De muiterij aan boord der „Zeven Provinciën". Dinsdag 28 Februari 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9236 Ruw gespeelde voetbalwedstrijd Roofmoord te Maastricht 67 dieren in de vlammen omgekomen Autobus in de sloot Noodlottige boerderijbrand te Oss Vuurgevecht met stroopers CREDIETVERLEENING IN DE BOLLENSTREEK Nederlandsche auto in Duitschland verongelukt Uit de Indische luchtpost. Hoe de muiterij begon. Opstand aan boord als fantasie beschouwd. De met het Zondag aangekomen postvliegtuig uit Indië ontvangen berichten inzake de muiterij, geven ons, na de uitvoerige Aneta-telegrammen, geen feite lijk nieuws meer van belang. Het volgende is nog aan de Indische bladen ont leend: Op den avond van het uitbreken der muiterij was er dans avond in de Atjeh-club, waar de zee-officieren waren uitgenoodigd, zoomede dansavond in de too- neelzaal der militaire sociëteit voor de onderofficie ren van het garnizoen met uitnoodiging aan de Ma rine-onderofficieren. Als gevolg van diverse festiviteiten en uitnoodi- gingen was een belangrijk deel der opvarenden aan den wal gegaan, onder wie ook verschillende in- landsche schepelingen; deze laatsten keerden echter meerendeels vroeg in den avond aan boord terug. Toen de politie-inspecteur, de heer Vermeer, wien reeds door een mindere schepeling was meegedeeld, dat er dien avond ongeregeldheden aan boord zouden uitbreken, van zijn politiepost 's avonds ongeveer kwart over tien bericht kreeg, dat „De Zeven Pro vinciën" aan het varen was, spoedde hij zich naar de Atjehclub om het een en ander te berichten. De Assistent-Resident van Groot-Atjeh bracht het bericht over aan den len Officier der „Zeven Pro vinciën", die het eenvoudig als fantasie beschouwde en een opstand aan boord voor onmogelijk hield. Van dien waan was hij spoedig genezen, toen de Officier van de wacht, tevens commandeerend offi cier, de sociëteit binnentrad en rapporteerde dat de Inl. Schepelingen der „Zeven Provinciën" in opstand waren gekomen en de aan boord verblijvende officie ren en onderofficieren door de muiters gevangen wa ren genomen. Groot was de consternatie en onmiddellijk werden maatregelen venomen om het schip nog op de plaats te achterhalen, doch toen men op de reede van Ole Leh aankwam, had men het nakijken. Hoe de ach tervolging daarna op de Aldebaren werd ingezet, is bekend. De bladen geven verder bijzonderheden over de straffen die tot de w a h t aan boord der „Zeven Provinciën" behoorende officieren, onderofficieren en minderen bij een eventueele vervolging te wachten staan. Het feit dat de commandant niet tijdig acht ge slagen heeft op waarschuwingen, e hem van ver schillende zijden vroeg enoeg gewerden, schijnt geen overtr~ ing van eenig artikel van het militair strafwetboek op te leveren, noch van het gemecne strafrecht, voor zoover op militairen van toepassing. Relaas van overgave, door de: van de sleepboot Krans. kapitein De sleepboot Kraus van de N.I.S.H.M., was op ei gen risico Donderdagmiddag 10 Februari circa één uur Priok liitgovhren, teneinde in de omgeving- van het muitende schip te blijven, wanneer hulp van noode mocht blijken te zijn, vertelde van zijn weder waardigheden het volgende: Vrijdagmorgen, 10 Februari, omstreeks half negen kwam de Kraus de Zeven Provinciën recht vooruit. Aan stuurboord zijde van het muitende schip bevon den zich op grooten afstand de torpedojagers Piet Hein en Evertsen, waarachter Hr. Ms. Java volgde. Achter de Zeven Provinciën aanstoomend bevonden zich de Gouden Leeuw (mijnenlegger) en Eridanus Gouvernementsstoomer) Circa half tien werden met de Zeven seinen gewis seld. Wij begrepen wel, dat nu het ultimatum werd ge steld. Kort daarop verschenen dan ook vier vliegtui gen, te weten drie Fokkers-bommenwerpers en een Dornier-Wall. Zij bevonden zich op groote hoogte. Het laatste vliegtuig, in schuinsche richting van stuur boord naar bakboord over het muiterschip vliegend, liet plotseling scherp duikend een bom vallen. Wij zagen een zwarte stip snel neerkomen en de bom trof de commandobrug van de Zeven Provinciën. Een ge weldige knal, gepaard gaand met wegspattend hout en tentdoek, was er het trieste bewijs van, dat de bom doel getroffen had. Luchtkokers, sloepen, het grootste deel van de commandobrug worden verbrij zeld, een onbeschrijfelijke ravage was in een onder deel van een seconde aan boord van het muiterschip aangericht. De vreeselijke gevolgen van deze ontzettende ex plosie laten zich eenigszins begrijpen, wanneer men weet, dat groote lappen tentdoek boven in den achter mast van het schip, welke op behoorlijken afstand van de plaats, waar de bom ontplofte, verwijderd is, waren blijven hangen. Twee van de vier radio-anten ne-dragers bleken eveneens vernield. Voorts waren twee Europeesche schepelingen tengevolge van den luchtdruk overboord geslagen. De uit de groote red dingsvlotten gerukte kapok vatte vlam en zoo ont stond brand aan boord. Aan boord van de Kraus merkte men onmiddellijk, na de explosie op, dat zoo wel op het voorschip als achteruit de witte vlag werd geheschen. terwijl op de bak (het voorschip) een groot wit zeil werd uitgespreid, ten teeken voor de vlieg tuigen dat men zich had overgegeven. De Kraus zette toen een kleine reddingssloep uit, om drenkelingen uit het water te halen. De eerste, die werd opgepikt was een Menadonees, die zoodra hij binnenboord van het bootje was gehaald, verzuch tend uitriep: „Oh, meneer, ik dank Onzen lieven Heer dat ik gered ben!"Vervolgens werden nog twee Europeesche schepelingen opgepikt, met welken kost baren last het kleine reddingbootje naar de sleepboot terugkeerde om onmidedllijk daarna er weer op uit te gaan. Nog een Europeesche marinier eerste klas werd uit het water gehaald. Deze dreef op een kussen en bleek aan de beenen verwond te zijn. Zeker een dertigtal drenkelingen dobberde in de zee, allen ge huld in zwemvesten, welke op last van de muiters- leiding werden aangetrokken, toen de aanval te duch ten was. Op de bamboe-schietschijven, welke de Ze ven Provinciën aan boord h'eeft, en welke thans dienst deden als vlotten, bevonden zich eveneens vele man schappen, meest Inlanders. Twee Europeesche sche pelingen hadden zich krampachtig vastgehouden aan het anker, dat in het anker-gat hing Een triest, onbeschrijfelijk troosteloos beeld le verde de situatie voor de te hulp snellende personen op! Van alle schepen kwamen in motorbooten gewa pende officieren, onderofficieren en manschappen naar de Zeven Provinciën toegevaren om het schip weer in bezit te nemen en de muitende bemanning te arresteeren. De bemanning van de Kraus van vlakbij poolshoogte van den toestand nemend, merk te op de voorpiek van de Zeven op onderofficieren met revolvers gewapend, die een dreigende houding aannamen. Het schip wilde daarom maar liever een beetje uit de buurt blijven, waartoe het den steven wendde. Doch toen werd er door een onderofficier ge roepen: Wij zijn vrijgelaten! En zoo bleek, boe de muitende bemanning op den bak waren samengedrongen en in bedwang gehouden door de overige loyaal gebleven personen. De drenkelingen, welke door de sloep van de Kraus in veiligheid waren gebracht, werden natuurlijk na der ondervraagd haar dö gebeurtenisse'n op dén fa- I talen Zaterdagavond, 4 Februari jl. aangevangen op de reede van Oleh-leh. Maar zij bleken niet in staat te zijn, een geregeld verhaal daarvan te geven. Allen bleken ten zeerste zenuw-overspannen en konden al leen verklaren: op een gegeven oogenblik stonden de gewapende Inlandsche muiters voor ons en wij heb ben alles gedaan onder pressie! Zij toonden zich hoogst dankbaar voor hun redding, ook al omdat zij zeer bevreesd waren voor de haaien! Tenslotte werd opgemerkt, dat de Zeven Provin ciën niet gevechtklaar was gemaakt. De kanonnen waren binnen-boord gedraaid, terwijl de groote ge- schutsmonden de 28 c.M.-kanonnen onder de tenten stonden en dus evenmin bruikbaar waren! Nadat de Kraus de geredde drenkelingen had afge zet aan boord van den kruiser Java, werd door de sleepboot het sein ontvangen: „U wordt bedankt", waarna de Kraus naar Priok terugstoomde. Dank zij een uiterst snelle fotoreportage, die mogelijk was door het gebruik der moderne middelen van vervoer, auto, motorboot en vliegtuig, zijn wij thans reeds in staat onzen lezers een foto voor te leggen, betrekking hebbend op de muiterij aan boord van de „Zeven Provinciën", waarvan de foto's per De keeper van „Muiden" aan de gevolge van een trap overleden. De ruw gespeelde voetbalwedstrijd tusschen het An sterdarosche elftal S.A.V.M. en Muiden heeft tot ge vol. gehad, dat Zondagmiddag de ruim 20-jarige Klaa:; Moolhuizen die als keeper van het Muider elftal een trap ontving, in de Majellastichting te Bussum overle den is, meldt de Crt. N. v. d. D. Het medisch onderzoek heeft aangetoond, dat ten ge volge van den toegebrachten trap, een der ribben in een nier van den jongenman gedrongen is. In de Majella stichting te Bussum heeft hij een operatie ondergaan; de getroffen nier werd weggenomen, doch dit heeft hem niet kunnen redden. Toen de behandelende medicus in genoemd ziekenhuis bemerkte hoe ernstig de toestand van den patiënt was. is op verzoek van de Muider politie den patiënt nog een verhoor afgenomen door een Bussumschen rechercheur Nader is gebleken, dat zijn verklaringen volkomen strookten met de getuigenverklaringen, welke de politie te Muiden reeds verzameld had. Men deelde nog mede, dat de teraardebestelling van het stoffelijk overschot niet zal kunnen geschieden, al vorens toestemming van den officier van justitie te Amsterdam verkregen is. Een oude man van 80 jaar geworgd. Van de daders geen spoor. Diefstal de drijf veer. Toen in den nacht van Zondag op Maandag omstreeks 1 uur de winkelier W., wonende aan de Wijkerbrug- straat te Maastricht naar huis kwam. vond hü rijn medebewoner, den oud-brouwer M.. badend in z'n bloed De 80-jarige grijsaard had meerdere steken in het hoofd en was gewurgd. Omtrent de omstandigheden of oor zaken dezer misdaad verkeert men nog volkomen in het duister. Er schijnt echter een roofmoord in het spel te zijn, waarop enkele voorvallen wijzen. Nader wordt gemeld: Het onderzoek der dadelijk ontboden recherche heeft, voor zoover bekend, nog niet tot een spoor van de da ders geleid. In ieder geval staat wel vast, dat roof de aanleiding tot de gruweldaad geweest is. Bloedsporen die van de slaapkamer op de tweede verdieping gelegen, naar een benedenkamer leidden, wijzen er op, dat de oude heer aldaar om het leven is gebracht. Het lijkt moet naar de slaapkamer gesleept zijn. De daders hebben getracht de brandkast open te breken, hetgeen niet gelukt is. Wel heeft men het bovenstuk er afgehaald, maar bij die poging is het gebleven. De moordenaars hebben het gouden horloge en het geld, dat de verslagene in zijn zak had, onaangeroerd gelaten. Nog tot Zondagavond negen uur was de heer M. bij zijn broer, ir. Melotte, op bezoek, die in de voorstad-wijk woont. Alleen was hij naar zijn huis gewandeld. Vermoedelijk is hij op weg naar zijn woning gevolgd. Ook is het niet uitgesloten dat de daders zich door een achteruitgang, in een der zijstraten, toegang tot het huis hebben verschaft. Maastricht is zeer onder den indruk van deze wreede gebeurtenis, welke de carnavalsvreugde heeft verstoord. Bij een groote boerderijbrand. in Friesland Gisternacht kort na twaalven is door tot nu toe on bekende oorzaak brand ontstaan in de kapitale boer derij van den landbouwer Douwe Dijkstra te Dronrijp (Friesland). De brandweer kon tegen de geweldige vuur zee weinig uitrichten. De boerderij werd een prooi der vlammen; 63 stuks' hoornvee en vier paarden vonden den dood in de vlammen. Van den inboedel kon weinig gered worden. De boerderij was verzekerd. De passagiers met den schrik vrijgekomen Zondagavond, toen de autobus van den dienst Amster damZaandam omstreeks elf uur langs de Kerkstraat te Oostzaan in de richting Zaandam reed, geraakte de chauffeur plotseling zijn stuur kwijt, en kwam de auto bus terecht in de naast den rijweg gelegen breede sloot Een telefoonpaal stuitte de vaart der bus eenigszins, waardoor een klein gedeelte van de achterzijde der bus boven water bleef. De telefoonpaal knapte af. Het ge lukte den omwonenden de zes passagiers, alsmede den Chauffeur, door de achterdeur van de bus naar buiten te brengen. Allen kwamen met den schrik en een nat paik vrij. De materieele schade is niet groot. Indië-vliegtuig werden overgebracht en Zon dag op Schiphol arriveerden. Hierboven het moment, waarop de muitende bemanning tot onderwerping werd gebracht. De „Zeven Provinciën", gehavend door een vliegtuig bom, capituleert. De pijl geeft de plaats aan, waar de bom op het schip terecht kwam. Vierjarig jongetje loopt ernstige brandwon den op. Gister omstreeks 12 uur ontdekte de landbouwer G. Pennings in de, Usselsche straat te Oss, dat het achter huis van zijn boerderij in lichte laaie stond. Hij waar schuwde zijn vrouw en kinderen, die zich in het huis bevonden en van den brand niets bemerkt hadden. Een vierjarig zoontje ontbrak echter, en na lang zoeken vond de vaderh et kind, wellis kleeren in brand stonden, in de brandende schuur. De man slaagde er in de vlammen te dooven en liep daarbij brandwonden op aan de handen. Het kind had zulke ernstig brandwon den gekregen, dat het in zorgwekkenden toestand naar het St. Anna Ziekenhuis te Oss most worden gebracht. Het vee kon niet worden gered, zoodat drie kalveren twee koeien en vier varkens zijn verbrand. De wilddieven in een auto verdwenen. Op het Kroondomein in ed omgeing van het Aard- huis te Apeldoorn merkte een jachtopziener in den nacht van Zaterdag op Zondag eenige stroopers op, die bij het zien van hem de vlucht namen in een kleine luxe-auto niet voorzien van een nummerplaat. Het werd een wilde jacht tuschen den jachtopziener, geassisteerd door den rijksveldwachter van Hoog-Soe- ren en de stroopers. Op zeker oogenblik wisten de jachtopziener Termordt en de rijksveldwachter v. Es den auto in een hinderlaag te lokken Toen de auto op 30 meter afstand van hen was en zij zich op den weg vertoonden met vuurwapenen wendde de chauffeur het stuur, terwijl de inzittenden schoten losten, die echter geen doel troffen. De jachtopziener en de rijksveld- wachtr vuurden zes of zevenmaal. De auto werd echter niet tot stilstand gebracht en verdween in de richting Amersfoort. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat een of meer inzittenden van den auto zijn getroffen. AMELAND TWEE DAGEN GEÏSOLEERD. Door den lagen waterstand op de Wadden heeft Zon dag en gister de postboot Nes-Holwerd niet kunnen varen, zoodat Ameland twee dagen is geisoleerd. Ook de beurtschipper die Zaterdag van Harlingen is vertrok ken, liep met zijn schip op de Wadden vast. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 764 m.M. Vooruitzichten: Vrij goed weer. Temperatuur: 1 gr. C. is 34 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogztjde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien - Refrartionist. Het oogonderzoek doen wü gratis. Groote bankinstelling geeft advies over de gevolgde buitenlandsche prijzenpoli tiek. Volkomen bewust van de groote verantwoordelijkheid. Dezer dagen is door 13 burgemeesters uit de ge meenten, liggende in de bloembollenstreek, een cir culaire samengesteld inzake de credietverleening ïan de bollenbedrijven. Thans reeds werd door één der grootste bankift- stellingen hier te lande, daarop een antwoord gezon den, waarin onder meer het volgende vermeld' staat: Wij meenen onder uw aandacht te moeten bren gen, dat onze directie zich volkomen bewust is van de groote verantwoordelijkheid, welke in deze moei lijke tijden op de bankinstellingen rust, voor een juiste afweging van de belangen, welke aan haar zoowel door geldgevers als door geldnemers zijn toe vertrouwd. Wij zijn c" n ook ten volle overtuigd, dat onze handelingen voldoende blijk geven van ons streven, om, zooveel als redelijkerwijze van ons mag worden verwacht, onze medewerking te verleenen aan het instandhouden van de bedrijven onzer credietnemers in de bollenstreek, waarbij wij slechts een uitzonde ring maken voor die bedrijven, waaraan de basis voor een saneering ten gevolge van de gele len ver liezen is ontvallen, zoodat een voortzetting slechts zou be+eel enen een vermeerdering van verlies voor crediteuren. Over de samenwerking. In dit antwoord wordt den burgemeesters voorts er op gewezen, dat volgens de meening der direc teuren van de kantoren dier bankinstelling gevestigd in de bollenstreek, de onderlinge samenwerking van de bloemiv" nhandelaren nog zeer veel te wenschen overlaat, in het bijzonder wat betreft de docr velen gevolgde prijzenpolitiek in het buitenland. Verkoop tegen „afbraakprijzen". Het adres bevat ondermeer nog de volgende zin snede: Indien de exporthandelaren niet vrijwillig kunnen komen tot een overeenkomst, waardoor verkoop te gen „afbraakprijzen" verder wordt voorkomen, mee nen wij u in overweging te mogen geven, thans uw invloed bij de regeering aan te wenden, opdat van overheidswege door bindende voorschriften even tueel gepaard gaande met een financieele steunver- leening door het Rijk een regeling wordt getrof fen voor het vaststellen van de minimum-prijzen, waartegen voortaan bloembollen in het buitenland zullen moeten worden verkocht. Een doode en een levensgevaarlijk gewonde Gisternacht tegen half vijf (Duitsche tijd) is te Kohl- scheid op den Roermonderstraat een auto met vijf in- zitenden op weg naar Heerlerheide tegen een muur van den spoorwegovergang gereden. Het noodlottig ge volg was, dat een der inzittenden, zekere Kurzan, een Pool uit Heerlerheide, zoo zwaar werd gewond, dat hij eenigen tijd later in het ziekenhuis te Aken aan inwen dige verbloeding is overleden. Een andere man, een zekere A. Pesderich, eveneens uit Heerlerheide werd ook zwaargewond naar Aken vervoerd. Hij zal een oog moeten missen. De chauf feur, ook uit Heerlerheide, liep een knieverwonding op, zijn vrouw een sleutelbeenbreuk Nog een andere inzit tende werd licht gewond. De chauffeur, die voor on derzoek naar Aken moest gaan, verklaarde, dat hij door een tegemoetkomende auto was verblind. Hij wist ook niet dat ter plaatse een scherpe bocht was. Van drankmisbruik is bij dit ongeluk niets gebleken. WOESTELING. Te Lonneker hebben drie mannen, die onder den in vloed van sterken drank verkeerden, een man, die in de deur van zijn woning stond, aangevallen daar hij hun groet niet beantwoordde. De man vluchtte achter zijn woning, doch hü werd door het drietal achtervolgd. De vrouw, die daarop uit haar huis kwam, wilde tusschen- beide komen, waarop een der mannen, die een zeer groot mes jn de hand had, daarmede de vrouw een geweldigen slag toebracht Een arm werd grootendeels afgesneden. De dader is door de politie gearresteerd. In zijn woning werd een groot bebloed mes gevonden. DE ZWOLSCHE WONDERDOKTER. „De Zwolsche wonderdokter", wiens uitgebreide prak tijk hem veroorloofde zich op het landgoed „Berkenho- ve" te Zwollerkerspel te vestigen, is op zijn verzoek eer vol ontslagen door de Nederlandsche Spoorwegen. Hy had te vergeefs herhaalde pogingen gedaan om afge keurd te worden. „De Zwolsche wonderdokter", was bankwerker aan de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen. t 2500 GESTOLEN. Een winkelier uit Het Hang te Rotterdam heeft aan gifte gedaan, dat tydens zyn afwezigheid Zaterdag avond is ingebroken. Toen de winkelier omstreeks één uur thuis kwam, vond hü de voordeur van zijn woning geforceerd en in zü'n woning was alles overhoop ge haald. Uit een kast, die men had opengebroken, is een bedrag van f 2496 gestolen benevens eenige eigendoms papieren.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5