Iet stroopersdrama te Egni aan Zee. 1 Spoorweg ongeluk Vrijspraak tegen den Jacht opziener geiischt. Met ontslag van alle rechtsvervolging. Gistermorgen is door de meervoudige strafkamer van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar behan deld de zaak tegen den jachtopziener J. v. d. B. te Eg- mond-Binnen, die in den avond van 23 November in de duinen onder Egmond een noodlottig schot loste op een strooper, die aan de bekomen wonden nog denzelfden avond is overleden. In aansluiting met wat we reeds gister vermeldden, laten we hieronder het verslag van de zitting volgen. Uit de voorgeschiedenis van dit tragische stroopersdrama het volgende: In den herfstigcn avond van den 23en November van 't vorig jaar trokken een paar werklooze visschers. de gebroeders Krijn en Cornelis Dekker, uit het arme zeedorpje Egmond aan Zee, de duinen tusschen Eg- mond en Bakkum in, om een paar konijntjes te gaan verschalken. Het was niet de eerste keer, dat zij vrouw en kinde ren in hun eenvoudige woning achterlieten, om zich in het romantisch avontuur te begeven, om zoodoende hun karige gezinsinkomsten, die nog geen f 10 van den steun bedroegen, eenigszlns te vermeerderen. Voor den jongste der twee, den 25-jarigen Krijn Dekker, zou deze tocht zijn laatste worden; hij zou niet meer bij zijn jonge vrouw in zijn sobere woning terugkeeren. In het duingebied, de z.g. Krim gekomen, nam dit stroopersdrama een droevig einde. Plotseling zagen zij, onverwachts, 4 5 meter achter zich, den hen niet onbekenden jachtopziener J. v. d. B. die in dienst was van den heer v. d. Vliet, destijds eigenaar van dit duingebied. De jachtopziener knipte zijn zaklantaarn aan en sommeerde de beide strcopers te blijven staan; deze sloegen echter op de vlucht, elk in een andere richting. Met zijn hond voorop ging v. d. B. den jongsten achterna, dien hij spoedig inhaalde, waarna een scher mutseling tusschen de belde mannen ontstond. Vol gens de verklaringen door den jachtopziener, vroeger afgelegd, sloeg de strooper met een knuppel In 't wilde weg in zijn richting terwijl hij v. d. B. toescnreeuw- de: „nu ga je eran, verdommeling!" V. d. B. weerde de wilde slagen af, doch kreeg daarbij een slag op zijn arm, dien hij, de lantaarn in zijn hand, beschermend boven zijn hoofd hield. Hij heeft eerst een schot in de lucht gegeven en toen richtte hij een schot op de beenen. Later bleek, dat dit schot den strooper in het dikst van zijn bil trof. De broer van het slachtoffer, Corn. Dekker, geeft een andere lezing van het geval; hij zag op enkele honderden meters afstand, vanaf een duintop de zak lantaarns van beide mannen in één richting gaan, ter wijl twee schoten werden gelost; naar de daarbij ont stane lichtstralen van zijn broer. Van een schermutse ling heeft hij niets gezien, vr/nt dan zou hij een door- elkaar-bewegen van lichten moeten hebben waargeno men, betgeen volgens zijn verklaring niet het geval was. Onthutst is hij toen weggevlucht De Rijksveldwachter Minée, die met v. d. B. op sur veillance was gegaan, dcch even achtergebleven was, kwam toen naderbij; echter niet direct, want hij wist. dat de jachtopziener een zenuwachtig man was en hij vreesde door een verdwaalden kogel te zullen worden 1 getroffen. Terwijl v. d. B. naar de woning van de wed. Valke- ring in een nabijliggend jachthuis ging om een ladder te halen, droeg Mlnée het slachtoffer, dat hevig bloed de, reeds enkele honderden meters in de richting van het jachthuis. Door de gebroeders Valkering, die met v. d. B. met een ladder aankwamen, werd het slachtoffer naar het Jachthuis gedragen, waar hij spoedig tengevolge van bloedverlies den geest gaf. De inmiddels ontboden Dr. Fisscher uit Egmond aan Zee. kon bii zijn aankomst slechts den dood constatee- ren. De jachtopziener begaf zich daarop in radcloozen toestand naar zijn woning, waar de burgemeester van Egmond hem in een dergelijk zenuwachtigen toestand aantrof, dat van een verhoor geen sprake kon zijn; de revolver werd door burgemeester Bos in beslag geno men. Bij een hem later afgenomen verhoor verklaarde v. d. B. uit zelfverdediging geschoten te hebben ln de rich ting van de beenen van het slachtoffer; aan de duister nis schreef hij het toe.* dat het schot zoo ongelukkig is te-oehfc gekomen: wellicht heeft het slachtoffer gebukt of is de strooper bij een val geraakt. Dr. Fisscher, die ook den jachtopziener heeft onder zocht. constateerde, dat deze op zijn arm een blauwe streep bad en ook enkele blauw geslagen vingers en negels had; in de lantaarn, die v. d. B. op het moment dat hij den slag ontving, ln zijn hand had. ontstond een deuk, die vermoedelijk ook door den slag is ontstaan. Het slachtoffer liet een jeugdige vrouw zonder kin deren achter. Den Vrijdag op dit drama volgende, werd in bijzijn van het parket uit Alkmaar in een café te Rinnegom door den anatoom-patholoog Dr. Hulst uit Lelden, de sectie op het lijk verricht, waarbij inderdaad bleek, dat het slachtoffer van achteren ln het dikst van zijn bil ls geraakt, terwijl de kogel het lichaam van voren In de lies heeft verlaten; in de lies was een ernstige bloeding ontstaan, waaruit geconcludeerd werd. dat het slachtof- -fer is doodgebloed. Confrontatie met den jachtopziener vond niet plaats, het lijk werd vrijgegeven en Maandag d.a.v. onder enorme belangstelling ter aarde besteld, waarbij o.m. het woord werd gevoerd door den burge meester van Egmond aan Zee. Van de plaatselijke politie vernamen wij indertijd, dat ,.de Kneutjes" zoo werden de gebroeders Dekker in Eg mond genoemd, weliswaar als stroopers bekend waren, doch overigens gunstig bekend stonden. Een bevel tot in hechtenisneming van den jachtopzie ner is nimmer uitgevaardigd; wegens de vijandige stem ming van de Egmondsche bevolking stond zijn woning den eersten tijd onder bewaking, welke echter later is opgeheven. De jachtopziener, die vader is van een vijftal kinde ren en de echtgenoot ls van een zorgzame vrouw, acht zijn leven door dit ook door hem diep betreurde gebeu ren. verwoest; het tragische drama zal nooit uit zijn herinnering verdwijnen en alle lust voor het mooie vak van duinopzichter is hem ontnomen; nooit zal hij dit baantje meer willen waarnemen; hij weet niet wat de toekomst hem baren zal; met April moet hij zijn een voudige woning, waarin hij 15 jaar als tevreden jacht opziener gewoond heeft, moeten verlaten; het duinter rein is inmiddels ln andere handen overgegaan en aan andere jachtheeren verpacht. Enorme belangstelling. Zooals te verwachten was, bestond er voor deze rechtszaak een enorme belangstelling, vooral van de zijde der Egmonders. De publieke tribune was tjokvol, en gistermorgen, lang vóór de zitting een aanvang zou nemen, had zich reeds een file van belangstellenden voor het gerechtsgebouw gevormd. Verdachte wordt binnengebracht. De verdachte, binnengeroepen, gaf op naam, leeftijd f36 jaar). Hij was gekleed In jachtpakuniform en maak te physiek een gunstigen indruk. Hierop volgde lezing der dagvaarding door den Of ficier, Mr. v. d. Feen de Lille. Inhoudende de tenlasteleg gingen, door ons in ons nummer van gister reeds kor- telijks gereleveerd, inhoudende ook omschrijving van het noodlottig effect, door het doodeliik schot teweeg gebracht. Mededeeling werd gedaan dat de verdediging twee getuigen a decharge had doen dagvaarden en wel brigadier Bergsma. vroeger gestationeerd te Egmond p.an Zee. thans te Wieringen, benevens de jachtopziener Diemeer, in dienst bij een der duineigenaren. Het getuigenverhoor Dr. Vissoher. gehoord als eerste getuige, verklaarde dat in den bewusten bloednacht de verdachte jachtop ziener na onderzoek van diens rechterhand, had gecon stateerd. een lichte ontvelling en eenlg bloed onder een der nagels. Overigens had verdachte geen enkel letsel bekomen. Voorts had getuige de verslagene be handeld. Deze werd binnengebracht, buitengewoon bleek, gedurende het onderzoek gaf Krijn Dekker den geest; de getuige had hem nog eenige malen adem hoo- ren halen. De verdachte deelde mede met een stok. die de ver slagene bij zich droeg, een klap op de hand te hebben ontvangen. Hierdoor werd hij eenigermate gewond, doch dit gaf geen beletsel om de revolver te trekken. Door verdediger Mr. v. Löben Seis. werd gevraagd aan Dr. Visscher, of de slag met een stok. eveneens met eenige andere voorwerpen als stuk van overtuiging aan wezig, ook ernstig lichamelijk letsel kon te weeg bren gen, waarop het antwoord onverstaanbaar was. Daarop verscheen Dr. Hulst, die de sectie op het lijk had verricht (welke sectie wegen zuinigheidsoverwegin gen in een café te Egm. Binnen werd uitgeoefend) en van het resultaat rapport had uitgebracht. Dit visum repertum werd nader met den president der strafzit ting, mr. Ledeboer, meer uitvoerig besproken. We ver- meenen niet dat de lezers op deze griezelige bijzonder heden gesteld zijn. Genoeg zij het gezegd, dat de man aan verbloeding is overleden. De verschillende organen waren volkomen bloedloos. De uitgangsopening van het schot, gedrongen ln het achterbovendiibeen was 8 c.M. lager dan ln de ingangsopening, dus ging het schot in neergaande richting. De afwezigheid van kruitslag wees op het feit. dat het schot niet a bout portant was ge lost. Indien niet bij toeval de slagader was geraakt, zou vermoedelijk de afloop niet zoo noodlottig ii-'n geweest, antwoordde Dr. Hulst op de vraag van verdediger. Niet temin is de kans op een dergelijk effect natuurlijk niet uitgesloten. Ook richtte verdediger tot dezen deskundige de vraag omtrent een eventueel ernstig letsel toe te brengen door den bewusten stok en kreeg ten antwoord dat zulks natuurlijk niet was uitgesloten. Dr. Visscher kon hierop vertrekken, doch moest zich ter beschikking houden. De rijksveldwachter G. Minée, die met den verdachte alstoen op surveillance was, trad hierna als getuige op. Aanvankelijk had hij met verdachte eenig verschil over de plaats waar in het duin werd gebrand. Op de aan wezige situatlekaart werd daarop aangewezcu, waar de surveillanten zich bevonden, benevens waar Minée en verdachte uit elkander gingen. Hij hoorde daarop een schreeuw en 3 schoten na elkander. Benevens zag hij beweeglijke lichtbundels. Hierop verhaalde Mlnée, hoe hij Krijn Dekker had gevonden. Hij zei: Ben jij het, Krijn en animeerde hem vergeefs, toen tot opsiaan. Bij onderzoek van zijn kleeren vond Minée de onderkleeren vol bloed en ontdekte een schotwond. Krijn Dekker beweerde door een .hond te zijn gebeten, doch Minée rag wel dat het veel erger was. Daarop gaf Minée een beschrijving van den moeilijken tocht door het duin ln den nacht die hij had gemaakt metden nagenoeg ster venden strooper. De verdachte kwam hierbij met 'n paar personen, die hij te hulp had geroepen, terug met ten ladder, waarop de man werd neergelegd en verder getransporteerd. Hij riep toen „Moeder" en vroeg later om water. Toen hij in het café water kreeg, was hij niet in staat om het op te drinken. Hij rekte zich uit en klaagde over hevige koude en stierf. De verslagene had wel gezegd: ik ben ongelukkig, doch zich over de ontmoeting met den jachtopziener niet uitgelaten. In dien Mlnèe had moeten wachten op de plaats des mte- drijfs op den dokter, had het nog wel een half uur geduurd. Minée zelf zat vol bloed, na het transport. Ook zijn haren zaten vol bloed. Dr. Hulst verklaarde neg dat de slagader door het schot alléén was geraakt, niet door het vervoer verer gerd. Minée had na het overlijden de autoriteiten ge waarschuwd en het lijk in een kist gelegd en deze verzegeld. Verschillende corpora dellcta zooals carbid lamp, stok, revolver, 'n schoen, kleeren, 'n dolk, in 't bezit van den verslagene in beslag genomen, een en ander ter zitting aanwezig. Nooit had Minée gemerkt dat verdachte een wapen gebruikte. De Officier had wel eens gehoord, dat verdachte indien hij allsen was. wel eens van wapens gebruik maakte. Minée kon daarvan niets positiefs zegen. Hij had wel heel wat praatjes gehoord, doch hij kon daar van niets onderschrijven. Hy was wel zenuwachtig en niet voor het ambt geschikt. De Egmondsche stroo pers zijn over het algemeen gemoedelijke stroopers. De heeren Dekker hebben hem steeds behoorlijk behan deld, maar een jachtopziener beschouwen zij als een onvolwaardige politieman. Er werdt wel eens gezegd: de Dekker's zijn gemeen zelfs intens gemeen, maar zelf had hij daarvan niet de minste ondervinding. Getuige dacht dat verdachte een browning gebruikte en niet een cylinderrevolver. Verdachte stond, toen Minée bij hem kwam na het schot, te schreeuwen: O, wat ben ik geslagen! Wie tevoren had geschreeuwd kon Minée niet zeggen. Hij dacht dat verdachte had geschreeuwd. Dekker, de verslagene zat op pl.m. 2C0 Meter afstand van de plaats der verschrikking. Hij had volgers mee ning van Minée niet de dolk bij zich om verzet te ple gen, Minée begreep niet, hoe Dekker had kunnen zeg gen dat hij door den hond Van verdachte was gebeten, want die hond beet liever in een koekje, dan in een mensch. Eerst in de uiterste noodzaak zou Minée niet aarzelen, want hij was liever gekast dan gekist. Verdachte aan het woord. Hierop werd de verd. ondervraagd en hij gaf een verslag van het verloop van het gebeurde Het was zeer donker, zijn hond begon te trekken. Hij liep 'n stukje door en bemerkte toen dat 2 lichten werden ontstoken. Hij riep tegen den hond „vooruit", hij stuitte toen op een strooper die hij nog niet herken de en die rnet een stok op den hond sloeg. Daarop keerde de strooper, die geweldig vloekte, zich tegen hem en sloeg hem niet den stok, welke slagen hij trachtte af te weren met zijn lantaarn. Ilij heeft daarna twee schoten in de lucht gegeven en tegen den stro.oper, inmiddels door hem herkend, geroe pen: Dekker, Rijkspolitie! Toen dit geen gevolg had en Dekker steeds bleef aanvallen, menende; Nou ga je d'r aan, had hij een schot gelost in (le richting van de beenen, doch niet met het doel om hem te treffen. Verdachte kon onmogelijk verklaren, hoe het mogelijk was, dat Dekker van achter werd ge raakt. Hij had steeds om Minnec geroepen. Hij is voorts direct om hulp uitgegaan cn den meest mo gelijken spoed betracht. Hij had nog nimmer op iemand gescholen. De broer van het slachtoffer vertelt. Hierop werd gehoord de 30-jarige visscher, Corne lis Dekker, die ui den bewusten nacht met zijn broer Krijn, den versiagene, uitgegaan was om te ver-le digen. Hij zelf had geen wapens, wel Krijn had een dolk, om de honden waarvan Krijn erg bang was, af te weren. Zij waren voorzien van carbidlantaarns. Kr waaide een flinke Westenwind. Zij waren op weg naar het z.g. Blauwe Bosch en siuiiten op den jacht opziener, ze zagen aan de sigaret dat het „Joopie' was. Deze ging achter Krijn aan Getuige zag vanat een duintop het schijnsel van een eleciriscue lamp. /.ij liepen recht acnier eikander. Onder eede ver- klaarüe geiuige, dat geen scueruiutseiing had plaats genad. De licnien gingen achter elkaar en niet te genover elkander, Althans dit had getuige niet ge zien. Daarop hoorde hij scholen, hij zag er twee en noorde er ook twee. Maar ze gingen niet in de hong te. Hij zag dat verdaente uug zyn lampje op den grond liet schijnen. Getuige siak zijn lampen op, om zijn broeder duidelijk te maken, waar hij zich be vond, doen hij kwam niet. Later hoorde getuige dat zyn broeder aangescnoteu was. Met verdaente had hij de laatste 10 jaren geen kennis gemaakt. Toen hij 17 jaar was, hadden verdachte en jaape (thans over leden) twee huiiuen op hem los genuen om neui te verscheuren. Hij kon de lidteekens nog toonen. De getuige l. Prins, thans gedetineerd wegens stroopen, verklaarde, dat verdaente op nem eens twee scholen had gelust, toen getuige na sommatie niei bleef staan. Gok bij een andere geiegeuueid had ge tuige uen verdachte gezien in ue duuieu en had ver dacnte op getuige, uie weguep, u geweerscnot gelost. Verdachte oniaende diL Als hij uad gescnoten, deed hij zulks oiu zijn collega s te waarscuuwen. Verdediger wees er op, dat deze getuige een der stroopers was, die hel „r-even slof verscaaUe voor de puaniasliscue verualen, daann opgenomen. Vol gens schipper P. Kaper van ligniond Binnen, zou verdaente, bedreigingen tegen ue „Kueetjes den bij naam van de Dekkers, en Dugel btaiu iivn K.) hebben geuit. Hij zuu hebben gezegd, hen voor hun donder ie zullen schieten, indien deze heeren niet ophielden met stroopen en duinen vernielend, (i jaar geleden had verdachte op hen geschoten met een tweeloops jachtgeweer, geladen met hagel. Geraakt had hij niets, doch de hagels sloegen uy hem in t zand. Ver dachte beweerde dat ook dit waarschuwingen waren voor collega s. Dat gebeurde op 25 meter! Verdediger merkte op, dat op dien aistand een geweerschot met hageJ per só raak is. Aan de waarheidsliefde van dezen bezwarenden ge tuige werd min of meer getwijfeld, zoodat Kaper op het gewicht van den eed werd gewezen. Hierna werd gepauzeeru. Direct nam daarop de president verdachte in ver hoor en vroeg of hij toen hij Minnee ter hulp riep, of hij toen wel wist wat hij had gedaan. Hij riep echter het eerste tot Minnee, wat heb ik 'n pijn! Wat heb ik 'n pijn! Was dit echter meer een camou flage om te verhinderen, dat op hem de verdenking viel opzettelijk iemand te hebben neergeschoten? Ver dachte ontkende dit stellig. Hierop verscheen Pieter Groen, 'n Egmondcr vis scher, vertelde op 25 October verdachte op den straat weg te hebben ontmoet. Zij onderhielden zich over de "strooperij en toen had verdachte gezegd van zijn revolver gebruik te zullen maken als het noodig was. Toen had Piet Groen gezegd: Pas maar op, want dan gaan jo d'r zelf an! Do president kon niet aan nemen dat een jachtopziener zich zoo roekeloos zou uitdrukken. Groen zij, dat verdachte ook nog had ge zegd: Al moet ik mijn revolver leeg schieten, ebbe mot ik ze! Bij 'u vroegere gelegenheid had verdachte gedreigd met een gev/eer en gezegd: As jij je omdraai schiet ik je voor je verdommenis! Hierna werd voorgeroepen Daan Koelewijn, jachtop ziener. Deze had in Juli van het vorige jaar de bei de Kneutjes in de duinen aangetroffen en geverbali seerd. Toen had Krijn Dekker hem uitgenoodigd hem het mes tusschen do ribben te steken. In Augus tus had Koelewijn een der Dekkers achtervolgd. Deze had hem toen geslagen in den nek en deze had hem ook nog met een mes gedreigd. Koelewijn had steeds last met de Egmonders. Verscheen voor het hekje Albert Dekker, een broe der van den verslagene, die vertelae dat verdachte bij een gelegenheid in het duin, toen hij hem bekeurde, met een revolver had gedreigd. Verdachte gaf van dit avontuur een andere lezing. Verdachte zou heb ben beloofd in geen drie maanden proces-verbaal te gen hen te zullen opmaken, indien zij hun namen opgaven. De getuige W. Zwart deelde mede, dat Joop (de verdachte), hen in het duin had aangehouden en to gen hen had gescholden, toen zij hun naam niet wil den opgeven. Hij nad gezegd: Je naam, of anders schiet ik. Een o rdeel van een politieman over verdachte. De gemeenteveldwachter Ten Bruggencate van Eg mond aan Zee, kon niet veel van verdachte zeggen. Hij bemoeide zich niet met jachtopzieners. Hij ver trouwde deze niet, dus bleef hij er buiten Zijn ver houding met Hols en Jaepe was niet best. Verdachte stond bekend nogal los met de tong te zijn. Zijn be trouwbaarheid kon getuige niet oordeelen. Met de Dekkers, alias Kneeties, had getuige gedurende zijn veldwachtersambt te Egmcnd aan Zee geen moeite ge had. Krijn Dekker de verslagene stond bekend als een keurige, nette vent. Gemeenteveldwachter Kramer van Egmond Binnen gaf als zijn meening te kcnne~, dat verdachte zenuw achtig en dan wat te vlug is. Maar de Dekkertjes wa ren ook zoo lekker niet. Ze waren niet gemakkelijk te bekeuren. De Kgr*onders hebben meer respect roor een politieman in uniform, dan voor de jachtopzie ners. Een voorbeeld door hem zelf bijgewoond, kon getuige niet aantoonen als bewijs dat verdachte te vlug was. De getuigen door verdachte meegebracht. De jachtopziener Diemeer van Egmond Binnen, werd gehoord als getuige a decharge. Deze had 12 jaar met verdachte gewerkt en kon niets bezwarends van hem getuigen. Het ambt is spannend en zenuw achtig voor iederen jachtopziener. Verdachte had nooit geschoten, voor zoover Diemeer er over kon oor deelen. Hij had nerxt een verzet gehad als hij mc! verdachte dienst deed. Eenmaa' was verdachte door een strooper een buil in 't hoofd geslagen en op den grond gevallen, oo«. toen ha^ verdachte niet gescho ten. Brigadier Arie Bergsma, thans te Wieringen, kon niet anders zeggen, dat het optreden van verdachte tegen stroopers altij' zacht en kalm was. In zijn bij zijn had getuige no^'.t iets bemorkt, dat verdachte van zijn vuurwaoen gebruik r.iaakte. Hij loste wel eens een schot ia de luch* eis waarschuwing. Requisitoir. Omtrent half drie werd de Officier in de ge.egen heid gest-ld tot het houden van z ijn requ "o'. Aan gevangen werd met eon meer uitvoerig exposée van hetgeen er in dien veel bewogen avond bij het opspo ren en betrappen va i stroopers .net lichtbakken, was voorgevallen. Hierbij was dior verdachte een techni sche fout begaan, omdat hij zich uit het gezelschap van Minnee had verwijderd. Spreker ging alstor. over met te relevreren do belangrijke rol die deze ge tuige in dit drama had gespeeld. Dit illes is reeds uit het relaas de getuigenverklaring door ons i den loop va:, dit verslag gegeven. Minnee had in deze zaak hier gehandeld zooals de omstandigheden gt-hoden, hem kwam voorzeker een speciaal woord van lof toe. Veel i itelijke getuigen, behalve Minnee, -.varen er niet. Zelfs de broeder. Cornelis Dekker, kon r' veel positiefs omtrent het feit zelf, verklaren. Hij nam slechts 2 scho'en gehoord terwyl er drie zijn gelost. De tegenwind had vermoedelijk de juiste waarne ming belet. Een bespreking met Dr. Hulst gaf aan- Botsing tusschen twee goederen treinen - 3 gewonden. Vannacht heeft een spoorwegongeluk plaats gel* tusschen 's Hertogenbosch en Hedel, juist over de br^ over de Maas. Er kwam een trein uit beide plaat**-, en de botsing geschiedde op dat gedeelte, waar enk» spoor is. Het was een leege kolentrein komende uit richting 's Hertogenbosch. Hoewel de treinen geen groote snelheid hadden, wij de botsing zeer ernstig en liepen de beide locomotief benevens 12 wagons uit de rails. De locomotieven werden niet ernstig beschadigd. De machinist en twee remmers werden gewond. E* der remmers is naar het Prot. Ziekenhuis overgebrach: Het treinverkeer naar het Zuiden ondervindt ernstig! gevolgen van deze botsing en de passagiers worden pe- trein naar Hedel en verder per auto-bus naar den Bosci vervoerd. Vanmorgen om 7 uur was een kraanwagen uit Utrecbt en Nijmegen ter plaatse en werden de opruimlngswcrk. zaamheden met kracht aangevat. Men hoopt de lijn vandaag vrij te krijgen. vankelijk, dat een schuld-clelic had plaats gehad Later veranderde dt. officier van opinie en rees bij hcra het idee dat hier opzet in het spel was. Zulki bleek uit de omstandigheid, dat een schermutsel^ had plaats gehad. Dit Llee'- uit de verwonding van t) rechterhand van verdachte, die te voren niets mat keerde. In de practijk van de jacht op stroopers is allee een vuurwapen bruikbaar. Aan sabel of gummisW heeft men niets. Men heeft die wapens uit zelfver dediging en volgens verdachte was hier zelf verded: ging noodzakelijk, daarom schoot hij en heeft zitj ciit betreurenswaardig drama zich voltrokken. De o! ficier achtte het hier gepast een woord van deelne ming te spreken aan de nagelaten betrekkingen v« het slachtoffer, leder zal den dood van dezen jonge: man betreuren, ook de verdachte zelf. Voorts besprak de Officier de tenlastelegging. Wal moest worden tenlaste gelegd. En dan kwam de licier tot de conclusie, dat hier moest worden ten laste gelegd een voorw. opzet, liet is zeer treurig ia het zoo geloopen is, maar de kogel trof den grooiej slagader en bloedvaten. Het nadeel schijnt, voorzichtig gesproken, in di daad van den verdachte, dat het schot van achter werd toegebracht, gedurende een houding van het lichaam, aangenomen bij een vlucht. Toegeven moes: de Officier, dat men hier feitelijk in het duister tast aangezien de voornaamste getuige niet meer in staal is een verklaring te geven. Wat betrof de kwestie van de zelfverdediging. De verdachte was gewaarschuwd en een gewaarschuwi man telt voor twéé. Was echter de Officier aanva& kelijk geneigd aan te nemen, dat verdachte bij zijt zelfverdediging wat te ver was gegaan, mede in ver band met de ongunstige antecedenten, zooals iln da stukken was vermeld, thans na het getuigenverb was de Officier in milder stemming geraakt. H« kwam den Officier niet voor, dat deze verklaringei voor 100 procent juist en betrouwbaar waren Voorts wilde de Officier geen kwaad spreken vas den overledene, doch deze had hier een groote foti gemaakt door het wettig gezag niet te eerhiedig-n Hij had zich moeten overgeven, toen hij was inga haald. De schuld rust voor het grootste deel op he; slachtoffer. Hij maakte zich aan een ernstig verze schuldig en door die handeling lokte hij uit een con tra handeling. In zeker soort bladen was een inurte laar gemaakt van het slachtoffer, doch het vvas noo dig, de zaak eens van beide kanten te bekijken. strooperij is geen halsmisdaad, doch het is en blijf een delict, 'n soort van diefstal. De Egmonders he schouwen het als een soort sport, zooals ook in dt bladen wordt verklaard. Ook in den gouden tijd, ie do oorlogsjaren, werd kwantitatief niet minder go stroopt dan nu in dezen crisistijd. Ten slotte releveerde de Officier aan het twijfelei te zijn geraakt en te zijn geneigd naar zelfverdedi ging. Mede op grond van het optreden der heeren Dekker, die niet bevreesd waren voor een krachtig verzet, De Officier aanvaardde alzoo het beroep or noodweer en requireerde wel het primair ten laste gelegde bewezen, doch niet strafbaar. De verdediging. De verdediger. Mr. v. Löben Seis, bracht allereerst zijn huldo aan den president voor zijn correct minltleus en onpartijdig onderzoek. Hoewel betreurende het rampza lig einde van den verslagene, hij moest hier optreden voor het goed recht van den politieman. Pleiter sprak zijn ergernis uit over de handeling van zekeren democratische pers, die niet naliet aan te hit sen tot een strafvervolging van den ambtenaar. De» aanranding van het gezag hekelde pleiter in zeer scher pe bewoordingen. Het ging niet over den armen stroo per. maar of verdachte geweld met geweld keerde, ae» %-erklezende met de kracht van wapenen. De officier justitie had zoodanig gedubieerd dat pleiter niet wis tot welke conclusie hij zou komen. Doch het slot ga' allerduidelijkst te kennen: In dibüs abstine; in twjjfó onthoudt U! Wat zou het geweest zijn, indien Minnee ln den loeien- den storm de lamp had zien zwaaien en het geroep had gehoord? vroeg pleiter. Indien den knuppel, het wapea van den strooper niet was gevonden, want daaruit b't-el ten duidelijkste dat hier een schermutseling had plaat gehad, zooals bleek uit de diagnose der geneeskundigen in verband met de wonde aan den hand van verdachte: En die deskundigen geven toe, dat zoo'n knuppel een gevaarlijk wapen kan zijn. Pleiter legde ook nog den nadruk op het feit, dat ver dachte alles moest aanwenden om de lantaarns en der gelijke voorwerpen, waarmede het strafbare feit werd gepleegd, in beslag te nemen. Een gemompel van afkeuring onder het publiek ga' den president aanleiding met ontruiming der zaal t« dreigen. Een veldwachter kon de plaat niet poetsen, meende, pleiter, wat een particuliere wel kan doen. Hij moeti doortasten, zooals zijn plicht hem voorschrijft. De wet-j gever, die zelf schermt met handhaving van het g rag. Pleiter dacht met weemoed aan Je Maintiei drai! heeft verzuimd vast te leggen in de wet, <s neer mag een politieman gebruik maken van wapenen. Pleiter zelde dat het gezag niet wordt diend als een veldwachter zich bloedend in het zal wentelt Pleiter legde over een aantal van 20 30 g. vallen van bloedige schermutselingen van jachtopzifrj nersen stroopers. Alle verklaringen in het nadeel v*«j verdachte zijn stuk voor stuk ineengevallen. Het w* jagerelatijn van de slechtste soort. Pleiter critiaeer* hier de stroopersfantasie in een der peiodleken (b& doeld werd hier „Het Leven). Door pleiter werd gem*j moreerd het geval te Volendam, waarin door 10 gfr tuigen was verklaard dat de '-eldwachter met zijn sabel had gestoken, doch het wetenschappelijk onderzoel wees uit dat de veldwachter zulks nooit zoo had kuiK nen doen. Tenslotte kwam pleiter, zij het langs een omweg tol' de conclusie van den officier, ook nog in herinnering brengende, de vrijspraak van marechaussee, die op ed wielrijder had geschoten met doodelijk gevolg. Pleit# eindigde met het bekende spreekwoord: Pereat Mundut fiat justitla. In zijn repliek verdedigde zich de Officier tegen insuniatie, als zou hij zijn gelnfluer.ecerd. Spreker het beter gevonden de wegen der openbaarhclS te wandelen den Rechter te laten beslissen. Uitspraak over 14 dagen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2