Onze handelsbetrekkingen met Duitschland Weiland scheuren - - De aanslag op President Roosevelt Zaterdag 18 Februari 1933. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9231 Boerderij en Tuinder ij. Geen nieuw handels verdrag? bun aan de bietencultuur bouwland aanmaken. Met het doel minder vee te houden De aanklacht tegen den dader i3e onderhandelingen mislukt.. Duitsche concessies vormen geen basis voor verder overleg. Ver slagenheid in landbouwkringen. De voorbesprekingen tusschen de Nederlandsche en Duitscbe onderhandelaars over een nieuw han delsverdrag tusschen Nederland en Duitschland kun nen als mislukt worden beschouwd. De concessies, waartoe de Duitscbers bereid waren, konden naar het oordeel der Nederlandsche afge vaardigden ter conferentie geen basis vormen voor verdere besprekingen. Door het niet tot stand komen van een overeenkomst met Duitschland ziet de toestand voor onzen tuin bouw er zeer slecht uit. Met 1 Maart a.s. zal nu ook de overeenkomst afloopen, volgens welke voor som mige onzer tuinbouwproducten nog een lager in- voorrecht word geheven. Met ingang van dien datum zullen ook deze pro ducten door het hóogere Duitsche invoerrecht getrof fen worden, waardoor het practisch onmogelijk zal zijn om bijv. nog eenige koolsoort naar Duitschland uit te voeren. Men acht het niet uitgesloten dat deze gang van zaken ernstige economische conflicten zal uitlokken. Met name, de gedachte aan een boycotactie wordt in die kringen thans openlijk uitgesproken. Van bovenstaande bericht kon Donderdagavond nog geen bevestiging worden verkregen, ofschoon wel moest worden toegegeven, dat de zaak er niet gun stig voorstond. De Berlijnsche correspondent van de Tel. meldt, hieromtrent nog het volgende: Men heeft bij de thans mislukte besprekingen niet te doen met officieele onderhandelingen, over een handelsverdrag, maar met voorbesprekingen, die aan deze officieele besprekingen voorafgingen. De onderhandelingen over het handelsverdrag zul len pas na de verkiezingen worden gevoerd. Daartoe zullen zoowel van Duitsche als van Nederlandsche zijde regeeringscommissies worden benoemd. Men re kent erop, dat de besprekingen in de tweede of derde week van Maart zullen plaats vinden. Niettemin is het negatieve resultaat, dat men bij de thans mis lukte pogingen om een tusschentijdsche regeling tot stand te brengen, heeft bereikt, uiterst ontmoedigend Het bewijst, dat Nederland ook van de officieele >n- dei handelingen weinig of niets te verwachten heeft. Doordat thans voor een reeks van belangrijke pro ducten verhoogde invoerrechten in werking treden of nog zullen treden, worden onze exporteurs zwaar getroffen. Men staat echter slechts aan het begin van een nieuwe ontwikkeling. Duitschland zet met vuile zeilen koers naar een landbouw-protectionisme, dat ten doel heeft den invoer van agrarische producten onmogelijk te maken. Eischen der Duitsche Christelijke boeien- vereemrpugeu. Ook ten opzichte van ons land. Het bestuur van de Duitsche Christelijke Boeren vereoniging is gisteren in het Botrenvereenigings- huis te Berlijn onder voorzitterschap van den voor zitter der vereeniging. rijksminister b.d. dr. Hermes, bijeengekomen, waarna, na uitvoerige debatten een motie werd aangenomen, waarin o.a. gezegd wordt: Nu door het aiiuopen van de handelsverdragen met Nederland op 51 December en me» Zweden op 15 Fe bruari en met Zuid-blavië op 7 Maart nieuwe moge lijkheden tot bescherming zijn verkregen, eischen de bueienvereenigingen vooral: Nieuwe regeling van het vct-bedrijf, in het bijzon der invoering van een passende controle, gebruik maken van de margarine-industrie, onmiddellijk aan- küuopen van onderhandelingen met de in aanmer king komende landen met het doel de invoercontin genten van boter te verlagen. Contingenteering van den kaasinvocr tot 30 van den gemiddelden invoer der beide laatste jaren. aststeilen van een autonoom invoerrecht op kaas van minstens 75 Hm. per 2000 kg. aststellen van een autonoom invoerrecht op var- kensspek, aangepast aan het invoerrecht op reuzel. hen autonoom invuerreent op eieren ten bedrage van minstens 70 lim. per 200 kg. hen autonoom recht op witte, roode en savooi kool van minstens 10 Km. per 200 Kg., voor kropsalade van minstens 20 Km. per 200 kg. Invoercuntirigenteering voor de andere belangrijke producten, die nog aan vaste rechten zijn gebonden, van vruchten- en grocntenteelt. Contingenteering van den invoer van vroege aard appelen op zijn laatst vanaf 1 Juni op 30 van den invoer van het vorige jaar. Een nieuwe regeling. Regeering acht f8.25 niei meer voldoende. Door het uitblijven van een steunregeling voor de bietencultuur is ongerustheid ontstaan bij de ooereu, die daardoor hun zaaiplan niet konden opmaken. Door den minister van Economische zaken en Ar- L-is in December in de Kamer verklaard, ït voor 1033 eenzelfde steun v n f 8-25 per 1000 K.G. bieten zou gelden en ook voor eenzelfde totale hoeveelheid als In 1932. Door do lage suikerprijzen k »n echter ge vreesd worden dat f 8.25 niet toereikend zou zijn, om een voldoende bietenuitzaai te garandeeren. Thans wordt van bevoegde zijde vernomen, dat men bezig is een nieuwe steunregeling gereed te ma ken en dat de regeering de meening deelt, dat door de lage suikerprijzen f8.25 niet meer voldoende is, zoodat gehoopt mag worden, dat de nieuwo steunre geling, een redelijken bietenprijs mogelijk zal maken. Door dit bericht zal ongetwijfeld bij een groot aan tal landbouwers de ongerustheid verdwijnen. KAASINVOER IN DUITSCH' \ND. D: directie van den landbouw deelt mede, in aan vulling op een desbetreffend bericht, dat 't verhoogde invoerrecht van 30 R. M. oer 100 K.G. kaas in Duitschland, hetwelk met ingang van 15 Februari j.1. in werking is getreden, niet alleen geld» voor Edammer en Goud: he kaas, maar voor alic harde kaassoorten uit Nederland; dus ook voor broodkaas, blokkaas enz. Op grond van meestbegunstieing zal -k Neder land nog een hoeveelheid van 1910 ton va ^e kaai soorten tegen een invoerrecht van 30 R. 1 per 100 K.G. in Duitschland mogen invoeren, zoo,, a omtrent de regeling van dezen invoer overeenstemming mot de Duitsche regeering is verkregen. INVOER VAN VARKENS IN ITALIi. Voor Nederland van 1 Maart af weer ge oorloofd. De directie van den Landbou.v deelt mede, dat H. M.'s gezant te Rome telegrafisch heeft bericht, dat van 1 Maart a.s. af de invoe in Italië van varkens uit Nederland wederom geoorloofd zal zijn op invoer vergunning door Je Italiaansche regeering op aan vraag verleend aan in Itali" woonachtige impor teurs. TUINGROND. Het Tweede Kamerlid Van de-- Sluis heeft den mi- rister van oeconomische zaken en arbeid gevraagd: 1. Heeft de minister reeds een beslissing genomen op een adres van den bond van loo.iploegers van den Langendijk en omstreken, in welk adres maatregelen worden gevraagd om te voorkomen, dat de tuingrond in 1933 braak blijft liggen? 2. Zoo ja, kan de minister dan mededeelen, hoe die beslissing luidt en waarin eventueel de maatre gelen zullen bestaan. Niet zoo eenvoudig als wel door sommigen wordt voorgesteld. Een toestand scheppen als voor 50 jaar terug bestond? Men schrijft aan de N. R. Crt.: Het gaat niet best met de zuivelbereiding, het gaat ook niet best met het telen van landbouwproducten; deze feiten hebben verschillende personen doen peinzen en verschillende pennen in beroering gebracht. Sommi gen en niet zoo de eersten de besten, kwamen door het peinzen tot de overtuiging, dat uit hun pen mocht vloeien: weiland scheuren bouwland aanmaken. Mits van regeeringswege dusdanige maatregelen genomen zouden worden dat althans één landbouwproduct en wel de tarwe (zoo mogelijk alle granen) loonend zou kunnen worden geteeld. Het schijnt zoo eenvoudig de zen raad te geven. Met de zuivel gaat het niet. als de regeering nu maar maatregelen wil nemen, om althans één landbouwproduct loonend te telen, dan ligt het immers voor de hand, dat wij goed zullen doen weiland te scheuren en dat landbouwproduct te bouwen. Deze personen vergeten niet, daarbij op te merken, dat al zouden de toestanden verbeteren, de tüd van onzen groo- ten zufvelexport voorbij is en ook dit. aldus hun rede neering, wijst na^r de wenschelijkheld weiland te ver vangen door bouw'and. Het komt ons voor. dat de zaak veel ingewikkelder Is, dan de personen, die bovenstaande zienswijze verkon digen, willen doen gelooven. In de eerste plaats kan de raad: weilanden scheuren en tarwe bouwen, sleohts in kleine deelen van ons land gegeven worden. Ook echter In die deelen en wij hebben hier het oog op de weilan den op kleigrond, kan deze raad dikwijls wel gegeven, maar niet opgevolgd worden. Het is n.1. niet louter toe val. dat op die kleigronden sommige gedeelten van ouds her weiland zijn; de aard van den grond, de waterstand spelen hier een belangrijke rol. zoo belangrijk, dat m^nig stuk weide, als het werd omgeploegd, zeker onbruikbaar voor bouwland zou blijken te zijn. De weide-boer, meest al niet erg bekend met hetgeen een bouw-boer dient te weten, zal In de meeste gevallen vreemd staan kijken, wanneer hij zoo plotseling van bedrijf moet veranderen. De inrichting van de bedrijfsgebouwen zal in vele ge vallen bezwaren opleveren, doch laten wü aannemen, dat dit het kleinste der euvelen zal zijn. Wil men met alle geweld tot verkleining van den veestapel komen, dan zal men dus daarvoor geen algemeenen regel kunnen stellen. Men zal b.v. niet kunnen zeggen: iedere boer moet een zeker deel van zijn veestapel opruimen, inte gendeel. men zou moeten nagaan, op welke bedrijven ongeveer 50 jaar geleden geen of weinig vee werd ge houden. en men zou aldaar tot denzelfden toestand te rug moeten keeren. Wij hebben hierbij het oog op be drijven op kleigrond, op bedrijven dus. waar waarschijn lijk een groote kans bestaat, dat men tot tarwebouw zou kunnen komen. Het behoeft wel geen nader betoog, dat wij in dat geval geen stap verder zijn ten aanzien van de maatregelen, die op zandgrond en met name op de in de laatste 50 jaar ontgonnen gronden zouden moeten worden genomen. Moet ook daar het vee ver dwijnen. en ook daar graan worden geteeld op het om te ploegen welland, dan zal dit wel grootendeels rogge moeten wezen. De vraag komt dan oogenblikkelljk op: wat moeten wij met die rogge doen? Sommigen ant woorden: met tarwe vermengen voor de broodbakkerij, in het vervolg dus geen tarwebrood meer eten, maar tarwe vermengd met rogge. Anderen antwoorden: wij voeren tegenwoordig zooveel krachtvoeder in. dat wij nog heel wat hier verbouwde rogge als veevoeder zou den kunnen gebruiken en minder krachtvoeder In voeren. Laten wij nu deze verschillende raadgevingen eens oeconomisch bekijken. Weiland scheuren, met het vooropgezette doel: min der vee houden. Degenen, die dit aanraden, zeggen: de export van allerlei zuivelproducten is dusdanig opge voerd, dat daar een stuk af moet Het is ons nog niet recht duidelijk, welke gevolgen zij van het verminderen van den export verwachten. Verwachten zij van die ver kleining van den export, dat het overblijvende deel een hoogeren prijs zal opbrengen? Op grond van de alge- meene zienswijze: bij kleiner aanbod gaan de prijzen omhoog? Mocht dit het geval zijn, dan zullen zij bedro gen uitkomen, als alleen Nederland den export gaat verminderen. Doen ook andere exportlanden daaraan mede. dan ls er misschien kans op prijsverhooging, doch dan nog slechts, als de koopkracht voor dien kleineren export grooter wordt. Is dit laatste niet het geval, dan zou een verkleining van den export over de geheele we reld slechts het gevolg kunnen hebben, dat de prijzen niet nog verder dalen. Wij meenen voldoende op de hoogte te zijn van internationale betrekkingen en wij meenen dan ook geen groote profeten te zijn. als wij voorspellen, dat van een algemeene verkleining van den export, bij onderling overleg vastgesteld, voorloopig niets zal komen. Wij kunnen ons zelfs voorstellen, dat een exportland als Australië de volgende redeneering volgt: Mijn prijzen kunnen lager worden, als mijn hoeveel heden stijgen, ik zorg dus door sterke bemesting en door veel krachtvoer voor groote hoeveelheden.Voor ons staat dan ook vast, dat een verkleining van den Ne- derlandschen zuivelexport geen hoogere prijzen voor onze zuivelproducten tengevolge behoeft te hebben; daartoe zijn andere maatregelen noodig, die buiten het kader van dit artikel vallen. Weiland scheuren met het vooropgezette doel: op het gescheurde weiland graan bouwen, tarwe, waar tarwe wil groeien, rogge, waar wij tot het telen van rogge gedwongen zullen zijn. Degenen, die dit aanraden, steken niet onder stoelen en banken, dat bij het telen van deze soort gewassen een door de regeering gega randeerde prijs behoort. Laten wij aannemen, dat ook op een deel onzer zand gronden de tarweteelt kan worden ingevoerd of opge voerd, zoodat Nederland een hoog percentage van zijn broodgraan zelf kan verbouwen. De regeering garan deert daarbij, door een of anderen maatregel een loo- nenden prijs. Wie moet dan dien prijs betalen? Het broodetend© publiek. Naast het bouwland, waarop broodgraan hetzij tarwe, hetzij rogge verbouwd wordt, zal ieder jaar ook bouwland blijven, waarop andere gewassen worden verbouwd. Welke zullen dat zijn? Ten deele gewassen voor menschelijk voedsel suikerbieten, erwten, boo- nen ten deele gewassen bestemd voor veevoeder. De eerste vraag, die zich nu voordoet is deze: moet de regeering ook maatregelen nemen, opdat de prijzen, dezer gewassen loonend zijn? Aangenomen dat dit het geval moet zijn en waarom niet, als de regeering bij broodgraan een garantie voor den prijs geeft dan komt als tweede vraag: wat is een loonende prijs? Met eenigen goeden wil is dat wel vast te stellen ,mits men maar niet op den laatsten cent kijkt. Wij zullen dan dezen toestand krijgen: de bouwerij levert een loonend bestaan op. Ook de grootste voorstanders van het scheuren van welland zullen wel willen toegeven dat er toch altijd weiland zal blijven. Hoe moet het nu met de exploita tie hiervan? De bouwerij loonend, betaald door de broodeters «n consumenten van het andere verbouwde menschen» voedsel. De welderij (te weten veehouderij) duur in ex ploitatie, omdat de boer en zijn gezin een dure voeding heeft (broodgraan, enz.) en ook duur, omdat het ver bouwde veevoeder duur is, daar ook hiervoor de prij zen gegarandeerd moesten worden, zou de bouw hier» van loonend zijn. En deze bouw moet loonend zijn, zal hij niet bij dien des andere gewassen afsteken en zal de bouw-boer, niet ten deele geen loonend bestaan hebben. Ook het vee voeder, dat de veehouder zelf bouwt, is duur, want en is immers de raad gegeven: geen of weinig (goed koop) krachtvoer invoeren om dit te vervangen doop zelf gebouwde producten, o.a. rogge. Het resultaat voor den weideboer (veehouder) is dan ook, dat hij duur werkt en op zijn collega bouwboer afgunstig wordt, tenzij... de regeering ook voor zijn producten de prijzen gaat garandeeren. Hoe groot moet die garantie zijn? Natuurlijk tot ook zijn prijzen loonend zijn. Een vraag, die dan oogenblikkelijk opkomt, is: hoe- weel boter, kaas en (misschien) eenige andere zuivel producten zullen wij dan produceeren? En het antwoord kan niet anders zijn dan: niet meer, dan wij in Neder land kunnen kunnen opeten. Geproduceerd van duur voeder, mogen wij wel aannemen, dat zij te hoog in prijs zullen zijn om op de wereldmarkt te kunnen con- curreeren, en hadden wij dus een overschot, dan zou dit slechts met verlies kunnen worden afgezet en de»* te bedingen prijs (om loonend voor den boer te blij- v.n> door de regeering moeten worden aangevuld. Weiland scheuren bouwland aanmaken leidt dus (zal het helpen) tot duur voedsel voor mensch en dier en (tengevolge van het laatste) dure zuivelproducten» waarvan weder het gevolg is: geen export van dez© producten. Maar...... het lied van Poot: Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landsman voort, tot wer kelijkheid gekomen. Wij kunnen ons voorstellen, dat er rullen zijn, dl© zeggen: zoo behoorde het ook te zijn en zij zeggen van ganscher harte: juist! Ons oeconomisch bekijken moet echter verder gaan. Die hoogere prijzen moeten ook nog worden, of beter gezegd: kunnen worden betaald. Als de landbouwzuivel- bereiding zoo'n knus, afgerond geheel zal vormen (au tarkie?!) dan moeten de overige bewoners van Neder land het hiervoor benoodigde geld kunnen opbrengen! Hiermede willen wij voor ditmaal eindigen. Ons doel was slechts aan te toonen, dat de oplossing van de uit- voercrisis bij onze zuivelproducten niet is op te lossen door den (eenvoudigen) raad: welland scheuren bouwland aanmaken. En technisch en oeconomisch zal men moeten aantoonen, dat dit mogelijk is: zelfs ook dan nog, als men (en wij voelen het steeds als niet fair, als men hiervoor niet ronduit uitkomt) een warm voelend autarkist is. Uit MIAMI (Florida) wordt gemeld: De justitie heeft tegen Zanagara, den dader van den mislukten aanslag op president Roosevelt, een vijfvoudige aanklacht opgesteld wegens poging tot moord. Voor ieder afzonderlijk geval kan 20 jaren gevangenisstraf worden gegeven. (De naam Zingava in het eerste bericht scheen onjuist te zijn.) Groote razzia der Amerlkaansche geheime politie. Uit WASHINGTON, 16 Februari (V.D.): De geheime federale politie zal waarschijnlijk nog in den loop van den dag een algemeene razzia hou den op de radicale elementen in het Oosten der Ver eenigde Staten. Zulks houdt verband met de beken tenis van den dader Zanagara, dat hij anarchist is De anarchisten hebben hun hoofdkwartier te Pater son (New Yersey). Het is evenwel de vraag of Zana gara handlangers heeft gehad. Tot nu toe is slechte komen vast te staan, dat Zanagara te Paterson heeft gewoond. Roosevelt naar New York vertrokken. Roosevelt heeft nog een bezoek gebracht aan do ge wonden, die in het ziekenhuis zijn opgenomen en is daarna onder zeer scherpe bewaking naar New York vertrokken. Verklaringen van den dader. De bedrijver van den moordaanslag Giuseppe Za nagara, is geboren in Calabrië en verklaarde, pas on langs een revolver te hebben gekocht om Roosevelt te vermoorden. Hij maakt den indruk, geestelijk niet normaal te zijn. Na zijn arrestatie moest de politie hem met gereed gehouden revolvers tegen lynchpo- gingen van de opgewonden menigte beschermen. Zanagara was pas kortgeleden uit het ziekenhuis ontslagen, waar hij een zware maagoperatie had on dergaan. De toestand der gewonden. Hoewel Donderdagnacht nog operatief werd inge grepen, blijft de toestand van burgemeester Cermak zeer ernstig. De kogel zat tusschen de lever en de nieren bij den elfden ruggewervel. Ook de toestand van mevrouw Gill is nog ernstig, aangezien bij haar de kogel nog niet verwijderd kon worden. De Indruk te Washington. De mislukte aanslag np Roosevelt heeft te Washington groote sen satie gewekt. Mevrouw Roosevelt had een tele foongesprek mot haar man en hield daarna rustig de aangekondig de lezing te Ithaca in den staat New York. Sprekende over den aanslag verklaarde zij: „Op zoo iets moet men bedacht zijn." D~ Rijkspresident en de Duitsche rijksregee- ring hebben den Duit- schen ambassadeur te Washington opgedra gen president Hoover gelukwenschen over te brengen in verband met de redding van president Roosevelt bij den aan slag. De straffen ln Florida. De straf, die in dr- staat Florida op poging tot moord staat, is levenslang. Op moord staat de dood straf. De arts Kirka, een schoonzoon van burgemeester Cermak. is met zijn medisch personeel per vliegtuig uit Chicago naar Miami vertrokken. Poging tot lynching van den dader. „Dood hem", „Lynch hem", aldus schreeuwde de menigte, toen Zanagara, zijn revolver op den schou der van een ander toeschouwer houdend, de schoten a:fvuurde in de richting van Roosevelt. Talrijke lie den wierpen zich op hem en de politie kon hem slechts T.et groote moeite uit de menigte bevrijden door hem snel op den bagagedrager van een auto te binden en met hem weg te rijden Eenige lieden poogden den auto te achtervolgen en Zanagara tê mishandelen, maar de politie beschermde hem. Zanagara is ongeveer 35 jaar oud. en bouwvakar beider te Paterson in New Jersey. Zijn kameraden hebben verklaard, dat hij zien vaak aan wilde uit barstingen te buiten ging. Hij was maaglijder, wat volgens zenuwartsen met uitbarstingen van woede gepaard kan gaan. De bladen zeggen, dat de geheim© politie weet, dat Zanagara te Paterson tot een anar chistische groep behoorde. PltLS. KUÜSEVELT. Het verslag van Roosevelt over het ge beurde. In den trein, die hem naar New-York bracht, heeft Roosevelt zelf een verslag van het gebeurde gege ven, waaruit volgde, dat er zes menschen gewond zijn, van wie 2 ernstig, n.1. burgemeester Cermak en mevr. Gill. Roosevelt zeide: Terwijl iemand mij van den inhoud van een lang telegram op de hoogte bracht, hoorde ik een ge luid als de ontploffing van een voetzoeker, daarna ge volgd dcor een aantal an dere knallen. Orgcn. die met me sprak, deinsde te rug, mijn chauffeur gaf gas en .oen ik omkeek zag ik dat Cermak ineen gezakt was en mevr Gill eveneens op den grond viel. Ik vroeg den chauf feur te stoppen, wat hij 4 meter van 'l punt van ver- trek deed, maar een detec tive schreeuwde hem toe tusschen de menigte uit te rijden. Hij reed daar op door om een eind ver der te wachten. Toen ik mij weer omdraaide zap ik» dat men met Cermak kwam aandragen. Ik liet hem in mijn auto leggen en wij reuen naar een zieken huis. terwijl op dt treeplanken twee defectieven stonden, de één aan de hand, de ander aan een oog gewond. Wat er ook gebeure, er kunnen niet meer voorzorgs maatregelen genomen worden dan wij nu hebben go- troffen, aldus verklaarde het hoofd van de politie t« New York Zanaga.a zou navolgers kunnen hebben, maar 800 man van de geheime politie schijnen nu speciaal belast te zijn met het waker, voor d? veilig heid van Roosevelt te New York. Ook andere hooge autoriteiten worden _peciaal bewaakt. Onlangs waren eenige dozijnen brieven ontvangen, waarin bedreigingen tegen lloover werden uitge sproken; Roost elt was c.i.hier tot nu toe niet hel voorwerp van enige bedreiging. CERMAK.

Schager Courant | 1933 | | pagina 13