Titanenstrijd in de golven. Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Woensdag 1 Maart 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9237 Zwaardvisschen tegen Walvisschen. Haaien en Zeeleeuwen. Ingezonden Stukken. Kapitein E. TURNETT, ond-gezavoerder van de „Berwid" vertelt: DE „Berwid" kliefde de golven van den Indi- schen Oceaan, toen op zekeren morgen de steward de deuren van mijn kajuit opende en mij wekte. De grijze morgennevel drong de kajuit binnen en overtoog muren en meubelen met een vochtig huidjeSnel kleedde ik mij aan en begaf mij naar dek. Daar stond de stuurman bij de brug en staarde gefascineerd naar bakboord En er was reden genoeg voor dit staren. Zooveel reden zelfs, dat „stuur' mij heelemaa! vergat te begroeten, maar zonder iets te zoggen naar de golven wees... Op nog geen 30 voet van ons schip had een titanenstrijd plaats, een ge vecht op leven en dood, ais ik nog maar weinig had gezien: de strijd van een zwaardvisch tegen een wal visch! Walvisschen bloeden uit de kleinste wonde. Wal visschen vergieten rood bloed. De zee, die eerst glad en grauw was, werd nu tot een bluedig-rood schuim geslagen. Ik klom op de brug om alles beter te kun nen zien. Neerploffend van de eene op do andere zij de, trachtte een geweldig groot, donkergekleurd dier, een walvisch in de diepte te duiken. Pijlsnel verhin derde een glanzende zwaardvisch een van de grootste soort steeds weer dt-ze onvluchtingspo- gingen met vreeselijke stooten van zijn meterslange zwaard. Walvisschen kunnen naar diepten duiken, waar geen zwaardvisch, ten gevolge van den waterdruk, kan komen. Dat wist ik. Daarom dook de zwaard visch steeds onder de walvisch door schoot dan, met een vreeselijke kracht, als een levende torpedo, om hoog en scheurde met zijn afschuwelijke zaag heele stukken vleesch uit het lichaam van de walvisch. Soms slaagde de laatste erin, uit te wijkenDan schoot de aanvaller, wiens kleine, boosaardig fonke lende oogjes duidelijk zichtbaar waren, hoog uit het waterom bij het neervallen toch nog gelegen heid te vinden, zijn erfvijand te treffen! De walvisch zweept het water in een draaikolk rond, de staartvin beschrijft gewel dige bogen. Als die vin de zwaardvisch ook maar éven raakt is deze verplet terd. De walvisch is wanhopig slaat het water tot roodachtig schuim! Steeds langzamer wor den haar bewegingen, steeds aarzelender, herhaal delijk tracht rij in do houding, de zijwaartsche hou ding te komen, waaruit zij alleen kan duiken. De „Berwid' heeft een groote boog gemaakt en wij zijn weer vlak bij het strijdperk gekomen, het bloedgekleurde, schuimende centrum van dit vree selijke gevechtNu is de grijswitte buik van de walvisch zichtbaar, dan weer duikt een spitse kop op, waarin twee van haat vervulde, glanzende oogen fonkelen. De kleine oogjes van de walvisch hebben een angstigo uitdrukking, wanneer de geduchte vijand steeds nieuwe stukkon vleesch uit haar li chaam scheurt Opnieuw schuimt het waterMaar de walvisch weet met een geweldigen slag van zijn machtige staartvin terzijde te schieten. Do zwaardvisch schiet hoog boven het water uit! Te hoogom goed te recht te komen, de zwaardvisch slaat over den kop! Een klap geeft het, als het dier op de watervlakte neerploft. En nu is de zee-oppervlakte leeg De wal visch heeft eindelijk kans gezien, van de gelegenheid gebruik te maken om te vluchten, te vluchten naar de diepste diepten van den oceaan. Een onbeschrijflijk wreede strijd. In 1931, vlak voor het tijdstip, waarop traan haast waardeloos werd, was ik met de „James-Clark-Hos in het poolgebied. Ons doel was een walvischvangst met vliegtuigen. Dagelijks stegen we met onze drie- motorige vliegtuigen op, teneinde naar jachtbuit te zoeken, waarna het schip de eigenlijke vangst ver richtte. En zoo vonden wij een „school".. Een kudde wal visschen, moeders, met jongen Onze marconist Al- kersö seint juist de positie van de school aan de wal- vischboot, als onder ons het schouwspel begint Wij worden getuige van een onbeschrijfelijk wreeden strijd...... Ons vliegtuig scheert over het water, slechts een paar meter boven de school donderen on ze motoren. Maar de strijd onder ons gaat door. Een strijd zonder weerga! De zoogenaamde „wolven der wereldzee, de walvisschen, die inplaats van ba lemen, tanden hebben. Deze dieren zijn ongeveer meter lang, hebben taoden inplaats van de lange, platte baleinen, die de gewone walvisschen in de bek hebben, het zijn roofdieren en vleescheters! Wij kun nen de aanvallers niet tellen, maar er zijn er min stens twintig. Drie- tot viermaal zoo lang zijn de aan gevallen dieren, maar zij zijn ie zwaar, kunnen zich slechts verweren door slagen met de staartvin, waar door meterhouge golven ontstaan De potvisschen, zoo heeten deze „wolven der we reldzee', omsingelen een gewone walvisch, moeder van twee jongen. Een der potvisschen schiet naar vo rentwee aanvallen en hij schelirt een groote lap vleesch uit het lichaam van de walvisch. In de ko kende golven duiken de koppen van aanvallers en aangevallenen op, damp slaat uit hun neusgaten. Waar eerst 't moederdiei was, weruelt het thans van potvisschen, die het doude dier in stukken scheuren. De jongen zijn verdwenen...... Een andere walviscn, die een lang bloedspoor achter laat, vlucht. En achter dit dier aan vlucht de heelt school. Zij duiken...... drievier...... zeven kolossen! En dicht achter ieder dier, dat bovenkomt om adem te halen, zwem men pijlsnel een aantal potvisschen aan...... Een paar dagen later heeft een der walvischvaar- ders een potvisch opgevischt. Het dier was nog jong en mal vijf meter. In de maag vond men 14 robben. De 15de zeehond stak nog halverwege in de keel Daarin was de potvisch gestiktI De snelste en moedigste dieren van het water. Geweldige strijdmeedoogenlooze wreedheid... dit was het wat we te aanschouwen kregen op onze tochten door de zeeën, waarin de potvisschen, zwaardvisschen en walvisschen voorkwamenOp windend, grotesk, als in üen oertijd! En toch plomp en langzaam tegenover datgene, wat ik bij toeval in Tasmaniö medemaaktt: de strijd tegen tvvoe haaien, een strijd die door den zeeleeuw, welke de held van onderstaand verslag zal zijn, glansrijk gewonnen werd Zeeleeuwen zijn de snelste dieren van het water. Zij zijn ook de moedigste. En tevens behooren zij tot de avontuurlijkste, meest onberekenbare schepse len ter wereld. Duizenden kilometers leggen zij af, zonder een bepaalde reden daarvoor te hebben, zij trekken rond, vechtenen ovenvinnen in haast alle gevallen! Nu geschiedt het menigmaal, dat de zeeleeuwen tot aan de Australische kust komen zwemmen, dat zij ondanks alle geografische wetten in de haven van Sydney opduiken, zooals men ze ook al aan de oevers van de Seine in Frankrijk heeft gevonden. De Tasmanische zee is echter vol haaien, de vreese- lijkste, grootste haaiensoorten, die er bestaan! Haai en zeeleeuw zijn verbitterde vijanden. Niets maakt een zeeleeuw zoo razend, als de nabijheid van een haai! Zoo lagen wij op zekeren dag in de Bocht van Queely op het gloeiende dek van een kotter en ke ken naar een zeeleeuw, die in het spiegelgladde wa ter speelde...... Een geweldig dier, met een prachtig- glanzend vel en en grijze snor. Honger en de lucht van het door ons over boord geworpen vleeschafvai dreven twee haaien in het stille water van de Baai. Dat was hun dood! VOOR DEN POLITIE RECHTER. OPENB. STRAFZITTING VAN MAANDAG 27 FEBR. Den Helder. NIEMAND PRESENT. In de eerste zaak contra P. N. v. R. te Den Helder, verdacht van diefstal van metselsteenen, was niemand aanwezig. De deurwaarder Imiteerde de stem eens roepende In de woestijn. Eisch en vonnis tegen den spijbelaar f 20 boete of 20 dagen. De niet verschenen getuige zal vermoedelijk ook wel in de gelegenheid worden gesteld 'n duit in het Rijkszakje te werpen. Grootebroek. EEN DRIFTIG BOERTJE. Een 30-jarig landbouwer uit de Streek, Corn. B. te Grootebroek, had op 21 December den berelder van het dagelijksch brood, in Grootpantalon, bakker Joh. Buis man, aan den Zesstedenweg mishandeld, door hem on zacht op den grond te gooien, zoo erg, dat de dokter nog gehaald moest worden. De heer Cornelis B. was verstoord op den bakker, zijn buurman, die zijn vrouw in haar morgen- en middagtukje stoorde. En baas Kees had toen noidig sold: Dat gesode-dit en dat mot maares uit saln. De politierechter maakte den verdachte geen compliment over zijn beschaafde huiselijke conversatie en veroordeelde hem, na verhoor der getuigen, de bak ker en zijn vrouw, tot 1 maand voorw. met 2 proefjaren. Veroordeelde had ook nog 'n heel jaar huurschuld aan den bakker. Hoogwoud. MOEILIJKE EXPEDITIE. De niet verschenen heer Hlltje v. d. G., op 28 De cember door de Kerkelaan te Hoogwoud laveerende, verzette zich op heftige wijze tegen den veldwachter Bood, die hem nog wel In veilige haven, in casu het gemeentelijk schuurtje, wilde deponeeren. De verdach te, reeds meermalen voor diverse feiten veroordeeld, werd ongeknapt met 1 maand, mede overeenkomstig het verlangen van den officier. Enkhulzen. BAGGER VAN DEN STAAT INGEPIKT. Abram K., niet verschenen, had zich op 28 Dec. de vrijheid gepermitteerd de Spoorsloot, langs den Hjn der Ned. Spoorwegen te Enkhuizen, uit te baggeren. De Di rectie had hem voor deze ontmoddering geen toestem ming gegeven. Door den spoorwegarbeider Schottenis werd deze baggerbeugelaar gesnapt. Eisch en vonnis f 8 boete of 8 dagen. Den Helder. HELD E RSCHE RUSTBEWAARDERS BELEEDIGD. De stevige Heldersche vlsscher Eduard St. had zich op 17 December schuldig gemaakt aan beleediglng van de agenten Baarda en Kooistra, door deze ambtenaren t<j qualiflceeren als schooiers en luizebossen. Volgens den aanwezigen verdachte gold zijn animosi teit eenige miliciens, maar de omstandigheden wezen er op, dat de politie het doelwit was van 's heeren St.'s schampscheuten. Men hield zich dus aan het pro ces-verbaal en de loslippige baringtrekker werd ver oordeeld tot f 25 boete of 25 dagen. Oude Niedorp. EEN DRUKDOENDE VEEHOUDERSTELG. De 24-;ariee tomaatUleurige heer Pieter Jos. U., zoon van een Oude Niedorper veehouder, had zich op 4 Jan. onledig gehouden met den getuige Pieter Mulder bij de keel te grijpen, aan zijn sjanslok te trekken en hem ver volgens tot sluiting der voorstelling te schoppen en te trappen. Gezegde heer Pieter U. was zoo welwillend toe te geven dat hij zich voor de keel en de sjanslok van Mulder had geïnteresseerd, doch het schoppen en trap- Een gevangen reuzenwalvisch. De rens ls door een walvischvaarder gevangen en wordt met zware ket tingen aan wal gesleeptl Als een pijl uit een boog schoot de zeeleeuw op hen toe, zonder op het schip te letten, zonder acht te slaan op het vreeselijke gebit van den geweldigen vijand. Zeeleeuwen zwemmen 40 zeemijlen per uur en soms meer. Als een torpedo schoot het dier door het water...... De haaien namen de vlucht. Zij bleven dicht aan de oppervlakte van het watereen er van verschool zich onder ons schip. De zeeleeuw viel do andere aan. Met een geweldigen stoot bereikte hij de haai, die van de open zee afgesneden, niet meer weg kon. Steeds heviger werden de aanvallen van den zeeleeuw, die op het midden van het haaienliji gericht waren, zoodat deze noch van zijn scherpe rijen tanden, noch van zijn krachtige staartvin ge bruik kon maken. Groote stukken vleesch werden uit hte lichaam van de haai gebetenhet wal et- was bloedrood geworden en golfde hevig onder de wanhopige bewegingen van den haai en de bliksem snelle aanvallen van den zeeleeuw. De strijd was spoedig ten einde. Zooveel haat, zooveel kracht, zoo veel verlangen tot moorden lag in iedere beweging, dat men haast geen adem durfde te halen. De haai was volkomen machteloos tegenover den zeeleeuw. Deze liet hem geen tijd tot handelen of tot afweer. Nauwelijks een minuut nadat de zeeleeuw de eer-te maal had aangevallen, dreef een bloedige, verminkte massa aan de oppervlakte van het nu weer tot rust gekomen water: het lichaam van den dooden haai! Nauwelijks 80 seconden later na den eersten haai kwam de tweede naar boven, eveneens bloedig-ver- minkt, zooals de eerste Langzaam, statig en tevreden, zonder angst voor de nabijheid der menschen, verdween de zeeleeuw weer in zee pen werd ontkend. Hij verdacht den heer Mulder van minder aanbevelingswaardige handelingen in verband met een koeienhandel, daarom was hij niet vriendelijk gestemd. Ook in de rechtzaal toonde Piet zich ala een ongeslepen diamant, maar hij bleek accoord te gaan met den eisch en veroordeeling tegen hem uitgesproken, van f 15 boete of 15 dagen. Alkmaar, Oudorp. EEN RUWE HOUTBEWERKER. Een houtbewerker uit Oudorp, genaamd Steven Hen drik V., was op den iaatsten dag van het nieuwe jaar met geen gevoelens van genegenheid vervuld jegens den fietsenden heer Pieter Weel, dien hij in de Lange- straat te Alkmaar ontmoette en onthaalde op eenige stompen en klappen, of dien hij. zooals hij het nu ver legen lachend noemde: 'n opduvel had gegeven. Die opduvel was echter blijkbaar nogal kras, aangezien de heer P. Weel moest worden geopereerd door Dr. van Dam en eenige dagen in het Centraal Ziekenhuis moest worden verpleegd. Wegena kosten van deze behandeling en arbeidsverzuim vroeg de getuige Weel f 19 schade vergoeding. Het scheen dat er een huiselijke dramatiek achter dit conflict school, waar we verder maar niet over zullen uitwijden. Vermoedelijk zullen we weldra over deze aangelegenheid wel meer kunnen rapportee ren. De officier was ver van goed te spreken over dezen wildeman en vorderde f 40 boete of 4 Odagen. Vonnis conform eisch. Op de door getuige Weel voor de poli tie afgelegde verklaring ging de Politierechter gelukkig niet verder in. Alkmaar. HUISVREDEBREUK OP HET BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Ondanks de herhaalde vorderingen van den directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon, verlangde op 3 Jan. de 22-jarige timmerman Corn. Jan V.. geboren te Nib- blxwoud het wachtlokaal van het bureau van sociale zaken in de gem. Alkmaar niet te verlaten en had zich nu te verantwoorden wegens huisvredebreuk. Verdach te beweerde dat zijn maag hem het recht gaf om daar te vertoeven en onderstand te verzoeken. De directeur als getuige verhoord, verklaarde dat verdachte destijds niet voor ondersteuning in aanmerking kwam, afge scheiden nog van het feit dat hij toen hij in Alkmaar arriveerde, in het bezit was van f 1200. De officier merkte al heel gauw met welk type hij te doen had en vorderde, aangezien het gezag moet worden gehand haafd, 1 maand gevangenisstraf. Vonnis 1 maand voorw. met 2 proefjaren. Wieringen. EEN STUKJE DROP IN Z'N PET GEDEPONEERD. De vlsscher Dirk B. te Wieringen had op 4 Januari een verschil gekregen met zekeren heer D. Kaleveld over een vlschleverantle en de kwestie met de vuist beslecht. Hij stond heden terecht wegens mishandeling en moest een door hem bekauwd stukje drop in zijn pet bewaren. De politierechter houdt niet van dat gemum- mel. Eisch f 20 boete of 20 dagen. Vonnis conform. Egmond aan Zee. EEN VERBODEN DUINWANDELING MET 'N NAPRETJE. De heeren Leendert BI. en Albert Zw.. visschers te Egmond aan Zee, en om zoo te zeggen, gezworen ka meraden, hadden op 29 Dec. geflaneerd ln het duin gebied van den Hoogedelgeb. heer Jhr. Six van Hille- gom, welk voorrecht hun niet was gepermitteerd, wes halve ztJ werden gepikt door den jachtopziener Daan Koelewijn en door den Kantonrechter veroordeeld ieder tot f 6 boete of 5 dagen. De conferentie met den Jacht opziener had echter een niet bepaald gezellig verloop, wat met diepe meeningsverschlllen gewoonlijk het geval Hoe oordeelen anderen over het U.L.O.? - - - In de vergadering van de Vereeniging van Oud- Leerlingen der R.L.W.S. te Schagen op 21 Febr. 1931 zegt de heer R. v. d. Laan o.a.: „Van groote beteekenis acht ik het daarom, ook „voor het met vrucht volgen van den cursus „voor de landbouwschool, dat de leerlingen „U.L.O.-onderwijs genoten hebben." (Sch. Crt) Het in 1930 uitgebrachte Rapport van de Ned. Mij, v. Nijverheid en Handel zegt: „Voor tal van posities in het praktische leven is „de aangewezen weg: na de lagere school, hetzij „vakopleiding, dan wel over te gaan naar het „algemeen vormend U.L.O., eventueel met daar- „op aansluitend vakonderwijs." (Alg. Handelsbl.) In de I-Iaagsche Post van 10 Sept. 1932 schrijft ie* mand uit de practijk van den handel, die zich L. noemt, het volgende: „Tot mijn functie behoorde ook het aanstellen „van jeugdig personeel, dat ik steeds een klein „examen afnam. Ik heb steeds het beste mate riaal gevonden onder hen, die met vrucht een „U.L.O.-school hadden doorloopen." Uit deze aanhalingen moge blijken, dat uitgebreid lager onderwijs voor leerlingen, die de L. S. met vrucht hebben doorloopen, lang niet te versmaden is. De a.s. vakman krijgt een theoretischpn grondslag, waarvan hij later veel gemak en veel voordeel zal hebben. De adspirant-onderwijzer kan met het M.U.L.O.-di- ploma zonder examen op de Kweekschool geplaatst worden. Het M.U.L.O.-diploma is een stap op den weg naar een goede betrekking. Wie een U.L.O.-school met vrucht doorliep, kan zich behoorlijk redden met Fransch, Duitsch en En- gelsch. Alleen dat is al veel waard. J. V. Is en gevoelde de jachtopziener zich gekrenkt door cent- ge ongezouten uitdrukkingen hem toegevoegd, zoodat de firma Leendert en Albert zich heden ook nog had te verantwoorden ter zake beleediglng van een ambte naar in functie. Omtrent den aard der qualificatiea verschilden de meeningen, maar het was allemaal mooi. Eisch ieder f 20 boete of 20 dagen. Vonnis ieder f 5 boete of 5 dagen, 't Viel heel erg mee! Winkel, 27 Februari. Mijnheer de Redacteur. Als lezer en abonné van uw veelgelezen blad verzoek ik u beleefd onderstaande te willen plaatsen; bij voor baat mijn dank. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van Zater dag 25 2 '33 onderteekend „Een Moeder" zou Ik gaarne even een paar woorden willen zeggen. Ik zie 't geheele stukje als propaganda voor de a.s. verkiezingen, om da linksche partij vermoedelijk wordt bedoeld de soc. dem. arb. partij te sterken, om uw stem daaraan te geven. Maar dacht u dan heusch. dat als we een geheel linksch parlement zouden krijgen, de toestanden beter zullen worden? Integendeel, er wordt niets veranderd, alleen dat een stel leiders een dik traktement op zul len strijken en niets ten goede van het proletariaat zul len en kunnen doen. Want al krijgen we dan ook een volledige arbeldersregeering, dan zeg ik u: niet zij re- geeren, maar het bankkapitaal regeert en die zullen hun nooit de noodige middelen verschaffen: en de geheele arbeldersregeering kan afmarcheeren. Ook uw schrijven is fel gericht tegen den oorlog; dan wil ik u wel zeggen, ook ik ben een bestrijder daarvan, maar wil dat met andere middelen doen, dan langs den weg van 't parlement. Zoudt u denken, dat als wij be vrijd willen worden van het monster militairisme, dat dat van bovenaf moet komen? Neen Moeder: de bevrij ding der arbeiders moet het werk der arbeiders zelve zijn. We kunnen zelf den oorlog uitbannen en voor goed ook. De persoonlijke dienstweigering is een voorbeeld. Nu worden de jongens die den dienst weigeren, ook met toestemming der linksche partijen in Drentsch Digoel (Veenhuizen) opgesloten als misdadigers. En wij duld na dat nog! Waarom verzetten de Moeders zich niet hier tegen? want juist zij kunnen zooveel daartegen do>n. Moeten de moeders niet de kinderen opvoeden tot re le lijk denkende menschen? Als dan de tijd komt dat het kapitalisme ze wil opeischen om ze af te richten voor menschenmoordenaars> dan moeten de moeders ze niet afstaan; zich met alle mogelijke middelen daartegen verzetten. Dan zijn de dieren ons ten voorbeeld, die hun jongen ook ten koste van eigen leven zich keeren tegen de geweldenaren. Dat is de ware Moederliefde. Want niet de stembus kan ons helpen om uit dezen chaotischen toestand te geraken. Er wordt wel veel geschetterd met mooie woorden (vooral voor de verkiezing) maar als het tot daden moet komen, zijn het juist de leiders die ons in den weg staan; zij zullen steeds trachten de arbeiders zoet te houden, door te zeggen: de tijd is er nog niet rijp voor en dergelijke. Maar als wij eerst de macht maar hebben, wordt er verkondigd, dan zal het beter worden. Maar zij zijn er zelf beter aan toe, als ze maar een goede plaats in deze maatschappij van wanorde kunnen innemen en nog wat eerebaantjes in crisis- comité's enz. Nu moet u niet denken, dat ik de leiding wegcijfer, maar wel de misleiders. We moeten juist den geest der menschen klaar maken voor den grooten strijd; we moeten bewuste mensch hebben, die weten wat ze willen, maar geen gedwee stembusvee. Doch dat is natuurlijk niet in den lijn der groote partijen, want als we zullen komen tot een werkelijke menschenmaatschappij, waar brood en vrijheid voor allen zal zijn, hebben die heerschers naar machl afge daan. Er is nu al van 1918 af over ontwapening ge sproken, verschillende verdragen gesloten, zelfs bij het Kellog-Pact is oorlog bulten de wet gesteld. Maar de ware ontwapening zal nooit komen van dergelijke con ferenties, doch wel de oorlog, die vandaag of morgen kan uitbarsten; zie naar het Oosten. Nog even verder en de geheele wereld staat in vuur en vlam. En wat zullen de linksche partijen doen? Niets en nog eens niets, want ze zijn verkocht aan het kapitalisme. Die weten wel wat ze moeten doen om de massa onder suggestie te brengen. Wijarbeiders zullen moeten bre ken met het oude, om in den sleur mede te gaan. Laten we zelf-denkende individuen worden; daar heeft de maatschappij behoefte aan. U, M. de Redacteur, nogmaals mijn dank. EEN ABONNé. De aanval.... Een zwaard visch gaat tot den aanval op een visch over...

Schager Courant | 1933 | | pagina 5