De auto-diefstal te Oudesluis. UIT =-= Huiduitslag. HET NOORDHOLLANDSCH GROOT YORKSHIRE VARKENSSTAMBOEK De ontwapeningsconferentie te Genève DE INBRAAK TE HEILOO Ernstig auto-ongeval te Apeldoorn Gasontploffing te Rotterdam DE MOOISTE FOTO DE RADIO-POLITIEK DER REGEERING Friesch in Nederland DE OMG EVI N G Z IJ P E De vier daders gistermorgen naar Alkmaar overgebracht. De vier daders van de auto-dielstal te Oudesluis te weten, Pieter Sch., Corn. Sch., Simon de J. en Nic. B, allen te Anna Paulowna zijn gistermorgen onder ge leide van de Rijksveldwacht naar Alkmaar overgebracht nadat eerst de twee, die in het arrestantenlokaal te Schagerbrug waren opgesloten, per auto naar hier waren ge bracht. SCHAGEItBRrG. 35 JAAR PREDIKANT. Op 6 Maart e.k. zal Ds. Buiskool, thans te Grost- huizen, voorheen predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, den dag herdenken, waarop hij vóór 35 jaren het predlk-arabt aanvaardde. Ds. Buiskool diende ach tereenvolgens de gemeenten Koedijk, Oterdum (Gr.), Beetgum, Paramaribo, Oudeschild, Noord-Zijpe, Fr ede- riksoord (Dr.). Bovendien bekleedde Ds. Bulskool on geveer 10 jaren het ambt van voorganger van Gees telijken Bijstand te Den Helder en vlootprediker. ST. MAARTENSBRUG. Wij meenen goed te doen even de aandacht te ves tigen op de in dit blad aangekondigde uitvoering van de gymnastiekvereen. „S.S.S." en „D.I.NJD.U A." Afgaande op de bijzondere zorg die er ditmaal be steed wordt aan de -rythmische dansen en de schit terende, geheel nieuwe, aankleeding daarvan, belooft het voor de bezoekers een heel mooien avond te wor den. Bovendien is de heer Kist als declamator voor ons geen onbekende meer en zal ook deze, evenals voorheen, zijn uiterste best doen het publiek te ver maken. ZIJPE. Naar wij vernemen, ls het verzoek van het Bestuur van het waterschap Zijpe en Hazepolder, om in den molen van den kleinen polder C. een ruwolle-motor te mogen plaatsen daar Gedeputeerde Staten van Noord- Holland Ingewilligd. Van de 65 ingeschrevenen voor den dienstpicht, lichting 1934, zullen 18 personen recht op vrijstelling wegens broederdienst hebben. De Minister van Binnenlandfiche Zaken heeft medegedeeld, dat de steunregeling met ingang van 27 Februari a.s. wordt ingetrokken en dat de werkloozen, die voor steun in aanmerking komen, te weTk gesteld kunnen worden in de werkverschaffing nabij Wlerin- gen. LANGEND IJ K Het verzoek van de gemeente Oudka-spel, aan ge meente- en polderbesturen gedaan, ten einde adbaesie te verkrijgen aan haar besluit, om niet tot uitvoering der kanaalplannen door de provincie over te gaan, en de toegezegde subsidie in te trekken, vindt nergens In stemming. De overweging, dat een dergelijk besluit de beteekenis van contractbreuk zou hebben, is ongetwij feld bij velen de hoofdreden, dat niet aan inwilliging van het gedane verzoek wordt voldaan. Dezer dagen heeft de uitbetaling plaats gehad van de koopsom der landerijen, die de provincie Noord-Hol land heeft gekocht van de diverse eigenaars voor den aanleg van den weg door het Geestmer Ambacht De prijs zal voor de verkoopers zijn meegevallen en was veel hooger, dan die, welke men er tegenwoordig voor zou kunnen bedingen. Den meesten zal het welkom zijn geweest in deze tijden van rampspoed voor den tuin bouw. In de jongste vergadering van den gemeenteraad van Koedijk moest worden geconstateerd dat de gemeen- tefinanciën niet meer toelaten, dat nog meerdere uitga ven worden gedaan voor ondersteuning aan tuinders in den vorm van werkverschaffing. Den regeering zal om hulp worden gevraagd. Aangezien de transportarbeiders een bepaald be drag ontvangen voor een geladen spoorwagen groente, zou men meenen, dat zij er niet slechter aan toe zijn. als de prijs der tuinbouwproducten laag is. Deze meening ls echter onjuist, daar de producten, die niet den maxi mumprijs opbrengen en door het In- en Verkoopbureau der provincie Noord-Holalnd worden overgenomen, niet In aanmerking komen voor de transport. Daar er de vorige week ongeveer 100 spoorwagens producten „door draaiden", en zijn we goed ingelioht, het loon per spoor wagen f 9 bedraagt, is dit een mindere verdienste van 1 900! OUD KARSPEL. De bekende tooneelvereeniglng .Jong Leven" (regie H. Slikker), welke nog niet lang geleden met zeer veel succes Herman Heijerman's „Van ouds de Morgenster" heeft opgevoerd, is er na veel moeite in geslaagd een stuk van weer geheel andere genre machtig te worden o.l. ..De ridder van den Kouseband", kluchtspel ln drie bedrijven, van Henk Bakker; dezelfde schrijver van het bekende ..Filmmaniakken". De premiers van b.g.n. klucht werd vorige week met succes opgevoerd ln de Stadsschouwburg te Haarlem door het beroepstooneel Pierre Mols en z'n gezelschap. Uit bovenstaande blijkt wel. dat „Jong Leven" haar uiterste best doet. het publiek het beste van 't beste te bieden en wij twijfelen er dan ook niet aan, of de zaal zal den 2en Paaschdag geheel met bezoekers gevuld zijn wat zoo langzamerhand traditie is geworden. Het zoontje van den heer K. kwam bij het steltloopen zoodanig op de punten van een ijzeren hek te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Aan den arm was een bloedende wond ontstaan, welke door dr. Vogelenzang is gekramd. Kooltelling „De Eendracht". 15 Februari 1933: 90 wagons roode kool (140); 80 wagons gele kool (115); 145 wagons Deensche witte kool (240); 18 wagons uien (26); 2% wagon peen (J%). De cijfers tusschen haakjes zijn van Decem ber 1932. Wagons van 10.000 KG. ST. PAN CR AS. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier ls als predikant beroe pen ds. D. J. Lazonder te Werkendam. W 1 E R 1 N G E N Sportnieuws voor a.s. Zondag: Succes 3Helder 3, om 2.30 n.m. Succes 3Schagen 3, om 12 uur. Callantsoog 1Succes 4. D.E.S.-adsp.Succes-adsp. L.R. „Wieringen" rijles om 10 uur. Voor de door de commissie van huuractde gedane oproep aan de verhuurders van woningen om op jl. Woensdag te vergaderen, ter bespreking van deze aan gelegenheden, waren geen verhuurders opgekomen. WARMENHUIZEN SCHOORLDAM. Gisteren werd bij den graanhandelaar Duin, de ge heel nieuwingerichte maalinrichting in werking ge steld. Een maal stoel, gedreven door een 15 P.K. electro- motor, een koekenbreker en Jacobsladder, benevens een mengmachine, gedreven door twee motoren, elk van 4 P.Kwaren op een gegeven moment allen te- gelijk in actie, en het bleek dat het Schoorlsche .E.B., op wiens net deze malerij is aangesloten, zon der bezwaar in staat is om de volle '23 P.K tegelijk te bedienen met voldoende electrische energie. Tevens zijn de woningen in Schoorldam allen op denzelfden ondergrondschen kabel aangesloten, wat ook een verbetering beteekent. De keurige maalinstallatie, welke zonder mankee- ren prachtig werkte, lijkt ons een aanwinst voor het bedrijf van den heer Duin. Gisteren had hier op een gevaarlijk verkeerspunt een ongeval plaats, hetwelk nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Het dochtertje van den heer Ens, op den weg met andere kinderen spelende, kwam, zon der schuld van den berijder, in aanraking met een motorrijwiel. Dadelijk werd het kind onder behandeling van Dr. Heringa gesteld, welke een gekneusd skutelbeen en ontvellingen in het gezichtje constateerde. De toestand is echter gunstig. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar over heen nog wat Purol poeder. Herhaal dit eiken dag zoolang het noodig is. KO E D IJ K De gehouden inventarisatie naar den voorraad sta pelproducten bij de leden van de tuinbouwvereen. De West, aangesloten bij de Langend ijk er Groentencentrale te Broek op Langendijk, wees uit. dat aanwezig waren op 15 Febr. 66 spoorwagens van 10.000 Kg. roode kool, 44 Idem gele. 125 Idem Deensche witte, 2 wagens uien, en 2000 Kg. peen. HARENKARSPEL Alhier gevonden: een damesrijwiel, merk „Veeno". Fr. nummer 30574, handrem, kettingkast, waarop voor komt: J. Woldhuls, Rijwielhandelaar, Zuidscharwoude; voor aan het rijwiel bevindt zich het merk: N.V. Rij- wielfabrlek „Veeno" Bedum-Holland. Inlichtingen bij de Politie. DIRKSHORN. Gister had ten huize van den heer Pijper te Dirks horn voor de vierde maal een bijeenkomst plaata van de Tuinbouwvereenigingen, vertegenwoordigende de werkgeversorganisaties en de Besturen der Landarbel dersbonden met hun Hoofdbestuur, om te komen tot de vaststelling van een collectief arbeidscontract. Ofschoon de vertegenwoordigers der werkgevers in principe tot de totstandkoming hunne medewerking hadden toegezegd, konden nog geen definitieve beslui ten worden genomen. WAARLAND. Bij de gehouden Inventarisatie van stapelproducten was aanwezig bij de leden der Tuinders-organisatie „Harenkarspel Oost": 102 wagon rood (170), 149 w. wit (219), 18 w. geel (31), 2 w. uien (4%), 1 w. peen (8). De tusschen haakjes vermelde getallen geeft aan den voorraad van December 1932. Alhier bestaan ernstige plannen om over te gaan tot bet stichten van een nieuwe bemaling. Binnen enkele dagen zal het bestuur van Polder Waarland de plannen voorleggen aan de vergadering van Stemge rechtlgde Ingelanden. De Algemeene Vergadering van bovengenoemd Stamboek, gehouden in het Landbouwhuis te Alk maar, was druk bezocht en had een prettig en vlot verloop. Medegedeeld werd, dat het ledental stijgende is. In het nieuwe jaar traden reeds 25 personen als lid toe. Het aantal beerenhouders dat voor subsidie in aan merking kan komen zal aanmerkelijk kunnen wor den uitgebreid. De resultaten van de Selectiemesterij te Hoorn zijn voor Noordholland buitengewoon succesvol. De drie onderzochte koppels varkens waren zóó goed, dat de oudercombinaties, waaruit deze dieren zijn geboren, premiewaardig zijn verklaard. De door den heer S. van Zwanenburg, Directeur der Nederlandsche Varkenscentrale, uitgeloofde eere- prijs voor de beste baconvarkens, is toegekend voor varkens afkomstig van den heer P. Borst te Heerhu- gowaard—Noord. Uit het jaarverslag bleek, dat de Vereeniging voort durend met ernst streeft naar verbetering van onze Varkensfokkerij.' Aanvankelijk werd wei eenige scha de ondervonden van de financieel slechte resultaten, welke met de Varkensfokkerij werden bereikt. Door het streven der Crisis-Varkenswet om mede de kwaliteit te verbeteren, is de belangstelling in- tusschen sterk toegenomen. De onder leiding van de Vereeniging gehouden keuringen hadden veel succes. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. Borst te Heerhugowaard—Noord en W. Davids te de Purmer. De financiëele commissie werd samengesteld uit de heeren L. Bruin te Bergen, J. van Kampen te Spier dijk, D. Wit Cz. te Nieuwe Niedorp en J. Kramer te Burgerbrug, plaatsvervanger. De begrooting werd vastgesteld tot een bedrag van f 10379.81. De Voorzitter, de heer J. van Kampen te Spierdijk, hield vervolgens een rede ter herdenking van het 25-jarig bestaan der Vereeniging. Allereerst gaf spreker een historisch overzicht van het wel en wee der vereeniging gedurende de afgeloo pen 25 jaren en kwam ten slotte tot de conclusie dat de> basis der vereeniging op zoodanig hechtere grond slagen is komen te rusten, dat in de komende jaren nog meer bereikt zal worden. Verschillende heeren hielden uitvoerige beschou wingen over de belangrijke resultaten, die reeds zijn bereikt en wenschten de vereeniging met haar ju bileum geluk. Tenslotte hield de heer Ir. de Vries, Rijksveeteelt- consulent, een belangrijke inleiding over de varkens houderij in het verleden en in de toekomst. Het stemde spr. tot groote tevredenheid, dat de eerste resultaten van de Selectiemesterij zoo goed zijn. Hier blijkt uit, dat Noordholland geen fokdie- ren uit andere provincies of uit het buitenland be hoeft te importeeren. Aangezien de afzetmogelijkheden steeds kleiner worden, is spr. voor de toekomst niet gerust en van oordeel, dat wij niet kunnen doorgaan groote hoe veelheden buitenlandsch veevoeder te importeeren en de producten, w.o. varkensvleesch met verlies naar het buitenland uit te voeren. Het benoodigde veevoeder zal in eigen land geteeld moeten worden en de fokkerij zal nog belangrijk moeten worden ingekrompen. Spr. deed een beroep op de Gewestelijke Varkenscentrale in dit Gewest om de fokkerij van het beste materiaal d« stam boekvarkens zooveel mogelijk te sparen. nnnr, worp Van de Ned. Varkenscentrale te 's-Gravenhage ls be richt ontvangen, dat er voor de werkloozen ln deze ge meente thans geen speenvarkens beschikbaar zijn. Tot opper-brandmeester te Hoogwoud ls door B. en W. benoemd de heer A. Modder, alhier. Aan J. de Jong, ln het Noordeinde alhier, is vergun ning verleend tot het bouwen van een woonhuis en boer derij aan het Noord einde op het perc. sectie D 986. Door B. en W. dezer gemeente ls aan 8. Smit te Spanbroek vergunning verleend tot bet bouwen van een timmerschuur aan het Zuldelnd aldaar, wijk D no. 26. Aan het bestuur der afd. Winkel en N. Niedorp van den Coop. Vrouwenbond wordt overeenkomstig haar verzoek vergunning verleend tot het houden van een kleine verloting te Aartswoud. AARTSWOUD. Daar de hardrijderij op schaatsen voor de werke- loozen door den ingevallen dooi niet kon doorgaan, werden deze week twee varkens geslacht en uitge deeld aan ongeveer vijftig gezinnen. Ook al is er geen ijs, toch werd dit hapje dankbaar aanvaard. Door een inteekenlijst was de IJsclub hiertoe in staat ge steld, dank zij de goede gevers. De beer Vliegen treedt uit de Nederland sche delegatie. Naar de correspondent van Het Volk te Geneve meldt, heeft de heer Vliegen hem medegedeeld, dat hij van avond (Donderdagavond) uit Geneve naar Nederland zal terugkeeren, daar hij ontslag heeft genomen als lid der Nederlandsche delegatie ter Ontwapenlnsconferentie. Een gevolg van het voorgevallene met be trekking tot „De Zeven Provinciën." Met het oog op de wijze van bestrijding door de Ne derlandsche regeering, aldus wordt verder gemeld, van de muiterij op „De Zeven Provinciën" achtte de heer Vliegen het bezwaarlijk langer met deze regeering sa men ta werken. Gisteren heeft de heer Vliegen zijn ontslagbrief aan de Nederlandsche regeering toegezonden, zoodat men morgen de offlcieele publicatie kan tegemoet zien. Het vermiste geld in de woning van den administrateur gevonden. f4000.on der de steenkolen. Eenige weken geleden zou te Heiloo ten huize van den heer v. N., administrateur van het electriciteits- bedrijf, een brutale inbraak zijn gepleegd. De inbre kers waren binnengekomen en hadden zich naar de slaapkamer van den heer v. N. begeven, waar zij uit zijn broekzak een sleutel hadden genomen en daar mee de brandkast open maakten, waarna een bedrag van f 4000 gestolen zou zijn. De politie vond dit verhaal vrij onwaarschijnlijk en de heer v. N. werd herhaaldelijk over de inbraak gehoord. Thans is het bedrag van f 4000 te zijnen huize gevonden, waar het onder de steenkolen ver stopt was. De heer v. N. heeft bekend, de inbraak te hebben gefingeerd. Hij is in het huis van bewaring te Alkmaar opgesloten. Auto geslipt en tegen een boom gebotst Een doode, drie licht gewonden. Op den Zutphenschen Straatweg onder Apeldoorn, is gisteravond nabtj de stichting „Het Apeldoornsche Bosch" een luxe auto geslipt en vervolgens tegen een boom gebotst. Van de vier inzittenden, allen afkomstig uit Winterswijk, werd de heer Scholte—Ubblnk op slag gedood. Nader wordt nog omtrent dit ongeval gemeld: Het gezelschap, bestaande uit de heeren Scholte- Ubbink en D. J. Bakker met hun echtgenooten, kwam uit Winterswijk, waar zij woonachtig waren. Ter hoogte van het Apeldoornsche Bosch slipte de auto wegens de gladheid van den weg en botste tegen een boom. Dr. Hoefer. uit Apeldoorn, verleende de eerste geneeskun dige hulp, welke voor den heer Scholte-Uhblnk te laat kwam. Eenige oogenblikken na het auto-ongeval over leed deze. De drie overige inzittenden liepen allen min of meer zware wonden op. Een dame bekwam een kniefractuur en de andere brak eenige ribben, terwijl de heer Bakker aan het gelaat werd gewond. Zij werden allen naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Vrij ernstige materieele schade. Bewoner van het pand gewond. Toen de 40-jarige slager N. N .B. ln de le Middelland- straat te Rotterdam gisterochtend te 7 uur wakker werd, rook hij een sterke gaslucht. HU stond op en begaf zich naar beneden. Naarmate hij de keuken na derde werd de gaslucht sterker en het leed geen twijfel dat in dat vertrek Iets niet ln orde was. De heer B. opende de keukendeur op een kier, stak zijn arm door de opening en draaide den schakelaar van het electrisch licht om. Vlak daarop volgde een hevige knal. Er ontstond ln de keuken een begin van brand en de vlammen deelden zich mede aan de kleeren van den heer B. Met natte doeken wist deze het vuur al spoedig te blusschen. Behalve dat zijn kleeding geschroeid werd. schroeide ook zijn hoofdhaar gedeeltelijk en zUn snor geheel af, terwijl hij tevens brandwonden aan de handen kreeg. De brandweer bluschte het brandje ln de keuken met emmers water. De ontploffing bleek heel wat materieele schade ver oorzaakt te hebben. De keukendeur werd ontzet, ln dit vertrek, de naastgelegen huiskamer en een opkamer boven de keuken sprongen alle ruiten, terwijl ln laatst genoemd vertrek ook enkele houten schotten bezweken. Technici van het Electrlcltelts- en Gasbedrijf hebben een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing Inge steld en daarbij ls gebleken dat ln de keuken de hoofd gaskraan 's nachts is blijven openstaan. In de gasslang heeft een scheur gezeten en door deze opening is het gas de keuken binnengestroomd. Voorts ls gebleken dat er aan den schakelaar van het electrisch licht een de fect was. Bij het omdraaien ls een vonk overgesprongen, die het gas tot ontploffing heeft gebracht. Portret-Atelier JAC. DE BOER, Keizerstraat - DEN HELDER, Critiek ln het Voorlooplg Verslag der Eerste Kamer nopens de P.T. T.-begrooting 1933. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer no pens de P.T.T.-begrooting, is het volgende ontleend; 1 Met betrekking tot de radio-politiek der regeering 1 maakten sommige leden de opmerking dat zij tegen I hetgeen te dier zake in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer is gezegd, geen bezwaar had den. Bij de openbare behandeling in de Tweede Kamer is echter gebleken, dat de minister de lx?- zwaren tegen uitzenidng van politieken aard „tot zekere hoogte" deelde. Daarmede konden deze leden zich geenszins vereenigen. Wat is zoo vroegen zij, on der „politiek" te verstaan? „Politiek" pleegt veelal te worden genoemd, wat een luisteraar niet bevalt. Zou de beperking van de „politieke" uitzendingen gaan in de richting van beteugeling van de V.A.R.A, dan wenschten zij zich daartegen vierkant te verzet ten. Geen andere beletselen behooren hier in den weg gelegd, dan bij de publicatie van gedachten in het algemeen. Voor algemecne uitzendingen gevoelden deze leden weinig; dat zou zijn een terugvallen op een oud standpunt. Alleen de liberalen waren daar vóór en thans blijkbaar ook de vrijzinnig-democra ten; dit stelsel zou echter leiden tot onderdrukking van andersdenkenden. De toestand behoort te blijven gelijk die thans is. Verscheidene leden van verschillende partijen daar entegen droneen aan op het verwijderen van alle politiek uit den aether. Zij begrepen niet, dat deze maatregel, die voor alle partijen zonder onderscheid zou gelden, als een aanslag o) de vrijheid van ge- dachtenuiting van één bepaalde politiek partij zou worden beschouwd en achtten dien maatregel nood zakelijk ter voorkoming, dat de radio tot een voort durende bron van twist tusschen de verschillende richtingen op politiek gebied worde gemaakt Zij hoopten dan ook, dat van het door den minister bij de mondelingen behandeling dezer begrooting in de Tweede Kamer in uitzicht gestelde initiatief spoe dig zou blijken. Voorts bepleitten sommige leden maatregelen om ergerlijke feiten, al- het afbreken van de uitzending van het Wilhelmus na de uitzending van den gouv.- generaal en het uitzenden van de Internationale op Oudejaarsavond, te voorkomen. Indien een rauio-ver- eeniging zich niet kar. opwerken tot het sttfndpunt, dat er een principieel onderscheid 1 staat tusschen het Volkslied en e>e. i artijlied. behoort de regeering te verhinderen, dat het waandenkbeeld, alsof beide op één lijn zouden staan, in den aether wordt ver breid. Andere leden «eurden af het onmogelijk maken van dc uitzending er groote socialistische betooging op den dag van de opening der nieuwe zitting van de Staten-Goneraal in September 1.1. In denzelfden gees uitten zij zich over de weigering van uitzending door de V.A.R.A. van do op 8 Nov. j.1. gehouden de monstratie te 's-Grav^nhage. Enkele leden beklaagden zich over de vele a*keu- ringen van stukken voor radio-uitzending. Andere le den sloten zich hierbij aan m maakten opnieuw ern stig bezwaar tegen de wijze, waarop de Rac' o-Om- roep Controle-Commissio haar taak mcente 3 mogen opvatten. Haar inprijpen treedt herhaaldelijk buiten de drie normen, die de wet daarvoor gesteld heeft en belemmert de vrije meeningsuiting op partijdige en kleingeestige wijze. Verscheidene leden wi'den thans reeds doen uit- komen, dat zij voor naasting der gemeentelijke tele foonnetten van Amsteraam, Rotterdam en Den IToag geen klemmende red;nen aanwez'g acl. :n. De ge meentelijke telefoondienst werkt in genoemde steden zeer goed en het rchiint aan gecronden twijfel on- de-hevi* of bij overneming dcor het Rijk de bedie ning van de teiefoon er od zal verbeteren. Emsti" bez vaar werd gemaakt te n de plannen tot splitsing van het telefoonnet Rheden. wanrdooi de gemeente, welke een oeconomisch en administratief geheel vormt, telefonisch uet meer n geheel z-1 blijven. Men hoopte, dat de regeering volle ndacht zou blijven sche: en aan de luchtpost naar Indië. Het, behoud en de verbetering van dezè luchtroute is voor do post e ..i zaak van groot belang. Een student weigert voor den kantonrechter Nederlandscb te spreken. De kantonrechter te Leeuwarden heeft Donderdag be handeld de raak tegen vier studenten, twee te Utrecht en twee te Wageningen. terzake van deelnemen aan een optocht zonder dat daarvoor vergunning was verleend, aldus lezen we in het „Hsbl.". Ter gelegenheid van het ln December gehouden Frlesche studentencongres had den een dertigtal deelnemers, met de Frlesche en do Redbadvlag voorop, een wandeling door de stad ge maakt en toen een agent hun verzocht, uiteen te gaan. hadden ze dit geweigerd. De agent gelastte de Redbad- vlag op te rollen, hetgeen ook geweigerd werd, waarna er handtastelijkheden ontstonden. Tenslotte heeft de agent de vlag opgerold en drie studenten naar het po litiebureau gebracht Voor den kantonrechter mr. J. W. TUsma, waren twee verdachten verschenen; de belde anderen Heten zich ver tegenwoordigen door mr. J. v. d. Schaaf te Beetgumer molen. Een der studenten begon in het Friesch en wei gerde Nederlandsch te spreken, hoewel de kantonrech ter hem er op wees, dat de griffier en de ambtenaar geen Friesch verstonden, waardoor zijn antwoorden op de gestelde vragen niet genotuleerd zouden worden. De andere verdachte en mr. v. d. Schaaf antwoordden in het Nederlandsch. Na het verhoor van den verbalisant wilde de verdach te nog een vraag stellen. De kantonrechter: „Goed, maar dan In het Ne derlandsch." Verdachte: „Neen." De kantonrechter: „Dan geef ik u geen vergun ning, want de verbalisant verstaat geen Friesch." Een getuige a décharge, J. M. Jong uit Lemmer, be gon eveneens ln het Friesch en noemde het een groe ten misstand dat de heeren die al zoo lang in Friesland waren, zich de taal van het volk niet hadden eigen gemaakt. Daarna legde hij zUn verklaringen In het Nederlandsch af, omdat de beleefdheid dit eischte en, aldus getuige, een Fries altijd beleefd is. Het O. M. waargenomen door Mr. Van Gilse noemde het feit alleen ernstig, omdat bU de demonstratie ver zet tegen de politie was gepleegd en eischte tegen de studenten geldboeten van f 25 en f 6 subs. 15 en 6 dagen hechtenis. De kantonrechter Informeerde bij een der verdachten, of Redbad dezelfde Is als Radboud. Verdachte: ,Ja, zoo zullen de Hollanders zijn naam wel verdraaid hebben," Kantonrechter: „Dus dezelfde, die zijn voet uit het doopvont terugtrok?" Verdachte: „Misschien heeft Radboud dat gedaan, maar Redbad niet. Als een Friesch eenmaal beloofd heeft Christen te worden krabbelt hU niet terug. De kantonrechter wees dadelijk vonnis en veroordeel de een der studenten tot f 15 boete en den ander tot f 5. De vlag zal worden teruggegeven.

Schager Courant | 1933 | | pagina 14