Het einde van het muiters-avontuur der „Zeven Provinciën" Het muiterschip en zijn achtervolgers. Zaterdag 11 Februari 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9227 22 man door bom gedood, onder wie 3 Europeanen. 25 gewonden, waaronder ernstigen. Hoe de overgave plaats vond. Vijf dagen van spanning Het treffen bij Vlakken Hoek. Relaas van een ooggetuige aan boord van de Java. Ruim vijf dagen waren verstreken sedert de be manning van „De Zeven Provinciën" aan het muiten was geslagen en het schip zijn avontuurlijke reis langs den rand van onzen Indischen Archipel aan ving, met het plan, zooals hieronder zal blijken, om als zeerooversschip zoonoodig den tocht voort te zet ten. Waar zou dit muiters-avontuur een einde nemen? Met spanning zag men de ontknooping tegemoet, niet tonder eenige angstige beklemming ook wat er zou gaan gebeuren, indien het wettelijk gezag van de haar ten dienste staande middelen gebruik zou ma iken en de muiters voor haar macht zou doen zwich ten. Helaas, deze angst is niet denkbeeldig geble ken. Achttien man hebben het avontuur met den dood moeten bekoopen, terwijl er 25 gewond werden. Later zijn nog 4 manschappen aan hun bekomen wonden bezweken, zoodat dan in totaal 22 menschen- levens bij deze onberaden actie zijn te betreuren. Te betreurenswaardiger is het ook, nu steeds duidelijker blijkt, dat dit alles voorkomen had kunnen worden, en dan rijst als een groot probleem achter deze trieste historie de vraag omhoog: Aan wien de schuld? De Krijgsraad zal daar straks over hebben te be slissen. Laten we hopen, dat hij niets en niemand zal ontzien, dat hij zal rechten zonder aanzien des per- 6oons en met geen andere overwegingen dan om recht te doen. Hoe het drama zich afspeelde. Het verslag van Aneta's specialen correspondent aan boord van de „Java", behelst de volgende bij zonderheden van de overgave van het muiterschip: Het was 's morgens 9 uur toen de eerste sommatie door de vliegbooten plaats had. Op dat oogenblik was „De Zeven Provinciën" de Westelijke ingang van Strnat Soenda genaderd. De eerste sommaties heant woordden de muitelingen met hun welbekende tele gram en hun verzoek om het schip niet te hinderen. Om 0.18 werd „De Zeven Provinciën" getroffen door een bom uit de Dornier Wal-vliegboot die 18 man doodde en vijf en twintig verwondde, en niet zooals het eerste bericht luidde 12 man doodde. Vermoedelijk is de bom ingeslagen dicht bij het kombuis, omdat zich onder de dooden drie inlandsche koks bevinden. Drie lijken waren zoo onherkenbaar verminkt, dat de nationaliteit aanvankelijk niet kon worden vastge steld. Onmiddellijk daarna heesch „De Zeven Provinciën" de witte vlag. Brand brak uit aan boord. De „Gouden Leeuw" en de „Orion" en de particuliere sleepboot „Kraus", (welk laatste schip op eigen gelegenheid en initiatief naar Straat Soenda voer en assisteerde) wa ren in de nabijheid. De „Kraus" redde vier personen die over boord waren gesprongen, uit het water en gaf ze in han den van de „Java". De muitelingen zullen opgesloten worden op het eiland Onrust en zullen daar onder voortdurende be waking staan. Het onderzoek zal zoo spoedig moge lijk beginnen. Ontmoeting met het muiterschip. De bom geworpen. De ontmoeting van het Java-eskader met de mui tende „Zeven Provinciën", ontwikkelde zich volgens het ontworpen programma. De bom die uitgeworpen werd woog 50 K.G. cn is gevallen op een nog niet bekende plaats. De bom heeft brand veroorzaakt maar tot op dit oogenblik zijn de gevolgen niet ernstig. Bij het begin van de operaties ontwikkelde zich de ontmoeting conform het van tevoren ontworpen programma. De kruiser „Java" bleef met ce torpedo- bootjagers, onderzee booten gereed om in actie te ko men op verren afstand, terwijl de Dornier Wall-vlieg booten over „De Zeven Provinciën" heenviogen. Bij deze vluchten werd de bom uitgeworpen. Na radiotelegrafischen eisch van overgave van den eskadercommandant ging de bemanning onge wapend in de booten. Inmiddels voer het eskader in formatie op naar het muiterschip. „De Zeven Provinciën" is thans wederom onder commando van de officieren. Medegedeeld werd, dat een bom van het type van 50 kg., zooals er een geworpen werd, beschouwd moet worden als behoorend tot het minst gevaarlijke RECHTS: „De Zeven Provinciën", die voor de machtsmiddelen van het wettelijk gezag moest zwichten en BOVEN: Commandant P. Eikeboom, die na het voorgevallene niet op nieuw met een comman do zal worden belast. soort wapen dat niet veel schade kan aanrichten op oen zoo groot schip als „De Zeven Provinciën." Indien de overgave van het muiterschip niet on middellijk gevolgd zou zijn, dan had men een zwaar dere bom geworpen, nl. een van 200 kg. gewicht, van welke soort de vliegbooten er verscheidene metvoer den voor alle omstandigheden. Ook Europeesche minderen hebben mee gedaan aan de muiterij. De Commandant van de Zeemacht in Ned.-Indië heeft in de Volksraadsvergadering van gister ver klaard, dat Europeesche minderen eveneens hebben deelgenomen aan de muiterij. De ontvangen telegrammen toonen aan, dat aan Gebeurtenissen aan boord van „Do Zeven Provinciën". Getroffen tegenmaatre gelen. Aan de mededeelingen, die door den commandant van de zeemacht in de zitting van den volksraad van gister zijn gedaan, is nog het volgende ontleend, als samenvatting van de gebeurtenissen aan boord van „De Zeven Provinciën". Toen het muitende schip de reede van Oleh Leh had verlaten werd het anderhalf uur later nagezet door het gouvernementsvaartuig de „Aldebaran", aan boord waarvan zich de commandant der „De Zeven Provinciën" bevond. Onmiddellijk toen de Aldebaran de Zeven Provin ciën in het zicht kreeg, werdt van den gouverne- mentsstoomer af met de vlaggen het signaal gege ven: „wij hebben u iets te zeggen". De bemanning van de Zeven Provinciën antwoorde hierop met een dreigement voor het geval de Aldebaran langszij zou komen. Van de Aldebaran af werd door een verre boord van de „De Zeven Provinciën" waren 16 offi-t eieren, 9 Europeesche onderofficieren, drie Inland* sche onderofficieren, 44 Europeesche koporaals en minderen en 184 Inlandsche korporaals en minderen. Nadere opgave van aantal slachtoffers. Naar Aneta nader verneemt, zijn van de 18 dooden 15 inlanders en 3 Europeanen. De namen der Euro peesche slachtoffers zijn: tamboer Bakker, uit Den Helder, tamboer de Bree uit IJmuiden en marinier Kroeskop uit Amsterdam. kijker geconstateerd dat aan boord van de Zeven Pro vinciën voorbereidingen worden getroffen om uit voering aan dit dreigement te geven, indien dat noodzakelijk mocht zijn. Vervolgens radiografeerde het zendstation van de Zeven Provinciën, dat de be manning besloten had naar Soerabaia door te varen, aan welk bericht de bijzonderheden waren toege voegd, die reeds eerder zijn geseind. Inmiddels kreeg de kruiser „Java", die. in de Ce- lobes-zec rondvoer, order om zoo spoedig mogelijk naar Tandjong Priok op te trekken, terwijl ook an dere schepen en een aantal vliegtuigen opdracht kregen zich gereed te maken. Verdediging van Padang. Voor de verdediging van Padang was het noodig daarheen vliegbooten te zenden uit Socrabaja. Voor zorgen en maatregelen voor Padang waren inderdaad noodzakelijk, aangezien, indien „De Zeven Provin ciën" haar oorspronkelijke ronde had vervolgd, een actie tegen deze zou kunnen plaats vinden. De eerste groep Dornier-Wallvliegbooten vertrok uit Soerabaja in den morgen van 6 Februari, volko men uitgerust en arriveerde te Tandjong Priok in den namiddag van denzclfden dag. Vandaar vertrokken ze op 7 Februari via Oosthaven naar Veeckersbaai en naar Padang. Intusschen voer „De Zeven Provinciën" bewesten de eilanden. Indien het muiterschip Padang genaderd zou hebben, zou een bomaanval hebben plaats gehad na de sommatie: „Wijzig uw koers". Toen het oor logsschip Padang voorbij was gevaren, wei-den de de vliegtuigen teruggeroepen naar Oost haven, zoo dra het gevaar beschouwd werd als te zijn geweken. Verdere concentratie van marine-eenheden had van dat oogenblik geregeld plaats. Op 8 Februari arriveer de de tweede groep Dornier Wallvlicgbootcn te Tand jong Priok, op 9 Februari, gevolgd door een derde groep bommenwerpers. De concentratie van luchtstrijdmiddelen, die be schouwd werd als 9011 noodzakelijke vóór-actie was voltooid op 9 Februari te Oosthaven. De onderzeeboo ten K VII en K XI met oorlogs-torpedo's verlieten Soerabaja op G Februari en arriveerden op 8 Febr. te Tandjong Priok, na welks doorvaring de ontmoe ting van het eskader met het muitende schip bij den Vlakken Hoek plaats vond. Over de ontmoeting bij Vlakken Hoek geeft de ber richtgever van Aneta, die inmiddels op de torpedo jager „Piet Hein" was overgegaan, nog de volgende bijzonderheden. „De Zeven Provinciën" ingesloten. Terwijl twee schepen met „De Zeven Provinciën" meevaren, nl. de „Orion" en de „Gouden Leeuw', gaan de „Java", „Evertsen" en „Piet Hein" haar te- gemoet, aldus een insluitingspolitiek volgend. Vliegtuigen cirkelen op 70Ó meter hoogte. Wij zien een geweldige rookmassa op het midden van „De Zeven Provinciën", waarbij de beide schoor- steenen onzichtbaar «worden. Woldra kunnen wij a)-t leen de hoeken van het slagschip zien. Allen nemen de kijkers op., weten echter reeds dat hier een vol treffer is gemaakt. Wij aanschouwen een vuurkolom, waaruit ieder concludeert dat „De Zeven Provin- ciën" in brand is geraakt. Dan breekt het groote moment van spanning aan, spoedig verminderend wanneer de vlammen weldra verdwijnen. Ieder weet wat er gebeurd is* De radioman komt ademloos aangesneld om den eskadercommandant mee te deelen, dat het schip zich overgeeft. Tusschen het vallen van de bom eti de overgave blijken slechts twaalf minuten te zijn verloopen. De witte vlag wordt geheschen van da signaalbrug. „De Zeven Provinciën" geeft met de bekende let-, ters het noodsein, waarbij alle aanwezige vlootmate- riaal „De Zeven Provinciën" nadert. Twaalf dooden. Diepe indruk bi] het eskader. Nadat verschillende vlaggeseincri over en weer zijn gegeven, komt tenslotte het gedenkwaardigst» vlaggesein van den ochtend, nl. dat waarbij „De Ze ven Provinciën" bericht: „Totaal twaalf dooden en 25 gewonden De spaning wordt groot en de indruk dieper. De vraag, die in allen oprijst, wordt wederom met vlaggen doorgegeven, en zij luidt: „....Wie zijn de ge sneuvelden?", en de vraag: „Wie zijn de gewonden". „De Zeven Provinciën" seint terug: „De dokter ver zoekt de zes zwaar gewonden onmiddellijk naar Bata via te vervoeren". De „Piet Hein" maakt zich gereed voor een zoo snel mogelijke tocht naar Batavia. Aan boord van „De Zeven Provinciën" blijken som migen reeds over den eersten schrik te zijn hcenge- komen, hetgeen afgeleid kan worden uit hun hou ding, die zij aannemen tegenover de officieren, die met revolvers in de hand rondgaan, „handen om hoog" bevelen en iedereen fouilleeren, waardoor een groot aantal messen weldra op een hoopje bijeen liggen. De eerste sommatic om de wapens neer te gooien, was blijkbaar niet algemeen ten volle opgevolgd. Het, eerste onderzoek wijst al direct uit, dat zoowel de E uropeesc li 0 als de inlandsche aan de mui terij hebben deiegenomen. De lichtgewonde luitenant ter Zee De Vos van Steenwijk, vertelde welk een ravage het vallen van de bom had aangebracht.. Alle menschen van de commando brug weggeveegd. Aanvoerder overleden. Van de commandobrug, waarop zich de in- heemsche muiterscoramandant temidden van een deel van zijn état major van mui ters bevond, werd deze gansche groep weg geveegd. Deze „commandant" bevond zich aanvankelijk onder de zwaarge wonden op de „Piet Hein", op welk schip hij twee uren na zijn opne ming, in het hospitaal overleden is. De bom bleek gevallen juist achter de commandobrug. De linkervleugel van de commandobrug was totaal vernield. Ook het pantserdek werd beschadigd en hier werd de gevechtsradio vernield. (Zie verder de vóórpagina Eerste Blad.)

Schager Courant | 1933 | | pagina 13