De muiterij op de „Potemkin" belbao del Plaatselijk Zaterdag 11 Februari 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9227 Rollend over den Oceaan DE MOOISTE FOTO Ingezonden Stukken. Strijd uw strijd Nieuws. Hoe in 1905 muiters het Russische slagschip „Potemkin" overmeesterden. Persoonlijke herinneringen van een ge dwongen deelnemer aan den opstand door B. ALEXEJEW. IK was in het jaar 1905 als jong luitenant ter zee ingedeeld bij de keizerlijk Russische Zwarte Zeevloot. Mijn schip was de pantserkruiser „Potemkin" Toen ik ongeveer een maand aan boord was, begonnen de matrozen te klager. ov°r slecht eten en slechte verpleging Zij beweerden, dat zij in de grutten zand hadden gevonden en beklaag den zich over te kleine portie's. De pantserkruiser verliet de haven van Sebastopol en zette koers naar Odessa. In Odessa werd versch proviand ingenomen. Het vleesch was door den scheepsarts onderzocht gewor den en goedgekeurd. Twee dagen later, toen wij juist aan het middageten zaten, vernamen wij een heftig geschreeuw op het dek. Trommels werden geroerd en commando's weerklonken. Ik snelde aan het dek en vond daar den kapitein, omringd door matrozen. De kapitein beval de namen der matrozen, die, zoo als ik later vernam, hadden geweigerd van de soep te eten, omdat het soepvleesch volgens hen bedorven was, te noteeren. Eén der matrozen, verontwaardigd over dit bevel, dreigde den kapitein met zijn ge weer en riep uit: „Ik zal je laten ophangen!". De toestand scheen buitengewoon ernstig te zijn. Plotse ling weerklonken meerdere schoten en wij zagen, hoe een aantal officieren door matrozen in zee geworpen werden, waar zij wanhopig met de golven worstelden, terwijl de matrozen op hen schoten. De kapitein be val mij in het wapenruim post te vatten. Ik ging naar beneden, doch direct legden eenige matrozen hun geweer op mij aan. De kwartiermeester Matjoe schenko hield hen echter tegen en zei: „Wees u maar kalm, wij zullen u niet dooden!" Op hetzelfde oogen- blik verscheen er nog een andere officier, luitenant Ton, onder de opgewonden matrozen op het dek. Ook tegen hem zeide Matjoeschenko: „Wees u maar kalm!',' waarop de luitenant antwoordde: „Wees jij zelf kalm, ezel!" Matjoeschenko legde zijn hand op de schouderbedekkingen van Ton en brulde: „Weg met die rangteekens!". „Jij hebt ze me niet gegeven!" schreeuwde Ton terug. Op hetzelfde oogenblik trok Matjoeschenko zijn revolver en vuurde op den luite nant, die dood ineen zakte. Intusschen had men op het dek ook reeds den kapitein vermoord. Wat nu te doen? Ik verzamelde de manschappen om mij heen, om verdere stappen mot mij te bespre ken. De matrozen deelden mij mede, dat zij mij met algemeene stemmen tot kapitein van het pantserkrui ser benoemd hadden. „Breng ons naar Odessa!", eisch- 4en zij. Er bleef niets anders over. dan het commando van de muiters over te nemen om hen zoo van an dere domheden terug te houden. Men gaf mij de scheepskas in beheer, welke ruim 24.000 roebel aan goud en papieren bevatte. Den volgenden dag bereikten wij Odessa. Een boot met gendarmen kwam langszij, maar de matrozen riepen hen toe: „Keert direct terug!", wat zij onmid dellijk deden. In Odessa scheen het bericht van het oproer als een loopend vuurtje rond te gaan. Ontel bare bootjes met particulieren, waaronder een groot aantal studenten, voeren om den kruiser heen. Twee revolutionairen slopen op het schip en namen de leiding in handen. De een was lid van de Russisch sociaal-rcvolutionnaire partij, een man, die den schuil naam Kyrill had aangenomen, maar in werkelijkheid Bschesowsky heette, de andere was een zekere Feld- niann. De revolutionnairen trachtten de manschappen over te halen Odessa te beschieten. De tijd was aan gebroken, verklaarden zij, om de stad te bemach tigen en de Czaristische troepen te verdrijven. Odessa zou dan een steunpun' kunnen worden van de revolutionnaire partij in den komenden burger oorlog tegen het Czaristische régime. Ik praatte het den matrozen uit liet hoofd, zich tot zulke groote stappen laten verleiden en verzocht hun, de nog op bel pantserkruiser achtergebleven officieren in vrij heid te stellen. Mijn verzoek werd ingewilligd, maar mij lieten de muiters niet aan land gaan. Den volgenden morgen kwam er een deputatie van studenten aan boord v. d. „Potemkin" en verklaarde, dat de Czaristische troepen direct zouden ovcrloopen naar de revolutionnairen, zoodra deze het vuur op de stad zouden openen. Een deel van de bemanning was vóór het bombardement, een ander deel ertegen. Ik stelde haastig een compromis voor, n.1. om drie schoten met los kruit af te voeren, hetgeen tenslotte werd gedaan. Nauwelijks was liet laatste blinde schot afgevuurd, toen er nóg een schot kraakte en een gra naat in de stad sloeg. Het was de kwartiermeester Matjoeschenko, die op eigen houtje de beschieting dei- stad had ondernomen. Er werdén nog enkele scherpe patronen afgegeven, doch het meer bezadigde deel der bemanning verhinderde door een energiek optre den een verder bombardement. De pantserkruiser bleef op de reede van Odessa wachten op de ontwik keling der gebeurtenissen. Reeds vroeg in den morgen van den volgenden dag verscheen er aan de horizon een vloot van 5 groote slagschepen en verscheidene kanonneerbooten. Wij ontvingen een door admiraal Wischnewetzki onder teekend telegram van den volgenden inhoud: „De Zwarte Zee-vloot is zeer getroffen door uw gedrag. Laat de tegenstand varen. Een berouwvol hoofd wordt ook door het zwaard gespaard." De bemanning van den pantserkruiser antwoordde: „Wij verzoeken den admiraal om persoonlijke onderhandelingen". Maai de vloot verdween weer uit het gezicht. Ik was in tusschen op bevel van Matsjoeschenko uit mijn com mando ontzet geworden. De leiding van het schip was in handen gegeven van een soort commissie, waar van ook de beide revolutionnaire agenten deel uit maakten. Den volgenden dag kwamen te Odessa twee pantserschepen binnen. Het waren de „Twaalf Apostelen" en de „Heilige George". Dc bemanning de zer schepen begroette ons met een hartelijk „Hoera!". Ook deze heide kruisers waren in handen van mui ters. De officieren werden aan land gebracht. De beide agenten, die hun kwartier op ons schip hadden opgeslagen, begaven zich naar de beide andere sche pen en hielden daar ophitsende redevoeringen. Zoo verliepen er eenige dagen. Toen ik den derden dag in mijn kajuit zat, hoorde ik plotseling den uitroep: „„De Heilige George verlaat de reede!". Ik liep naar buiten, maar viel daar plotseling, waarschijnlijk ten gevolge van de inspanning der laatste dagen, in on macht. Toen ik drie uur later weer bijkwam, bevon den wij ons weer in volle zee en ik hoorde, dat wij koers zetten naar Roemenië. Wij bereikten Con- stantza, waar wij 'n saluutschot losten, dat niet werd beantwoord. Den volgenden dag voeren wij verder. De commissie scheen zonder eenig redelijk overleg te werk te gaan. Wij voeren heen en weer als de „Vlie- Het gebeurde met de „Zeven Provinciën" roept herinneringen wakker aan die andere groo te, wereldgeschiedenis gemaakt hebbende muiterij op 't Russische slagschip „Potemkin". in de da gen toen het bolsjewisme nog geboren moest worden. Door een gelukkige omstandigheid zijn wij in de gelegenheid een authentiek verslag van deze muiterij te brengen van de hand van een oogge tuige, welke aan boord van den „Potemkin" den rang van luitenant ter zee bekleedde. Onwillekeurig zullen onze lezers vergelijkin gen treilen met hetgeen op het Nederlandsche oorlogsschip gebeurde. Ook dc muiterij op den „Potemkin" had geen revolutionaire oorzaken en in den beginne slechts de bedoeling tegen het slechte eten te protesteeren.... geilde Hollander zonder een bepaald doel voor oogen. Kort daarna werd bericht: „Wij gaan terug naar Fedosia in de Krim!" Onderweg werd een roode vlag met de woorden „Vrijheid, Geiijkheid, Broeder schap" gemaakt en toen de kruiser de haven van Feodosia binnenliep, werd deze roode vlag gehe- schenliet was de eerste maal. dat een rooce vlag op een schip van oe Keizerlijke Russische vloot wapperde. De bemanning verlangde den burgemeester der stad te spreken; deze kwam aa* boord en leverde tenslotte de benoouigde levensmiddelen, waaronder vier koeien en 400 zakken meel. Ook hier werd dc vraag overwogen, of het aan te bevelen zou zijn, de stad tc bombardeeren. Ik zag, dat de bewoners van Feodosia in allerijl hun stad verlie ten. De bemanning van den kruiser wist echter niet meer wat zij wilde. Ei werd beraadslaagd. Het mee- rendeel der matroze i was er voor om naar Roemenië te koersen en zich daar in veiligheid te brengen. De agent, kameraad Kyrill, trachtte her. Ie overreden, aan de Kaukasische kust te landen, daar den krui ser in de lucht te laten vliegen en dc opstandelingen in den Kaukasus te helpen. In den Ivaukasus was n.1. een opstand uitgebroken tegen het Czaristische bewind. Maar de bemanning wilde op deze voorstel len niet ingaan en verkoos de vlucht naar Roe menië. Kort daarop voer de pantserkruiser voor de tweede maal de haven van Constantza binnen. De commissie gaf de haveninspectie tt kennen, dat zij den pantser kruiser zou overgeven, mits men er voor instond, dat geen der opstandeli i en aan Rusland zou worden uit geleverd. Do autoriteiten gaven toe en wij begaven ons aan land. Een der. der matrozen, ongeveer 48, besloot naar Rusland terug te keeren. Later meldden zich nog velen vrijwillig bij de Russische overheid aan. vZoo eindigde een .vontuur, dat, wanneer het beter georganiseerd ware geweest, zeer verstrekkende ge volgen had kunnen hebben. Wanneer de daden de. opstandelingen door een eenparige gedachte, één sterke wil, geleid waren ge weest, dan zou de Russische Czarentroon misschien reeds in 1905 zijn -evallcn, terwijl het bolsjewisme een gevolg van desorganisatie, die door een we reldoorlog in dit reusachtige rijk ontstond aan Rusland waarschijn'ijk. bespaard was gebleven. Een vat als schip. Uit Palermo: Twee Italianen hebben een vaar tuig uitgevonden, dat den vorm heeft van een vat en uitsluitend door rollen wordt voortbewogen, waar mede zij van plan zijn, den Atlantischen Oceaan van Genua naar New-York over te steken. Het vaartuig, dat den naam van „giroboot" heeft ge kregen, is een soort boeg in den vorm van een vat, dat zijn rollende beweging krijgt door een rond- draaienden kabel. Het is geheel dicht en kan ver scheidene menschen bevatten. De uitvinders hebben reeds een proeftocht verrichten zijn de straat van Messina in minder dan een uur overgestoken. Zij maakten daarbij niet gebruik van den motor, doch rolden hun „schip" vooruit, uitsluitend door iiun eigen bewegingen in het vat. Het vaartuig wordt nu eerst aan een hernieuwd on derzoek onderworpen, waarna de tocht over den Oceaan za| aanvangen, zooals de uitvinders beweren, „met een verbazende vaart". Bloemenmagazijn „CORONA", KONINGSTRAAT 67 DEN HELDER, levert U alle moderne bloemstukken Telefoon 216. Postgiro 99555. Lyon sluit zijn winkels. Ten profeste tegen Fransche belastingen. Uit Parijs: De winkelzaken te Lyon zijn gisterenmiddag ge durende drie uur gesloten gebleven als gezamen lijke uiting van protest tegen verdere belastingver- hooging. Dc winkeliers kwamen het besluit opvallend eens gezind na en op de gesloten deuren verscheen een bordje met opschrift: „Wij deeleri onz ecliëntèle me de. dat wij onzen winkel van 2 tot 5 uur hedenmiddag gesloten houden als protest tegen verhooging. direct of indirect, der belastingen, die de oorzaak zijn van den hoogen levensstandaard." Slechts enkele zaken in het centrum der stad ble ven open. Zelfs restaurants, café's en banken sloten hun deuren en voor de café's, die open bleven, groepte een verontwaardigde menschenmenigte sa men. De orde bleef echter gehandhaafd en nergens be hoefde de politie op te treden. Zocals wa reeds In ons nummer van Donderdag meld den zijn Woensdagmiddag 2 militaire vliegtuigen van het vliegkamp De Kooij boven Wieringen tengevolge van plotseling opkomende mistbanken gedwongen ge worden een noodlanding te maken. Een der toestellen da bommenwerper Z 3 koos hiervoor uit het weiland van den heer V. Koorn, gelegen tusschen Zwinweg en Wieringermeer. De drassige grond bleek echter niet be stand tegen dezen zwaren druk, met het gevolg dat het Portret-Atelier JAC. DE BOER, Keizerstraat DEN HELDER. Auto botst tegen een boom. Een der inzittenden zwaar gewond. Donderdagmiddag reden de heeren M. Vossen en E. Kimenade, beiden uit Weert, met hun auto op den weg Roermond-Posterholt. Door eene tot nu toe niet opgehelderde oorzaak begon de auto plots hevig tc slingeren en botste met volle kracht tegen een langs den weg staanden boom. De heer Vossen kreeg ernstige verwondingen aan oog en kin, terwijl hij zware inwendige kneuzingen opliep. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het R.K. Ziekenhuis te Roermond overgebracht. Ook de heer Kimenade kreeg enkele verwondingen, welke echter gelukkig van geen ernstigen aard ble ken te zijn. De auto werd grootendeels vernield. KANAALWERKEN. Aanbesteding van bestekken 599 door het Prov. Be stuur van Noordholland, het maken van twee gewapend betonbruggen over de Groote Sloot in de Zijpe, naast het ontworpen kanaal SchagenStolpen, alsmede een vasto brug over de Oosteregalementsloot nabij Stolpen, even eens naast het ontworpen kanaal. Bestek no. 5: M. Holman f 12500; P. Doorn i 12430; J. Strijland f 11600; J. Veuger f 9200; Kraai en de Ko ning f 8400. Bestek no. 99: P. Doorn f 28600; G. Bolsebroek f 23236 J. Strijland f 22400; J. Veuger l 19600; Kraal en de Koning f 18565. Massa: A. Dubbelman f 38975; M, Bijker f 35450; J. v. Paree f 34342; O. Linsel f 33970; P. Tuin f 33700; N.V. Smeulers Aanneembedrijf f 33400; J. Bolsebroek f 33225; W. Karsen f 33042; Gebr. de Graaf f 32950; Rijnlandsche Betonbouw f 32700; J. R. Koppen f 32000; D. Kaai f 31500; Doedens en Schilder f 31387; I. de Vries f 29998; N.V. A. Last en Zoon f 29430; Jonkers Betonbouw f 28850: O. Hamstra f 28390; Joh. Dienaar f 27793; H. Brand t 27500; A. Droog t 22500. BAL-MASQUE. In navolging van andere plaatsen in ons land heeft de bekende dansclub „S.O.S." besloten de organisatie van een Bal-Masque ter hand te nemen. Dit bal-masque zal worden gehouden op Zaterdag 18 Febr. a.s. in de zaal van den heer Igesz. De zaalversiering zal een bijzonder karakter dragen en de muziek zal uitstekend verzorgd zijn. Twee goede bands zullen onafgebroken voor de juiste stemming zorgdragen. De jury heeft do beschikking over een groot aantal mooie prijzen voor de verschillende mooiste en origineel ste groepen, paren, heeren en dames. (Zie adv.) MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien wordt van week tot week grooter. De handel was matig. De beste vette koe werd gekocht door slager J. Korver uit Den Helder van den heer N. Nobel te Barsingerhorn voor den prijs van f 257.50; voor dezen tijd een groote prijs; per pond zal deze 30 ets. kosten. De handel in kalf- en geldekoeien was vrij goed en er was wel belangstelling voor. en de aanvoer wordt ook grooter, er werd wel verkocht. De handel in graskal veren was stug. Op de nuchtere kalverenmarkt was heel wat drukte; dit wordt ook weer van week tot week beter, wij zitten weer in den tijd, maar de handel had beter, of liever gezegd de prijzen hadden hooger moe ten zijn. maar de prijzen waren op alle markten deze week minder. vliegtuig over den kop sloeg, waardoor de propeller werd versplinterd en andere deelen van de machine werden ontzet De twee inzittende personen konden zich zonder noemenswaardig letsel te hebben bekomen, uit 't vliegtuig bevrijden. Hierboven een foto van de Z 3 op z'n rug, hetgeen zelfs voor de Wierlngers. die de laatste paar jaar toch ongetwijfeld wel het een en ander hebben meegemaakt, een ongewoon verschijnsel was. Thans zijn bet boeren die zich roeren Die door 't lijden dezer tijden Moeten strijden voor 't bestaan. 't Zi1n hun kind'ren, 't zijn hun vrouwen, 't Zijn hun beesten en landouwen Welke lijdend ondergaan. Help Regeering, steun hun 't leven. Wil toch raad en bijstand geven, Talm niet langer, toon door daden Het resultaat van Uw beraden. 't Zijn de bouwers, 't zijn de sjouwers, 't Zijn de ploeteraars der aard, Die bij avond en bij morgen Met hun zorgen zijn bezwaard. Altijd werkzaam, immer zwoegend, Zaalend, wiedend, oogstend, ploegend. Schatten garend duizendvoud. Zij zijn voor hun tijd reeds oud. En den dank van 't nuttig leven? Is berooid en vroeg te sneven! Op toch makkers van de akkers. Vormt een macht, beseft Uw kracht! Wilt g'uw waardigheid bewaren Laat Uw slavengeest dan varen. Zij die raden te berusten, Baden zich in 's werelds lusten. Weg Uw laksheid, dat Uw rede. U redding en verbetering geve. Druk ter zijde wat U stoort. Vormt de wereld zoo 't behoort! P. Z. 3 Febr. A. Oude slachtschapen golden van 13 tot 18 gulden; han del stug. Met de overhouders was het ook weer niet naar wensch. stug; voor den dood was er hoegenaamd, niet gekocht. Er waren weer lammeren uit de Wierln- germeer. deze konden gelden 67.50 gld., licht goed, maar gezond, als deze op goeden grond komen, kunnen ze hard groeien, werd er verzekerd. In paarden was niet veel handel; wel waren er nogal veel aangevoerd, en heele goede paarden ook. dus dat was jammer, dat er niet meer omging. De bekende Stammes uit Heerhugowaard was weer goed vertegen woordigd. De biggen gingen goed van de hand; iets duurder en vlugger handel. Zoo ging het ook met de schrammen een flinke aanvoer. De aanvoer van vette varkens was nu juist niet te groot, de handel was vlug, tot 15 ets. De handel in kippen en konijnen was goed prijshou dend. Over het geheel kon de handel redelijk genoemd worden. THEATER ROYAL. Zijn zwaarste strijd. In het voortreffelijk gespeelde en diep ontroerende filmwerk ..The Champ" (Zijn zwaarste strijd), dat deze week in theater Royal draait, vervullen Wallace Beery en Jackie Cooper de hoofdrollen. Het i3 eenvoudig ver bluffend met welk een volkomen natuurlijkheid de ver schillende episoden uit deze geschiedenis van een aan lager wal geraakten bokskampioen op het witte doek worden gebracht Andy Purcell, ex-kampioen zwaargewicht, aldus de korte inhoud van het verhaal, waaraan de film is ont leend. woont in een Mexicaansch grensstadje met zijn zoontje Dinkey. Andy is aan lager wal geraakt. Hij drinkt en speelt. Toch droomt hü nog steeds terug te kunnen keeren in de bokswereld. maar doet weinig ernstige pogingen om dit te bereiken. Zijn kameraden probeeren een wedstrijd te organisee- ren, maar als hij thuis komt voor de bespreking, blijkt hij te dronken om een ernstig onderhoud met de ma nagers te hebben. Den volgenden dag heeft hij veel geluk aan den speeltafel en koopt een renpaard voor zijn zoontje, waar de jongen al heel lang naar verlangd heeft. Bij de eerste wedren, waarbij het paard, Little Champ, uitkomt, Is ook Dinkey aanwezig en maakt daar kennis met Linda, de vrouw van een millionnair. Zij worden goede kameraden. Als Andy zich later bij hen voegt, herkent hij in Linda zijn vroegere eohtgenoote en de moeder van Dinkey. Linda vraagt den ex-kampioen den jongen aan haar af te staan, om hem in een andere omgeving op te vo<* den, maar Andy weigert. Dien nacht speelt hij wei Met het oog op den goedkoopen prijs van de kapok is het Uw voordeel om nu Uw Bedden, Kapok- matrassen te laten repareeren of rvitl bijvullen. of\. 's Morgens gehaald, 's avonds terug. Met het oog op de aanstaande drukte liefst zoo spoedig mogelijk SCHAGEN LAAGZIJDE, - Tel. 87. Yootiet

Schager Courant | 1933 | | pagina 9