Alititei Mins- llmttiiit- Lnilinillil MEGTtiEE De Zeven Provinciën. Resolutie van liet C.A.M.B.0. GehamerdünnenTheebusje Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. EEN GEVANGEN OFFICIER VERTELT i's U VINDT GEEN ££TERE W Theelepelxies op vier Taartvorkjes op een Tmeezeerje. MILLIOENEN-ZWENDEL AUTOBUS IN EEN RAVIJN GESTORT Zaterdag 11 Februari 1933. SCHEER 76ste Jaargang No. 9227 CODRANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 2J330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummeri 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels fO.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN Wat er te Oleh-leh bij het vertrek van 't mnitende schip gebeurd is. (Vervolg van pagina 1 Derde Blad.) Na het verhaal over wat zich bij den Vlakken Hoek had afgespeeld, vertelde luitenant De Vos van Steen- wijk. van de gebeurtenissen voor het vertrek van het muitende schip. Toen hij op de reede van Oleh-lek den avondloop had gedaan, tijdens de wacht, had hij opgemerkt, dat de Europeesche machinist Boschart met een aantal inheemsche matrozen bezig was de statietrap in tc halen. De heer De Vos van Steenwijk legde toen de hand op zijn heup en stelde deze mannen de vraag, wat dit beteekende. Hierop staakten zij onmiddellijk het inhalen van de statietrap. Verder gebeurde er niets. „Er was - aldus vervolgde hij zijn verhaal nu eenmaal "eel ontstemming, doch op dat oogcnblik niet merkbaar meer dan gewoonlijk." Officieren van bed gelicht Maar toen luitenant De Vos van Steenwijk reeds in tijn kooi lag, werd hij daar uitgehaald en geleid te genover een troep inheemsche schepelingen, die dui delijk den indruk maakten, dat zij geen geweld in den zin hadden, mits de officieren beloofden dat zij dezelfde houding zouden aannemen. De muiters zetten aan dit verzoek kracht bij door het feit te releveeren, dat zij reeds twee jonge offi cieren, de luitenants ter zee Kooi cn Stegemau van hun bedden hadden gelicht, zoomede eenige Europee sche onderofficieren, die onmiddellijk gedood zouden worden, zoodra een schot mocht worden gelost. Verder mochten de gevangen officieren op het schip voortleven als gewoonlijk. Verzet van de officieren zon slechts nood lottige gevolgen hebben gehad. Nu zal men de vraag stellen, zoo vervolgde de ver teller: „Waarom hebben jullie niet een flinke bloed plas gemaakt?", maar alle omstandigheden waren te gen. Éénmaal hebben we een kleine verzetsactie gevoerd, maar toen is er onmiddellijk door de muiters op ons geschoten, maar bij die gelegenheid werd niemand nog geraakt. Wij beseften toen wederom dat twee collega's hierdoor een zekeren dood zouden vinden en dat de Europeesche onderofficieren eveneens zou den worden vermoord, een consequentie, welke wij niet voor onze rekening hebben genomen. Wij hebben natuurlijk steeds uitgezien naar het oogenblik waarop wij het Java-eskader zouden ont moeten. Aan het betreurenswaardig wegvaren was al niets meer te doen. Dit wegvaren is ook niet onze schuld. Dit ligt aan den geheelen toestand." Muiters hadden geen bom verwacht. Toen de vliegtuigen van het. eskader verschenen, verwachtten de officieren een waarschuwingsbom. De muitere hadden evenwel op zoo'n bom niet ge rekend. Eén hunner toch had den waarborg gege ven, dat men zich van actie zou onthouden, zij ver keerden in de meening rustig te kunnen onderhande len. De naderende strijdmachten wekten daar door eerder spot dan angst. De muiters verkeerden in de meening, dat thans het moment tot het stellen van hun eischen eerst recht gekomen was. Op dat oogenblik viel de bom. Hiermede was de historie ineens ten einde Twee-en-twintig dooden. Later seinde Aneta uit Tandjong Priok, dat de doodenlijst in de laatste uren gestegen is tot in to taal 22. Het zijn de drie reeds genoemde Europea nen en negentien inheemsche schepelingen, waar van er vijf onherkenbaar verminkt zijn. Bij de in totaal zeven zwaar gebonden bevindt zich een Europeaan, die nog niet geïdentificeerd is. Een voorloopige informatie aan boord van de „Piet Hein" bracht aan het licht, dat de zwaar gewonde inlandsche matroos eerste klasse Paradja een be kend instigator van ontevredenheid is, aan wien vrij groote invloed wordt toegeschreven. Voorts is, zooals boven gemeld, aan boord van de „Piet Hein" overleden de inlandsche schepeling Ba- sir, die tijdelijk zou hebben gefungeerd als comman dant van „De Zeven Provinciën". De luitenant ter zee De Vos van Steenwijk verklaar de hieromtrent overigens weinig met zekerheid te weten. Wel wist hij te vertellen, dat. de navigatie ge durende den muiterstocht geleid werd door den in- landschen schepeling Tuhumuna, hetgeen door den officier geen bijzondere kunst werd geacht. Minister De Graaff's oordeel over den af loop der muiterij. Aneta Holland verzocht minister De Graaff zijn oordeel te willen geven over den afloop der muiterij. Zijne Exc. zeide dat hij van oordeel was, dat de af loop der gebeurtenissen in het algemeen bevredigend is geweest, daargelaten de droevige omstandigheid dat het menschenlevens heeft gekost. Het aantal ge vallenen is niet gering, maar dit was niet anders te verwachten nu van de zijde der muiters de verdwa zing tot het uiterste werd gedreven. Vergadering te Den Helder. De muiterij algekenrd. Clementie voor de muiters bepleit. Over de vergadering van het C.A.M.B.O., Donder dagavond in het Casino te Den Helder gehouden, heb- ben we reeds in ons extra-nummer van gister melding gemaakt Ook dat het onmogelijk was voor degenen, om tot deze vergadering te worden toegelaten, die niet in uniform liepen. Een verslag van deze vergadering konden we gister dus niet geven. Uit wat thans echter naar bulten bekend wordt heeft de spreker, de heer P. S. van der Vaart, socialistisch wethouder van Den Helder en bestuurder van het C.A.- M.B.O. een uitvoerige beschouwing gegeven over het verloop van de salarisactie van „Cambo" en becritiseer- de de houding van den Minister van Defensie, omdat de indruk gewekt was. dat de salariskorting niet zou door gaan en eerst by de aangekondigde salarisherziening nader zou worden toegepast Verder werd critiek uitgeoefend op het niet toestaan van een audiëntie by den minister, Immers men miste nu de gelegenheid om mededeelingen te doen betref fende de mentaliteit van het personeel in Indië. Sprekende over de muiterij werd een zoodanig op treden sterk afgekeurd, maar door de verschillende ver slechteringen was de stemming zeer ongunstig gewor den. Spr. bepleitte clementie voor de dienstweigeraars en muiters, en hoopte dat slechts ln het uiterste geval geweld gebruikt zou worden. Nadat de spreker zqn uiteenzetting had beëindigd deelde de voorzitter mee. dat ter vergadering twee te lefoonberichten waren binnengekomen, dat de regeering was afgetreden. Dit bericht verwekte groote instem ming en werd met donkerend applaus begroet. Vervolgens werd een resolutie voorgesteld: ,,De groote vergadering van marinepersoneel, belegd door het CA.M.B.O. in het Casino te Den Helder en bezocht door duizend personen, kennis genomen hebbende van de per 1 Januari 1933 opgelegde nieuwe salarlskortlng aan het marine-perso neel in Oost-Indië en de gebeurtenissen, die in verband daarmede hebben plaats gevonden, gehoord de discussies, overwegende, dat in gevolge het bepaalde in de sta tuten van de Cambo-bonden de actie dezer bonden steeds gevoerd moet worden langs wettigen weg en met Inachtneming van de krqgstucht, overwegende, dat door de Cambo-bonden mede op grond van voornoemden regel elke actie, waarby de wettige weg wordt verlaten en Inbreuk wordt gepleegd op de krygstucht, altqd is en zal worden afgekeurd, protesteert met klem tegen de uitlatingen in het parlement en de pers, waaxby wordt geïnsinueerd, dat de Cambo-bonden door hun optreden een geest van verzet tegen de krygstucht zouden hebben aange kweekt en thans verantwoordelijk gesteld dienen te worden voor de excessen, die in Oost-Indië hebben plaats gevonden, constateert men instemming, dat de besturen van de bonden in Oost-Indië tot het uiterste hebben gepoogd de actie van het marLne-personeel in de juiste banen te leiden en voorts tot hun plicht hebben gerekend de autoriteiten te waarschuwen voor den geest van ver zet, die onder het personeel tegen de maatregelen be treffende de salariskorting dreigde te ontbranden, be treurt het, dat de minister van Defensie aan het Cam bo niet de gelegenheid heeft geboden om zoowel in het belang der marine of in het belang van het personeel zijn meening ter zake kenbaar te maken, is van oordeel, dat mede door deze uitzonderiyke be handeling de by het Cambo aangesloten bonden zqn belemmerd in hun optreden ten sanzlen van het be hartigen der belangen van de leden en daardoor ook ln mindere mate hun geruststellenden invloed, op den geest van het personeel hebben kunnen doen gelden. 2. dat met den geheel onverwachten maatregel verhooging van de salariskorting per 1 Jan. '33 in Oost-Indië de soldyen beneden het uiterste minimum zijn teruggebraoht en het verklaarbaar moet worden geacht, dat een dergelijke verlaging van het levenspeil betrokkenen ten zeerste verontrust, ofschoon uiteraard de naar aanleiding hiervan gepleegde Inbreuken op de krygstucht niet kunnen worden goedgekeurd en ten hoogste moeten worden betreurd, spreekt de hoop uit, dat de minister van Defensie alsnog maatregelen zal willen overwegen, waardoor de knellende druk van de nieuwe salariskorting wordt opgeheven en vooits bq het beoordelen van de gepleeg de strafbare handeling zooveel mogelqk clementie zal willen betrachten, en doet een dringend beroep op alle marine-sohepe- lingen om vooral in de huidige omstandigheden hun plicht te blqven vervullen en zich in nog grooter aan tal aan te sluiten by de Cambo-bonden, opdat door een zoo eensgezind mogelqk optreden de goede behar tiging van alle belangen biyft gewaarborgd. Bevat tevens bons voor enkele praktische chroomsi lver vlekvrij gebruiksvoorwerpen. Inderdaad een smaakvolle reclame U kunt ze iedereni dag gebruiken Reeds spoedig kan men IN HET BEZIT ER VAN KOMEN u hebt5leci-its50punten te sparen en U ontvangt reeds een zestal. Bij 150 punten ontvangt U een prachtig GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANT IK en op PROEF Garage C NIEUWLAND BERGEN. Twee oplichters gearresteerd Antwerpen, 10 Febr. (V.D.) De recherche te Antwerpen heeft gisteren twee personen, genaamd Flo- ren en Van Schoonbeke gearresteerd, die zich reeds eenige jaren uitgaven als grootindustrieelen en door het stichten van gefingeerde ondernemingen tal van perso nen voor millioenen hebben opgelicht. De beide gearres teerden opereerden niet alleen in België, doch ook ir. Engeland, Frankrijk, Nederland, Duitschland en Roe menië. Teneinde een basis voor hun finantieele opera ties te hebben, stichtten zij te Brussel de „Belgian In- vestment Trust", die er in één der voornaamste straten van Brussel een luxieus ingericht kantoor op na hield, waarin echter slechts drie bedienden werkzaam waren. Deze trust was de kern van een concern van gefingeer de ondernemingen en de zaken bestonden voornameiyk. uit het aan den man brengen van aandeelen en obliga ties der 2.g.n. ondernemingen. Men was zoogenaamd met de Roemeensche regeo- ring in ondenfiandeling over den aanleg van groote waterwerken, aan welker financiering nog slechts 30 millioen franc ontbrak. Informaties werden ondertee kend met de vervalschte handteekening van vooraan staande personen. Ook aan het vervalschen van che ques schijnt men zich herhaaldeiyk te hebben schuldig gemaakt. By een huiszoeking in het kantoor vond de politie slechts de correspondentie, waaruit bleek dat men een bedrag van millioenen als resultaat van de jongste oplichtingspogingen verwachtte. Heriuneringsbordje Afsluitdijk. De pqpenfabriek „Zenith" te Gouda heeft laten vervaardigen een in relief uitgevoerd Gouda-aarde- werk herinneringsbordje. Dit bordje stelt voor de pro vinciën Noord-Holland en Friesland, welke door den afsluitdyk verbonden zqn. Bovenaan staat „Eerste reis afsluitdijk 1933", terwijl om de namen Holland en Friesland de golven spoelen en weer hierboven een dorp verryst. Dezen 35 K.M. langen tocht reeds is het eerste jaar van de openstelling te hebben volbracht, geeft altqd een aangename herinnering, waarvoor deze bordjes, uitgevoerd in verschillende kleuren, in den handel gebracht zullen worden. De griep in Engeland. Afnemend aantal sterfgevallen. Uit Londen. 9 Febr. Het aantal sterfgevallen tengevolge van de griep-epi- demle neemt lichtelqk af. De vorige week stierven in de groote steden van Engeland en Wales 1911 perso nen tegen 1934 ln de daaraan voorafgaande week. In Groot Londen overleden de vorige week 647 pers. Van 100 meter hoogte. Noodlot tig verkeersongeluk in Spanje. 10 dooden, 15 gewonden. Reuter seint uit Madrid: In de omgeving van Gijon (provincie Oviedo) heeft een zeer ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Een vol-bezette auto-omnibus stortte in een 100 meter diepe rotskloof. Tien passagiers waren op slag dood. Vijftien personen werden gewond. Op het traject Caseres-Merida kwam een personen trein in botsing met een goederentrein, waardoor eenige wagons werden vernield en dertien passagiers werden gewond. Auto in diepte gevallen bij Nice. Uit Nice: In de vroege ochtenduren is en auto met vier in zittenden in de buurt van Nice van een hoogte van 50 meter naar beneden gevallen. Twee der inzitten den werden gedood, twee anderen ernstig gewond. Het vertrouwde adres voor VERGROOTINGEN: FOTOGR. ATELIER ARPAD MOLDOVAN, NIEUWE NIEDORP. Geopend dagelijks, ook 's Zondags. Schuur ingestort. Een jongen onder het neervallende gedood. puin Vrydagmorgen om 9 uur is in de Kroonstraat te Ub» recht een schuur ingestort, welke met het oog op een verbouwing gedeeltelqk zou worden gesloopt. Een twee tal mannen en een jongen van 14 jaar waren aan het werk toen het ongeluk gebeurde. De jongen werd onder het puin bedolven en op slag gedood, terwijl de beide mannen schade opliepen. Een van hen was op een der muren bezig toen de twee mu ren naar elkaar toevielen. Hij had de tegenwoordigheid van geest van den eenen muur op den anderen te sprin gen, waardoor hij voorkwam, dat hq tusschen het puin geraakte. Van den tweeden muur kon hij met een flin- ken sprong den grond bereiken. OVERREDEN EN GEDOOD. Uit Amersfoort. 10 Febr. Vanmiddag omstreeks half twee heeft op den Westsingel te Amersfoort een ernstig ongeluk plaats gehad. De 24-jarige Mej. Sny'ders uit de Rembrandstraat,' die daar op haar fiets reed. werd door een achter haar rijdende zeswielige vracht auto van de firma Koetsier uit Ede gegrepen en over reden. Het slachtoffer kreeg het rechterachterwiel van de auto over het lichaam en overleed vrqwel onmiddel lijk na het ongeluk, Mevr. Snijders was gehuwd en moe der van twee kinderen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5