Alliltfl Hiius- Aiittuiti Oorlog in Mandsjoerije onvermijdelijk? te gestolen. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Drie ultimatums van Japan Tusschen Zuid-Amerikaansche staten Instorting in Duitsche m ij n Ondeugdelijke alcohol DE HONDERDSTE POSTVLUCHT NAAR INDIë Bokser overleden BANKKRACH IN MICHIGAN Een onaangename geschiedenis Woensdag 15 Februari 1933. SCHAKER 76ste Jaargang No. 9229 EDURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Uit LONDEN, li Februari (V.D.): Het Japansche gezantschap te Peking bevestigt, volgens Engelsche berichten, dat drie Japansche ul timatums worden voorbereid, waarin het terugtrek ken der Chineesche troepen uit de provincie Jehol binnen een zekeren termijn geëischt wordt. Wanneer hieraan niet zal worden voldaan, zullen de Mandsjoe- rijsche en Japansche troepen een aanvang maken met militaire operaties op groote schaal. De volgende ultimatums zullen worden verzonden: 1. De Japansche regeering aan de Chineesche re geert ng. ZDe Mandsjoerijsche regeering aan de Chineesche bevelhebbers in Jehol. 3. De Japansche opperbevelhebber in Mandsjoerije. generaal Moeto, aan Maarschalk Tsjang Sjoe Liang. Maarschalk Tsjang Sjoe Liang heeft in verband hiermede verklaard, dat op de Japansche ultimatuïns geen acht zal worden geslagen. Soeng, die de functie van Chineesch minister-president waarneemt, heeft zich in gelijken zin uitgelaten. De ultimatums zullen worden afgewezen. Het Chineesche logcr zal tot den laatsten droppel bloed strijden. Groote ongerustheid te Washington. Oorlog in Mandsjoerije onvermijdelijk geacht. Reuter seint uit Washington: In officieele kringen heerscht in werkelijkheid on gerustheid over het feit, dat de pogingen tot verzoe ning tusschen China en Japan zijn mislukt en dat een oorlog op groote schaal in Mandsjoerije onver mijdelijk is. Men verwacht een blokkade van de Chi neesche havens door de Japanners, terwijl het uittre den van Japan uit den Volkenbond in goed-ingelichte kringen als zeker wordt beschouwd. Ongerustheid in Engelsche financieels kringen over het Verre Oosten. Ook veroorzaakt de toestand in het Verre Oosten zeer ernstige ongerustheid in leidende Engelsche fi- nancieele kringen, die zich bezig houden met de vraag welke de houding zal zijn van Engeland, Gevreesd wordt, dat de staat van oorlog tusschen Japan en China officieel zal worden afgekondigd. Aan den eenen kant overweegt men, dat de Brit- •che regeering niet werkeloos kan blijven tegenover vijandelijkheden, die een inbreuk beteekenen op een door Engeland onderteekend pact, aan den anderen kant acht men hot vrijwel onmogelijk, dat Engeland deelneemt aan represaillemaatregelen of sancties te gen den aanvaller. Verder is men van meening, dat de actie van Engeland zich waarschijnlijk volkomen binnen het kader van den Volkenbond zal afspelen, waarbij er op gewezen wordt, dal iedere toepassing van sancties volgens arlikel 16 waarschijnlijk leiden zal tot nationale initiatieven, die men van den kant van Engeland niet zal kunnen verwachten. Grooto manoeuvres der Japansche vloot. Uit Tokio: Volgens berichten in de dagbladen zul len binnenkort groote vlootmanoeuvres worden ge- houden nabij de Carolinen. 200 oorlogsschepen zullen aan deze manoeuvres deelnemen. Als termijn is be gin April vastgesteld. Ter zelfder tijd zullen oefenin gen met de luchtstrijdkrachten worden gehouden, waarbij luchtaanvallen op Tokio en de andere groo te Japansche steden op het program staan. De Engelsche wapenexport profiteert. In antwoord op desbetreffende vragen deelde Run- ciman in het Engelsche Lagerhuis gister mede, dat 41 machtigingen waren verleend voor wapentrans porten naar Japan en 31 voor wapenzendingen naar China. In een officieel rapport zal de aard der wa penen en munitie in 1932 door Engeland naar deze heide landen uitgevoerd, nader worden uiteengezet. FAMILIEDRAMA IN REINICKENDORF. Man doodt vrouw en 2 kinderen en daarna zichzelf. Uit Berlijn. In een woning aan de Arosa-allee te Reinickendorf heeft men een gezin, bestaande uit man. vrouw en twee kinderen, dood gevonden. Men neemt aan, dat de man zijn vrouw en zijn kinderen heeft om gebracht en daarna de hand aan zichzelf heeft geslagen De strijd om Leticia begonnen. Uit Bogota, 14 Februari (V.D.): De strijd tusschen Peruaansche en Columbiaansche troepen om het be zit van de Amazonestad Leticia is begonnen. Geen opstand in Peru. Uit Londen, 14 Febr. (V.D.): Het Peruaansche ge zantschap te Londen heeft heden een telegram uit Lima ontvangen, waarin berichten omtrent een op stand in Peru worden gedementeerd. In het land heerscht rust. Tien mijnwerkers bedolven. Uit Hindenburg, 14 Febr. (V.D.): Dinsdagavond te 9 uur is in de Koningin Louise- mijn te Hindenburg een pijler ingestort in een schacht, die 240 meter diep ligt. Tien mijnwerkers werden bedolven; twee van hen geven levensteeke nen. Onmiddellijk is met het reddingswerk begonnen. Tot dusverre twee mijnwerkers geborgen. Nader uit Gleiwitz: In de vroege morgenuren van Woensdag zijn twee der bedolven mijnwerkers in de Koningin Louisemijn in Hindenburg levend gebor gen. Reeds 12 dooden. Uit Boedapest, 14 Febr. (V.D.): Volgens een bericht uit Szegedin zijn in het woud bij Sandorfalvo vele houthakkers en daglooners ziek geworden door het gebruik van ondeugdelijken alco hol, die hun door den landbouwer Stephan Nemet was geschonken, om hen kooplustig te maken. In het ziekenhuis te Szegedin zijn tot dusverre 12 personen overleden, terwijl de toestand van 13 be denkelijk is. LINDBERGH NIET NAAR EUROPA? New York. 14 Febr. (V.D.). In bevriende kringen wordt grooten twijfel uitgespro ken aangaande de voornemens van den heer en Mevr. Lindbergh om zich metterwoon in Europa te vestigen. Er wordt in dit verband op gewezen, dat een verklaring van de schoonzuster van Lindbergh, dat hij waarschijn lijk naar Frankrijk zou gaan, slechts bedoelde, dat Lind bergh een reisje naar Frankrijk zou maken, in verband met een uitnoodiging, die hij uit Parijs heeft ontvangen om daar in Mei de herdenking van zijn Oceaanvlucht te komen bijwonen. Eigenaar ziet zijn eigen vracht auto passeeren, doch weet niet, dat deze gestolen is. Te Alk maar de gestolen wagen gezien. Vannacht omstreeks 1 uur kwam de heer Buisman te Oudesluis, lid der fa. Buisman en Van Vliet, te Schagerbrug zijn vrachtauto tegen. De heer B. meen de, dat de heer van V., zijn compagnon, nog een vrachtje weg moest brengen. Thuis gekomen bemerkte hij echter tot zijn schrik, dat de deuren van de schuur, waarin de vrachtauto altijd on dergebracht was, open waren, iets wat nooit gebeurde. De heer B. toog op weg naar zijn compagnon en deze lag rustig te slapen. Spoedig was het nu duidelijk, dat de vrachtauto was gestolen. Do po litie werd met het geval in kennis ge steld. Ook de politie te Alkmaar had de auto zien passeeren. Te Velsen bij het pont had men van den auto echter niets bemerkt. Was de heer B. 10 minuten eerder huis gekomen, dan had hij den dief of de dieven op hecterdaaid betrapt. De „Kwartel" vertrekt Donderdag. Morgenochtend vertrekt het K.L.M.-vliegtuig de „Kwartel" naar Batavia. Wij vernemen, dat dit, gerekend van het begin van den geregelden dienst Amsterdam-Batavia, officieel de honderdste post,vlucht is. De bemanning van de „Kwartel" zal bestaan uit de heeren W. M. O. A. Beekman, eerste bestuurder, A. Brugman, tweede bestuurder, J. M. H. Grosfeld, werktuigkundige en P. Pronk, radio-telegrafist. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zestien stuks vee omgekomen. Gistermiddag is een kapitale boerderij in de Kwade- straat onder Wijbosch te Schjjndel afgebrand. Zestien stuks vee kwamen in de vlammen om. Veel landbouw machines en werktuigen gingen verloren. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. BOKSEN. Na een gevecht met den Italiaan- sclien reus, Camera. Reuter meldt uit New York: De Amerikaansche zwaargewicht-bokser Ernie Schaaf, die in zijn wedstrijd tegen den Italiaanschen reus Camera knock-out geslagen werd en een opera tie heeft moeten ondergaan door een ernstige bloed uitstorting in de hersenen, is cenige uren later over leden, zonder nog tot bewustzijn te zijn gekomen. De artsen meenden hem gered te hebben, doch la ter deden zich complicaties voor, die den dood ten gevolge hadden. Ernic Schaaf, die een pupil was van den wereld kampioen zwaargewicht Sharkey, bevond zich den laatsten tijd in uitstekenden vorm en de strijd tegen Camera was vastgesteld om uit te maken, wie van hen het recht zou krijgen den wereldkampioen tot den titelstrijd uit te dagen. Niet de knock-out van Camera, doch de ongeluk kige val heeft aan het leven van Schaaf plotseling een einde gemaakt. Naar aanleiding van den dood van Ernie Schaaf is de politie overgegaan tot een nauwkeurig onder zoek van de handschoenen van beide boksers. Reu ter verneemt nader, dat Schaaf aan een zijde geheel verlamd was en dat de operatie drie uren geduurd heeft. Nader meldt Reuter dat een bevel uitgevaardigd zou zijn om Camera in hechtenis te nemen. Camera wordt gearresteerd Het bevel tot inhechtenisneming van Car- nera houdt in, dat Camera schuldig is be vonden aan manslag. Alle personen die zich met den wedstrijd hebben bezig gehouden, zijn naar Madison Square Garden ontboden voor een onder zoek. CARNERA. Medische verklaring. Uit Londen wordt aan de Tel. gemeld: Bij het vernemen van het arrestatiebevel, dat tegen Camera is uitgevaardigd in verband met het overlij den van den bokser Schaaf, heeft Primo Camera zich onmiddellijk naar den officier van Justitie begeven om vrijwillige inlichtingen te verstrekken over den wodstrijd. De politie heeft alle personen, die bij den bokswed strijd betrokken waren, opgeroepen om nadere me- dedeelingen te doen over het verloop van den wed strijd. Na de lijkschouwing verklaarde de medische deskundige, Noris, dat de dood een gevolg was van natuurlijke oorzaken en niet van de in den ring op- geloopen slagen. Van enorme economische beteekenis. Vol ledige verwarring in het geldverkeer te De» trolt. New- York, 14 Febr, (V.D. De bankkrach in Michigan, den grootsten industriestaat der- Vereenig- de Staten, blijkt van enorme economische beteekenis te zijn. Te Washington heeft een vergadering plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door Hoover, den minister van Handel, Mills, den gouverneur van de Federal Reserve Bank Harrison en den directeur van de Federal Reserveboard Eugene Meyer. Beraadslaagd werd over de maatregelen, die een volldige instorting van het bankstelsel in Michigan zouden kunnen ver hinderen. De Federal Reserve Board en de Finance Reconstruction Corporation zullen te dien einde sa menwerken. Te Detroit heerscht in het geldverkeer een volledige verwarring. In geheel Michigan heeft de bevolking nog wel tot het einde van de week klein geld, maar cheques worden overal geweigerd, In theaters, bioscopen en res taurants hoopen zich groote bedragen aan gemunt geld. op. Een sterke politiemacht bewaakt de kassen van banken en theaters. De.Federal Reserve Bank te Cbi- cago heeft onder strenge bewaking 20 millioen dollar in goud naar Detroit gezonden. De staats en stads kassen te Detroit waren Woensdag niet in staat loonen en salariss envoledig iut te btealen. iUtgezonderd in het Noordelijke stadsdeel zijn in Michigan alle banken gesloten. De gouverneur van Michigan gaf uitdrukking aan de hoop, dat de bondsregeering het bankstelsel van Michigan zal redden. Op grond van de Finance Recon- struction Act worden 308 banken en spaarkassen in Mi chigan gesteund. De bankkrach te Detroit is, naar thans bekend wordt» veroorzaakt, doordat Ford weigerde, verdere credieten van de Finance ReconstrucUon te laten opnemen, om de Union Guardian Bank te redden. De andere groote cllenten der bank, waaronder zich General Motors en Ohrysler bevinden, hadden het opnemen van verdere credieten goedgekeurd. Ford evenwel nam zijn tegoed van 7.5 millioen dollar terug: daarna staakte de bank haar betalingen. Tegelijk met de banken kondigden de Gas-, Licht-, Electriciteits- en Telefoonmaatschappijen een moratorium van acht dagen aan. De muiterij op „De Zeven Provinciën". Mr. Duys zal de gevangenen in Indië ver dedigen. Op een gisteren te *s Gravcnhage gehouden protpst» meeting der socialisten heeft de heer W. Drees, wet houder van Den Haag, meegedeeld, dat, gezien de moeilijkheden voor de gevangenen om zich de mid delen te verschaffen voor een goede en behoorlijke verdediging, aan den Algemeenen Raad van Partij en Vakbeweging voorgesteld zal worden, mr. Duys, die zich bereid verklaard beeft de verdediging belan geloos op zich te nemen, in de gelegenheid te stellen de reis naar Indië te maken. Nieuwe boot voor Terschelling en Vlieland. Uit Terschelling: De firma Doeksen, die den postdienst en ook den pasagiersdienst tusschen Terschelling, Vlieland en Harlingen onderhoudt, heeft e<?n passagiersboot aan gekocht van de provincie Zeeland, nl. de „Noord-Be velanden", welke boot uit de vaart is genomen. De „Noord-Bevelanden" onderhield den dienst Vlissin- gen-Ter Neuzen, doch door het in dienst stellen van een nieuwe veerpont is de „Noord-Bevelanden" over bodig geworden. De boot biedt plaats aan 600 passagiers en een achttal auto's, terwijl een belangrijke hoeveelheid vrachtgoederen kan worden meegenomen. De „Noord-Bevelanden"' zal voortaan den dienst tusschen Terschelling, Vrieland en Harlingen onder houden. Op aanwijzing van een jonge officiersvrouw werden vele personen veroordeeld, en ten onrechte. Men zal zich wellicht herinneren, dat indertijd te Honoloeloe heel wat was te doen geweest over mevr. Massle, de echtgenoote van een Amerikaansche marine officier. Deze jonge vrouw was op een avond door in boorlingen op straat aangehouden, ontvoerd en onbe hoorlijk bejegend. Het slachtoffer meende een der schuldigen te kunnen aanwijzen, en haar moeder, haar echtgenoot en een paar Amerikaansche mariniers of matrozen trokken er op uit om den srnaad te wreken. Zij vermoordden zekeren Kahabawai. een den hoofddaders zou zijn. Vier anderen werden aangewezen als medeplichtigen. Er ontstond op de Hawai-eilanden een bedenkelijke gisting en de inlandsche bevolking en Amerikaansche schepelingen stonden scherp tegenover elkaar. Er gebeurden nu twee dingen. De z.g. medeplichtigen aan de aanranding van mevr. Massie werden vervolgd; voorts moesten de medeplichtigen aan den moord op den inboorling terechtstaan. Deze laatsten zijn ook in derdaad tot langdrurige gevangenisstraffen veroordeeld. Zij hebben echter slechts één uur van den straftijd fclhoeven te zitten. Toen reeds volgde gratie en vrij lating. Niet lang daarna vertrokken de veroordeelden o.w. de echtgenoot en de moeder van mevr. Massie uit Honoloeloe. Maar nu waren er dus nog de „medeplich tigen" van den vermoorden Kahabawai. Welnu, de Openbare Aanklager heeft de vervolging gestaakt. Het is n.1. uit een rapport van den in deze kwestie te werk gestelde speurders gebleken, dat mevr. Massie's aan wijzing van de schuldigen als onbetrouwbaar moest worden gewraakt. De vier inboorlingen gaan dus nu vrij uit. Maar hun kameraad, de vijfde, Kahabawai, is misschien of waarschijnlijk ten onrechte gedood door mevr. Massie's moeder en echtgenoot.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1