Wat U zelf kunt maken! Vrouw enM^ SCHAGER COURANT Knippatronen van de in deze rubriek voorko mende modellen, zijn verkrijgbaar aan het adres van „Het Practisch Modeblad" te Den Haag. Het be drag hiervoor moet per postwissel of giro (No. 203203) worden opge zonden. Zie verder de aanwijzingen in het nummer van de vorige week. Japon voor gezette dames. 8772 Bouclé of craquelé zijn zeer geschikt voor deze aardige middag japon, die uit boven deel «1 twee-baans klokrok bestaat. De revers zijn van de zelfde stof evenals de patte en ceintuur, ter wijl als garneering voor de jabot en manchetten gewerkte crêpe de chine ge bruikt wordt Als afwerking kan de jabot omgebiesd worden, terwijl een machinaal geajourd randje eveneens vol doet. Kleine fantasie- knoopjes bevestigen de patte op jabot en stof. Patronen verkrijg baar tot en met «aat 52. Prijs/0.58, PLOOIROK MET LIJFJE voor meisjes van 58 jaar. 8774 Plooirokjes met een aangezet lijfje zijn zeer practisch om gedragen te worden bij een fla nellen blouse of ge breide jumper. Het lijfje kan van voering of satinet gemaakt worden en in. het rechte rokje worden de plooien, na dat eerst een breede zoom is gemaakt, volgens de aangegeven lijnen van het patroon geregen, daarna aan het lijfje gezet, om vervolgens gced ingeperst te wor den. Dat Inpersen doen we met een natgemaakte doek, die op de plooien gelegd wordt en een flink warm ijzer. De rijgdraden o 7 7 V worden niet uit de plooi- en gehaald voordat de stof volkomen droog is. Patronen beschikbaar voor meisjes vn 5-»-8 |ear. Prijs ƒ0.58. Pull«over voor jongens VAN 6 a 7 JAAR. Lengte van den schouder tot den onder kant is 46 c.M. en de omtrek van rug en borst pl.m. 65 c.M. Dikke wol: 6 steken in de breedte en 8 toeren vormen, pl.m. 2X c.M. in het vierkant. De rug. We zetten 84 st. op met fijne naalden en breien de boord 1 recht 1 averecht, tot dat deze 5 c.M. lang is, verwisselen dan de naalden voor een dikker no. en gaan verder in den tricotsteek (1 naald recht 1 naald averecht overibreien), totdat we een lengte hebben van af het begin van 34 c.M. Nu wordt het armsgat gevormd, waar voor 4 steken aan het begin van elk der zes volgende toeren worden afgekant en breien daarna zonder minderen verder, totdat het armsgat 12H c.M. vanaf de mindering is. De schouders worden gemaakt door de naald uit te breien op 5 st. na, werk om- keeren, naald eveneens uitbreien op 5 st. na, volgende twee naalden op 10 st. na uitbreien, daarna de volgende twee naal den op 15 st., en tenslotte op 20 st. na, de overblijvende steken overbreien en afkan ten. De voorzijde. Beginnen met 84 st. op zetten en met de fijne naalden een boord breien, even- lang als voor den rug, daarna verder breien met de dikke naalden, totdat de geheele lengte 27Vx c.M. bedraagt en de laatste naald averecht gebreid is, vervol gens wordt met de punthals begonnen. We breien 40 st. recht, daarna 2 st. sa men, waarna de overblijvende 42 st. op een draad worden geregen of op een extra naald gezet. De linkerhelft wordt nu het eerst gebreid, terwijl aan de halszijde bij iedere 4e naald, dus altijd aan het eind der rechte naald, twee steken samen worden gebreid tot de hoogte van het armsgat is bereikt en de laatste naald averecht is gebreid. (Op dezelfde hoog te de rug). De volgende rechte naald begint met 4 steken minderen, hetgeen 3 X herhaald wordt aan het begin der rechte toer; daar na niet meer minderen aan het armsgat, doch wel aan de hals totdat men 20 st. Modegrillen Mooi en practisch ondergoed. De mode, die meer en meer de japon nen in princessenvorm naar voren brengt, doet ook haar invloed gelden hij de on- derkleeding. De onderjurk heeft dezelfde snit als de japonnen en laat een mooi aangesloten geheel zien met kanten bovenstuk. De pantalon moet eveneens zooveel mogelijk afklcedcn en heeft een glad voorstuk, al leen de ruimte aan den rug is ingehaald cn wordt met een elastiek bijeengehou den. De nachtjaponnen zijn thans weer als groote concurrenten van de pyama te be schouwen en meer en meer ziet men deze echt vrouwelijke dracht. Veelal zijn ze buitengewoon chique met pofmouwtjes en fichu kraag, plooien en ceintuur, zoodat ze eigenlijk meer aan zo- rnertoiletjes dan aan nachthemden doen denken. over heeft, Verder breien totdat na de mindering pl.m. 13H c.M. lengte is. Voor de schouders 15 st, averecht om- keeren, recht overbreien, 10 steken ave rechte recht overbreien, 5 st. averecht recht overbreien en afkanten. De steken van den rechten kant worden opgeraapt en de tweede helft in tegen- overgestelden kant gebreid, dus begin nen met minderen aan de halszijde, dit driemaal herhalen aan het begin van el ke vierde toer recht enz. De schouder wordt van den hals af ge werkt, aldus: 15 st. recht breien, omkee- ren averecht terug, enz. De halfafwerking. We naaien de schouders dicht en hou den den rechten kant van het werk voor ons en nemen vanaf het midden van den rug tot aan de punt midden voor (de halve halsuitsnijding van den linkerkant) 80 steken op, iedere steek die opgeraapt wordt, breien we dadelijk recht, daarna worden 12 toeren 1 recht 1 averecht ge breid, terwijl bij de opening midden vóór om den anderen toer twee steken samen worden gebreid; de andere helft wordt op dezelfde wijze gebreid en de twee helften midden achter samen ge naaid. De armsgaten. De steken worden opgeraapt en gebreid totdat er 72 st. in totaal zijn, weer met de fijne naalden met den rechten kant vóór ons en te beginnen bij het armsgat, waar na 10 toeren 1 recht 1 averecht gebreid worden, terwijl om den anderen toer aan het'begin en eind geminderd wordt. Af kanten. Afwerken. De geribde bies midden voor wordt dichtgenaaid, evenals de zijnaden, daar na wordt de pullover met een vochtige doek opgeperst, uitgezonderd de geribde gedeelten aan den onderkant, hals en armsgaten. MIDDAGJAPON. 8771 Eenvoudige, gekleede middagjapon, die van ge ruite stof bijzonder aar dig staat, maar evengoed van een effen wollen weef sel gemaakt kan worden. Bij een ruit zouden wij een kraag van velourschif- fon in de hoofdtint zeer aanraden, terwijl bij een J effen stof ook een lichte kraag gedragen kan wor den. Het voorpand sluit met drie, in de puntjes gezette knoopen, terwijl de kraag aan de moderne eischen voldoet, n.1. door gedeel telijk dienst te doen als shawlkraag de punthals te garneeren om in een revers te eindigen. De mouw is eenvoudig, glad aange sloten, terwijl de rok de heupen omsluit om in lichte klokken over te gaan. De patronen zijn ver krijgbaar tot en met maat q if l W. Prijs 038. O jj' GARNITUUR VAN ASTRAKANWOL. Bijzonder goed voldoet een gehaakt of gebreid garnituur, bestaande uit hoedje, sjaal en mof van zwart en witte astra kan wol. Het spreekt van zelf, dat ook andere tinten gekozen kunnen worden. Het hoedje kan gehaakt worden, hier voor wordt door meerderen een cirkel gehaakt van vasten, waarvan de om trek even groot moet zijn als de omtrek van het hoofd, daarna volgt 10 c.M. zon der meerderen, waarna van het laatste gedeelte een klein rolletje gevormd wordt, dat om het hoofd sluit, terwijl als garnee ring op zijde een grooto vyitte rozet met kleine zwarte er .overheen op het hoedje genaaid wordt. Voor de mof wordt een langwerpige lup gebreid in heen en weergaande toe ren recht, niet te groot, want de moderne mofjes zijn klein, die met watten en zijde gevoerd wordt; de ruimte op zijde wordt VOOR VLIJTIGE MEISJESHANDEN. Zullen we gaan weven? Weven, dat woord klinkt neft alsof het werk zoo héél moeilijk is, en toch is dit niet het geval, vooral als men eenvoudig begint. Op de afbeelding ziet men een weef toestel, dat we eerst zelf ma ken, ik denk, dat vader of een groote broer hiermede wel zullen willen helpen. Er is alleen een sigarenkistje voor noodig en hiervan moeten de twee lange kanten b.v. met de figuurzaag worden, zooals men duidelijk kan zien. In 'de beide tegenover elkander liggende rech te kanten worden kleine inkepin gen gemaakt, waarover de sche ring. dat zij de onderdraden, ge spannen kunnen worden. Men kan zulke aardige dingen zelf maken, b.v. een vloerkleed, door verschil lende reepjes aan elkaar te naaien of gordijntjes, kleedjes, ja wat al niet meer. Men begint om in de lengte draden te spannen, en zorgt altijd voor een oneven aantal b.v. 9, 11, 13 enz. Deze draden moeten op gelijke afstanden van elkander zijn. Men spant ze eenvoudig om en om het kistje, doch zorgt, dat vóór elke draad de gleuf jes, waarin zij komen precies tegenover elkander liggen en neemt er dunne wol, frotté of bind garen voor. Om de inslagdraden te gaan -emen we allerlei kleuren wol en een lange rijgnaald en beginnen de draden één op één neer door de gespannen draden te halen, terwijl de draden die in de voorgaande toer bleven liggen, in de volgende worden opgenomen. We moeten goed opletten, dat de kanten niet intrekken. Hebben we een kleine streep van een kleur dan vervangen ètA döb? efe anflérJ tint. De draden van het weefsel moeten goedj aansluiten en telkens met een plat latje worden! aangeschoven. Bij het inwerken van een nieuwe kleur beging men in het midden, laat de draad der andere kleur aan de achterzijde hangen en hecht diJ later af. Is de vereischte lengte verkregen, dan knipt! men een centimeter of 4 daarboven de span-j draden door en knoopt ze twee aan twee tegenj het weefsel aan. met een dun elastiekje ingehaald, terwijl aan beide kanten een smal zijden strook je te zien komt. De mof wordt geheel zwart gehouden. De sjaal is een lange smalle reep, even eens gebreid, het middenvak wordt zwart gehouden, terwijl aan de uiteinden bree- dere en smalle strepen gemaakt worden. In een der uiteinden wordt op pl.m. 20 c.M. van den onderkant af in het midden 'n opening gebreid, waardoor het andere uiteinde gehaald wordt, zoodat de sjaal heerlijk om den hals sluit. Het vinden van een levenskameraad. Huwelijken tusschen collega's. Hoe vaak moeten wij de meening niet hooren, dat de werkende vrouw haar be stemming om vrouw en moeder te worden misloopt. Toch is deze meening niet gegrond, daar er minstens evenveel werkende vrouwen trouwen dan andere, alleen wel licht op iets lateren leeftijd dan vroeger, hetgeen echter een gevolg is van de slech te tijdsomstandigheden. In zeer vele gevallen is de werkende vrouw veel meer in de gelegenheid om haar levensgezel te ontmoeten, dan het meisje, dat thuis blijft en veel niet ver der dan het enge kringetje komt, waarin zij verkeert. De statistieken bewijzen eveneens, dat zeer vele huwelijken tusschen collega's worden gesloten en het voortdurend sa menwerken maakt het mogelijk, dat beide partijen elkander beter leeren kennen. De kans voor onaangename verrassin gen kan hierdoor verminderd worden, daar beiden in de gelegenheid zijn elkan ders goede en minder goede eigenschap pen te leeren kennen. Men ziet elkander bij het werken, leert de arbeidsprestaties en is het tenslotte met zichzelve en met elkander eens dat beiden bij elkander passen, dan zullen zich niet zóó licht groo te teleurstellingen in elkanders karakter en wezen voordoen. De meeste huwelijken tusschen colle ga's doen zich voor bij groote bedrijven, bankinstellingen, verzekeringsmaatschap pijen, daar deze de meeste kans bieden tot gemeenschappelijk arbeiden. In het vrije beroep zal een huwelijk tusschen collega's minder voorkomen als een gevolg van dagelijksch samenwer ken, maar zal veel geschieden door een gevoel van geestelijke saamhoorigheid. die zoozeer noodig is voor een harmo nisch samenleven. Vooral door kunste naars en andere intellectueelen wordt geestelijk samenleven als eerste levens- eisch gesteld. Hoe vaak heeft men niet, dat b.v. me dici met hun vrouwelijke collega's trou wen en van hoeveel belang kan dit niet zijn voor den plattelandsdokter? Zoo ook in zaken zal de man zeker meer vooruit komen, indien ook de vrouw deskundig is, hier geldt: de man het hoofd en de vrouw, de ziel der zaak. Zeker is, dat de vrouwen van thans veel meer geschikt zijn orn geestelijk met hun man mee te leven, dan b.v. dertig, veertig jaar geleden, nu de vrouw de ge legenheid gegeven wordt niet meer de mindere, doch de gelijke van den man te zijn. Wanneer jonge menschen zich gewend hebben onder vreemden le zijn, voor hen te werken en hun bevelen op te volgen, zelfs wanneer hen dat niet altijd gemak kelijk valt, dan zullen zij, na het doorloo- pen dezer levensschool veel beter in staat zijn om een leven, dat hen in staat stelt de teugels van het huiselijk bewind in handen te hebben, op hoogen prijs te stellen, en naar de juiste waarde weten te schatten. Huisjapon voor aanstaande Moeders. 8775 Van warm gewerkt flanel voor de mor genuren of van een wollen weefsel voor den middag is het mo del, dat wij hier geven uitstekend geschikt voor aanstaande moe ders. Indien effen stof gekozen wordt zou den wij de kraag en manchetten het zelfde willen maken, doch met een kleine plissé van crêpe de chine afgewerkt, hetgeen vooral voor meer ge kleede doeleinden ge schikter is. Een aardig geheel wordt eveneens ver kregen van donker blauwe wollen stof met een roodc kraag en manchetten. De onderslag is zeer ruim genomen, terwijl de ceintuur eveneens verwijd kan worden door de gesp, die op zijde is aangebracht. Patronen verkrijg baar tot en met maat 48. Prüs

Schager Courant | 1933 | | pagina 10