Raad St. Maarten. SPORT. Landelijke ruitersport Steun aan de boomkweekers Vergadering van den Raad op Vrijdag 17 Februari 1933. des middags half 2 uur. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester, tevens secretaris. De raad is voltallig. De Voorzitter opent deze eerste vergadering In 3933 en schetst den slechten toestand in de gemeente, met name in den tuinbouw en de groote werkloosheid. Als hetmet den land en tuinbouw slecht gaat. slaat dat terug op den middenstand enz. en spr. wijst dan ook op de hooge belasting, nog maar slechts een raming. Vooral samenwerking en verantwoordelijkheidsgevoel zal moodig zijn bij het verdere beleid. Nagegaan wordt wat aan steun aan tuinbouw en voor werkeloosheidsbestrjjding is uitgegeven, terwijl mede ge memoreerd wordt de steunregeling en de z.g. bagger- regeling. Spr. uit den wensch dat 1933 een betere uit komst zal geven dan 1932 en met den wensch dat da leden de lust mogen hebben om niet eenzijdig te werk te gaan. Spr. eindigt met den leden en den vertegen woordiger der pers de beste wenschen voor dit jaar aan te bieden. De heer Glas wenscht den Voorzitter en diens gezin het beste toe. De notulen worden goedgekeurd. Mededeelingen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld: dat Ged. Staten goedkeurden de begrooting 1933 en de verordening op de heffing van opcenten op de per- eoneela belasting: dat op 12 Dec. l.L kasverificatie plaats vond en het kassaldo bedroeg f 1952.02: dat blijkens de eindafrekening der inkomstenbelas ting de gemeente teveel heeft ontvangen f 2369.23. welk bedrag is Ingehouden, benevens f 532.82 als aandeel in de kwade posten: het bevolkingscijfer bedroeg op 1 Januari jJ. 1352 te gen 1378 In 1932. De geheelonthoudersbond zond dankbetuiging voor subsidie Ged. Staten berichten de korting op de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger. Diverse verslagen kwamen in. B. en W. deelen mede, dat zij in verband met de kos ten thans niet gevoelen voor het plaatsen van meer dere of verplaatsen van bestaande straatlantaarns. Meerdere kaarssterkte bleek geen verdere uitstraling van het licht te veroorzaken. De heer Van Drunen informeert naar de kosten van het plaatsen van een lantaarn mee-r. De Voorzitter zegt daarvan geen mededeeling te kun nen doen. Vorig maal is al gewezen op de consequentie dat als te Rijp een of meer lantaarns worden bijge plaatst er meerdere geplaatst dienen te worden. En dat kan in dezen tijd niet geschieden. De heer Van Drunen acht een lantaarn bij de brug te Rijp noodzakelijk en anders dient verplaatsing te geschieden. Spr. begrijpt niet dat de kosten zoo hoog zijn. Spr. merkt op dat de Voorzitter zijn woorden steeds ln twijfel schijnt te trekken. De heer Stoop beaamt dat er meerdere plaatseD in de gemeente zijn die verlichting erlangen. Spr. verwondert er zich over dat meerdere kaarssterkte geen verdere uit straling teweeg brengt. De Voorzitter had zich daar ook over verwonderd, maar een meer deskundige heeft dit verklaard. De heer Stoop zegt dat op stadspleinen en ook op den reclamedag sterkere lampen worden en zijn gebe zigd met goed resultaat. Hoe sterker lamp, hoe meer het punt belicht wordt, oordeelt spr. De heer Breed zou een proef willen nemen met meer dere kaarssterkte De Voorzitter zegt toe dat een proef zal worden ge nomen. De Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur zal de ln de vorige vergadering gemaakte opmerking over de benoeming van armvoogden aan dat bestur overbren gen. In het tekort van het Centraal Ziekenhuis te Alk maar, zal onze gemeente moeten bijdragen f 89.80. De Minister heeft goedgekeurd dat zoo noodig brand- stoffentoeslag wordt verleend aan personen die van een werkloozenkas uitkeerlng genieten. Het rijk draagt hier niet In bij. De toeslag is door B. en W. steeds verleend. Het crisiscomité zond dankbetuiging voor de verleen de bijdrage ad f 100. De uitkeering inzake de finantieele verhouding over 1931—1932 bedraagt f 12815.05. en de maximale belas ting der straatverlichting wordt teruggebracht van f 150 op f 140. AI deze mededeelingcn worden voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt opnieuw voor den tijd van 2 jaren ont heffing te vragen van de verpliohting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening op de openbare scho len in deze gemeente. Ontslag gevraagd. Door Mej. H. H. Wicherink, onderwijzeres aan de o, 1. school te St. Maarten, wordt eervol ontslag aangevraagd tegen 1 April a.s. B. en W. stellen voor dat ontslag met dank eervol te verleenen, ingaande op een nader door B. en W. te be palen datum. Aldus wordt besloten. Het ontslag 2al tegen 1 April worden verleend. De Voorzitter merkt op dat een oproep van sollici tanten heeft plaats geluid, het aantal sollicitanten is echter zeer gering. De benoeming toch zai niet anders dan uit wachtgelders mogen geschieden. Een herhaalde oproep zal wel geplaatst moeten worden. Waar de gemeente geen steun heeft toegezegd voor de kanalisatie van Westfriesland, wordt het bekende verzoek van de gemeente Oudkarspel voor kennisge ving aangenomen. De heer Stoop wijst op het belang, dat de bestaan de waterstand behouden blijft en spr. verwacht, dat B. en W. in dat opzicht paraat zullen blijven. De Voorzitter zegt dit toe. Ged. Staten verzochten om de grondoppervlak te van vergunning- en verloflokalen terug te brengen van 65 op 40 M2. B. en W. achten dit echter niet gewenscht, sedert laren heeft de grondoppervlakte van 65 M2. gegolden en zij stellen dan ook voor de verordening ongewijzigd ter goedkeuring aan Ged. Staten terug te zenden, met een nader gemotiveerd schrijven. Aldus wordt besloten. B. en W. oordeelen dat het adres van de gemeente Ambt-Hardenberg. t.a.v. de belastbare opbrengst der onbrengst der ongebouwde eigendommen, bij de Vereen, van Ned. Gemeenten thuis behoort en stellen voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Het bestuur van de afdeeling Amsterdam van den Bond voor Staatspensionneering vraagt den raad zich te willen uitspreken ten gunste van een wettelijke re geling van premievrij staatspensioen voor alle ingezete nen. B. en W. doen hiertoe het voorstel. De heer Stoop zegt dan aan deze zaak heel wat vast zit en spr. gevoelt er wel voor om er adhaesie aan te betuigen. Vooral voor kleine bedrijfsmenschen dient voor een klein staatspensioen te worden gezorgd. De heer Gootjes heeft omtrent die dingen een andere zienswijze en gaat dan ook niet met het voorstel van B. en W. mee. Den heer Glas doet het genoegen, dat de evengroote meerderheid van den raad met dit streven accoord gaat. Spr. zou zelfs verder willen gaan en zou willen dat de gemeente lid werd van de plaatselijke atdee- ling, wat een steun zou beteekenen voor menschen die reeds 30 jaren voor deze zaak hebben gestreden. De Voorzitter dacht dat we niet verder moesten gaan dan een uitspraak ten gunste van een premievrij staatspensioen voor alle ingezetenen. De heer Glas zegt dat als alle gemeenten lid werden, dit meer kracht zou bijzetten aan het streven. De heer Breed gevoelt veel voor het voorstel-Glas en gaat er mee accoord. De heer Van Drunen zegt dat dan eerst de koeten bekend dienen te zijn. En de vraag is of voor dit voor stel een meerderheid wordt verkregen. De heer Stoop zou zich thans willen bepalen tot het adTes en zou nog wat willen wachten met 't uitlokken van een uitspraak over het voorstel-Glas. De heer Glas heeft geen bezwaar tegen aanhouding van zijn voorstel, als er heeren zijn, die dat beter achten. Het voorstel van B. en W. om adhaesie aan het verzoek van de afdeellng Amsterdam te betuigen, wordt aangenomen, tegen stemde de heer Gootjes. Een sociale commissie. Namens de bestureu der landarbeidersbonden is een verzoek ingekomen om een sociale commissie daar te stellen, omdat de leden steeds bij het bestuur om in lichtingen komen en dit deze niet kan verstrekken. Mocht op dit ve.rzoek niet gunstig worden beschikt, dan wordt verzocht de circulaires aangaande de werkver schaffing te mogen ontvangen. B. en W. achten een dergelijke commissie of het ver strekken van de circulaires voor het beoogde doel niet noodig, en zijn overtuigd dat als inlichtingen noodig zijn en ze worden gevraagd, ze wel zullen worden ver strekt. Van de afgegeven circulaires worden er boven dien aan B. en W. niet meer dan één exemplaar toe gezonden. B. en W. stellen dus voor het adres voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Breed zou graag zien dat het verzoek wel werd ingewilligd. Het is van groot belang als voor diverse regelingen overleg wordt gepleegd. Spr. noemt bijv. de baggerregeling. wat het aantal schuiten betreft. Als voor dergelijke regelingen met een commissie overleg plaats had, zouden geen moeilijkheden ontstaan. Er kan hier iets gebeuren in den geest van medezeg gingschap, iets wat geen geld kost en daarom vindt spr. het niet goed, dat B. en W. het verzoek voor ken nisgeving willen aannemen. De Voorzitter zegt dat de heeren der organisaties zeer goed weten, dat ze hier alle inlichtingen kunnen verkrijgen, dat is ook het geval met de baggerrege ling. De voorschriften luidden dat er 4 schuiten ge haald moesten worden, maar ln andere plaatsen werd van dat voorschrift afgeweken en B. en W. hadden daartegen ook geen herwaar. De organisaties wendden zich tot het hoofdbestuur, maar hadden zich evengoed tot het gemeentebestuur kunnen wenden. Zij hebben ook toegezegd dat ze dat voortaan zouden doen. De menschen worden hier steeds goed ontvangen, en een commissie achter B. en W. is dan ook niet noodig. De heer Stoop weet niet of in andere gemeenten so ciale commissies bestaan, maar spr. dacht dat het wei nig verschil gaf. Immers dan moet de commissie zich ter secretarie melden. Van de besluiten zouden dan af schriften gemaakt moeten worden. De sociale commis sie zou van een bepaalde regeling ook wel eens een an dere opvatting hebben dan het arbeidsbemiddelings bureau en verschillen zouden dus kunnen ontstaan. Het wordt werken over twee schijven, zonder eenige vrucht. De heer Blom merkt op, dat er steeds wordt gespro ken over circulaires der werkverschaffing, maar spr- wil gaarne weten of deze circulaire- inhouden vaak wijzigen. Waarin zitten dan toch steeds die mededee lingen. Voorzitter is 't met den heer Blom geheel eens. Wij zigingen komen vrijwel niet voor. Zoolang de werk verschaffing is ingevoerd, is 't misschien 2 maal voor gekomen, De steunregeling is éénmaal vastgesteld en nadien niet meeT gewijzigd. Dit onderwerp behoort geheel thuis onder den dienst der arbeidsbemiddeling.; Spreker ziet bovendien het nut van het verzoek niet In. Wanneer Inlichtingen waren gevraagd ter secretarie zouden die direct en volledig zijn verstrekt. Een so ciale commissie acht Voorzitter niet noodig. Alles mar cheert goed en is een nieuwe regeling overbodig. De heer Blom vraagt of 't niet desnoods mogelijk is van een ingekomen circulaire eenige afdrukjes te typen, en deze dan aan de bonden te verstrekken. De men schen kunnen dan langs dezen weg vernemen wat ze dienen te weten. De Voorzitter gevoelt hier weinig voor. Ter secreta rie zit men al tot over de ooren ln 't werk en is er feitelijk geen tijd voor 't typen van circulaires. De heer Stoop merkt op, dat belangrijke mededee- lingen steeds in de bondsorganen worden vermeld en langs dezen weg komt 't bok ter kennis van de leden dier bonden. Tenslotte komt het voorstel van B. en W. in stem-* mlng en wordt aangenomen met 52 stemmen; tegen stemden de heeren Van Drunen en Breed. Voorgesteld wordt om het voorschot voor 1933, voor de bijzondere school te Stroet op f 1940 te bepalen en voor die te Rijp op f 1400 en f 100. Aldus wordt besloten. Wegens overschrijving van begrootingsposten en voor nieuwe uitgaafposten wordt de gemeentebegrooting ge wijzigd tot een bedrag van f 5297.54. Na voorlezing der diverse posten kan de raad zich unaniem met 't voorstel vereenigen. Leden stembureau*. De heeren A. Brak en K. Wit Dz. namen ontslag ais lid van het stembureau en als plaatsvervangend lid van het stembureau. B. en W. dragen voor den heer P. Breed voor stembureau I en den heer S. v. Drunen voor stembureau III, en beide heeren als plaatsvervangende leden van het hoofdstembureau. De raad kan zich met dit voorstel vereenigen. De heeren die worden gekozen nemen hun benoeming aan. Reductie gemeenteboüwland. B. en W. stellen voor om aan de huurders van het gemeentebouwland, mits de huur voor 1 Mei a.s. wordt voldaan, een reductie te verleenen van 40' pet. en aan de huurders van de gemeentetulntjes onder dezelfde voorwaarden een reductie van 25 pet. B. en W. stellen voor de goedkeuring aan Ged. Staten te vragen voor onderhandsche verhuring van het per ceel land. laatst in huur bij D. Kaaij. Het perceel is groot 20 snees en is gelegen in den polder Valkkoog. Er heeft zich een huurder aangemeld voor f 1.50 per snees. B. en W. kunnen zich met den geboden prijs wel ver eenigen. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stem men aangenomen. Voor de benoeming van een lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, vacature D. de Geus, die niet meer in aanmerking kan komen, worden aan bevolen de heeren C. Paarlberg en W. Rus. B. en W. kunnen zioh met de aanbeveling vereenigen. Gekozen wordt de heer G. Paarlberg met 5 stemmen, 1 stem verkreeg de heer W. Rus, 1 stem ongeldig. Bijbetaling en productieve arbeid. Dezelfde landarbeldersbonden vragen bijbetaling door de gemeente van hetgeen de georganiseerden minder ontvangen dan de ongeorganiseerden van de gemeente ontvangen en voorts het versohaffen van productieven arbeid. B. en W. wijzen er op dat zij zich hebben te houden aan de steunregelingen voor deze gemeente bepaald, maar zijn er zich bovendien van bewust dat de georga niseerden niet minder krijgen dan de ongeorganiseerden. Zij meenen verder dat zooveel mogelijk, ruimschoots ge legenheid voor productieven arbeid wordt gegeven en de arbeiders daarover dan ook wel tevreden kunnen zijn Het verschaffen van zoo mogelijk productieven arbeid ontgaat de aandacht van B. en W. niet. B. en W. stel len mitsdien voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Naar aanleiding hiervan wil de heer Breed gaarne vernemen wat door de georganiseerden en de ongeorga niseerden in steunregeling wordt genoten. Voorzitter deelt mede dat de georganiseerden max kunnen komen tot f 10.20 pl. f 1 brandstoffentoeslag, is f 11.20. De ongeorganiseerden kunnen in 't meest gunstige geval een max. van f 10.75 halen. Het doet den heer Breed genoegen dat de georgani seerden dus niet minder ontvangen. Dit zou spr. ook niet gewenscht achten, want de georganiseerden moeten hun bondscontrlbutle betalen. Voorzitter vindt het adres overbodig. Men kon 't heb ben nagevraagd ter secretarie en dan zou wel zijn ge bleken dat georganiseerden niet minder ontvangen. Voorzitter kan vervolgens mededeelen dat de steun regeling op 27 Febr. beëindigt, daar dan de menschen in de Wieringermeer te werk kunnen gaan. Alleen in zeer bijzondere gevallen zal de minister nog steun ver leenen. Er is momenteel 1 stempelaar in de gemeente en de werkverschaffing blijft bestendigd. Na deze mededeelingen wordt het adres voor kennis geving aangenomen. Da rondvraag. De heer Blom heeft reeds in een vorige vergadering gesproken over ver breeding van den Stroterweg. Beslo ten werd toen aan den minister om subsidie te vragen om dit werk te kunnen uitvoeren. Spr. zou nu gaarne weten, welk antwoord de minister zond. Voorzitter deelt mee dat de minister bereid is 25 pet. in de kosten bij te dragen. Ook ain de provincie is om subsidie verzocht, maar een beslissing op dit schrij ven kwam nog niet in. Den heer Blom valt de subsidie van 25 pet. niet mee. Spr. is 't bekend, dat in Friesland voor een uit te voe ren werk 100 pet. werd gegeven. Men zal nu 't antwoord der provincie dienen af te wachten. De heer Van Drunen vraagt dan of er door burge meester al Is onderzocht of 't lidmaatschap der Heide maatschappij voordeelen biedt. Voorzitter weet, dat leden geen voorkeur genieten. De gemeente Zijpe b.v. ia ook geen lid en toch worden er inwoners dier gemeente bij 't Staatsboschbeheer te werk gesteld. De heer Van Drunen vraagt dan de aandacht voor 't volgende: In comité heeft spr. gewezen op een brugje bij 't Rijpje. Hier geraken veel kinderen te water. Nog vorige week gebeurde 'n dergelijk ongeluk.Reeds eerder verzocht spr. aan den burgemeester om te onderzoeken of aan dezen onvoldoenden toegangsweg tot de hulzen een einde kon worden gemaakt. Voorz. antwoordde toen, geen loopjongen te wezen, wat spr. ook onderschrijft. Gezien nu echter den onhoudbaren toestand stelt spr. voor om een bepaling vast te stellen dat de toegangsweg minstens 1 meter dient te wezen en dat een hek ter weerszijden moet worden aangebracht. De heer Breed ia eveneens van meening dat aan dit gevaar een eind moet worden gemaakt. Voorzitter heeft reeds meermalen er op gewezen dat dit ©en particuliere zaak ls. Men mag niet zoo maar In Iemands rechten treden. Wanneer de gemeente hier aan begint, ls 't eind nog niet daar. Straks kan een kind ln een ierkelder vallen en dan komt de eigenaar vragen om er ©en hek om te plaatsen De heer Van Drunen: Die vergelijking gaat lang, lang niet op. Hier is 't een toegangsweg naar een particuliere woning. Voorzitter: Dat kan allemaal wel waar zijn! De heer Van Drunen wil 't toch In een der artikelen van de bouwverordening vastleggen en maakt daarvan dan ook een voorstel. De heer Glas zegt. dat dit de tweede keer ie dat de heer Van Drunen deze zaak ter sprake brengt.Spreker vraagt zich af, of een openbare vergadering nu de aan gewezen plaats is. De heer Van Drunèn woont tegen over bedoeld perceel en als deze nu eens ln overleg trad &mdt den huurder en daarna overleg met den verhuur der plaats vond. De heer VanDrunen merkt op. dat hij vorig maal de -kwestie ln comité heeft besproken en nadien is er v/eer een kind te water geraakt. Alss pr. naar een par ticulier zou gaan, zou deze spr. vragen waar hij zich mee bemoeit. De heer Stoop: Juist, en dat ia de verantwoordelijke persoon. De heer Van Drunen herhaalt zijn vraag of aan ar tikel 18 niet kan worden toegevoegd, dat als de toe gang tot een woning alleen over het water gaat, die gang minstens een meter breed moet zijn en aan weerszijden een beveiliging van hekwerk teT hoogte van minstens één meter. Spr. vraagt of een dergelijke bepaling niet gemaakt kan worden. De Voorz. kan geen antwoord op die vraag geven. De heer Breed vraagt of B. en W. den verhuurder niet op den toestand kunnen wijzen. Als hem daarop wordt gewezen en het wordt niet In orde gemaakt, is hij nalatig. De Voorzitter zegt dat de heer Stoop hier aanwezig is en deze ls er wel nader bij betrokken. De heer Stoop zegt dat dit niet het geval is. De heer Van Drunen Is overtuigd dat als er een andere bewoner in dat huls kwam, deze dat loop plankje niet zou nemen. De Voorzitter denkt niet dat men daar een woning voor zou laten staan. Maar wat door den heer Breed werd opgemerkt, zal spr. ln de vergadering van B. er W. ter sprake brengen. Spr. vraagt of de heer Van Dru nen nog meer voor de rondvraag heeft. De heer Van Drunen antwoordt bevestigend, als je 87 dagen niet bij elkaar kemt, gaar je wat op. Spr. vraagt of B. en W. al wat hebben gedaan La.v. de sloot achter het Armhuis. De Voorzitter raadt den heer Van Drunen aan zich maar tot de Gezondheidscommissie te wenden. De heer Vam Drunen merkt verder op dat de heer Zwakman de W.C. zou verwijderen. Spr. vraagt wan neer dat zou gebeuren. De Voorzitter zegt dat de heer Zwakman heeft be loofd spoedig verandering in den toestand te brengen. De heer Van Drunen zou dan nogmaala de posterijen ter sprake willen brengen. De Voorzitter ontraadt hem dit. De heer Glas merkt op dat de heer Van Drunen toch in de courant heeft kunnen lezen dat da commissie werd bedankt, wat de postbestelling te Valkkoog betrof De heer Van Drunen heeft dat niet gelezen en de 'neer Breed zegt dat dit Valkkoog betrof, of St. Maarten er zoo mee tevreden ls, is een andere vraag. He* hooi nog niet binnen. De heer Breed merkt op dat het hooi van de dijkspar- ken 21 en 22 nog niet verwijderd is; voor een groot ge deelte stond het nog aan hoopen, terwijl een gedeelte ook nog ligt als toen het ls afgemaald. Op deze wijae geraken die parken onbruikbaar. De Voorziter deelt mede. dat toen dit B. en W. be kend werd, zq den verhuurder hebben aangeschreven te zorgen dat het hooi binnen een bepaalden tijd verwij derd werd en anders zouden B. en W. er voor zorgen. De heer Breed zegt dat het hooi gister nog niet ver wijderd was. De Voorzitter zegt toe dat het verwijderd zal worden De heer Breed breng vtoorts ter sprake dat Sehoone- veld uit Eenigenburg vanaf 18 Nov. werkloos ls. na dien geen steun heeft ontvangen, bij het Armbestuur in geweest, antwoord zou ontvangen, maar niet heeft ontvangen, en dat deze persoon voor baggerwerk niet in aanmerking kwam, omdat hij geen landarbeider was. Spr. vraagt hoe zoo iemand van ieder en steun ontstoken kan blijven. De Voorzitter zegt dat wat het Armbestuur betreft, dit behoort niet tot zijn taak. Van de steunregeling ontvangt deze persoon geen steun, omdat hij in den daarvoor gestelden tijd niet ln het land- of tuinbouw bedrijf werkzaam Is geweest. De heer Breed wijst op St. Pankras, waar een werk- looze mandenmaker wel onder de steunregeling kon val len. De Voorzitter zegt dat B. en W. zich moeten houder, aan de hier bestaande steunregeling en daar heeft de controleur deze week ook nog op gewezen. Spr. zou voor een enkelen persoon niet graag de steunregeling in gevaar willen brengen. De heer Breed vraagt wat die man doen moet. De heer Wit vraagt of Breed wel zeker weet dat die man van het Armbestuur geen steun heeft ontvangen, want 13 of 14 Januari is opdracht tot bedeeling gegeven De heer Breed zegt mede te deelen, zooals het hem is verteld. Voor dergelijke menschen moet toch iets worden gedaan. De heer Van Drunen zegt dat het ook een mensch is. De Voorzitter zegt dat daarom is gezegd dat hij zich tot het Armbestuur moest wenden. Hierna sluiting. ANNA PAULOWNA. Officieel© mededeelingen voetbalver. B.K.C. A.s. Zondag 19 Febr. komen alle drie elftallen van B.K.C. in het veld; het eerste speelt zijn laatsten thuis wedstrijd voor de competitie tegen zijn oude tegenstan der Wieringerwaard, het elftal van B.K.C. wordt al3 volgt opgesteld: De Schipper Van Teulingen Van Teulingen V. d. Burg B. Wiggers Tauber Blom Harder Huisman Post J. Wiggers Het tweede gaat naar Kolhorn I en komt met het volgende elftal uit: Koster De Jong Zeeman Bakker K. Steenvoorde De Schipper Van Duin Steenvoorde De Schipper Van Dijk Van Loon Het derde speelt thuis om 12 uur tegen H.R.C. acht in de volgende opstelling: V. d. Burg Post Kommer Reijel Baartman Post Blaaubroek Keijzer Post Kaan Kapitein Alles is dus in actie; jongens toont nu eens, dat het ernst is en haal de zes puntjes binnen. HET PROGRAMMA K.N.V.B. VOOR MORGEN. Z.F.C.—'t Gooi; V.S.V.D.H.C.; Feijenoord—A.D.O.; R.C.H.Blauw Wit; H.B.S.—Hermes D.V.S.; D.F.C.— Stormvogels; SpartaWest Frisla; AjaxHaarlem; V.U.C.—K.F.C.; Hilversum—Xerxes; Klnheim—D.E.C.; Alcmaria—Zeeburgia; H.R.C.Z.V.V. W.F.C.E.D.O.; BloemendaalAlphen; HerculesD.W.S. A.F.C.H.F.C.Spartaan—BaarnB.F.C.—Velox; ZaandijkK.V.V.Purmersteij nHe 1 d erD.W.V. VolewijokersHolland laMeervogels; Assendelft O.S.V.BeverwijkQ.S.C.T e x e 1—S c h a g e n; Uit geestZilvermeeuwen; D. T. S.V r o n e. H.F.C. 2Hilversum 2; Zeeburgia 2Z.F.C. 2; K.F.C. 2—R.C.H. 2; West Frisia 2—Alcmaria 2; Helder 2~r Z. F. C. 3; Q.S.C. 2—Alcmaria 3. (Sportkroniek). De Nederlandsche ruiters zullen te Dort- mund geen gemakkelijk© taak hebben. Men deelt ons mede. dat voor het groote concours-bip- pique te Dortmund. dat gehouden zal worden van 1 tot en met 5 Maart a.s. in totaal 800 inschrijvingen zijn bin nengekomen, zoodat men zeer goede sport mag verwach ten. De kleine ploeg der Nederlandsche landelijke rui ters staat niet voor een gemakkelijke taak. De bonden van Ronland en Westfalen zijn vele malen sterker in aantal en hebben dus grootere keuze van ruiters, terwijl zij vijf jaar langeren oefentijd achter den rug hebben. Alle paarden en ruiters zijn eohter in de beste con ditie en er wordt zeer ernstig en regelmatig geoefend, zoodat men met goed vertrouwen den strijd tegemoet mag zien. De ploeg, die in de eerste week van Maart aan het concours-hippique te Dortmund zal deelnemen, heeft voor de volgende wedstrijden ingeschreven: A. Veelzijdlgheidsproef. bestaande uit individueele dres suurproef klasse B, individueel springconcours kl. B, ge- hoorzaamheidsproef en patrouillespringen. Open voor 2 groepen van 4 ruiters van elk land. Dé cijfers van de 3 besten van iedere groep tellen. B. Landenwedstrijd springconcours kl. L. Open voor één groep van 4 ruiters van elk land. De ruiters moeten met tusschenpauze het parcours met hetzelfde paard tweemaal springen. De fouten der 3 besten van iedere groep, over beide parcoursen gerekend, bepalen de plaatsing 'van het land. C. Individueel springconcours kl. L. D. Individueel dressuurproef kl. L. Zooals uit bovenstaand programma blijkt, is de wed strijd A wel de belangrijkste. Een spannende wedslrijd kan ook die onder B zijn, al is hij dan ook eenzijdig. Trouwens het geheele programma is belangwekkend en dat er heel wat landgenooten naar Dortmund zullen gaan, om de verrichtingen van onze landelijke ruiters gade te slaan, is aan geen twijfel onderhevig. Door annleg van een „nationaal park" op de Velnwe? Naar Het Volk meldt, koestert de regeering het voornemen, steun te verleenen aan de boomkweekers, door dezen af te helpen van hun voorraden boomen en heesters, die zullen worden uitgeplant in een z.g. natio naal park. Voor dit doel zou de regeering een bedrag van 5 millioen gulden willen uittrekken. Het nationale park zou worden aangelegd op gron den van den heer Kröller in de buurt van Hoenderloo op de Veluwe. De Nieuwe Arnh. Crt. meldt naar aanleiding hier van: Ook ons zijn omtrent deze plannen geruchten ter oore gekomen, welke er echter niet op wijzen, dat de regeer ing ln dezen reeds positief een standpunt zou hebben ingenomen. Naar we meenen te weten, is het de bedoeling, dat de regeering, indien zij tot het beschikbaarstellen van dit bedrag mocht besluiten, daarvoor den eigendom van het meer dan 5000 H.A. groote en geheel afgeras terde landgoed De Hooge Veluwe met de daarop staan de gebouwen zou verkrijgen, en dat zij bovendien voor dit bedrag op het landgoed de van de planters afkom stige boomen en struiken zou doen aanbrengen. In het bedrag is eveneens begrepen het financieren van 't planten van dennen op yitgebreide schaal op het land goed als werkverschaffing. Het staat nog niet vast of de regeering deze geheele bezitting, mocht zij tot den aankoop overgaan, in eigen hand zal houden, dan wel, of zij haar in een stichting zal onderbrengen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 15