Oe Langendijker Grcentei Veilingen. Arrondissementsrechtbank te Alkmaar HET „GEZAG" IN DE NEDERLANDEN Strafzitting op Maandag 20 Februari 1933. H e1 d e r. OPENINGSNUMMER BUITEN TEGENWOORDIG HEID VAN PUBLIEK. Op 6 Februari was een zaak behandeld met geslo ten deuren, tegen een heerschap uit Den Helder, ge naamd Maarten Z., aan wicn was telaste gelegd, dat hij op 4 en 11 November zich op den Strooweg aan exentriciteiten had schuldig gemaakt, die in art. 239 Strafr. worden aangeduid als openbare schennis. De gedaagde was niet present, waarop de behandeling werd geschorst tot heden, met last tot voorgeleiding van den verdachte. Niet dat de Pol. Rechter bepaald snakte naar de kennismaking, doch in 't belang van het onderzoek, 't Is altijd goed te weten, welk vleesch men in de kuip heeft. Hiermede is de vertelling uit. Anna Paulowna. 'N BUITENNISSIG JOGGIE. Als nummer 13, juist geen geluksgeatal verscheen op 6 Januari voor den Pol. Rechter de 21-jarige venter Anth. Theo Joh. v. d. B., te Anna Paulowna, ter zake diefstal van 2 konijnen en 150 gladiolussen, welke na tuurproducten het eigendom waren van de heeren Van Zanten en Koster. Het verloop der behandeling gaf den rechter motief uitstel te gelasten voor een reclasseeringsonderzoek. Voorts weid de verdachte onschadelijk genoeg geacht om hem uit de voorloopige hechtenis te ontslaan. De schaarschte der Rijksmiddelen toch gebiedt geen overtollige kostgangers te onderhouden. Heden dan trad de heer Wiggers voor het podium, gewapend met zijn rapport, dat helaas niet bevre digend mocht zijn. Indien verdachte niet het huis uit gaat, veronderstelde de heer Wiggers, siaan ze el kaar dood met 'n hooi- of 'n mestvork. Voorts had verdachte de loffelijke gewoonte om tot half elf in bed te liggen luieren. Thans had hij niet zooveel pretenties en scheen tot alle concessies bereid. Maar de üff. liet zich niet meer lijmen en vorderde 4 maanden gevangenisstraf. Mr. Belogne vond dit echter wat al te gepeperd en stelde voor een gecombineerde straf. Vonnis G maanden gev., waarvan 4 maanden voor waardelijk, met 3 proefjaren. Voorts werd verdachte direct gearresteerd. Enkhuizen. HET OUDE LIEDJE WORDT VOORTGEZONGEN. De 23-jarige vischhandelaar Wilh. Joh. H., gestation- neerd te Enkhuizen, had volgens dagvaarding den getuige Bartel Visscher op 10 December aldaar de kracht zijner vuisten doen gevoelen. De oorzaak van die annimoniteit was een vischkaar, waarop verdach te recht meende te hebben, terwijl de heer Visscher dezelfde eigendomsrechten deed gelden. De oorspron kelijke eigenaars, de heeren Gebroeders Edelenbosch, hadden ieder een andere gelukkige bestemd, deze vischkaar als een geschenk te mogen aanvaarden Toen was het conflict geboren. Speelde zich af in het vischbootje van Bart Visscher. Eisch en vonnis f 15 boete of 15 dagen. Hoogkarspel. IETS IN HETZELFDE GENRE. De heer Theodorus M. M., landarbeider of zooals het heden wordt genoemd „akkerstudent" te Hoog karspel, had zich op 11 December genoodzaakt gé- zien van leer te trekken tegen zekeren heer Fred. W'eenig, die naar zijn meening op hem los wilde trommelen met een ploertendooder. De tweede activa was heden niet aanwezig en zal daaromtrent wel nader onaangenaam nieuws verne men. Het gevecht werd geleverd na het sluitingsuur van café Roozendaal. Eisch en vonnis f 15 boete of 15 dagen. Helder. EEN BESCHEIDEN KLOPPARTIJTJE. De niet verschenen Joh. Hendr. G., had te Helder een mep toegediend aan een marine-matroos, omdat deze naar zijn meening een meisje te beleefd groette. Eisch en vonnis f 15 boete of 15 dagen. Eigenaardig dat Mars en Amor altijd zulke nauwe connecties hebben! Graft. 'N TAMME EEND GEPIEPT. De heer Valentinus Morra Sm., niet aanwezig, zou te Graft een tamme eend hebben geschoten, eigen dom van den heer M. v. Petten, eendenhouder aldaar. Eisch en vonnis f 10 boete of 10 dagen, met vernie tiging van het in beslag genomen geweer. Egmond aan Zee. WEER EENS STOMPEN EN KLAPPEN. De 19-jarige vrachtrijder Aldert Zw. te Egmond aan Zee, trok op 27 November partij voor zijn vader en diende Leendert BI., die naar zijn meening papa Zw. had gemolesteerd, een of meer stompen of klappen toe. Volgens Leendert hadden ook anderen hem afge dekt Eisch en vonnis f 10 boete of 10 dagen. Enkhuizen. EEN MASKERADE SOLDAATJE. De niet verschenen Cornelis Zw., had zich op 10 December in een malle bui op den openbaren weg te Enkhuizen vertoond in den uniform van een infan terist, waartoe hij niet gerechtigd was. Eisch cn von nis f20 boete of 20 dagen. Oudesluis. MET EEN SCHOP GESLAGEN. De 53-jarige schipper Simon H. uit Oudesluis, had zich te verantwoorden terzake dat hij op 22 Decem ber den 13-jarigen Herm. Hartsuiker met een schop op rug en beenen zou hebben geslagen. Verdachte beweerde alleen maar gedreigd te hebben. Boven dien had de jongen hem beleedisrd en kwaad ge maakt. De schipper loste een wagen sintels en toen had de jongen uitgeroepen: Gooi die rotzooi maar wog. Ook had hij sintels in het water gegooid. De Politierechter vermaande het ventje zich in het ver olg behoorlijk te gedragen. Eisch f5 boete of 5 dagen. Vonnis 1 maand voorw. met 2 proefjaren. iH e 1 d e r. EEN VALSCHE VERTEGENWOORDIGER? De 20-jarige reiziger Abraham P. uit Hilversum, zou zich op 1 September te Helder ten onrechte heb ben voorgedaan als vertegenwoordiger van de lees- inrichting-maatschappij Intipo en een tweetal heeren kappers hebben afgezet ieder voor f 15.Op grond echter dat de heeren ondernemers onvindbaar waren, erd verdachte op eisch van den Officier vrijgespro- en. Hij beweerde het geld te hebLen afgedragen en et bewijs voor het tegendeel was niet te leveren. M i d w o u d. 'N BILJARTKEU MISBRUIKT! Een 23-jarige arbeider uit Midwoud, Cornelis de Vr., stond terecht wegens mishandeling van den chauffeur Theodorus v. Rooij, die hij in den nachi van 18 op 19 December had onthaald op een tik met een biljartkeu op het hoofd, tengevolge waarvan hij bloedend werd verwond. Het bloedig feit had plaats in het café van den heer Kromhout in de Dorps straat alaaar. De met een biljartkeu bewerkte getuige reclameerde f 40 55 schadevergoeding wegens een be derven 'eestpak en dc.-gelijken, plus 2 dagen verzuim. Eisch 2 maanden gev. Vonnis 1 maand gev., met toe wijzing der civiele vordering. Alkmaar. EEN LASTIGE NIEUWJAARSKLANT. De 45-jarige steuntrekker van de Diaconie N. Th. A. te Alkmaar, was op Nieuwjaarsdag mot de steun penningen aan den rol en in beschonken toestand geraakt. De agent Heijdentrijk wilde den beschnn- kene inrekenen en ondervond een nogal krachtig ver zet De weerspannige stond lieden voor dit feit te recht. De diaconievader verklaarde dat de man ove rigens niet onhebbelijk was, Nieuwjaar, 31 Augustus en 8 October waren voor hem verleidelijke dagen. Naar hem zal een reclasseeringsonderzoek worden ingesteld. Auf wiederschen aus op 27 Maart. Zuidscharwoude. EEN SLOT DAT PAKTE. Onttrekken aan de ouderlijke macht De laatste verdachte verscheen in de persoon van mevrouw Llisabeth K., echtgenoote van Jkr. A. L. van Spengler, burgemeester van N. en Z. Scharwou- de, wonende te Zuidscharwoude, thans tijdelijk ver toevende te Hilversum Aan haar was ten laste gelegd dat zij op 24 December de 8-jarige Petronella Johanna Wilhelmina Lourisa van Spengler had willen onttrek ken aan het wettig gezag van deii vader. In deze zaak waren gedagvaard Jlir. v. Spengler en den chauffeur G. Hoek. De verdachte dame werd 'juri disch bijgestaan door Mr. Dr. Geelkercken, advocaat te Leiden. Er was door mevrouw v. Spengler ingesteld een vordering tot scheiding van talel en bed, waarbij han gende dit verzr.k door den president der Rechtbank was bepaald, dat het dochtertje moest blijven onder het ouderlijk gezag van den echtgenoot. Zij zelf had toestemming gekregen om tn Hilversum ie mogen verblijven, doch het was haar niet vergund bedoeld dochtertje mede naar Hilversum te mogen nemen. Niettemin had zij op 24 December het kind medege nomen uit Zuidscharwoude. Mevrouw v. Spengler beweerde heden niet aan te nemen, dat zij uit de ouderlijke macht was ontzet, hoewel de politierechter trachtte haar zulks duidelijk te maken. Volgens verdachte was haar kind aan de grootste ellende blootgesteld. Zij erkende op 24 De cember op Zuidscharwoude te hebben vertoefd en is toen vertrokken in gezelschap van haar dochtertje in een auto. Zij had geen vergunning van den vader. Het kind had zij meegenomen naar Amsterdam en na twee dagen was het naar Zuidscharwoude terug gekeerd. Jhr. v. Spengler, als getuige gehoord, verklaarde twee kinderen te hebben, waarvan 1 uit zijn eerste huwelijk. De president der Rechtbank bad het jong ste kind toegewezen aan den vader. Mevrouw v. Spengler mocht wel in Hilversum wonen, doch niet met haar dochtertje. Het kind zou op den bewusten datum uit de school thuis komen, doch zij verscheen niet en keerde eerst Dinsdag na Kerstmis in de vader lijke woning terug. We! had Jhr. v. Spengler prent briefkaarten gekregen aan het adres van het oudste dochtertje, waarop o.m. stond de groeten aan vader! Mevr. v. Spengler beklaagde er zich over, dat zij haar kind nooit mocht zien. Natuurlijk wel, zei de politie rechter, maar zij had niet het recht het kind ter sluikse!) weg te voeren. of: Vnn school tot kruidenierswinkel. Men verzoekt ons het onderstaande uit de Vacature over te nemen: Eenigen tijd geleden werd in De Vacature de vraag besproken, of de onderwijzer het recht heeft, leerlingen bij wijze van straf, te doen nablijven en tevens of de vader in zoo'n geval het recht heeft, om zijn spruit op te eischen. Beide vragen werden bevestigend beant woord. maar bij het laatste antwoord voegde de redac tie nog een opmerking toe, n.1. deze, dat de onderwijzer in dat geval flink tegen den onverstandigen vader dien de op te treden en als ik mij goed herinner, het kind den toegang tot de school moest ontzeggen en dan dus, door ongeoorloofd schoolverzuim uit te lokken, den va der aan een gereohtelijke vervolging blootstellen. Nu is in theorie tegen dezen goeden raad niet veel in te bren gen en in grootere plaatsen, zooals ln de goede stad Deventer ls in de practijk de opvolging ervan ook nog wel mogelijk. Maar wij hebben in Nederland ook nog het platteland. Op het platteland moet men weten van geven en nemen, zegt een oud spreekwoord. Jawel, met dien verstande, dat de plattelandsmeester veel geven en bitter weinig meer riemen moet. De tijd is voorbij, dat het hoofd der plattelandssohool (de onderwijzer even min, maar die is op onze kleine dorpsschooltjes dikwijls niet meer aanwezig) een „opdrïngerlgen" vader, die een beetje „onaangenaam" kwam spreken over zijn veelbe lovend en zoon. gewoon bij de lurven pakte en hem van het plein „afwerkte", zooals ik het in mijn jeugd mijn ouden leermeester zag doen. Die tijd Is voorbij. Toen hadden vaders nog niet het alleszeggend argument van thans: „Meester vergeet toch niet, dat hier wel meer scholen zijn?" Dat weet meester op het platteland maar al te goed tegenwoordig. Hij weet, dat zijn school is ge worden een kruidenierswinkel en dat hij geduchte con currenten heeft. „Dat is heelemaal niet erg", zei mij eens een vader, overigens groot voorstander van goed onderwijs en voorvechter van de openbare school, „dat is niet erg, ik moet de klanten ook naloopen, laten de onderwijzers dat ook maar eens doen." Nu is concurrentie zeer zeker niet altijd verkeerd. Als het er om gaat, het peil van school en onderwijs op te voeren, dan kunnen kind en volk slechts welvaren bij concurrentie. Als er een prikkel is, om voor bepaalde examens een flink aantal candidaten als „geslaagd" af te kunnen leveren, dan is zoo'n onderlinge wedijver niet zoo afkeurenswaardig. Er is echter ook zoo iets als unfaire concurrentie. En die unfaire concurrentie is thans fnuikend voor het on derwijs in vele plattelandsstreken. „O. je moet hier zoo voorzichtig zijn", zei mij nog onlang3 een collega, .want bij het minste of geringste, loopen ze naar de andere school en zie je. we zijn net op de grens wat het leerlingenaantal betreft." En nu is Mr. Geelkercken vroeg aan verdachte, of er niet /erzocht was een regeling waarin werd bepaald dat de moeder het kind zoo nu en dan zag, waarop de getuige v. Spengler in antwoord een briefje voorlas, van zijn raadsman, Mr. Moens uit Beverwijk, aan den advocaat van mevr. v. Spengler. Mevr. v. Spengler ontkende door haar stiefdochtertje de boodschap te hebben doen doorbrengen, dat de moeder op haar kind wachtte. De heer v. Spengler deed hierop uit komen, dat hij den invloed van zijn vrouw op het kind verderfelijk achtte. De chauffeur Beemsterboer werd daarop gehoord, die verklaarde dat hij in opdracht van mevrouw het jongste dochtertje van den burgemeester en haar moeder had vervoerd. De heer Officier, requisitoir nemende, noemde der gelijke zaken, waaraan publiciteit wordt gegeven, on aangenaam en onverkwikkelijk. Er is wel eens meer gesproken over het feit, dat dit meisje was weggevoerd, doch men had steeds ge tracht do kinderen buiten de rechtzaal te houden. Doch ten slotte bleek een justitieel ingrijpen noodza kelijk. Men moet zich houden aan de wet en het wet tig gezag is toegekend aan den vader. En als dan blijkt dat de moeder tracht die wet overboord te werpen, dan moet daaraan paal en perk gesteld wor den, hoe hard het ook voor de moeder moge zijn. Hel feit was overigens voldoende bewezen, doch nu moest bij het opleggen der straf rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat herhaling werd voorko men. In verband daarmede requireerde de Officier 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met twee proefjaren. Mevrouw v. Spengler wond zich hierop vreeselijk op en riep uit, dal haar onrecht was aangedaan, het kon haar niet schelen, wat men met haar wilde doen. De politierechter achtte het in verband met de ze nuwachtige opgewondenheid van mevrouw v. Speng ler noodig om de zaak te schorsen en de «voortzetting te gelasten op 4 Maart. Alsdan wordt mr. Geelkercken in de gelegenheid gesteld tot het houden van zijn pleidooi. Sluiting. Nieuwe reclame-methoden. De Amerikaansche koffiehandelaren zijn van mee ning, dat hun landslieden, hoewel zij do sterkste koffie drinkers zijn, geen behoorlijk kop koffie kunnen zetten, zelfs niet, wanneer zij de meest aromatische soorten gebruiken. Producenten en handelaren hebben nu een fonds van 1 millioen dollar bijeengebracht, met welke middelen zij het publiek gaan leeren, hoe de koffie wel gezet moet worden. Zij verwaohtcn daarvan een ver meerdering van hun omzet van 50 pet. Dit opent inderdaad wijde perspectieven op reclame- gebied. Het publiek neemt niet genoeg af. omdat het nog niet weet. hoe de «-aren bereid moeten worden. Welnu, leer het Uw waren te genieten en Uw omzet stijgt! De boterboer, die zijn artikelen in pakjes al- geeft. zal nu bij U in de keuken komen en Uw boter hammen besmeren om U te laten zien. hoe dat moet. In dit speciale geval lijkt het zelfs niet onwaarschijnlijk, dat de omzet van den boterboer met 100 procent stijgt wanneer de huisvrouw zijn methode van smeren letter lijk zou opvolgen. De slager, die U een kluif voor de erwtensoep pleegt te leveren, zal ln Uw pot komen roe ren en hij zal er zooveel vleesch ingooien, dat voor do erwten geen plaats meer overblijft De drogist bij wien gij drop koopt tegen de verkoudheid, zal naast Uw bed komen zitten en U voederen, en den volgenden morgen is Uw verkoudheid over, maar nu is Uw maag ln de war vanwege de overmaat van drop en daaromlevert de drogist U thans zuiveringszout. Zoodat zijn omzet door de nieuwe methode van reclame wel zeer belang rijk zal stijgen. Bovendien heeft deze verbluffende Amerikaansche vinding een dubbel voordeel: eenerzljds maar daar aan zullen de koffiehandelaren niet ln de eerste plaats gedacht hebben zal de omzet inderdaad grooter wor den en anderzijds komt ook de volksontwikkeling op hooger peil. wat van groote beteekenis is. Misschien zult U zeggen: Wat heeft koffiezetten met ontwikkeling te maken? Maar dan vraag ik U: „Hebt U er niet meer aan, dat Uw vrouw een geurig kop koffie kan zetten dan dat zij weet, hoe groot de oppervlakte van een cir kel ls?" het voor buitenstaanders en collega's uit de stad heel gemakkelijk om te zeggen: „Daar moeten jullie boven staan", maar als het verlies van een of twee leerlingen beteekent, dat een driemansschool in een tweeman6- inrichting zai worden omgezet, dan zakt onze flinkheid wel eens een beetje en dan worden er wel eens conces sies gedaan. Concessies! De ervaringen, opgedaan bij het examen voor polltie-dlploma, noopten kortelings de commissie, die met de afneming van die examens belast was, tot de vraag, of de leerplicht nog wel nauwgezet in acht genomen wordt. Een naïve vraag, t.o.v. het platteland tenminste! Een kruidenier moet zijn klanten welwil lend behandelen, oftewel de school aan do ouders! Nu zijn echter nog steeds niet alle menschen wijs en wil len daarbij welen de winkelier verliest, niet graag een klant, ook niet als die klant onbillijke eischen stelt en dingen verlangt, die eigenlijk niet geheel door den beugel kunnen. Dezer dagen sprak ik een bejaard, ge- penslonneerd collega, in zijn tijd een sieraad van zijn stand. „Kerel" zei hij, „wat ben ik blij, dat ik er uit ben, want wat is het een rommel tegenwoordig!" De commissie van het politie-examen, zooeven ge noemd, had nog gerust een andere vraag kunnen stellen, n.1. deze: „Is het met het zitten blijven op de plattelandsscholen wel overal in orde?" Ook deze vraag zou aan ingewijden wat naïef klinken. De school op het platteland (enkele streken, waar de concurren tie nog niet of bijna niet woedt, misschien uitgezon derd), is een kruidenierswinkel geworden, waar het verderfelijk cadeaustelsel hoogtij viert. Niet ln de eerste plaats meer de waar, die verkocht wordt, maar het bijwerk, de cadeaux, bepalen voor een deel tniet geheel natuurlijk) het succes van den onderwijzer- kruidenier. Er zijn ln ons lieve vaderland tegenwoordig nog al wat menschen, die wee en ach klagen over den achter uitgang van het gezag. AI deze klachten zijn inder daad niet geheel zonder grond. En weer denk ik aan mijn eigen ouden meester, die zooals u reeds weet, wel eens wat hardhandig kon optreden. Die had de gewoon te, cm jongens van de school, die, als ze hem tegen komend. vergaten de pet af te zetten, dit hoofddeksel met zijn wandelstok van het hoofd te slaan. Misschien was het niet paedagogisch en stellig zouden sommige strafrechters thans een dergelijk middel niet meer onverdeeld toejuichen, maar, wat het voornaamste was: het hielp! De jeugd van zijn dorpsschool was beleefd. Laat de onderwijzer-kruidenier van thans het nóg eens probeeren. Of liever laat hij het niet doen, want het zal o.a. voor zijn winkelklandizie minder ge- wenschte gevolgen hebben! Inderdaad, het gezag is hier en daar in Nederland wat kwijnend. Nu is er gezag en gezag, maar het goede, dat veitaald kan worden door eerbied voor wet en wettige overheid, in ons land nog steeds berustend op den constitutioneelen volks wil, zal elk Nederlandsch onderwijzer toejuichen. En dit gezag dient van jongsaf aangekweekt te worden. Hieraan mede te werken is de p li c h t van den on derwijzer. Dat hem de macht hiertoe echter thans grootendeels ontbreekt, is niet z ij n schuld, maar is een der debetzijden van onzen onzallgen schoolstrijd, die meer afbreuk doet aan het gezag, dan duizend bur gerwachten weer kunnen goedmaken. EEN PLATTELANDSBOVENMEB5TER. Mislukking bespreking Dnltscln handelsverdrag. - De gevolgen van de Dnltsche autarkie. Geen uitvoer. Eet land moet nu be werkt worden, doch de middelen ontbreken. - De markt lusteloos en slap. - Roode kool alweer lager. Idem gele. - Deensche witte kool voor het grootste deel onverkoop. baar. - Voor Inrichtingen en ali veevoer bestemd. - Nog lagein prijzen voor nlen. grootere aan voer. Weinig aanvoer peen; la ge prijzen. Bieten deels onver koopbaar. Het wordt al erger. Had men een stil vermoeden, dat dè onderhandelingen over het handelsverdrag met Duitschland nu eens het bewijs zouden leveren van welwillendheid en toenadering, nu men bij onze Oa» telijke naburen toch ook wel tot de overtuiging zal zijn gekomen, dat al die tariefmuren ten slotte de docd voor het economische leven beteekenen, het ls geble ken, dat men zich vergist heeft. Duitschland gaat voort op den lijdensweg en blijft zich zelf gelijk: autarkie is het begin en het eind van zijn tegenwoor- dige politiek en het is te vreezen, dat dit voor Nedet- land en ln het bijzonder voor de Langendijker kool- en aardappelverbouwers, tot droevige gevolgen zal leiden. De gevolgen van de tot nu toe gevolgde politiek zijn al funest voor hen, maar ze hadden verwacht, dat men toch wel eens aan een keerpunt zou komen en het critleke moment toch wel bereikt was. Helaas ls dit niet het geval en de ultvoerstatlstlek van de vorige maand is een sprekend bewijs, hoe noodlottig de hou ding van Duitschland voor Langendijk is. Gedurcr.de die maand werd er van de uitgevoerde roode, Savoyc- en Deensche witte kool zoo goed als niets naar Duitschland geëxporteerd. Als men dat vergelijkt met de hoeveelheden die vroeger de Dultsche grens over gingen en men bedenkt daarbij, hoe moeilijk, ja on mogelijk het ls, om ln deze tijden nieuw afzetgebied te krijgen, dan ls het duidelijk in welk een noodlijden den toestand onze tuinbouw moet verkeeren, die al leen kan bestaan, als het buitenland ln beduidende hoeveelheden zijn producten afneemt. Terwijl op het oogenbllk de tweede Inventarisatie gehouden wordt, waaruit blijkt, dat nog duizenden spoorwagens van 10.000 K.G. stapelgroenten aanwezig zijn, wordt het akkerland weer gereed gemaakt voor een nieuwen oogst. Men moet hier wel met looden schoenen de West ingaan, om het land te spitten, te bemesten en te bewerken, terwijl de producten, welker zaad of pootgoed men weldra aan den grond zal toe vertrouwen, zoo goed als niets opbrengen. Voor kunst mest zal bij velen wél geen geld aanwezig zijn, voor contante betaling van het ploegloon zullen de finan ciën bij de meesten ontbreken. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, als verschillende bou wers hun bedrijf wat gaan inkrimpen en sommigen zelfs heelemaal het bijltje er bij neerleggen. Alleszins begrijpelijk ls het ook, dat de landeigenaars hun land niet kunnen kwijtraken en het land van tweede kwa liteit wel eens braak zal komen te liggen. Bij de te genwoordige prijzen der tuinbouwproducten is iedere nrijs te hoog en zelfs, als men geld toe kreeg, zou het bedrijf nog niet loonend kunnen zijn. Het is wel een hc"??t e-n^t'^e toestand hier. Zoo ligt het voor de hand. dat de groenteveilingen weer een treurig beeld te aanschouwen gaven. Het ver liep er alles even slap en lusteloos. De tuinders voeren met begrijpelijken tegenzin hun producten aan en kftop- lu! missen alle courage, om zaken te doen. Hier is geen sprake van een Jan Salie-geest. maar van een móeten- berusten in een toestand, waaraan initiatief en onder nemingsgeest niets kunnen veranderen. Het was alweer slechteT dan de vorige week. Toen werd voor de mooiste roode kool nog tot f 4 betaald, nu kon ze in het begin der week nog bij hooge uitzon dering f 3.30 opbrengen. Met dezen zoo slechten prijs duurde het echter maar kort, want de laatste 4 dagen kón zelfs een prijs van f 3 voor het mooiste goed niet meer worden gemaakt. Veel van de drieponds-kool de soort dus die het meest gezocht ls op onze veilingen, kon niet meer dan f 2.60 opbrengen (er werd er zelfs nog voor minder verkocht). Voor de groote eerste soort kool werden, ook weer lagere prijzen gemaakt: bracht ze aanvankelijk nog ongeveer f 1.50 op, later ging ze slechts weinig boven den gulden uit Voor de tweede soort, waarvan de aanvoer een belangrijk percentage vormde van wat er aan de veilingen komt waren de prijzen uit den aard der zaak nog lager. Voor het klein goed daarvan werd ongeveer f 2 20 betaald, de grootste koolsoort van deze qualltelt werd voor f 0.80 tot f 1 verkocht doch verschillende partijen konden zelfs niet meer dan 60 oent opbrengen. Dit is in weken niet voor gevallen en meerdere partijen waren zelfs onverkoop baar. Ongeveer 57 spoorwagens werden in totaal aan beido veilingen verhandeld. Slechter ging het ook met gele kool. Het mangelt ook hier aan den zoo noodzakelijken uitvoer. De allermooi ste en uitgezoohtste partijen van deze koolsoort konden net f 200 per spoorwagen opbrengen. Voor groote kool werd niet meer dan f 1—1.30 besteed. Een zeldzaamheid was het, als voor de 3-ponds kool van de tweede kwali teit f 1.50 werd betaald; meestal bleef de prijs daar be neden. Voor groote van de tweede soort werd f 0.60 0.90 betaald, terwijl een deel ervan doordraaide .alzoo onverkocht bleef. De aanvoer was van beteekenis, daar niet minder dan 93 spoorwagens werden verkocht. Ongelukkig de tuinders, die met Deensche witte kool zijn opgescheept. En dezulken zijn er nogal vat! Alles moet in het binnenland worden afgezet en -dooT is de vraag natuurlijk veel te gering om verzekert. zijn van een eenigszins loonenden prijs. Bijna alles, wat werd verkocht, bracht 60 cent per 100 Kg. op, een enkel partijtje 70 cent. Maar veel bleef onverkocht. Var de 153 spoorwagens, die werden aangevoerd, bleven er on geveer 100 onverkocht en kwamen dus terecht bij het In- en Verkoopbureau der provincie, dat het bij lief dadige Inrichtingen of als koevoer distribueerde tegen een dubbeltje per 100 Kg. Daar de uienteelt het vorige jaar zulke gunstige re sultaten opleverde, vanwege de beste prijzen, die toen in Januari, Februari en Maart zijn gemaakt, hebber, ver schillende bouwers de kat nog wat uit den boom geke ken in de verwachting, dat de prijzen wat mochten stij gen. Met invoerbeperking en contlngenteeringsmaM re gelen is bij die verwachting wel te weinig rekening ge houden, want de prijzen worden al lager en lager. Voor drielingen werd van f 11.90 besteed, gele uien brachten aanvankelijk nog f 1.802.50 op. later slechts f 1.20—2. Voor grove uien lagen de prijzen tusschen f 1.302.20. Ongetwijfeld bevreesd, dat de prijzen nog zullen terug- loopen, bedroeg de aanvoer deze week 24 spoorwagens. Peen werd er maar weinig aangevoerd en de prijzen waren weer laag. Voor de groote werd, wat de moois: betrof, f 1.40—1.90 besteed, de minder gewilde brach' f 1.101.30 op. Veel partijen bieten konden slechi cent bedingen, andere waren onverkoopbaar, voor d# mooiste f 1.101.70 werd betaald.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6