitter Burgemeester Breebaart, Secretaris de heer Loggers. Voorzitter opent de le vergaderiing in 't jaar met een gepast woord, wijst er op hoe het hoogste aan tal werkeloozen is geweest 210 en thans bij de Heide maatschappij in de Wieringermeer een 40-tal te werk zijn gesteld. Straks beginnen de kanaalwerken weer en zal het aantal nog wel meer verminderen. Wat of het Rijk in de steun bijdraagt is nog niet bekend. Er zijn al twee telegrammen gezonden, maar vanaf begin Juli is er nog geen enkele mededeeling. Als het gemeentebestuur iets doet dat niet precies in den haak is, wordt 't direct op zijn vingers getikt; het Rijksbestuur laat alles maar loopen. Notulen zijn er nog niet. Ingekomen stukken. a. Besluit van Gedeputeerde Staten van 14 De cember 1932, No. 112, houdende vernietiging van het Raadsbesluit van 19 Augustus 1932, waarbij met wij ziging van het besluit van 15 Mei 1931, is besloten aan A. van Bunderen, ingaande 1 September 1932, de vervoerkosten zijner kinderen naar de bijzondere school te Schagen per tram te vergoeden. Gedeputeer de Staten hebben beslist, dat het bij Raadsbesluit van 15 Mei 1931 vastgestelde bedrag ad f 33 per kind en per jaar behoort te worden gehandhaafd. Voorzitter zegt dat de heeren wel zullen opkijken van dit bedrag van f33—, terwijl voor het vervoer van een kind van de Kreil f 102.50 wordt gevraagd. Hiervan is de gemeente dan ook in beroep bij de Kroon. Verder is ingekomen: b. Als voren d.d. 4 Januari 1933, No. 140, hou dende goedkeuring van het Raadsbesluit van 13 De cember 1932, strekkende tot wijziging van het besluit betreffende onderhandsche pachtverlenging. e. Alsvoren d.d. 11 Januari 1933, No. 36, houdende verdaging van de beslissing omtrent het Raadsbesluit van 15 December 1932, No. 1173, betreffende beleg ging van gelden. d. Alsvoren, d.d. 25 Januari 1933, No. 76, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit, genoemd onder c. e. Alsvoren d.d. 28 December 1932, No. 71, houden de goedkeuring van het Raadsbesluit van 13 Decem ber 1932, strekkende tot verlenging van reductie aan pachters van gemeenteland. f. Alsvoren d.d. 28 December 1932, No. 2, houdende verdaging van de beslissing ten aanzien van de be- grooting der gemeente voor 1933. g. Schrijven van B. en W. van Ambt-Hardenberg, d.d. 6 Januari 1933, No. B, Va/269, houdende verzoek adhacsie te willen betuigen aan een besluit van den Raad dier gemeente, strekkende er bij de Regeering en de He Kamer der Staten-Genez-aal op aan te drin gen het bedrag der belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen te verminderen. h. schrijven van B. en W. van Oudkarspel, d.d. 12 Januari 1933, No. A 46, houdende verzoek adhaesie te willen betuigen aan een besluit van den Raad dier gemeente, tot handhaving van diens besluit tot in trekking van de bijdrage ten behoeve van het West- friesche kanalenplan. i. Schrijven van B. en W. der gemeente Kerkrade d.d. 17 Januari 1933, No. 164/2-59, houdende verzoek adhaesie te willen betuigen aan een tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gericht adres, verzoekende vermindering van het in art. 205 der Lager Onderwijswet 1920 genoemde percentage voor uitkecring aan bijzondere schoolbesturen en vast stelling van een eindtermijn, opdat de Gemeentebe sturen definitief weten, wanneer uiterlijk de verplich ting ophoudt. B. en W. stellen voor deze stukken voor kennisge ving aan te nemen. Allen voor. De heer Blaauboer lucht eerst nog eens zijn ge moed over kanalenaanlcg, dat Jiij een geldwegsmij- terij van Ged. Staten noemt. De gemeenten zijn over- rompelt, maar om nu nog in verzet te gaan, geeft toch niets. De heer Kater zou het beter vinden om nu alles voor elkaar is, alle pogingen aan te wenden dat zoo spoedig mogelijk met het werk werd begonnen. Voorzitter deelt mee, dat te Kolhorn in April met het werk begonnen wordt Wijziging Gemeentebegrooting. Schrijven van Ged. Staten van Noordholland d.d. 18 Januari 1933, No. 197, houdende terugzending der gemeentebegrooting 1933, met verzoek daarin de na volgende wijzigingen te willen aanbrengen: Volgno. 10: liet. op dezen post geraamd beurag naar boven af te ronden in guldens.. Volgnos. 77 en 94 (waterleiding gemeentegebou wen): De op deze posten geraamde bedragen, voor zooveel noodig te verdeden over de hoofdstukken, waarin ook de overige kosten en inkomsten ter zake van de huizen voorkomen. B. en W. stellen voor de gemeentebegrooting dien overeenkomstig te wijzigen. Aldus wordt besloten. Kort verhaal Dit briefje heb ik vanmorgen gekregen. Helman vouwde liet open. Zij zaten in de luxueus-ingerichte lounge van een groot hotel. Een klein beroemd orkest speelde mode wijsjes, men danste. Tegenover Reinard Helman, den bekenden theater-directeur, zat de eenige vrouw, die hij ooit werkelijk had liefgehad en die, twee jaar ge- den, zijn besten vriend, den tooneelschrijver Georg Lann getrouwd had. Hoewel ze bleek was en kenne lijk zeer nerveus, kwam het hem voor, dat zij nog nooit, zoo mooi was geweest. Helman was getuige ge weest bij het huwelijk. Hij had hun geluk van zeer nabij meegemaakt, had ook van zeer nabij de cata- strophe zien naderen. Myrian was actrice, een ner- veuse natuur, soms wat overspannen, verwend door het leven, grillig en heftig. Georg was een kunste naar, vervuld van zijn werk, soms verstrooid, met altijd bij machte, het juiste woord te zeggen op het juiste moment en eveneens driftig. Helman was niet zoo overmatig verwonderd toen hem drie dagen ge leden twee boodschappen bereikten, de een telefo nisch van Geoi'g de andere in Myrian's nerveus handschrift, beide gelijkluidend: ze gingen scheiden. Het was precies de vijfde maal dat ze hem dit mee deelden en hij begon de zaak pas ernstig in te zien, toen. hij hoorde dat Georg de stad verlaten had en Myrian in een hotel woonde, terwijl wederzijdsche vrienden vergeefs poogden, weer toenadering te scheppen. Helman las het briefje: Beste Myrian, ik ben na rijp overleg, tot de conclusie gekomen dat je volkomen gelijk hebt met tc willen scheiden: wij passen niet bij elkander, we zijn beiden te vervuld van ons werk, beiden te heftig en beiden te egocentrisch. Ik ver trek morgen met de „Atlantic" naar Amerika, je weet Vertrek C. Wardenaar. Volgt schrijven van den heer C. Wardenaar te Kol horn, d.d. 26 December 1932, houdende verzoek hem ingaande 1 Maart 1933 ontslag te willen verleenen als: 1. lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs; 2. lid van de commissie tot wering van schoolver zuim; 3. Hoofd der O. L. School te Kolhorn. B. en W. stellen voor de sub 1 en 2 gevraagde ont slagen eervol te verleenen, ingaande 1 Maart 1933 en het sub 3 oedoelde ontslag eervol te verleenen met ingang van een door hen te bepalen -dag. Allen zijn voor het verleenen van eervol ontslag en de Voorzitter brengt den heer Wardenaar dank voor al datgene wat nij in deze 10 jaar voor de gemeente heeft gedaan. Met den inspecteur is gesproken over den opvol ger, maar deze is van oordeel, dat een wachtgelder zal moeten worden benoemd. De bedoeling is om nu eerst een tijdelijke leerkracht, ook een wachtgelder te benoemen. Lukt het dan straks niet om een ge schikte kracht te krijgen, dan kan er wellicht een vrije keus volgen. Vervoer schoolkinderen. Schrijven van Mej. Grietje Bos, huishoudster, wo nende te Kolhorn F 30, dd. 31 Januari 1933 (ingeko men 2 Februari 1933), houdende verzoek haar ten De- hoeve van het bezoeken door haar twee leerplichtige kinderen van de school voor Chr. Nationaal Onder wijs te Schagen, met ingang van 31 Januari 1933, een tegemoetkoming uit de gemeentekas te willen ver leenen, als bedoeld in art. 13 der Lager Onderwijswet 1920, ten bedrage van f 102.12 per kind en per jaar. B- en W. stellen voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken, aangezien bedoelde kinderen vanaf 20 Januari 1932 de O. L. School te Kolhorn hebben be zocht en volgens het bepaalde in art. 13, le lid, laat ste volzin, geen vergoeding, noch tegemoetkoming behoeft te worden verleend, voor zoover het betreft kinderen, die reeds toegelaten zijn als leerlingen tot eene binnen de gemeente gevestigde school, welke niet meer dan 4 K.M. van hunne woning is verwij- dêra, tenzij de vergoeding enz strekt tot vervoer naar een school, die bij eerstbedoelde toelating nog niet was opgericht. Allen voor afwijzing. Benoemingen. Aan de orde zijn nu benoemingen van leden Bur gerlijk Armbestuur en Weezenbestuur. De heer Kater vraagt, waarom in deze geen over leg is gepleegd met het Armbestuur. Voorzitter zegt, dat dit ook had moeten geschieden. Wij kunnen dit alsnog doen en de benoeming aan houden óf nu benoemen. De heer Kater stelt voor, de benoeming te verda gen. Hiertoe wordt besloten en kan zoowel Arm- als Weezenbestuur nog worden gehoord over de voor drachten. Benoeming lid commissie van toezicht op het La ger Onderwijs volgt. De heer Schenk vraagt comité- zitting aan. Na heropening wordt ook deze benoeming uitgesteld. Egaliseering sportterrein Kolhorn. B. en W. stellen voor, bij wijze van werkverschaf fing, over te gaan tot egaliseering van het sportter rein ie Kolhorn. De kosten worden geraamd op f 350 a f 400. Er kun nen dan 8 a 10 arbeiders werk vinden gedurende 14 dagen. De kosten zullen moeten worden gevonden door afschrijving van den post onvoorziene uitgaven. Voorzitter zegt, dat B. en W. reeds met het werk zijn begonnen en zich in verbinding hebben gesteld met Ged. Staten. Deze kunnen geen meening uitspre ken voor en aleer de raad een besluit heeft geno men. Vandaar nu het voorstel van B. en W. Want wel is er na afloop van een Raadsvergadering over gesproken en was men algemeen voor de uitvoering van het werk, maar een Raadsbesluit is er niet ge weest. De heer Schenk is blij, dat Ged. Staten zoo hebben gehandeld en spr. had er van opgehoord dat B. en W., zonder er den Raad in te kennen maar aan het werk waren begonnen. De Raad behoort toch op de uoogte te worden gehouden van de uitgaven, en dat is op deze wijze niet mogelijk. Spr. hoopt, dat B. en W. dat voortaan niet meer zullen doen. Trouwens die haast was ook nergens noodig voor. A.s. Donder dag zou de Raad hebben vergaderd en dan had len B. en W. de Raad ook over de kosten geheel op de hoogte kunnen stellen. Iets wat nu vandaag nog niet geheel kan. Spr. is op het terrein geweest en er staan verschillende wijzen om het werk uit te voe ren, open. Spr. had het, mee met het oog daarop, be ter geoordeold, dat wij samen eens hadden gekeken. De heer Kater vraagt, hoe of B. en W. het werk denken uit te voeren. Voorzitter zegt, dat het de bedoeling eerst was aan besteden, maar dat zal wel niet gaan. De heer Smit zegt, dat wat de heer Schenk heeft gezegd, in zeker opzicht waar mag zijn, maar toch is er over deze zaak reeds tweemaal gesproken en al len waren wij er het over eens, dat het werk gebeuren moest. B. en W. hebben het werk nu daarom aange pakt, omdat er weer eenige menschen aan het werk konden worden gezet en omdat het met het oog op net aangrijpen der zoden noodig was het zoo spoedig mogelijk te doen. Het is niet sur 's bedoeling om het dat ik al dergelijke plannen had, in verband met een aanbieding van een filmmaatschappij. Neem de noodige stappen, ik ben bereid in alles toe te stem men en wensch je het beste toe. Je toegen. Georg. Toegenegen, herhaalde Helman, lachte kort en zag toen, dat de mooie oogen der vrouw tegenover hem zich met tranen vulden. Idioten, zei hij kortaf. Jullie zijn gek op elkaar! Myrian zweeg, maar wischte terluiks haar oogen af! Ga naar hem toe en maak het in orde, zei Hel man kortaf. Ik ik weet niet eens waar hij is en en hij heeft mij niet meer lief, anders zou hij zóó'n brief je nooit hebben geschreven!" Men doet de gekste dingen als men lief heeft en rampzalig is, zei Helman met een kort lachje, Myrian, ga morgen naar de „Atlantic" Ze zweeg. De muziek speelde een tango. Hij zag dat zij vocht tegen haar tranen en keek nog eens in het briefje. Alle twee koppig en trotsch en ditmaal liep het mis, hij voelde het. Myrian, boos om een kleinigheid, had geflirt met een ander. Georg gekwetst en jaloersch, nam de zaak tragisch op. Daar bij kwam die verwenschte moderne zelfanalyse. Ze wisten precies wat er in hun hart omging, die mo derne minnaarsverschrikkelijk! Egocentrisch, kunstenaarsnaturen natuurlijk dat was zoo maar met dat al zouden ze beiden dood-ongelukkig zijn als de scheiding doorging, en als men niet met geweld optrad, zou de scheiding doorgaan. Helman keek naar de vrouw tegenover hem. Hij had iedere lijn van haar gezicht lief, de wijze, waarop ze haar theekopje opnam, haar stem, haar dwaze buien, haar onredelijkheid en ontwapenende kinder lijkheid Maar het zou nooit een geluk voor haar kunnen zijn Myrian, zei hij, ik zal het je verwenschten trots gemakkelijk maken. Ik zal naar de boot gaan. Jij hoeft maar één ding tc doen: ga in het hotel „Asto- ria" bij de haven, neem er een kamer en geef mij het nummer ervan op. Zij keek hem aan. Wat wil je doen? Jullie beletten om elkander ongelukkig te ma- terrein zoo vlak tc maken als eer stadion, maar zóó te vlakken, dat het veel verbeterd. De heer Kistemaker zegt, dat het moeilijk wordt om lang te voren zijn stom te bepalen. Toen er over dit werk besproken is. waren wij er allen wel voor. Maar later is de vergadering gekomen, waar de op centen op het personeel zijn verhoogd en dat brengt spr. er toe te zeggen, dat het niet opgaat nu al weel een uitgaaf van f 400 te doen. Wat het verschaffen van werk betreft, beteekent dit werk niemendal, en kele dagen worden die man of 8 aan werk geholpen en dan is 't weer even ver en zijn wij weer f400 kwijt. De voetbalvereeniging is een kleine vereeniging, die vandaag bestaat, maar morgen weg is en dan is dit sportterrein een dure onderneming. Spr. wil niets doen, 't is allemaal geld weggooien. Er is bovendien geen "haast bij en kan volgend jaar nog. De heer Blaauboer is het hiermee eens. De heer Engel erkent, dat de manier waarop B. en W. het hebben aangepakt, niet juist is. Wij had den er den Raad in moeten kennen. Maar eerst konden wij door de vorst niet beginnen en wilde het nu nog gebeuren, was er met het oog op den grasgroei haast bij. Alten waren wij het er over eens, dat het voor voetbal, gymnastiek, enz., ongeschikt was en nu het terrein bovendien gebruikt werd voor de lichamelijke oefening der school, moest het toch in orde. Het is door den gemeente-opzichter uitgezet en die is dus gekomen tot een bedrag van f400 voor onkosten, maar of dit precies juist is. is nog niet te zeggen. Men moet echter niet vergeten dat de menschen, die aan deze karwei aan het werk moeten worden gezet, toch gesteund moeten worden en dat bedrag er dus kan worden afgetrokken. En dat het niet met den Raad is besproken, is geen nieuwtje, dat gebeurd hier wel meer, wij laten dan een schrijven rondgaan of men 't er mee eens is. Bo vendien is er nog niets gebeurd. De heer Kistemaker had dan een ander voorstel van B. en W. verwacht, waarin dan was aangegeven wat het de gemeente dan wel zou kosten. Voorzitter erkent eveneens, dat B en W. in deze hebben gefaudeerd. Maar er komen hier maar stee Is menschen om steun en werk. W'erk is er dan niet. En nu er wat was, wilden B. en W. dat ter hand nemen. Er wordt steun van f 10 a f 12 verleend aan wcrkloozen met kinderen. Wat het Rijk geeft weten wij nog niet, maar neem eens aan 10 dan moet de gemeente 60 betalen. En als die menschen nu aan dit sportterrein werken, komt dat de gemeente toch ten goede. En t is voor de menschen ook pret tiger te werken dan steun tc ontvangen. Er komt wellicht spoedig wat ander werk en zoo kon het aan tal werkloozen verminderd. De heer Blaauboer is bevreesd, dat het terrein na het afgraven den eersten tijd ongeschikt is voor voetballen. De heer Kaler meent, van wel. Ook Voorzitter, oordeelt aldus. Het werk wordt nu uitgezet en zal zooveel mogelijk door vakmenschen worden gedaan, plus een paar die al reeds een half jaar zonder werk loopen. De heer Blaauboer hoopt, dat het werk practisch zal worden uitgevoerd. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Te gen de heeren Kistemaker, Blaauboer en Schonk. Subsidie IJsclubs. Voorstel van B. en W. tot liet verleenen van een subsidie aan de IJsclubs te Barsingerhorn en Kol horn. .Voorgesteld wordt een subsidie te verleenen van 50 der uitbetaalde loonen. De kosten worden geraamd op f 100.en zijn te vinden door afschrijving van den post onvoorziene uitgaven. De heer Kater is hier tegen. De werkeloozen hebben van die subsidie geen profijt, er wordt te Kolhorn den,eersten dag maar direct voor ben f80.verjak- kerd. Voorzitter wijst er op, dat subsidie wordt, verleend in het bedrag dat is verwerkt. Bovendien worden die wedstrijden gehouden om de kas te versterken. Te Anna Paulowna en Nieuwe Niedorp is dat gelukt, te Kolhorn echter niet. De heer Engel meent, dat dit verjakkeren van f 80 geheel buiten de stibsidieverleening omgaat. Het be drag der gemeente dient tot steun voor de werkver- leening. Trouwens de wedstrijd is gehouden in de hoop dat het geld in het laadjc zou geven. Dat dit te Kolhorn niet meer kan blijkbaar, is jammer. De heer Blaauboer is niet tegen de subsidicverlee- ning, maar acht het verkeerd dat 30 cent uurloon is gegeven voor baanvegers, terwijl het uurloon 25 cent is in d£ geheele omgeving. Voorzitter zegt dat het een tijdelijk en extra werkje is. Waarom moeten nu die menschen juist het mini mumloon verdienen. Mogen zij dan niet eens een faveurtje hebben. De heer Schenk wijst op het feit dat te Barsinger horn 25 cent en te Kolhorn 30 cent wordt betaald voor baanvegen. Hoeveel of men neemt, is spr. goed, maar men moet 't zelfde loon hebben en daarover moeten de ijsclubs overleggen. Voorzitter zegt dat dit voortaan zal gebeuren. Do heer Engel wijst er op dat ook B. en W. het loon op 30 cent hadden bepaald. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, met den heer Kater tegen. In de vorige vergadering was besloten aan te koo- pen grond, te Kolhorn, n.1. het hoekje bij Pool voor f 1.Er kwam echter verzet der familie, die dit be drag te laag vond. De Raad besluit daarom het vo rige besluit in te trekken en de familie in het bezit van het stukje grond te laten. ken, zei hij grimmig, en nu moeten we gaan, ik heb vanavond nog een hoop te regelen. Helman kwam eenigszins onceremonieus de hut binnen, waar Georg op een stoel zat met gebogen hoofd en bleek, doch vastberaden gelaat. Hij keek snel op. Hartelijkheid is maar alles, zei Helman lako- niek. Je moet me verontschuldigen, beste jongen, fluisterde Georg, het kost moeite, maar ditmaal ben, ik vastbesloten, ik zeg je dit, om je bij voorbaat te waarschuwen dat ie geen verhalen tegen me hoeft te houden. Alles is uit we gaan scheiden. Ja, ja, zei Helman, dat interesseert me op het oogenblik minder. En toen de ander verbaasd op keek, vervolgde hij op zijn nuchtersten toon: Je moet me een dienst bewijzen, Georg. Ik moét met deze boot mee dringend telegram, zakelijke aangelegenheid, kan me een fortuin kosten of op brengen voor jou maakt het niet zóó'n ver schil doe me dit genoegen, sta me je hut af, er is geen enkele hut meer te krijgen, de boot is stampvol! Och, die nonsens! viel Helman uit, dan moet je morgen ook maar weer de kracht vinden en met de Norman gaan rnaar nu moét ik jou hut hebben.... mijn bagage is al aan boord, laat me niet in den steek kerel gaarne tot wederdienst bereid, hier is je jas waar is de bel. je hebt tien minuten om al je bagage weer aan land te brengen apropos nóg een verzoek: er zit iemand in hotel „Astoria", kamer 29, op me te wachten, kan ik on mogelijk nog spreken, ga er even heen, heel belang rijk ha. daar is de hutbediende alles wat van meneer is moet weer snel aan boord gebracht, meneer staat me zijn hut af Ik begon Georg. De „Atlantic" stiet oen klagend geloei uit, voor de eerste maal. Kom, opschieten, beval Helman, je wilt me toch zeker niet weigeren. Ben je mijn vriend, ja of neen? Georg liet zich meesleepen, zag als in een droom zijn bagage weer aan boord brengen. Diep in hem was er iets, dat zich verheugde al zou hij het nooit willen hebben erkennen, dat vermoedde, dat hoopte... Rondvraag, De heer Burger wil werkgelegenheid zoeken en daarom de paden onder 't Keern en de Onderhuurt op knappen. Dat is hoog noodig. De heer Engel zegt dat B. cn W. dat alreeds heb- ben besproken, maar dit niet kan zonder het Hoog. heemraadschap en daarvan is nog geen beslissing in gekomen. De heer Burger heeft klachten van den school- schoonmaker te Kolhorn. Spr. heeft eens in de school gekeken, maar nu de kinderen van die hooge laarzen dragen, loopen ze met hun vuile voeten door de school. Ze bezeeren de nieuwe banken, waarop ze zelfs met hun hakken gaan staan. Ook do W.C.'s too- nen de sporen van vernieling. De heer Engel zegt dat ook in B. en W. de klacht is geweest, nu is men in hooger beroep gegaan bij Burger. Maar het is niet gemakkelijk dat op te lossen. Voorzitter belooft echter onderzoek. Vervolgens krijgen wij een heele discussie over het zandstrooien of liever niet strooien bij de Kolhorner- brug. De heer Kistemaker zegt dat dit steeds wordt heloofd, maar nooit wordt gedaan, spr. toont zich daarover zeer ontevreden. Zand zal men probeeren te bergen in een pakhuis van Kaper en dan kan er direct gestrooid worden als noodig is. Dat het nu niet is gebeuld, vindt zijn oorzaak in 't feit dat de gemeentewerkman niet wist dat hij het moest doen. De heer Kator wijst op het slootje langs de Leek. Dit is totaal droog. Voorzitter zegt, dat de belendende eigenaar voor 't uithalen zorgt en dat de gemeente dan 'n derde betaalt in de kosten. Het is bovendien een zaak van den pol der om uit te keuren. De heer Smit zegt, dat dit tegenwoordig, nu de boeren geen geld hebben, zeer soepel gebeurd. Een gevaarlijke hoek. De heer Schenk wijst op het auto-ongeluk dat kort geleden op den hoek van den heer Smit is gebeurd. Dc verbetering van dien hoek heeft veel geld gekost, maar het is er nog lang niet goed. In de bocht daar kunnen 2 auto's elkaar niet passeeren en dan is er geen plaats voor een looper of fietser. Spr. zou 't al een heele verbetering achten, als de heer Smit kon besluiten 3 Meter uit het hek geen hoornen of strui ken te planten. Dan had men 't zicht vrij. De heer Smit wijt het laatste auto-ongeluk geheel aan het onverstandig rijden van den eenen automo bilist, die aan den linker kant zoo krap mogelijk den hoek omsnorde. De aanrijding was toen niet te vermijden. Als er verstandig wordt gereder» is de hoek niet gevaarlijk en zicht is er voldoende meent spr. Voorzitter wil een witten band in den weg maken en zoo de richting aangeven. De heer Schenk blijft den hoek zeer gevaarlijk vin den en meent dat het voor den heer Smit weinig op offering is om 3 M. uit het hek geen boom of struik te planten. Bij auto-verkeer moet men er rekening mee houden dat niet allen zich steeds aan de regels van den weg houden. De heer Schenk klaagt verder over den toestand van de Gouw en vraagt dezen weg bijtijds aan te pakken, zoodra de werkzaamheden aan den duiker daar klaar zijn. Voorzitter duet de toezegging. Hierna sluiting. Trekking van Maandag 6 Februari. 5e Klasse 13e Lijst Na 1621 f 25.000. Nob. 1910 2951 4612 15384 elk f 1000. Nos. 6241 6592 18900 19371 elk t 400. Nos. 5682 6830 9692 12723 15524 17657 elk f 200. Nos. 586 1635 1874 2621 2854 3400 3910 5106 5895 6850 7721 8305 9161 10959 11205 12352 13815 15451 17067 18722 20320 20904 elk f 100. Prijzen van f 70. 8 100 210 223 372 636 651 722 897 941 970 1317 1359 1371 1401 1554 1563 1574 1705 1774 1786 1814 1866 1963 2035 2059 2211 2214 2271 2416 2445 2792 2906 2926 2979 3080 3182 3255 3324 3338 3399 3490 3611 3655 3685 3733 3821 3865 3946 3983 4071 4151 4442 4529 4638 4905 5173 5244 5311 5351 5357 5435 5705 5843 6039 6375 6495 6676 6778 6786 6883 7000 7133 7137 7446 7517 7689 7741 7758 7831 7935 8080 8157 8213 8235 8368 8406 8446 8513 8546 8578 8760 8902 8907 9055 9202 9210 9268 9440 9506 9611 9637 9651 9714 9746 9782 9823 9837 9848 9863 9908 9964 10102 10165 10207 10302 10337 10380 10406 10576 10738 10774 10944 110% 11148 11165 11183 11204 11228 11386 11662 11668 11689 11722 12009 12248 12265 12460 12509 12539 12573 12598 12650 12711 12729 12793 13049 13102 13132 13141 13385 13388 13497 13567 13686 13830 13852 13939 13963 14044 14068 14105 14203 14213 14286 14306 14327 14435 14468 14586 14605 14662 14690 14701 14762 14823 14950 14993 15058 15060 15070 15137 15440 154% 15502 15564 15596 156% 15821 15850 15897 15%2 16079 16274 16359 16459 16504 16522 16662 16832 16908 16964 17084 17294 17364 17549 17591 17703 17716 18158 18248 18257 18325 18402 18510 18565 18639 18798 18833 18873 19073 19350 19523 19650 19704 19774 19783 19873 19988 20008 20170 20313 20523 20635 20640 10657 20803 20892 20898 Voor de tweede maal loeide de boot. Georg keek zijn vriend onderzoekend aan. Dus jij gaat werkelijk plotseling naar Amerika? Ja misschien vlieg ik mee terug met een van de oceaanvliegers, waar ze het. in 't ochtendblad over hebben. Overigefis ik heb gisteren thee gedron ken met Myrian, ze is diep ongelukkig en dol op je adieu, je moet van boord Ze drukten elkander de hand. Aan de kade stond Georg, min of meer versuft over deze snelle overgang en over de railing leunend schreeuwde Helman hem nog toe: „Astoria, kamer 29, mijn excuses, ik kon niet meer komen ga er dadelijk hcoi»En Georg knikte bevestigend cn wuifde de boot na. Tien minuten later hield hij een sin. leend en zielsgelukkige Myrian in de armen. Vier-cn-twintig uur later las hij, lijkbleek, de bul letins: de „Atlantic" schipbreuk geleden, aantal slachtoffers nog onbekend. Den volgenden avond stond de naam van Reinard Helman, den bekenden theater-manager, op de lijst van de verdronkenen. Toen Georg een jaar later met zijn jonge vrouw naar Amerika vertrok, in verband met de opvoering te New York van zijn nieuwe stuk, kwam op de plaats, waar de „Atlantic" gezonken was, de jonge vrouw op het dek het was laat in den nacht de armen vol bloemen. Zij stonden achter op het schip en staarden over de golven en toen liet zij de bloemen erin vallen. Georg sloeg een arm om zijn vrouw, die snikte aan zijn schouder. -— Adieu, beste kerel, zei hij zachtjes. Myrian boog zich over de verschansing. Wij zijn gelukkig en zullen nooit meer zoo dwaas zijn, zei ze en veegde haai- tranen af, met de kinderlijke beweging, die Reinard Helman zoozeer had liefgehad. Zoozeer, dat het zijn noodlot werd. Maar de golven zongen van eeuwigheid en vrede, van een diep geheim, dat boven alle vergankelijkheid en leed uitstraalt. ELMA RIJZEN.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6