Alilllii Niciws- Alumni!- LuMlil Het sein voor de revolotie. Het Duitsche Rijksdaggebouw in vlammen. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Het gebouw grootendeels verwoest. Brandstichting de oorzaak. Verraad aan het Duitsche volk Mijnongeluk in Zuid-Afrika Donker Amsterdam in actie De sterkste kuikens en de beste leghennen Bertels' Opfokvoeders *0 De strijd in het Verre Oosten Ernstig ongeval bij Antwerpen Een spoorweg door de Sahara Dinsdag 28 Februari 1933. SGHAGER 76ste Jaargang No. 9236 CODRANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. 8 maanden i i.öu. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Nederlandsch communist in 't brandende ge bouw gearresteerd. Volledige beken tenis afgelegd. BERLIJN. Gisteravond tegen negen uur is in het gebouw van den Duitschen Rijksdag een groote brand uitgebroken, welke al direct zulk een omvang aannam, dat onmiddellijk tien posten van de Berlijn- sche brandweer met volledig materiaal uitrukten, ter wijl een groote politiemacht met allen spoed naar de „Plattz der Republiek", waar het Rijksgebouw staat, uitgerukt. Toen de schupo's en de brandweerlieden het ge bouw binnendrongen, troffen zij daar een man aan, die dadelijk toegaf den brand gesticht te hebben. Hij verklaarde tot de Nederlandsche commu nistische partij te behooren. Onder strenge bewaking werd hij naar het politiebureau bij de Brandenburger Tor gebracht en opgesloten. Een geweldige vlammenzee. Terwijl een deel van de politie het Rtjksdaggebouw binnendrong zette een zeer groote macht buiten het terrein onmiddellijk in grooten kring af, zoodat nie mand door het cordon heen kon dringen. Toen de brandweer kwam aanrijden stond de groo te koepel In lichtelaaie. Hoog sloegen de helle vlam men in de donkere Incht en een regen van vonken sproeide over de omgeving. Het prachtige, maar te vens angstwekkende schouwspel, dat zeer ver in den omtrek was waar te nemen, trok duizenden Ber- lijners naar de buurt van het Rtjksdaggebouw, zoo dat de politie de grootste moeite had om de men- schen terug te dringen. Het verkeer werd natuurlijk langs andere wegen geleid. Intnsschen had de politie, naar hierboven gemeld, den vermoedelijken brandstichter in het gebonw ontdekt Maar de cordons om het Rtjksdaggebouw bleven gehandhaafd, daar de mogelijkheid bestond dat er nog meer personen in het gebouw aanwezig zonden zijn, die bij de brandstichting gemoeid waren. Daarom werd niemand, ook geen verslaggevers, tot het Rijksdaggebonw toegelaten. Tegen 10 uur was het aantal toeschouwers aange groeid tot een duizendkoppige menigte, die vast aan eengedrukt de razende vnurfontelnen die uit het Rijksdaggebouw spoten gadesloeg. De nabijgelegen Tlergartcn stond stampvol menschen, die door ds boomen heen een zoo goed mogelijk nitzicht tracht ten te krijgen. Indrukken van het ramptooneel. De omgeving van het rijksdaggebouw, aldus een "Wolff-bericht uit Berlijn, geleek om elf uur een reusachtigo opslagplaats van brandweermateriaal. Ontelbare brandweerwagens en een lange rij zieken auto's die naar het rijksdaggebouw ontboden waren, daar men met rookvergiftiging van brandweerlieden rekening hield, stonden in de omgeving van bet ge bouw en de mensohenmassa, die iets van den brand "Wilde zien, nam nog steeds toe. Naar buiten is niet veel meer te zien, daarentegen Woedt het vuur op enkele verdiepingen nog voort. Na 10 uur verscheen de rijkskanselier Hitier, vice- kanselier von Papen, de minister van binnenlandsche Zaken, dr. Frick, en de rijksdagpresident Goering, die toezicht bielden op het blusscbingswerk. Voorts was aanwezig de Engelsche gezant sir Horace Rum- bol d. De politie vreesde voor communistische samenscho lingen en verscheen in verband hiermede in de om geving van het rijksdaggebou\ ook met pantserwa gens. Het herstellingswerk van het rijksdaggebouw zal volgens de huidige berekeningen 5 a 8 maanden in beslag nemen, zoodat de rijksdag vermoedelijk zijn zittingen in bet gebouw van den Pruisischen Land dag zal houden. Burgers mogen het rijksd "gebouw niet binnentre den. Ook ambtenaren van den Rijksdag en personeel van de verschillende fractie» mog^n niet in hun ka mers komen. Politie onder leiding van den Oberre- gieringsrat Piels is met een groot aantal ambtenaren verschenen en stelt een nauwk -ig onderzoek in, in de vertrekke" die niet do d brand "-efroffen zijn. Dit onderzoek zal, nadat de brand onderdrukt is, ook tot andere deelen van het gebouw uitgebreid wor den. Nog steeds worden nieuwe brandhaarden ontdekt, zoodat de dader v rscheidene uren gebruikt moet hebben cm deze reusachtige brandsticl ting door te voeren. {i Hoe de dader in het Rijksdaggebouw is binnenge komen is nog niet uitgemaakt Groot aantal brandhaarden ontdekt. Een uur voor middernacht leek het alsof het gevaar, dat het geheele Rijksdaggebouw door het geweldige vuur zou worden vernield, geweken was. Intusschen zijn niet minder dan ongeveer 20 vuurhaar den ontdekt. Het waren grootendeels hoopen lompen en houtwol, welke evenwel slechts ten deele in brand zijn geraakt. Een gedeelte van den koepel is tegen kwart voor elf ingestort. De zittingszaal van den Rijksdag is een chaos. Groto hoeveelheden water zijn in de zaal leeggepompt. Overal liggen stukken verkoold hout en dergelijke voorwerpen verspreid. Dank zij de gezamenlijke pogingen van de Berlijnsche brandweer is het gelukt, den brand om half twaalf tot zijn haard te beperken. Een verdere uitbreiding van het vuur ook op de tot dusver ongedeerd gebleven gedeelten schijnt uitgesloten De plenaire zittingszaal biedt een beeld van vreese- Hjke verwoesting. De ijzeren constructie van den groo ten middenkoepel is verbogen en gedeeltelijk ingestort. In enkele gangen staat het water tot aan de enkels. Tengevolge van de koude bevroor het tegen het bui tenfront gespoten water en thans hangen lange ijske gels aan de nog staande gebleven gevels. Bijzonderheden over den dader. De gearresteerde dader is volgens een latere lezing de Nederlander v. d. Lüppe. Hij komt uit Amsterdam is ongeveer twintig jaar oud en heeft een zeer fanatiek uiterlijk. Hij heeft een middelmatig postuur, zwart krullend haar en een smal gezicht. Hij draagt een don ker werkpak met cape. Na op den politiepost aan den ..Brandenburger Tor" gedurende twee uur aan een verhoor te zijn onder worpen, werd hij om elf uur naar het politlepresidium van Berlijn vervoerd, waar hij een volledige be kentenis aflegde. Als motief van zijn daad noemde hij: „Wraak aan het internationale kapitalisme". Naar wij vernemen heeft de politie te Amsterdam gisteravond telegrafisch mededeeling ontvangen uit Berlijn van de arrestatie van een der daders van de brandstichting in het Rijksdaggebouw. Deze gearres teerde is gebleken te zijn de Nederlander Marinus van der Lubbe, geboren te Leiden 13 Januari 1909, van be roep metselaar en woonachtig te Leiden. In April 1931 heeft Marinus van der Lubbe een pas poort aangevraagd in Leiden, met de mededeeling. dat hij naar Rusland ging. Sindsdien heeft men in Neder- land niets van den man gehoord. Hij was in Leiden een bekend communist. De geheele communistische Rijks dagfractie gearresteerd. Alle communistische bladen voor 4 weken en alle socialistische voor 2 weken verboden. In verband met den brand van het Rijksdaggebouw deelt de Pruisische Persdienst mede, dat deze brand voor de communisten het sein was voor re volutie. In verband hiermede is de geheele Communistische Rijksdagfractie gear resteerd. Bovendien zijn alle Communistische bladen voor den tijd van 14 dagen ver boden. Door de politie is het gebouw van het sociaal-democratisch hoofdorgaan „De Voorwaarts" bezet. Beschrijving van het Rijksdaggebouw Het machtige en indrukwekkende gebouw van den Duitschen Rijksdag werd in de jaren 1884 tot 1894 door den archtitect Paul Wallot in Itallaanschen Renaissan ce stijl gebouwd aan den grooten „Königsplatz", na de revolutie omgedoopt in „Platz der Republik". De bouwkosten bedroegen 22 millloen Mark. De leng te van het gebouw bedraagt 132 M.. de breedte 88 M. en de hoogte tot de hoofdkroonlijst 27 M.. terwijl de koe pel, die op het gebouw staat, 75 M. hoog is. Op eiken hoek van het gebouw bevindt zich een toren ter hoogte van 40 M.. Toegang tot het gebouw had men door een hoofdtrap welke leidde naar een dwars van de groote zittingszaal gelegen wandelgangen. De groote zaal van het Rijks daggebouw ligt in het midden van het gebouw en ont ving haar licht uit den vergulden koepel. Aan de Oostzijde bevindt zich de ingang voor den Bondraad en het Presidium, terwijl ook de vorsten hier vroeger het gebouw betraden. Aan de andere zijde van het gebouw is de toegang voor het publiek en de leden van den Rijksdag. Op de bovenverdieping van het gebouw bevinden zich bijna uitsluitend de zittingszalen voor Commissies en derge lijke. Een tusschenveraieping geeft toegang tot de tri bunes voor het publiek. Zal zwaarder gestraft worden. Wolff meldt, uit Berlijn: Het Duitsche kabinet hield gister een vergadering, waarin het ontwerp werd afgehandeld ecner veror dening tegen verraad aan het Duitsche volk en tegen hoogverradelijke agitatie. Door deze verordening wordt een flinke verzwaring der strafbepalingen we gens landverraad mogelijk gemaakt, terwijl de ver volging en de procedure versneld en vergemakkelijkt worden. Met straf bedreigd worden ook zij die in het buitenland berichten van dergelijken aard ver spreiden. Verraad van militaire geheimen wordt eveneens strenger gestraft. Doodstraf voor ernstige gevallen. Bij zeer ernstige gevallen van verraad kan thans de doodstraf worden uitgesproken, c.q. levenslang tuchthuis. Tot nog toe was het niet mogelijk lieden te vervol gen die documenten e.d. vervalschen om den inhoud ervan aan het buitenland te verraden. Thans kunnen ook zij een flinke straf oploopen. Voorts ziet de regeering er ook een ernstige bcna deeling van Duitsche belangen in wanneer iemand in een buitenlandsche krant onjuiste berichten lan ceert. om ze daarna onder bronvermelding van dat buitenlandsche blad in een Duitsche krant op te ne men. Opruiing tegen den staat of tot staking in belang rijke bedrijven wordt voortaan met gevangenisstraf bedreigd. Fet kabinet komt heden, Dinsdag des namiddags weer bijeen. BESTELWAGEN DOOR MIDDEN GEBROKEN. De voerman breekt een been. Het paard op hoL Gistermorgen is in de van de Vennestraat te Rot terdam. een paard, dat voor een 4-wieligen bestelwagen van een vischhandelaar gespannen was op hol gesla gen, doordat de wagen plotseling door midden brak. De bestuurder, de 26-jarige H. N. F. uit de Rem brandstraat viel van den bok. Hij werd met een op twee plaatsen gebroken linkerbeen door den genees kundige dienst naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht. Het paard, dat met het voorste gedeelte van den wagen doorholde, kon spoedig door een voorbijganger worden gegrepen. Veertien dooden. Reuter seint uit Johannesburg: Door het defect geraken van een lift in een 2000 meter diepe mijnschacht zijn heden twee blanke mijnwerkers en twaalf inlanders om het leven geko men. Men gelooft, dat het ongeluk veroorzaakt is door het weigeren van de electrische rem. Veldslag op het Muntplein. Een zeven tigtal „heeren en dames" met elkaar slaags. In den afgeloopen nacht, na het sluiten der café's, omstreeks kwart over eenen, is het op het Munt plein te Amsterdam tot een vechtpartij gekomen tus- schen een groot, aantal leden, mannen en vrouwen, van donker Amsterdam. Wat de aanleiding betreft, met zekerheid staat nog niets vast, vermoedelijk ech ter heeft een der vrouwen een aanklacht tegen een der mannen ingediend. Binnen korten tijd waren een zeventigtal heeren en dames met elkander slaags, zoodat het geen verwondering behoeft te wekken, dat de eene agent, die daar op post was, niet voldoende was om de gemoederen tot kalmte te brengen. Spoe dig was versterking aanwezig van het bureau Sin gel, die onder leiding van een brigadier met behulp van sabel en gummistok al spoedig een einde maakte aan de al te rumoerige argumentatie der in conflict zijnde partijen. Er werden rake klappen uitgedeeld, en al heel gauw stoven do vechtenden naar alle kanten heen. Trouwens ook onderling was men niet zachtzinnig opgetreden. Toen de politie nl. arriveerde had een der heeren reeds een zoodanige afstraffing van een tegenstander gekregen dat hij bewusteloos ter aarde was gezegen. De man werd door den G.G. en G D. naar het ziekenhuis vervoerd waar echter bleek dat zijn toestand opname niet noodzakelijk maakte zoo dat hij na te zijn bijgekomen weer huiswaarts kon trekken. Op het Muntplein was inmiddels de rust weergekeerd. KRACHTIGE AARDSCHOK. Uit Buenos Aires, 27 Febr. (V.D.: In Monte Co- man, Mendoza, is een krachtige aardschok van kor ten duur waargenomen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. zijn met de minste kosten verkregen met Opfokvoeder 130 dagen f 6.75 p. 50 Kg. Opfokkorrel 4—10weken,. 5-95 p. 50 Kunstkorrel B na 10 weken 5.75 p. 50 Lager voederkosten en later méér eieren: Zoo verkreeg de heer H. Koning, de Wilp. Gr. van 32 jonge henoen 77*! eieren in I'ecember co 65 i io de koude maand Januari J.l. dus 78 pCt. cn 65.8 pCt. eieren. Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Bertels' Oliefabrieken N.V. - Amsterdam. De Vereenlgde Staten willen meewerken. Washington, 27 Febr. (V.D.) Hooge function- narissen van het Amerikaansche Staatsdepirtement ver klaren, dat de regeering der Vereenigde Skaten de uit- noodiging van den Volkenbond samen te werken met de commissie voor het Verre Oosten aanneemt, doch weigert lid te worden dezer commissie. Tsjaug Kal Sjek vliegt naar JehoL Nanking, 27 Febr. (V.D.) Officieel wordt mede gedeeld. dat maarschalk Tsjang Kai Sjek besloten heeft met een speciaal vliegtuig onmiddellijk naar' Jehol te vliegen, teneinde aldaar de leiding der militaire opera ties tegen Japan op zich te nemen. ERNSTIGE ONLUSTEN OP CUBA. Gevechten met de politie. Verscheidene personen gewond. Havana, 27 Febr. (V.D.) Te Manzanillo is het tot ernstige revolutionnaire woelingen gekomen. Bij een gevecht met de politie werden verscheidene personen ge wond. Militairen hebben de straten moeten schoonve gen. Alle belangrijke strategische punten zijn bezet. Vfcr arbeiders in de Schelde verdronken. Een brug middendoor gebroken. Antwerpen, 27 Februari (V.D.) Hedenavond te ongeveer half vijf is bij het meeren van het s.s. „Maiumbe" van de Cie. Maritime Beige, aan den drij- venden aanlegsteiger te Hemixen bij Antwerpen, een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan vier personen het le ven heeft gekost. Tengevolge van de giertij, is een kabel, waarmede een der drijvende pontons aan den wal vastgemaakt was, gebroken. De ponton werd door den stroom meegesleurd. De brug die er op rustte brak middendoor, 12 arbeiders die zich erop bevonden, kwa men in de Schelde terecht. Een motorboot snelde onmid dellijk te hulp en wist verschillende drenkelingen op te pikken. Vier man zijn verdronken. DE SPOORWEGSTAKING IN IERLAND. Teekenen van stakingsvermoeidheid. B e 1 f a s t. 27 Febr. (V.D.) Heden is de vijfde week begonnen van de staking op de spoorwegen in Noord- Ierland, zonder dat eenige verandering in den toestand intreedt. Het verkeer ligt niet heelemaal stil en men meent reeds teekenen te kunnen bespeuren van stakings vermoeidheid bij vele arbeiders. Reeds zouden verschei dene arbeiders weer aan het werk zijn gegaan. Toch is de meerderheid nog vastbesloten. Men vreest, dat de verliezen, die door de staking geleden worden van dien aard zullen zijn, dat het noodzakelijk zal worden zijlijnen voorloopig stop te zetten. De kwestie opnieuw aan de orde gesteld in de Fransche Kamer. Reuter meldt uit Parijs: Besprekingen zijn geopend over het wetsvoorstel van Lamoureux, dat deze had ingediend, voor hij als minister voor de begrooting tot tiet ministerie-Da- ladier toetrad, betreffende den aanleg van een spoor weg door de Sahara. In het voorstel wordt gezegd, dat het niet aangaat de uitvoering van dit werk nog langer uit te stel len, wil men althans de economische en sociale toe komst van Fransch-Afrika niet in gevaar brengen. Het wetsvoorstel wordt door niet minder dan 220 afgevaardigden van alle partijen gesteund en bin nenkort zal het in behandeling worden genomen door de Kamercommissie voor Koloniën en protec toraten. EEN BARBIERSRECORD. Kant en klaar in 29 seconden. Een barbier te Subotitza heeft een Joego-Slavisch record gevestigd voor het inzeepen en scheren van een klant in slechts 29 seconden. Deze barbier heeft nu geen handen genoeg om zijn klanten te bedienen, niet alléén omdat hij het werk zoo vlug doet, doch ook om dat hij geen woord zegt.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1