DE KOUSEN JAARVERGADERING Dr. F. HOEKSTRA'S Wijziging Crisispachtwet 1932. Timmer- en Werkhout, Mej. A.C.M. van Beek, FORD COACH 1929 Ziekenhuis-Verpleging, Coöperatieve Malerij T uinbouwvereeniging „Nieuw Leven". Advertentiën. C. VAN BODEGRAVEN 8 8 I. VAN BGDEGRAVEN-Büis GROOTE GEVESTIGD te ALKMAAR, Emmastraat 73, Oogarts. Oprichting Kinderkoor Schagen, Centraal Bioscoop Kinder- en Familievoorstelling. I NORTON-MOTOR, gloednieuw, f 625.-, geheel electrisch. C. JOHANNES, Tel. 20, 't Zand. „Nederland"-Kousen „DE EDEDE VEMÏMG", N. P. F. Standaard Pluimveevoeders. Rookt FAM0LES Fa. Jb. MOLENAAR f 1.80 p. flacon van plm. 300 pillen Dienstbode, De gang naar het kantongerecht voor den pachter wat al te aantrekkelijk gemaakt. Ontheffing moet niet worden toe gestaan, omdat de verpachter een vermogend man is. Maatregelen om te voorkomen, dat een pachter een verzoekschrift indient, alléén om daardoor te profiteeren van de wettelijke opschorting. Aan de memorie van antwoord inzake de wijzi ging van de Crisispachtwet 1932 is het volgende ont leend: Het was van den aanvang af te voorzien, dat vele pachters op vermindering van pacht aanspraak zou den kunnen maken. Wat men alleen niet wist. was hoe vaak de pachtverminderine tot stand zou ko men door gemeen overleg tussehen pachter en ver pachter en hoe vaak zulks zou geschieden door rech terlijke tusschenkomst. Nu is het volkomen juist., dat de laatste rubriek van gevallen veel grooter is ee bleken dan aanvankelijk in het algemeen werd ver wacht. doch daarmede is opzichzelf de wet niet ver oordeeld. Ook de ministers van justitie en van oeconomische zaken en arbeid zouden het slechts toejuichen, in dien partijen het meer eens werden zonder den rech ter in de zaak te brengen. Doch het zou niet baten voor te schrijven, dat de pachter, alvorens zich tot den rechter te wenden, moet trachten met den ver pachter tot een redelijke overeenkomst te komen Want., welke sanctie zou hieraan zijn te verbinden'? Heeft de pachter inderdaad liever een uitspraak van den rechter, dan zou deze poging tot onderhandsche regeling toch wel tot geen resultaat leiden. Dat ook dc ministers van oordeel zijn, dat de wet den gang naar het kantongerecht voor den pachter wat al te aantrekkelijk maakt, blijkt wel uit het feit. dat zij de indiening van het onderhavige ontwerp hebben bevorderd. Het moratorium gevolg van de indiening van een verzoekschrift om pachtverminde- ring wordt door het ontwerp in zijn werking be perkt, doordien tusschentijds kan worden beslist, in hoeverre de opschorting van den betalingsplicht in stand blijft. In verband met deze opschorting zal ren te zijn te vergoeden. Het ontwerp brengt, naast de toepasselijkverkla- ring der wet ook op den tuinbouw en eene inperking van de opschorting van de verplichting tot betalen, de vergoeding van rente, met het oog op deze wette lijke opschorting. In het oorspronkelijke ontwerp van de Crisitpacht- wet werd althans in art, 6 de financieele toe stand van partijen vooropgesteld. Ten oprechte In dien, getoetst aan een objectief criterium, er geen termen zijn voor een bepaalde ontheffing van beta ling, moet die ontheffing niet worden toegestaan, omdat de verpachter een vermogend man is. Door dit subjectieve element zoo sterk in de wet in te voe ren, zou de rechtsontwikkeling geenszins in goede banen worden geleid. Toch bevredigt het niet wan neer, om den pachter tegemoet te komen de verpach ter zou worden gebracht in een toestand, welke nog ernstiger is, dan waarin de pachter zonder de ont heffing verkeert. De ministers willen dit gevolg door een uitdrukkelijke voorziening voorkomen, en wel door in art. 6 der wet een nieuw lid op te nemen, lui dende: „In geen geval wordt een ontheffing verleend, waardoor de verpachter in zijn belangen meer zou worden benadeeld dan de pachter, bij het niet ver- leenen van deze ontheffing." Inderdaad geeft art.. 2 der Crisispachtwet geen dui delijk antwoord op de vraag, of een verzoekschrift reeds kan worden ingediend, voor dat de pachtter- mijn vervallen is. De gelegenheid daartoe ware niet zonder meer af te snijden. Een bevredigend resultaat wordt verkregen door te bepalen: „Het verzoekschrift wordt ingediend niet eerder dan 14 dagen na den vervaldag." Aldus doet het ge wijzigd ontwerp van wet door wijziging van het eer ste lid van art. 2 der wet In dit gewijzigde stelsel past niet meer een uit spraak van den kantonrechter in hoeverre de op schorting van de betaling, als gevolg van de indie ning van het verzoekschrift wordt gehandhaafd. Wel past hierbij de bevoegdheid van de kamer voor cri sispachtzaken om, indien de zaak niet voor dadelijk afdoening vatbaar is. de opschorting van den beta lingsplicht te beperken tot een door haar te bepa len deel van den paebttermijn. Deze bevoegdheid en die om te bemiddelen geeft het gewijzigd ontwerp van wet. aan de kamer voor Crisispachtzaken door een in de Crisispachtwet nieuw op te nemen art. 5. Dat het ten plattelande geen gebruik is rente te vergoeden over achterstallige pachttermijnen, is niet ter zake dienende, nu het hier gaat om een wette lijke opschorting. Het percentage is geenszins te hoog: het moge het nuttig effect hebben, dat het een pachter weerhoudt van de indiening van een verzoek schrift alleen, om daardoor te profiteeren van de wettelijke opschorting. Volgens art. 4 van het oorspronkelijke ontwerp zou de wijzigingswet dadelijk na haar afkondiging in wer king treden. Nu volgens het gewijzigd ontwerp van wet de Crisispachtwet op meer punten wordt veran derd, is het beter den datum van inwerkingtreding eenigen tijd van te voren bekend te maken bij af zonderlijk Koninklijk besluit. De memorie van antwoord gaat vergezeld van hot reeds genoemde gewijzigd ontwerp van wet. Jaarvergadering van de Tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven", gehouden op 25 Febr. in het lokaal van den heer Warnaar aan de Langereis. Aanwezig waren 74 leden en de heeren S. Brugman er. J. Akkerman. Door den heer Kostelijk werd de vergadering geopend reet een woord van welkom aan allen en wel speciaal aan de beide eereleden, wiens aanwezigheid ten zeerste getuigt van warme belangstelling. Voorts werd door spr. gewezen op den wel zeer treurigen toestand voor de tuinbouwers, welke nog meer steeds nijpender wordt en met ondergang dreigt, zoodat op hulp en steun der overheid moet worden aangedrongen, hoe gaarne wy, zelfstandige werkers, ons zelf zouden willen redden. Met betrekking tot de steunwet wijst spr. er op, dat deze in hare uitvoering groote moeilijkheden met zich (brengt, vooral ten gevolge der beperkende bepalingen, Herhaaldelijk komen bij hen, die met de uitvoering zijn heiast, hart en nauwgezetheidsgevoel met elkaar in botsing. Speciaal werd zeer veel geëlscht van den se cretaris. wien hij gaarne een woord van warmen dank brengt voor hetgeen door hem in dezen is verricht. Mede werd door spr. gewezen op het In- en Verkoop bureau; voor 1933 zal deze steun van het Prov. bestuur niet gemist kunen worden. Poot's gemoedelijke: Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landmans heen, is voor dezen tijd niet van toepassing. Geducht laat «ich de wereldberoering gevoelen, vooral ook aan de zelfstandige werkers, die wel heel sterk in de knel ge raken en wel het meest worden getrofffen door de Duitsche tarieven, welke de export onzer producten vrijwel den genadeslag toebrengen. Vergadering, het ware me zeker aangenamer geweest, zet spr., indien ik m'n openingswoord in blijmoedige stemming tot U had mogen richten, doch we dienen rekening te houden met de nuchtere feiten en deze sluiten inderdaad elk opti misme uit. Toch wil ik den wensch uitspreken, moge onze vergadering worden gehouden in goeden toon, mogen we ook in deze benarde tijden voldoende kun nen blijven beschikken over de zoo noodzakelijke wils kracht en energie om ons er doorheen te slaan. Met de zen wensch verklaar ik onze vergadering voor geopend. De heer Gutter brengt hierna het jaarverslag uit Hieruit stippen we aan: Spr. achtte het ditmaal geen aangename taak zijn jaarverslag samen te stellen, aan gezien van de hoop. het vorige jaar geuit, niets is ver wezenlijkt, integendeel is de toestand nog vrijwat ver- ergerd; alle producten ter veiling aangevoerd zijn' vrij wel waardeloos geweest. Wat de aardappelen betreft, gold dit zoowel voor het pootgoed als voor de consump tie-aardappelen. Van de vroege kool ia een zeer groot deel reeds op den akker vernietigd. Een uitzondering mocht worden geconstateerd voor de zilvernep, terwijl uien in den maanden Oct. en Nov. een redelijken prijs opbrachten. Voor Dec. was naar de verschillende kool soorten nog eenige vraag, doch sinds dien zonk alles weer naar het minimumpeil. Speciaal met de Deensche witte kool is het wel zeer treurig gegaan; nog geen 10 pet. is door den handel verwerkt kunnen worden, terwijl een zeer groot deel voor veevoer is gebezigd. Stilgestaan werd ook bij het In- en verkoopbureau en bij de Steunwet, terwijl voorts werd gewezen op de vele vergaderingen en artikelen in nieuwsbladen in verband met den treurigen toestand in de tuinbouwbe drijven. Spr. beschouwt het resultaat der steunwet als het vallen van enkele druppels op de vuurplaat, terwijl de uitvoering dezer wet zeer wordt bemoeilijkt, als ge volg der gcomplecerde samenstelling der bedrijven en de zeer beperkende bepalingen.. Trouwens de crisis, welke de tuinbouw thans door maakt, vinden we inderdaad in de historie niet terug, speciaal wat betreft den afzet onzer producten. Een hoogst belangrijk probleem is daardoor ook geworden het teeltprobleem; voor te gaan met het bewerken van producten, waarvoor geen afzet is te vinden, staat gelijk met het hoofd tegen den muur te loopen. Evenwel, gemakkelijker is het dit probleem te stellen dan het op te lossen, vooral voor onze omgeving, waar het klein bedrijf vrijwel onmogelijk om te zetten is. Beslist acht spr. dan ook voor 1933 noodzakelijk dat een steunwet tot stand komt; de organisaties zullen dan ook niet rusten, voordat in dezen zekerheid is verkregen. Een goed verschijnsel acht spr. het, dat de verschillende organisaties op tuinbouwgebied in dit opzicht tot sa menwerking zijn gekomen. Na het krachtig applaus bracht de voorz. den secr. dank voor zijn keurig jaar verslag. Bij de nu gehouden bestuursverkiezing werden de af tredende leden, de heeren Klaver, Langedijk en Meere- boer. allen herkozen: allen namen de benoeming aan. Vervolgens werd de verkiezing van een bestuurslid voor „den Noordermarktbond" gehouden, aftr. de heer Jc. Gutter. Bij eerste stemming werd geen meerderheid verkregen, terwijl bij tweede vrije stemming gekozen werd de heer Jb. Klaver. Hoewel deze zich volkomen bewust is. deze bestuursfunctie niet beter te kunnen vervullen als dit door den heer Gutter is geschied, acht hij zich gezien den uitslag der stemming verplicht de benoeming aan te nemen. De voorzitter betreurt ten zeerste de houding van de verg., omdat blijkbaar de uti- slag moet worden geweten aan politieke overwegingen, temeer vindt spr. het jammer, omdat is gebleken, dat de heer Gutter zich heeft doen kennen als een uitste kend en nauwgezet bestuurslid. Door den heer Gutter werd gezegd, dat de uitslag hem niets heeft verwonderd, hoewel ook hij van oordeel is. dat politiek uit deze vereeniging gehouden diende te worden. Naar hem echter is gebleken, dat hij niet het vertrouwen der vergadering heeft, meent hij nu ook te moeten bedanken als secretaris en bestuurslid van „Nieuw Leven" De voorzitter antwoordt hierop, dat dit besluit te eer biedigen is; door het bestuur zal een waarnemende secretaris worden benoemd, terwijl aanvulling van het bestuur zal geschieden in de eerstkomende alg. verg. Voor de jaarvergadering van „Den Noordermarktbond" zal het volgende voorstel op den beschrijvingsbrief wor den gebracht: „Nieuw Leven" stelt voor, bij voorkomen de executie, zoo hiervoor aanleiding bestaat, een boy cot toe te passen voor de te veilen producten van zulk een bedrijf, zulks ter beoordeeling van het veillngsbe- stuur van den N.M.B. Door den voorzitter werd dit voorstel nader toegelicht terwijl na gehouden breedvoerige discussie het voorstel werd aangenomen. Op voorstel van den heer Olie werd besloten tot In diening van het volgende: De NM.B. trachte het daar heen te leiden, dat Deensche witte kool bestemd voor het In- en Verkoopbureau niet eerst naar de veiling behoeft te worden gebracht, doch door den tuinbouwer thuis zal mogen worden vernietigd. Wel werden, speciaal door den voorzitter de bezwaren daartegen onder de oogen der leden gebracht, doch niet temin werd het gewenscht geoordeeld de zaak te doen bespreken. Met betrekking tot de moeilijkheid welke het lossen in de motorschuiten oplevert, werd besloten deze aange legenheid te bespreken in de vergadering van het Bonds bestuur. Mede werd naar voren gebracht de wenschelyk- heid van meerdere persvrijheid met betrekking tot sa menkomsten, waarin tuinbouwbelangen zullen worden behandeld. Door den voorzitter werd gezegd, dat dit ter jaarver gadering van den N-M.B. ter sprake wordt gebracht. Aangenomen werd de afvaardiging van 4 bestuursle den. terwijl uit de leden werden aangewezen de heeren A. v. d. Veer, Jo. Bossen, D. Olie en H. Rezelman, en tot le, 2e en 3e plaatsvervangers de heeren P. Wits- meer, J. Bakker en P. Helder. Naar aanleiding eener discussie met betrekking tot de aardappelen, welke onder controle staan van den keuringsdienst, zal hierover door den heer Van der Veer worden gesproken bij de rondvraag. Vervolgens kwamen nog enkele veilingsaangelegenhe den ter sprake, welke door den voorzitter werden ver wezen naar het veilingsbestuur. Hiermee was de agende afgewerkt en verkreeg de heer Brugman gelegenheid nog een enkel woord te sprken. In de eerste plaats zegt hij den voorzitter dank voor de hartelijke welkomstwoorden tot hem en den heer Akkerman gerioht, en de vergadering voor hare in stemming daarmee. Heeft de voorzitter er zijn vreugde over betuigd, dat beiden nog kracht en lust hebben om van hunne woonplaatsen naar hier te komen, wij beiden zegt spr., gevoelden bij het ontvangen van de convocatie de behoefte naar hier te gaan, gedenkende de vele mooie dagen, welke we tijdens het bestaan van „Nieuw Le ven" hebben meegemaakt, drong ons, ook in deze bé- narde tijden onze blijvende warme belangstelling te too- nen. Spr. eindigde met den wensch, dat het hem nog gegeven zal mogen worden, ook weer eens een prettige, aangename jaarvergadering van „Nieuw Leven" mee te mogen maken. Hierna ging de voorzitter tot sluiting over. Spr. geeft den leden inoverweging, ook eens te denken aan de moeilijke positie van het bestuur, en onze vereeniging te blijven besohouwen als veilingsvereeniging. Gaarne neemt hij een wellicht gesproken hard woord terug, hoopt, dat de toestand spoedig een gunstige wending zal momen nemen en roept ten slotte de vergadering toe: Houdt voet bij stuk. In de hierop nog gehouden bestuursvergadering werd de heer Jb. Klaver aangewezen tot waarnemend secre taris. aoöooöooöooöco Den 4den Maart hopen mijn geliefde OudeTS q Q hunne 12H jarige Echtvereeni- i Q ging te herdenken. j Q Hun liefhebbende Zoon 0 JACOB. 0 Koegras, Februari 1933. i 0 Kortevliet 46. aoöoaoaoooöoaoao IN PLAATS VAN KAARTEN. De Heer en Mevrouw SLOB—Saai geven met groote blijdschap kennis van de geboorte van hun Dochter CATHARINA. Heemstede, 27 Febr. 1933. Tijdelijk Maria Stichting, Haarlem. Dankbetuiging. Met deze betuig ik mijn hartelij- ken dank voor de vele blijken van belangstelling, tijdens de ziekte en na het overlijden van mijne Echt- genoote ondervonden. In het bijzonder geldt dezen dank Ds. Eikema voor de woorden van troost tot ons gesproken, Dr. Nan- ninga voor zijn onvermoeide hulp en Zuster Boks voor hare liefderij ke verpleging. Tevens betuig ik mijn groote er kentelijkheid aan de Weledele Heeren Ch. H. Th. Schmalz, P. Raat Dz. en G. Kouseband, voor den steun dien ik van hen mocht ondervinden. Tenslotte betuig ik gaarne mijn dank aan de Begrafenisvereeniging „Schagen" te Schagen voor de nette ter-aarde-bestelling. Mede namens de Familie, Jb. NIEROP. Schagen, 28 Februari 1933. Voor de vele blijken van belang stelling bij de geboorte van onze Dochter ondervonden, zeggen wij hiermede hartelijk dank. J. C. RUS. A. RUS—Hopman. Schagen, Febr. 1933. Voor de vele blijken van belang stelling. bij ons huwelijk ondervonden, betuigen wij hiermede, ook namens wederzijdsche familie, onzen hartc- lijken dank. A. BREED. A. BREED—Schipper. J. BREED. M. BREED—Groot. Hoogwoud, Februari 1933. a. h. Verlaat, op Vrijdag 3 Maart a s., des voorm. 10 uur, w.o. best ten verzoeke van de Firma A. H. VERBURGHT en Zn. te Amsterdam. Deurw. VAN HUIT. hoek Toussaintstraat, Spreekuur dagelijks 8.3010 v.m. en 1—3 n.m.; telef. 823. o. I. van Je. SLUIS. Aanmelding Vrijdag 1 uur1.3C uur NoordhoJlandsch Koffiehuis. NIEUWE NIEDORP Zondag 5 Maart komt de in de zaal van den heer KOSSEN. Aanvang 8 uur. Zondagmiddag 4 uur: Entrée 30 cent. NA AFLOOP BAL. ONOVERTROFFEN NEDERLANDSCH FABRIKAAT Fabrieken te Helmond. keurig mooi en goed, loopt 100 K.M., benzine-gebruik 1 op 9, f 475.00. Wy zijn niet de eenige, die Kousen verkoopen, maar verkoopen wel RECLAME, zijde met Fll d'Ecosse, 48 ets, AMMY, prima zijde m. Fil d'Ecosse, 95 ets. TILLY, mat zijde. 115 ets. THEA, extra zware zijde, 140 ets. van Nederlandsch Fabrikaat, in de goede bruine en grijze tinten. WINKEL. in het lokaal van den heer DE BRUIN, op Dinsdag 28 Februari 1933 des avonds half acht. In behandeling komen: Notulen, Jaarverslagen en Rappor ten. Bestuursverkiezingen, Rekening ,33 Inlichtingen Operatiekas, etc. Schagerbrug. Ochtendvoer 18.75 per 100 K.G. (5 zak gelijk f8.40) Opfokvoer I f 12.per 100 K.G. (Voor kuiens tot 2 wk.) Opfokvoer II f10— per 100 K.G. (Voor ouder dan 2 wk.) Samengesteld volgens voorschrift van de Rijkspluimveeconsulent. GEMENGD KOEIENVOER, GEMENGD VARKENSMEEL, enz. Samengesteld volgens voorschrift van den Rijksveeteeltconsulent. Voor mengvoeders is de COÖPE RATIE UW ADRES! de cents Sigaar. Molenstraat Schagen. Verkrijgbaar bij alle Apothe kers en Drogisten en bij Apotheek Henri Sanders. Rokin 8. Amster dam. Vraagt gratis toezending brochure en afschrift attesten aan Marie Santiers, Exploitatie van Dr. K Hoekstras Geneesmiddelen, Hee- rensraoht 33 Amsterdam C Wordt gevraagd: Een nette en eerlijke bekend met huishoudelijke werk zaamheden. ongeveer 15 Maart. Brieven met opgaaf van referen tiën onder letter OB. Bur. van dit blad. TE KOOP: DRAINEERBUIZEN, 5—6—8, met hulp- en eindstukken en RIOOLBUIZEN, vanaf 8 tot 20 c.M. Lage prijzen. M. SCHOEN, Loet, Schagen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 4