Alicicci linn- Uitruil-Inünitlil Ontbinding van de Tweedejamer. Kabinetscrisis in België. China en Japan Ernstige toestand in Roemenië. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Nieuwe verkiezing op 26 April a.s. Geen ultimatum Directe onderhandelingen De lassoroovers van Kopenhagen Scherpe uitval van Italië tegen Frankrijk Caro overleden Aan den grond geloopen Donderdag 16 Februari 1933. SCDAGEI 76ste Jaargang No. 9230 ClÏRAfP. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 'smorgens 8 uur, worden Adver- tentiën nng zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.' DIT NIJMMEB BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Sluiting der tegenwoordige zitting op 6 Mei. Gistermiddag is een Koninklijk be sluit verschenen, waarin de Tweede Ka mer werd ontbonden met ingang van 8 Mei a.s. De dag van de candidaatstelling is bepaald op 15 Maart. De sluiting van de tegenwoordige zit ting der Statcn-Generaal zal geschieden op Zaterdag 6 Mei, de eerste zitting der Kamers na de ontbinding op Dinsdag 9 Mei. Voorts vernemen wij, dat de minister van Binnenlandsche Zaken den dag van de stemming zal bepalen op 26 April. De samenstelling der huidige Tweede Kamer. 30 Katholieken 24 Sociaal-Democraten. 12 Anti-Revolutionnairen. 11 Christelijk-Historischen. 8 Vrijheidsbonders. 7 Vrijzinnig-Democraten. 3 Staatkundig Gereformeerden. 2 Communisten. 1 Plattel andersbond. 1 Hervormd Gereformeerd. 1 Middenstandspartij. De Kamer tegen morgenmiddag bijeenge roepen ter regeling van werkzaamheden. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Vrijdag 17 Februari om 1 uur. In deze vergadering is aan de orde een regeling van werkzaamheden. De voorzitter zal voorstellen om in verband met een hem door den voorzitter van den Raad van Mi nisters gedaan verzoek tot spoedige behandeling van de begrootingen betreffende Suriname en Neder- landsch—Indië voor 1933 de beraadslagingen over die wetsontwerpen aan de orde te stellen tegen Dins dag 21 Februari 1933 te een uur. Korten tijd voor de voorbereiding. Het feit, dat de verkiezingen voor de Tweede Ka mer ten gevolge van de Kamerontbinding thans on geveer twee maanden vervroegd zijn, is voor ons aan leiding geweest te vragen, welke gevolgen dit zou hebben voor de organisatie en het voorbereidend werk op het bureau verkiezingen in de Staalstraat te Amsterdam. De termijn voor het nazien der Kie zerslijsten blijft van 23 Februari tot 9 Maart. Op de nieuwe lijst van kiesgerechtigden, welke ter inzage ligt op het-bureau in de Staalstraat, komen voor do ingezetenen, tevens Nederlanders of door de wet als Nederlandsch onderdaan erkende personen, die vóór 1 Januari van het jaar, waarin de kiezerslijst is vast gesteld bij den Burgerlijken Stand, als inwoner zijn ingeschreven en vóór 1G Mei van dit jaar 25 jaar oud zijn. Is men hier niet ingeschreven, dan komt men nog voor op de kiezerslijst in die gemeente, waarin men het laatste jaar was ingeschreven. Voor liet stemmen in een andere plaats, waartoe men zich mettertijd aan de Staalstraat moet. vervoe gen, zal thans minder animo zijn, daar nu de verkie zingen niét in de vacantie vallen. Voor het stemmen bij volmacht is de termijn reeds verstreken; de lief hebberij daartoe is gering. Het vervroegen der verkiezingen veroorzaakt op het bureau natuurlijk wel meer inspanning, daar men aanvankelijk was ingesteld op 21 Juni. De tijd tusschen nu en de candidaatstelling is ook belangrijk korter. Met behulp van extra krachten uit het ge- meentepersoneel zelf, en van de wachtgelders der ge meente, hoopt men echter alles bijtijds in orde te krij gen, ondanks het feit, dat verschillende termijnen nu korter zijn, of in elkaar loopeo. SPOORWEGSTAKING. Enkele dooden. Vele arrestaties. BOEKAREST, 15 Febr. (V.D.). 4000 arbeiders der spoorwegen in het district Boekarest zijn Woensdag opnieuw in staking gegaan, omdat de militaire auto riteiten in den afgeloopen nacht elf arbeiders, die er van verdacht worden te behooren tot de ontbonden verklaarde communistische geheime organisaties, hebben laten arresteeren. De stakers eischen niet alleen de in vrijheidstelling der gearresteerden, doch stellen ook een aantal poli tieke eischen, o.m. de opheffing van den staat van beleg. De onderhandelingen tusschen de stakende arbei ders en de militaire autoriteiten hebben den gehee- ien dag geduurd. Te Klausenburg is de orde zoo goed als geheel her steld. Een arbeider werd door geweerschoten ernstig gewond. Te Constanza is het tot een ernstiger inci dent gekomen: een communistische leider schoot op het oogenblik zijner arrestatie den commissaris van politie dood en pleegde toen zelfmoord. In het geheele land, in het bizonder in de groote steden, zijn tal van personen gearresteerd. Te Boekarest zouden 84 per sonen gearersteerd zijn. Des avonds heeft de toestand zich nog verder toe gespitst, zoodat de regeering zich genoodzaakt heeft gezien, militairen te requireeren, ten einde drasti scher te kunnen optreden. Betreffende den algemccnen toestand wordt het volgende communiqué in de bladen gepubliceerd: Te Klausenburg is de politie er in geslaagd de door do stakende arbeiders bezette werkplaatsen der spoor wegen van achteren binnen te dringen, waarna de arbeiders capituleerden. De belhamels zijn gearres teerd. Te Boekarest is zoo juist en aanvang gemaakt met de gewelddadige ontruiming der door de stakers bezette spoorwegplaatsen. Aan de zijde der gendar mes zijn tot nu toe twee personen gewond. Uit de richting der werkplaatsen is thans sirenengeloei te hooren. Alle berichten betreffende een in Roemenië uitgebroken revolutie zijn te verwijzen naar het land der fabelen. Er is geen reden tot ongerustheid. Regeering in de minderheid over een nietige aangelegenheid. Ko ning Albert weigert het ontslag te aanvaarden. De Belgische premier, De Broqueville, heeft gister middag het ontslag van zijn kabinet aangeboden. De koning heeft echter geweigerd het ontslag te aan vaarden en De Broqueville heeft 24 uur bedenktijd gevraagd, alvorens hij zijn definitief besluit zal me- dedeelen. Aanleiding tot dezen stap was, naar Reuter meldt, dat de regeering bij een onbelangrijke stemming over de on- geldigverklaring van 'n gemeenteraadsverkie zing in de minderheid geraakte door een/Sa mengaan van eenige li beralen met socialisten, fronters en communis ten. De minister van bin nenlandsche zaken had ^en besluit vernietigd van de bestendige deputatie (ongeveer gelijkstaande met Gedeputeerde Staten te onzent) van de provincie Namen, waarbij de ge meenteraadsverkiezingen van Hastière (een dorp ten Z. van Dinant aan do Maas) nietig waren verklaard. Een motie van afkeuring tegen den minister van binnenlandsche zaken werd met 82 tegen 72 stem men aangenomen, doordat dertien liberalen vóór stemden. Men neemt aan, dat de premier De Broqueville die pere gronden had voor zijn ontslagneming ontleend aan de katholieke-liberale samenwerking. Weigering van den koning. De koning heeft, zoo meldde Reuter verder, gewei gerd het ontslag der regeering te aanvaarden. De Broqueville vroeg 24 uur bedenktijd alvorens aan den wensch van den souverein om aan te blij ven gevolg te geven. In den brief waarin het ontslag geweigerd wordt verklaart de koning, dat het land het niet zou be grijpen, dat. het lot van een regeering, die zich tot taak heeft gesteld den financieelen en economischen toestand der natie te verbeteren, verbonden kan zijn aan de quaestie van de geldigverklaring van een ver kiezing in een dorp. Onder deze omstandigheden kan de koning het ontslag niet aanvaarden. KONING ALBERT. SJANGHAI, 15 Februari: De eerste stap bij de directe Chineesch—Japansche onderhandelingen tot bijlegging van het Mandsjoerij- sche conflict is vandaag ondernomen door Toean Sjijoei, een bejaard politicus, die een onderhoud heeft gehad met Ariyoshi, den Japanschen ambassadeur, met wien hij van gedachten wisselde over de nog niet opgeloste ChineeschJapansche problemen, met in begrip van de kwestie Jehol en die van den Volken bond. Tsjcn Koeof, de leider der „blauwhemden", de fas cistische organisatie, welke Tsjang Kais Tsjek steunt was eveneens aanwezig. Het onderhoud heeft zulk een goeden indruk gemaakt, dat de koersen der obli gaties zijn gestegen. Geen ultimatum aan China? Uit TOKIO, 15 Februari: Het Japansche ministerie van oorlog deelt mede, dat alle berichten, volgens welke binnenkort een of meer ultimatums aan het Chineesche opperbevel of aan andere Chineesche instanties zouden worden ge zonden, niet in overeenstemming zijn met de waar heid. Dergelijke berichten worden door China ver spreiden, teneinde den toestand te verscherpen. Naar Tokio ontboden. Tokio, 15 Febr. Naar het/blad Jomoeri, dat zeer nauwe betrekkingen onderhoudt met het Japansche rainistrie van Marine, meldt, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken den leider der Japansche de legatie te Genève opdracht gegeven op 27 Februari Genève te verlaten en naar Tokio te komen, om daar de regering rapport uit te brengen. Dit wijst er op, dat nog niet direct op een breuk met den Volkenbond wordt aangestuurd. In afwachting van een treffen. Uit Peking wordt gemeld, dat het Verre Oosten thans leeft in de vrees voor een buitengewoon bloedigen veldslag. Volgens de Chineesche bladen tracht de mi nister van financiën te Nanking een som van 20 millloen dollar bijeen te krijgen voor oorlogsdoeleinden. De bankiers te Peking en te Tientsin hebben 5 millioen doller toegezegd. Berichten uit Chineesche bron doch afkomstig uit Mantsjoerije maken melding van voort durende toestrooming van Japansche troepen naar de grens van Jehol. In Japansche krongen wordt rekening mee gehouden, dat de operaties den 20stei» van deze maand een aanvang zullen nemen. De Japanners wen- schen reeds flink aan den gang te zijn op den lsten Maart, welke datum de eerste verjaardag is van de on afhankelijkheidsverklaring van Mantsjoeliwo. De Chineezen hebben in Jehol een sterk leger. Men neemt aan. dat de Japanners, voor zij met vechten be ginnen, zullen eischen, dat de Chineesche troepen Jehol ontruimen, maar het schijnt absoluut bulten alle ver wachting te zijn, dat China aan zoo'n eisch zou voldoen De Japanners zullen bU herhaling beloven, dat zij de krijgsbedrijven niet verder zullen uitstrekken dan tot aan den Grooten Muur, dien zij beschouwen als de zui delijke grens van Mantsjoekwo. Maar nu vraagt men zich af, of dit niet tevens in zal houden, dat Japan ook de hand gaat leggen op andere stukken van het eigen lijke China, die b.v. in de provincies Kansoe en Sjansie, evenals die in Mongolië bez den Grooten Muur liggen De Chineesche pers dringt er op aan, dat de Chineesche regeering een oorlogsleening zal uitgeven, waaraan iedereen in (^hina zal willen deelnemen. Het jongste geval was niet echt. De bewoners van de Deensche hoofdstad, Kopen hagen, die, zooals te begrijpen is, eenigszlns ontsteld waren geraakt over de herhaalde gevallen van den laatsten tijd, waarbij op straat menschen waren aange rand door ze een touw of snoer om den hals te wer pen, zullen althans met een zucht van verlichting ver nomen hebben, dat het jongste geval in hun stad na dien tijd is er nog een in de provincie geweest, maar dit schijnt op een wraakneming berust te heb ben maar comedie geweest is De jeugdige werk- looze, die kermende op straat werd aangetroffen en beweerde door lassoroovers te zijn overvallen, van wie er een sprekend op een bekend filmacteur leek, is na een verhoor door de politie door de mand gevallen en heeft bekend het heele geval zelf te hebben geënsce neerd! Het touw had hij aan een onbekende op straat gevraagd en na het stevig om zijn hals te hebben gewonden, weer weggewo:/m, waarna hij op straat was gaan liggen en gekreund had om de aandacht te trekken. Waarom hij dit gedaan had, kon hij niet precies zeggen, maar de oorzaak zal wel geweest zijn, dat hij in de kranten wilde genoemd worden en zich lnteres- sant wilde voordoen tegenover zijn bekenden. Beschuldiging dat de Franschen de ver stoorders van den vrede zijn. V.D. verneemt uit Milaan: Het orgaan van Mussolini, de „Popoio dTtalia", wijdt nogmaals een uit Rome gedateerd hoofdarti kel aan de Fransche beweringen over een geheim Italiaansch-Duitsch-Hongaarsch verdrag. Het blad neemt hiertegen op zeer scherpe wijze stelling Het ziet in deze niet te qualificeeren Fransche mystifi catie en leugencampagne een directen aanslag op den vrede. „Wie zou eigenlijk na de verspreiding van der gelijke gifgassen, die bestemd zijn om de Europee- sche volken in verwarring en angst te brengen, nog kunnen gelooven aan de oprechtheid van de Fran sche vredesliefde en aan de ernst, der bedoelingen om te komen tot verbetering der Fransch-Italiaansche betrekkingen", vraagt het blad. De waarheid is, dat Frankrijk niet wil ontwapenen en ook niet zal ontwa penen. Het zal geen enkel geweer opgeven, doch ten einde zich voor de wereld een alibi te verschaffen, gaat. het zich te buiten aan fantaseeren over geheime bondgenootschappen en oorlogsgevaren aan den over kant van den Rijn en den overkant der Alpen. Het artikel zegt verder letterlijk: „Wij kennen thans degenen, die den vrede willen en degenen, die een oorlog voorbereiden om Europa te beheerschen. De verantwoordelijkheid staat thans vast. Geen mensch bedreigt Frankrijk, doch het is Frankrijk, dat met zijn tot het oneindige toegenomen bewapening, met zijn geest van intriges, met zijn eerzucht., met zijn zij het dan ook niet heilig egoisme, met zijn ongehoorde oer-oude ontkenning van de behoeften van andere volken, met zijn bondgenootschappen en met zijn door de kanonnenfabrikanten gefinancierde pers. Europa en de wereld bedreigt." Plotseling overleden tijdens een concert te Utrecht, De baszanger Jac. Ph. Caro, die hier in de omgeving geen onbekende is en meermalen in vroeger jaar op avonden van de zangvereeniging „Euphonia" te Scha gen als solist is opgetreden, is gisteravond te Utreoht tijdens het abonnementsconcert van het Stedelijk Orkest plotseling overleden. Als tweede nummer van het programma zong Caro den monoloog uit de opera „Der fliegende Hollander" van Richard Wagner. Juist toen hij een bepaalde passage gehad had, stortte hij voorover van het podium in de zaal. Het orkest zweeg... ijlings schoten bezoekers uit de voorste rijen toe en onder doodsche stilte werd de zan ger weggedragen. De dirigent Henri van Goudoever wist door kalm optreden een paniek te voorkomen en wenkte de orkestleden het podium te verlaten. Het ontstelde publiek verspreidde zich, in afwachting van nadere me- dedeellngen in de wandelgangen. Spoedig daarna deed het bericht de ronde, dat Caro overleden was. Zijn vrouw en zijn dochter bevonden zich in de zaal. Toen het verscheiden bekend was, werden de lichten gedoofd, waarna het publiek, diep onder den indruk, Tivoli verliet Caro trad. behalve als concertzanger, dikwijls op in. kerken en voerde jaarlijks de directie van kinder- en massazang bij nationale feestdagen. De heer Caro, die de functie van schoolhoofd en leeraar aan de rijks kweekschool te Utrecht vervulde, was een imponeeren- de verschijning en een populaire figuur in ons land. Merkwaardig is geweest, dat ook op dezen avond zijn zang tot op het tragische oogenblik in volle kracht en diepte heeft geklonken. Jac. Philip Caro is op 11 September 1881 te Utreoht geboren, hij is dus 51 jaar geworden. IN HET AMSTELDIEP WEERINGEN. BENOORDEN Door het slippen van de koppeling van den motor is Dinsdag het 80 ton metend stalen klippersvaartuig „Rival", schipper J. S. Dijkstra uit Drachten, in het Amsteldiep benoorden Wieringen aan den grond ge loopen, aldus het Hbld. Het schip was onderweg van Stavoren naar Den Helder en had een lading kozijnen, deuren, e.d., waar van een gedeelte als deklast. Om ongeveer tien uur was het van Den Oever op Wieringen vertrokken. Het was hoog water toen het schip door het motordefect aan den grond geraakte, zoodat het met laag water geheel droog kwam te zitten. Een voorbijvarende Heldersche motor-bótter kon geen assistentie verleenen en waarschuwde in Den Helder gekomen, onmiddellijk de reddingsboot „Dorua Rijkers", die met een bemanning van vijf koppen on der schipper Koen Bot uitvoer. Door het vallende water moest zeer voorzichtig gemanoeuvreerd worden. Bovendien bleken de op da reddingboot aanwezige trossen te kort te zijn om ver binding met de „Rival" te kunnen krijgen. Het water was onderwijl weer gaan wassen, waar door het vaartuig vlot kwam. Voorafgegaan door de „Dorus Rijkers" zette het schip koers naar Den Hel der. Het bleek echter dat er zand in de koelwaterpomp was gekomen, waardoor de motor onderweg weer af sloeg De reddingboot heeft toen langszij vastgemaakt en de „Rival" naar Den Hlder gebracht, waar het vaartuig 's avonds om ongeveer halfelf veilig aan da kade gemeerd lag. Aan boord van de „Rival" bevonden zich, behalve de schipper, nog twee personen. UIT EEN AUTO GEVALLEN. Door het opvallen van het portier. Dinsdagmiddag ia op den Amsteldijk van een geslo ten Ford-auto een portier opengevallen. Een der inzit tenden, een dame uit Amsterdam, kwam op den weg terecht. Met een schedelfractuur en inwendige kneuzin gen werd z\j naar een ziekenhuis te Amsterdam over gebracht.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1