Bevolking Wieringermeer. Plaatselijk Nieuws. Theater Royal Ingezonden Stukken. De nood in den Tuinbouw. BI] Pijn DE MOOISTE FOTO DE CUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIëN" Ongeveer f15 millieon ondersteuning in een maand Opwindende jacht op het dak van een trein AANBESTEDING. In het café van Mevr. Wed. Jb. Blaauboer, werd Vrij dagmiddag door den architest, den heer Chr. Dekker, aanbesteed het bouwen van een woonhuis te Barein- gerhorn, ten behoeve van Mevr. Wed. K Slik alhier. Vijf biljetten waren ingeleverd ,n.l. door: A. van Eekeren. Keinsmerbrug. f 3635; C. Blaauboer en B. v. d. Hoven. Schagen, f 3495; M. Schipper. Schagerbrug, f 3295; K. Kreijger. Oudesluls f 3187; Joh. Schenk, Barsingerhom, f 3050. Het werk werd opgedragen aan den heer Joh. Schenk Barsingerhom. VOORZICHTIG TOCH! Een der reizigers van den trein, die te 17.18 te Schagen aankomt de bejaarde heer K.. bemerkte gister op het allerlaatste oogenblik dat hij in de plaats van bestemming was aangekomen en dus moest uitstappen. De trein had zich reede in beweging gezet, toen K. tooh besloot uit den trein te springen en waarbij hij op het perron kwam te vallen. Gelukkig zonder verder met den trein in aanraking te komen, zoodat vnor K. het ongeval afliep met een geblesseerde hand. die in het station werd verbonden. Bij zijn pogingen, om het portier van den in beweging zijnden trein te sluiten, reeds ontwikkelde de trein een aardig gangetje bekwam de dienstdoende spoor wegbeambte een kaakblessure en stelde zich onder geneeskundige behandeling. DE MELKPRIJS. Met ingang van Maandag a.s. wordt de melkprijs te Schagen met 1 cent verlaagd. UITBREIDING ZAKEN! Naar wij vernemen zal de fa. Gebr. Rotgans haar reeds jaren bestaanden groothandel, die tot nog toe mede gevestigd was op de Hoogzijde, aanmerkelijk uit breiden. Daar de tot nog toe beschikbare ruimte niet toereikend bleek, heeft de firma thans een pand ge huurd in het Centrum van Alkmaar, n.1. HoutUl 18. waarin met ingang van 8 April het kantoor en de ma gazijnen gevestigd zullen worden. De drogisterij annex brillenslijperij, Hoogzijde E 103 Schagen, zal eeniga verbeteringen ondergaan en op den zelfden voet worden voortgezet. MARKTO VERZICHT. De laatste weken blijft de aanvoer van vette koelen hoegenaamd gelijk. Elke week is er een beetje van den prijs af van de vette koeien. Dat is een gewoon ver schijnsel, vertelde 'n slager maar 't is overal zoo; een troost, maar een schrale troost. De handel was matig, de duurste koe werd verkocht voor 190 gld. De handel in gelde en kalfkoelen was redelijk, prijshoudend. Vaar zen en graakalveren niet aangevoerd. In nuchtere kalve ren was een flinken handel, met een grooten aanvoer. Er waren weer beste paarden aangevoerd; de aanvoer der lijkt altijd wel dezelfde; de handel was goed. Oude slachtschapen hadden er meer aangevoerd kun nen worden; die handel was goed. ze werden duur ver kocht. De handel in overhouders was matig. Er waren heele besten aangevoerd, deze golden 14 gld. Vette schapen geen aanvoer. De aanvoer van vette varkens was niet groot, doch de handel was toch zeer trekkend, hoogste prijs was 16 cents. De biggen en schrammen werden duurder ver kocht; de handel was vlug te noemen. De handel in kippen en konijnen zeer gewoon; de aan voer kon grooter zijn. Bokken en gelten niet aangevoerd. Wat men nog nooit gezien heeft op de markt, was nu te zien: een groote auto met witte kool werd te koop aangeboden, voor koevoer. Waar moet dat heen? Op de stallenmarkt was weor meer attractie, die wordt van week tot week drukker. St. Pancras. Febr. 1933. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoekt ondergeteekende een plaatsje in uw veelgelezen blad. waarvoqr bij voorbaat mijn dank. BI] da Intrede van een nlenw seizoen. De tuinbouwer heeft dagen gekend in de mobilisatie, dat de aardappelen en de verschillende koolsoorten be paald duur waren. Zoowel ln 't binnenland als in 't buitenland was gebrek en het scheen alsof er nooit ge noeg kon worden geteeld. Die zelfde tuinders weten ook. dat wanneer er gebrek was aan een bepaald product in 't buitenland, de prijzen omhoog gingen, zoo zelfs, dat menige hulsmoeder in 't binnenland dit niet meer kon koopen. Het gevolg hiervan was dat de stedelingen In de verschillende groote steden hunne monden begonnen te openen en weldra was men er in Den Haag van door drongen en binnen enkele dagen vernam de tuinder, dat er een bepaald percentage in 't binnenland moest blijven voor een door de regeering vaatgestelden prijs, waarna de rest werd uitgevoerd. Dat zoo'n bepaalde re geling voor do verh/uikers hier te lande met open ar men werd ontvangen, behoeft geen betoog, doch de tuin ders dachten hier geheel anders over. Immers wanneer b.v. de vroege aardappelen ter velling gebracht, twaalf gulden konden opbrengen, voor welken prijs ze in 't buitenland konden worden geplaatst, moest de consu ment in 't binnenland dezen prijs ook betalen. Een regeling van hoogerband was weldra voor elkaar en de teler mocht b.v. 40 pet. voor 't buitenland en de resteerende 60 pet. voor 't binnenland vellen, waarvoor dan b.v. lnplaats van twaalf, acht gulden werd gegeven. Dergelijke uitvoerverboden drukten ook op bijna alle groentesoorten en heeft den producent tientallen dui zenden guldens gekost. Toch hoorde men hieromtrent onder de tuinders geen wanklank, omdat begrepen werd dat ln ons land ook moest worden gegeten en om de doodeenvoudige reden dat er door elkaar nog een loo- nende prijs kon worden bedongen. Wanneer een tuin der „rond" kan komen, dan is hij tevreden, dan klaagt hij niet. Een ieder had één of meer arbeiders in zijn dienst, welke laatsten een goed loon konden verdienen en ge- noegelijk gezamenlijk arbeidende, snelde de tijd voort. Mocht er al eens een jammerkreet opstijgen, dan was dat misschien wel over de hooge belastingen, die moes ten worden opgebracht Hoe geheel anders gaat het nu. Hij, die nog baas ge noemd zou kunnen worden, gaat alleen naar den akker, de knecht welke al lang geleden ontslagen moest wor den, omdat zijn loon niet meer kon worden betaald, gaat noodgedwongen stempelen en het land gelijkt meer op heide dan op eons zoo vruchtbaren teeltgrond. Door alle zorgen aan bemesting, beplanting en bewerking be steed, heeft de tuinder na harden arbeid eertijds eigen dommen bij elkaar gemarteld en thans hebben zij die op dezelfde manier zien wegsmelten. Thans geen geld meer voor bemesting en bewerking en het heeft immers geen zin meer wat er ook op moge groeien, het is toch onverkoopbaar. Met de wanhoop nabij, staan zij thans weer voor een nieuw seizoen. Er zal weer gespit, geploegd, bemest en gezaaid moeten worden, maar hoe en waar moet het geld voor dit alles vandaan gehaald worden? Zou de regeering diezelfde tuinders, welke in de mobilisatie het Nederlandsche volk hebben gevoed, nu vergeten? Het is wel bijzonder hard, maar het antwoord hierop is ja. De tuinder wordt vergeten, hij ia overbodig, al thans dit schijnt zoo. „Het verleden ontwaakt" zoo luidt de titel van het grootste hoofdnummer, welke het pro gramma van Theater Royal deze week rijk is. ,JDe verliefde loodgieter" roet Buster Keaton in de hoorfdrol, hetgeen een smakelijke lachtpartij waar borgt, is het tweede hoofdnummer. In „Het verleden ontwaakt" wordt een probleem uit het werkelijke leven behandeld. Het Is een nacht van dronken feestvreugde in het door den oorlog tot en woesten roes opgezweepte Pa rijs. Het gerucht gaat rond dat den volgenden dag het langverwachte monster-offensief bèginnen gaat, en alle verloven worden Ingetrokken. Manschappen en officie ven moeten zich den volgenden morgen bij hun regi menten melden. De Engelsche verpleegster Sylvia en Captain Tony Cly- de gevoelen een groote liefde voor elkander. In deze laatste nacht grijpt hen de vrees aan dat zij elkaar nooit weer zullen zien. Nog slechts weinige uren schelden hen van het oogenblik waarop de trein hem weg zal voeren een kerk opent haar veilige deuren, en te midden van een helsch tumult van barstende bommen, loeiende sirenes en algemeene paniek treden Tony en Sylvia in het huwelijk. Voor eenige oogenblikken zijn trij volkomen gelukkig dan komt het hartbrekende moment van de scheiding De groote titanenstrijd aan het Westelijk front duurt voort. Tony en Sylvia hebben ieder contact verloren. Zij is verpleegster in een veldlazaret, waar zij René Gaudin, een Franschen chirurg, assisteert. Wanneer zij verneemt dat haar man op het slagveld gesneuveld is, verliest zij het bewustzijn. Als zij weer bijkomt gaat zij onmiddellijk met haar zwaren arbeid voort en wint de bewondering van den Fran schen arts. Zijn bewondering voor het dappere vrouwtje rijpt spoedig ln liefde, doch Sylvia, die tegen beter weten ln hoopt dat Tony nog in leven is, wijst zijn huwelijks aanzoek af. Eenigen tijd later vergezelt zij hem naar Zwitserland, waar zij zich in een hotel als man «n vrouw laten inschrijven. Captain Tony is door een vijandelijke roode-kruls- afdeeling in deerniswekkenden toestand in de loopgra ven gevonden. Hij heeft een zware gasvergiftiging, doch slaagt er na eenigen tijd in tc ontsnappen met behulp van een Amerikaansche strijdmakker, die hem verzorgt als een kind. In het Zwitaersche touristenplaatsje ziet Tony zijn vrouw ln gezelschap van René. Hij wenscht haar geluk niet te verstoren, en maakt zich gereed om te vertrekken, doch René heeft tn den invaliden Engel- rchen Kapitein de man van zijn toekomstige vrouw herkend, en vertelt Sylyla wat hij gezien heeft. Haar pllohtsgevoel drijft haar er toe René vaarwel te zeg gen en naar Tony terug te gaan. Tony en zijn vrouw gaan naar Parijs terug, doch na weinige dagen beseft Tony dat zijn vrouw hem niet langer lief heeft, en ongelukkig ia door haar afscheid van den Franschman. Hij bewondert haar voor haar opofferende houding, doch het wordt hem tevens dui delijk dat hij het levensgeluk van twee menachen in den weg staat hij, een Invalide, die toch niet lang meer te leven heeft. Met een bezwaard hart hoort hij Sylvia'a bekentenis van haar groote liefde voor René. Hij is de man uit het verleden de doodgewaande die terugkwam. Hij heeft geen recht meer om op haar liefde aanspraak te maken. Slechts zijn dood is ln staat het geluk te brengen in het hart van de vrouw die hem eens beminde en die hij nog boven allee lief heeft. Stil verlaat hij zijn vrouw en zijn kleine jongen. Voor de laatste maal zal hij vroolijk zijn, zal hij champagne proeven die hem dooden zal. Met een laatste beau geste maakt bij, de man .uit het serieden. de weg vtü, voor de groote tragische liefde van Sylvia- voor René. 1 .1 in hoofd en ledematen, alsook bij Kiespijn en gevatte Koude, Rheurnatische pijnen, Griep, Influenza, en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct. Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Zeker, er is hulp gekomen, dat is waar, eerst cre- dieten. toen rcntelooze voorschotten en tenslotte is er aen toeslag op bepaalde producten gegeven. Uit dit alles blijkt al zeer duidelijk, dat de Regeering niet is doordrongen van den ernstigen nood, welke hier Leerscht. Indien zij dat wel ware, had er zeer zeker al eerder een meer afdoende regeling ter bestrijding van den nood voor den tuinbouw geweest. Juist hier om is m.i. den tijd gekomen, dat de tuinbouwer zijn afgevaardigden gaat kiezen voor de Tweede Kamer. Deze zullen daar als ter zake deskundig inlichtingen moeten verstrekken omtrent don barren nood en zij zullen met gegevens moeten komen hoe hierin zal kunnen en moeten worden voorzien. Wie kon de belan gen van den tuinbouw beter beoordeelen en voorstaan en den nood schetsen als een tuinder zelf? Zelfs een goed gesalarieerd persoon, die dagelijks met den tuinder omgaat, kan dat niet. om de eenvou dige reden, dat hij het zelf niet aan den lijve voelt. Neem als voorbeeld een zakenman in Alkmaar, of waar dan ook, hij mist zijn klanten, zijn zaken gaan niet, bij weet ook dat het aan den Langendijk en om* streken slecht is, maar hoe slecht het er is, weet hij niet. Dat weet niemand anders dan de betrokken per soon zelf. Nu alles zoo geloopen is, hebben de werkgever en de werknemer begrepen dat zij één zijn. De arbeider, noodgedwongen stempelaar*, wil werken en de tuinbouwer heeft werk voor hem. Met dit laatste als voorbeeld, zal men het ook geza menlijk eens moeten zijn, dat èn de werkgever èn de werknemer straka diezelfde tuindersafgevaardigden voor de Tweede Kamer moeten stemmen. Van welke richting of kerkgenootschap men ook mo ge zijn, doet niet ter zake, bet gaat hier om een stuk je brood, wat al jaren niet kan worden verdiend. Men behoeft geen opruier of geweldenaar te zijn, daar bereikt men nergens en nooit iets mee en een dergelijke geest heerscht hier ook niet. Met den nood onder de oogen tc brengen der Re geering en met goed opgezette plannen ter leniging, zullen we ons doel n.1. met werken brood voor ons en voor onze gezinnen te verdienen bereiken, mits als bovengemeld vertegenwoordigers in de Kamer eveneens harde werkers onze belangen beharti gen. Moge het echter blijken, dat de politiek ook hier niet buiten kan blijven, goed, dan verschillende tuin ders van verschillende richtingen, het gaat tenslotte om den tulndercelf en niemand anders. Ook zal het niet hinderen, wanneer daar straks één door ons geko zene in Den Haag niet weet of het de of den moet zijn en of er een d aan 't eind van een lettergreep moet staan dan wel een t Cf andersom. Hij moet den nood durven schetsen on die is er. Zij die met boven staande sympathiseeren, laten van zich hooren, door vergaderingen van tuinders; zij die het anders en beter weten, schrijven dit! Politicus zijn we hier geen van allen, maar onze gedachten hebben we toch evengoed. Geachte heer Redacteur, lk heb nog al veel ruimte van U verbruikt, doch ik hoop dat U mij dat niet ten kwade duldt, waarvoor nogmaals mijn welgemeenden dank. Hoogachtend, Uw dw. TJ. KOELEMEIJ Jr. St, Pancras 54 Breezand, 2 Maart. Mijnheer da Redacteur. Mag ik s.v.p. nog eenige plaatsruimte in uw veelgele zen blad, om mijn meening tegenover uw abonné van Winkel kenbaar te maken. Ten eerste dank ik den inzender voor de moeite, en lk zou meenen hij zal aan mijn schrijven wel begrepen hebben, dat i k 't heel goed met bem eens ben. alleen de stembus. Toch wil ik bekennen dat ik heel goed begrijp dat wij alleen langs parlementairen weg nooit tot een betere samenleving zullen komen. Maar ook niet door onze stem te vernietigen, daarmee sterken wij de reactie en geven dan onbewust onze stem toch vóór 't railitairlsme. We mogen niet zoo onverschillig aan dat eene vasthouden, 't Is waar, dat er al sinds 1918 over ontwapening gesproken is, en dat er nog niets bereikt is, toch is daardoor meer 't antimilitairisme in de men- schen gaan leven. We moeten, zoo sohrijft u verder, bewuste menschen worden. Dit is ook mijn idee, maar hoe denkt gij dan een zoo groot mogelijk aantal bewuste menschen te krijgen? Die weg heb ik in uw schrijven niet kunnen vinden. Ik had dat stukje geplaatst met 't doei bij de onbe wuste moeders tot de harten door te dringen en te trachten haar duidelijk te maken, dat 't tijd is om met de oude sleur te breken en niet meer ln dofheid te be rusten. Stemmen op een partij, die straks niet terug zal deinzen om onze mannen en zonen te laten dooden of verminken, zooals 't hun belieft, mag niet. Wij moeten worden bewuste kiezers, die denken: ik wil 't nu met die partij eens probeeren, gaat 't niet, dan is 't voor ééa keer. Hoe u kan denken, dat de propaganda uitdrukkelijk voor de S.D.A.P. bedoeld ia, begrijp lk minder goed. Zoudt u denken ala een werkelijk vurig anti-militairis- tlache moeder de laatste jaren 't werken vah die partij nagegaan heeft, dat ze dan niet opgemerkt moet heb ben. dat deze partij in zijn plichten tegenover de dienstweigeraars vreeselijk te kort geschoten is? 't Is waar, dan wordt er beweerd: wij zijn niet voor dienst- weigeren; maar als we dan de brochure „Naar de Ont wapening", gedrukt in 1923, een nalezen, dan vinden we daar in: We zullen 't mllltalrlsme afbreken stuk voor stuk, en we rullen een ieder die een etuk van dat mllitairiame afbreekt, aanmoedigen en steunen. Ala we dat zoo lezen, dan zien we de tekortkoming heel goed en voelen dat dit verleiden der volksmassa ontmaskerd moet worden. Daarom schreef lk, laat u niets wijs maken, ga zelf 't wereldgebeuren na, zoo kunnen wij bewuste menschen worden. Dan meen lk dat wij door een groote groep linksche parlementsleden, maar al die in 't parlement zullen krijgen, en uit die actie kan 't volk zijn concluaie trekken, 't Is wel treu rig, dat t met het Christendom zoo ver gekomen is, dat vóór de kerk 't zelfde beteekent, als vóór 't mlli- tairisme en voor Oorlog. En juist deze moeders die ook hun zonen lief hebben, zou ik willen waarschuwen: bezint eer 't te laat is, geef niet uw steun voor dat beestachtise. nieta-ontxiendo monster 't militairisme. maar sterkt met ons de linksche partijen. Met opzet wil ik niet voor een bepaalde partij pro paganda maken, omdat de partij, die ik zelf mijn ver trouwen schenken wil, nog niet in 't parlement verte genwoordigd is, en omdat iedere linksche beter is dan d« geldpartijen of kerkelijke partijen. Moeders en vrouwen, laat er één roep over Nederland gaan: Nooit geen Oorlog meer, en geef daarom geen man en geen cent, maar ook geen stem voor 't militai risme. EEN MOEDER. Portret-Atelier JAC. DE BOER, Keizerstraat - DEN HELDER. Het onderzoek. Uit Batavia 2 Maart: Het onderzoek naar de muiterij op ..De Zeven Pro vinciën" brengt het feit naar voren, dat de muitende bemanning onder den indruk is geweest van de go varen van haar stap, waarop door de officieren, die zich op het achterschip hadden verzameld, meerma len werd gewezen. Hoewel net meerendeel der Europeesche muiters voor ophouden was, bleek onder de inheemsch mui ters en de anderen de animo om naar Soerabaja te varen en de arrestanten te bevrijden, te groot. De korporaal-machinist Boshart is nog niet door de commissie gehoord. Het onderzoek naar de muiterij op „De Zeven Pro vinciën" heeft aan het licht gebracht dat het plan is ontworpen door de Inlandsche bemanning, waar na ertkéle Europeanen bij de tenuitvoerlegging zich met de leiding van do beweging hebben belast. De houding der officieren. Uit Batavia: Bij het voorloopig onderzoek naar de muiterij op „De Zeven Provinciën" is gebleken, dat. de jongste officieren het meest geneigd waren om zich tegen de actie der muiters te verzetten. De Marinebonden. Aan den eisch van Minister Deckers door de C.A.M.B.O. vol daan. In do te Don Helder gehouden vergadering van den bij het Cambo aangesloten bond van marine-onderof ficieren is met algemeene stemmen besloten het ad vies van het hoofdbestuur om den eisch van den minister van defensie om de burgervertegenwoordi gers van den bond de heeren v. d. Vaart, De Nijs, v. Klaveren en Smith te ontslaan, to aanvaarden. Be sloten is dat dit ontslag op den kortst mogelijken termijn zal ingaan. Er zal nog overleg met de afdee- lingen Vlissingen en Rotterdam worden gepleegd, waarna een perscommuniqué zal worden verstrekt. Minister Deckers etsch. Op 13 Maart worden de organisaties ten departemente verwacht. Donderdagavond vergaderde te Den Helder de Bond van Marineschepelingen in verband met de door den minister gestelde eischen inzake de reorganisatie van hot bondswezen. Behandeld werd allereerst een schrij ven van den burgerbestuurder v. d. Vaart, waarin deze ontslag uit zijn functie vroeg. Dit ontslag werd door de vergadering verleend. Met algemeene stem men werd besloten aan alle eischen van den minis ter van defensie gevolg te geven. Op 13 Maart zijn de besturen der organisaties op bet departement van defensie ontboden, waar hun door den minister nauwkeurig zal worden uitgestip peld, welken weg de organisaties te bewandelen heb ben. Van bestuurszijde werd er bij de leden op aan gedrongen, alle mogelijke kalmte te bewaren en ver trouwen te stollen in het bestuur. Aangeteekende brief gestolen. Inhoud f 1635. Uit den Haag xvordt berieht, dat gisteren een ambte naar van het hoofdpostkantoor bij de politie aangifte hoeft gqdaan varj dep vermoedelijken diefstal van een anrget rekenden brief (zonder aangegeven waarde) in houdende f 1635 aan bankpapier en drie coupons. De- brief was van Den Haag naar Amsterdam verzonden. TWEEDE KAMER. Crisispachtwet. De Tweede Kamer heeft gisteren goedgekeurd het wetsontwerp tot wijziging van de crisispachtwet 1932. De mogelijkheid van hooger beroep is niet Ingelascht. Geldleening van 350 millioen. Het weteontwerp door de Tweede Kamei goedgekeurd. De Tweede Kamer heeft z.h.s. goedgekeurd het wets ontwerp tot machtiging van den minister van Finan ciën tot het aangaan van een of meer geldleeningen tot een bedrag van ten hoogste f 350 millioen voor conver sie en consolidatie van de vlottende schuld. Het godsdienstige oi staatkundige richting wordt bl] toelating geen rekening gebonden. De regeering deelt in antwoord op schriftelijke vra gen van ir. J. W. Albarda, lid van de Tweede Kamer, over de regeling der toelating van personen en gezin nen, die zich in den Wieringermeer wenschen te ves tigen en betreffende bevorderig van de toelating van die personen zonder aanzien van godsdistige of staat kundige gezindheid, mede: De bevolking van den Wieringermeer bestaat uit de volgende zes vrije beroepen enz., ambtenaren, midden standers en industrieelen, bedrijfsleiders, landarbeiders, bouwvakarbeiders. De personen, tot deze groepen be- hoorende vestigen zich op eigen initiatief of worden aangesteld door het daartoe bevoegd gezag. Zoo noodig wordt hun een dienstwoning aangewezen. De middenstanders en industrieelen hebben hun be drijf gevestigd op staatserfpachtsgrond. Voor leder be staat de gelegenheid om zich als zoodanig in den Wie ringermeer te vestigen. De bedrijfsleiders zijn aangesteld door de voorloopige directie van den Wieringermeerpolder, in haar kwaliteit van bestuur van de cultuurmaatschappij. Inlichtingen werden ingewonnen bij de door de gegadigden opgege ven gewestelijke landbouworganisaties. Het aantal arbeiders, dat geplaatst kon worden in de gestichte arbeiderswoningen, werd betrokken door bemiddeling van den Rijksdienst der Werkloosheids verzekering en Arbeidsbemiddeling. Vooraf werden alle gezinnen in opdracht van de voorloopige directie van den Wieringermeerpolder bezocht door de landbouw- huishoudkundige woninginspectlc. De aanvrage werd door genoemden Rijksdienst op de gebruikelijke wijze ter kennis gebracht van de organen der openbare arbeidsbemiddeling in het geheele land. Gegadigden moesten zich aanmelden bij de plaatselijke organen. Door de voorloopige directie van den Wieringermeer polder wordt geen onderzoek ingesteld naar de gods dienstige of staatkundige richting van hen, die in aan merking willen komen voor het aangaan van een erf pacht- of huurovereenkomst. Wel bestond voor de aan neming van landarbeidersgezinnen gelegenheid om op het gebruikelijke aangifteformulier van den genoemden Rijksdienst melding te maken van het kerkgenootschap waartoe een gegadigde behoort. Met de godsdienstige of staatkundige richting van hen, die gegadigden aanbevelen, wordt geen rekening gehouden. Begin Januari waren blijkens de uittreksels uit de offlcieele bevolkingsregisters in de Wieringermeer aan wezig 918 personen, waarvan 435 Nederlandsch Her vormden, of 47.39 pet.. 243 Gereformeerden, of 26.47 pet. 174 Katholieken of 18.95 pet., 66 personen die geen kerk genootschap opgaven, of 7.19 pet. Bij deze opgave is geen rekening gehouden met hen die in barakken, arken enz. gehuisvest zijn, wijl hun aanwezigheid in den polder slechts een tijdelijk karak ter draagt. Een meer uitgewerkte staat is ter griffie van de Ka mer ter inzage van de leden gelegd. Het bevolkingsregister bevat omtrent de Nederlandsch Hervormden geen nadere gegevens, zoodat deza niet verstrekt kunnen worden. Bij de groep Nederlandsch Hervormden zijn zestien personen gevoegd, behoorende tot diverse kerkgenoot schappen. De verklaring, die de steller der vragen wenscht te ontvangen, is dus blijkbaar deze, dat onder het gedeelte der bevolking, dat aangewezen is de gewenschte werk krachten voor de Wieringermeer te leveren, de behoefte aan kerkelijk verband levendig is, hetgeen wordt weer spiegeld ln de samenstelling der bevolking, die zich in den nieuwen polder vestigt. Daar zooals reeds bij de beantwoording van de twee de vraag is te kennen gegeven, bij toelating van perso nen tot het aangaan van een pacht- of huurovereen komst niet op godsdienstige of staatkundige richting van hen zelf, of van degenen, die hen aanbevelen, is of wordt gelet, kan verdere beantwoording der vragen achterweg® blijven. Gegevens van 1014 gemeenten. Over het tijdvak van 1 Januari tot en met 28 Januari zijn van 1014 gemeenten gegevens ontvangen betreffen de werkloozenzorg. Uitgegeven door de gemeenten (zon der aftrek van subsidies c.q. provincie) aan werkloo- zensteun f 6.296.155; uitgegeven door de gemeenten (zonder aftrek van subsidies c.q. provincie) voor werk verschaffing f 1.720.022; uitbetaald door werklozenkas sen f 6.084.747. Door het Rijk is betaald t 726.649. Van 63 gemeenten met ca. 287.450 inwoners waren nog geen gegevens ingekomen. Tijdens oen vaart van 120 K.M. p. u. Uit Belgrado wordt gemeld: Na een opwindende jacht over het dak van Europa's nolstan trein, den Oriënt Express, tijdens een vaart van 120 K.M. is de politie er in geslaagd, een berucht treinroover te arresteeren. De man maakte uitsluitend zijn werk van dezen luxe-trein, tijdens de reis van Pa rijs naar Iseamboel De arrestatie geschiedde te Vinkovtzi. De politie verdenkt hem van het stelen van een waardevollen gouden sigarettenkoker, die door koning Alexander aan een JoegoSlavlschen minister cadeau is gegeven, alsmede van het zakboekje van een direc teur eener verzekeringsmaatschappij, voorzien van be langrijke aanteekeningen en van het ontvreemden van de juweelen eener beroemde Europepache schoonheid.

Schager Courant | 1933 | | pagina 11