Raad Heerhugowaard. Bekendmaking-en. SUBSIDIE WERKVERSCHAFFING VASTHOUDEN HONDEN HET DROEVIG EINDE VAN EEN IDYLLE Ophaalbrug te Alphen ineengestort Het Zaansche geschil Een avontuurlijke juffrouw Hongerstakende slangen Meer paarden! M a t a H a r i Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter kennis van de tuinbouwers, dat zij, die in aanmerking wenschen te komen voor de subsidie inzake de z.g. baggerreee- ling, zich kunnen aanmelden ten kantore der arbeidsbemiddeling, gebouw „Vreeburg" aan de Loet, alhier, op Maandag 20 dezer, des namiddags tusschen 6 en 7 uur. Schagen, 16 Fehruari 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J COHNELISSEN. De Secretaris. BOGGEVEEN. Burgemeester en Wethouders van Scha gen; Gelet op artikel 31 der Algemeene Politie verordening dezer gemeente; GELASTEN: le. den eigenaren van honden, wonende in de wijken G, H, J, en K hunne honden vanaf heden tot 1 Mei a.s. vast te leggen en vast te houden; 2e. eigenaren of geleiders van honden, zoo- dra deze gedurende genoemden tijd met hunne honden buiten de kom der ge meente komen, deze aldaar niet los te laten loopen. Overtreding zal worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f 25.of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, 15 Februari 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C.ORNELISSEN. De Secretaris. ROGGEVEEN. Een minnaar met fantasie. Pseudo-rijks- ambtenaar maakt liefde tot een bron van inkomsten. Een goed-geloo- vig slachtoffer. In Augustus leerde een juffrouw, die ergen9 in het Westelijke stadsgedeelte van Rotterdam woont, een meneer kennen, met wien zij al dadelijk zeer sympa thiseerde. üok hij leek zeer op haar gesteld en ter na dere kennismaking ging het paar eenige malen sa men uit. üe meneer vertelde, dat hij rijksambtenaar bij de belastingen was. Hij vertelde haar nog veel meer en weldra zei hij, zóó verliefd te zijn, dat hij het er wel op durfde wagen in diensttijd met haar uit te gaan, hetgeen natuurlijk volstrekt niet mocht. De juffrouw was hierdoor ten zeerste gestreeld. Maar een paar dagen later kwam de meneer vertellen, dat zijn chef hem gesnapt had. Het met dames uitgaan in diensttijd werd altijd gestraft met een week schor sing, zoo deelde hij mee. Nu was het vervelende van de historie, dat in die week juist de laatste dag van de maand viel. Onder rijksambtenaren is het de ge woonte het maandsalaris op de laatste van de maand te incasseeren. Nu hij geschorst was, kon hij zijn tractement niet krijgen en daarom moest hij, zoo ver telde hij, maar op den iaatsten dag van september wachten. Dan zou hij wel het salaris van 2 maanden ineens beuren, intusschen zat hij natuurlijk geheel zonder geld. De juffrouw vond dit zóó verschrikkelijk dat zij hem dadelijk f 100 gaf. Een paar dagen later vertelde de meneer, dat hij weliswaar van die f 10U gedurende de maand September rond kon komen, maar dat hij voor dien tijd een pak had besteld en dat de kleermaker f 100 van hem moest hebben. Als rijksambtenaar mocht hij geen schulden hebben, zoo dat de kleermaker, het kostte wat het kostte, betaald moest worden. Üe juffrouw was dit met hem eens en zij gaf hem weer f 1C0. Weer een paar dagen later vertelde de meneer, dat hij bestuurslid was van een vereeniging van rijksambtenaren, welke vereeniging in Den Haag zou veigaderen Reisgeld had hij niet en ook zijn contribute kon hij niet betalen en iat was voor een rijksambtenaar iets heel ergs. De juf frouw gaf hem daarop f7.50. Toen de laatste dag van September voorbij was, dacht de juffrouw dat zij het voorgeschoten geld wel terug zou krijgen. Dit is ech ter niet geschied Nog geruinien tijd heeft de meneer de juffrouw aan de praat weten te houden, maar toen •uitkwam, dat hij haar een valschen naam bad op gegeven, was het opeens met haar liefde gedaan. Dat was het einde. De polite werd in de zaak gemengd. Deze arresteerde den 38-jarigen bloemist W. S. V., tooals de pseudo-arabtenaar in werkelijkheid bleek te heeten. De man is inmiddels al naar het Huis van Bewa ring overgebracht. Vrachtauto tegen een der pijlers opgere den. Erasage stagnatie van het ver keer te land en te water. Een ruine van bont en ijzer. Donderdagmorgen vroeg is een van de ophaalbrug gen bij de Gouwsluis onder Alphen aan den Rijn ten gevolge van de aanrijding door een vrachtauto totaal vernield, waardoor zoowel de scheepvaart tusschen Amsterdam en Rotterdam als het snelverkeer over den rijksweg UtrechtLeidenDen Haag ernstig Wordt belemmerd. Tot goed begrip van de situatie diene, dat bij de Gouwsluis, waar de Gouwe uitmondt in den Ouden Rijn, twee ophaalbruggen die uit de tweede helft der vorige eeuw dateeren, vlak achter elkaar liggen. Zij vormen een schakel in de drukke verbinding Utrecht- Leiden. Tusschen beide bruggen ligt een best rating van slechts 7 M. Herhaaldelijk hebben op deze brug gen, die zeer smal zijn, en voor de vele automobilis ten, die hier passeeren, een waar verkeersobstakel vormen, reeds ongelukken plaats gehad en heel wat auto's zijn reeds met de stijlen van de brug in aan raking gekomen. Zoo ook dezen morgen. Omstreeks 7 uur naderde een vrachtauto van de firma van Doorn, uit Amersfoort, waarvan de be stuurder na den eersten brug gepasseerd te zijn, te veel naar rechts hield, waardoor hij tegen den rech terstijl van de tweede brug botste. Deze gietijzeren stijl knapte als een strootje, met het gevolg, dat ook de linker stijl met de geheele balans, die een gewicht heeft van vele duizenden kilogrammen, naar bene den kwam. Als door een wonder kwam het gevaarte juist achter de vrachtauto terecht, zoodat deze slechts licht beschadigd werd en de inzittenden ongedeerd bleven. Twee brugwachters die in de nabijheid wa ren, konden doordat zij de balans zagen kantelen, zich op het laatste oogenblik in veiligheid stellen. De brug bood den aanblik van een ruïne van ijzer en hout. Onmiddellijk werd de rijkswaterstaat van een en ander in kennis gesteld, die in den loop van den dag met de opruimingswerkzaamheden zou be ginnen. Naar men ons mededeelt zullen hiermede vermoedelijk twee weken gemoeid zijn. Van verstrekkende beteekenis is dit ongeluk vooral voor het drukke scheepvaartverkeer tusschen Am sterdam en Rotterdam. Tusschen Zaandam en Koog aan de Zaan betreffende de gaslevering. De gemeen te Zaandam dcor het scheidsgerecht in het ongelijk gesteld. Het gemeentebestuur van Zaandam heeft het rap port ontvangen van het scheidsgerecht, betreffende het tusschen deze gemeente en Koog hangende ge schil met betrekking tot de gaslevering aan laatstge noemde gemeente. Dit rapport stelt de gemeente Koog in het gelijk en veroordeelt de gemeente Zaandam tot terugbetaling van het teveel betaalde over de laren 1927, 1828 en 1929, ten bedrage van 1 ct, per M3. plus de kosten van het geding. Te Koog aan de Zaan berekent men van de ge meente Zaandam te vorderen te hebben ruim f30 000, waarbij dan zijn inbegrepen de vorderingen, die de ingezetenen eventueel zullen laten gelden. De kosten van het geding worden begroot op f 1000. KINDERLIJKJE GEVONDEN. Een dnistere zaak. Donderdagmorgen vroeg is in de Rietiefstraat te Amsterdam op den openharen weg het lijkje gevon den van een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht. Het was geheel ontkleed en lag in een bloedplas. Men 6taat voor een duistere zaak, omdat alle aanwijzingen tot nu toe ontbreken. De eerste waarschuwing. Wordt niet van kwaad tot erger! Die pijn in de len denen -— die rheumatische pijnen, duizeligheid, hoofd pijn en die nare urinestoornissen waarschuwen u, dat de organen, welke het bloed dienen te filtrecren, verzwakt zijn. Zij tooncn aan. dat urinezuur en an dere onzuiverheden in den bloedsomloop blijven in plaats van met de urine uit het lichaam te worden verwijderd Uitstel is gevaarlijk. Verwaarloozing leidt dikwijls tot rheumatiek, ischias, spit, blaaszwnkte, waterzucht en andere ernstige kwalen. De ondervinding van duizenden dankbare men schen bewijst, dat de veiligste wijze tot versterking en opwekking der verzwakte organen bestaat in het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale mid del zal spoedig uw gezondheid en kracht herstellen. Bij alle drogisten enz. a f 1—f 1.75 en f3.— per doos. Bezoek gebracht aan een der buitenposten van het Fransche Vreemdelingenlegioen in Marokko, teneinde haar verloofde te bezoeken. De Star vertelt, dat een Engelsche vrouw, mejuf frouw Dorothy Harkus van Charlevilleroad Londen, een bezoek gebracht heeft aan een der buitenposten van het Fransche vreemdelingenlegioen in Marokko, waarin haar verloofde dient als korporaal. Mejuffr. Harkus had zich naar Casablanca begeven, om Alexander. zoo heet de korporaal, te ontmoeten. In derdaad was de man, die tien dagen verlof had ge kregen, daar om haar af te halen. Samen gingen zij naar den Engclsrhen consul en vroegen hom of juf frouw Harkus veilig naar-het binnenland kon gaan waar he legioen g'legerd is. Zi kreeg den raad niet te gaan zonder een speciaal visum van het Fran sche hoofdkwartier. Toen dit niet afkwam ging mej- Harkus toch mee naar Ksar-cs-souk, zoo heet de post. Hier heeft zij eenige weken lang in een Arabf sche hut gewoond in gezelschap van een Arabische vrouw. Af en toe mocht de korporaal haar bezoeken Thans is zij te Gibraltar teruggekeerd, waar zij ver teld heeft, dat de mannen in het vreemdelingenle gioen een hard leven hebben en dat zij heel sterk van lichaam moeten zijn om de vermoeienissen te doorstaan. Een vriendin van mejuffrouw Harkus hoeft gezegd, dat zij een avontuurlijke vrouw is, zij is meestal de helft van het jaar op reis en heeft vroeger deel uit gemaakt van het ballet van La Loie Fuller. Behalve danseres is zij ook tooneelspeelster, terwijl zij voorts een aandeel heeft in een pension te Londen. Gemeenteraadsvergadering op Donderdag 16 Febr. on der Voorzitterschap van burgemeester Van Slooten. Aanwezig zijn alle leden. De Voorz. herinnert er bij de opening aan. dat dit de eerste vergadering In 1933 is. Het afgeloopen Jaar io niet gunstig geweest. Een lichtpunt is. dat er weinig ziekte onder het vee is voorgekomen. Ook de bevolkings toename geeft aanleiding tot tevredenheid; bet aantal inwoners bedroeg 31 Dec. 1931 4958. op 31 Dec. 1932 tras dit aantal gestegen tot 5024. Verder deelt de Voorz. nog mee, dat de verbeteringen aan den Donkereweg goed opschieten, al is er nog wel eenige strubbeling geweest met één van de inwoners, die hiervoor land moest af staan. Ingekomen stukken. Bericht van Ged. Staten dat de begrooting is goedgek. Voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van C. Obdam en echtgenoote, vader en moe der in het tehuis voor ouden van dagen, om salarisver- hooging. Voorz. deelt mede. dat men om inlichtingen ge vraagd heeft aan het armbestuur. Dit bestuur heeft ge adviseerd het verzoek niet in tf willigen. Het verzoek van den heer Obdam komt waarschijnlijk hieruit voort, dat het armbestuur den heer Obdam niet heeft toege staan een bijbetrekking aan te nemen, daar dit een na- deeligen invloed zal uitoefenen op zijn werk In het te huis. Verder wijst voorz. er op. dat men den heer Ob dam. toen hij geklaagd heeft, dat hij het te druk heeft, in" alle opzichten is tegemoet gekomen. De heer Kostelijk wijst op het z.i. vervelende feit, dat er telkens menschen zijn. die een betrekking in dienst van de gemeente aannemen tegen een vooruit vastge stelde vergoeding, terwijl ze als ze de betrekking eeni- gen tijd hebben bekleed, met een verzoek om salarisver hooging komen. Verder begrijpt spr. niet, dat de heer Obdam, die geklaagd heeft over te veel werk. er nog een nevenfunctie bij wil hebben. Voor iedere betrekking wordt toch arbeid vereischt. Verder deelt spr. mede, dat de heer Obdam en zijn echtgenoote de reputatie genie ten van een goede vader en moeder voor de ouden t* zijn, maar hun werk zal er beslist onder lijden als ze nevenfuncties gaan bekleeden. De heer Krom was het volkomen met den heer Koste lijk eens. Bijbaantjes geeft altijd aanleiding tot onge- wenschte toestanden. Het verzoek wordt afgewezen. Verder is ingekomen een verzoek van de gemeente Oudkarspel, om ad'haesle te betuigen aan een besluit dezer gemeente, tot Intrekking van de bijdrage aan het kanalenplan. Dit vooral met het oog op de afnemende beteekenis van het vervoer te water. De heer Krom kan niets zeggen omtrent het nut van de kanalen. Wel wijst spr. erop. dat als het kanalenplan wordt uitgevoerd, wij definitief onder Schermerboezem zullen komen, en daar hebben we de vorige herfst wel de groote nadeelen van ondervonden. De heer Tromp beweert, dat we als we aan het besluit van de gemeente Oudkarspel adhaesie zullen betuigen, we eerst onze eigen biidrage moeten intrekken, anders zullen we ons belachelijk maken. De heer Kostelijk zegt. dat we de toezegging Indertijd gedaan hebben in verband met de doorsteek van den Huigendijk naar den Omval. Dit blijft voor ons van be lang, al neemt de bélangrijkheid van het verkeer te wa ter af. In verband met het herwaar van den heer Ktom toont spr. de wenschelijkheid aan van een gemaal op Schermerboezem. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den heer A G. IJselsteln, voormalig hoofd aan de o. 1. school no. 4. Voor kennisg. aang. Verzoek van de gemeente Hardenberg tot adhaesie- betulging aan een voorstel tot vermindering van de belasting op ongebouwde eigendommen. Voor kennis geving aangenomen. Dankbetuiging van den heer J. van Sohaick voor de bijdrage aan het vervolgonderwijs. Voor kennisgeving aangenomen. Bericht dat de gemeente geplaatst is in de 3e klasse voor de gemeentefondsbelasting. Voor kennisg. aang. Verzoek van den heer P. Buurman om den datum van ingang, van het in een vorige vergadering ingewil ligd verzoek, om de werklooze transportarbeiders hier ter plaatse gelijk te stellen met die van Langendijk. te stellen op den datum, waarop het sohrijven ia verzon den. Verzoek ingewilligd. Verzoek caféhouders tot afschaffing van de belasting Kunstmatige voeding toegepast. In den dierentuin van de Hongaarsche hoofdstad Boedapest weigert een groote Braziliaansche slang voedsel tot zich te nemen. Teneinde te verhinderen, dat het reptiel sterft, heeft men een proef genomen met kunstmatige voe ding. Zijn muil werd opengesperd en door een gum mislang werden hem drie zachte eieren toegediend. Het beest heeft de eieren opgeslokt en deze wijze van voeding zal nu worden voortgezet. De slang is een boa constrictor, die een jaar gele den uit Brazilië was aangevoerd. Sindsdien had het beest niets meer gegeten. Zulks komt bij reptielen in gevangen staat meer voor. Te Manchester, in Enge land, bevindt zich in den dierentuin een python, die indertijd in de Londensche Zoo 2Va jaar gevast heeft In Engeland schijnt men echter de ervaring te heb ben opgedaan dat de dieren hetzij bij overbrengen naar een andere plaats, hetzij bij verandering van hok ten slotte eigener beweging weer tot eten over gaan. Ook bezwijken zij na maanden welgerens soms eensklaps voor een bijzonder lekker hapje. Bij het straatverkeer in Weenen. Vergeleken bij een jaar geleden is het vervoer op de Weensche tramlijnen met 9 pet. gedaald. Men heeft de frequentie en de lengte van enkele lijnen verminderd, doch er behoefden tot dusver geen lij nen opgeheven te worden. Het vervoer op de gemeen telijke buslijnen daalde met 8 pet. Bij de tram heeft men een eenheidstarief, bij de bus een sectietarief; veel verschil ten opzichte van den achteruitgang schijnt dat dus niet te maken. Wat particuliere auto en vrachtauo's betreft, is het aantal ongeveer gelijk gebleven, het aantal mo torfietsen al of niet met zijspan is aanmerkelijk ver minderd, doch het aantal voertuigen met paarden als trekkracht is veel vermeerderd. Dit komt door de hooge benzinebelasting en de aansprakelijkheid je gens derden. Voor vele firma's met veel. doch be trekkelijk licht bestelwerk is paardentractie gocd- kooper dan autotractie. Vooral de levensmiddelenhe- drijven (broodbakkerijen in de eerste plaats) en de steenkolenhandelaars hebben hun vrachtauto's door de oude bestelwagens met paarden vervangen. Bloemenmagazijn „CORONA", KONINOSTRAAT 67 - DEN HELDER, levert U alle moderne bloemstukken Telefoon 216. Postgiro 99555. op biljarten. Verzoek ter zijde gelegd, daar de belasting 1 Jan. reeds ingegaan is. Schrijven van den minister van finantien, dat de ult- keering aan de gemeente uit de gemeentefondsbelasting over 19311932 bedraagt f 20278.71. Voor kennisg. aang. Rekening 1931 keuringsdienst voor waren. V. k. aang. Schrijven van het crisiscomité om bijdrage voor de extra hulp aan werkloozen. Verzoek ingewilligd. Dankbetuiging van den heer A. Ruiter voor zijn be noeming. Voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van J. Groot om hem het schoolgeld over 1931 kwijt te schelden. Ter afwikkeling gegeven in handen van B. en W. Verzoek van den heer A. Strooper tot verhooging van zijn salaris. Verwezen naar de comtn. V. bijstand. Voorstel van B. en W. om voor de tuinbouwers, waarvoor de gemeente borg ls èn hunne tenfe "over 1932 niet hebben voldaan, alsnog de rente, in overleg met de Provincie, te voldoen. Voorz. deelt mede. dat in 1931 de rente bij de hoofd som geschreven is. Nu zijn er van de 63 pereonen, die credlet hebben gekregen, 5© die de rente niet betaald hebben. Voorz. meent, dat er wel menschen zijn, die kunnen betalen. Spr. zegt dat de meesten denken, dat de gemeente wel voor ze zal betalen, maar dan zijn ze die schuld toch niet kwijt. De heer Krom zegt. dat er na 1929 veel voor de tuin bouwers gedaan wordt. Van het bijschrijven van de rente bij de hoofdsom trekken de meesten zich niet veel aan. De heer Tromp kan zich moeilijk indenken, dat er menschen zijn, die kunnen betalen. Als ze er in 1931 al heel slecht voor stonden, dan kunnen ze nu heele- maal niet meer betalen, na de paar slechte jaren, die daar tusschen liggen. Door den heer Kostelijk wordt medegedeeld, dat ln de zomerzittlng Tan de Prov. Staten een voorstel van den heer Braakman tot het voegen van de rente bij de hoofdsom, ln die gevallen, waar dat noodzakelijk is, is aangenomen. Verder zegt spreker te weten, dat de meeste menschen niet kunnen betalen. Bij het volgende agendapunt deelt de Voorzitter mede. dat de kost«n van de verbouwing aan het woon huis bij school 2 veel hooger gekomen zttn. dan werd verwacht. De totale kosten zijn gekomen op ruim f 3200. Daar dit niet als gewoon onderhoud moet be schouwd worden, stellen B. en W. voor. ook voor de gelden, noodig voor de verbeteringen aan den Donke reweg een leening van f 4000 aan te gaa. die afgelost zal worden ln 13 Jaar. De heer Kostelijk wijst er op. dat door een paar menschen, die aan het huls bij school 2 gewerkt heb ben, een te hooge rekening 1* Ingediend. Toen de ge meenteopzichter hier aanmerkingen op maakte, hebben ze hun rekeningen verlaagd! Spr. stelt voor. deze menschen voortaan te passeeren. Spr. hoopt, dat de menschen wier rekeningen wel ln orde waren, aan deze opmerking geen aanstoot nemen. Voorstel B. en W. aangenomen. Verder wordt aan de orde gesteld een verzoek van den landarbeldersbond om ook aan werkloozen. die geen steun ontvangen, of niet bij de werkverschaffing zijn. maar die lid zijn van een bond, ook kolentoeslag te geven. De heer Tromp licht dit voorstel toe. De heer Krom zegt, dat we de arbeiders zooveel mogelijk moeten prikkelen zich te organiseeren, dus dan moeten we ze volstrekt niet achter stellen bij on georganiseerden. Voorstel wordt aangenomen. Daarna stelt de heer Wagenaar in verband met de groote kosten van het onderwijs de volgende vragen aan B. en W.: le. Hebben B. en W. onderzocht of op de uitgaven aan het onderwijs niet bezuinigd kan worden? 2e. Zoo ja, welke resultaten heeft dit onderzoek dan opgeleverd? 3e. Zoo neen, zijn B. en W. dan bereid hiernaar een onderzoek ln te stellen en deresultaten daarvan op de eerstvolgende vergadering mede te deelen? Voorzitter antwoordt dat het eenige middel tot be zuiniging wel zal zyn, concentratie van scholen, daar een groote school in verhouding goedkooper te exploi teeren is dan een kleine. Spr. heeft hierover al eens gesproken met den Inspecteur. De heer Kostelijk zegt, dat wanneer het onderwijs aan onze kleine scholen te duur is, dat dan de groote 3cholen geld moeten overhouden. Bij de drlejaarlijksche afrekening heeft spr. echter nooit gemerkt, dat er veel terug gestort wordt. Voorz. heeft wel gezegd: soms iets, soms niets en eems is ook daar zelfs te kort, maar zijn mcdcdeelingen daaromtrent zijn zeer vaag geweest. Verder wijst spi. op de pas opgerichte vereeniging voor volksonderwijs. Als men toch tot concentratie wenscht over te gaan, zal spr. het zeer op prijs stellen, als men eerst contact zoekt met deze vereeniging. Hierna sluiting. THEATER ROYAL Nog maar kort is het geledon, dat alle bladen in den lande met groote letters melding maakten van het feit, dat een proces zou worden gevoerd over liet enorm einematographisch kunstwerk, over de film die over de gansrhe wereld van zich heeft doen snre- ken, MATA HARI. Toch hebben duizenden en nog eens duizenden het voorrecht gehad, om op het wi'te doek dit werk te aanschouwen, wat buiten kijf is "ebloken te wezen het mooiste en meest aangrijpende Metro Goldwyn product, dat maar denkbaar is. We kunnen dan ook niet nalaten om met blijdschao uit ♦e roepen: Mata Hari komt deze week in Schagen. We dienen dit alles als een groot, voorrecht te be schouwen en brengen den Directie van ,.Then«er Tïoyal" een eeresaluut voor haar energie en durf om nletteeenstaande de enorme kosten te hebben beslo ten ons dit werk te brengen. Het kan geen verwondering baren, dat de groot ste sterren van het filmfirmament hier de hoofdrnl- 'en vervullen. Niemand minder dan ook als Greta Garbo en Roman Novarro vertolken de hoofdperso nen. Om van den rijken en diep aangrijpenden in houd ook maar ten naastebij verslag te doen is een moeilijke taak en daaro volstaan we met he vol gende: Mata Hari, een exotische danseres, die als spionne in dienst is van de Duitsche regeerinar. verovert het hart van den Russischen luitenant-vliegenier Alexis Rosanoff. Ze staat hem toe haar het hof te maken en •als zij ontdekt, dat gewichtige documenten aan zijn hoede zijn toevertrouwd, maakt ze gebruik van haar 'nvloed op hem om haar handlangers in de gelegen heid te stellen die documenten te fotoerafeeren. Generaal Shubin, militair attaché hij het Russi sche gezantschap is een van Mata Hari's medeplich tigen. Hij denkt haar eenige minnaar te zijn. Als hij hemerkt, dat haar verhouding met den jongen vlie genier meer is dan een intriguo om documenten te stelen, belt hij den chef van den Franschen contra- spionna^o-dienst op om haar te verraden. Hij wil ook Rosanoff erin betrekken, doch op het moment, dat hij dien naam zal noemen, schiet Mata Hari hem neer. Intusschen is Rosanoff met documenten naar Pus- land vertrokken, zijn vliegtuig wordt neergeschoten en zijn verwondingen zijn van dien aard, dat hij zijn verder leven blind zal blijven. In haar schuilplaats hoort Mata Hari. dat haar ge liefde gewond is en. ondanks alle waarschuwingen, zoekt zij hem in het hospitaal op. Bij het verlaten van het hospitaal wordt zij door den Franschen con- tra-spionnage-dlenst gevangen genomen. Voor den krijgsraad brengt haar verdediger naar voren, dat er geen directe bewijzen tegen haar zijn. De auditeur-militair speelt dan zijn laatste troef uit en wil Rosanoff als getuige dagvaarden. Om haar geliefde te redden, bekent Mata Hari alles en wordt te:* dood veroordeeld. Haar laatste wensch is afscheid van Alexis te mo gen nemen. Haar verdediger brengt den blinden lui tenant in den waan, dat Mata Hari een operatie moet ondergaan. Rosanoff denkt in een ziekenhuis te zijn, als hij haar een laatste kus geeft en zij weggevoerd wordt voor de executie. „Het Vaderland" zegt onder de rubriek „Kunst" van deze film 't volgende: Boven alles staat Garbo als Mata Hari. Een schoone, begaafde vrouw. Gekomen van waar? Nie mand die het zeggen kan. Zij weet stee haar ge voelens te toetsen aan het verstand. ZU is oen ha sardspeelster, zet dikwyis alles op één kaart t., hepft zich te voren beveiligd tegen het verlies. De waar de van eer, moraal, vaderlandsliefde heeft zij eewo gen en te licht bevonden. Zij speelt hoog spel met zichzelf als inzet Hetgeen zij voor den jongen Rus voelt is meer teedertieid, meer onderdrukte moeder liefde dan passie. Zijn hulpeloosheid slaat haar machteloos. Greta Garbo echter is een groote artfsta, doch wier talenten sterker zijn dan haar uitingen •'.aarvan. Zij is niet tevreden, wanneer anderen zich nan haar kunstenaars-talent vergapen, zij wil een groote rol spelen in een groote handeling, temidden van het leven. Zij is een prachtig werktuig, niet .'er- blind door vaderlandsliefde; trouw, doordat haar ge negenheid voor het werk te gering is, om zich later eventueel ontgoocheld te kunnen voelen en om dan verraad te plegen. Reeds bij den aanvang heeft zij met alles afgerekend, zij weet hetgeeen zij riskeert en durft dat alles onder de oogen te zien. Het sterven is heel wat korter, in vergelijk met hot leven, dat on eindig lang en vervelend kan zijn, indien men den moed mist er iets geweldigs van te maken. Hoe goed zij zich ook heeft weten te pantseren, het teedore jongensgebaar van een vlieger slaat haai alle wa pens uit handen. Mata Hari is een vorstin en blijft dit, ook in haar ondergang. Zij is het. die hoeten wil van de twee en die zich daar ook ste k geno' voor voelt, in tegenstelling met den jongen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 10