JAAP SNOR breit alles bestl Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. UIT ~"-- f 12.000 uittrok om in 't geheim de werving tegen te gaan. Daar de statuten Koninklijk waren goedgekeurd, kon dit niet dcor den beugel. Twee vragen blijven ter beantwoording over: 1. Is 't geld er geweest, en 2. Zoo ja, wie heeft 't dan verduisterd? Verdachte was bezoldigd bestuurder en aansprake lijk. In hem ziet de Officeir dan ook de pleger der verduistering. Hier dient een gevangenisstraf te wor den opgelegd. Rekening houdende met de feiten, maar ook met het blanco strafregister van ver dachte, eiseht de Officier één Jaar gevan genisstraf. Het pleidooi van Mr. Buiskool. Daarna is het woord aan den verdediger, die onder doodsche stilte zijn pleidooi houdt. Mr. Bulskool ontwikkelt zijn pleidooi in drie deelen. 1. Het juridisch verweer; 2. Het feitelijk verweer; 3. Beschouwingen over het leven en werken van ver dachte. Het juridisch verweer. Aan de hand van het in deze zitting naar voren ge brachte, ontkent pleiter, dat hier sprake kan wezen Van verduistering. De verhouding van verd. tot den bond was op 't stuk der financiën géén dienstverhouding. De belegging der gelden geschiedde met volle toestem ming van het bondsbestuur op naam van den verdachte zelf. echter zonder de verplichting deze in dezelfde munt speciën terug te geven. Zoodra dus 't geld in verdachte's bezit was was de eigendom daarvan op verdachte over gegaan. En, roept spr. uit. verduistering van eigen gel den. bestaat ten eenenmale niet. zoodat verdachte slechts een verplichting overhield tot terugbetaling van een gelijk bedrag. Dus een zuiver civiel r e ch- telijke verplichting. Hiervoor staat het beroep on de statuten va den bond alsmede op bank en girorekeningen. Er kan dus ook geen sprake zijnvan wederrechtelijke toeëigenlng. Verdachte was algemeen vertegenwoordiger en gevol machtigde van den bond, maar niet administrateur. Het feitelijk verweer. Daarna behandelt verdediger een feitelijk verweer. Verdachte ontkent iedere verduistering, heeft zich nim mer gelden van den bond toegeëigend. Iedere opzet da?rtr>e, meent verdediger, ontbreekt. De officier van Justitie is niet geslaagd het tenlaste gelegde te bewij zen of ook maar aannemelijk te maken. Het voor ver dachte bezwarend geachte feit. nJ. dat hü bij de sa menstelling der balans van 1928 het groot kassaldo kende, en dat hij had moeten weten dat dit aanwezig was, is geen juiste aanwijzing. Immers, verdachte be moeide zich nooit met de boekhouding! De tild tot sa menstelling van het finantieel verslag tot 1 Jan. 1923 was meer zeer. zeer kort. Het was bovendien een zeer omvangrijk werk. omdat de boekhouder G. sinds jaren de boeken niet had afgesloten, en omdat daarnevens, 't kassaldo nooit was bepaald. Bovendien, aldus verdedi ger. is van zeer groot belang, dat de balans per 1 Ja nuari 1928 werd samengesteld in Sepjember '2 8. zoodat in die 9 maanden de werkeliike toestand zeer veel kon en moest ziln veranderd. Daarenboven is ge bleken uit het rannort van den deskundige, dat de ont vangsten juist in 't 2e halfjaar 1928 vielen en de meeste uitgaven werden gedaan in 't le halfiaar! De on deze balans gebaseerde conclussie. dat verdachte verduiste ringen moet hebben eeoleegd, is dus op z'n zachtst uit gedrukt. zeer gevaarlijk. De vraag, aldus verdediger Mr. Buiskool, rüst: „Heeft verdachte bij de behandeling vsn dat financieel verlag een zenuwachtige anorst getoond? Dit nu wordt toch be weerd door getuige Pa.poelendam. Maar. aldus pleiter met verheffing van stem. uit het stenogranhisch ver slag en uit de verklaringen der getuigen a décharge staat onomstootelijk vast. dat getuige Pappelendam niet op die vergadering tegenwoordig was! Commentaar overbodig! Ook de bewering, van den deskundige En- gelgeer, dat er steeds weinig geld in huis geweest is, ja, zelfs voor kleine betalingen gelden van de bank of van de giro werden gehaald of deze werden overge maakt, is in 't voordeel van den verdachte. Door getuige Groothof zijn eenige gronden voor bij hem opgewekte achterdocht opgegeven, zooals b.v. ren tebetalingen der hypotheek; een geval van terugbeta ling wn soaarpriden en de uit^eering van f 1600 aan van Klaveren. De betalingen der hvootheekrenten zijn steeds normaal geschied door verdachte zelf. Dit is ko men vast te staan. Het geval-van Klaveren was evenmin Iets bijzonders, daar het geld den zelfden middag door verdachte persoonlijk is uitbetaald geworden. Het spaar- bankgeval is verklaarbaar door de groote extra uitga ven die hadden plaats gehad en 't uitblijven van gelden Uit Indië. Ook dit is dus absoluut niets bijzonders. De quaestie der fusie is geheel in het voordeel var. verdachte. Ook in dit opzicht lijdt Pappelendam aan een rijke fantasie, daar alle getuigen zonder uitzond er ing verklaarden dat verdachte de grootste voorvechter der fusie geweest is en alles heeft gedaan om deze te be spoedigen. Iemand, die zich van verduistering bewust was, zou een fusie juist hebben tegengewerkt, omdat hij dan wel kon begrijpen, dat rekening en verantwoording zou moeten worden gedaan. Wat voorts betreft de agenda voor 't fusiecongres, van September 1931, is wel gebleken, dat verdachte de clausule voor de overdracht der bezittingen door -middel van een accountant heeft doen opnemen en wel vóór dat er van een tekort sprake was. De notulen wijzen dit duidelijk uit. Ook dit doet niet Iemand, die verduiste ring heeft gepleegd. Verdediger komt thans tot de vraag, of verdachte wel ooit zooveel geld onder zich heeft gehad en dit zich kan hebben toegeëigend. Dit alles is op diverse gronden niet aan te nemen. In verband hiermee noemt pleiter diverse punten als b.v.: a. Zijn (verdachte's krachtig streven voor een fusie, toet de daaraan verbonden gevolgen; b. Verdachte heeft zich nooit met de boekhouding be- tnoeid, iets wat hij vóór 1921 juist wèl deed. Iemand'die gelden verduistert, en een leidende positie bekleedt, zal juist invloed op de boekhouding trachten te krijgen om eventueele onregelmatigheden te verdoezelen. c. Het finantiëel verslag van 1928 bracht verdachte vrijwillig uit. Indien hij zich kwaad bewust zou rijn geweest, zou hü in zijn positie dat verslag wel van de baan hebben geschoven, althans dat hebben getracht te bereiken. Maar daarvan geen spoor!; d. De bewuste kladstaatjes van 1928 van verdaentes handschrift zijn tegen iedere gewoonte in nog bewaard gebleven. Indien verdachte, aldus gaat pleiter voort, iets te verbergen had gehad, zou hij deze staatjes wel niet hebben laten liggen! Het staat geenszins vast, dat er ooit zooveel geld is geweest. Rapporten van deskundigen laten alle ruimte voor twijfel te dien opzichte. Indien er wèl zooveel geld zou zijn geweest, waarom heeft men dan nooit die dure en onnoodige hypotheek afgelost? Men heeft zelfs deze in 1925 nog hernieuwd! In geen geval staat vast. dat verdachte dat geld ooit heeft ge had. De geldzaken liepen over zeer veel schijven, als kantoorpersoneel, de vrouw ven verdachte en soms nog anderen. Geeh enkel bewijsstuk van aan verdachte af gedragen gelden is aan te wijzen. De verklaring van ge tuige Groothof verdient critiek. Ten aanzien van zijn -erklaringen zijn vele bedenk.ngen te maken. Pleiter oemt in verband daarmee 't volgende: In de eerste plaats rijst de vraag: Waarom werd ne de schorsing in Juli 1931 alleen de administratie na 1928 op grond van die bewuste kladstaatjes die door verdachte geschre ven waren aan accountant Wegerif gezonden? Moes ten soms die kladstaatjes worden uitgespeeld? Daar naast wil pleiter bij 't volgende stilstaan: Deze getuige verklaarde voorts in zijn 2e verhoor, dat verdachte de balans van 1928 alleen heeft samengesteld, maar in 't derde verhoor, dat hem op verzoek van den verdediger werd afgenomen erkende hij, dat hij (getui ge) daaraan heeft medegewerkt. De door getuige opgegeven gronden voor argwaan te gen verdachte zijn door de feiten voldoende weerlegd- Getuige verklaart voorts, dat er geen u'tgaven kunnen zijn gedaan die niet door hem zijn *beboekt. Hiermede klopt niet zijn verklaring, dat hij in 1928 dat hooge kas saldo wel had gezien, maar dat hij dacht, dat daaraan een speciale bestemming, die hem niet bekend was, was gegeven. Dan meent verdediger de vraag te moeten voorleg gen: Waarom heeft deze getuige nooit met één woord er over gesproken, dat er zoo'n hoog bedrag ln huls moest zijn? Toen hij de boeken nog wèl afsloot, kon hij toch van dag tot dag zien, wat het saldo was; volgens de boeken b.v. in 1924 ongeveer f 9000. Ook verklaarde deze getuige, nooit quitanties van ontvangen gelden te hebben geparafeerd. Maar uit de boeken blijkt toch, dat hij dit soms wèl en soms nièi deed! Waarom? zoo vraagt Mr. Buiskool. Ook aandeelen zijn door getuige geteekend! Waarom sloot hij nooit de boe ken af? Waarom bepaalde hij nooit een kassaldo? Deze vragen dienen beantwoord te worden. De aanvankelijk door getuige opgegeven redenen heeft hij in 't laatste verhoor als onjuist moeten intrekken. Het is voorts ge bleken. dat hij wèl zelfstandig overzichten kon maken En waarom heeft hij sinds 1923 nooit meer kasbewijzen genummerd En dan deze vraag: Waar is 't geld gebleven als ver dachte deze verduisterd heeft? Hiervan is eveneens niets ten nadeele van verdachte aangetoond. Hij en zijn gezin leefden zeer bescheiden. Zijn drukke werkkring liet hem ook geen tijd voor andere dingen. Aan ver dachte is verweten, dat hij van de geboden gelegenheid, om de boeken te controleeren. toen een tekort werd vermoed, geen gebruik zou hebben gemaakt. Dit is een onjuist verwijt, daar zulks ondoenlijk werk was voor iemand, die zich foooit met de boekhouding had be moeid. en bovendien onder zoo'n zware verdenking stond, waardoor hij uit rijn geestelijk evenwicht was ge raakt. Had verdachte in enkele dagen dan moeten doen waar de deskundige pl.m. 5 maanden voor noodig had? Het is niet aan te nemen, dat een man als verdachte die vooraan in het openbare leven stond, en veel bekijks had. stelselmatig verduistering gepleegd heeft ten na deele van d i e menschen, voor wier belangen hij met opoffering van zich zelf heeft gestreden, en dan nog wel met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid voor oogen, dat hü leder oogenbük door dengene, die de administratie bijhield, op de vingers zou kunnen wor den getikt, met daarnaast de wél absolute zekerheid, dat de door hem zoo krachtig bevorderd wordende fusie het doen van rekening en verantwoording met zich bracht Op grond van bovenstaande dringt pleiter met groote nadruk aan op v r ij s p r a a k. BOE RDEB IJ- Met de helit verhoogd. Invoerrecht van kaas ln Daitschland met 50 pet. verhoogd, Ingaande heden. De directie van den Landbouw deelt mede, dat het invoerrecht van Gouda- en Edammer-kaas ln Duitsch- land met ingang van 15 Februari 1933 verhoogd ls van R.M. 20 op R.M. 30 per 100 Kg. Invoer van beperkte hoeveelheden tegen het tarief van R.M. 20 per 100 Kg. zal voorloopig niet plaats kun nen vinden. Denemarken rnimt vee op. Wederom 18.000 stuks afgemolken koelen; gemiddelde prijs f 58. De Deensche regeering heeft thans de voorbereidin gen getroffen voor een stelselmatige inkrimping van den rundveestapel. In de eerste plaats, zoo lezen wo in het „Hsbl." heeft de minister voor Sociale Zaken. Steinc ke. een wetsontwerp bij het Folketing ingediend, waar bij 1.25 millioen kronen beschikbaar zullen worden ge steld om tot einde April per week 1500 koeien op te koopen en het vleesch daarvan te doen verdeelen onder de slachtoffers van de crisis. Het opkoopen en slachten kan geschieden door de gemeenten die daartoe het geld van de regeering ontvangen, met dien verstande, dat een gemeente niet méér terugbetaald krijgt dan 5 tot 7 kronen (al naar de groote) vcor lederen persoon, die op 10 Februari stond ingeschreven als werkzoekende bü de openbare arbeidsbeurzen. De gemeenten behoeven het vee echter niet zelf op te koopen; zij kunnen er wordt door het geven van gelegenheid tot extra-vleeschaankoop Immers een kunst matige vraag naar rundvleesch geschapen dit óók aan het particuliere initiatief (de slagers dus) overlaten In het laatste geval worden dan vleeschkaarten aan de werkloozen e.d, verstrekt. De minister wil per week in totaal 300.000 Kg. rleesch direct of indirect doen verstrekken, overeenkomende du? met pl.m. 1500 stuks koeien. Op 27 Januari waren er in Denemarken circa 187.000 werkloozen en daar de meesten hunner een gezin heb ben. terwijl er ook nog andere crisisslachtoffers in aan merking komen, komt hij tot een totaal van 400.000 per sonen of anderhalf pond per persoon en per week. Verder heeft zijn ambtgenoot van Landbouw. Bor- dlng, een wetsontwerp ingediend, om per week even eens 1500 stuks rundvee op te koopen, om te worden vernietigd. Daartoe wordt een bedrag uit de schatkist gevraagd, van anderhalf millioen kronen, terwijl op alle koeien, die door de slagers worden geslacht (voor de normale vleeschvoorziening dus) een bedrag van 10 kronen zal moeten worden betaald bij wijze van slachtaccyns. De opbrengst daarvan zal worden ge bruikt, om beesten te vernietigen. De minister-president rekent per week op 85.000 kr. slachtaccijns-opbrengst, terwijl de destructie der 1500 beesten volgens hem pl.m. 30.000 kronen zal kosten, zoodat er per week 55.CC0 kronen overblijven, die in een speciaal fonds zullen worden gestort. Hoewel het niet mogelijk is. om een nauwkeurige berekening te maken, omdat niet bekend is, wanneer de maatregel precies van kracht wordt, mag men toch aannemen, dat (evenals de eerste keer) een periode van zes weken de bedoeling is, zoodat ln dat geval wederom 6 X 3000 18.000 koeien worden weg^°werkt. Voor 9000, die opgegeten worden, zal 1.250.C00 kronen beschikbaar worden gesteld, dat ls dus bruto (d.w.z. zónder uitvoeringskosten) 140 kremen per beest of f53 per stuk. Voor de 9000, die vernietigd worden, zal ter beschik king komen eveneens f 53 per stuk. Gezien de vee- en vleeschprijzen in Denemarken is f 53 per beest nog zoo^n kwade prijs nietMen vergete niet, dat De nemarken een greotéren veestapel en een kleinere be volking heeft dan wij, benevens even groote export moeilijkheden, doch een véél grooter export-quan- tum! Wanneer Mocht de recht niet met bovenstaande kunnen mee gaan, dan wil pleiter de uiterste clementie voor dezen verdachte Inroepen. Beschouwingen over het leven en werken van verdachte. Verdediger geeft thans een overzicht van het opof ferende werk van verdachte ten behoeve van dezen zelfden bond en van de gemeenschap. Zoowel als orga nisator voor de belangen van marineschepelingen als in zijn functie van wethouder der gemeente Den Helder heeft verdachte zeer veel goeds tot stand gebracht. De belangen van anderen gingen hem altijd boven zijn eigen belangen. De schorsing en 't daarna gevolgde ont slag met een aanklacht wegens verduistering zijn wel zeer tragisch in het leven van dezen man. Fier heeft hij geweigerd een verklaring te teekenen dat hij deze gelden onrechtmatig zou hebben besteed, waarna men dan nog wel met hem zou willen praten. Hü heeft de voorkeur eraan gegeven deze zaak persoonlyk in han den der justitie te stellen. Deze gang is voor hem wel de zwaarste in zün leven geweest Mocht de rechtbank onverhoopt het „schuldig" uitspreken, dan is hier toch alle reden voor de grootst mogelijke clementie. Pleiter wijst in dit verband op het totale gemis aan controle op de administratie. Men wierp alles maar op de schouders van verdachte. Hü was overladen met functies en baantjes. Alles in 't belang van de lotsver betering van anderen. De groote verdienste die verdach te t.o. van dezen zelfden bond heeft, moet in ieder geval stemmen tot 't opleggen van een milde straf. Het leed dat dit gebeuren over verdachte heeft gebracht, is niet In woorden uit te drukken. Zün geheele leven en werken is met één slag vernietigd. Hü heeft voor goed afge daan. Wat voor een man die in den vollen strijd van het leven stond en zyn idealen trachtte te verwezenlij ken. vooral op zijn leeftüd de grootste straf is die men zloh kan denken. De geheele gemeente Den Helder is hem zeer veel dank verschuldigd, maar wat blijft voor dezen verdachte nu nog daarvan over? Toen verdachte terstond bü het constateeren van het verschil de ju stitie In de zaak wilde mengen, heeft men hem weten te bewegen toch nog als pleitbezorger voor de fusie en het belang van de schepelingen werkzaam te blijven. Ondanks het feit dat verdachte geestelijk en lichame lijk gebroken was, heeft hij In 't belang van de organi satie deze welhaast onmenschelijke taak toch nog vol bracht. En de dank was het op staande voet gegeven ontslag met een aanklacht wegens verduistering. Toen had men hem niet meer noodig. Ten slotte: moge de langdurige voorloopige hechtenis van 7 maanden voor Uwe rechtbank een reden zijn dezen man geen verdere gevangenisstraf te doen ondergaan, daar reeds deze langdurige eenzame opsluiting een onmenschelüke kwel ling is geweest voor dezen man, die,zijn leven lang heeft gestreden voor de vrijheid. En hiermede eindigde Mr. Buiskool zyn schitterend en met gloed van overtuiging uitgesproken pleidooi. Nadat de officier van" Justitie den verdediger van re pliek heeft gediend, wordt de uitspraak bepaald op he den over 14 dagen, t.w. 28 Februari e.k. Om kwart voor elf was de zitting ten einde. le Klas Reparatie-Inrichting, voor nlanwwerk zoo wel als voor alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken (ook de allerfijnste) zijn wtj no. 1. ZUIDSTRAAT 19, DEN HELDER. (Let op den gelen winkel). Elke vrachtrijder neemt gratis de pakjes mede.) Depot voor SCHAGEN: C de Moei, Noord. Meerv. Strafkamer. Zitting van Dinsdag 14 Februari. Uitspraken vorige zitting. Arle Sp., logementhouder en koopman te Schagen, diefstal gepleegd te Schagen in 1928, 10 maanden ge vangenisstraf. Petrus K., vrachrijder, Nibbixwoud, hooger beroep vonnis Kantongerecht Hoorn, ter zake overtreding art. 22 Motor- en Rijwielwet; vonnis Kantonrechter lioorn bevestigd. Willem G., vrachtrijder, Egmond aan Zee. Als voren hoger beroep vonnis Kantcnger. Alkmaar. Vonnis bevestigd. Marie R., kraamverpleegster. Alkmaar, hooger be roep, als voren, vonnis bevestigd. Petrus R., arbeider, Medemblik. Hooger beroep von nis Kantonger. Medemblik, ter zake overtreding po iitieverordening dier gemeente. Vonnis bevestigd. Tariefsverlaging bij de spoorwegen Zeer waarschijnlijk met 1 April a.s. Naar wordt meegedeeld, is het zeer waarschijnlijk, dat de aangekondigde tariefsverlaging bij de spoor wegen, omvattende de tarieven van de biljetten en kele reis en ééndaagsche retours, gezelschapsbiljet ten, vacantiekaarten enz. op 1 April a.s. wordt in gevoerd. Ook de bagage-prijs wordt op dezelfden datum ver laagd. Zooals bekend, geldt deze verlaging niet voor rij- wielkaarten. Winteronweer in Duitschland Onweer en hevige sneeuwbuien boven Ber lijn. Gisterochtend tusschen 4 en 5 uur heeft het te Ber lijn en omstreken, vooral in de Westelijke voorste den, hevig geonweerd. Bij tijden waren de slagen zoo bard, dat de menschen uit hun slaap werden gewekt. Iet zeldzame natuurverschijnsel ging gepaard met hevige sneeuwbuien, storm en sterk lichten. In hei Noorden van Berlijn is de bliksem in een trammas? geslagen, doch er is geen noemenswaardige schade veroorzaakt. Ook later op den ochtend was het echt April-weer. Hevige snoeuv stormen wisselden af met helderen zonneschijn. Ook boven Silezië. Ook boven Silezië heeft het hevig geonweerd en heeft tegelijkertijd een sneeuwstorm gewoed, zoodar. het land, dat tot nog toe vrij van sneeuw was, met een dik sneeuwkleed was bedekt. Ook in de Silezi- sche bergen vait sneeuw. Te Breslau heeft de sneeuw val eenige vertraging in het verkeer gebracht, ter wijl door het inslaan van den bliksem de lichtlei- ding en de leiding van de electrische tram op eenige plaatsen beschadigd zijn. Doodelijk ongeluk op het station te Stadskanaal. Lijk van een spoorwegbeambte tusscha de rails gevonden. Gistermorgen omstreeks 7 uur werd op het stationj.1 emplacement der Ncderlandsche Spoorwegen u Stadskanaal het lijk gevonden var. den heer A. Me-, dendorp, beambte bij de N.S., Vermoedelijk is de heer M. bij het rangeeren tus schen een paar losstaande wagens geraakt. Het laatst werd om 6.15 gerangeerd. De heer M. laat een vrouw en drie kinderen achter de OMGEVING LANGEND IJK Men deelde ons mee, dat de Arbeiders-Avondschool van het instituut voor Arbeidersontwikkeling, onge- veer 50 .eden telt. Het Bestuur heeft zich tot de ge. meentêraden gewend met het verzoek het lesgeld van werkloozen en hen die in werkverschaffing arbeiden, voor hen te willen betalen. Ten aanzien van de salarisverlaging van het personeel der Gemeenschappelijke Lichtbedrijven voor Langendijk en St Pancras heerscht, zoo deelde men ons mee, geen eenstemmigheid. Van dc zijde der vertegenwoordigers van het personeel zou men de voorkeur geven aan een loonsverlaging van 6 met vrijstelling van de eerste f 1000, boven een verlaging van 6 waarbij 25 van het loon van die veria ging wordt vrijgesteld. ZUIDSCHARWOUDE. Dc hoop van hen, die uit een oogpunt an verkeers> veiligheid gaarne hadden gezien, d het afgebrande rr. eeel van den heer Stuurman niet meer zou wor den opgebouwd, zal naar we vernemen, wel niet in vervulling gaan, daar het de bedoeling is op dezelf de plaats een dubbel woonhuis te bouwen. DAMMEN, Maandagavond had ten lokale van den heer P. Kra mer alhier, de prijsuitreiking plaats van de door de plaatselijke damve reen I ging „Damlust" uitgeschreven nederlaagwedstrijden. Er was vrij veel belangstelling. De voorzittei van Darnlust, de heer W. C. Bouman, opendo de büeenkomst met een hartelük woord van welkom en ging uitvoerig de geschiedenis van het dam spel in deze gemeente na. Onze vereeniging, aldus apr., had nog nooit een wedstrijd georganiseerd, omdat wij daohten daarvoor niet genoeg te kunnen presteeren. Totdat men op de gedachte kwam een nederlaag^wed- strijd uit te schrijven, wat zeer tot de ontwikkeling der vereeniging zou bijdragen. Spr. herinnerde aan den vreedzamen strijd die gestreden is en verzekerde de af- gevaardlgden der deelnemende vereenigingen, dat Dam lust gaarne by hen wilde komen om een wedstrijd te spelen. Spr. bracht den wed strijd-administrateur, den heer W. Verkroost woorden van dank voor zün vele werkzaamheden, waarna spr. met een toepasselijken speech de prijzen uitreikte. De heer A. Hoogland dankte namens de vereen. St. Pancras voor den ontvangen krans en noodlgde meteen Damlust uit bü hen een return-match te komen spelen. Ook de afgevaardigde van Alkmaar noodlgde Dam lust en de vereen, van St. Pancras uit deel te nemen aan hunne wedstrijden, welke in September of October zullen worden gehouden. Gaarne zal men de vereenigin gen dezen winter ook nog ontvangen. De uitslag was als volgt: geep. part prrft p. -Damlust gem. Stint Pancras 23 38 8 1.652 Alkmaar 23 32 14 1.391 Helder 27 28 26 1.037 Obdam 20 16 24 0A Hoorn 24 18 30 0.75 St. Pancras 1ste prijs; Alkmaar 2e pr., Helder 3e pr. BROEK OP LANGENDIJK. Zondagnacht jl. is met een wielrijder medegeloopen uit Broek op Langendijk een groote zwarte Deensche Doghond. Inlichtingen omtrent dezen hond kunnen worden gevraagd aan het bureau van politie te Alk maar. Barc^rwacht en Vrijwillige Landstorm. Maandag 13 Febr. 1933, werd door do Burgerwach ten en de afdeelingen van den Bijz. Vrijw. Landstorm aan den Langendijk een schietwedstrijd gehouden, in het lokaal van J. de Boer. Door 152 schutters werd aan den wedstrijd deelge nomen, waaraan verschillende mooie prijzen verbon den waren, zoowel in natura als kunstvoorwerpen. Vóór het uitreiken der prijzen werd allen een hartelijk welkom toegeroepen door Burgemeester Slot, welke het aangenaam aan deed dat zooveel jonge mannen en ouderen in dezen boozen tijd toonen het gezag ter zijde te staan Hierna werd het woord gegeven aan Kapitein Ha- remaker. Inspecteur der Burgerwachten in Noordhol land, welke een causerie hield over de gebeurtenis sen welke den laatsten tijd zijn voorgevallen. De ge beurtenis met „De Zeven Provinciën" kan nog niet volledig behandeld worden, daar de rapporten dien aangaande nog niet binnen zijn. Spr. is de meening toegedaan, dat de oorzaken welke er toe geleld heb ben geschieden door invloeden van communlstischen aard, welke reeds 10 jaren lang daarop hebben inge werkt. Die invloeden moeten we niet onderschatten. Maar als lichtpunten noemt spr. de geestdriftige ontvangst van H. M. de Koningin, terwijl de burgerwachten ook beteekenen een huldiging van het gezag. Deze demonstratie is een prachtig beeld en van groote beteekenis, omdat men voor 100 procent op jullie kan vertrouwen Spr. wekt op. paraat te zijn en te blijven, zijn organisatie te handhaven en propa ganda te maken. Burgemeester Slot brengt spreker dank en stelt voor het navolgende telegram te verzenden aan H.M. de Koningin: „Burgerwacht en Bijzondere Vrijwillige Landstorm van de Langendijker gemeenten, na hc; houden van een wedstrijd, in vergadering bijeen, te B ->ek op Lan gendijk, betuigen Uwe Hajesteit hare bijz,. 1ere aan hankelijkheid en bidden U in deze moeilijk tijden Gods zegen toe." Namens hen, Burgemeester Slot. Hierna werd de uitslag van den wedstrijd bekend gemaakt, welke als volgt luidt: 1. Burgerwacht Broek op Langendijk, met 1883 p.; 2. Bijz. Vrijw. Landstorm Broek op Langendijk met 1862 p.; 3.Burgcwacht Noord'scharwoude, 1829 p.; 4. Bijz. Vrijw. Landstorm Noordscharwoude, 1814 p.; 5. Burgerwacht Zuidscharwoude 1729 p. De corpsprijs, zijnde een medaille, beschikbaar ge steld door burgemeester Slot, werd alzoo gewonnen door de Burgerwacht te Broek op Langendijk. ANNA P AU LOW N A Op Vrijdag 17 Februari a.s. zullen de heeren Mr. J. A. E. Buiskool, advocaat te Schagen en F. L. van der Leeuw, adj.-directeur van het Bureau van den Kon. Ned. Middenstandsbond, voor de Handeldrij vende cn Industrieels Middenstandsvereeniging een lezing houden. Mr. Buiskool bespreekt eenige juridische onderwer pen, voor den middenstand van belang; de heer v. d. Leeuw zal over de beteekenis van middenstands organisatie in dezen tijd het woord voeren. De vergadering wordt om 8 uur gehouden in hotel „Veerburg".

Schager Courant | 1933 | | pagina 6