llpnieuw bijeen. Sparia II Texel II Plaatselijk Zaterdag 18 Februari 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9231 Tweede Kamer Regeeringsverklaring inzake de Kamerontbinding Deaj. Tweede Kamer verkiezingen NA HET GEBEURDE OP „DE ZEVEN PROVINCIëN" NA DE RAMP TE NEUNKIRCHEN De brand op de „A11 a n t i q u e" Militair vliegtuig neergestort Nieuws. B ek en dmakin gen. DIENSTBODEN VAN VREEMDE NATIONALITEIT Duizend gulden in een autobus gevonden. Groote belangstelling. Onder groote belangstelling van publiek en persfo tografen, welke laatsten zich op het Binnenhof had den geposteerd, is gistermiddag tegen 1 uur de Twee de hamer voor het eerst na den dag, waarop haar conflict met de regeering begon, weer bijeengeko men, teneinde werkzaamheden voor de komende we ken te regolen. Er zijn drie interpellatie-aanvragen ingediend: een van den heer Albarda (over de gebeurtenissen in Indië); een van den heer De Visser (van denzelfden inhoud) en een van den heer Knottenbelt (over het ontbindingsbesluit der Kamer). De voorzitter stelde voor de interpellatie van den heer Knottenbelt toe te staan, welk voorstel werd aangenomen. Over de beide andere interpellatie-aanvragen wordt in de eerstvolgende vergadering beólist. Dit laatste ging, vooral van de zijde der communis ten, niet zondci eenigen tegenzin en zelfs had de heer De Visser een tie gereed, waarin de Kamer uitspreekt geen vertrouwen te hebebn in een re geering, welke zich zoo bloedig heeft misdragen je gens „De Zeven Provinciën". Samenvattend zijn de werkzaamheden zc gere geld, dat Maandag a.s. de heer Knottenbelt zal inter- pelleeren, dan zal ook beslist worden over de inter pellaties van do hoeren Albarda en De Visser, terwijl Dinsdag de Surinaamsche en Indische be„rootingen op de agenda staan. De voorzitter merkte nog o, dat hij meende te we ten dat de regeering nog niet over voldoende gege vens beschikt om de interpellaties over „De Zeven Provinciën" nog vóór de behandeling der Ind. be- giooting te beantwoorden. Minister Rnys zal de zitting der Kamers sluiten namens de Ko ningin. Uit het thans verschenen Staatsblad, waarbij de Tweede hamer tegen 8 Mei ontbonden is verklaard, blijkt, dat de minister van Binnenlandsche Zaken, jhr. mr. Ch. J. H. Huys we Beerenbrouck, wordt ge machtigd om vanwege de koningin de tegenwoor dige zitting der Staten-Generaal te sluiten in een vereenigde vergadering der beide hamers op Zater dag 6 Mei, in de namiddag-om drie uur. Uitvoerige motiveering der Ka mer-ontbinding. Rapport der re geering aan de Koningin. De Staatscourant van gisteravond bevatte het rap port Inzake de ontbinding van de Tweede Kamer, dat de voorzitter van den ministerraad, jhr. mr. Ch J. M. Ruys de Beerenbrouck, aan de koningin heeft uitgebracht. Hot luidt aldus: „In aansluiting aan het onderhoud dat ik met Uwe Majesteit mocht hebben veroorloof ik mij zeer eerbie dig het navolgende onder de aandacht van Uwe Ma jesteit te brengen. In de vergadering der Tweede Kamer van 9 Fe bruari jl. heeft de Minister van Justitie de mededee ling gedaan, dat van het kabinet niet is te verwach ten dat het in het gebrek aan medewerking dat zich in de ter zijde stelling van de wetsontwerpen betref fende de rechterlijke macht al dan niet bij wijze van motie zou betoonen, kan berusten. Daar nu heeft de Tweede Kamer op dienzeifden dag een mo tie van orde aangenomen van den volgenden inhoud: „De Kamer, van oordeel, dat bezuiniging op de kos ten der rechtspleging en rechterlijke organisaties noodzakelijk en mogelijk is; dat echter opheffing van vier rechtbanken en van een zoo groot aantal kan tongerechten ongewenscht is, schorst de beraadsla ging over de onderhavige wetsontwerpen." Hierdoor is een conflict ontstaan tusschen het ka binet in de Tweede Kamer. In dezen tijd van ongeëvenaard groote moeilijk heden van economischen en anderen aard, acht het Kabinet zich niet verantwoord Uwer Majesteit zijn portefeuilles ter beschikking te stellen. Om den weg vri] te maken voor een par- 9 lementair kabinet. *>e eenige uitweg i3 ontbinding van de Tweede Ka- -ner, waardoor het terrein geëffend kan worden voor de vervroegde vorming van een parlementair kabi net, dat in ons huidig tijdsgewricht zeker niet min der dan onder normale omstandigheden als het meest in overeenstemming met ons staatsbestel moet worden geacht. De buitengewone tijdsomstandigheden leiden er mede toe, dat de Kamer behoort te worden ontbon den op zoodanig tijdstip, dat de nieuw gekozen Ka mer onmiddellijk in haar plaats kan treden. Op de zen zelfden grond behoort ook de zitting van de Sta ten-Generaal te worden gesloten op een tijdstip aan die ontbinding onmiddellijk voorafgaande. Het is toch wenschelijk, dat ieder oogenblik het ka binet met het oog op maatregelen waarvan de tot standkoming geen uitstel gedoogt een beroep op de medewerking yan de Volksvertegenwoordiging kan doen. s Op grond van het bovenstaande veioorlooft de Raad van Ministers zich zeer eerbiedig ingevolge de mach tiging op 14 Februari jl. door Uwe Majesteit monde ling aan zijn Voorzitter verleend, hierbij ter bekrach tiging aan te bieden een ontwerp-besluit strekkende tot sluiting van de zitting van de Staten-Generaal op 6 Mei a.s., alsmede tot ontbinding van de Tweede Ka mer met 8 Mei e.k., onder vaststelling van den 15en Maart voor de candidaatstelling van de verkiezing van de leden der Tweede Kamer en bepaling van den 9en Mei als den dag van de eerste samenkomst van de Eerste Kamer en de nieuw verkozen Tweede Ka mer." RUYS DE BEERENBROUCK". Baron van Wijnbergen aanvaardt geen candidatuur. Uit Utrecht, 17 Februari: Naar wij vernemen is door Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, vice-presi- dent van den Centralen Raad van Beroep, aan het bestuur der R.K. Staatspartij medegedeeld, dat een candidatuur voor de Tweede Kamer voor de komen de periode in verband met de a.s. verkiezingen niet door hem zal kunnen worden aanvaard. Regeeringsverklaring zal Maandag a.s. ge schieden. Het Departement der Marine in Ned. Indië deelt me de, dat in de op 20 Febr. a.s. door de Regeering in den Volksraad af te leggen verklaring betreffende de mui terij aan boord van de „Zeven Provinciën" alle posi tieve gegevens zullen worden opgenomen, welke tot dien datum Inzake het uitbreken en het verloop van de mui terij van de commissies van onderzoek zullen zijn ont vangen. De situatie b(J de marine gunstig. Uit Soerabaja wordt berioht: De gunstige situatie, welke momenteel bij de marine kan worden geconstateerd, heeft aanleiding gegeven tot verzachting van het verbod tot passagieren bij de ma rine. Thans krijgt de helft van de schepelingen om den anderen dag verlof tot passagieren. Marechaussee naar Malang terug. Uit Soerabaja. Een der twee marechaussee-compag nieën keert naar Malang terug. De tweede compagnie zal waarschijnlijk volgende week naar Malang terugkeeren. Waarom de regeeringsverklaring niet Ln de Eerste Kamer werd afgelegd. Het ge bruik in het Parlement. 's-G ravenhage, 17 Febr. Op de vraag van het Eerste-Kamerlid den heer B r i t ln zake het niet af leggen der regeeringsverklaring ln de Eerste Kamer in zake de muiterij op „De Zeven Provinciën" heeft de minister-president geantwoord dat in tegenstelling met wat in andere landen parlementairgebruikelijk is in ons land regeeringsverklaringen slechts in één der beide takken van volksvertegenwoordiging plegen te worden afgelegd. De regeeringsverklaring van 3 Augustus 1914 is voor zoover de regeering bekend het eenige geval, waarin van dezen regel is afgeweken. De muiterij op „De Zeven Provinciën" heeft wel is waar een schok van veront waardiging door schier de geheele natie doen gaan. maar men zou de verhoudingen uit het cok verliezen als men deze muiterij zou willen vergelijken met het ontzaglijk wereldgebeuren ,dat in de eerste dagen van Augustus 1914 een aanvang nam. Zoo ooit dan was teen aanleiding om in afwijking van het gebruik de regee ringsverklaring in beide Kamers af te leggen. Regee ringsverklaringen worden afgelegd in die Kamer, die op het oogenblik vergadert. De parlementaire geschie denis heeft zoowel gevallen aan te wijzer dat dit is geschied in de Eerste- als In de Tweede Kamer. In het onderhavige geval, nu de regeeringsverklaring zal worden ge-olgd door een Interpellatie ter zake ln de Tweede Kamer, lag het naar het oordeel van de re geering voor de hand, dat de verklaring in dat deel der volksvertegenwoordiging weTd afgelegd. De oorzaken der ontploffing. Een verkla ring van den raad van toezicht op de be drijven. De -raad van toezicht op de bedrijven te Saarbrür.ken heeft thans opnieuw een verklaring uitgegeven betref fende het ongeluk te Neunkirchen. Omtrent de oorzaak en het ontstaan van het ongeluk zou thans vrijwel ze kerheid bestaan. In de verklaring wordt er allereerst op gewezen, dat de berichten volgens welke het als vaststaand is te be schouwen. dat de ontploffing veroorzaakt Is in de be lendende benzolfabriek. volkomen onjuist zijn. Het onderzoek heeft veeleer uitgewezen., dat de ben zolfabriek evenmin als de ln de buurt van den gashou der staande tankinstallatie met het ontstaan van de ontploffing verband houdt Veeleer kan op grond van de getuigenverhooren worden beweerd, dat de eerste kleine ontploffing, welke later de groote ontploffing in den gashouder ten gevolge had, ontstaan is in een pijp leiding van dezen gashouder. De ontploffing heeft als volgt plaats gehad: Door een kleine ontploffing in de pijpleiding werd de met deze leiding direct verbonden afvoerbuis van den gashouder niet ver van de plaats, waar deze pijp uitmondt in den gashouder, vernield. Uit de hierdoor ontstane opening van den gashouder stroomde het gas. Dit gas is bij het uitstroomen of door de vlam van de eerste ontploffing of door den bij de vernieling van de pijpleiding ontsta- nen vonkenregen tot ontploffing gekomen. Daar zeer veel gas uitstroomde, de opening was 65 c.M. groot, ont stond een zeer groote vlam, welke uitsloeg. De hoogte van deze vlam wordt door ooggetuigen van 30 tot 50 M. hoog geschat. De breedte op ongeveer 5 M. Een wonderlijke redding. Men maakt nog melding van de wonderbaarlijke wijze waarop een vrouw er het leven afgebracht heeft bij de ontploffingsramp te Neunkirchen. Zij was in een kelder bezig toen de explosie plaats had en het huis boven haar Instortte. De reddingsbrigades trachtten natuurlijk zoo snel mogelijk een toegang tot den kelder te verkrijgen, maar slaagden daarin eerst Dinsdag (Vrijdag had de ramp laats). Vier dagen heeft de vrouw dus ln den kelder gezeten, waar zij na een dag gebrek aan lucht kreeg. De brandweer heeft toen met een brandslang lucht ln den kelder gepompt, waardoor de vrouw, die overigens ln het geheel geen letsel had bekomen, voor den verstikkingsdood gespaard bleef. Toen zij Dinsdag uit den kelder werd gered was zij bewusteloos, maar kon met behulp van een zuurstof apparaat worden bijgebracht. Fransche Kamer staat 500.000 francs toe. Naar Reuter meldt heeft de Fransche Kamer een stemmig het verzoek ingewilligd van het kabinet om 500.000 fres. beschikbaar te stellen voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers der explosie te Neun kirchen, Volgens kapitein Schools reeds vroeger een poging tot sabotage gedaan. Kapitein Schoofs. de gezagvoerder van de Atlantique, heeft verklaard, dat op zijn schip reeds eerder sabotage is gepleegd, voordat het door den brand verwoest werd. Op een der vorige reizen is een groote ijzeren deur, die slechts 6 voet boven den waterspiegel zat, ontgrendeld en losgemaakt Een andere maal was amaril-poeder in de machines gestrooid. Als de ijzeren deur in zee zou zijn gevallen, had dit herstel vereischt en was het schip eenigen tijd opgehou den. Oponthoud la, volgens ka pitein Schoofs. steeds on aangenaam daar de blade* alles vermelden en bulten- landscho concurrenten op de loer liggen. Doch dergelijke onbelang rijke sabotage komt op alle groote schepen voor. De chef de réception van de Atlantique, die een be langrijke getuige is bij de behandeling voor de rechtbank daar hij slechts eenige uren voor de catastrophe in hut 232. waar de brand uit brak, is geweest, en toen niets bijzonders heeft opge merkt, heeft verklaard, dat hij zeer verbaasd is geweest over de snelle uitbreiding van het vuur, hetgeen er op wijst dat de brand op meer dan één plaats tegelijk moet zijn uitgebroken. Fet mysterie opgelost. Aangifte van het verlies was te Alkmaar geschied, maar van een verlies van honderd gulden. Een in- woenster van 't Veld de recht" hebbende. Het zakje met den waardevollen inbond nam ze overal mee naar tce. In het nummer van Donderdag j.L hebben we mededeeling gedaan van de vondst van een zakje met bankpapier in een autobus van de H.A.B.O. en deelden wij mede, dat politioneel onderzoek plaats vond, mede in verband met don onlangs plaats behad hebbende roofoverval te 't Veld. Een bedrag van duizend gulden aan klein bankpapier bevatte het zakje. Met mysterie aan deze zaak verbonden im mers de verliezer meldde zich niet aan is thans opgelost en het slot van de geschiedenis is geheel anders dan men had gedacht en ook wel in eenig opzicht had gehoopt. Donderdag j.1. is de politie, vergezeld van den chauffeur L., die des Zondags de bewuste autobus had gereden, bij een inwoonster van 't Veld ge weest. de wed. M., die met den autobus naar Schagen was gereisd. En bij het onderhoud dat met Mej. wed. M. werd gevoerd, bleek we'dra, dat zij het zakje met den waardevollen inhoud had verloren. Zij vertelde dat ze des Zondags vanuit Schagen naar Alkmaar was gereisd en het verlies had ontdekt. Des Maandags is ze weer naar Alkmaar gegaan en toen heeft ze daar ten stadhuize mededeeling gedaan van het verlies, doch bij deze aangifte gaf zij op dat het verloren bedrag honderd gulden was. Ook bij het bezoek dat ze reeds Dinsdag van de politie ontving, gaf ze als vermist bedrag f 100 op, doch bij het on derhoud dat des Donderdags volgde, gaf ze toe, dat het bedrag f 1000 was. Het bleek dat de wed. M„ die ter plaatse bekend staat als betrekkelijk armlastig, het zakje met bankpapier steeds bij zich draagt, zelfs bij een kort bezoek bij buren enz., en zoo ook Zondag j.1. weer, toen zij zich via Schagen naar Alk maar begaf. Het feit dat zij zich als zeer arm voordeed, is waarschijnlijk de oorzaak geweest, dat ze in Alkmaar aangifte deed van een verlies van f 100. De verklaring van de Wed. M. oordeelde de politie dermate geloofwaardig, dat ze weer in het bezit van de f 1000 werd gesteld en daarbij den goeden raad ontving om het bedrag nu bij een spaarbank te plaatsen. ROUWEN. Door den heer P. Portegies, Noord, is aan den heer C. Molenaar, Tollce, een perceel bouwgrond verkocht, gelegen naast het perceeel van en bewoond door den heer C. Bakker op het Noord. Ten behoeve van den heer Molenaar zal op dit perceel een burgerwoonhuis worden gebouwd. Door den heer Portegies is verder een perceel bouw grond verkocht, liggende aan den Nesdijk, achter de boerdreij van den heer Portegies. Op dit perceel zullen de koopers, de heeren J. Mooij c.s. te St. Maartens brug, een dubbel woonhuis doen bouwen. BILJARTEN. Volgens in dit nummer voorkomende annonce, ves tigen wij gaarne hiermede de aandacht van Bil jar tl lef hebbers op Dinsdag 21 Febr. a.s., op welken dag de huldiging zal plaats hebben van het lid der Vereeniglng „Holl. Noorderkwartier", den heer H. Hoogland van Alkmaar, wien dit jaar de eer te beurt viel, den kam pioenstitel 2de klasse Nederland te mogen verwelven, Hiervan wil de Vereenlging maken een aantrekkelijke dag, door er een wedstrijd aan te verbinden van vier van de voornaamste biljarters van de Vereenlging,welke zal aanvangen 's middags 3 uur. Men verzuime dus niet hiervan te profiteeren» Het toestel vernield. De bestuurder licht gewond. Gistermorgen, omstreeks half 11 uur is het mili taire jachtvliegtuig D. 16 op den Schoolweg te Soes- terberg neergestort. De inzittende vliegenier jhr. Witiert van Hoogland, werd gewond. Het toestel is vernield. Omtrent het vliegongeval wordt nog nader gemeld: De luitenant-vlieger jhr. Wittert van Hoogland was met een jachtvliegtuig D 16 No. 283 opgestegen voor een oefenvlucht. Op een hoogte van 400 M. is hij in een vrille geraakt, waardoor het toestel neerstort te. Het kwam even buiten het vliegkamp Soesterberg terecht en werd nagenoeg geheel vernield. De vlieger werd licht gewond. Auto in brand. De bestuurder ernstig gewond. Tengevolge van het warmloopen van den motor vloog Donderdagmiddag op den Aalsmeerderweg te Nieuwer Amstel een particuliere auto in brand. De bestuurder T. B. uit Zandvoort geraakte mede in brand, doch zijn brandende kleeren werden door toe gesnelde personen spoedig gebluscht. Hij had echter dusdanige brandwonden bekomen, dat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. De auto brandde grootendeels uit. Boerderij te Vlijmen afgebrand. Gisternacht is de boerderij van den heer W. vnn Engelen aan den spoordijk te Vlijmen (N.-Br.) door onbekende oorzaak tot. den grond toe afgebrand. Zes koeien, enkele kalveren, een paard en alle varkens kwamen in de vlammen om. Ook de inboedel ging verloren. De bewoners konden zich slechts met moeite red den. De Burgemeester van Schagen; Gelet op de aanschrijving van Zijne Excellentie den Minister van Justitie van 10 dezer 2e afd. A. nr. 1040 (Alg. Politieblad no. 7 dezes jaars); brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met in gang van 1 Maart a.s. alle dienstboden van vreemde nationaliteit (onder wie mede begrepen diegenen, die reeds in Nederland in betrekking zijnde, voor korten tijd met verlof naar het buitenland zijn vertrokken en wederom terugkeeren) behalve het vereischte paspoort zoo noodig voorzien van eén geldig visum een door de(n) betrokken werkgever (-geester) afgegeven en on- derteekende verklaring bij zich moeten hebben, waaruit duidelijk blijkt, dat(naam en voornaam van het meisje)bij(naam en voornaam en dui delijk adres van de(n) werkgever of -geefster) op (datum) ln dienst is getreden (of zal treden) als (aard der betrekking). Deze verklaring behoort voorzien te zijn van een on derschrift van mij, waaruit blijkt, dat de daarin genoem de werkgever -of -geefster inderdaad als zoodanig bij mij bekend is. De betrokken vreemdelinge is verplicht binnen 4 x 24 uur na aankomst alhier deze verklaring bij mij in ta leveren. SCHAGEN. 17 Februari 1933. De burgemeester voornoemd, J. Cornelissen. ZONDAG A.S. AANVANG HALF 3. CURSUSSEN LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL. Onder verwijzing naar de in deze courant geplaatste advertentie voor een groot aantal korte cursussen in onze Landbouwhuishoudschool te geven wanneer de deelname voldoende is wekken wij allen op. die daar toe maar eenigszins gelegenheid hebben, zich spoedig aan te geven bij Mej. L. Piet. aan de Landbouwhuis houdschool. Gezien de goede resultaten van het Landbouwhuis- houdonderwijs bevelen wij de deelname gaarne aan. LEVERING BASALTSPLIT. Bij gehouden aanbesteding door den Polder Waard en Groet, van 350 ton basaltsplit, is de levering daarvan opgedragen aan den heer G. Bras, alhier. LEZING DS. VAN DER DOES. Donderdagavond hield Ds. v. d. Does van Monniken dam in lokaal Bethel een lezing over de Antichrist. D® spreker opende met gebed, om daarna voor te lezen 2 Thess. 2 1—12. De Antichrist wil spr. bespreken aan de hand van S punten en wel de naam. de verschijning, en de veiv schijning in een persoon. De naam Antichrist wil zeg gen tegenstander van Christus of Satan. En deze Satan heeft bij de vleeschwording van het woord, zijn werk met kracht aangevat. De antichrist is Koning, hij is immers overste der wereld, hij is profeet, want zijn trawanten profeteeren, al zijn het dan leugenprofe tieën, hij is priester, want z(jn dienaren en hij zelf brengen offers. Het leger van den antichrist is groot en de volgelingen zijn duizenden. Door de verschijning van den antichrist is de ge schiedenis van het Christendom met bloed geschreven, de martelaarsbrandstapels zijn hier de getuigen van. Al driester wordt het ongeloof. Zoo is men in Rusland Judas Iskariot gaan verheerlijken. Christus werkt zielenvernieuwend en wil het geschonden beeld van. God in den mensch herstellen, de antichrist werkt zielenvernietigend en wil Gods beeld in den mensch doen verdwijnen. De anarchist verschijnt in de gedaante van een per soon en wel in die van een geniaal persoon. Keizer Nero, die, zooals men leest ln Quo Vadis, was een antichristelijke dienaar. Sommigen, zooals Luther en C&lvljn, zien ln den paus de antichrist. De paus is de plaatsbekleeder en sinds 1870 onfeilbaar. Lenin komt echter naar spr.'s meening de antichrist meer nabij. Doch als de groote antichrist komt, komt ook Christus en is het met Satan's macht gedaan. De samenkomst werd met gebed gesloten. Kapitein Schoofs*

Schager Courant | 1933 | | pagina 5