Alltlttl Nims- De brand in het Rijksdaggebouw* De Crisis in Amerika. Scherp optreden tegen Communisten* Het complot Woensdag 1 Maart 1933. SCHAKER 76ste Jaargang No. 9237 CnURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Noodmaatregel wegens uiterst gevaarlijken toestand. In ons nummer van gister hebben we reeds kun nen vermelden, dat de brand in het Duitsche Rijks daggebouw het sein zou zijn geweest voor revolutie en in verband daarmee de geheele communistische Rijksdagfractie was gearresteerd. De officieele Pruisische persdienst onthult thans nog meer communistische plannen tot het ontkete nen van een burgeroorlog, waartoe, zooals gezegd, deze brandstichting het sein moest geven. Het zou het begin zijn van een terreur, waarvan de plannen gevonden zijn in het Karl Liebknechthuis, zooals be kend het huis van samenkomst der communistische leiders, dat juist dezer dagen door de politie is ge sloten en aan een nauwkeurig onderzoek wordt on derworpen. Gebleken is, dat regeeringsgebouwen, kasteden, musea en belangrhke fabrieken stelselma tig in brand zouden worden gestoken. Bij relletjes moesten vrouwen en kinderen vooruit gestuurd worden om de politie te hinderen. Door de ontdekking van deze plannen in de geheime kelders van het Karl Liebknechthuis is de uitvoering der bolsiewistische revolutie verhinderd. Niettemin is de leiding er toch maar mee begonnen. Reeds voor gisterochtend, na het uitbreken van den brand in het Rijksdiegebouw, vier uur, waren te Berlijn plunderingen op touw gezet, en ook verder zou de revolutie verloopen volgens de ontdekte plan nen. d.w.z. gijzeling van en moord op vooraanstaan de personen. De regeering heeft, echter door de reeds uitgevaar digde bijzondere maatregelen, thans een behoorlijk» macht aan haar zijde en is in staat eiken verderen aanslag op den vrede in Duitschland te verhinderen, en bij machte het vuur van dezen opstand in de kiem te verstikken. Zooals reeds gemeld, zijn alle communistische bla den voor vier weken verboden, terwijl de socialisti sche bladen in geen 14 dagen mogen uitkomen. Dit laatste omdat de brandstichter in den Rijksdag bij het verhoor zou hebben toegegeven in verbinding te staan met de socialistische partij. Het officieele onderzoek. Het onderzoek naar de wijze, waarop de brand in bet Rijksdaggebouw is gesticht, heeft nader uit gewezen, dat van beneden tot. boven in den koepel vuurhaarden waren aangelegd van teemreparaten en brandfakkels: de vuurhaarden bevonden zich voor namelijk op stoelen, onder stapels panier, bij deuren, gordijnen, lambrizeeringen en dergelijke licht brand bare stoffen. Groote moeilijkheden had de brandweer toen zij den voornaamsten vuurhaard in de groote zittings zaal wilde blusschen. Met bijlen en houweelen moes ten de zware deuren opengehakt worden. Dat er in die zaal op zeer vele plaatsen tegelijk brand moet zijn gesticht, blijkt uit het feit, dat de brandweerlieden bij het betreden van de zaal vaststelden, dat deze ge heel in brand stond. De koepel heeft betrekkelijk goed weerstand geboden, al is een gedeelte van de ijzeren constructie ingestort. Na de blussching hebben eenige scheikundigen de verschillende vuurhaarden onderzocht. Tot nu heb ben zij vastgesteld, dat voornamelijk gebruik is ge maakt van z.g. Kohlenanzunder en proppen papier. De vuurhaarden moeten met benzine begoten zijn, evenals de boekenrekken en fauteuils. De aangerichte vernieling. Bij het daglicht liet zich de verwoesting aan den buitenkant van het gebouw goed overzien. Het res taurant is niet geheel uitgebrand. Daar kan men zien hoe de brandstichter te werk is gegaan. Hij heeft blijkbaar de gordijnen met benzine begoten en in brand gestoken, zoodat ook het meubilair en het buf fet begonnen te branden. In de prachtige voorhal, waarop de kamers van van den Rijkskanselier, den president van den Rijks- da? en van den minister van buitenlandsche zaken uitkomen, treft het hoe geraffineerd de brandstich ter te werk is gegaan. Eerst heeft hij een deur in brand gestoken, daarna een straaltje benzine over het tapijt laten vloeien naar een andere deur, opdat ook die in brand zou geraken en door den trek het vuur aangewakkerd worden. In de vestibule heeft de brandweer vrijwel alles kunnen redden, maar er hangt een ondragelijke brandlucht. Aan de verlichting mankeert niets. Alle lampen zijn aan. Van uit de wandelgang ziet men op het binnen hof, waaruit nog steeds rookwolken opstijgen. De brand woedt nog in de kamers der pers en de ra men zijn witgloeiend. Verder op wordt de wandel gang vrijwel onbegaanbaar en tenslotte krijgt men een overzicht van de vergaderzaal, die een aanblik van vreeselijke verwoesting biedt. De geweldig groote zaal rookt en dampt van alle kanten Het water staat er centimeters hoog en druipt van de kale wanden. Alles is door het vuur vernield. De prachtige zaal ziet er nu uit als een zwart gat- Rechts Een kijkje in de bran dendezittingszaal waar reeds niet meer dan een rnine over is. Het verder gaan is slechts gedeeltelijk mogelijk: de oostzijde van het gebouw is door het vuur vernietigd, zij het niet in zoo hevige mate als het midden. Be gaanbaar zijn dus alleen de West-, Noord- en Zuid vleugels. Bij het Rijksdaggebouw blijft nog den geheelen dag een politie- en brandweerpost, omdat het niet uitge sloten is, dat het vuur vooral in de puinhoopen van de plenaire zittingszaal opnieuw gaat oplaaien. Scherp optreden tegen de Communisten. De Nederlander M. v. d. Lubbe die gearresteerd is onder beschuldiging van brandstichting in het Rijksdaggebouw. Niet verzekerd. Naar de parlementaire dienst van het Wolffbureau verder verneemt, is het Rijksdaggebouw niet tegen brand verzekerd, hetgeen trouwens ook niet met het Landdaggebouw het geval is. Het rijk zal dus iie door de brandstichting aangerichte schade ten volle hebben te dragen. Eenige bijzonderheden omtrent den dader. Do dader van deze brandstichting, Marius Lubbe, heeft ondanks zijn jeugdigen leeftijd hij is den 13den Januari 1U09 te- Leiden geboren reeds een veelbewogen leven achter den rug. Hij is korte, blon de jongen, en is zoon van een reizend en trekkend venterspaar. Hij heeft vroeger te Uegstgeest gewoond in een van de weinig overgebleven krothuisjes en stond toen reeds als een echte deugniet bekend. Laier heeft hij Leiden op allerlei gebied onveilig gemaakt. Waren er opstootjes van communisten of werkloo- zen, dan had Lubbe daarvan de leiding en hij is daar door meermalen met de politie en justitie in aanra king gekomen en voor verschillende delicten, zooals opruiing, vernieling, verzet tegen de politie, verkoop van opruiende lectuur, enz., opgesloten geweest. De sterkste karaktertrek van Lubbe is de drang om de aandacht op zich te vestigen, iets te doen waardoor men over hem spreekt. Drie weken geleden is Van der Lubbe ontslagen uit het academisch ziekenhuis te Leiden, waar hij behandeld was voor een oogkwaal. Hoe de brandstichters gevlucht zijn. Het heeft de politie in hooge mate verbaasd hoe het mogelijk was, dat de brandstichters, ondanks de strenge afzetting, toch uit het ltijksdagebouw hebbea kunnen ontsnappen. Het onderzoek heeft thans uitge maakt dat het mogelijk is dat zij door de onder- aardsche gangen van de centrale verwarming en an dere buizen, uit het gebouw zijn kunnen ontvluchten naar het woonhuis van den president van den Rijks dag, van waar zij ongemerkt op straat konden ko men. De Duitsche noodverordening ge publiceerd. Op verscheiden mis drijven de doodstraf gesteld. Berlijn, 28 Febr. (V.D.). De Rijksregeering heeft Dinsdag besloten een noodverordening uit te vaardi gen tot berscherming van Volk en Staat, welke de Rijksregeering vérgaande volmachten geeft. Bij paragraaph 1 worden tot verweer tegen com munistische daden van terreur de artikelen van de Rijksgrondewt, welke betrekking hebben op de waar borging der persoonlijke vrijheid, de persvrijheid, de vrijheid van vergadering, huiszoekingen en in beslag nemingen, buiten werking gesteld. Paragraaph 2 bepaalt dat de Rijksregeering de be voegdheden der opperste landsautoriteiten in zoover re tijdelijk kan waarnemen als in een land niet de maatregelen getroffen zijn tot herstel van de open bare veiligheid en orde. Op grond van deze bepaling kan de regeering de uitvoerende macht in de landen op zich nemen. In verdere artikelen van de verordening wordt ee- dreigd met gevangenisstraffen, subs. hooge geldboe ten, degene die geen gevolg geeft aan sommaties de orde en rust te herstellen. Met den dood wordt ge straft degene die hoogverraad pleegt, giftmengt, brandsticht, aanslagen op spoorlijnen e.d. pleegt. Met den dood of tuchthuisstraf wordt gestraft hij die op wekt tot het dooden van den Rijkspresident of leden der regeering, eveneens degene die zulk een daad zou bedrijven, voorts degene die tot ernstig oproer opruit, met een wapen in de hand wordt gearres teerd, vrijheidsberooving pleegt om zich politieke gij zelaars te verschaffen. De regeering verklaart dat door deze verordening de verkiezingsstrijd niet zal worden belemmerd, doch dat met het oog op het groote gevaar, dat be staat, met alle middelen moet worden opgetreden. Noodmaatregel wegens uiterst gevaarlij ken toestand. Het Wolff-bureau meldt: Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, dat een verordening als de bovenstaande natuurlijk alleen Wanhopige pogingen om de financleele golf van wantrouwen tegen te gaan. De houding der regeertng. Washington, 28 Febr. (V.D. De regoering Hoover en de regeering Roosevelt doen wan hopige pogingen om de finantieele golf van wantrouwen tegen te gaan. De Financial Re- contruction Corp. maakt bekend, dat zij alle middelen gebruikt om het banksysteem, dat het hard te verantwoorden heeft, te helpen. Na langdurige conferenties tusschen Mills en Woodin, verluidt, dat de regeering Roosevelt een inflatie en andere radicale maatregelen verwerpt en tracht door draconische maatregelen de staatsbegrooting sluitend te maken. Naar voorts verluidt zal Roosevelt bij zijn ambtsaan vaarding een boodschap publiceeren, waarin hij een grootsoh wederopbouwprogramma voor het herstel van het finantieele vertrouwen zal bekend maken. Het is mogelijk, dat het Congres reeds twee weken na de pre sidentswisseling in een bijzondere zitting zal bijeenko men. De bondsstaten Delaware en Ohio hebben eveneens decreten afgekondigd, waardoor de bankinstellingen ge machtigd worden uitbetalingen naar eigen goeddunken te limiteeren. Uitbetalingen naar eigen goeddunken be perken. Uit Harrisburg (Pennsylviania). Gouverneur- Pinchot heeft een decreet onderteekend, waarbij de ban ken in den staat Pennsylvania worden gemachtigd naar eigen goeddunken uitbetalingen te limiteeren (beper ken). Run op de Federal Reserve Bank te New- York. N e w-Y o r k, 28 Febr. (V.D,) Heden zijn de loket ten voor de uitbetaling in goud van de Federal Reserve Bank van New-York onafgebroken door duizenden be stormd, die uitbetaling in goud eischten. In vele geval len werden 200 uitbetalingen binnen 10 minuten verricht Voor het meerendeel betrof het hier kleine spaarders. Reusachtige hoeveelheden gemunt goud en goud in baren moesten met zakken tegelijk worden aangevoerd. In Washington stond een file menschen van 3 huizen blokken lengte voor het departement van finantien om bankbiljetten in goud te wisselen, waarbij meestal be dragen van 1000, 10.000 en zelfs 100.000 dollar werden aangeboden. De groote Amerikaansche banken hebben geruststel lende verklaringen gepubliceerd. Bijzonderheden over de bankcrisis zijn overigens slechts met veel moeite te krijgen, daar de Amerikaansche bladen de gebeurtenis sen zoo veel mogelijk doodzwijgen, opdat de paniek niet nog meer om zich heen grijpt. In de staat Arkansas is een noodverordening voor de banken uitgevaardigd, gelijk in Ohio en Pennsylvanlë. dan door ©en regeering wordt uitgevaardigd, wan neer er sprake is van een uiterst gevaarlijken toe stand. De Rijksregeering verklaart nogmaals met klem dat deze maatregelen het gevolg zijn van een rap port van den Rijkscommissaris van het Pruisische departement van binnenlandsche zaken, Göring, over het materiaal dat ontdekt is in de geheime kelders van het Karl Liebknechthuis te Berlijn. Dit materiaal dat honderden kilogrammen weegt, is nog niet ge heel onderzocht, maar reeds thans is het een duide lijk bewijs, dat van communistische zijde systemati sche daden van terreur waren voorbereid. In verband met dit voor volk en staat dreigende gevaar heeft de Rijksregeering besloten onmiddellijk te handelen. Thans is men bij het onderzoek van het materiaal ook gekomen op plannen als de volgende: Behalve De brandweer in actie in het Rijksdaggebonw te Berlijn. Verschillende onderdeelen van den inventaris worden in veiligheid gebracht.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1